[ Pr3dat000r @ 21.09.2006. 11:06 ] @
Ovako resio sam da pravim igrice.Skinuo sam game maker sa interneta ali mi nije nesto zabavan ne mogu mnogo iz njega mnogo da izvucem.Zeleo bih da naucim programski jezik preko kog cu moci da pravim igrice.E sada zanima me kako cu ja moci preko programskog jezika da pravim igrice i koji bi programski jezik bio najbolji za to?Citam na internetu vec dugo o tome i onda naletim na ovaj sajt.Ako moze neko da mi objasni samo kako ja to preko programskog jezika pravim igre?Sta ustvari tacno radim u nekom programskom jeziku da bi napravio igru.Imam dosta divnih ideja o igricama i mnogo mogu da budu zabavne ali problem je u tome sto ja ne znam ni kako se igra pravi.Ne znam ni jedan programski jezik pa me zanima koji bi programski jezik bio najbolji za razvoj igrica.Razmilsljam da upisem neki kurs ali hocu prvo da me vi posavetujete jer je mnogo da bacam 250 evra na neki kurs a da nista ne naucim.Usput imam 13 godina i jedino sto znam na kompjuteru je da igram i instaliram igrice.Znam malo word power point menjam rezoluciju na kompu bio sam na kursu za Dreamweaver(web desing) ali html nisam ukapirao jer ga na kursu nismo ni radili.Ustvari na tom kursu nista nismo radili tako da ne bih hteo da se predjem opet da bacim 200 evra da bih sedeo i on tu nesto pricao.E i sada me zanima razvoj igara.Ako je neko isao na neki dobar kurs i stvarno odlicno naucio neki programski jezik za programiranje igara zeleo bih da mi kaze koja je to skola.Video sam par skola npr CET pise java game desing ali kosta 250 evra!To je stvarno mnogo skupo.E sad zeleo bih da mi vi napisete koji je programski jezik najbolji da naucim da programiram igre.I opet da napomenem ako mozete da mi objasnite samo kako ih ja to programiram sta radim kada pisem taj neki kod?


Hvala unapred
[ tosa @ 21.09.2006. 12:01 ] @
Moja preporuka je da ne žuriš, mlad si ima vremena..
Počni lagano da učiš programiranje, mislim da nije bitno koji jezik, možda Pascal za početak.
Kada savladaš osnove, mnoga pitanja koja si postavio će ti se sama odgovoriti.
[ Pr3dat000r @ 21.09.2006. 12:22 ] @
Hvala Toso.

Extra posto imam knjgu od mog brata on je sad 3 godina gimnazije 5 beogradska i bas oci paskal ove godine pa cu videti da mu cornem knjigu da i ja malo ucim :D
[ Pr3dat000r @ 21.09.2006. 12:23 ] @
Ali videcu da pored paskala ucim jos neki programski jezik npr c ili C++
[ askaratazor @ 21.09.2006. 15:19 ] @
Kad si vec skinuo game maker, probaj malo da radis na njemu, neces napraviti bogzna kako dobre igre, ali ces malo da shvatis logiku pravljenja i povezivanja nekih stvari.
Imas ovde jos par tema bas o game makeru, pogledaj link http://www.elitesecurity.org/t196646-Game-Maker-Kolekcija , tu ima jos par nas koji nesto znamo, mada i mi jos ucimo..
U svakom slucaju ima par prikacenih igrica, skini ih, otvori preko game makera i onda gledaj kako je sta povezano..
Ne znam koliko znas engleski, imas dosta tutorijala na www.gamemaker.nl , ili sacekaj malo da mi prevedemo pa ce biti lakse..
Najbitnije je da ne odustajes, da probas razne stvari (sta dobijem kada ukucam ovo, kliknem ono, itd.) i ako zapne pitaj ljude na forumu.
Moras da shvatis da treba jos dosta da ucis, da nekad neces uspeti iz prve, ali jos si mlad tako da imas mnogo sanse da naucis puno, dok ne dodjes u godine u kojima ces to moci dobro da unovcis!

