[ KISs @ 01.05.2003. 22:57 ] @
Dali neko ima komandu kada kliknem na simbol tj. link da mi otvori stranicu koja treba u Full Screen.
[ tOwk @ 02.05.2003. 01:16 ] @
Nemoguće. Ja još nisam video da je neko uspeo da mi postavi xterm+w3m na ceo ekran, čak ne znam ni kako ja to sam da ga nateram.
[ Ivan Stanojevic @ 02.05.2003. 12:54 ] @
mozes da probas sa linkom

<a href="javascript:window.open('imestranice.htm','','fullscreen=yes')">
[ random @ 02.05.2003. 22:24 ] @
Znam da nema veze sa temom, ali moram da kažem nešto. Fullscreen sucks. U krajnoj liniji uvredljivo je za onoga ko surfuje tvojom stranicom da mu na silu pokriješ sat, taskbar, i ostalo ako on to neće. Postoji dugme u većini browsera za fullscreen view, ako neko želi. Sto puta uhvatim sebe kako surfujem iz Windowsa i psujem majku retardiranom dizajneru koji mi baca svoj bedni sajt preko celog ekrana. Primer: www.darkwooddub.com.
[ Trunks @ 02.05.2003. 23:44 ] @
- || -
[ Conica @ 03.05.2003. 01:28 ] @
... jos jedna crtica na zidu
[ Gojko Vujovic @ 03.05.2003. 01:51 ] @
Psujem i ja.

Samo ne retardiranog dizajnera već onog u Redmondu kome je prvom palo na pamet da se u IE ubaci ta opcija.

Zaključak, ne koristi fullscreen i da moraš. Jer u stvari ne moraš. Ako i dalje misliš da ima potrebe za tim, sigurno grešiš i zapravo je problem tvoje nerazumevanje problematike funkcionalnog web design-a.
[ twix @ 03.05.2003. 14:51 ] @
true..
[ KISs @ 04.05.2003. 01:18 ] @
Nebi hteo da me neko pogresno shvati..... to mi treba da na jednom mom Sajtu sprecim kranje slika preko save funkcije jer kada je desna dirka na misu zabranjena save je resenje.

Nije zlo namerno.


Ivane hvala ti na pomoci ali probao sam i ne ide............


Ja sam nasao nesto ali se pojavi buton i kada na njega stisnes tek tada otvara u Full Screen.

A meni je potrebno kada kliknes na slicicu sa linkom da onda otvori sledecu stranicu u Full Screen.


http://dynamicdrive.com/dynamicindex8/window1.htm
[ Miroslav Strugarevic @ 04.05.2003. 01:37 ] @
Prvo moram da kažem da se slažem sa random-om i njegovim postom... fullscreen je nesra.. I još ako je nekome loš komp kao moj .. ubistvo... ima da mu otvara pola sata.. ;)


A što se tiče zaštićivanja slika, možeš ih zaštititi na drugi način.. Ubaciš slike u flash.. exportuješ .swf, postaviš na web stranicu.. i gotovo.
Tako će teško ko skinuti tvoju sliku, a ako je kojim slučajem skine.. moćiće da je gleda jedino iz flasha... Odnosno kao .swf fajl...
Mislim da će ti to pomoći... A ako ne ... :(
[ KISs @ 04.05.2003. 10:10 ] @
Radi se i o transveru koji je kod mene ogranicene a preko moram da doplatim.
[ Ivan Stanojevic @ 04.05.2003. 13:15 ] @
kiss, ona linija koja je napisana je ispravna, samo trebas ispravno da ubacis kod sebe na sai

inace resenje je da ubacis slicice u flash, postoji nacin da ljudi NE mogu da gledaju offline ni skinute .swf fajlove


jedino se neko ne moze zastititi od print screen ...

izmena poruke... mozda postoji nacin i da se zastitis od print-screen funkcije, ali ne i od softvera za grebovanje ekrana...

[ Ivan Stanojevic @ 04.05.2003. 13:28 ] @
mislim da fullscreen funkcija opravdava svoje postojanje u nekim situacijama...

nemojte biti toliko "zli" prema istoj :)
[ Trunks @ 04.05.2003. 14:06 ] @
Citat:
KISs:
Radi se i o transveru koji je kod mene ogranicene a preko moram da doplatim.

