|
[ Aleksandar Marković @ 19.09.2006. 13:52 ] @
| ADSL u Srbiji - KORAK NAPRED, DVA KORAKA NAZAD
Domaći internet provajderi već godinu i po dana nude ADSL kao savremeno rešenje za brzu, jednostavnu i pouzdanu vezu s internetom. Gde smo danas i šta nas čeka u budućnosti?
Brzi pristup internetu polako pušta korene i u zemlji Srbiji. I dok su, ne tako davno, u blagodetima broadband-interneta mogli da uživaju samo zaposleni u firmama koje su iznajmljenom telefonskom paricom bile direktno vezane na nekog od domaćih internet provajdera, u poslednje vreme sve je više običnih "smrtnika" koji su ovu civilizacijsku tekovinu uveli i u svoje domove. Iako "sporovozni" dial-up pristup (veza ostvarena preko telefonske linije i klasičnog modema ograničena na 56kbit/sec, "surfanje" po internetu, elektronsku poštu i tek po koji multimedijalni sadržaj) predstavlja i dalje dominantan način pristupa internetu za većinu rezidencijalnih korisnika, sve veći udeo na tržištu imaju i servisi bazirani na neuporedivo bržim kablovskim, bežičnim i ADSL vezama.
Haos koji vlada na tržištu bežičnog pristupa internetu, često sa neregulisanim pitanjem legalnosti, tj. licence potrebne za korišćenje odgovarajućeg frekventnog opsega zavređuje poseban tekst koji ćemo ostaviti za neku drugu priliku. Kablovski pristup internetu polako hvata zamah, pre svega zahvaljujući činjenici da kablovski internet provajderi (pre svega SBB) imaju sopstvenu, od Telekoma nezavisnu, infrastrukturu koju mogu da šire i prilagođavaju svojim potrebama. Ipak, u ovom tekstu ćemo se osvrnuti samo na ADSL, broadband servis koji se u javnosti najviše reklamira, pre svega zahvaljujući brojnim internet provajderima koji ga distribuiraju krajnjim korisnicima.
START: Pođimo prvo od nekih činjenica: ADSL je u Srbiju došao krajem januara, 2005. godine. ADSL je opšteprihvaćena skraćenica za "Asymmetric Digital Subscriber Line" (asimetričnu digitalnu pretplatničku liniju). Pomenuta asimetričnost predstavlja esencijalnu karakteristiku ADSL-a: maksimalna brzina kojom "dovlačite" podatke sa interneta (download) višestruko je veća od brzine kojom podatke šaljete ka internetu (upload).
Inicijalne zasluge za dolazak ADSL-a na domaće tržište pripadaju Telekomu čitava ADSL infrastruktura pripada njemu i svi ADSL priključci završavaju na Telekomovoj opremi, ali distribuciju servisa "širokim narodnim masama" (bar za sada) vrše isključivo internet provajderi. Trenutno su na raspolagnju tri brzine ADSL pristupa:
- 64/256,
- 128/512 i
- 192/768 kbit/sec (prva brojka predstavlja brzinu uploada, druga downloada).
Odnos 1:4 u korist downloada nije nešto što diktira ADSL standard količnik je izabrao Telekom a njegova optimalnost je diskutabilna. Iako ćemo se lako složiti da je ovo za red veličine bolje od onog što smo do juče imali preko old-fashioned telefonskog modema, Srbija u tom pogledu i dalje zaostaje za svojim najbližim okruženjem: slovenački Siol i hrvatski T-Com nude, na primer, ADSL baziran na megabitnoj (1Mbit/sec) brzini (ADSL standard podržava download od 7Mbit/sec i upload od 1Mbit/sec). Servis se realizuje preko postojeće telefonske linije korisnika uz mogućnost simultanog korišćenja klasične telefonske i internet veze.
Svedoci smo bespoštedne bitke koju domaći provajderi vode oko sadašnjih i budućih ADSL korisnika: ozbiljne radio i TV kampanje imaju SezamPro, Eunet, Beotelnet i drugi dok se još suroviji rat vodi na webu, gde sve vrvi od novih ADSL paketa, boljih cena i dodatnih servisa koji ADSL ponudu treba da učine atraktivnijom, sadržajnijom i pristupačnijom. Treba napomenuti da prelazak na ADSL ne iziskuje dodatnu investiciju u hardver od strane korisnika pošto provajderi besplatno daju na korišćenje svu potrebnu opremu. Obično se nude dva modela tarifiranja servisa: skuplji, usmeren na veće potrošače, koji podrazumeva neograničeno korišćenje (tzv. flat model), i jeftiniji, gde je količina prenetih podataka ograničena, uz naplatu eventualnog prekoračenja. Najjeftinija "mesečna karta" za svet ADSL-a košta nešto manje od 1.000 dinara a za maksimalan komfor potrebno je izdvojiti nekoliko puta više.
U borbi za korisnike ponekad se ne biraju sredstva. Pojedini provajderi iskrivili su čak i samo značenje ADSL skraćenice ne bi li svoju ponudu pošto-poto izdvojili u odnosu na ostale (otprilike kao kada biste rekli da JAT znači "Joke About Time", duhovito ali ne i korektno). Takođe, koliko je autoru ovog teksta poznato, nijedan domaći internet provajder (izuzev EUneta) nije obelodanio svoj contention ratio (jedan od najznačajnijih tehničkih parametara kvaliteta ADSL-a), iako je to u svetu uobičajena praksa.
OGRANIČENA DOSTUPNOST: ADSL još uvek nije zakucao na svačija vrata. Servis je inicijalno bio dostupan korisnicima čije telefonske linije završavaju na jednoj od osam glavnih beogradskih centrala. Nakon par meseci, broj podržanih centrala je udvostručen, tako da je pokrivenost Beograda dostigla 40% (širi centar grada). Danas je podržano 45 centrala u Beogradu, 17 centrala u Novom Sadu (od decembra 2005) i 5 centrala u Nišu (od februara 2006). Kada će ADSL stići i u ostale gradove Srbije zavisi isključivo od planova Telekoma koji su nam (uglavnom) nepoznati, ali je već sada jasno da u njima još uvek nema mesta za manje urbane celine. Pritom ni činjenica da živite u jednoj od tri navedene srpske metropole i da se nalazite na jednoj od privilegovanih telefonskih centrala još uvek ne garantuje i ADSL priključak: ukoliko imate telefonskog "dvojnika" ili je na vašu liniju montiran tzv. PCM uređaj, moraćete da sačekate modernizaciju telefonske infrastrukture ili da potegnete neku od svojih veza "tamo gde treba".
Do sada je ukupno instalirano oko 23.000 ADSL priključaka (iako je interes neuporedivo veći): 35% korisnika drži SezamPro, 25% EUnet, 12% Beotel, 10% Neobee, dok ostali provajderi imaju simboličan tržišni udeo (oko 20 provajdera ima ovu uslugu u svom portfoliju). Na prvi pogled reklo bi se da je ADSL u Srbiji još uvek na svom početku ali da taj početak obećava svetlu budućnost, kako Telekomu, tako i provajderima koji su oslonjeni na njega. Činjenice, međutim, govore drugačije: situacija je daleko od idealne i sve je više znakova da se nad ekspanziju domaćeg ADSL tržišta nadvijaju tamni oblaci za koje su ponajmanje krivi provajderi.
Pre svega, daleko zaostajemo u odnosu na svoj region. Početkom prošle godine, kada su srpski provajderi počeli da realizuju prve ADSL priključke, Hrvatska ih je već imala 31.500 da bi do kraja 2005. godine taj broj premašio 100.000. Slovenija je u istom periodu zabeležila rast sa 115.000 na 197.000 korisnika broadband interneta. A daleko ispred je Mađarska koja u januaru ove godine "proslavila" i 400.000-tog korisnika ADSL-a. Apsoltune razlike između nas i sveta sa kojim toliko volimo da se poredimo ne samo da se ne smanjuju već se i multipliciraju. Zašto?
ADSL ISPOD HAUBE: Pođimo prvo od načina realizacije samog servisa. Svaki ADSL korisnik priključen je putem svoje telefonske linije na Telekomov "port" u nekoj od telefonskih centrala koje su osposobljene za ovaj servis. Telekom, putem svoje mreže, povezuje ovaj port sa mrežom internet provajdera za kojeg se korisnik opredeli. Provajder nadalje obezbeđuje vezu krajnjeg korisnika sa internetom dodajući usput čitavu gamu dodatnih servisa, u skladu sa sopstvenim mogućnostima i sposobnostima. Korisnik ovu uslugu u celini plaća svom provajderu, dok se Telekom namiruje kroz fakture koje ispostavlja provajderima.
Ovakav način funkcionisanja servisa ne odgovara svim provajderima, pre svega onima koji su godinama gradili službu tehničke podrške u želji da probleme svojih korisnika otklanjaju u najkraćem mogućem roku. Očigledno je da kvalitet ADSL usluge ne zavisi samo od kvaliteta internet provajdera, već i od kvaliteta rada samog Telekoma, a to je nešto što je manje poznato današnjim ADSL korisnicima koji vide samo svog provajdera i od njega očekuju maksimalan kvalitet.
S obzirom da se servis u najvećoj meri bazira na Telekomovoj infrastrukturi u čije stanje provajderi nemaju uvid, čest je slučaj da korisnik ima problem, da on problem prijavi svom provajderu a da provajder utvrdi da je sa njegove strane sve u redu. Na kraju se ispostavi da je problem, zapravo, negde u Telekomu. Telekomova podrška u ovakvim slučajevima je, blago rečeno, traljava. Otklanjanje kvarova vrši se, najčešće, samo u radno vreme, a ponekad traje i nedopustivo dugo (i preko tri nedelje). U takvoj situaciji nezadovoljan korisnik svoju opravdanu srdžbu iskaljuje na svom provajderu (jer njemu plaća račun), iako provajder tu malo šta može da učini.
Postoje i još drastičniji primeri Telekomove nebrige o postojećim ADSL korisnicima. Relativno je česta situacija da se korisnik prilikom reorganizacije Telekomove mreže sa telefonske centrale na kojoj mu se nalazi ADSL priključak prebaci na tzv. "istureni stepen" (manju centralu, bližu njegovom mestu stanovanja) gde često ne postoje tehnički preduslovi za ADSL. Takav korisnik bez ikakve najave, obaveštenja ili saveta, bilo od Telekoma bilo od svog provajdera, preko noći ostaje bez svog ADSL priključka. Provajder gubi jednog teško stečenog pretplatnika (u kojeg je već investirao dajući mu opremu za rad), pri čemu su mogućnosti da se servis ponovo uspostavi u relativno kratkom roku - simbolične.