Pozdravljam te i zelim ti puno srece i napravljenih igrica
[ Pr3dat000r @ 21.09.2006. 16:17 ] @
Hvala ti puno.Engleski znam solidno imam 4(mada trebao bih 5 nego se nastavnica engleskog izivljava na meni jer imam dugu kosu :D kreten!).Znam da imam dosta toga da ucim zato bih voleo da sad dobro zagrejem stolicu
[ askaratazor @ 21.09.2006. 20:07 ] @
E onda lepo skini tutorijale sa gamemaker.nl i udri po njima..
Ja sam prvo krenuo onaj skroling shooter (mali avioncic), lepo korak po korak, kako oni napisu, ja uradim.
Za kratko vreme shvatis, kako se rade neke osnove, od cega se sastoji igra (soba, pozadina, objekti, kretanje, skor, health, itd.)..
E kad prodjes par oblasti (ne moras odmah sve tutorijale da predjes, probaj dva tri laksa, a ostale procitaj da vidis o cemu se radi..), onda malo mucni glavom i razmisli kakvu bi ti igru hteo da napravis. E sad da ne bi dobio glavobolju, prvo osmisli pozadinu (jednu ili dve), pa onda sprite (izgled igraca i neprijatelja, neke male slicice, ikone ili sl.). Tu ne bi bilo lose ako znas nekoga starijeg (brata, druga) ko se bavi grafickim dizajnom (ili samo zna photoshop ili corel), pa neka ti on napravi nesto za pocetak, ili skini sa interneta (opet imas na gamemaker.nl) pakete(pozadine, sprajtove, muziku) za igre.

Sad ide najzanimljiviji deo - radnja. Tu imas milion opcija (da li ides iz sobe u sobu, da li je sve iz jednog kruga, da li se krece igrac, ili neprijatelj, ili oboje, ili pozadina, ili igras sa misem, tastaturom...), a najbolje od svega je sto to sve od tebe zavisi!

U svakom slucaju, nadam se da te nisam smorio, samo lagano i nemoj da se nerviras..
Stavicu ti ja u onom glavnom forumu za Game Maker, neke stvari za pocetak ( da se uhodas), a ti pitaj sta god te zanima. Pozz
[ Pr3dat000r @ 22.09.2006. 13:29 ] @
Nikako me nisi smorio!

Hvala na savetima krenucu game maker,pa cu da vidim pascal pa javu pa C++ nadam se da ce upaliti :D
[ Filip Strugar @ 22.09.2006. 16:40 ] @
E, mozes slobodno krenuti i sa nekim Basic-om (npr. Visual Basic). Ako neces, probaj Pascal i C/C++ pa vidi sta ti se vise svidi - mozda ti cak C bude lepsi, pa onda nema razloga da ucis Pascal jer ces ionako morati da radis u C/C++-u, a i mnogo je blizi Javi i C#-u.

Ja se secam da sam ja taman negde u tvojim godinama radio na paskalu (jer su me tako savetovali, pre toga sam se igrao sa nekim GFX Basic-om sa Atarija), i da kada sam malo kasnije poceo da koristim C/C++ - nije mi bilo jasno zasto to odmah nisam uradio jer mi je sintaksa bila mnogo logicnija i jednostavnija.

U principu, najbitnije je uloziti dosta truda u ucenje, a drugi programski jezik uvek mozes nauciti po potrebi.

