[ Dejan2003 @ 20.09.2006. 10:26 ] @
Da li ostaje MOBTEL na display-u mobilnih telefona ili se menja u TELENOR, i da li je to teshko promeniti

[Ovu poruku je menjao Dejan Krstic dana 07.10.2006. u 01:21 GMT+1]
[ gojnik @ 20.09.2006. 11:39 ] @
Pa to se moze promeniti ili editovanjem postojeceg firmwere-a na telefonu, ili sa novom Telenor karticom. Mozda ce u narednim verzijama firmware-a za neke novije telefone biti promenjena oznaka za 220_01 mrezu, dakle umesto MOBTEL da bude TELENOR.
[ agasoft @ 20.09.2006. 12:15 ] @
Kažu da je teško promeniti, ne znam da li se iko ovde u to razume, ali
valjda svaka kartica pojedinačno mora da se promeni u sistemu . I još negde.
Na sajtu stoji da će se promeniti da je ovo trenutno. koliko im treba,
videćemo.
[ Mobtel @ 20.09.2006. 12:31 ] @
Nadam se da se nece nikad promeniti jer je meni najlepse na displeju kad stoji MOBTEL
[ Mobtel @ 20.09.2006. 12:32 ] @
A sta ja sad da radim ,da menjam username?
[ gojnik @ 20.09.2006. 14:20 ] @
Radi sta hoces, to je tvoja stvar. =)
[ Zoran Milovanovic @ 21.09.2006. 07:49 ] @
http://www.telenor.co.yu/?section=services&page=179


Citat:
...na ekranu mobilnog telefona pojaviće se informacija o traženju mreže (ako je aparat na engleskom jeziku SEARCHING ili REGISTERING), nakon čega se na ekranu pojavljuje ime naše mreže (Telenor, YU Telenor, 220 01, YU 01).



E, sad' kada ce se promeniti ne znam.
[ nikola87 @ 21.09.2006. 13:21 ] @
Citat:

...na ekranu mobilnog telefona pojaviće se informacija o traženju mreže (ako je aparat na engleskom jeziku SEARCHING ili REGISTERING), nakon čega se na ekranu pojavljuje ime naše mreže (Telenor, YU Telenor, 220 01, YU 01).


To su samo prepravili Mobtel u Telenor... nece toga biti jos dugo...

pa skoro nijedan proizvodjac mobilnih telefona nema u softveru Telekom, nego ga registruje kao YUG 03 i sl, a to sto pise MTS i sl. je zasluga java aplikacije na kartici...
[ svedok @ 25.09.2006. 00:10 ] @
Promenice se kad promenis karticu tj.odes do najblizeg korisnickog servisa platis oko 350 din, i uzmes novu karticu sa istim brojem. U svakom drugom slucaju i dalje ce pisati mobtel.Posto je taj podatak usko vezan za karticu i upisan je na njoj.
[ Fuzz @ 25.09.2006. 08:52 ] @
A to je bitno zbog....?
[ agasoft @ 25.09.2006. 12:13 ] @
neće biti da su podaci upisani u kartici. recimo kupio sam karticu pre sedam
godina i odem u hrvatsku i i odaberem novu telefoniju tele2? da to možda
nije bilo upisano pre nego je telefonija u hrvatskoj nastala? ili ubacim 64
u ujednom telefonu piše yug03 uu jednom mts064 u jednom Telekom Srbija? Pa
ne pišu sva tri na kartici? hmm?
[ pisac @ 02.10.2006. 21:29 ] @
Citat:
nikola87: pa skoro nijedan proizvodjac mobilnih telefona nema u softveru Telekom, nego ga registruje kao YUG 03 i sl, a to sto pise MTS i sl. je zasluga java aplikacije na kartici...


Java aplikacija na kartici?
hehehe, kakva maštovita pretpostavka.

Nije "java aplikacija", već jednostavni zapis na SIM kartici koji se zove "service provider name".

Kada pališ mobilni, on sa SIM kartice pročita tabelu servisa EFsst (sim service table). Ukoliko je u tabeli servisa označen kao aktivan servis 17, onda mobilni telefon čita sa SIM kartice fajl EFspn (service provider name) i ono što je u tom fajlu prikaže na ekranu (ukoliko je mreža dostupna). Ukoliko servis 17 nije aktivan, onda mobilni telefon prikaže naziv koji mu je memorisan u njegovoj flash/eeprom memoriji. Ukoliko mu ništa nije memorisano u memoriji za mrežu 220 01 (ili 220 03), onda prikaže samo broj.

Eto.

Inače, naziv provajdera na SIM kartici može sadržati 16 znakova.

Koga zanima malo više o ovome, neka progugla "ts 100 977" i odvoji par sati/dana za čitanje sa razumevanjem.
[ Vlajs84 @ 05.10.2006. 13:54 ] @
Ja koliko znam na siemens telefonima (a mozda i na drugim) moze na displeyu da piste sta je korisniku volja( do 15 karaktera) tako da ne zavisi od operatera. Jednostavno network-pref.network-list-furth.network 220 01 i po volji upisati.
[ pisac @ 05.10.2006. 16:14 ] @
Pa to je već stvar firmware-a samog telefona, i nema veze sa bilo kakvim standardima. Sem toga, ne na svim Simensima.
[ Dejan Krstic @ 06.10.2006. 18:32 ] @
Od veceras pise "Telenor".