O čemu pričaš?
[ Ivan Stanojevic @ 04.05.2003. 17:38 ] @
Citat:

KISs:
Radi se i o transveru koji je kod mene ogranicene a preko moram da doplatim.

Trunks:
O čemu pričaš?


valjda misli da ako neko koristi "save as" da mu to povecava transfer...


cim neko ucita sliku na stranicu, u browser, slika je vec "transferisana" , dodatni "save as" ne povecava transfer...
[ Miroslav Strugarevic @ 04.05.2003. 22:05 ] @
Citat:
[rammstein]:
A što se tiče zaštićivanja slika, možeš ih zaštititi na drugi način.. Ubaciš slike u flash.. exportuješ .swf, postaviš na web stranicu.. i gotovo.
Tako će teško ko skinuti tvoju sliku, a ako je kojim slučajem skine.. moćiće da je gleda jedino iz flasha... Odnosno kao .swf fajl...
Mislim da će ti to pomoći... A ako ne ... :(


I još stavi zabranu na importovanje .swf fajlova.
[ Pirossi @ 06.05.2003. 15:10 ] @
Da da, staviš zabranu za importovanje i neko uzme Sothink SWF Decompiler i kaže ti "Up to yours!!!" :P
[ Miroslav Strugarevic @ 06.05.2003. 15:36 ] @
Crack!?
A pored toga ne verujem da će neko da se bakće toliko oko nekih slika, možda i hoće ali ako su toliko važno onda bi bilo bolje da ih ne kači na net.
[ pecanacs @ 10.05.2003. 20:38 ] @
Da "Full screen" nema svrhu, verovatno ga niko nebi izmislio!
Ja bih ga licno koristio kad zelim napraviti enforcement svog user interfacea ali to u principu za offline aplikacije (npr. prezentacije na CD-ROMu).
Slazem se da se na Internetu koristi za forsiranje strana, sto nije u redu. Ko ne moze napraviti interesantan sajt, nebi ga trebao ni forsirati!
Mislim da imam u svojoj arhivi nekoliko apleta/scripta na tu temu pa u vam jih poslati prvom prilikom.
Pozdrav,
Slavko
[ ShojkE @ 12.05.2003. 02:57 ] @
Slazem se da je fullscrean shit, ali sam isto tako imao priliku da naidjem na par sajtova u kojima je ta funkcija zaista imala smisla...
Recimo sadrzaji za najmladje...
Zar nije jednostavnije deci ponuditi interaktivan sadrzaj preko celog ekrana, nego im ostavljati neki tamo toolbar i sat...?
[ bluesman @ 12.05.2003. 13:45 ] @
Vise nego tacno.
[ tOwk @ 12.05.2003. 22:11 ] @
Citat:
ShojkE:
Slazem se da je fullscrean shit, ali sam isto tako imao priliku da naidjem na par sajtova u kojima je ta funkcija zaista imala smisla...
Recimo sadrzaji za najmladje...
Zar nije jednostavnije deci ponuditi interaktivan sadrzaj preko celog ekrana, nego im ostavljati neki tamo toolbar i sat...?

Ja nisam tako siguran, pošto je možda neko već uputio najmlađeg šta znači nešto na ekranu: ovo gore ti tako stalno stoji, i tu možeš da ideš na prethodnu stranicu, ili na početak (tu idi kad god nešto pogrešiš). A za one baš najmlađe, roditelj (koji gleda zajedno sa njima) može uvek da izabere u čitaču da gleda preko celog ekrana.

I kako treba najmlađi da reaguje kad odjednom više nije sve tako kako mu je opisano? Da nije on nešto pokvario?
[ bluesman @ 13.05.2003. 03:09 ] @
Ma daj, treba da vidis mog sina od 3,5 godine kako "pichi"... Jos sa 2 godine je znao da se "iskljucuje" na "x"... sa 3 zna sam da se uloguje (naucio sam ga da ukuca password), sam menja CD-ove, sam sve radi. Hocu da kazem da se klinci mnogo pametniji nego sto mislis. Ja ocekujem da ce dok krene u skolu da zna vise od mene :-)

Potpisujem da je lakse zbuniti odraslog coveka nego dete.