Takodje, razmisli o CETovoj racunarskoj gimnaziji kada ti za to dodje vreme, nacuo sam da su dobri - mada nista ne garantujem, mozda neko ima bolje informacije o istoj?
[ tosa @ 23.09.2006. 06:58 ] @
OFFTOPIC: Od matematičke gimnazije jednostavno ne može biti bolja! Naučiće ljude da "programiraju"
i koriste razni software što može svako da uradi kao svoj hobi. Matematika daje daleko dublje osnove.
[ reject @ 23.09.2006. 13:44 ] @
OFFOPIC:Istina, da znam tu matematiku, bio bih bogat covek. :)
[ askaratazor @ 23.09.2006. 14:11 ] @

Istina, treba znati matematiku, jer uvezbava mozak da razmislja, ali mislim da je ucenje matematike bilo mnogo potrebnije pre par godina, kada se sve radilo 'na misice' tj. na svoje znanje i logiku. Danas kada polako uzimamo zapadni sistem skolovanja (mnogo prakse, jako uska oblast specijalizacije) i pogotovo sto vec postoji mnogo alata za razvoj (u fazonu drag&drop, point&click, gde ti je potrebna samo masta), cini mi se da gimnazijski oblik skolovanja nema buducnost..
Potrebno je sto pre se odluciti za neku oblast i sto ranije krenuti da se usavrsava! Ne kazem da podrzavam taj nacin skolovanja (glupi ameri), ali to ce uskoro postati realnost!
[ Nothingman @ 23.09.2006. 15:03 ] @
Prvo, Ameri nisu glupi.
Drugo, uchi matematiku, danas je jos potrebnije da je znas nego pre par godina ako zelis da programiras video igrice. Danas igrice prerastaju u simulacije, sve vise se koriste slozeni matematicko-fizicki modeli u njima. Dakle, zagrej stolicu i pored nekog programskog jezika uchi matematiku i fiziku (idealno bi bilo da spojis ugodno i korisno, pa da upises matematicku gimnaziju). Mozda ti se ne chini tako u ovom trenutku, al veruj mi tako je ;)
[ Pr3dat000r @ 23.09.2006. 20:57 ] @
Mata mi nije problem kod starog nastavnika sam isao na takmicenje i rekao mi je da sam expert za matematiku i da njoj treba da se posvetim.Ali jbg bio mnogo star umro je :(.Sad mi dosao neki novi nema pojma da predaje celom odeljenju nista nije jasno pa uzimam privatne.Znaci mata mi nije problem brzo kapiram stvari.A od gimnazije razmisljao sam da upisem 5 beogradsku(ide moj brat tu pa hocu da mu dokazem da sam bolji :)).Ali raspitacu se za matematicku da vidim sta tamo sve rade i to.


Samo svima da vam zahvalim jos jednom mnogo ste mi pomogli.


Okacicu igricu bolju od wowa za jedno 2 god samo da se uvezbam! :)))


Hvala jos jednom!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[ Filip Strugar @ 24.09.2006. 13:29 ] @
Citat:
tosa: OFFTOPIC: Od matematičke gimnazije jednostavno ne može biti bolja! Naučiće ljude da "programiraju"
i koriste razni software što može svako da uradi kao svoj hobi. Matematika daje daleko dublje osnove.


Slazem se! Iz nekog razloga sam pretpostavio da se to podrazumeva, samo ne uspe svako da upise MG. I nije off-topic, od sushtinskog je znacaja ;)
[ dragansm @ 24.09.2006. 17:34 ] @
"...ja cu da upisem ETF..." (Mi nismo andjeli I)
[ LAsERtri @ 26.09.2006. 07:29 ] @
Sto se tice moga odgvora na ovo, hmmm

ja ne znam dali bi se trebo posvetiti programiranju ako si skoro dobio pc "prepostavljam"
Lijepo je imati svoju , ali ako zelis ti imati svoju igru pocni malo da razmislis da jedna igra kao sto je npr. Paraworld
trebalo vise od 2god razvoja sa timom od preko 50ljudi i sa budgetom od preko 100miliona €!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ja bi ti preporucuio dok si jos premlad da se bavis jednom rubrikom jer samo tako mozes postati pravi profi.
Cackanje u vise rubrika npr design,muziku,programiranje,KI,story itd... posatjes sve vise solidan.

Zato radi sve ali jedno ono posebno i biti ce vec to.