[Ovu poruku je menjao Dejan Krstic dana 07.10.2006. u 00:56 GMT+1]
[ calexx @ 06.10.2006. 19:22 ] @
Kako gde. Možda mu treba malo više vremena dok stigne dovde. ;)
[ Deda_Mraz @ 06.10.2006. 20:50 ] @
U Zemun još izgleda da nije stiglo
[ VIDAKOVICV @ 06.10.2006. 21:33 ] @
Na koju su foru ovo uspeli?
[ gojnik @ 06.10.2006. 22:01 ] @
Možda zavisi i od telefona?

Negde sam čitao da se to može uraditi preko Network Identity and Timezone (NITZ) usluge.
[ Dejan Krstic @ 06.10.2006. 23:54 ] @
Citat:
Deda_Mraz: U Zemun još izgleda da nije stiglo :)


Nisi primetio cell info na prvom screen shot-u? :D
[ Zoran Milovanovic @ 07.10.2006. 10:38 ] @
Jao kako se vi lozite... Pa i meni pise "SUPER MAMA", jer sam sam napisao....
[ Dejan Krstic @ 07.10.2006. 11:28 ] @
Ispod mog imena ne bi pisalo SuperModerator kada bih lozio ljude po forumu.
[ Iksi @ 07.10.2006. 13:54 ] @
Caos! kako da to promenim na n 6680 posto mi pise yu mts a ja hocu da mi
pise telekom srbija.
Hvala svima i pozzz
[ Deda_Mraz @ 08.10.2006. 14:58 ] @
Citat:
Dejan Krstic: Nisi primetio cell info na prvom screen shot-u?


Lepo ali ja sam i dalje u Zemunu i na mojoj 6680-tici i dalje stoji nepostojani operator Mobtel !!
[ calexx @ 08.10.2006. 18:52 ] @
Ma loži te. ;)
[ pisac @ 08.10.2006. 19:25 ] @
Kao što reče Gojnik, može preko Network Identity and Timezone (NITZ), ali telefon valjda treba da bude 3G/UMTS.
[ VIDAKOVICV @ 08.10.2006. 21:19 ] @
Pa nece na tu foru na mnogo telefona da promene logo, meni se danas na 3510i izbrisao sam logo MOBTEL ali nista se drugo nije pojavilo, stajalo je kao onaj blank operater logo i kad sam ugasio pa upalio telefon vratilo se MOBTEL.
[ anon115774 @ 08.10.2006. 23:13 ] @
Pusteno je na svim brojevima ciji IMSI pocinju sa 2200111. To su IMSI-ji kojima je dozvoljen pristup UMTS mrezi (takozvane USIM kartice).
[ pisac @ 08.10.2006. 23:43 ] @
Kako se dolazi do takvih kartica regularnim putem?
[ renne @ 09.10.2006. 07:35 ] @
nikako
[ Marko Cukalac @ 09.10.2006. 09:04 ] @
Pocetkom oktobra ove godine potpisao sam ugovor sa Telenorom o uzimanju postpaid kartice 063 koja pocinje na 10. Znaci nova kartica kad sam je ubacio u fon pise YU Mobtel ne YU Telenor... Znaci ne znam sta da mislim, ako nove nisu promenili kako ce stare? :)
[ Dejan2003 @ 09.10.2006. 14:50 ] @
Citat:
Dejan Krstic: Ispod mog imena ne bi pisalo SuperModerator kada bih lozio ljude po forumu.


to sto pise ispod tvog imena, ti daje obavezu (kad vec polu-odgovars na post) da i das punu informaciju kako si dosao do TELENOR-a ma display-u

A i nije mi jasno zasto si promenio/obrisao moje pitanje i dodao "Promenjeno je", kad nishta i dalje nije promenjeno.



[Ovu poruku je menjao Dejan2003 dana 09.10.2006. u 20:53 GMT+1]
[ anon115774 @ 10.10.2006. 08:17 ] @
Promena je izvrsena Over The Air (OTA) i nema nikakve veze sa karticama. Svaki aparat koji podrzava OTA ce imati promenjen naziv.
[ covek_iz_senke @ 10.10.2006. 09:33 ] @
I kod mene je promenjen naziv. SE K750i
[ miskot @ 10.10.2006. 10:14 ] @
Oznaka Mobtela odnosno telenora je 220-01 i na osnovu toga telefon iz roma (ili neki noviji sa bazne stanice) cita oznaku operatera. Novijim firmware-om ce verovatno pisati i telenor a na starim mobtel. Inace imsi za mobtel ne moze da pocine sa 2200111 vec iskljucivo sa 0829021 (za mts 0829023) je posto bi to bilo krsenje gsm standarda
[ pisac @ 10.10.2006. 11:17 ] @
To ti je to isto, samo permutuj cifre, i izbaci 809 sa početka:
08 29 02 10
80 92 20 01
[ pisac @ 10.10.2006. 11:23 ] @
Citat:
Informer: Promena je izvrsena Over The Air (OTA) i nema nikakve veze sa karticama. Svaki aparat koji podrzava OTA ce imati promenjen naziv.


Hajde Informer, objasni malo šta je OTA, ili pošalji neki link.

