[ yad @ 20.09.2006. 17:15 ] @
Da bih pristupila Virtuelnoj biblioteci Srbije,potreban mi je COBISS.Moze li neko da mi kaze sta je to?
[ broker @ 20.09.2006. 22:58 ] @
Ukratko receno bibliotecki informacioni sistem. TEsko da ces tako lako imati pristup na taj nacin jer je to mnogo skupo. Najjednostavnije je da odes na sajt Narodne biblioteke SRbije, i preko njega pretrazujes cobiss bazu.

[ Jbyn4e @ 21.09.2006. 08:36 ] @
Iliti
http://vbs.nbs.bg.ac.yu/script...GETID&lang=win&lani=sr
(kad vec broker nije ostavio...)
[ leskar @ 14.04.2010. 08:39 ] @
Kobis je jedno neopevano preistorijsko đubre iz vremena SFRJ, napravljeno na prevaziđenoj DOS-ovoj platformi sa problematičnom tastaturom.

Program kojim Slovenci (uz podmićivanje direktora biblioteka) drže sve biblioteke sa prostora bivše SFRJ u kamenom informatičkom dobu.

Srpski informatičari su među najboljima u svetu i zaista me zanima kada će direktor NBS da shvati da ako je i primio mito to ga ne obavezuje da i dalje drži biblioteke u mraku primitivnog i očajnog Kobisa.
[ Deki11 @ 16.04.2010. 23:24 ] @
Malo dodatnih pojedinosti:

- podaci koje su biblioteke unosile o knjigama i dr. se nalaze na centralnom Kobisovom serveru, i ako ne platite licencu - rade makaze, i recite zbogom podacima (dok ne skupite pare za licencu). Cene licence se kreću od hiljadarke evra pa naviše, zavisno od veličine biblioteke (ili mozda i nekih odokativnih faktora). Ponekad nekom daju prvu godinu besplatno.
- administratori biblioteka ga vole, jer onda nemaju brige oko inf.sistema (time se bave administratori i programeri u centrali Kobisa), već mogu da ladovinare :)
- Kobis navlači bibliotekare time što ima zajedničku bazu sa podacima o obrađenim knjigama, tako da vam ostaje samo da inventarišete knjigu. Ako te knjige slučajno nema u njihovoj bazi, možete vi biti prvi koji će da je unese, a samim tim i ostali korisnici će ubuduće moći da je koriste. Dakle, baza je proizvod rada i svih biblioteka koje su platile pristup Kobisu.

E, STIŽEMO DO POENTE ŠTETOČINSKOG DELOVANJA!
Ova baza se nalazi u Narodnoj biblioteci Srbije, dakle javnoj instituciji koja dobija pare od svih građana Srbije. Ali ona ne dozvoljava pristup ostalim bibliotekama, osim preko Kobisa (koji vi morate da kupite)! Čak je i na sajtu Narodne biblioteke istaknuto da podaci ne smeju da se uzimaju od strane drugih aplikacija.

A strategija Vlade Srbije u vezi razvoja informacionog društva vrlo jasno nalaže da se moraju koristiti otvoreni standardi u razmeni podataka koje pružaju javne institucije, i da institucije ne smeju postati zavisne od jednog dobavljača.

Ali eto, godine prolaze, a DOS-oliki Kobis je i dalje "gazda-Miško" u bibliotekarstvu Srbije.

Uzgred, Slovenija dotira Kobis sa 2 miliona evra godišnje...