[ phm @ 19.09.2006. 14:06 ] @
Da li moguce, i kako, zasititi excel fajl sifrom. Zelio bih da se po pokretanju fajla trazi sifra (znaci prije nego sto se ista od sadrzaja fajla prikaze na ekranu)?
[ djalfirevic @ 19.09.2006. 20:41 ] @
Meni Tools-Protection, pa onda biras da li hoces citav Workbook ili samo Sheet...

Pozdrav.
[ StratOS @ 19.09.2006. 21:21 ] @
Za cijeli fajl kod otvaranja/izmjene je to moguce i kod Save Dialoga Toolbar Tools/General Options
Kod Advanced mozes da izabereš enkripcijski algoritam i dužinu ključa.
[ phm @ 20.09.2006. 09:29 ] @
E hvala vamna odgovorima, pomogli ste mi.
[ konislav @ 22.09.2006. 01:41 ] @

Inace sto se tice zastite Excel i bilo kog drugog Office dokumenta ,
ima jedan program Passware koji ih otvara za 2-3 sec. Ja do sada
nisam nasao dokument koji nisam otvorio . Kod Access-a se javlja odredjena problematika.

[ Milan Gligorijevic @ 22.09.2006. 14:50 ] @
Citat:
konislav:Ja do sada nisam nasao dokument koji nisam otvorio.
Evo jedan excel fajl sa šifrom. Baš me interesuje da li češ uspeti da nađeš šifru.
Ako uspeš samo kopiraj tekst iz ćelije A1 ovde na forum ili me obavesti email-om ili privatnom porukom.
[ konislav @ 24.09.2006. 00:38 ] @


Ja sam rekao da nisam nasao , a nisam da takvo nesto ne postoji .
Probacu da ga otvorim , samo ne ovim programom .
[ Milan Gligorijevic @ 24.09.2006. 09:37 ] @
Citat:
Inace sto se tice zastite Excel i bilo kog drugog Office dokumenta, ima jedan program Passware koji ih otvara za 2-3 sec
Kad tako kažeš ispada kao da ne postoji excel fajl koji se za par minuta ne može otvoriti. Zato sam i napravio fajl koji sam okačio u prošloj poruci da bi te uverio u suprotno ili možda ipak ti meni pokažeš da nisam u pravu.
Nebitno je koji program koristiš. Ako ne budeš mogao da ga otvoriš mogu ti davati male pomoći, koliko password ima karaktera, da li su korišćeni neki specijalni karakteri, velika ili mala slova...
Baš me zanima da li ćeš saznati sadrzaj A1 ćelije :)
[ konislav @ 25.09.2006. 00:54 ] @


Za pocetak mi daj malo vremena , za ostalu pomoc cu se obratiti kasnije .
[ Milan Gligorijevic @ 25.09.2006. 13:39 ] @
Vreme mi uopšte nije bitno, ako možeš bez pomoči još bolje. Ako ti bude trebala pomoć samo se obrati, a ja ću postepeno pomagati.
[ Shadowed @ 25.09.2006. 15:03 ] @
Citat:
konislav: Za pocetak mi daj malo vremena , za ostalu pomoc cu se obratiti kasnije .


Pa zar ne bi 2-3sec? :)
[ konislav @ 26.09.2006. 01:51 ] @


Ne bi .

Uvek se moze desiti iznenadjenje .

[ Jpeca @ 26.09.2006. 07:38 ] @
Ajde za nas neuke dajte neki zaključak povodom ovih šifara.

I ja sam čuo za programe koji eliminišu šifre u Officu. Neko mi je čak rekao da Open Office otvara dokumente zaključane šifrom bez problema. Da li to znači da ti programi za otključavanje šifre rade na grubu silu i jednostavno probaju kombinaciju po kombinaciju slova/brojeva, pa ukoliko je kombinacija duža i sadrži velika i mala slova i brojeve da treba puno vremena da se otključa dokument?
[ timmy @ 26.09.2006. 14:49 ] @
Uglavnom na grubu silu ili pomocu recnika (vecina ljudi kao password stavlja imenice) tj. kombinacije tih reci.
Problem je kod toga sto password moze da sadrzi vise karaktera pa cak i iz raznih kodnih strana - nasa cirilica
i latinica, simboli... Grubom silom bi se doslo do resenja, ali za koliko vremena? Sigurno ne za par sekundi!
[ Milan Gligorijevic @ 26.09.2006. 15:34 ] @
Zar mislite da sam postavio password koji se može razbiti za par sekundu?
[ old.man @ 26.09.2006. 18:06 ] @
Citat:
mmwc: Zar mislite da sam postavio password koji se može razbiti za par sekundu?


Znamo da nisi postavio password koji se može razbiti za par sekundi... probali smo
[ konislav @ 27.09.2006. 01:06 ] @
Sustina je u tome sto ja mislim da ti nisi postavljao password ( da ga nazovemo standardnim ) vec si naj
verovatnije napiso ( program za kriptiranje ) koji program o kojem sam govorio ne moze da enkriptira .
Da pojasnim za one koje me ne razumeju .
Kod zastite excel dokumenata mozete koristiti standardni nivo zastite , odnosno idete Tools / Protection /
i birate vrstu zastite isto je i kod snimanja dokumenata idete Save As / Tools / Save Option / Advanced /
Encryption Typ .
Ovo je sto nudi Excel kao gotovo , medjutim moze se zastita napraviti i programskim putem . Sto ja mislim
da je uradjeno u datom slucaju i zato je program o kojim sam pricao zakazao .
I dalje sam misljenja da kod dokumenata koji su zasticeni standardnom zastitom tesko da podbaci .