Koliko ja znam, to je obično slanje konfiguracije preko SMS poruka. Jedino je znači pitanje da li neki telefon dozvoljava da mu se promeni ime mreže u eepromu preko te SMS poruke. Ja nisam znao da i to može, ali eto, čovek se uči dok je živ. Dakle, ako je tako promenjeno ime mreže, onda korisnik mora da potvrdi da prihvata konfiguraciju koja mu je upravo stigla.

Pošto čovek_iz_senke ima K750i koji nema EDGE niti je UMTS, onda je njemu stigla OTA konfiguracija, i on je morao da potvrdi. Jel to bilo zaista tako, čoveče_iz_senke?
[ Dejan Krstic @ 10.10.2006. 11:32 ] @
Citat:
Dejan2003: to sto pise ispod tvog imena, ti daje obavezu (kad vec polu-odgovars na post) da i das punu informaciju kako si dosao do TELENOR-a ma display-u


Nisam ja nikako dosao do toga. Samo se pojavilo.

Citat:
A i nije mi jasno zasto si promenio/obrisao moje pitanje i dodao "Promenjeno je", kad nishta i dalje nije promenjeno.


Nisi video one screenshotove?

Citat:
miskot: Oznaka Mobtela odnosno telenora je 220-01 i na osnovu toga telefon iz roma (ili neki noviji sa bazne stanice) cita oznaku operatera.


Ogroman broj aparata podrzava OTA standard. Nisu samo noviji u pitanju.

Citat:
Inace imsi za mobtel ne moze da pocine sa 2200111 vec iskljucivo sa 0829021 (za mts 0829023) je posto bi to bilo krsenje gsm standarda


Prijatelju, jako si ti daleko od GSM standarda. Preporucio bih ti da se prvo malo edukujes o gsm standardima pre nego sto opet lupis ovako nesto.
[ pisac @ 10.10.2006. 12:32 ] @
Ni ti nisi objasnio šta je to OTA.

Uzgred, našao sam na Internetu da K750i podržava 3G, što bi značilo da je ime mreže stiglo preko NITZ a ne OTA, jer OTA je obična SMS poruka (dok neko od vas ne dokaže suprotno).
[ covek_iz_senke @ 10.10.2006. 15:02 ] @
Stvari stoje ovako. Mislim da ovo ima neke veze sa karticom. Moja sim je SUPERSIM 250. Drugarica ima SE K510i i njoj i dalje stoji Mobtel. Kada sam ubacio moju sim karticu u njen SE i kod nje je pisalo Telenor.
[ Slobodan Milivojevic @ 10.10.2006. 16:41 ] @
Imam 2 kartice, jednu od pre 2.5godina, jednu od prosle godine, obe postpaid, nalazim se ili u Pirotu ili u Nisu, i na oba telefona (Nokia 3650 i 6630) pise MOBTEL... Nisam dolazio u BGD, tako da ne znam dal se samo tamo promenilo...
[ Dejan Krstic @ 10.10.2006. 19:00 ] @
@pisac

http://www.gemplus.com/pss/telecom/technos/ota/index.html

http://www.gemplus.com/techno/ota/index.html

Ovo ti je nesto najosnovnije. Imao sam i neku silnu dokumentaciju od gemplus-a o celom tom projektu ali ne znam gde mi je to sada. Verovatno je na nekom cd-u koji je ko zna gde...

U svakom slucaju, na jednoj prezentaciji gemplus-a kod nas, ljudi su prezentovali njihovu tehnologiju zasnovanu na OTA standardu. Radi se o tome da se na kartice unapred instalira neki softver kojim se posle moze upravljati "over the air". Islo se toliko daleko da je prica dosla dotle da postoji opcija kojom je moguce kompletan telefonski imenik sa kartice bekapovati ili cak sugerisati telefonu koji je u roamingu koju mrezu da koristi. Sve to "over the air". Naravno, nije dovoljno samo imati karticu sa takvim softverom. Potrebno je i da operater ima na svojoj strani odredjeni hardver i softver. Sve to "by Gemplus".

Verovatno si primetio sta se desava kad MTS karticu ubacis u drugi uredjaj. Softver na kartici sam prepozna da je ubacena u drugi uredjaj i salje zahtev da se posalju parametri za GPRS i MMS. Nakon toga se korisniku salje SMS da ce mu uskoro stici podesavanja i da treba da ih sacuva. To je takodje Gemplus-ovo resenje.
[ Deda_Mraz @ 10.10.2006. 22:23 ] @
SE K750I podržava 3G??? Kao što neko kaže.. čovek se NASLUŠA svega dok je živ

Inače Krstiću, reci mi one slikice sa "desktop" telefona? Pošto vidim da imaš i neku Nokiu serije Nxx a vidim da poseduješ i 6630 i 6680 pa bih hteop da te pitam jel na SVIM tim TVOJIM telefonima koristiš novije kartice ili stare? pošto ja koristim isto 6680 nokiJu i kartica mi je stara ~4 godine a piše i dalje mobtel, čak i na ručni odabir mreže izbaci samo MTS i Mobtel!
[ pisac @ 10.10.2006. 23:19 ] @
Citat:
Deda_Mraz: SE K750I podržava 3G??? Kao što neko kaže.. čovek se NASLUŠA svega dok je živ :)

Jebiga, tako piše na Internetu. Ja nemam taj telefon da bih mogao da proverim.
Citat:
Dejan Krstic:Verovatno si primetio sta se desava kad MTS karticu ubacis u drugi uredjaj. Softver na kartici sam prepozna da je ubacena u drugi uredjaj i salje zahtev da se posalju parametri za GPRS i MMS.