PROVAJDERSKE MUKE: Problemi koji korisnike pogađaju usled nebrige Telekoma još su i mali u poređenju sa problemima koje imaju sami provajderi. Pre svega, Telekom provajderima uredno naplaćuje setup (stvaranje tehničkih mogućnosti za ADSL), odnosno zakup određenog broja ADSL portova (priključaka). Provajder, tipično, zakupljuje portove u blokovima od po hiljadu i za svaki blok plaća Telekomu preko dva miliona dinara, i to unapred, pre nego što nađe prvog korisnika. Kada provajder ovaj blok potroši (tj. rasproda ga krajnjim korisnicima), od Telekoma zakupljuje sledećih hiljadu priključaka i tako redom. Teoretski, moguće je zakupiti i samo jedan ili dva ADSL priključka, ali je onda cena za provajdera znatno nepovoljnija. Pošto je margina profita inače mala, veliki provajderi praktično su prinuđeni da uvek rezervišu veći broj priključaka.
Opisani model ne bi predstavljao problem kada bi Telekom uvek imao "robu" koju naplaćuje mnogo pre njene "isporuke". U praksi, situacija je sasvim drugačija. Polovinom jula Telekom je poslao dopis svim internet provajderima u kojem "sa žaljenjem konstatuje" da na 14 beogradskih, četiri novosadske i dve niške centrale više nije u mogućnosti da aktivira nove korisnike, kako se u dopisu kaže, "zbog nedostatka slobodnih ADSL priključaka". Rešenje problema nedostajućih priključaka se, prema Telekomu, može očekivati tek "za 2-3 meseca", pošto Telekom ima "velike probleme prilikom ugovaranja i isporučivanja potrebne opreme".
I tako je nastala paradoksalna situacija da provajderi, i pored toga što su Telekomu unapred platili nešto što, objektivno, ne postoji, nemaju način da dođu do krajnjih korisnika i tako povrate bar deo značajnih sredstava uloženih u sam servis, marekting i nabavku opreme. Ovo, istovremeno, povećava nezadovoljstvo potencijalnih korisnika koji često i mesecima obijaju pragove provajdera u želji da kupe ADSL servis, a provajdere ostavlja u očajanju. Mogućnost da provajderi sami investiraju u kupovinu priključaka i tako pomognu i sebi i Telekomu i korisnicima trenutno ne postoji jer tako nešto Telekom nije ni razmatrao.
NARASTAJUĆI MONOPOL: Još jednom se potvrđuje da je domaći Telekom jedinstveni "fenomen" na svetskom tržištu telekomunikacija. U Srbiji postoji na desetine hiljada ljudi i preduzeća spremnih da, ne žaleći novac, investiraju u bolji kvalitet svoje telefonske ili internet veze prihvatajući sva "pravila igre" koja, uglavnom, diktira Telekom. Svaki drugi "telekom" bio bi srećan da posluje na koliko-toliko platežno sposobnom tržištu koje je gladno boljih i savremenijih telekomunikacionih usluga. Pa ipak, Telekom pokazuje da u ovom trenutku nije sposoban da ovakvu tražnju zadovolji, ako ne zbog provajdera sa kojima sarađuje, a ono bar zbog sopstvenog profita.
Da stvar bude gora, Telekom najavljuje da će od jeseni (verovatno u oktobru) krenuti da nudi ADSL priključke i samostalno, a ne isključivo preko internet provajdera. I do sada su provajderi sumnjičili jedni druge (a svi zajedno Telekom), da se raspodela siromašnih zaliha ADSL priključaka ne vrši sasvim nepristrasno. Šta će se desiti kada Telekom, koji u svojim rukama drži sve ADSL priključke, krene i sam da ih prodaje ostaje samo da nagađamo. Verovatno se Telekomu neće desiti da ADSL prodaje "na kašičicu", ravnopravno deleći sudbinu sa ostalim ADSL provajderima. Pre će biti da će priključaka za Telekom biti u izobilju, dok će se ostali provajderi otimati za mrvice koje padaju sa stola. Uz to, Telekom ima dovoljnu finansijsku snagu da ADSL prodaje i po "damping" cenama što može da uništiti mnoge male igrače na tržištu i ozbiljno uzdrma čak i one najveće.
Mogućnosti provajdera da se bore protiv ovakvog stanja stvari vrlo su ograničene. U direktnom sudaru sa Telekomom provajderi rizikuju da izgube ili ozbiljno pogoršaju odnose sa partnerom bez kojeg objektivno ne mogu (pomenimo samo da je velika većina provajdera otkazala svoje međunarodne linkove i zamenila ih Telekomovim).
Bude li Telekom direktno ušetao na ADSL tržište, krajnji korisnici verovatno će dobiti niže cene, bar inicijalno, što će mnogi pozdraviti a Telekom svakako umeti da iskoristi u marketinške svrhe. Međutim, iskustvo drugih nas uči da, na duge staze, niko ne treba da se raduje daljoj monopolizaciji telekomunikacija. Jer, Telekom u svojim rukama ima "i nož i pogaču", položaj i potencijal koji mu omogućava da "zadavi" svaku konkurenciju, pa i onu na polju ADSL usluga. A ono što je u početku jeftino kasnije, u nedostatku konkurencije, može da ispadne višestruko skuplje, o kvalitetu usluge da i ne pričamo.
SVETSKA ISKUSTVA: Zakonska regulativa koja bi sprečavala dalju monopolizaciju telekomunikacionih usluga kod nas ili ne postoji ili je nejasna ili je čak i pospešuje. Od dugo najavljivane "demonopolizacije i deregulacije" u sektoru telekomunikacija još uvek nismo videli nikakav opipljiv boljitak.
Ključni problem ADSL-a i mnogih drugih internet (i ne samo internet) servisa je u stoprocentnom monopolu koji Telekom drži u domenu last mile infrastrukture. Prevedeno na prost jezik, reč je o bakarnim paricama (local loops) kojima su korisnici povezani sa lokalnim telefonskim centralama a koje se nalaze u ekskluzivnom vlasništvu Telekoma. Provajderi bi rado investirali sredstva u nabavku dodatnih ADSL priključaka, ali teško da mogu da naprave direktan prodor do korisnika sve dok je Telekom jedini "policajac" na "poslednjoj milji". Velike i naprednije države odavno su donele zakone po kojima infrastrukturu "poslednje milje" mogu da koriste svi zainteresovani operateri, pod jasno definisanim (uglavnom tržišnim) uslovima, jednakim za sve. Ovaj proces, u svetu poznat kao Local Loop Unbundling (LLU), omogućio je korisnicima da lako menjaju jedan "telekom" za drugi, a telefonskim i internet operaterima da se bore za korisnika u svako doba i na svakom mestu. U atmosferi zdrave konkurencije i ravnopravne tržišne utakmice, kvalitet i raznovrsnost usluga rastu a cene padaju na zadovoljstvo korisnika.
Ništa od toga mi nećemo imati sve dok se država ozbiljno ne pozabavi problemom telekomunikacija. U našem slučaju deregulacija mora da podrazumeva veće angažovanje države, više a ne manje zakona. Na žalost, izgleda da naša država trenutno ima neka preča posla.
dipl. ing. Vojislav Rodić
Predsednik Udruženja Internet provajdera Srbije
via |
[ Aleksandar Marković @ 20.09.2006. 08:42 ] @
[ igvan @ 21.09.2006. 00:52 ] @
vrlo informativno, hvala
[ Au197/79 @ 21.09.2006. 08:00 ] @
Još kad bi imali uvid u strukturu paketa adsl-a pa da uporedimo sa stanjem iz septembra...
[ Aleksandar Marković @ 06.10.2006. 10:15 ] @
[ posmatrac @ 20.10.2006. 09:24 ] @
Molim vas da li neko zna kada ce ADSL biti uveden u ostale gradove Srbije. Osecam se diskriminisano!!!!
[ Slobodan Milivojevic @ 20.10.2006. 10:53 ] @
Citat: posmatrac: Molim vas da li neko zna kada ce ADSL biti uveden u ostale gradove Srbije. Osecam se diskriminisano!!!!
he he he :(
Jedino mesto na kome mozes naci odgovor je Telekom, a to sto se ti osecas diskriminisano, to je tvoj problem...
p.s. Za diskriminaciju se naravno salim, i samo mogu da ti kazem da nisi jedini...
[ mischo @ 20.10.2006. 19:56 ] @
Citat: posmatrac: Molim vas da li neko zna kada ce ADSL biti uveden u ostale gradove Srbije. Osecam se diskriminisano!!!!
Do kraja ove godine.
[ Sauron @ 26.10.2006. 22:24 ] @
Bojim se da će i za koju godinu biti ... ADSL ŠTA?
I dalje stoji ono što sam obećao. Kada mi stigne ADSL, pečem vola na ražnju odmah ! 
[ night-shift @ 02.12.2006. 15:02 ] @
Sledeće nedelje očekujemo vola :)
[ ilkeNo1 @ 09.12.2006. 18:54 ] @
Da li postoje ikakve indicije da ce se u bliskoj buducnosti promeniti paketi adsl-a?
Da umesto 3 paketa koja se nude (256k, 512k i 768k) bude uveden i neki novi( veci) ili da ce se promeniti ovi stari ( npr. da 512k bude najnizi, pa 1Mb, pa 2Mb ) ili tako nesto...
[ fanfon @ 09.12.2006. 19:56 ] @
Mozda u nekim buducim godinama. U situaciji kad veliki deo Srbije jos ima stare centrale i dvojnike, kad ADSL nije ni stigao do vecine koji imaju digitalne, to ostaje samo pusta zelja...
[ tdjokic @ 09.12.2006. 20:25 ] @
Moja prognoza, bazirana cisto na osecaju, za pola godine - probno, za godinu ce poceti u vecim mestima. Neko je spominjao da je oprema koja je uvezena (se bas sad uvozi) vec spremna za "vece pakete", verovatno je to ADSL 2, odnosno ADSL 2+. Osim te opreme, da bi stvar funkcionisala, trebaju nam jos modemi, a neki postojeci mogu da se upgrade-uju, zatim Telekomu treba jaci link i mozda jos nesto sto ja kao laik ne znam.
Generalno, u svetu prave sve brze i jace linkove, pa ce valjda i cena pasti, tako da cemo za iste pare imati brzhe konekcije. Svez primer, za koji sam se ja zakacio "ko pijan za plot" je iz Austrije - 16.000 kbit/s za 20 eura u promotivnom periodu od 6 meseci a posle 30 eura. To su cene koje su i ovde prisutne, ali za mnogo manje pakete.