Osim toga, vrlo neiskusno ocekuje da "roditelj sedi i gleda zajedno sa njim" jer nisi roditelj :-)) Umori se covek, pa isti taj roditelj cesto kaze "Urose, idi igraj Petar Pan na kompjuteru" da moze malo da otkulira.

Na kraju, sta mislis o recimo sajtovima umetnika, a poznato je kako su oni sujetni i ne dozvoljavaju da im se na ekranu pojavi ni jedna tackica koja ne pripada njegovom umetnickom delu, da li je mozda zgodno za njih staviti full screen.
[ tOwk @ 13.05.2003. 03:34 ] @
Ok, nisam roditelj, pa nemam baš iskustva iz prve ruke.

Svakako, deca veoma vole da istražuju, ali to zavisi i od drugih stvari. Pamet nisam ja ni pomenuo, i ne znam zašto to ističeš (možda da nam se pohvališ kako ti je dete pametno :-P). Inače je pogrešno izvršiti uopštavanje na osnovu tvog, ili bilo kojeg deteta.

Ja sam upravo i pretpostavio situaciju u kojoj dete sedi samo pored računara, a pre toga (kao tvoje dete) je podučeno šta čemu služi (ili je možda MS zaista tako dobro napravio svoj operativni sistem da je tvoje dete znalo čemu „x“ služi i bez podučavanja?). A ukoliko zaista „sve samo radi“, onda ne znam u čemu je problem da izabere „sličicu“ ili naredbu za prikaz preko celog ekrana, ako će mu to biti zanimljivo i potrebno? Uostalom, „deca su mnogo pametnija nego što misliš“ :-) Kad si ga svemu tome naučio, zašto ga ne bi naučio i da izabere „fullscreen“ ukoliko misliš da je on bolji za njega? Svakako da je to mnogo jednostavnije od unosa lozinke, pa prema tome taj argument otpada. Takođe, mislim da je onda bolje da sve bude preko celog ekrana, a ne samo pojedinačna stranica, a to se podešava u programu kojim se one čitaju.

Druga situacija, u kojoj sam pominjao roditelja je slučaj veoma malog deteta (npr. tvoje kad je imalo 2 godine, dok još zna samo da isključuje sa „x“, ili kako je to već na Vindousu ;-), i pomoći roditelja u tom slučaju. Šta dete briga da li je stranica „fullscreen“ ili ne, ako je sve što je njemu zanimljivo da to ugasi sa „x“. Čak, tada (u „fullscreen“ modu) i ne može da ugasi, nego mora da se muči, i traži nešto zanimljivije. Ovo se može iskoristiti za privlačenje pažnje na nešto drugo, no nikako nije pouzdan metod.
[ bluesman @ 14.05.2003. 03:34 ] @
Naravno da isticem da mi je dete pametno (videces kada budes roditelj) :-)))

Ali ja sam ipak dao generalnu ocenu da su deca mnogo pametnija nego sto to "matorci" misle i ocekuju.

Hajde da krenemo drugim putem, sta mislis zasto je napravljena full screen opcija. Da se razumemo, ja nerviram mnoge ljude jer mi browser nije cak ni maksimizovan pa se mnogi cude "kako mozes tako", pa hocu da kazem da nisam ja neki zagovornik full screen, vec samo tvrdim da moze lepo da se primeni na odredjenim slucajevima.

Jos nesto, ovo sto si napisao u 2. i 3. pasusu je vise pitanje za psihologe, a ja nemam diplomu iz te oblasti pa mislim da ne mogu da komentarisem. Mislim da si u pravu za vecinu stvari ali si promasio poentu - to sto ti pricas nije diskutabilno.

Za kraj, IMHO MS je jako dobro odradio operativni sistem. :-)
Ne znam cemu toliki sarkazam u vezi MS, jedino mi na pamet pada pomodarstvo.
[ tOwk @ 14.05.2003. 03:47 ] @
Gorane, mada smo već pozamašno odlutali od teme...