Pa nisam baš, jer nemam MTS karticu noviju od 2003 godine, a i u celom ovom veku sam koristio isključivo svoju čip karticu sa klonovima, a originalne čuvam u fioci.
[ Dejan Krstic @ 11.10.2006. 08:36 ] @
Citat:
Deda_Mraz: SE K750I podržava 3G??? Kao što neko kaže.. čovek se NASLUŠA svega dok je živ :)


http://www.sonyericsson.com/sp...ne=pp&lm=pp1&pid=10242

Taj model ne podrzava umts.

Citat:
Inače Krstiću, reci mi one slikice sa "desktop" telefona? Pošto vidim da imaš i neku Nokiu serije Nxx a vidim da poseduješ i 6630 i 6680 pa bih hteop da te pitam jel na SVIM tim TVOJIM telefonima koristiš novije kartice ili stare? pošto ja koristim isto 6680 nokiJu i kartica mi je stara ~4 godine a piše i dalje mobtel, čak i na ručni odabir mreže izbaci samo MTS i Mobtel!


Kako to mislis na "SVIM" mojim telefonima? Zar ti ja licim na nekog ko bi stavio na svoj telefon medu sa onim natpisom na sebi? :D Nisu svi moji. I pogresio si modele.

Prvi je 6630, drugi E61, treci N80 i cetvrti N70.

U svakom slucaju, u SVIM telefonima se nalaze umts kartice (na dve slike to mozes i sam da vidis).
[ miskot @ 11.10.2006. 11:35 ] @
Citat:
Dejan Krstic: @pisac


Verovatno si primetio sta se desava kad MTS karticu ubacis u drugi uredjaj. Softver na kartici sam prepozna da je ubacena u drugi uredjaj i salje zahtev da se posalju parametri za GPRS i MMS. Nakon toga se korisniku salje SMS da ce mu uskoro stici podesavanja i da treba da ih sacuva. To je takodje Gemplus-ovo resenje.


Slazem se sa @pisac i ja koristim klon karticu mts-a i jedino sto mi je trebalo da ubacim u nju je imsi i ki i nikakav software.
[ agasoft @ 11.10.2006. 21:56 ] @
lepo ja rekoh. a vi da se menja na sim kartici.
[ rafiki @ 11.10.2006. 22:38 ] @
Citat:
Dejan Krstic
Verovatno si primetio sta se desava kad MTS karticu ubacis u drugi uredjaj. Softver na kartici sam prepozna da je ubacena u drugi uredjaj i salje zahtev da se posalju parametri za GPRS i MMS. Nakon toga se korisniku salje SMS da ce mu uskoro stici podesavanja i da treba da ih sacuva. To je takodje Gemplus-ovo resenje.

Zao mi je, ali ovo je potpuno netacno. MTS ima Ericsson-ov ADC (Automatic Device Configuration) - sistem za automatsko konfigurisanje telefona. Njegov rad je zasnovan na funkcijama na MSC-u (mobilnoj centrali) a ne na SIM kartici.
Ukratko: prilikom svakog location update-a (procedure kojom se mobilni telefon prijavljuje mrezi) MSC salje ADC-u informaciju sa IMSI i IMEI brojevima. ADC tu kombinaciju potrazi u svojoj bazi podataka i ako je ne pronadje, onda tom pretplatniku posalje SMS-ove sa konfiguracijama. Ako je pronadje, onda ne salje nista posto je tom pretplatniku vec poslao konfiguraciju. U bazi se cuva poslednjih 5 kombinacija IMSI - IMEI za jedan IMSI.
Gemplus mozda ima neki sistem iste namene, ali ovaj u MTS-u je Ericsson-ov. I u ovom slucaju SIM kartica ne radi nista pametno niti zahteva slanje komfiguracionih SMS-ova - sva logika i posao se odradjuju na opremi operatera.

Vise informacija na: http://www.ericsson.com/produc...nfiguration__ADC_2_5_pos.shtml

Pozdrav

P.S. Inace, cuo sam da je resenje kojim Telenor menja YU MOBTEL u Telenor, Gemplus-ovo resenje. Sto i ne cudi imajuci u vidu da je dobar broj Telenor-ovih SIM kartica (ako ne i sve) kupljeno od Gemplus-a.
[ pisac @ 11.10.2006. 23:05 ] @
Ček, ček, onda na osnovu IMEI broja zna i koji je telefon u pitanju, pa tako zna i koju konfiguraciju da pošalje? Meni se inače nikada nije desilo nešto tako, iako sam premeštao moju karticu u razne telefone.

Citat:
agasoft: lepo ja rekoh. a vi da se menja na sim kartici.

Pa menja se na SIM kartici, gde ovde piše drugačije? Jedino što smo mogli da zaključimo je da na 3G mrežama postoji NITZ servis koji može da pošalje novo ime mreže, i da na sofisticiranim (noviijim) karticama možda postoji mogućnost da se preko OTA SMS poruka pošalje novo ime mreže koje će biti upisano u karticu.
[ Dejan Krstic @ 12.10.2006. 13:00 ] @
@rafiki

Moja greska. Bese davno, a nisam znao da se MTS u medjuvremenu odlucio za drugo resenje.