[ V.i.P.e.R @ 13.12.2006. 13:00 ] @
Citat: ilkeNo1: Da li postoje ikakve indicije da ce se u bliskoj buducnosti promeniti paketi adsl-a?
Da umesto 3 paketa koja se nude (256k, 512k i 768k) bude uveden i neki novi( veci) ili da ce se promeniti ovi stari ( npr. da 512k bude najnizi, pa 1Mb, pa 2Mb ) ili tako nesto...
Postoje... pre otprilike mesec dana sam dobio informaciju da ce Sezam posle Nove godine
svim korisnicima duplirati brzinu... znaci ko ima 256 kbita imace 512 kbita, ko ima 512 kbita imace 1 mbit,
a ko ima 768 kbit imace cak 2 mbita... cena se nece menjati, ali za iste pare dobijas duplu vecu brzinu...
sto znaci flat 512 kbita = 1424 din, 1 mbit = 2.374 din i 2 mbita = 3324 din...
P.S. Ovu informaciju mi je potvrdio jos jedan covek iz Sezama pre par dana...
[ 3D-Elite @ 13.12.2006. 22:30 ] @
lepo..lepo...a da li je to samo privremeno ili menjaju za stalno??
Ovaj Sbb bi mogao malo da se ugleda na Adsl provajdere i najzad spusti cene.... 256 Flat sada je 1750 din :)!
[ fanfon @ 14.12.2006. 12:31 ] @
To su cene bez PDV-a pretpostavljam?
[ V.i.P.e.R @ 14.12.2006. 15:46 ] @
Cene sa PDV-om, sa kako oni kazu "fabrickim popustom" ako platis kod njih... tj trenutni 256 kbit flat (tj. nadamo se buduci 512 kbit) je:
1. 1.424 din,
2. 1.499 din,
3. 1.599 din.
1=Fabrička prodavnica (5% popust), 3=Plaćanje [S] karticom, 2=Svi ostali načini plaćanja
Sve cene izražene sa obračunatim PDV-om od 18%.
[ ilkeNo1 @ 15.12.2006. 15:36 ] @
Citat: V.i.P.e.R: Postoje... pre otprilike mesec dana sam dobio informaciju da ce Sezam posle Nove godine
svim korisnicima duplirati brzinu... znaci ko ima 256 kbita imace 512 kbita, ko ima 512 kbita imace 1 mbit,
a ko ima 768 kbit imace cak 2 mbita... cena se nece menjati, ali za iste pare dobijas duplu vecu brzinu...
sto znaci flat 512 kbita = 1424 din, 1 mbit = 2.374 din i 2 mbita = 3324 din...
P.S. Ovu informaciju mi je potvrdio jos jedan covek iz Sezama pre par dana...
U jbt! Ako lagis, ima da te nadjem... cccccc.....
[ MladenIsakovic @ 15.12.2006. 20:29 ] @
Pa nije nemoguće, tako rade mnogi wirelles provajderi po Srbiji.
[ Tony @ 25.12.2006. 10:37 ] @
[ virus_crew @ 27.12.2006. 01:24 ] @
Ovo je tacno da ce u Srbiji brzine skociti u 2007godini ma koliko to nekome zvucalo bezveze i ne znam ti ja sta.Evo jednog dela iz maila koji mi je poslala podrska Beocity-ja :pored velikih brzina (u 2007. i do 2048
Kb/s!) garantovace protok podataka za:....
znaci provajderi su obavesteni da ce se povecati brzine.
Tako da cu za 5 dana imati 512,Srecna mi Nova godina i vama svima sa sto vecim brzinama da udjemo u 2008,
ovo su nas lepo iznenadili ocekujem da cu 2008 imati 1Mb za iste pare, ako zna Telekom se izgleda popravlja.
[ selters @ 28.12.2006. 18:31 ] @
IPAK SE KRECE!
Prema zvanicnoj informaciji dobijenoj od Direkcije za usluge TELEKOM-a, instalacija ADSL svima koji su podneli zahteve do 31. decembra 2006. pocece pocetkom 2007. godine. Inace ATC u Mladenovcu je opremljena za 480 ADSL prikljucaka. Ako je centrala u Mladenovcu pripremljena za ovako veliki broj prikljucaka, onda ce verovatno i centrale u vecim gradovima imati mnogo vise prikljucaka.
O cenama i brzinama koje se nude (a kakve ce biti, videcemo) ne vredi da diskutujemo. Zna se ko drzi monopol, on diktira uslove igre. Ali, bilo bi dobro da neko od tih koji nam skupo naplacuju skromne usluge pogleda cene, brzine i PLATE u Holandiji. Tek onda bi bilo jasno koliko nas ovi nasi provajderi deru sa cenama!
[Ovu poruku je menjao selters dana 28.12.2006. u 19:43 GMT+1]
[ waikiki @ 28.12.2006. 20:48 ] @
Pa daj boze da krene, ali sumnjam u njihovu azurnost.
No, radi poredjenja, gde smo i sta smo, evo teksta iz danasnjeg COM-a koji sam postavio na benchmark forum.
Internet u Japanu.
Spor vam je ADSL?
Mucite se sa dial-upom? Niste zadovoljni brzinom ADSL-a koju nude domaci provajderi? Mislite da je internet skupa igracka? E pa, evo vam jos malo materijala za nerviranje. Prema podacima Japanskog ministarstva za unutrasnje poslove i telekomunikacije tamosnji korisnici su oberucke prihvatili servise bazirane na koriscenju optickih vlakana. Cak cetvrtina od 25 miliona korisnika broadband pristupa prikljuceno je na opticke konekcije. Konkurencija na trzistu internet provajdera je izuzetno zestoka, pa se na svakog novog korisnika gleda kao na "malo vode na dlanu". Uvodjenje opticke konekcije se izvodi maksimalno dve nedelje, a vrlo cesto prvih meseci se usluge uopste ne placaju. Pri tome su cene smesne, da smesnije ne mogu biti. Tako Japanci mogu od operatera fiksne telefonije NTT East Corp. da dobiju takozvani Hyper Family paket po mesecnoj tarifi od 5.200 jena (ukljuceno i rentiranje opreme), sto iznosi malo vise od 33 evra, odnosno oko 2600 dinara. A za tu cenu pretplatnik dobija prikljucak na opticki link brzine 1 GB/s, dok su pojedini prikljucci unutar stana ili kuce podeseni na brzini od 100 MB/s (sto vazi i za upload i za download).
Tako sve vise Japanaca napusta ADSL kod kojeg maksimalna brzina dostize cifru "samo" 47 MB/s, i to po ceni od 1000 jena (oko 6,5 evra). Posle ovih podataka svaka prica o navodnom razvoju interneta u Srbiji je potpuno besmislena.
Sta reci. Mi se jadni borimo da dobijemo ADSL sa barem o,25 Mb/s (256kb/s). A japancima je malo (i prevazidjeno) 200 puta brze od toga.
Pa mi smo zivi internet-muzej. Ko hoce da iz sveta vidi istorijske momente, pocetke internet konekcije, samo nek svrati u zemlju Srbiju i videce na licu mesta, UZIVO....
[ svetionik76 @ 29.12.2006. 08:31 ] @
Odlična ideja, hajde da pretvorimo Srbiju u atraktivnu turističku
destinaciju kao živi tehnički muzej.
Možemo čak dobro da zaradimo na našoj inferiornosti!
[ MilanMilan @ 29.12.2006. 11:57 ] @
A ja sam čuo da, recimo, u Obrenovcu još nisu montirali opremu.
[ selters @ 29.12.2006. 17:41 ] @
Ne znam koliko je umesno poredjenje Japana i Srbije, ali da smo telekomunikacioni srednji vek - skoro da jesmo! Problem je sto nemamo nista, pa kad nam ponude nesto malo bolje od tog nista, mi oberucke prihvatamo: bolje ista nego nista. Oni koji drze monopol to vrlo dobro znaju, zato i uvodjenje prevazidjenog ADSL proglasavaju za fenomenalan uspeh. Jos ce da nas "oderu" cenama, pa ce ionako ogromne plate u TELEKOM-u biti jos vece.
O brzinama kojima Japanci nisu zadovoljni (a tek cene!) mi mozemo samo da sanjamo - sirom otvorenih i usta i ociju. Zamislite da nekome u TELEKOM-u pomenete bilo sta brze od 1 MB, rekli bi vam da ste nezajazljivi, jer kome treba brze nego sto oni nude. A i susedi Hrvati vec imaju bazni (pocetni) ADSL sa brzinom od 1 MB i cenom daleko nizom od bilo koje nase.
Ostaje nam samo da jadikujemo i ocekujemo da ce se neko dozvati pameti i ukinuti monopol "Telekoma" na fiksnu telefoniju i omoguciti da na trziste udju veliki svetski igraci. Tek onda cemo moci da se radujemo vecim brzinama i nizim cenama.
[ virus_crew @ 29.12.2006. 20:09 ] @
Citat: waikiki: Pa daj boze da krene, ali sumnjam u njihovu azurnost.
No, radi poredjenja, gde smo i sta smo, evo teksta iz danasnjeg COM-a koji sam postavio na benchmark forum.
Internet u Japanu.
Spor vam je ADSL?
Mucite se sa dial-upom? Niste zadovoljni brzinom ADSL-a koju nude domaci provajderi? Mislite da je internet skupa igracka? E pa, evo vam jos malo materijala za nerviranje. Prema podacima Japanskog ministarstva za unutrasnje poslove i telekomunikacije tamosnji korisnici su oberucke prihvatili servise bazirane na koriscenju optickih vlakana. Cak cetvrtina od 25 miliona korisnika broadband pristupa prikljuceno je na opticke konekcije. Konkurencija na trzistu internet provajdera je izuzetno zestoka, pa se na svakog novog korisnika gleda kao na "malo vode na dlanu". Uvodjenje opticke konekcije se izvodi maksimalno dve nedelje, a vrlo cesto prvih meseci se usluge uopste ne placaju. Pri tome su cene smesne, da smesnije ne mogu biti. Tako Japanci mogu od operatera fiksne telefonije NTT East Corp. da dobiju takozvani Hyper Family paket po mesecnoj tarifi od 5.200 jena (ukljuceno i rentiranje opreme), sto iznosi malo vise od 33 evra, odnosno oko 2600 dinara. A za tu cenu pretplatnik dobija prikljucak na opticki link brzine 1 GB/s, dok su pojedini prikljucci unutar stana ili kuce podeseni na brzini od 100 MB/s (sto vazi i za upload i za download).
Tako sve vise Japanaca napusta ADSL kod kojeg maksimalna brzina dostize cifru "samo" 47 MB/s, i to po ceni od 1000 jena (oko 6,5 evra). Posle ovih podataka svaka prica o navodnom razvoju interneta u Srbiji je potpuno besmislena.