„Sarkazam“ nije usmeren prema MS-u (takvim „pomodarstvom“ se jesam bavio, ali pre mnogo, mnogo godina), već je potpuno nezavisna aluzija na to šta je jedina mogućnost ako ti svoje dete nisi morao da podučavaš (imamo i „dete se rodilo naučeno“, ali to nije značajno). Da je u pitanju Apple, FSF/GNU ili neki drugi proizvođač, ista primedba bi važila.

Ja nijednog trenutka nisam rekao da je „full screen“ nepotreban, nego da se za njega mora odlučiti korisnik, a ne da mu „dizajner“ isti nametne.
[ bluesman @ 16.05.2003. 02:23 ] @
Zar nisu dizajneri kvalifikovani (i placeni) da "namecu"? :-)
[ pecanacs @ 16.05.2003. 03:46 ] @
Ovaj script u <BODY> sekciji HTML-a ce prikazati dugme. Kad se pritisne to dugme otvorice se novi prozor (zamenite menu.htm sa vasim URL-om) u full screen modu:

<script>

function fullwin(targeturl){
window.open(targeturl,"","fullscreen,scrollbars")
}

</script>

<form>
<input type="button" onClick="fullwin('menu.htm')" value="Open window">
</form>

Pozdrav,
Slavko
[ tOwk @ 16.05.2003. 13:24 ] @
Citat:
bluesman:
Zar nisu dizajneri kvalifikovani (i placeni) da "namecu"? :-)

Naravno da jesu. A sigurno su oni dizajneri koji rade U MS-u, IBM-u, Sun-u i drugim preduzećima mnogo više kvalifikovani (i plaćeni) za izradu korisničkog interfejsa. Takođe i slobodna okruženja kakva su Gnom i KDE imaju svoje HIG (Human Interface Guidelines) grupe, koje se time bave. :-)

Znači, ovo jeste problem za dizajnere, ali dizajnere druge „vrste“, i sa drugačijim opisom posla. Po mom shvatanju stvari, „web dizajner“ je ograničen na onaj prostor koji mu program za čitanje stranica dodeli.
[ KISs @ 17.05.2003. 00:30 ] @
Citat:
pecanacs:
Ovaj script u <BODY> sekciji HTML-a ce prikazati dugme. Kad se pritisne to dugme otvorice se novi prozor (zamenite menu.htm sa vasim URL-om) u full screen modu:

<script>

function fullwin(targeturl){
window.open(targeturl,"","fullscreen,scrollbars")
}

</script>

<form>
<input type="button" onClick="fullwin('menu.htm')" value="Open window">
</form>

Pozdrav,
Slavko





Meni je potrebno kada kliknem na slicicu sa linkom otvori sledecu stranicu u fullskrenu. Za ovo vec znam kada se pojavi butom i tek kada njega kliknes otvori se stranica u FULL....
[ ShojkE @ 18.05.2003. 16:45 ] @
Ljudi ukoliko nebudemo koristili full-scr necemo nikada imati napredne sisteme poput Nikitinog ili, jos bolje, onog iz Matrix-a ii Zvezdanih staza... :0)

tOwk
Po mom shvatanju stvari, „web dizajner“ je ograničen na onaj prostor koji mu program za čitanje stranica dodeli.
--- Svaka umetnost na ovom svetu je ogranicena odredjenim okvirima unutar kojih je dozvoljeno da umetnik oblikuje svoje vizije. Arhitektura prostorom, muzika periodikom, animacija vremenom, slikarstvo dvodimenzialnoscu, tako je i digitalna umetnost ogranicena medijskim nosiocima (net, cd), kao i mogucnostima sistema i korisnikove hardverske opreme...

Deca brze uce, veruju i nemaju strah... Ako Blesman kaze svom sinu da je full-src dobar izbor, on ce to prihvatiti beskompromisno i samim time naciniti korak dalje u razmisljanju... :0)
[ bluesman @ 19.05.2003. 14:19 ] @
Citat:
ShojkE:
Ako Blesman kaze svom sinu...


Jel' smo poceli da se vredjamo ili sta? :-)
[ ShojkE @ 19.05.2003. 20:59 ] @
Citat:
bluesman:
Citat:
ShojkE:
Ako Blesman kaze svom sinu...


Jel' smo poceli da se vredjamo ili sta? :-)


:)))
Odlično... Čak i iz drugog puta nisam provalio šta sam napisao...
Sorry... :0)