Citat:
pisac: Ček, ček, onda na osnovu IMEI broja zna i koji je telefon u pitanju, pa tako zna i koju konfiguraciju da pošalje?


Naravno. Jedino tako i moze "over the air" da sazna koji je aparat u pitanju.
[ calexx @ 12.10.2006. 19:08 ] @
Zašto na Telenor sajtu piše:

Info - podešavanja

Postojeća podešavanja kao i naziv operatera na displeju Vaših telefona do daljnjeg će ostati nepromenjeni.
[ Deda_Mraz @ 12.10.2006. 21:02 ] @
Naravno da je tako, dok ne kupiš novu karticu Telenora :)
[ Dejan2003 @ 12.10.2006. 22:56 ] @
I kad uzmesh novu karticu, ista je kao stara, skoro sam radio zamenu nekoliko post-paid kartca i na njima je pisalo tipa mobtel, pa prelepljeno sa mobi63 ili tako neshto,,,,
nemaju telenor kartice...za sada

Znachi
1. updateovan software version mobilnog telefona
2. ili SIM kartica s opcijom OTA, UMTS kartica, ili vec sta...
[ Dejan Krstic @ 12.10.2006. 23:09 ] @
Ja ne mogu da verujem da neki ljudi posle cele ove teme i dalje misle da treba da zamene karticu da bi im pisalo Telenor :)
[ agasoft @ 13.10.2006. 00:19 ] @
to piše jer su spori da promene. Najbrži su kada treba novac da legne.
[ agasoft @ 13.10.2006. 00:20 ] @
menja se na kartici, ali daljinskim putem, a ne kao što je par njih govorilo
da mora da se zameni kompletna kartica. to je suludo.
[ agasoft @ 13.10.2006. 00:22 ] @
Mogu Dejane mogu. Ljudi slabo čitaju, a znaju sve.
[ gojnik @ 13.10.2006. 09:14 ] @
Ćale jutros dobio natpis Telenor na ekranu, Siemens A65.
[ Mobtel @ 13.10.2006. 12:42 ] @
Zaista kad covek pocne da cita postove o ovako bezveznoj temi dodje mu da pomisli da je ovo neki forum gde se samo klinci i neznalice pune sebe nalaze.
samo je falilo pa da neko napise da bi za promenu na telenor trebalo i telefon promeniti...mislim....
i kome uopste smeta mob tel?! meni je cao i zao sto se promenilo....
[ Deda_Mraz @ 13.10.2006. 14:18 ] @
Ej @Mobtel aj ne laprdaj previše, ako ti ovde ne odgovara atmosfera idi na neki stručniji IT forum gde su svi najpametniji jer ćeš se pronaći lako medju tim mudrijašima!

Ne znaju svi ljudi kako idu te mobilne telefonije, repetitori, SIM kartice ili šta je OTA, ako te već mrzi da pišeš a pritom i potcenjuješ znanje drugih ljudi slobodan si da nastaviš dalje sa forumima. Kao što ja masu stvari ne znam o bežičnim telekomunikacijama, tako ti ni milioniti deo ne znaš o geologiji, pa te ja ne ponižavam niti potcenjujem tvoje "skromno" znanje!

Toliko...
[ BioSQUAD @ 13.10.2006. 16:26 ] @
Na jedan pre-paid broj na 6680 od danas pise TELENOR
[ pisac @ 13.10.2006. 21:00 ] @
Pošto vam je svima počelo da stiže to famozno "Telenor" na telefone, rešio sam danas i ja da gurnem originalne Mobtelove kartice u telefon, i zaista je stigao natpis "Telenor". OTA SMS stigne neprimetno nekih pola minute nakon paljenja telefona, ali se novi natpis pojavi tek kada restartujem telefon.

Ono što je vrlo zanimljivo je da ime mreže na SIM kartici nije promenjeno, već je postavljeno jer kartica ranije nije uopšte imala na sebi upisano "Mobtel", odnosno servis "provider name" nije ni bio aktivan na kartici. Ili da maksimalno uprostim: na starom Panasonic GD30 telefonu koji sam koristio nekada sam uvek imao natpis "220 01" jer ime mreže nije imao ni u eepromu ni na kartici, a sada nakon restarta imam "Telenor".

Ono što je još zanimljivije, jeste da mi je telefon podešen da traži potvrdu svih akcija "SIM servisa", ali je ovaj update prošao potpuno nevidljivo bez ikakve potvrde. To znači da je bez potvrde moguće verovatno menjati mnogo toga na kartici.

Moje kartice su stare nekoliko godina, i imaju onu beskorisnu aplikaciju SMS.GO na sebi. Pretpostavljam da starije kartice koje nemaju dotičnu aplikaciju takodje nemaju ni mogućnost da im se preko OTA promeni/postavi ime mreže.