Sta reci. Mi se jadni borimo da dobijemo ADSL sa barem o,25 Mb/s (256kb/s). A japancima je malo (i prevazidjeno) 200 puta brze od toga.
Pa mi smo zivi internet-muzej. Ko hoce da iz sveta vidi istorijske momente, pocetke internet konekcije, samo nek svrati u zemlju Srbiju i videce na licu mesta, UZIVO....
Ha lepo je ovo brate to znam i ja ali pogledaj koliko ljudi u Japanu koristi internet pa samim tim kompanijama koje nude net tamo se i brze isplati ulozeni novac, a zamisli koliko ljudi koristi net kod nas i za sta im treba tamo ljudi zavrsavaju poslove a ovde u pola kompanija(firmi) sede fosili koji ne znaju da ukljuce komp a kamoli da odu na net.Zamisli 1GB/s u Srbiji pa p2p bi poludeo vecini ljudi net sluzi za "skidanje" pirata sa p2p mreze, ali ipak mocno izgleda.
Jednog dana mozda i kod nas ali za sada bi bilo dovoljno i 2Mb/s, ZAR NE????????
[ Tony @ 31.12.2006. 07:35 ] @
Jedno pitanje za moderatora Aleksandra (napokon sam procitao citav tvoj poduzi post):
Zar nije donesen zakon kojim je ukinut monopol Telekomu? Da li iz tvojeg posta treba da zakljucimo da se taj zakon ne odnosi i na "last mile" tj. na bakarne parice? Molim te da razjasnis ovaj detalj. Ako je zaista tako onda nije ni cudo da imamo manju brzinu ADSL-a za iste pare u odnosu na Holandiju (o platama da i ne govorim)...
Sto se tice tvog posta, virus_crew, sve vise firmi koristi internet i kod nas (i to nisu sve fosili) i mogu ti reci da je jeftin i pouzdan interent danas neophodan (a ne samo za p2p). Ja sam evo sad radio kao ispomoc pred praznike i video sam kako izgleda kad se mora dial-upom poslati stamparima priprema za stampu u emailu. A emailovi stizu sa zakasnjenjem ili se cak ponekad i izgube. Posao mora da se odradi u roku a internet je nepouzdan, spor...
Drugi primer, moj prijatelj iz Londona je resio da otvori firmu ovde jer je saznao da ce biti uveden ADSL i u mojem gradu. Da je ADSL uveden ranije, i on bi otvorio firmu mnogo ranije. Za nekoliko ljudi koje ce zaposliti to je protracenih nekoliko godina zivota! Sve dok se ne obezbedi brza veza mnoge firme poput njegove ne mogu da posluju ili nikad nece biti otvorene. Telekomunikacije su danas od strateskog interesa za svaku drzavu i ne mozemo tako jednostrano gledati na taj problem. Sto se tice pristupa internetu wireless-om, u Londonu takve gluposti uopste ni ne postoje. Ali nasi provajderi se dovijaju na razne nacine ne bi li zaobisli Telekom i ponudili korisnicima bolju i jeftiniju uslugu.
[ Perica Mali @ 03.01.2007. 09:27 ] @
Citat: waikiki: Pa daj boze da krene, ali sumnjam u njihovu azurnost.
No, radi poredjenja, gde smo i sta smo, evo teksta iz danasnjeg COM-a koji sam postavio na benchmark forum.
Internet u Japanu.
Spor vam je ADSL?
Mucite se sa dial-upom? Niste zadovoljni brzinom ADSL-a koju nude domaci provajderi? Mislite da je internet skupa igracka? E pa, evo vam jos malo materijala za nerviranje. Prema podacima Japanskog ministarstva za unutrasnje poslove i telekomunikacije tamosnji korisnici su oberucke prihvatili servise bazirane na koriscenju optickih vlakana. Cak cetvrtina od 25 miliona korisnika broadband pristupa prikljuceno je na opticke konekcije. Konkurencija na trzistu internet provajdera je izuzetno zestoka, pa se na svakog novog korisnika gleda kao na "malo vode na dlanu". Uvodjenje opticke konekcije se izvodi maksimalno dve nedelje, a vrlo cesto prvih meseci se usluge uopste ne placaju. Pri tome su cene smesne, da smesnije ne mogu biti. Tako Japanci mogu od operatera fiksne telefonije NTT East Corp. da dobiju takozvani Hyper Family paket po mesecnoj tarifi od 5.200 jena (ukljuceno i rentiranje opreme), sto iznosi malo vise od 33 evra, odnosno oko 2600 dinara. A za tu cenu pretplatnik dobija prikljucak na opticki link brzine 1 GB/s, dok su pojedini prikljucci unutar stana ili kuce podeseni na brzini od 100 MB/s (sto vazi i za upload i za download).
Tako sve vise Japanaca napusta ADSL kod kojeg maksimalna brzina dostize cifru "samo" 47 MB/s, i to po ceni od 1000 jena (oko 6,5 evra). Posle ovih podataka svaka prica o navodnom razvoju interneta u Srbiji je potpuno besmislena.
Sta reci. Mi se jadni borimo da dobijemo ADSL sa barem o,25 Mb/s (256kb/s). A japancima je malo (i prevazidjeno) 200 puta brze od toga.
Pa mi smo zivi internet-muzej. Ko hoce da iz sveta vidi istorijske momente, pocetke internet konekcije, samo nek svrati u zemlju Srbiju i videce na licu mesta, UZIVO....
E bas lepo sto si nam iskopirao vest sa sajta www.com-yu.com. Zar nije bilo jednostavnije staviti link? Ima li ovde neko normalan ko ce da obrise ovu vest odavde ili zelite tuzbu odnosno za pocetak socnu pljuvacinu u COM-u?
[ Miroslav Jeftić @ 03.01.2007. 09:42 ] @
Stvarno... oteo im je ekskluzivu... niko ne zna da u Japanu postoji brz internet. 
[ biotech @ 03.01.2007. 09:59 ] @
jel ima nesto od tog povecanja brzina
[ svetionik76 @ 05.02.2007. 08:37 ] @
Kada se U Srbiji može očekivati IPTV kao što je u Hrvatskoj Max TV?
[ virus_crew @ 05.02.2007. 22:39 ] @
Citat: Tony:
Sto se tice tvog posta, virus_crew, sve vise firmi koristi internet i kod nas (i to nisu sve fosili) i mogu ti reci da je jeftin i pouzdan interent danas neophodan (a ne samo za p2p). Ja sam evo sad radio kao ispomoc pred praznike i video sam kako izgleda kad se mora dial-upom poslati stamparima priprema za stampu u emailu. A emailovi stizu sa zakasnjenjem ili se cak ponekad i izgube. Posao mora da se odradi u roku a internet je nepouzdan, spor...
Drugi primer, moj prijatelj iz Londona je resio da otvori firmu ovde jer je saznao da ce biti uveden ADSL i u mojem gradu. Da je ADSL uveden ranije, i on bi otvorio firmu mnogo ranije. Za nekoliko ljudi koje ce zaposliti to je protracenih nekoliko godina zivota! Sve dok se ne obezbedi brza veza mnoge firme poput njegove ne mogu da posluju ili nikad nece biti otvorene. Telekomunikacije su danas od strateskog interesa za svaku drzavu i ne mozemo tako jednostrano gledati na taj problem. Sto se tice pristupa internetu wireless-om, u Londonu takve gluposti uopste ni ne postoje. Ali nasi provajderi se dovijaju na razne nacine ne bi li zaobisli Telekom i ponudili korisnicima bolju i jeftiniju uslugu.
Ocigledno ti ne citas dobro moj post procitaj ga dva ili vise puta kako bi ti bio malo jasniji
1.Ja kazem "u pola firmi sede fosili" a ti napises "i to nisu sve fosili"
2."sve vise firmi koristi internet i kod nas"-a ko kaze suprotno????
3.Otkrio si toplu vodu svaka ti cast???-kaze on "mogu ti reci da je jeftin i pouzdan interent danas neophodan (a ne samo za p2p)." Ovo je bilo mudro, inace je kod nas i JEFTIN i POUZDAN.!!!???
4."Drugi primer, moj prijatelj iz Londona je resio da otvori firmu ovde jer je saznao da ce biti uveden ADSL i u mojem gradu."-svaka cast tvome prijatelju eh da je takvih vise mada ko je rekao da stranci nebi vise otvarali firme da ima aDSL-a?Ni ovo ne razumem.
5."Sve dok se ne obezbedi brza veza mnoge firme poput njegove ne mogu da posluju ili nikad nece biti otvorene. Telekomunikacije su danas od strateskog interesa za svaku drzavu i ne mozemo tako jednostrano gledati na taj problem."-Ovo si potpuno upravu mada ko je rekao suprotno???
6."Sto se tice pristupa internetu wireless-om, u Londonu takve gluposti uopste ni ne postoje."-Ako ti kazes svarno ne znam,mada kakve to ima veze sa moji postom???
7."Ali nasi provajderi se dovijaju na razne nacine ne bi li zaobisli Telekom i ponudili korisnicima bolju i jeftiniju uslugu."-Dovijaju na razne nacine sta je tebi ljudi nude wireless uslugu kao svugde u svetu pa i to ti je jedan vid "brzog" interneta o kome ti tako zdusno pricas a nisam siguran da ga bas najbolje poznajes i razumes, pa kazes "i ponudili korisnicima bolju i jeftiniju uslugu"- a sta je tu lose pa kakvu trebaju uslugu da ponude losiju i skuplju, a samo na pocetku tvog posta si se zalagao za "jetin i pouzdan internet".Procitaj svoju 1 recenicu.
[ gorca @ 16.02.2007. 19:19 ] @
Ne bi me zacudilo ako ne vidimo skoro pojeftinjenje Interneta u Srbiji.
TELEKOM UZIMA 700 MILIONA € KREDITA
Izvor:B92, Beta
Beograd -- Telekom Srbije je saopštio da je uz posredovanje Siti grupe počeo postupak za dobijanje kredita od 700 miliona evra.
Kredit će biti iskorišćen pokrivanje finansijskih obaveza Telekoma Srbija, preuzetih za kupovinu 65 odsto kapitala Telekoma Srpske i opšte potrebe kompanije, a postupak dobijanja zajma započet je 9. februara u Londonu.
Zajam će biti odobren bez garancija u tri tranše. Prva tranša od 300 miliona evra otplaćivaće se pet godina uz dve godine počeka i kamatnom stopom koja iznosi EURIBOR plus 1,5 odsto godišnje, a druga tranša od sto miliona evra, biće revolving kredit na pet godina uz istu kamatnu stopu.
