[ ouros @ 21.08.2001. 20:52 ] @
Zanimljiv clanak za sve vas Linux nerds :)

http://www.wired.com/news/school/0,1383,45862,00.html

[ Gojko Vujovic @ 08.01.2004. 10:48 ] @
Stara tema, prošla neprimećeno do sada.

Windowsaši šta kažete na ovo? Linux u školama, je l se to sekta širi ili o čemu je reč?
[ degojs @ 08.01.2004. 11:36 ] @
Citat:
In addition, most multimedia educational software is still designed for Windows and Mac environments.


Citat:
Win4Lin runs a copy of Windows as a process under Linux, and multiple users can run Windows programs on a single server from remote clients.
[ tdjokic @ 08.01.2004. 12:55 ] @
Citat:
In addition, Linux runs on 486s and Pentium 75s -- fairly ancient machines by today's standards -- which are incapable of running the latest Windows environments. This is pretty handy, since most schools rely on donations of old computers.
[ degojs @ 08.01.2004. 13:17 ] @
Ma kako da ne :)

Nedavno sam zbog one teme "Windows vs GNOME: lakoća korišćenja" instalirao Red Hat 9 i pod istim probao i KDE i GNOME (a probavam skoro redovno i druge verzije Linux-a) i ovo, što se desktop upotrebe tiče i brzine, jednostavno nije istina.

Mogu samo da mislim koja je to verzija Linuxa u pitanju koja lepo trči i na 486 mašinama.. svaka čast ako to ljudi koriste sa uživanjem. Osim ako i ovde nisu u pitanju 386SX enterprise serveri kao što ono neko jednom..

Inače, ovaj Advocacy forum postaje igranka bez prestanka :-)
[ littleboy @ 08.01.2004. 13:40 ] @
Sto mora da radi na GNOME/KDE ?

Evo, xfce4,icewm npr. mnogo dobro l;)

[ caiser @ 08.01.2004. 13:46 ] @
A da ne pominjemo *box okruzenja. ;))))
[ degojs @ 08.01.2004. 13:55 ] @
E, priznajem, to nisam probao, tema je bila GNOME vs Windows, pa nisam ni išao u druga okruženja osim ova 2 najpoznatija. Mada.. vidite li vi problem sa tim, u vezi lakoće korišćenja? Neko GNOME, neko KDE, neko IceWM..?

I dobro, staviš ti IceWM i onda, kako sam već primetio:
Citat:
In addition, most multimedia educational software is still designed for Windows and Mac environments.


Popeo se Spajdermen na Beograđanku i reče --- "Šta sad ?" :>
[ Goran Rakić @ 08.01.2004. 15:51 ] @
pa pročitaj šta piše gore tim povodom. Win4Lin plus remote desktop konekcije.
[ axez @ 08.01.2004. 17:08 ] @
Evo onda nesto malo svezije

IBM u potpunosti interno prebacuje sve svoje desktop masine na Linux.

http://www.mycity.co.yu/phpbb/viewtopic.php?t=2577

S obzirom na njegovu armiju programera i iskustvo sa OS/2 ( doduse neslavno ) da li ce mozda IBM preuzeti vodecu ulogu u razvoju desktop okruzenja za Linux ( ili mozda Novell )
[ Dragi Tata @ 08.01.2004. 17:48 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Linux u školama, je l se to sekta širi ili o čemu je reč? :D


Ameri su stari sektaši. Evo u mom komšiluku ima jedna sekta u kojoj je jedan od glavnih svetaca Nikola Tesla.

"Having said that", čak ni oni nisu ludi da se zezaju sa Linuxom. U školama su ili Macovi ili Wintel.
[ degojs @ 08.01.2004. 18:11 ] @
Interesantno, tema je od pre 2 i po godine. Super, sad bi mogli da vidimo za te 2 i po godine koliko je Linux uspeo da se u USA raširi po školama, da li se nešto popravilo po pitanju tog multimedijalnog edukativnog softvera koji ovde navode kao nešto malo deficitarano?

Pre par dana sam baš ono pitao Dekija ovde na Advocacy kako Linux stoji sa tim edukativnim softverom i nađe čovek onaj jedan program - Celestia.

