[ Mostarx @ 21.09.2006. 14:10 ] @
Pozdrav svima

Pregledao sam dosta tema ali nisam baš našao sve informacije oko odlaska u Irsku.
Naime imam Microsoftove certifikate (MCSA, MCSE) pa me zanima po Vašem mišljenju imam li kakvih šansi za pronalazak posla.
Može li se posao pronaći preko Interneta. Imam hrvatsku putovnicu tako da mogu otići bez vize.
Također ako neko zna ne bi bilo loše da napiše kolike su cijene života u Irskoj za prosječnu tročlanu obitelj..

Pozdrav i isprike ako je tema već bila
[ DaliborP @ 21.09.2006. 15:56 ] @
Posao se moze naci preko interneta.
Najbolji sajt: www.irishjobs.ie

Oglasavaju se uglavnom agencije, koje stupe posle u kontakt s tobom, ako zadovoljis salju tvoj CV firmi s kojom dalje pregovaras.
To sto imas Putovnicu i nije ti bas nesto od velike koristi, imas prednost samo sto ti ne treba viza za ulazak u Irsku. Moze biti korisno ukoliko firma odluci da te dovede na live intervju.

Sertifikati su vise slag na CV-ju, nece ti nista pomoci ako ne znas da radis.
Dobro ce te proveriti na intervjuima, imaces sansu da pokazes sta znas.

Vize:
Dve opcije, radna viza i radna dozvola.
Irska ima specijalne uslove za deficitarna zanimanja tipa Programer, medicinska sestra, gradjevinski inzenjer itd.
Dovoljno je dobiti ponudu za posao od poslodavca i s tim, pasosem, 100 evra, diplomom i popunjenom aplikacijom pravac u najblizu Irsku ambasadu.
Tako se dobija Work visa, koja vazi dve godine i nije vezana za poslodavca(mozes da menjas poslove).
Druga opcija (losija) je Work permit, koju zavrsava firma u Dublin, max traje jednu godinu i veze te za poslodavca.

Sve o vizama:
http://www.oasis.gov.ie/employ...land/work_visas_authorise.html
http://movetoireland.com/movepag/workperm.htm

Tax Calculator:
http://www.todublin.com/taxes/index.php

Cena zivota prvenstveno zavisi gde zivis. Ako ces u Dublin dosta je skuplje, imas opcije Cork i Galway(pored Dublina tamo ima IT firmi) gde je zivot dosta jeftiniji.
Posto zivim u Dublinu, evo koliko kosta zivot u njemu:

Nekretnine su nenormalno skupe.
Rentiranje dvosobnog stana 1000-1300 evra.
Jednosoban 800-1000
Hrana, kucne potrepstine - nista specijalno skuplja nego u Beogradu(ne znam kako je kod tebe), nesto je skuplje, uglavnom ono sta moraju da uvezu.
Garderoba - veci izbor, rekao bi i jeftinija.
Rezije - oko 100 evra mesecno za nas dvoje.

Cigare: 6.5 evra
Pivo: 4-6 evra

Kazem, Dublin je dosta skup, sigurno medju skupljim gradovima u Evropi, ali postoje alternativa drugih gradova.
Eto toliko, pitaj ako te jos nesto posebno zanima.

Pozdrav


[ DaliborP @ 22.09.2006. 10:43 ] @
Nemam pravo na privatnu poruku, evo odgovoricu ti ovde.

Citat:
Pozdrav

Hvala na odgovorima, no imao bih još malo pitanja pa ako nije problem da mi pomogneš.

Naime u oglasima koje sam vidjeo na netu nude se plaće kao na primjer od 35000 eura godišnje za sistem administratore i tako. Zanima me koliko je to realno što nude to jest da li su plaće uistinu take. Pretpostavljam da je to iznos prije oporezivanja, pa me zanima koliki je porez na plaće.
Rekao si da je moguće dobiti posao preko neta. E sada me također zanima kako ide postupak, to jest da li u svakom slučaju moraš na live intervju ili se to možda može odraditi i telefonski.
Na kraju imaš li saznanja da li uopće u irskoj treba Sistem Admina i Sistem inžinjera da se ne nadam uzaludno i prema tvom mišljenju kolike su realne plaća za ta zanimanja.
Još jednom se ispričavam što dosađujem i unaprijed hvala na odgovorima.
Pozdrav


Sto se tice plata to sve zavisi od iskustva i znanja.
Ne radim u tim oblastima pa ne znam koliko iznose plate za SA ili SE.
Ostavio sam ti link na kojem imas gomilu poslova sa vec ponudjenim platama.
Pretrazi zeljena zanimanja i steci ces utisak koliko su plate.
U svakom slucaju 35k je neka plata za osobu sa 1-2 godine iskustva, mladjeg inzenjera.

Sto se tice poreza, takodjer sam ti ostavio link gde mozes da izracunas koliko ce ti biti plata posle oporezivanja.
Postupak zaposlenja sam ti takodjer detaljno objasnio, nije pravilo da moras uvek na live intervju, znam ljude koji su sve zavrsavali preko telefona.
Irska je trenutno najvece IT trziste u Evropi, dakle posla ima sigurno.
Budi uporan, salji redovno CV na dnevnoj osnovi i sigurno ces biti kontaktiran od strane neke agencije.
Realne plate je tesko odrediti, takva stvar ne postoji, kazem, najbolji ces utisak steci pretragom ponudjenih poslova.
U svakom slucaju 35k je malo za troclanu porodicu, bilo bi dovoljno za samca.