Treća rata kredita u iznosu od 300 miliona evra biće odobrena sa rokom otplate od dve godine i kamatama EURIBOR plus 1,15 odsto.
Posredovanje u obezbeđivanju zajma za Telekom Srbije prvo je učešće u kreditnom aranžmanu u Srbiji bankarske Siti grupe, koja je krajem prošle godine najavila da će u prvom tromesečju 2007. otvoriti predstavništvo za korporativno i investiciono bankarstvo u Srbiji.
Telekom Srbije potpisao je 21. januara ugovor o kupovini 65 odsto kapitalna Telekoma Srpske za 646 miliona evra, pošto je na tenderu pobedio jedinog konkuretna, Telekom Austrije, koji je ponudio cenu od 476 miliona evra.
Inače, crnogorski mediji su preneli da je Telekom Srbije u konzurcijumu sa holandskim Ogalarom jedini prijavljen na tender za dodelu licence za drugu i treću generaciju mobilne telefonije u Crnoj Gori.
Vijesti pišu da je ovaj konzorcijum za licencu ponudio 16 miliona evra, skoro trostruko u odnosu na minimum od šest miliona koji je zahtevala Agencija za telekomunikacije, kao i da kompanija planira da investira oko 90 miliona evra i da će biti spremna da počne sa radom na leto.
Ponude na tenderu nisu dostavili, iako su otkupili tendersku dokumentaciju, austrijski Mobilkom, Komsel iz Luksemburga, kao ni crnogorska kompanija Monte Nova, čiji je osnivač Aco Đukanović, brat bivšeg crnogorskog premijera i predsednika Mila Đukanovića.
[ chika spec @ 18.05.2007. 00:21 ] @
Mogao bi telekom,lelekom,teleslom,derikom prvo da sredi i ochisti stvari u svom dvorishtu pa tek onda da ide kod komshija u shtetu...
[ cedenele @ 08.08.2007. 07:30 ] @
Stanje na dan 08.08.07. Lokacija grada vidljiva -- oko 200 adsl prikljucaka . Ostali nezadovljno jos cekaju opremu - mozda dodje i do tuce .
I opet . Stigao je meil posti da ce uskoro duplirati brzinu .
U posti kazu " de bre, ma to ako bude za sest meseci .Sedi na d... cuti i surfaj"
Evo pocinje Guca , tamo je veci protok.
Mozda ce mo sacekati jos jednu Gucu.
Ja sam zatrazio promenu brzine na 512.
I tako to ...o adsl- u
[ md-webmaster @ 08.10.2007. 06:53 ] @
Mene zanima koliko vremena treba za montiranje opreme u pošti kako bi se ADSL pustio.Loznica
[ nikolamnt @ 13.10.2007. 21:28 ] @
ako neko koristi telekomov adsl moze li mi reci da li je racun za adsl zajedno sa telefonskim ili su oni odvojeni?
[ waikiki @ 13.10.2007. 22:43 ] @
Zajedno..
[ md-webmaster @ 15.10.2007. 09:57 ] @
>A ja bih volio da znam kada ce uopste biti ADSL u cijeloj Srbiji pa ga
>placao odvojeno ili zajedno bas me jede briga.Ovo ce da bude brisano ali
>eto...
[ mischo @ 15.10.2007. 18:04 ] @
U celoj Srbiji će ADSL-a biti kada bude isplativo uvođenje u celoj Srbiji. Znači nikada 
[ stil @ 15.10.2007. 18:21 ] @
Pa kad bi se samo ti pitao za to , bilo bi tako. Postoje ljudi u Srbiji koji misle drugacije od tebe .
[ mischo @ 15.10.2007. 18:39 ] @
Da u pravu si, postoje ljudi koji misle drugačije. ALi kako Prljavi Hari reče:
Mišljenje je kao du*e. Svi ga imaju!
Međutim, ono što je ključno jeste da ne postoje ljudi koji bi ulagali novac u nešto što nije isplativo. Ni u Srbiji, a ni u svetu. Na žalost.....
[ stil @ 15.10.2007. 18:45 ] @
Odakle ti to da ne postoje ljudi koji bi ulagali , i odakle ti to da nije isplativo. Ili ti je dosadno , pa bi malo da raspravljamo :-)
[ mischo @ 15.10.2007. 20:02 ] @
Postoje ljudi koji bi ulagali, ali nemaju u šta. Ne isplati se. I zaista nemam strpljenja da ponovo prolazim kroz jednu te i istu priču. A pretpostavljam ni ti 
[ stil @ 15.10.2007. 20:17 ] @
Ne isplati se ulagati u komunikacije ? Ta oblast privrede ima najveci stepen ekspanzije svuda u svetu . Niko te ne tera da prolazis ponovo. Jednostavno ono sto si izjavio jednostavno ne stoji. To lici na izjavu nekog ko je malcice zagazio u depresiju .
[ mischo @ 15.10.2007. 20:25 ] @
Zaista neverovatno. Zašto se toliko trudiš da izmeniš kontekst onoga što je rečeno. Evo u dva poslednja posta si to dva puta uradio. Ne želiš da čitaš ili ne možeš da shvatiš ili prosto ne želiš da shvatiš. Ti si baš neka svađalica.
[ stil @ 15.10.2007. 20:27 ] @
;-)
[ md-webmaster @ 16.10.2007. 11:50 ] @
U celoj Srbiji će ADSL-a biti kada bude isplativo uvođenje u celoj Srbiji.
Znači nikada ;)
________________________________________________________________
Uh sto me utjesi.To znaci da mi imamo problem sa samim sobom i da nam spasa
nema jer takav nacin rada je poguban ne samo po pitanju ADSL.Nije sve u
novcu je li tako?
>
[ md-webmaster @ 16.10.2007. 11:53 ] @
>Pa kad bi se samo ti pitao za to , bilo bi tako. Postoje ljudi u Srbiji
>koji misle drugacije od tebe .
___________________
I misle i hoce drugacije.Zasto me stalno proganja utisak da nam neko neda
naprijed.To neprijed ne mora biti uvjek po pitanju ADSL a nemora znaciti
uvjek progres ali tapkati u mjestu znaci nestati vremenom i otici u
propast.A sta je krivica-samo licni interes...
[ Ivan Dimkovic @ 16.10.2007. 11:55 ] @
Citat:
Nije sve u
novcu je li tako?
Onda ti nadji ljude koji bi da ulazu tamo gde se ADSL ne isplati - ako nije sve u novcu, onda neka to bude vas novac :)
[ md-webmaster @ 16.10.2007. 12:43 ] @
>Hm...Telekom lijepo zaradjuje pa bi mogao i da ulozi u neke sredine radi
>napretka.Ne mora se sve u BG trpati i drugi svijeta treba da vide.I jos
>nesta nije mi jasno kako onda racunicu nalaze drugi provajderi koji ce tu
>istu ifrastrukturu koristiti.Kada je tako neka se otkane monopola i puste
>jos jednog operatera u fiksnoj telefoniji pa da vidimo racunicu...
[ batancev @ 23.11.2007. 23:23 ] @
[ renato21 @ 05.02.2008. 15:07 ] @
Godinu i pol dana mi govore kako ce u mom mestu ,Priboju instalirati adsl uslugu,pa kada su na kraju kao nesto i uradili adsl je dobilo sam par ulica,tako da opet nista od adsl kod nas mucite se sa modemima i placajte najskuplji internet u srbiji !
[ Danilo Cvjeticanin @ 05.02.2008. 17:05 ] @
Telekomov ADSL koristim od prvog dana kada je krenuo u Apatinu, mogu samo reci da sam posle godinu i kusur dana i vise nego zadovoljan, brzina je ona koju placam nikada ne varira uvek je ista sto je mnogo dobro. Cena je normalna i uopste nije skupa, normalno za ove pare na zapadu dobijas bolji i efikasniji internet ali mi nismo zapad i treba da budemo zadovoljni sa ovim sto imamo. Ja sam vise nego zadovoljan, i ako bude povisenja cena necu se buniti jer je kvalitet sasvim zadovoljavajuci.
[ renato21 @ 06.02.2008. 13:54 ] @
Pa da neka u Srbiji bude i najsporiji i najskuplji internet mi ne treba da se zalimo zbog toga,pa mi nismo zapad pa to je normalno jeli,e pa nije kako to da onda Telekom daje Kosovu bolje i jeftinije nego svojim ovdasnjim gradjanima?
[ vladai @ 06.02.2008. 13:58 ] @
"...Telekom je, osim „Verata“, jedini vlasnik veze sa svetom, dakle monopolista...."
Hm, ako postoji jos jedan, da li je onda monopolista... ?
A ne bih im zamerio da opet dupliraju brzine po istoj ceni...
@renato21
Mozda se Kosovski provajder zadovoljava realnom zaradom, umesto naseg starog dobrog "dranja na zivo" :) ?
Pozdrav
[ Slobodan Milivojevic @ 06.02.2008. 14:29 ] @
Kujtesa ISP sa Kosova ima link jedino ka Telekomu Srbija, pa daju mnogo manje cene za mnogo vece protoke. A nas ADSL, pa i Telekomov je smesan sa uploadom od MAX realnih 160kbps...
Videcemo da li ce ratel poceti necemu da sluzi (nesto da radi) pobogu nista ne rade godinama!
[ mischo @ 06.02.2008. 18:42 ] @
Da razjasnimo nekoliko netačnih informacija i poluinformacija:
1. Telekom nije jedini nadprovajder za Srbiju. Nezavisan link već godinama ima i Verat, a od nedavno i SBB.
2. Veleprodaja interenta provajderima je potpuno različita stvar od maloprodaje krajnjim korisnicima i znatno je komplikovanija od preprodaje krompira. Link ka nadprovajdru je samo jedna od mnoštva stavki koje utiče na formiranje cene interneta u maloprodaji.
3. Svako ko tvrdi da Telekom daje bolje cene Šiptarima neka iznese neki dokaz ili izvor odakle mu ta informacija. Ja tvrdim da je to notorna neistina.
4. Kujtesa je kablovski operater na Kosovu. SBB je kablovski operater koji ima svoji infrastrukturu, a sada ima svoj link ka inostranstvu i ni u kom pogledu ne mora da zavisi od Telekoma. Pa sada pravite poređenja s njim.
[ calexx @ 06.02.2008. 19:30 ] @
Kada SBB bude dobio i dozvolu za taj link, mogu da se porede. Do tada verovatno moraju da koriste Telekomov. Ni Veratov link nije mnogo van priče pošto i dalje veliki deo troška pada na portove koje svi ADSL provajderi moraju da uzmu od Telekoma mada sigurno ima lufta pošto je ino link verovatno prilično jeftiniji od Telekomovog.