Odlično napreduje mali, je li? Svako malo evo nova verzija.. kernela.

Citat:
axez:
S obzirom na njegovu armiju programera i iskustvo sa OS/2 ( doduse neslavno ) da li ce mozda IBM preuzeti vodecu ulogu u razvoju desktop okruzenja za Linux ( ili mozda Novell )

Eeeee, sad će da bude softvera na kilo, samo što nije, navali narode, još malo pa nestalo!!!

Da ne kažem da bi i Crvena Zvezda mogla da pređe na Linux, sličan im je moto: šampioni, iduće godine.
[ axez @ 08.01.2004. 22:34 ] @
Citat:
degojs:
Citat:
axez:
S obzirom na njegovu armiju programera i iskustvo sa OS/2 ( doduse neslavno ) da li ce mozda IBM preuzeti vodecu ulogu u razvoju desktop okruzenja za Linux ( ili mozda Novell )

Eeeee, sad će da bude softvera na kilo, samo što nije, navali narode, još malo pa nestalo!!!

Da ne kažem da bi i Crvena Zvezda mogla da pređe na Linux, sličan im je moto: šampioni, iduće godine.



Nikad ne reci nikad.
Naravno da si se imalo potrudio nasao bi edukativnog softvera na kilo, i to open source, mada je sto se mene tice open source softver je sav edukativnog tipa cim je open source....:)

A i svakog drugog softvera ima sasvim dovoljno za Linux. Druga stvar je sto moje poimanje dobrog softvera automatski ne podrazumeva preglomazne, sarene, spore projekte na vise CD-va koji kostaju stotine dolara.

[ degojs @ 09.01.2004. 21:07 ] @
axez bre, izašla ti nova verzija edukativnog softvera, a nema ni 10 dana kako je izašla ona prethodna - svaka čast majstori:

Citat:
Linus Torvalds released the final 2.6.1 Linux kernel. This release has a lot of changes since 2.6.0, many things have been merged from the -mm tree. This release includes a patch for the mremap() vulnerability.
[ c00l_daem0n @ 09.01.2004. 22:57 ] @
[joke]

dogojs, očigledno nisi upoznat sa "pravilima za uspešan open source projekat"

http://www.zonic-temple.org/zo...link?fn=successfull_opensource

Posebno obratiti pažnju na poslednje pravilo.

[/joke]
[ Ivan Dimkovic @ 20.01.2004. 11:03 ] @
Citat:

S obzirom na njegovu armiju programera i iskustvo sa OS/2 ( doduse neslavno ) da li ce mozda IBM preuzeti vodecu ulogu u razvoju desktop okruzenja za Linux ( ili mozda Novell )


Ja da sam na vasem mestu to ne bih prizeljkivao (be careful what you with - it might just come true)... cega god se IBM prihvatio na end-user/desktop polju to je neslavno zavrsavalo (OS/polovina je najbolji primer) - bolje da oni finansiraju projekte i da se ne mesaju mnogo u project management :-)

Citat:

Nikad ne reci nikad.
Naravno da si se imalo potrudio nasao bi edukativnog softvera na kilo, i to open source, mada je sto se mene tice open source softver je sav edukativnog tipa cim je open source....:)


Hmm.. pa i nije bas, Open Source termin je samo znak da je source kod dostupan - to uopste ne implicira ni da je softver besplatan, a ni da je "edukativan". Postoje situacije gde source mora biti dostupan sto zbog razloga sigurnosti, sto zbog razloga portovanja i sl..

Prirodu softvera diktira licenca a ne nacin dostupnosti koda - imas komercijalnih OSS Paketa (mada su to obicno biblioteke) koliko hoces - koje su daleko od edukativnih, neki su cak i standard u svojim industrijama, a distribucije mogu biti vrlo komercijalne (dvostruke licence za GPL i ne-GPL distribuciju, i sl..)