Hajde da se jave oni kojima još nije stigao "Telenor" na telefone i da kažu koliko su im stare kartice i da li imaju eventualno onaj SMS.GO meni, ili neki drugi sličan.
[ calexx @ 13.10.2006. 21:23 ] @
Moja prva 063 kartica je stara otprilike 8 godina, nema SMS.GO i pokazuje YU MOBTEL na starom i MOBTEL na novom telefonu. Novija kartica je kupljena pre 2-3 godine, otprilike kada je počeo da radi free GPRS, ima SMS.GO ali ga je telefon bacio pod SIM meni pa sam i zaboravio na to.

Update ... upravo sam prošetao kartice i sada ta novija pokazuje Telenor i u starom S25 i u novijem 3650 telefonu. :)
[ d.popovic @ 13.10.2006. 21:49 ] @
Meni se jutros pojavio telenor ali sada nemam CEL INFO na SE K500i a istu karticu kad ubacim u nokiu7250i sve je ok
[ Deda_Mraz @ 13.10.2006. 21:53 ] @
Citat:
pisac: Hajde da se jave oni kojima još nije stigao "Telenor" na telefone i da kažu koliko su im stare kartice i da li imaju eventualno onaj SMS.GO meni, ili neki drugi sličan.


~4 god, post paid, ima SMS GO N6680 ne piše i dalje Telenor!
[ gojnik @ 13.10.2006. 22:42 ] @
Caletova kartica je od proizvodjaca GEMPLUS od prosle godine, pise Telenor. Moja stara Mobiklik od ko zna kad, pise YU MOBTEL. Tako da pretpostavljam svi koji imaju GEMPLUS kartice, danas im je izmenjen natpis u Telenor.
[ BioSQUAD @ 14.10.2006. 00:43 ] @
Postpaid preko 4 god na Pocket PC, SPV M500 ne pise jos Telenor
Prepaid na Nokia N70, preko 6 god, ne pise jos Telenor
[ deki77 @ 14.10.2006. 11:24 ] @
Evo jutros na Siemens A70 (moj drugi telefon)...posle par min. razgovora "riknula" mi je baterija..ugasio se ..ponovo sam uključio ubacio punjač da ga dopunim...pojavilo se
TELENOR..a pre toga dobro se sećam pisalo je Mobtel..
dako da sve zablude oko telefona i kartica(moja je stara 2god.)padaju u vodu!!
[ Deda_Mraz @ 14.10.2006. 11:34 ] @
telefon mi je bio ugašen od sinoć jerm sam blokirao pin a nisam znao puk, malopre ukucavam puk i odblokiram pin i uključim telefon i pojavi se to famozno Telenor!
[ Dejan Krstic @ 14.10.2006. 11:47 ] @
Samo citam sta pisete...

Jedan tvrdi da je do kartice, drugi da je do proizvodjaca kartice, treci da je do lokacije, cetvrti da je do broja telefona...

A nikom nije palo na pamet da se 2.5M sms poruka ne moze poslati za pola sata.

[Ovu poruku je menjao Dejan Krstic dana 14.10.2006. u 13:03 GMT+1]
[ Deda_Mraz @ 14.10.2006. 12:30 ] @
Citat:
Dejan Krstic:
A nikom nije palo na pamet da se 2.5M sms poruka ne moze poslati za pola sata.


kakva poruka? ja ništa nisam dobio...
[ Dejan2003 @ 15.10.2006. 12:22 ] @
Citat:
Dejan Krstic: Samo citam sta pisete...

Jedan tvrdi da je do kartice, drugi da je do proizvodjaca kartice, treci da je do lokacije, cetvrti da je do broja telefona...

A nikom nije palo na pamet da se 2.5M sms poruka ne moze poslati za pola sata.

[Ovu poruku je menjao Dejan Krstic dana 14.10.2006. u 13:03 GMT+1]


Pola sata? POLA SATA? Pa bilo je tehnichke izvodljivosti, jos pre mesec dana (cirka),(odokativnommetodom)

[Ovu poruku je menjao Dejan2003 dana 15.10.2006. u 14:01 GMT+1]
[ Dejan Krstic @ 15.10.2006. 16:07 ] @
Ja tebe sada ama bas nista nisam razumeo. Jel bi bio ljubazan da pojasnis?
[ Deda_Mraz @ 15.10.2006. 17:01 ] @
A jel može neko meni da objasni o kakvoj poruci je reč????
[ Slobodan Miskovic @ 15.10.2006. 17:23 ] @
Samo ugasite i upalite telefon prilikom registrovanja telefona na baznu stanicu umesto Mobtel pisace Telenor.
[ gojnik @ 15.10.2006. 18:24 ] @
Nije tačno Slobodane, barem ne u svim slučajevima.
[ BioSQUAD @ 15.10.2006. 18:30 ] @
U jednu staru karticu, prepaid, jos nema Telenor.
[ Slobodan Miskovic @ 15.10.2006. 20:08 ] @
Moguce da nije jos kod svih ali ja sam samo ugasio i ponovo upalio telefon i izaslo je Telenor umesto Mobtel.
Inace kartica ima 3 godine. Telefon je SE K510i.
[ crews_adder @ 15.10.2006. 22:11 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Samo ugasite i upalite telefon prilikom registrovanja telefona na baznu stanicu umesto Mobtel pisace Telenor.


Probao i nista. Mozda je razlog tome to sto je kartica (post-paid) iz proslog veka (nije super-sim).

Citat:
Samo citam sta pisete...