Još da Ratel kaže nešto na ovu temu ...
[ gosha @ 07.02.2008. 00:53 ] @
Koji bre ratel. Nema nista od njih. Zalio se ja da mi operater ne isporucuje ono sto kupujem i napisem detaljno sve oni meni odgovore posle mesec dana: "dajte nam vise informacija".
Sta ce im vise informacija imaju na forumu provajdera brdo informacija. Nego tesko dici dupe i raditi svoj posao ili je placen da ne dize dupe. Cenim ga da je ovo 2.
Ja od skora uveo ADSL jer sam pop.... sa korisnickim servisom nama omiljenog kablovskog operatera.
I sta me saceka na drugoj strani ?
Dobar dan, dobar dan. Zasto je meni protok ~20% manji nego sto placam ? Daju mi link ka nekoj uniji adsl operatera i kazu mi da je 15% odstupanja je po nekom tamo ADSL standardu dozvoljeno, a nije vam 20% nego je 17% i to je u granicama normale (da ne pricam da je to odstupanje ka njima, a kada nesto sa "spoljnjeg" neta hoces bude i vece). Naravno ja tu kazem da meni nije normalno da u cenovniku stoji 1024/128 (i pri tome nigde nema napomena da je realni protok manji), a da dobijam ~850/~100. I sada se ozbiljno razmisljam da podnesem prijavu trzisnoj inspekciji jer moze da se podesi veza da radi na 1024/128 + tih 15-20% odstupanja.
Zato kada se prica o ADSL brzinama i njihovim cenam to je sve tako + jos jedno 15-20% na nasu stetu.
Tako da je po meni stanje ADSL-a u Srbiji = klasicna "legalna" pljacka u kojoj, da se razumemo, nije jedini krivac Telekom.
Malo sam besan ovih dana pa sam morao malo da smaram. Izvinjavam se :)
@Mischo
Aj ti proveri te tvoje "tacne" cinjenice. I raspitaj se zasto je prvobitni vlasnik prodao Verat.
Poz. Gosha
[ Slobodan Milivojevic @ 07.02.2008. 08:52 ] @
Citat: mischo: Da razjasnimo nekoliko netačnih informacija i poluinformacija:
1. Telekom nije jedini nadprovajder za Srbiju. Nezavisan link već godinama ima i Verat, a od nedavno i SBB.
2. Veleprodaja interenta provajderima je potpuno različita stvar od maloprodaje krajnjim korisnicima i znatno je komplikovanija od preprodaje krompira. Link ka nadprovajdru je samo jedna od mnoštva stavki koje utiče na formiranje cene interneta u maloprodaji.
3. Svako ko tvrdi da Telekom daje bolje cene Šiptarima neka iznese neki dokaz ili izvor odakle mu ta informacija. Ja tvrdim da je to notorna neistina.
4. Kujtesa je kablovski operater na Kosovu. SBB je kablovski operater koji ima svoji infrastrukturu, a sada ima svoj link ka inostranstvu i ni u kom pogledu ne mora da zavisi od Telekoma. Pa sada pravite poređenja s njim.
1. Verat ima prilicno skroman link ka svetu, pa ga i ne prodaje tako jeftino, drugo, taj link je dostupan samo u BGD-u i po negde u Vojvodini. Zasto nigde na SBB-ovom sajtu ne pise "Nezavisni link ka svetu"? Nego mora da se "bunari" da bi se to saznalo?
2. Naravno da mi je jasno da provajder moze da uzme mnogo manje protoka nego sto prodaje krajnjim korisnicima, jer jedno je garantovan a drugo maksimalan protok u paketu.
3. Ok, mozda je kujtesa ipak ponudio bolje uslove svojim korisnicima, mozda je iskoristio popust telekoma za vernost od 3 godine, mozda ima mnogo veci odnos kupljenih/prodatih kapaciteta. Nigde ja nisam spomenuo bilo sta o veleprodajnom cenama Telekoma ka tom provajderu.
4. Vec sam u stavci 3 napisao sta je moguci razlog, ali kao sto napisah u stavci 1, nije mi jasno zasto SBB otvoreno ne kaze da ima svoj link ka inostranstvu? Pretpostavljam da je mozda problem pravne prirode, mada nisam siguran u to.
[ Ivan Dimkovic @ 07.02.2008. 08:59 ] @
Citat: 1. Verat ima prilicno skroman link ka svetu, pa ga i ne prodaje tako jeftino, drugo, taj link je dostupan samo u BGD-u i po negde u Vojvodini. Zasto nigde na SBB-ovom sajtu ne pise "Nezavisni link ka svetu"? Nego mora da se "bunari" da bi se to saznalo?
Ovaj, onako - gledajuci ISP-ove po raznim zemljama, nisam primetio da je "nezavisan link ka svetu" neki zesci marketinski argument.
Bitan je kvalitet usluge i njena cena, i to je ono na sta se vecina ISP-ova koji ciljaju na trziste krajnjih korisnika fokusiraju.
Eto, BITS.net je dugo vremena imao svoj "nezavisni link ka svetu" pa nisu bas prednjacili sa QoS-om ;-)
Citat:
4. Vec sam u stavci 3 napisao sta je moguci razlog, ali kao sto napisah u stavci 1, nije mi jasno zasto SBB otvoreno ne kaze da ima svoj link ka inostranstvu? Pretpostavljam da je mozda problem pravne prirode, mada nisam siguran u to.
Mislim da ce pre biti da je to zbog toga sto taj podatak nije bas puno bitan za web stranu jednog kablovskog operatera.
[ renato21 @ 07.02.2008. 11:53 ] @
Prosto ne razumem zasto ljudi ovako zele braniti Telekom,kada svi znaju da je on iskljucivit krivac za ovako stanje kod nas licno zbog njega,pa zamislite samo koliko ljudi u ovoj nasoj zemlji nema ni obicni fiksni telefon,a da negovorimo o internetu.Pa zamislite samo kada bi kod bilo jos dva operatora kao u mobilnoj telefoniji kako bi stanje bilo.Pa da li je se pre konkurencije mogao kupiti telefon za 1 dinar,ili koliko su kostali obicni brojevi za mobilne telefone,a kako je danas.Nema boljeg interneta u Srbiji dok nedodje do konkurencije!
[ calexx @ 07.02.2008. 18:03 ] @
Citat: gosha: Naravno ja tu kazem da meni nije normalno da u cenovniku stoji 1024/128 (i pri tome nigde nema napomena da je realni protok manji), a da dobijam ~850/~100. I sada se ozbiljno razmisljam da podnesem prijavu trzisnoj inspekciji jer moze da se podesi veza da radi na 1024/128 + tih 15-20% odstupanja. Ako imaš u ugovoru/na sajtu/na nekom papiru da provajder garantuje taj protok, onda obavezno podnesi prijavu. Ja ipak mislim da piše da je to maksimalni a ne garantovan protok koji možeš da ostvariš. Onako usput gledam dokument koji je Telekom pre par godina dao potprovajderima i tu je cena za 1Mb/s 25.800 dinara.
[ batancev @ 07.02.2008. 20:47 ] @
nesto sam nacuo da bi telekom u dogledno vreme mogao da uvede postovanje QoS-a u pogledu ADSL neta...
i to cudo da vidimo
[ renato21 @ 08.02.2008. 14:42 ] @
sta ti to je mozes li mi objasniti?
[ vladai @ 08.02.2008. 22:11 ] @
QoS? :)
Quality of Service ?
Pozdrav
[ batancev @ 08.02.2008. 23:46 ] @
plasticno receno "koliko para toliko muzike" a ne da placas nominalno 512 a dobijas 430kbps
[ renato21 @ 09.02.2008. 02:13 ] @
eh to,ma nece to skoro u srbiji!
[ mischo @ 12.02.2008. 20:37 ] @
Pod pojmom QoS (Quality of Service) se smatra nešto drugo. Vidi: http://en.wikipedia.org/wiki/Qos
Ono o čemu govorite je SLA - Service Level Agreement.
[ batancev @ 14.02.2008. 18:47 ] @
da ne bude da si uvek upravu evo ga odgovor korisnickog gde se QoS i SLA izjednacavaju
ali toliko i o tome da ce net nekada stvarno biti onoliki koliki se reklamira
"Poštovani,
uvođenje QoS ili SLA ugovora za uslugu ADSL nije planirano. QoS ili SLA podrazumeva potpisivanje određenih ugovora sa korisnicima pri čemu se usluga naplaćuje po znatno višim tarifama.
Telekom razmatra uvođenje SLA ugovora, ali za usluge koje su namenjene isključivo velikim biznis korisnicima, kao što su L3VPN, prenos podataka ili Internet.
S poštovanjem,
DIREKCIJA ZA USLUGE "
[ mischo @ 14.02.2008. 20:30 ] @
Ja ti kažem da nije isto. Proguglaj malo, ako ne veruješ.
Odgovor ti je poslao neki trgovac koji prodaje usluge u Direkciji za usluge.
QoS je tehnološka, inženjerska stvar i odnosi se mrežnu administraciju. Ukratko, QoS pomaže da se različite vrste mrežnog saobraćaja (različiti korisnici, aplikacije,...) različito tretiraju. Npr. za VoIP ne smeš da imaš jitter i kašnjenje, za običan best-effort data ti nije potrebno ni jedno ni drugo, itd... Zanimljiva i obimna tema, ali za forum mrežna administracija.
SLA je vrsta ugovora gde je nivo servisa koji se puže korisniku jasno definisan.
[ batancev @ 14.02.2008. 21:17 ] @
ma salio sam se ja
video sam ja u cemu je razlika ali svodi se na isto a to je da telekom ulozi u kvalitet svojih usluga
ali ako to ne razume neko ko radi u "direkciji" onda bas i ne mogu puno da ocekujem
[ kundak @ 07.05.2008. 19:37 ] @
Ja sam do februara bio u BeotelNet-u pa sam raskinuo ugovor i vratio im opremu. Kad sam u pre par dana hteo da se prijavim kod drugog provajdera saznam da ovi iz BeotelNeta još uvek drže taj port vezan za moj broj. Nazovem BeotelNet a oni kažu da sam dužan od februara !! Nazovem ponovo njihovu direkciju a neka devojka kaže to je njihova greška ali kao nisu dobili paket sa modemom ?! Kad sam rekao pa zašto niste javili to pre tri meseca i da li da zovem Cityexpress da proverim kaže nema potrebe zvaće oni ?! Saznao sam da postoji neki MIK koji treba da se zna radi lakšeg prelaska kod drugog provajdera ali u BeotelNetu više ne odgovaraju na moje mejlove a kamoli da mi daju taj MIK. Što je najgore, rekoše mi u Rumi u jednoj agenciji koja predstavlja Neobee da Telekom zauzima sve portove i da je jako teško doći do ADSl-a jer Telekom ima neku akciju itd...itd...