[ dinke @ 22.01.2004. 09:52 ] @
Citat:
degojs:
Ma kako da ne :)

Nedavno sam zbog one teme "Windows vs GNOME: lakoća korišćenja" instalirao Red Hat 9 i pod istim probao i KDE i GNOME (a probavam skoro redovno i druge verzije Linux-a) i ovo, što se desktop upotrebe tiče i brzine, jednostavno nije istina.

Mogu samo da mislim koja je to verzija Linuxa u pitanju koja lepo trči i na 486 mašinama.. svaka čast ako to ljudi koriste sa uživanjem. Osim ako i ovde nisu u pitanju 386SX enterprise serveri kao što ono neko jednom..

FYI, RedHat je pocevsi od verzije 8.0 patchovao (ne znam kako drugacije da nazovem tu glupost) KDE tako da koristi tzv "Blue Curve" interfejs, zbog cega KDE radi jedno 10 puta sporije na RHL-u nego inace. Ja sam recimo svojevremeno instalirao sve iz source-a (X i KDE 3.1) na 8-ici i dobici na brzini bili su neverovatni. No naravno, to je smaranje te sam ja zbog toga presao na SuSE koji je verovatno No 1 distro trenutno bez obzira na primenu (server ili desktop). Ako vec zelis da probas Linux, uzmi ono najbolje iz Linux sveta.

KDE 3.1 trci brzo i ultra stabilno barem na mojoj masini (XP 1600+). GNOME nisam odavno koristio, a poslednji put kad sam ga probao KDE je bio daleko ispred. No to je mozda i subjektivan utisak.

Oni koji se hvale da im X trci na 486-ici nisu verovatno videli ni X ni Linux. Linux moze solidno raditi na 486-ici kao DNS server recimo, ali X vrlo tesko (da ne kazem nikako) :)

Toliko od mene :)
Dinke
[ popeye @ 22.01.2004. 12:56 ] @
Citat:
dinke:
Oni koji se hvale da im X trci na 486-ici nisu verovatno videli ni X ni Linux. Linux moze solidno raditi na 486-ici kao DNS server recimo, ali X vrlo tesko (da ne kazem nikako) :)

Toliko od mene :)
Dinke


Dinke, ne znam koliko si se nagledao X-a i Linux sistema, ali veruj mi da je dosta ljudi teralo (i danas tera) X na 486 masinama. Sam X ne opterecuje previse masinu, a tebe verovatno zbunjuje hardverska zahtevnost poslednjih KDE i GNOME okruzenja.

XFree86 je ukljucen u Linux distribucije dok je 486 bio vrhunski procesor za x86 radne stanice.
[ dinke @ 22.01.2004. 13:43 ] @
Citat:
popeye:
Dinke, ne znam koliko si se nagledao X-a i Linux sistema, ali veruj mi da je dosta ljudi teralo (i danas tera) X na 486 masinama. Sam X ne opterecuje previse masinu, a tebe verovatno zbunjuje hardverska zahtevnost poslednjih KDE i GNOME okruzenja.

XFree86 je ukljucen u Linux distribucije dok je 486 bio vrhunski procesor za x86 radne stanice.

Pa, iskreno nisam se bas nagledao X-a obzirom da sam se pretezno radio na Linux serverima gde X nema sta da trazi. Prvi Linux koji sam ja instalirao bio je RHL 5, na Pentiumu (MMX) i na njemu sam furao FVWM95 i AfterStep, to je koliko se secam radilo solidno. Vec u rhl 6.0 GNOME je radio uzasno sporo na istoj masini. Dakle sumnjam da bi aktuelne verzije dva najpopularnnija Linux Desktop orkuzenja (KDE i GNOME) mogli da rade na 486-ici.

Pozdrav
Dinke
[ caiser @ 22.01.2004. 14:19 ] @
Pa naravno da ne. Ali postoji gomila okruzenja koja su savrseno funkcionalna i koja odlicno rade na slabim racunarima.
[ dinke @ 22.01.2004. 14:30 ] @
Ajde daj mi molim te makar jedno od te gomile "savrseno funkcionalnih" X okruzenja koje rade na X-u i 486-ici (sx, dx, dx2, dx4). Nadam se da si pod "savrseno funkcionalnih" mislio i na nesto drugo osim otvaranja XTerma.

