[ Cereal Killer @ 28.09.2006. 11:55 ] @
skinuo sam monofazni elektromotor sa stare veš mašine i htio bih ga
upotrijebiti za malu stolnu brusilicu. motor ima dvije mogucnosti
spajanja za dvije razlicite brzine okretanja, spajanje sa 16 polova za
300 okretaja i spajanje sa 2 pola za 2800 okretaja. na sebi ima
nacrtanu shemu spajanja: http://www.angelfire.com/wy2/i_have_e-nough/

dakle uz njega se spaja i iskrin kondenzator od 16uF 450V.
tako sam ga i spojio (prema shemi za 2 pola, 300W, struja 3,4A) i sto
se desi? motor radi svega 10ak sekundi. normalno se pokrene i onda radi
sve sporije i sporije i skroz se ugasi iz napajanja, iako je i dalje
spojen u uticnicu. znaci pokrene se i vrti se, ali se nakon 5-10 sekundi rada ugasi.
kućište motora je na dodir dosta vruće i čini mi se da je malo bučniji nego šta bi
trebao biti.
je li to zbog kondenzatora? da li je on otisao ili jos nesto treba spojiti
uz motor osim kondenzatora?

da li taj kondenzator služi za postizanje boljeg okretnog momenta kod
pokretanja motora? ako da, zašto kad se motor spoji bez tog
kondenzatora dode do izbijanja pancera? koja je funkcija tog
kondenzatora i princip djelovanja?
[ boyy @ 28.09.2006. 16:05 ] @
pozzzz,pa proveri da li su lageri na motoru dobri,da li si lepo sklopio kuciste motora(ako si ga uopste rasklapao),a zatim ,da li je kondenzator od 16uF predvidjen za taj model motora za vec masinu!!!


[ huse @ 28.09.2006. 23:00 ] @
Pa vidi asinhoni motori su trofazni motori a da bi se koristili na monofaznoj mrezi potreban je kondenzator za pokretanje, kapacitet kondenzatora zavisi od snage motora. Za pocetak promjeni kondenzator, provjeri dali se rotor moze lako okrenuti, mozda je starost ucinila svoje. To sa izbijanjem pancera znaci da je nesto kratkom spoju ili izbija prema masi,mozda je izolacija ostecena, izgorio motor
[ JOJO847 @ 29.09.2006. 09:23 ] @
Mislim da je doslo do kracenja namotaja, nazalost. Uzmi ohmmetar i ispitaj dali ima jos kakav proboj prema masi. Raspitaj se ima li kakva radnja koja vrsi premotavanje (viklanje) motora
[ Cereal Killer @ 29.09.2006. 12:39 ] @
ma evo nabavio sam druga dva slicna motora i oba rade normalno. čini se da je kondenzator krepao. ova druga dva idu ok, a i ne griju se ni priblizno ko sta se onaj grije. previše je struje vuko iako se vrtio, bar neko vrijeme.

svejedno, hvala svima na pomoci.

pozdrav.
[ boyy @ 01.10.2006. 12:18 ] @
Posto su a.motori induktivni potrosaci,napon predjnaci struji za neki ugao "fi"(fazna razlika),kondenzator tu ima ulogu da na neki nacin "nadoknadi" tu fazna razliku.
A u praksi ako se lepo ne odredi kapacitet kondezatora,dolazi do slabog kretanja,zagrevanja i gubljenje snage el. motora(tako da nece motor isto da ti se ponasa ako stavis od 25uF ili 16uf kondenzator)
[ Dejanoo @ 31.01.2008. 12:32 ] @
Sv ej ovo Ok sam vi se pazite jer,motori od veš mašne nisu pogodni za vanjsku upotrebu,dakle strogi oprez.A ako već to želite raditi takve "zafrkancije" dobr izolujte metalno kućište te ga obavezno uzemljiti.Pozdrav