U ovoj zemlji stvarno ne može ništa da funkcioniše normalno i od svega se pravi šou, ja sad znači treba da idem u Telekom u Rumi i da nekog mazgova podmazujem za ADSL priključak.
Niko namerno neće da dozvoli još jednog fiksnog provajdera zbog konkurencije zbog stranaka za koje je Telekom masna koka a mi ćemo da trpimo zbog tog.
[ mischo @ 08.05.2008. 07:11 ] @
Čoveče, ti imaš problem sa Beotelom, a ne sa Telekomom. Telekom će ti vrlo rado osloboditi port čim mu Beotel da nalog za to. Predlažem ti da im zoveš tržišnu inspekciju. Ovo je slučaj za njih.
To što su ti rekli u Neobeeju je ordinarna glupost. Telekom zauzima portove samo za korisnike koji od njega traže ADSL. Je l' to neki problem? Pokušaj da dobiješ MIK od Beotela, jer ako je frka za portove na tvom DSLAMu uz MIK nećeš ostati bez priključka.
Telekom treba kritikovati zbog dosta stvari, ali ovo stvarno nema nikakve veze s Telekomom. SAmo čekam kad će neko zbog saobraćajne gužve na beogradskim mostovima da ispljuje telekom.
[ kundak @ 20.05.2008. 14:53 ] @
Nekako sam dobio od BeotelNet-a MIK i prešao kod Neobee i tek što sam instalirao modem ne mogu da ostvarim konekciju. Ovi iz Neobee uporno tvrde da je do Telekoma a ovi da je do Neobee.
Da me neko ne bi pogrešno razumeo u prvom postu ja sam sa BeotelNet bio izuzetno zadovoljan i nisam imao nikakvih problema osim ovog MIK na kraju a razlog što sam odlučio da pređem na 30 sati kod Neobee nema veze sa BeotelNetovom uslugom. Ne znam tačno šta se dešava i gde je zapelo sad uglavnom dva dana sam bez ADSL a ovi prebacuju jedni na druge.
Jošnešto, kad želite da raskinete ugovor sa Neobee traže za opremu 4760,00 što je čista pljačka jer je modem Sagem fast 800-840 a to što ne ispunjavaju uslove iz ugovora nije bitno.
[ kundak @ 22.05.2008. 13:11 ] @
Moja topla preporuka na osnovu sopstvenog iskustva je da se na izbegnete NeobeeNet. Ćetiri dana kako sam njihov korisnik a od Interneta ni I i to ne zbog Telekoma jer su mi iz službenici Telekoma rekli da je sa linijom sve u redu a ovi iz NeobeeNeta se ponašaju kao da ne postojim. Ne pada im na pamet da bilo šta reše niti me kontaktiraju tako da sam se obratio RATEL-u za pomoć.
[ batancev @ 25.06.2008. 07:04 ] @
Cene koče razvoj brzog interneta
25.06.2008. - 21:28
MREŽA Internet operateri u Srbiji treba da ponude nove usluge i snize cene ako žele da povećaju rasprostranjenost brzog širokopojasnog pristupa internetu, rečeno je na otvaranju konferencije o internetu u jugoistočnoj Evropi.
„Srpska domaćinstva koja imaju brzi pristup internetu za telekomunikacione usluge treba da izdvoje do 40 evra mesečno, što je oko 10 odsto prosečne srpske plate”, ukazao je direktor Republičke agencije za telekomunikacije (Ratel) Milan Janković. Prema podacima Ratela, u Srbiji je 2007. bilo 583.109 pretplatnika na širokopojasni pristup internetu, što je 7,75 odsto građana, dok je taj procenat 2006. bio znatno manji i iznosio je 1,62 odsto. U širokopojasni pristup uvršteni su ADSL, kablovski, bežični, lokalne mreže eternet i internet treće generacije UMTS. Pristup preko telefonskog modema na kraju prošle godine imalo je 685.397 građana.
http://www.24sata.co.yu/vesti.php?id=28764
[ Agent Smit @ 26.06.2008. 08:46 ] @
baš me interesuje da li će smanjiti cene..ja mislim da je do njih, stvarno dosta više sa pljuvanjem Telekoma, nemoguće da je on kriv za sve....
[ packypfc @ 26.06.2008. 09:40 ] @
Ma ispred smo nasig prijateljskih zemalja, Bangladesa, Gabona, Zambije, Namibije, Musake... (pardon to je jelo) na opstu radost nekih nasih politicara koji smatraju net zapadnjackim zlom, a engleski jezik izdajnickim. Treba u skoli da se uci bangladeski :)
[ Slobodan Milivojevic @ 26.06.2008. 10:34 ] @
Da vidimo kad ce telekom sa ~700din da spusti cene ADSL portova za 512k na oko 400din :) Ja mislim da nece skoro :(
Sad, bezicni i kablovski provajderi koji koriste sopstvanu infrastrukturu do krajnjih korisnika jednostavno drze cene u rangu cena ADSL-a, jer nemaju razlog da ih spustaju. Dodajte na to cene linkova kod Telekoma, jer medjunarodni peering nije jos uvek regulisan. Ipak je telekom najvecim delom kriv za stanje kakvo je sada.
[ Agent Smit @ 26.06.2008. 11:08 ] @
Citat: Slobodan Milivojevic: Da vidimo kad ce telekom sa ~700din da spusti cene ADSL portova za 512k na oko 400din  Ja mislim da nece skoro
Sad, bezicni i kablovski provajderi koji koriste sopstvanu infrastrukturu do krajnjih korisnika jednostavno drze cene u rangu cena ADSL-a, jer nemaju razlog da ih spustaju. Dodajte na to cene linkova kod Telekoma, jer medjunarodni peering nije jos uvek regulisan. Ipak je telekom najvecim delom kriv za stanje kakvo je sada.
...baš zato ne razumem šta ovi ljudi iz Ratela pričaju, a niko ne spominje Telekom.
Koristim ADSL od početka i sem onog povećanja brzine, i upozorenja da mi se bliži dan za uplatu servisa,  ništa od njih nisam dobio..
[ calexx @ 26.06.2008. 19:49 ] @
Naravno da je kriv Telekom, mislim da provajderi rade za sitne pare jer kada se plati port i obavezan link, jedva da nešto ostane. Onda je neko rešenje, koje mi naravno nimalo ne volimo, da se ne dokupljuje link nego da se isti podeli što više. Ako već Telekom ne spusti cenu portova, može da se nabavi link za manje para ali to Ratel ne dozvoljava. Ne znam kako će da završi ono prepucavanje sa (bivšim) ministarstvom ali mi onako na prvi pogled ne deluje obećavajuće. :(
[ mischo @ 28.06.2008. 06:12 ] @
A dozvolite da primetim jednu stvar. SBB od Nove godine ima svoje nezavisni link ka inostranstvu. SBB je dominantan igrač na tržištu kablovskog internet i drži bar dve trećine tržišta. U Srbiji prema zvaničnim podacima na dva ADSL korisnika dođe jedan kablovski korisnik. Ovaj odnos se postepeno pogoršava po kablovski.
Gde je tu Telekom? Dozvolite da da primetim da SBB drži popriličan deo tržišta i samim tim što su nezavisni od Telekoma, mogli bi poprilično da utiču na tržište ako bi spustili cene. Zašto bi Telekom bio taj koji treba prvi da "skine gaće"?
Na kraju mene internet zanima sa stanovišta usluge a ne vrste pristupa. Kakva je tehnička realizacija toga je manje je bitno. Sa stanovišta običnog korisnika važna je brzina, cena i kvalitet (Ne uvek ovim redosledom).
[ calexx @ 28.06.2008. 17:34 ] @
Nisi primetio drugu stvar. SBB od jesenas ima fizičku vezu prema nezavisnom linku u inostranstvu ali SBB to ne može da koristi pošto Ratel nije doneo odluku po kojoj provajderi mogu sami da uvoze link. To što se ponekad aktivira link ne znači ništa, verovatno je samo proba ili testiranje.
Onog trenutka kada Ratel dozvoli, SBB vraća Telekomu 1,6Gb (bar je toliko bilo jesenas) i pušta skoro duplo veći link koji će da ga košta prilično manje nego ovo što sada mora da koristi. Tada će i korisnici da dobiju mnogo veće brzine pa bi zbog toga i Telekom morao da obori cene pod uslovom da proda onaj link koji mu SBB otkaže. E to bi značilo da Telekom tada "skida gaće" pa zbog toga Ratel i ne dozvoljava ovo. Niko ne radi protiv svoje zlatne koke.
Bar je tako bilo jesenas ali se od tada nije desilo ništa tj Telekom i dalje ima monopol.
:(
[ fdafsd @ 28.06.2008. 20:34 ] @
Citat: Da vidimo kad ce telekom sa ~700din da spusti cene ADSL portova za 512k na oko 400din :) Ja mislim da nece skoro :(
Sad, bezicni i kablovski provajderi koji koriste sopstvanu infrastrukturu do krajnjih korisnika jednostavno drze cene u rangu cena ADSL-a, jer nemaju razlog da ih spustaju. Dodajte na to cene linkova kod Telekoma, jer medjunarodni peering nije jos uvek regulisan. SezamPro nudi ADSL 512/64k flat za manje od 1500 dinara, a plaćaju Telekomu i link ka netu i ADSL port - što znači da, kada se oduzme onih ~700 dinara za ADSL port, kablovski i bežični net 512/64k flat ne bi smeo da košta više od 800-900 dinara. Dakle, prostora za snižavanje cena kabloskog i bežičnog neta ima. E sad, to što provajderi kablovskog i bežičnog neta drže cene na nivou cena ADSL-a, jer nemaju razloga da ih spuštaju, samo pokazuje da bi oni držali iste cene sve i da imaju sopstvene međunarodne linkove.
Što se tiče većih brzina kod SBB-a, zašto ne puste veće brzine bar u lokalu ako su već toliko velikodušni? Veće brzine na lokalu ih ništa ne koštaju, a trenutno najveća brzina je bednih 1024k.
[ Slobodan Milivojevic @ 29.06.2008. 01:15 ] @
Hm, a mozda je SBB-u problem njihova pristupna mreza do krajnjih korisnika, mozda je na nekim mestima preopterecena?