Jedan tvrdi da je do kartice, drugi da je do proizvodjaca kartice, treci da je do lokacije, cetvrti da je do broja telefona...

A nikom nije palo na pamet da se 2.5M sms poruka ne moze poslati za pola sata.

I ja citam sta pisete, ali ni meni ovo nije jasno. Mozes li da pojasnis? O kakvim porukama je rec?

Mom ortaku se promenilo pre 2-3 dana i sada mu stoji Telenor, ima par meseci star post-paid paket i NIKAKVU poruku nije dobio a da ima bilo kakve veze sa onim sto je predmet ove diskusije. Nije ni iskljucivao pa ukljucivao telefon.
[ pisac @ 15.10.2006. 22:34 ] @
Ej, ljudi, radi se o SMS porukama koje operater šalje na vaš broj, ali ih telefon ne prikaže vama već samo pročita konfiguraciju iz poruke i odradi šta treba.
[ Iksi @ 15.10.2006. 23:55 ] @
moze li nekako d se provali ta poruka pa da onda aljemo jedni drugima
konfiguraciju za telenor :))) Sorry ako je pitanje malo bzvz
[ agasoft @ 16.10.2006. 17:26 ] @
meni nije stigao telenor na jednom prepaidu još uvek. mislim da ima onaj sms
go.
[ miskot @ 17.10.2006. 00:02 ] @
@pisac
Koristim (verovatno kao i ti) sim-emu 6.01 i tamo nisam video opciju provider name (jedino sto ima je ICCID, sms centar pinovi i pukovi). Postoji i opcija Disable SPN (service provider name) ali ne znam sta bi ona radila. Da li na kloniranoj kartici isto moze da se promeni naziv ili ne

[Ovu poruku je menjao miskot dana 17.10.2006. u 01:15 GMT+1]
[ pisac @ 17.10.2006. 00:43 ] @
YU verzija:
SIMEMU >> Podesi >> Ime linije
[ miskot @ 17.10.2006. 11:00 ] @
Ja tu opciju nemam. Doduse nemam ni srpski sa neta sam skinuo sim-emu i phoenixom ubacio u karticu.
Od opcija u configure imam
Edit #
Config Pos
Config SMS
Config ADN
pin2/puk2
sel.Phone #
Loader
Erase Pos.
[ dinke @ 17.10.2006. 12:43 ] @
Evo, meni je do malopre pisalo "Mobtel", onda sam nabasao na ovu temu, ugasio telefon (Nokia 3650), izvadio karticu i bateriju na par minuta, vratio, startovao i ... voila! Pojavio se Telenor logo.

Najverovatnije je dovoljno bilo i samo restartovati phone, ali sam odradio ovo sa karticom za svaki slucaj.
[ renne @ 17.10.2006. 14:20 ] @
Kod mene je jos uvek Mobtel ispisano (kartica je jako stara)
[ BioSQUAD @ 17.10.2006. 19:15 ] @
Da, sa starim karticama jos nema Telenor i ne verujem da ce biti. U onih od 32K ima i pre da stignu SMS od Telenora.
[ Iksi @ 17.10.2006. 20:42 ] @
Kartica kupljena u decembru prosle godine od danas pise telenor. Mozda bi
pisalo i ranije ali tu karticu ne koristim ubacio sam je cisto da vidim sta
ce se desiti tj. da li ce se promeniti logo
[ pisac @ 18.10.2006. 07:01 ] @
Citat:
miskot: Ja tu opciju nemam. Doduse nemam ni srpski sa neta sam skinuo sim-emu i phoenixom ubacio u karticu.
Od opcija u configure imam
Edit #

To je ta
[ calexx @ 18.10.2006. 19:02 ] @
Juče sam dobio normalan SMS od Telenora sa uputstvom da isključim i uključim mobilni da bi se promenio natpis. Jel' to išlo samo na one kartice koje mogu da menjaju ili su svi dobili?
[ d.popovic @ 18.10.2006. 21:56 ] @
Ja sam poruku od telenora dobio juce a telenorov logo mi se pojavio jos u petak
[ calexx @ 18.10.2006. 22:58 ] @
Naravno, poruka je za one koji se nisu snašli ranije. Zaboravio sam da proverim da li je stigla i na stari 063 broj koji nema SMS.GO i na kom nije promenjeno pre neki dan. Da li je onu poruku dobio i neko ko ima stariju karticu?
[ renne @ 19.10.2006. 07:51 ] @
Ja imam karticu od pre 9 godina i nisam dobio SMS
[ zorpetus @ 19.10.2006. 13:48 ] @
Citat:
calexx: Naravno, poruka je za one koji se nisu snašli ranije. Zaboravio sam da proverim da li je stigla i na stari 063 broj koji nema SMS.GO i na kom nije promenjeno pre neki dan. Da li je onu poruku dobio i neko ko ima stariju karticu?