Dinke
[ axez @ 22.01.2004. 14:39 ] @
Citat:
dinke:
Ajde daj mi molim te makar jedno od te gomile "savrseno funkcionalnih" X okruzenja koje rade na X-u i 486-ici (sx, dx, dx2, dx4). Nadam se da si pod "savrseno funkcionalnih" mislio i na nesto drugo osim otvaranja XTerma.

Dinke



Pa sta hoces......Xterm je savrseno funkcionalan, druga stvar je sto ti ne znas da radis sa njime....:)
[ caiser @ 22.01.2004. 16:19 ] @
Citat:
dinke:
Ajde daj mi molim te makar jedno od te gomile "savrseno funkcionalnih" X okruzenja koje rade na X-u i 486-ici (sx, dx, dx2, dx4). Nadam se da si pod "savrseno funkcionalnih" mislio i na nesto drugo osim otvaranja XTerma.


Ne nisam mislio na otvaranje xterma, mada naravno moze i to :). Evo na primer ono sto koristim svakodnevno. FluxBox. Bzipovan ima manje od 400KB. Podrzava i ikone (koje se ne nalaze na shotu jer ih ne koristim :) ako one nekome poboljsavaju ugodjaj u radu. Inace je vrlo vrlo prilagodljiv korisnicima, samo je potrebno malo volje namestiti. Koristim ga i na poslu i kuci, a pre njega sam koristio gotovo sve (ukljucujuci naravno i GNOME i KDE :) i nemam nameru da menjam.

Znaci izuzetno malo zahtevan a vrlo funkcionalan. :)

http://miljan.elogodesign.com/...?view=img&img=4&page=1
[ dinke @ 22.01.2004. 16:45 ] @
ok, ne bih ga bas menjao sa mojim KDE-om ali to je valjda stvar ukusa i navike :)

Uzgred, na kojoj makini ovo furas ? Ne bih bas rekao da je ovo 486-ica ;)

Pozdrav
Dinke



[ dinke @ 22.01.2004. 17:47 ] @
Evo, sad sam proverio i XFree86 Howto zaista kaze da je minimum requirements 486:

http://www.tldp.org/HOWTO/XFree86-HOWTO/x68.html

E sad, koliko je rad na istom udoban, to znaju oni koji su probali (ja iskreno nisam :)

Pozdrav
Dinke






[ caiser @ 22.01.2004. 19:21 ] @
Hehehe... pa naravno da nije 486, ali ne vidim zasto ne bi radilo odlicno i na njemu jer su zahtevi minimalni. :) Naravno. morale bi se koristiti dosta starije verzije ostalih programa ali okruzenje bi i dalje pruzalo sve sto pruza i meni na PIII.
[ valajbeg @ 22.01.2004. 20:37 ] @
Hm.. kad vec neki zagovarate windows.. zasto vam MS radi ovakve stvari ???

http://www.elitesecurity.org/tema/38466
http://www.elitesecurity.org/tema/39869

!???

i jos jedno licno iskustvo..

na PII Linux .. instaliran BIND,mail,FTP,MySQL baza podataka .. sa preko 50-ak stalnih korisnika..

Neznam da bi neka windows masina radila pod tolikim opterecenjem sa 2% opterecenjem procesora.. !
[ degojs @ 22.01.2004. 20:52 ] @
Citat:
Hm.. kad vec neki zagovarate windows.. zasto vam MS radi ovakve stvari ???


Rekoh već negde, a ti pogledaj film "Balkanski špijun" pa se možda prepoznaš: "Po ceo dan arlauču i pevaju - meni u inat pevaju. A on (Relja, ko drugi? :) im je doneo note."

[Ovu poruku je menjao degojs dana 22.01.2004. u 16:54 GMT]
[ Dragi Tata @ 22.01.2004. 20:53 ] @
Citat:
valajbeg:
Hm.. kad vec neki zagovarate windows.. zasto vam MS radi ovakve stvari ???

http://www.elitesecurity.org/tema/38466
http://www.elitesecurity.org/tema/39869

!???


