[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 29.09.2006. 11:42 ] @
Kako narezati multisession na Mac-u

Pre par dana sam ovde negde na ES-u pročitao nečiji komentar da Mac ne podržava multisession rezanje (misleći verovatno na Finder-ov Burn), jer nije 100% sigurno (te da i u Nero-u korisnik dobije upozorenje da njegov multisession disk možda bude nečitljiv u nekim čitačima/pisačima).

Pretpostavljam da to nije trebalo da znači da na Macu uopšte ne postoji mogućnost takvog rezanja, već da je bilo samo pravdanje predostrožnosti sistema, koji po defaultu ne dozvoljava multisession, te da se multisession može odraditi 3rd-party aplikacijama.

Juče sam čitajući Macworld od jula ove godine na 69. strani video da je moguće rezati multisession, ali ne pomoću Finderove Burn komande, već preko Disk Utility-ja.

Postupak je sledeći..

Pokrenite Disk Utility (/Applocations/Utilities), naporavite imidž onoga što želite da režete i Odaberire Images -> Burn. U novom prozorčetu locirajte novonapravljeni imidž i kliknite na Burn. U prozoru koji će se pojaviti otkačite opciju Leave Disc Appendable. Sledeći put kada poželite da dorežete nove podatke, ponovite istu proceduru u Disk Utility-ju. Kad ubacite disk sa nekoliko session-a na njemu, svi će se mountovati kao različiti diskovi.

Nadam se da će nekome koristiti..valjda ne otkrivam toplu vodu :)

P.S. Isti članak, baveći se zapostavljenim Disk Utility-jem, takođe govori i o mountovanju i unmountovanju diskova (tačnije logičkih celina/particija), brisanju CD-RW i DVD-RW diskova, sistematskom brisanju hard diska, particionisanju istog, pravljenju imidža i bekapovanju particija.

P.P.S. Ova tema bi mogla da se preimenuje u HOWTO: Tips & Tricks i da se topuje, baš kao i slična tema na Linux podforumima, gde bi se sukcesivno gomilalo stečeno znanje. Verujem da je to malo efektnije od gomile poruka sa 1-2 posta, i u cilju sprečavanja redundantnosti i u cilju lakšeg uočavanja.
[ madamov @ 29.09.2006. 12:51 ] @
Čini mi se da u Tigeru može multisession i iz Findera, nije mi pri ruci da proverim. U svakom slučaju iz Toasta može i uvek je bilo da se na Macu svaka sesija mountuje kao poseban volume. Takođe, iz Toasta može i multisession kod ISO formata (ono "Import session" iz menija koji se pojavi kada se otvori prozor za definisanje kako će se disk snimiti). Mislim da smo to u nekoj temi već objašnjavali, ako nismo da napišemo jedan FAQ. Nego, ja sam takve poruke ostavljao u Macintosh forum FAQ da ne bi otvarali nove teme za svaki tip & trick.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 29.09.2006. 14:48 ] @
Da, našao sam tu temu :)

Roxio Toast - Continiue multisession disc????
[ cikaKosta @ 30.09.2006. 22:47 ] @
Ovde koliko se ja secam niko i nije pomijnao nemogucnost rezanja multisession cd-a,vec multisession dvd-a.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 30.09.2006. 23:43 ] @
Bilo je bilo, bilo je..pročitao sam u temama koje se tiču baš multisessna :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 19.10.2006. 16:49 ] @
Citat:
cikaKosta: Ovde koliko se ja secam niko i nije pomijnao nemogucnost rezanja multisession cd-a,vec multisession dvd-a.


U pravu si :)

Nikako da stignem to da pošalljem..u Oktobarskom MacWorldu su objavili grešku :)

[ DS_Store @ 19.10.2006. 17:25 ] @
Citat:
Also, you cannot use Disk Utility to create a bootable copy of your Mac OS X Install DVD if the DVD is a dual-layer disc and your DVD drive can only record to single-layer DVDs.


Nemojte da pričate! :O :O :O

Nisu se ogradili da double-layer DVD ne možeš da narežeš na CD pisaču ni na floppy drajvu.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.01.2008. 11:16 ] @
Otvarajući temu za Macworld vidim da je ova tema srodna onoj, pa reko da ostavim link do jednog programčeta koje dorezuje nove sesije na DVD :)



Program se zove BurnAgain DVD.

[ MacOS @ 15.01.2008. 14:45 ] @
> Otvarajući temu za (Macworld: http://www.elitesecurity.org/
> p1825027 ) vidim da je ova tema srodna onoj, pa reko da ostavim
> link do jednog programčeta koje dorezuje nove sesije na DVD :)

Moram da ga probam vec jednom jer me bas interesuje kako to da on
radi (?) a disk snimljen sa Nerom ne radi na Macu jer kod diska
snimljenog iz vise puta Mac vidi samo zadnji deo.