[ VukSta @ 30.09.2006. 14:34 ] @
Kako da koristeci f-ju scanf ucitam neki string?koju konverziju treba da koristim?a kako da potom koriscenjem printf prikazem to?
ako uradim : scanf("%s",&string),ucita mi samo prvi znak.zasto?
Hvala!
[ radoica @ 30.09.2006. 14:53 ] @
Code:

char string[100];
scanf("%s", string);
printf("%s", string);
[ VukSta @ 30.09.2006. 15:12 ] @
to je to:).
Hvala!
[ VukSta @ 01.10.2006. 14:04 ] @
Ako unesem string sa razmacima izmedju reci,ucitava mi samo prvu rec.Da li moze,i kako,da se ucita ceo string nezavisno od broja reci?
znam da mogu,ako imam dve reci,da stavim,%s %s,ali kako da ucitam string ako ne znam koliko ce reci biti uneseno?
Hvala!

[Ovu poruku je menjao VukSta dana 01.10.2006. u 16:27 GMT+1]
[ radoica @ 01.10.2006. 15:25 ] @
String je niz znakova koji se zavrsava znakom 0 ('\0')

Code:

char string[100];
int i;
int n;
char c;
scanf("%s", string);
n = strlen(string); // duzina string-a bez znaka '\0' (nalazi se u header-u <string.h>)
for (i = 0; i < n; i++) {
    c = string[i];
    printf("%c\n", c);
}

[ VukSta @ 01.10.2006. 15:30 ] @
Da,skontao sam kako da pristupam, u medjuvremenu,al nisam stigao na vreme to da kazem:).
A znas li odgovor na ono drugo pitanje,posto sam pitanje izmenio kad sam pronasao odgovor :).
[ radoica @ 01.10.2006. 15:44 ] @
Umesto ovoga: scanf("%s", string);, koristi ovo: gets(string);
[ VukSta @ 02.10.2006. 19:01 ] @
da,to je.hvala ti!
evo jos jedno pitanje,pa se nadam da sam onda pohvatao osnovne stvari oko stringa i unosa i izlaza.

kada hocu da odstampam ceo string koristim printf ("%s",string),a ne printf("%s",string)?
kada mi je potreban samo jedan znak koristim printf("%c",string),a ne printf("%s",string)?

ne znam koja je tacno razlika izmedju %s i %c.kada koristim jedam a kada drugi,i kod ulaza i kod izlaza?
[ radoica @ 02.10.2006. 22:17 ] @
Sam si sebi odgovorio, ako hoces jedan znak koristis "%c", ako hoces string koristis "%s".
Najvaznije je da shvatis da je string obican niz (array) znakova (char-ova) koji se zavrsava nulom '\0' (null-terminated string).
Pored scanf i printf funkcija imas jos i getchar, putchar, gets i puts funkcije koje su samo za rad sa char-ovima, odnosno string-ovima.
Ovde imas opis ovih funkcija http://www.cplusplus.com/ref/cstdio/
[ VukSta @ 03.10.2006. 11:09 ] @
sad sam video da mi nije dobra poruka koju sam poslao.umesto [ i ] ispisivao mi je slova italic:).
interesuje me da li kada radim sa %c treba da stavim string[ i ],a kada radim sa %s r\treba samo string,bez [ i ],odnosno
printf ("%c",string[ i ])
printf("%s",string)
da li sam u pravu :)?
[ radoica @ 03.10.2006. 15:41 ] @
Da, u pravu si.

p.s. koristi "code" tagove da ti ne bi ispisivao italic slova.
[ VukSta @ 03.10.2006. 21:32 ] @
Hvala ti,puno si mi pomogao oko stringova.
Hvala jos jednom,legenda si!