Baš me briga šta kome MS "radi". Koristim njihove proizvode jer mi vrše posao, za razliku od Linuxa koji mi ne vrši posao. Tačka.


Citat:
valajbeg:
na PII Linux .. instaliran BIND,mail,FTP,MySQL baza podataka .. sa preko 50-ak stalnih korisnika..

Neznam da bi neka windows masina radila pod tolikim opterecenjem sa 2% opterecenjem procesora.. !


Lepo si rekao da ne znaš.
[ degojs @ 22.01.2004. 20:56 ] @
Citat:
na PII Linux .. instaliran BIND,mail,FTP,MySQL baza podataka .. sa preko 50-ak stalnih korisnika..


Pffff... tolike pare si dao za to? Imali smo slučaj gde čovek tvrdi da su 386SX mašine odlični enterprise serveri samo ako koristiš Linux.
[ Dragi Tata @ 22.01.2004. 21:32 ] @
Uzgred, evo kako izgledaju performanse jednog "Windblows" Web servera sa 40 procesa.
[ dinke @ 22.01.2004. 21:55 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Uzgred, evo kako izgledaju performanse jednog "Windblows" Web servera sa 40 procesa.

Previse si optimizovao ovu sliku, nista se ne vidi :))

Salu na stranu, o kakvim procesima je rec ? Ja na taskbar-u samo vidim outlook i win explorer ... ?

Pozdrav
Dinke
[ Dragi Tata @ 22.01.2004. 23:21 ] @
Citat:
dinke:
Previse si optimizovao ovu sliku, nista se ne vidi :))


Izvinjavam se. U prvoj verziji je slika bila 101k, a doyvoljeno je 100k, pa sam je malo osakatio. Uglavnom, vidi se (nekako) da je opterećenje CPU 1%, da ima 40 procesa sa čini mi se 300+ niti i da je on line 69 dana (tad smo ga prebacili na novi UPS, pa smo morali da ga ugasimo).

Citat:
dinke:
Salu na stranu, o kakvim procesima je rec ? Ja na taskbar-u samo vidim outlook i win explorer ... ?


Taskbar koji vidiš je sa jedne od mojih lokalnih mašina na kojoj radi Terminal Services, a ne sa samog servera. Inače, server je front-end za Web farmu za prevođenje teksta - verzija za razvoj i testiranje. U principu, najviše posla obavlja jedna ISAPI ekstenzija koja prima zahteve za prevođenje i prosleđuje ih back-end serverima.
[ dinke @ 23.01.2004. 00:22 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Uglavnom, vidi se (nekako) da je opterećenje CPU 1%, da ima 40 procesa sa čini mi se 300+ niti i da je on line 69 dana (tad smo ga prebacili na novi UPS, pa smo morali da ga ugasimo).

Izvini, stvarno se ne razumem mnogo oko IIS-a, ali cisto radi poredjenja evo ti web log jednog mog klijenta. Site se hostuje na dedicated serveru (RHL 9), jedna makina (p4 2.2GHz, 1G RAM) vrti apache(1.3.x) a druga samo mysql. Kao sto vidis, prosecan broj hitova u decembru je preko 1 600 000 daily, load average: 0.29, 0.41, 0.29. Trenutno npr. oko 600 procesa (mostly httpd) load oko 9%. Po logu vidim da decko koji to administrira svrati svakoga dana na 5 minuta, pogleda sta ima i to je to :) E sad, mozda ovo i nisu velike cifre, mozda IIS moze mnogo bolje od toga ?

Pozdrav
Dinke




[ Dragi Tata @ 23.01.2004. 16:08 ] @
Citat:
dinke:
Trenutno npr. oko 600 procesa (mostly httpd) load oko 9%. Po logu vidim da decko koji to administrira svrati svakoga dana na 5 minuta, pogleda sta ima i to je to :) E sad, mozda ovo i nisu velike cifre, mozda IIS moze mnogo bolje od toga ?


Apache 1.3 je drugačija zverka nego IIS - to je višeprocesna aplikacija, dok je IIS višenitna - kao i Apache 2.0 na primer, pa ne možemo baš da ih upoređujemo prema broju procesa (IIS ima samo jedan).