Upravu su ovdje vecina sto pisu da fizika i matematika sve vise postaje vaznija. Ok u strategijama ili u arcade igricama ne bas ali u Sportskim i FPS-ovima sve vise.

Ebes kurseve, ako si iso na kurseve kao sto su npr office ili tako nesto, samo dzabe dajes pare. Sjedes otvoris program i ucis sam sebe, ako to nemozes neces ni znati programirati, barem prepostavljam...


PS: u GameMakeru mozes sam vidjeti koliko si talentovan za programiranje igrica ;)
[ anon75319 @ 26.09.2006. 10:03 ] @
Tu se nesto pricalo da je vrlo vazna matematika za programiranje igrica i da bi bilo pametno upisati mat. gimnaziju...
Ja nisam upisao gimnaziju nego elektrotehnicku skolu smjer tehnicar za racunalstvo. U prvom razredu smo iz područja računalstva "učili" power point i internet..., te nesto malo na kraju qbasica(1 sat). Imam prijatelja koj ide na matematicku gimnaziju i dok pogledam kod njega knjigu iz matematike vidim da imamo skoro pa potpuno isto gradivo. Pa cak je i nasa knjiga malo teza po zadacima.
Sad u drugom razredu smo dobili predmet vježbe iz računalstva i nema vise office nego programiranje u C. Dobili smo knjigu "Jezik C" i svidjala mi se dok sam malo listao(nema nesto napredno ali su dobri zadaci).

Mislim da ako netko zeli programirati igrice i slican software(u kojem je potrebno znanje matemaike i fizike) da bi trebao upisati neku skolu slicnu mojoj jer npr. imamo potpuno isti udzbenik iz fizike, a iz matematike je po mojem mišljenju i nesto tezi. Također ne smaraju te kemijom, biologijom i geografijom sve 4 godine nego umjesto njih poslije prve godine dobis puno specijaliziranih predmeta iz elektrotehnike i računalstva.(eh... samo da još izbace hrvatski jezik pa stave nesto zanimljivije)
[ tosa @ 26.09.2006. 15:44 ] @
Citat:
LAsERtri: Paraworld
trebalo vise od 2god razvoja sa timom od preko 50ljudi i sa budgetom od preko 100miliona €!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ne postoji igra u koju je uloženo 100 miliona evra. Možda će biti kada igre budu regularno zarađivale više od toga.
Citat:
LAsERtri: Ja bi ti preporucuio dok si jos premlad da se bavis jednom rubrikom jer samo tako mozes postati pravi profi.

Pogrešna taktika, ako se baviš jednom temom postaješ zagarantovani mrav.
[ LAsERtri @ 27.09.2006. 05:23 ] @
Citat:
Ne postoji igra u koju je uloženo 100 miliona evra. Možda će biti kada igre budu regularno zarađivale više od toga.


Ok nije bas 100miliona mozda 50mil uglavnom ogroman novac!!!


Citat:
Citat:
LAsERtri: Ja bi ti preporucuio dok si jos premlad da se bavis jednom rubrikom jer samo tako mozes postati pravi profi.

Pogrešna taktika, ako se baviš jednom temom postaješ zagarantovani mrav.


Procitaj do kraja tekst pa ondar komentarisi , naveo sam da se treba drzati jednog pravca a da cacka i po drugim!!!


[ tosa @ 27.09.2006. 05:40 ] @
Citat:
LAsERtri: Procitaj do kraja tekst pa ondar komentarisi , naveo sam da se treba drzati jednog pravca a da cacka i po drugim!!!

Je li to bazirano na tvom iskustvu? Ako je tako, podeli ga sa nama pa da naučimo nešto...
Ako nije tako, probaj da argumentuješ bilo šta što si izjavio ovde.

[ bkaradzic @ 27.09.2006. 05:49 ] @
Citat:
LAsERtri: Ok nije bas 100miliona mozda 50mil uglavnom ogroman novac!!!