Inace da se nadovezem na temu kako radi , ja sam misljenja na osnovu empiriskih pokazatelja da program
ne trazi koja je sifra , vec ima neki svoj algoritam , odnosno najverovatnije pronadjena je rupa u algoritmu
koji koristi office i program to koristi .
Zasto ovo kazem , ja sam par puta pokusavao da zastitim dokument password - om sa maksimalnim
brojem karaktera koliko je moguce upisati . Zatvorim dokument aktiviram program da mi pronadje
password i dobijem kao resenje nekakav password koji nema veze sa mojim , ali je zastita sklonjena .
[ Milan Gligorijevic @ 27.09.2006. 17:44 ] @
Password je stavljen na sledeći način.
File => Save as => Tools => General Options => ...
Nikakvi spelicajni programi nisu koriščeni! Možda da krenem sa malom pomoću? Šta vas zanima?
[ Shadowed @ 27.09.2006. 18:04 ] @
@konislav, koja je bila verzija Excel-a u kojoj si skinuo zastitu za nekoliko sekundi? Mislim da je u nekoj (prilicno) staroj verziji bilo moguce skinuti zastitu bez password-a.
[ konislav @ 28.09.2006. 01:17 ] @

RC4

A JA NEMAM PODRSKU. STACEMO SAD ??

P.S imam ja jedan predlog , ajde da ja vama posaljem programcic , pa se vi igrajte .

[ Milan Gligorijevic @ 28.09.2006. 07:34 ] @
Ipak odustaješ.
Pobedio sam
[ konislav @ 28.09.2006. 12:29 ] @
Dobro , ali opet ponavljam da sam u prvom pisanju rekao da do sada nisam video
dokument koji nisam otvorio . Kako je to bilo tada , a sad se situacija promenila ,
koregiram se .
Sad bi glasilo :
Od svih dokumenata sa kojima sam dosao u kontakt , nisam otvorio samo jedan ,
kod kojeg je koriscenja RC 4 zastita , ali je to toliko retka pojava da ipak program solidno vrsi svoj posao .

[ night-shift @ 28.09.2006. 12:44 ] @
Ovo je nemoguće otvoriti.

Radi samo brute force, ali...

Pretpostavimo da ti je šifra dugačka od jednog do 10 znakova i da si koristio samo mala i velika slova. Znači 26 velikih +26 malih slova + 10 cifara.

Biće ovoliko mogućih kominacija:

62^1 + 62^2 + 62^3 + 62^4 + 62^5 + 62^6 + 62^7 + 62^8 + 62^9 + 62^10 == mnoooogo!!!

62^1 - broj mogućih šifri sa jednim karakterom

62^2 - broj mogućih šifri sa dva karaktera...


Ovo je samo u slučaju da je šifra pisana bez interpunkcijskih i ostalih karaktera i engleskim alfabetom.

A ako znamo dužinu šifre onda je već lakše, ali ne mnogo
[ Milan Gligorijevic @ 28.09.2006. 14:51 ] @
Password ima 19 karaktera ako sam dobro prebrojao
Navno da ima ima i malih i velikih slova pa i specijalnih karaktera
Dobro, priznajem da sam "malo" preterao ali uplašila me ona rečenica u kojoj se password razbija za 2-3 sekunde.
Je l' još neko zainteresovan za razbijanje šifre?
[ night-shift @ 28.09.2006. 20:28 ] @
Citat:
mmwc: Password ima 19 karaktera ako sam dobro prebrojao
Navno da ima ima i malih i velikih slova pa i specijalnih karaktera
Dobro, priznajem da sam "malo" preterao ali uplašila me ona rečenica u kojoj se password razbija za 2-3 sekunde.
Je l' još neko zainteresovan za razbijanje šifre?


Pa može da se "razbije" za par sekundi, ali samo u starijim verzijama Excel-a. U novijim od 97-ice ne može.

Ja nisam zainteresovan za razbijanje šifre naravno, jer bi trebalo par dana minimum

PS: završio sam isti smer u srednjoj kao i ti, sad videh
[ Milan Gligorijevic @ 28.09.2006. 21:33 ] @
Evo maksimalne pomoći.
password ima 3 velika slova, a to su E, Y i S, od specijalnih karaktera tu su ), : i ., a ostalih 13 karaktera su mala slova.
Očekujem sadrzaj ćelije A1
[ Shadowed @ 29.09.2006. 14:13 ] @
Daj, mmwc, nemoj da me izazivas da uposlim botnet :P
Citat:
konislav: P.S imam ja jedan predlog , ajde da ja vama posaljem programcic , pa se vi igrajte .

Moze, shadowed [at ]email.co.yu
[ konislav @ 02.10.2006. 01:35 ] @

Poslato , pa im ti moderatoru posle objasni sta programcic radi .
[ night-shift @ 02.10.2006. 20:26 ] @
Citat:
konislav: Poslato , pa im ti moderatoru posle objasni sta programcic radi .


Iskorišćava slabu zaštitu ranijih office verzija...

Jel neko izbruteforce-vao šifru?
[ Milan Gligorijevic @ 07.10.2006. 20:52 ] @
OK, pošto niko nije uspeo evo i passworda (pod navodnicima) da probajte sada. Možda je sada lakše :)
Password: "EliteSecuritY.org:)"
[ Goran Mijailovic @ 08.10.2006. 09:57 ] @

a1:
Code:
Bravo! Uspeo si :)
LOL
[ old.man @ 08.10.2006. 21:25 ] @
Nije štos da nam daš lozinku , nauči nas da sami zaštitimo, odnosno "otključamo" fajl
[ ventura @ 08.10.2006. 21:49 ] @
Pa imaš gomilu programa po netu koji skidaju šifre sa office fajlova...
[ Milan Gligorijevic @ 08.10.2006. 21:55 ] @
Da li si probao nekim od tih programa da primeniš na fajlu koji sam okačio?