Pozdrav
[ gargantua @ 25.09.2006. 17:12 ] @
kako stoji stvar u Irskoj sa vozacima autobusa, kamiona i sl.
[ DaliborP @ 25.09.2006. 18:10 ] @
Citat:
gargantua: kako stoji stvar u Irskoj sa vozacima autobusa, kamiona i sl.


Sa gornjeg linka:

At present the designated categories are:

* Information and computing technologies professionals/technicians
* Architects
* Construction Engineers
* Quantity Surveyors
* Building Surveyors
* Town Planners
* Registered Nurses
* Medical Practitioners
* Dentists
* Diagnostic or Therapeutic Radiographers
* Dieticians
* Occupational Therapists
* Orthoptists
* Medical Physicists
* Psychologists
* Speech and Language Therapists
* Social Workers
* Medical Scientists
* Physiotherapists
* Hospital Pharmacists
* ECG Technicians
* Neurophysiological Measurement Technicians
* Cardiac Catheterisation Technicians
* Audiologists
* Biochemists.

Pretrazuj malo internet, ima dosta sajtova i poslova, steci ces neki utisak. Tesko da ti neko moze dati odgovor na ovako uopsteno pitanje, moraces malo sam da istrazujes.

Pozdrav
[ dekibre @ 04.02.2007. 05:17 ] @
Vidim da celu noć pričaju na SKY NEWS-u u vezi GREEN CARD programa za Irsku.

@Mostarx
Da li si nešto radio po pitanju traženja posla?

@DaliborP
Da li si zadovaljan životom i poslom u Irskoj?
Da li je život i rad dobro organizovan?
Kakvi su Irci prema strancima?

Vidim da si napomenuo da je veoma skupo rentiranje stana, pa me interesuje:
Kakve su mogućnosti da se živi u bližem okruženju nekog velikog grada i da se na posao ide sopstvenim autom?
Da li su automobili skupi, osiguranje, održavanje, ostali troškovi?
[ gocaaa79 @ 16.07.2014. 07:58 ] @
cao svima.mene zanima jel ima posla za nas zanatlije i treba li tamo vrednih i radnih ljudi.nazalost nemamo svi skole zavrsene ali mislim da se i bez zanatlija ne moze i da su jednako potrebni.moj muz je vrhunski vulkanizer za kamione.odradi u proseku po 20 kamiona u smeni sto je za nekog ko nezna veoma impresivno.da li neko zna poslodavca kojem treba takav radnik?ako moze neko da se raspita bila bih zahvalna.ja sam pekar,radim hleb i burek i kore.ali bez problema mogu i kao spremacica ili slicno.cula sam da imaju firme gde primaju zene na minimalac pa ih salju da ciste na aerodromima,u skolama,vrticima i slicno.koliki je minimalac u irskoj?
[ Branko Santo @ 16.07.2014. 08:26 ] @
Gordana osnovni problem koji cete imati jesu vize. To kada uspete da resite ostalo mozda i mozete nekako.
Firme se jako retko odluce da rade vize za nedeficitarne kadrove. Pre ce zaposliti Bugare, Rumune, Poljake za takve poslove nego da se cimaju sa vizama za nas.
[ član @ 16.07.2014. 09:56 ] @
@gocaaa79
posto ste iz Sida, mozda da malo proucis ovu temu (ako niste to vec sredili) :)
[ vecitaputnica @ 26.09.2016. 18:16 ] @
Zdravo svima,

I ja sam zainteresovana za trazenje posla u Irskoj, i zanima me pre svega koliko mislite da je proces dobijanja radne vize/radne dozvole tezak? Ja sam visoko obrazovana sa iskustvom u racunovodstvu/finansijama, znam nekoliko jezika, pa me znaima kakav stav imaju Irci premasvemu tome? Znam da su Svajcarci na primer prilicno zatvoreni, ne znam koliko poseban moras biti da bi ti sredili vizu, dok su Poljaci 100 % otvoreni.

Hvala unapred
[ Aleksandar Đokić @ 27.09.2016. 23:15 ] @
Samo nadji posao (sto nije neka filozofija za Dablin) i oni ce te dalje voditi kroz proces.
[ DaliborP @ 28.09.2016. 08:39 ] @
Citat:
vecitaputnica:I ja sam zainteresovana za trazenje posla u Irskoj, i zanima me pre svega koliko mislite da je proces dobijanja radne vize/radne dozvole tezak? Ja sam visoko obrazovana sa iskustvom u racunovodstvu/finansijama, znam nekoliko jezika, pa me znaima kakav stav imaju Irci premasvemu tome? Znam da su Svajcarci na primer prilicno zatvoreni, ne znam koliko poseban moras biti da bi ti sredili vizu, dok su Poljaci 100 % otvoreni.

Finanskijski sektor i bankarstvo u UK i Irskoj je drugacije od kontinentalnog, pa je pitanje da li bi tako lako nasla posao bez iskustva u tim zemljama. Nije nemoguce, znam i sam nekoliko primera, sto se tice potraznje, posla ima dosta, uglavnom po velikim bankama (Citi, NY Melon, Merril Lynch, JP Morgan itd), oni stalno traze ljude na backend pozicijama, adminstracija, papirologija itd, tako da vredi pokusati.

Da li pricas odlicno engleski jezik? Odlicno u smislu da mozes da citas i pises oficijelne dokumente jedne banke ili finansijske organizacije? To bi bilo jako vazno.

Ne bi bilo tako lako naci posao kao recimo u IT industriji, ali sansa je i dalje velika. Sto se tice vize, kao sto rece Aleksandar, ako mozes da nadjes posao, radnu vizu ce srediti firma.