Uglavnom, ne osećam se pozvanim da poredim Apache i IIS, jer sam o prvom samo čitao, a drugi sam koristio kao programer a ne administrator. Nama je IIS bio logično rešenje za našu "farmicu" ( http://itranslator.bowneglobal.com ) iz više razloga: već smo imali jedan uspešno odrađen projekat sa pravljenjem ISAPI ekstenzija, pa prema tome i neophodno iskustvo sa tom tehnologijom, Apache 2.0 je valjda tek izašao, ili možda još ne (kraj 2000-te) a Apache 1.3 na Windows serverima je no-no, imamo mogućnost da debagujemo ISAPI ekstenzije direktno iz Visual Studija, itd, itd... Ja sam čak zadirkivao čoveka koji je projektovao celu tu aplikaciju da je koristio sve MS tehnologije, iako je "registrovani MS-mrzac", pa mi je rekao kako bi jedina alternativa bio Linux + Apache + moduli, ali je smatrao da ne bismo stigli da dovršimo posao na vreme da smo krenuli tom stazom pre svega zbog nedostatka iskustva sa Apache modulima, a i zbog relativno primitivnih alata koji bi nam stajali na raspolaganju.
[ degojs @ 04.02.2004. 07:12 ] @
axez bre.. pa opet ti izašla nova verzija edukativnog softvera! I to komada dva:

Citat:
On February 3rd 2004, the KDE Project released KDE 3.2.

Linus Torvalds announced the release of the 2.6.2 Linux kernel



Opa bato, al' ćemo se edukovati ove nedelje.. šta ti je nauka, kako napreduje..

Ajd skidaj, pa reset.. :)
[ Palma @ 04.02.2004. 07:24 ] @
Mislim stvarno, toliko dugo im je trabalo da napisu 2.6 kernel i odma' furaju neke ispravke. A ovamo kukaju na MS i njihove patcheve. Strašno.
[ popeye @ 04.02.2004. 09:23 ] @
Prve verzije "stabilne" grane se mogu posmatrati kao test verzije. Dok traje razvoj (neparne verzije) veoma mali broj ljudi ih koristi, te izostaje povratna informacija od korisnika o mogucim nedostacima. Nova "stabilna" verzija (u ovom primeru 2.6.0) privlaci korisnike koji znanja kako prevesti jezgro imaju, ali su u sustini neiskusni i po pravilu se radi o kucnim korisnicima. To u svakom slucaju rade na svoju ruku, jer ce distribucije ukljuciti novo jezgro tek posle 7-8 izdanja istog (mada ima izuzetaka u vidu distribucija koje zele da obuhvate sve najnovije verzije programa, ukljucujuci i jezgro). Debian se na primer istice opreznoscu u prihvatanju novih verzija kernela.

Stvarna potreba za novom verzijom jezgra (ako zanemarimo ispravke) moze nastati samo ukoliko postoji nov hardver, a novo jezgro sadrzi drajvere za isti. Samo ako ne postoji mogucnost da se drajveri prevedu kao modul za postojece jezgro, trebalo bi preuzeti novo. Treba imati u vidu da proizvodjaci poput Red Hat-a, SuSe-a i Mandrake-a ubacuju nove drajvere u podrzavane verzije jezgra i sve sto je potrebno uraditi je azurirati sistem i instalirati odgovarajuce RPM pakete. Krajnji korisnik nema potrebe za prevodjenjem jezgra, to moze raditi samo iz radoznalosti.
[ axez @ 04.02.2004. 21:13 ] @
Citat:
Palma:
Mislim stvarno, toliko dugo im je trabalo da napisu 2.6 kernel i odma' furaju neke ispravke. A ovamo kukaju na MS i njihove patcheve. Strašno.


Strasno je koliko ti ne znas o cemu pricas!!!!!
[ Dragi Tata @ 04.02.2004. 22:29 ] @
U, ***ote! Pa tek sad vidim da je Linux konačno dobio prave threadove umesto onih uštrojenih procesa. Lepo, lepo...

