[ nnd @ 29.04.2003. 13:32 ] @
gledo sam sinoć neku emisiju i dva učenjaka i voditelj raspravljaju o putovanju kroz vrijeme i o problemima koji bi mogli nastat pri istom, bio je prilog o nekoj sekti ciji clanovi vec duze vremena to rade. Nije mi jasno zasto ljudi koji su fizicari i matematicari opterecuju svoj mozak stvarima koje su potpuno nezasnovane i logično razmišljajući nemoguće. zasto bi priroda dopustila takvo sto, mozda da mi iz zabave putujemo kroz vrijeme i s puskama idemo u lov na dinosaure. Cak i magistar drago plecko ( covjek koji zna za sve moguce paranormalne pojave, pozna sve savijace zlica i vilica, vraceve i nadrilijecnike ) kaze kako mu mozak govori da takvo sto nije moguce iako tvrdi da je u psihickom obliku putovao u buducnost. Tu mogucnost psihickog putovanja ne mogu iskljuciti. Ljudi ko ljudi pricamo o svem i svacem a malo stvari znamo, nista mi necemo znat dok jos malo ne evoluiramo. mozda ni brzina svjetlosti nije najveca, tko zna kakvih sve stvari u nasem svemiru ima koje mi nikad necemo moci shvatit.
[ srki @ 29.04.2003. 13:57 ] @
Cak i da neko napravi masinu za putovanje u buducnost/proslost ne bi mogao da putuje bilo kada u proslost ili u buducnost nego tacno u razmacima od po godinu dana jer bi inace zavrsio negde u vasioni ili u zemlji jer se zemlja nece nalaziti na istom mestu u to vreme. A naravno nema sanse da neko tacno proracuna kada da ode kroz vreme jer i jedan sekund da promasi ko zna gde ce zavrsiti jer se zemlja krece velikom brzinom. Kladim se da niste razmisljali o ovome :-P

[ Shadowed @ 29.04.2003. 14:08 ] @
Nema potrebe da razmisljas. Sasvim je normalno, samo sto ni ti nisi u pravu nakon godinu dana ce Zemlja viti veeeoma daleko jer se Sunce (pa i Zemlja sa njim) krece oko centra galaksije a ova open ne miruje bas previse ;).
[ Gojko Vujovic @ 29.04.2003. 14:34 ] @
Srki zanimljivo razmišljanje, nije mi padalo na pamet. A baš sam hteo da kažem ovo što je Osenčeni već napisao, krećemo se mi i zajedno sa suncem kroz svemir.

Nego, zašto mislite da bi put kroz vreme morao da nas vraća u istu tačku u univerzumu? Baš to izbegavanje vremena bi moglo da omogući i prelaženje velikih razdaljina. Znači kad neko napravi ovu mašinu, ima i teleport ujedno.
[ Shadowed @ 29.04.2003. 14:49 ] @
Pa, generalno gledano ne mora ali ako se govori cisto o putovanju kroz vreme onda je to samo po vremenskoj osi. Mada, kad covek razmisli... sta znaci "isto mesto". Isto u odnosu na sta? Znate vec ono relativnost polozaja. Mozda bi na ovaj nacin (pomocu vremeplova) mogao da se pronadje apsolutni koordinatni sistem...
[ Predrag Damnjanovic @ 29.04.2003. 16:05 ] @
Ja sam razmisljao o tome, jos kod one prve diskusije o vremenu, ali nisam hteo da otvaram jos jednu temu za diskusiju jer ih je bilo dosta.

Generano, kako vi mislite da objekat zadrzi apsolutnu koordinatu pri putovanju kroz vreme?
Putovanje kroz vreme nije teleportacija, sto znaci da objekat koji putuje ne nestaje, on postoji, i krece se zajedno sa nama dok putuje kroz vreme.
Objekat je tu negde, u prostoru, u nasem suncevom sistemu, i krece se sa njim, samo sto ima dodatnu brzinu.

E sad, ako objekat ne putuje kroz vreme, vec se teleportuje u neko vreme, onda bi i bilo moguce da telo zadrzi neku apsolutnu koordinatu, ali posto je to malo verovatno - onda nema smisla razmatrati mogucnost da se "objekat stvori ko zna gde" kao mogucu.
[ Not now, John! @ 29.04.2003. 18:24 ] @
Da, gledao sam emisiju. Sve što sam shvatio je to da mi zapravo još uvijek ništa ne znamo o strukturi prostorvremena što bismo mogli ukrotiti i iskoristiti za putovanje kroz vrijeme. Sve se svodi na nagađanja. Neke pojave kvantne mehanike (kao i opšta teorija relativnosti) dopušta (teorijski) putovanje kroz vrijeme, ali mi ne možemo ni naslutiti kako bismo to praktično postigli. Ona priča o cijepanju (multipliciranju) univerzumâ je uvedena samo da bi se izbjegli logički paradoksi koji nastaju prilikom putovanja kroz vrijeme.
Vjerovatno priroda ima bolji mehanizam za izbjegavanje ovih paradoksa - možda čak i nemogućnost putovanja kroz vrijeme.
[ Doc @ 28.05.2003. 00:57 ] @
Slažem se sa Predragom:
Citat:
Predrag Damnjanovic:
Generano, kako vi mislite da objekat zadrzi apsolutnu koordinatu pri putovanju kroz vreme?
Putovanje kroz vreme nije teleportacija, sto znaci da objekat koji putuje ne nestaje, on postoji, i krece se zajedno sa nama dok putuje kroz vreme.
Objekat je tu negde, u prostoru, u nasem suncevom sistemu, i krece se sa njim, samo sto ima dodatnu brzinu.


Jer, ako bi tvrdili da objekat u drugom vremenu ostaje, a sistemi otišli u rotaciji, tvrdili bi da postoji apsolutni referentni sistem. ->
Time bi pokušali opovrgnuti i specijalnu teoriju relativiteta. ->
A to baš ne možete!!! :)