Sto se wireless-a tice, uglavnom provajderi imaju manje linkove (recimo do 100MBit) ne verujem da je vise, i onda je njima cena linka veca od cene koji placaju veci ADSL provajderi recimo. Druga stvar je sto obicno wireless provajderi i kucnim korisnicima daju "malo" vece upload brzine, i sto treba svoju infrastrukturu da odrzavaju. Ima puno faktora koji odredjuju cene, ali verujem da je ipak link telekoma ka netu za provajdere prilicno skup - vidjao sam neke cifre i uopste nisu male.
A drugo uvek treba gledati kolko je puta neki ISP preprodao svoj link.
[ mischo @ 29.06.2008. 18:09 ] @
Čisto sumnjam da SBB samo testira i isprobava link ka Cogentu od Nove godine. Na kraju, oni ga plaćaju.
[ batancev @ 19.07.2008. 13:27 ] @
Evo jednog zanimljivog citata:
"Nemamo ništa protiv liberalizacije jer će nam biti lakše ako još neka kompanija počne da se bavi fiksnom telefonijom", ocenjuje Radujko. On podseća da su problemi u fiksnoj telefoniji skupi međunarodni razgovori i veoma visoka veleprodajna cena Interneta. Radujko naglašava da će zato Telekom i pre liberalizacije smanjiti cenu Interneta kako bi njegova upotreba, koja nije na zavidnom nivou, bila povećana. On dodaje da Telekom radi na pripremi novog tarifnog sistema u oblasti Interneta i da će sa vlasnicima, kompanijama PTT i OTE, razmotriti pitanje smanjenja cena.
http://www.danas.co.yu/20080719/ekonomija1.html#5
[ mixman @ 19.07.2008. 23:53 ] @
Cena ADSL-a HRVATSKOG TELEKOMA T-COM (Deutsche Telekom) T-HT Grupa.
„promet:neograničen, brzina: do2Mbit/s. Za super surfere koji skidaju filmove, glazbu, i razne druge sadržaje te gledaju online filmove.
Cijena:178 kn/mjesečno” sto ce reci 178*10=1780din.
Sta vise reci!
link
http://www.t-com.hr/privatni/internet/maxadsl/
[ fdafsd @ 20.07.2008. 04:25 ] @
Cena ADSL-a CRNOGORSKOG TELEKOMA T-COM (Deutsche Telekom)
- Brzina do 2 Mbps
- Promet ograničen na 5 GB
- Cena 2000 dinara
- Svaki gigabajt preko košta 240 dinara
http://www.t-com-cg.com/privatni.aspx?akcija=384
[ calexx @ 21.07.2008. 17:48 ] @
Kod njih posebnu pažnju obratiti na fer korišćenje flat interneta.
[ batancev @ 08.08.2008. 14:29 ] @
http://www.sindikat-telekoma.c...dikat/vesti2008/08/0808011.htm
evo ovde se moze videti da on septembra ili oktobra najverovatnije startuju nove cene za postojece pakete ili novi paketi sa postojecim cenama
ili mozda najbolja varijanta i nove cene i novi paketi
[ calexx @ 08.08.2008. 20:02 ] @
Načuo sam da će da povećaju samo DL za po 512k a za cene već ne znam.
[ mischo @ 09.08.2008. 18:55 ] @
Cene neće biti povećane.
[ batancev @ 09.08.2008. 20:23 ] @
pa to smo svakako vec znali
pitanje je di li ce i koliko pasti i sta ce se desiti sa brzinama
[ Hackman @ 12.08.2008. 23:59 ] @
A teško da će se i smanjiti.
[ mzm @ 12.09.2008. 22:25 ] @
SBB je od 10.9.2008. pustio nove pakete sa vecim brzinama
http://www.sbb.co.yu/cms/view.php?id=358 flatrate max 3 Mbps/384 Kbps
http://www.sbb.co.yu/cms/view.php?id=359 prepaid max 10 Mbps/2 Mbps
Drug mi radi u SBB-u u Trsteniku na tehnickoj podrsci i kaze da ce i Telekom povecati upload kada krene sa novim brzinama, jer SBB vec ima 1024/128 a Telekom je hteo da ponudi korisnicima 1024/64 tako da ce morati da poveca upload na radost svih korisnika ADSl usluga.
Sutra idem u SBB da se prijavim pa kad mi istekne za ovaj mesec kod verat-a odjavljujem ga.
Ceo dan mi je veza ocajna a i kod caleta na Telekomu. Ping ka google-u mi prelazi 200ms,strasno. Verujem da je problem kod telekoma jer na oba ADSL provajdera danas mi je losa veza a kod ortaka na SBB-u sljaka kao ludo. Dzabe sto verat ima svoj link ka inostranstvu kad od korisnika do verat-a telekom pravi probleme.
[ batancev @ 14.09.2008. 19:11 ] @
sta reci a ne zaplakati
http://www.ratel.rs/download.p...57582e&target=konferencije
u srbiji ima samo 16-17% korisnika (odn. rezidencijalnih prikljucaka, svih vidova)
a kako i ne bi kada 63% stanovnistva nikada nije koristilo internet
sramota
a kome za to da zahvalimo: telekomu, mtid-u, ratel-u i slicnima
[ Pali zari @ 14.09.2008. 19:30 ] @
a kakve veze imaju telekom i ratel sa neobrazovanim stanovnistvom i onima koji nemogu da plate te usluge? to ti je onaj ostatak..
[ Laki_Gen @ 14.09.2008. 19:34 ] @
Sirokopojasni pristup CAK 7.80%, od toga 3G cini polovinu! Vau, hakeraj. Tuga, sta reci.
@Palizari 80% nepismeno i siromasno? Leba ti? Nismo ni najobrazovaniji, ali svakako ima ljudi koji bi izeleli i mogli da plate prikljucak ALI NEMA TEHNICKIH MOGUCNOSTI!! Jel' razmisljao neko o tome.
Zato imamo penetraciju mobilnih od 112%. Jos malo pa stizemo bracu Montenegro-ance.
[ markodon @ 14.09.2008. 22:13 ] @
Citat: Laki_Gen: ima ljudi koji bi izeleli i mogli da plate prikljucak ALI NEMA TEHNICKIH MOGUCNOSTI!!
Politika telekoma srbije je to sto ni u kakvom slucaju nece ni dinar da izdvoju za neprofitabilne radove polaganjem podzemnih kablova u nekim selima, kao i u vecim gradovina npr. zemun ili surcin, posto vecina imaju mob. telefone ili ne zele fix telefon. Za one delove gde ima mnogo zainteresovanih neprofitabilnih podrucija telekom vidi u instaliranju CDMA sistema tj. wirelles telefona koji sluzi kao fix. telefon koji ide preko vazduha, bez polaganje kabla na uporistu. CDMA sluzi i za prenos sirokopojasnog interneta do 1Mbps, ali telekom je pustio min. 256. Da napomenem telekom nema dezvolu za pruzanje CDMA usluga vec uglavnom rade na crnom. Kao sto SBB koristi link na crnom, kao sto svi kablovski provajderi rade na crnom, neke tv stanice i radio stanice rade na crnom, kao i privatnici zapostaljvaju radnike na crnom pritom im daju 100e mesecne zarade. Gde kriminal i korupcija cveta. Gde niza klasa stanovnista nema ni za hleba da izdvoji, da ne kazem placanje svojih troskova. Tako da ova jadna srbija nece skoro u EU sve do 2025.
[ milance_kg @ 16.09.2008. 14:00 ] @
Uzgred toga sto nista ne ivenstiraju, na drugom forumu citam da se bave pored nelojalne konkurencije i sabotazama,
konkretno posle dupliranja brzine net-a kod SBB, i kad su korisnici ADSL poceli malo glasnije da gundjaju,
korisnici SBB danas to mogu da osete na svojoj kozi, da su brzine visestruko padale, i kad se sabere 2 sa 2,
moze se zakljuciti da telekom radije ce da sabotira konkurenta (jer taj valjda zakupljuje kod njega), nego
da svojim korisnicima da odgovarajucu uslugu.
[ teta_lija @ 16.09.2008. 17:31 ] @
Nemoj da me zasmejavas. SBBu jedan dan nesto zeza i odma mora da ih telekom sabotira! Ljudi danas u svasta poveruju. Ne branim telekom, ali zaista dosta vise sa teorijama zavere!
[ Izudar[MTS] @ 16.09.2008. 17:39 ] @
Ja mislim da su ljudi poneseni iskustvom od prosle godine kada je u oktobru bila slicna situacija i trajala je nedelju dana, onda se isto pricalo da je do telekoma pa cak i neku ljudi iz SBB-a su to pricali ali ne javno naravno :P
[ milance_kg @ 16.09.2008. 18:00 ] @
Jel' vama telekomovcima u opisu posla da rasparavljate po forumima ili
da ponudite kvalitetniju uslugu od konkurencije?
[ Slobodan Milivojevic @ 16.09.2008. 18:05 ] @
A zasto ljudi imaju potrebu da su cene interneta kod svih provajdera prilicno iste?
Ljudi birajte ono sto je vama dostupno i ono sto vama od ponude dostupne vama konkretno odgovara. To sto je SBB povecao brzine ne znaci da Telekom mora isto da uradi. Ako primete da im se korisnici osipaju oni ce da reaguju ako ne nece i to je toliko jednostavno. Sad sto drugi provajderi koji ADSL isporucuju preko Telekoma ne mogu da menjaju po svom misljenju brzine to jeste ogroman problem.
Zamislite samo jedan Verat, Sezam, Beotel ili bilo koji drugi provajder, koji vidi da mu korisnici prelaze na SBB internet, a oni mogu samo da sede i da gledaju kako propadaju i da "smrde" telekomu sto ih unistava. To je pravi problem.
[ Agent Smit @ 16.09.2008. 21:27 ] @
a šta da radimo mi koji u zgradi nemamo SBB...da se ubijemo...
[ fdafsd @ 16.09.2008. 22:08 ] @
Citat: a šta da radimo mi koji u zgradi nemamo SBB... Odsecite vaše telefonske linije u inat Telekomu...
[ Agent Smit @ 16.09.2008. 22:12 ] @
pa, da znaš da mi fixni ne treba, sem za net...doći će vreme kada neće trebati ni za to, tj. to vreme je došlo
uvedeš sbb, i imaš sad i brzi flat + kablovska, a koristiš mobilni naravno....i eto, nema monopola; još kad bi bilo više operatera fixnih...
[ s i r o m a @ 16.09.2008. 22:54 ] @
ma svako nek' si izabere ono sto 'oce i to je to ......
[Ovu poruku je menjao s i r o m a dana 17.09.2008. u 13:03 GMT+1]
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|