Mada kad su se već baktali time, mogli su da ih odrade po sistemu M:N (kao na Solarisu), ali su rešili da imitiraju Windows na svim poljima ;) pa su koristili 1:1
[ popeye @ 04.02.2004. 22:59 ] @
RedHat je imao NPTL vec duze vreme. Odluka da se koristi 1:1 je prosta: pokazalo se kao efikasnije.
[ random @ 05.02.2004. 00:12 ] @
FreeBSD-ovi KSE (Kernel Scheduled Entities) su N:M threadovi. Pa ko voli... Nije Linux jedini kernel pod kapom nebeskom ;o)
[ Dragi Tata @ 05.02.2004. 00:45 ] @
Citat:
Odluka da se koristi 1:1 je prosta: pokazalo se kao efikasnije.


Pa i nije baš prosta. Generalno se smatra da je M:N superiorniji koncept. Evo šta sam našao na netu:

http://people.redhat.com/drepper/nptl-design.pdf

Citat:
Draft
The consensus among the kernel developers was that an M-on-N implementation
would not fit into the Linux kernel concept. The necessary infrastructure which would have to be added comes with a cost which is too high. To allow context switching in the user-level scheduler it would be often necessary to copy the contents of the registers from the kernel space.
Additionally many problems the user-level scheduling helps to prevent are no real problems for the Linux kernel. Huge numbers of threads are no issue since the scheduler and all the other core routines have constant execution time (O(1)) as opposed to linear time with respect to the number of active processes and threads.
Finally, the costs of maintaining the additional code necessary for an M-on-N implementation cannot be neglected. Especially for highly complicated code like a thread library a lot can be said for a clean and slim implementation.


Izgleda da se ispostavilo da je previše komplikovano nakalemiti M:N sistem na Linux kernel, pa su krenuli linijom manjeg otpora.

Citat:
FreeBSD-ovi KSE (Kernel Scheduled Entities) su N:M threadovi.

Ovo je zanimljivo, ali nisam uspeo da ukapiram da li je KSE već uključen u neku Release verziju FreeBSD-a, ili treba da se nešto čačka po kernelu da bi KSE proradio?
[ popeye @ 05.02.2004. 01:11 ] @
Pa, jednostavnije je u svakom slucaju. Efikasnije je jer se raspodela vremena ne radi u dva nivoa, a bilo je testova koji su pokazali da je NPTL brzi od NGPT (m:n). Pogledaj prepisku na adresi https://listman.redhat.com/arc...st/2002-December/msg00033.html
[ -zombie- @ 05.02.2004. 01:15 ] @
tata: pogledaj pomenuti http://www.freebsd.org/kse/

Citat:
Using KSE

All KSE development is being done in 5.0-CURRENT. No special kernel configuration options are required to build a kernel with the KSE-related changes (the changes are inextricable from the FreeBSD scheduler).

In order to use KSE in an application, you need to link it against libpthread; this is straightforward. In the application's makefile(s), change the -pthread compiler switch or -lc_r link option to -lpthread and relink. Alternatively, you can use /etc/libmap.conf to map libc_r to libpthread (see libmap.conf(5)).


nego, tata (ili ko je još upućen u ovu tematiku), imate li neke dobre textove koji upoređuju različite implementacije (1:1, 1:N, ..), što sa teoriske, što sa praktične strane..
[ popeye @ 05.02.2004. 01:30 ] @
http://lwn.net/Articles/10741/
[ Dragi Tata @ 05.02.2004. 01:38 ] @
Svaki ciga svoga konja hvali:

http://www-124.ibm.com/developerworks/oss/pthreads/

Citat:
NEW: "STABLE" NGPT 2.2.0
TOPS BOTH LINUXTHREADS AND NPTL IN PERFORMANCE AND SCALABILITY

Linus Torvalds: Look at Next Generation POSIX Threads (NGPT) for the future of threads, he advised. "pthreads are horrible, and Linux has a very different model, and there was no glue between the two." NGPT could be that glue.


Uglavnom, izabrali su NPTL za verziju 2.6 i verovatno su imali razloga za to.