Moze li neko da mi kaze kako da proverim da li mi kartica ima taj SMS.Go ili ne? Imam SonyEricsson T68i - i probao sam da gledam po menijima, ali to nisam nasao. Kartica je 063 i stara je oko 4 godine otprilike.
[ renne @ 19.10.2006. 14:54 ] @
Ako kartica to podrzava imas novu ikonicu (meni) Telenor (pre je bilo Mobtel)
[ time @ 20.10.2006. 08:41 ] @
kako uopste da utvrdim koju karticu imam.kupio sam je u nekom paketu sa telefonom siemens a35 sa oko 3500 din ~2003 godine.?inace i dalje mi pise mobtel.

pozdrav!!
[ lukeguy @ 20.10.2006. 20:41 ] @
I ja sam dobio istu poruku juče. Doduše od pre tri dana mi se pojavljuje Telenor. Kažem "pojavljuje" pošto kad uključim telefon, prvo što se pojavi jeste MOBTEL koje se posle 2-3 sekunde promeni u Telenor. Isto, kad izađem iz menija, prvo se prikaže MOBTEL, pa onda promeni u Telenor. Isto se dešava i kada pritisnem taster za prekid razgovora. Radi se o Nokiji 3410 koju sam kupio od Mobtela uz dvogodišnji ugovor 2004., a imam tu tzv. "supersim" karticu od 32K. Karticu imam od ranije, čini mi se od 2002.

Mislio sam da će gašenje telefona (kako piše u poruci) omogućiti nekakvu promenu informacije o operateru u internoj memoriji telefona (ako to uopšte ima neke veze), doduše ništa se nije desilo.
[ zorpetus @ 20.10.2006. 21:22 ] @

OK, dakle taj OTA ce raditi na svim GEMPLUS karticama, i na svim "SimToolkit kompatibilnim" telefonima, jel tako?

Jel ima neko spisak tih SimToolkit kompatibilnih telefona slucajno? Verujem da je spisak poduzi?
[ VIDAKOVICV @ 21.10.2006. 14:39 ] @
Meni je prepaid kartica broj počinje sa 1, to su oni brojevi što su mogli da se biraju, i još mi stoji mobtel, a 32k je kartica. :(
[ X Files @ 25.10.2006. 09:07 ] @
Meni je poruka "...da restartujem telefon da dobijem Telenor logo..." stigla pre 10 dana,
ali još uvek mi ne piše Telenor, iako sam nekoliko puta gasio tel i vadio bateriju i karticu.

Telefoni su: Nokia 6151 i Samsung E350E.

Kartice su relativno nove, moja je 100% 32K, zamenio sam je pre nekoliko dana, čak su
bile "prelepljene" onim praistorijskim nalepnicama za cene, da se ne vidi Mobtel - nego
Telenor ;) Bizarno.

Zvao sam Call Centar i kažu da postoje neki problemi sa Nokijama 61xx, i sa nekim
Samsung telefonima.

U principu zabole me da li piše ovo ili ono, nego eto, čisto da javim šta su mi rekli.

P.S.

Uzgred budi rečeno, ni za jedan od ovih telefona, koje gore pomenuh, nemaju **originalni**
konfiguracioni SMS za podešavanje parametara.
[ zecos @ 01.12.2006. 16:02 ] @
Imam SE k750i telefon je novi, pise yu mobtel jos uvek, kartica pocinje sa brojem 1 ( znaci da sam trebao medju prvima to dobiti, a nisam nista dobio ) i novijeg je datuma ( uzeo sam je kad je bila akcija kartica za 100 din, ne secam se kad je to tacno bilo )
[ superfly @ 06.12.2006. 21:34 ] @
svi poznanici ciji brojevi pocinju sa 7 vec imaju telenor umesto mobtela.
[ THE FIRM NOVI SAD @ 14.12.2006. 17:53 ] @
Pitanje za Krstica...

Jos uvek mi na telefonu pise Mobtel (telefon je SE V600i - 3G telefon) Imam pripejd karticu - kupio sam je 1999 godine! Nemam Sms go i prosirenu memoriju za poruke i za tel. imenik... Procitao sam sve postove ali i dalje nisam uspeo da nadjem odgovor na sledece...Sta trebam da uradim da bi mi pisalo "telenor" na displeju? Takodje moja kartica ne podrzava ni onu opciju da kada nemam kredita ukucam sifru (valjda*321* ili tako nesto) i broj telefona osobe koju zelim da kontaktiram pa da njoj stigne poruka tipa "Korisnik broja ***** nije u mogucnosti da vas nazove bla, bla, bla molimo vas da pozovete njega..." Kako to da aktiviram? Da li tebam da promenim karticu? Ili je nesto drugo u pitanju?

Hvala!
[ time @ 14.12.2006. 18:25 ] @
ma opusteno.i ja imam jos uvek mobtel na 6600:) i ne brinem se mnogo.bas me briga sta ce da pise.
[ renne @ 15.12.2006. 12:47 ] @
Sa tom karticom ti nikad anece pisati Telenor
[ agasoft @ 26.12.2006. 22:13 ] @
mislim da se to meni nikada neće promeniti ima 063 prepaid sa 1xxx i stalno
stoji mobtel, i drago mi je, jer to ostavlja uspomene na kompaniju koje više
nema, a koja je tek sad vidim bila korektnija.
[ Ell Diablo @ 13.08.2007. 20:28 ] @
Meni jos uvek pise Mobtel. Kartica je iz 2005 a fon Nokia N90.
[ marko023 @ 24.09.2007. 10:24 ] @
moja karica je iz 2001. a mob. Nokia 7610 i pise Mobtel. I ne verujem da ce se promeniti. Mozda kad promenim telefon? Ili karticu?
Mada eto i na N90 pise Mobtel...