Trebaš da budeš precizan, potrebno je USD $20M za AAA next-gen igru za PS3, X360 i PC napravljenu u SAD. ;) Za igru napravljenu u bilo kojoj drugoj zemlji treba manje novca.
[ LAsERtri @ 27.09.2006. 14:08 ] @
Bio sam dovoljno nego precizan, u Paraworld je veliki dio novca ulozen i pored C&C serijala do sada i najskuplja investicija u PC platformse igre...



Sto se tice ovo za izkustvo uzmi sebi samo primjer koji se desaje na balkanu.
Kako to nasi programeri koji rade u domacim firmama programiraju, jedno 80% metodom copy - paste.
Budi iskren da ti ako "programiras" da negledas dali ima na netu "a posto ima sigurno" cod pa da samo ga kopiras da se nemucis? Koliko webdesignera danas krade scriptove ili pravi stranice iz podloga...

Poslat cu ti svoj projekat koji sam sam planiro, programiro, dizajniro i testiro. Radim na njemu vec godinu dana ali vrijedi jer je jedinstven. Kada vidim da neko ima stranicu oci ti stanu kako je uradena a nezna da nekazem otvoriti web preglednik ondar nemam sta da kazem...


Jednostavno dobro rade ljudi u drugim drzavama, bave se svim ali drze ono posebno jedan smijer, tako ce biti majstor svoje struke, ako nisam upravu ja nevidim da je sa Balkana osim SiriusSam-a izdata iti jedna kako treba igra, ili se varam???


Nije samo novac u pitanju sto se nema nego i bas to sto nemamo ljudi koji su bas skolovani za to.
[ lordbane @ 27.09.2006. 14:09 ] @
Citat:

Trebaš da budeš precizan, potrebno je USD $20M za AAA next-gen igru za PS3, X360 i PC napravljenu u SAD. Za igru napravljenu u bilo kojoj drugoj zemlji treba manje novca.


FF X je pravljen u Japanu i kostao je 4 milijarde japanskih jena (oko 32 miliona US$). Tako da bas moras da budes precizan
[ askaratazor @ 27.09.2006. 15:19 ] @
Sve je to fino, ali decko vas je pitao sta da UPISE, da bi imao dobro predznanje za game design..
Nema potrebe da mu pricate o milionima i milijardama evra/jena i americi i japanu..
Ja verujem da se njegov budzet svodi na najvise 50€ mesecno (od dobrog dzeparca), tako da mu (kao i vecini nas) prica o milionima nece doneti nista dobro,...

Sinak upisi elektrotehnicku, mozes i politenhicku (idi na smer za robotiku), ako ti mata ide lagano, upisi matematicku gimnaziju, a ako imas kesa probaj racunarsku gimnaziju (cini mi se da je to privatna). Za sada se drzi game-makera i probaj malo da ucis c++..

I sto je najbitnije, nemoj za sada mnogo da blejis pored kompa, izlazi malo sa drustvom (probaj da nadjes jos par ljudi koje to zanima, bice vam lakse) nadji devojcicu i opusti se, imas puno vremena pred sobom, ali nemoj da ga uludo trosis
[ LAsERtri @ 27.09.2006. 15:37 ] @
Citat:
I sto je najbitnije, nemoj za sada mnogo da blejis pored kompa, izlazi malo sa drustvom (probaj da nadjes jos par ljudi koje to zanima, bice vam lakse) nadji devojcicu i opusti se, imas puno vremena pred sobom, ali nemoj da ga uludo trosis


Upravu si nemoj sada mnogo da sjedis za racunarom ima vremena mozes i u 30 godini nauciti kako se pali pc, pa ces ga nekako i ugasiti. Covece nema nista od skole ako sam nezapnes i ucis kod kuce nema od tebe nista... Skola je tu dabi dobio diplomu i da se zna da si je zavrsio a da ces od skole postati programer , hmmmmm...

Bolje sto dajes za kurseve pare uzimaj sebi knjige i citaj o programiranju jer neces sve naci po tutorialima!!!