Zombie, imaš ovde nekih tekstova na tu temu:

http://directory.google.com/To...ters/Programming/Threads/?tc=1

ukratko:

http://www.serpentine.com/~bos...he-different-kinds-of-threads-

Bio je neki dobar tekst na Sun-vom sajtu, ali ne mogu da ga nađem da me ubiješ...
[ caboom @ 05.02.2004. 09:23 ] @
Citat:

Additionally many problems the user-level scheduling helps to prevent are no real problems for the Linux kernel. Huge numbers of threads are no issue since the scheduler and all the other core routines have constant execution time (O(1)) as opposed to linear time with respect to the number of active processes and threads.
Finally, the costs of maintaining the additional code necessary for an M-on-N implementation cannot be neglected. Especially for highly complicated code like a thread library a lot can be said for a clean and slim implementation.


hehehe... samo da napomenem da je freebsd dobio i novi scheduler (ULE) a kse je postala default thread biblioteka (libkse -> libpthread). referentni linkovi:
http://www.bsdforums.org/forums/showthread.php?threadid=18469
http://www.bsdforums.org/forums/showthread.php?threadid=18217

kao i:
http://www.chesapeake.net/~jroberson/ULE.pdf

rekao bih da postaje zabavno posto je freebsd 5.x stao na noge, a rekao bih da linux generalno mnogo trpi zbog loseg dizajna na pocetku iz release-a u release.
[ degojs @ 18.02.2004. 15:48 ] @
Citat:
Linus released the third version of the newly release Linux 2.6 kernel, 2.6.3.


Opa bato.. opet nova verzija.. ajmo opet reset.. pa na učenje.

E sad, nije strašno što mora da se uči, kako smo čuli, to i jeste edukativni softver, ali ima jedna loša stvar: ono što si učio za 2.6.2 sad treba da zaboraviš, jer ovo je slično ali ipak malo drugačije, a i ono 2.6.2 je malo drugačije od 2.6.1.. pazi da ne pomešaš. Ako je negde bilo i++ sad je možda ++i, a pre je možda bilo --i.. ufffff.

Ozbiljnije sad, dokle to ide tako ovim tempom - nova verzija svake 2-3 nedelje? Kad se očekuje da će malo da uspori, oko koje verzije?


[ Dragi Tata @ 18.02.2004. 16:43 ] @
Ovi su gori od Džonija Štulića. On je jedno vreme izdavao po tri albuma godišnje, ali Linuxovci su ga ušili.
[ popeye @ 18.02.2004. 19:39 ] @
Citat:
degojs:
Ozbiljnije sad, dokle to ide tako ovim tempom - nova verzija svake 2-3 nedelje? Kad se očekuje da će malo da uspori, oko koje verzije?


Ozbiljnije, ne verujem da ce verzije izlaziti na 2-3 nedelje (mozda na mesec-dva). No, pre verzije 2.6.10 ne bih preporucio prelazak servera na novo jezgro i to samo ukoliko postoji znacajniji dobitak. Za bitne produkcione sisteme ce 2.6 jezgro verovatno stasati sledece godine.

Licno jos uvek nisam ni preuzeo novo jezgro (ionako bi zastarelo pre nego sto nadjem vremena da se zanimam sa istim) i verovatno cu ga testirati tek za par meseci.


[Ovu poruku je menjao popeye dana 19.02.2004. u 01:19 GMT]
[ srki @ 18.02.2004. 22:37 ] @
Citat:
popeye:
[Ozbiljnije, ne verujem da ce verzije izlaziti na 2-3 nedelje (mozda na mesec-dva). No, pre verzije 10 ne bih preporucio prelazak servera na novo jezgro i to samo ukoliko postoji znacajniji dobitak.

Da, i ja mislim da bi trebalo sacekati verziju 10.0

:-)
[ popeye @ 18.02.2004. 23:18 ] @
Mandraka? :P
[ degojs @ 20.02.2004. 18:01 ] @
Čega?

http://news.com.com/2100-7344_3-5162456.html?tag=nefd_top
[ Ivan Dimkovic @ 20.02.2004. 18:41 ] @
Dodjavola... trebalo bi zabraniti i te robne marke, sa softverskim patentima :)