[ rpendic @ 02.10.2006. 13:37 ] @
Da li znate nešto više o BPM sistemima koji se koriste i prodaju na našem tržištu. Isto me interesuju i karakteristike, prednosti i mane ovakvih sistema.

Evo ja ću navesti prvi - EFICUS -
Code:
http://cs.eficus.com


Interesuje me da na bazi vaših iskustava sa ovakvim poslovnim rešenjima, vidim određenu analizu različitih proizvoda, koji je dobar, šta je dobro, a šta loše. Koje su alternative, itd.

Po vašem iskustvu - Šta mislite da je bolje uvođenje ERP-a ili BPM-a? Koje je efikasnije rešenje, itd.?
[ miles_davis @ 26.10.2006. 09:48 ] @
Ja ne verujem da na nasem trzistu iko koristi BPM sisteme, cak i ako to tvrdi, poseduje neku licencu, i sl. Trziste BPM sistema jos uvek nije u potpunosti formirano ni u svetu, sto se vidi po raznolikosti sistema razlicitih vendora. Pogledajte resenja otvorenog koda - u velikom broju slucajeva, oni ce zadovoljiti sve potrebe cak i vecih preduzeca.
U svakom slucaju, BPM implementacija moze biti skoro jednako bolna kao implementacija ERP sistema. Moj predlog za proces ucenja je dobra knjiga o operacionom menadzmentu, potom ucenje SOA i BPEL uz pomoc Oracle BPEL Process Manager-a, a onda probajte da radite sa Intalio BPMS (celo resenje je open-source) ili ActiveBPEL designer-om i serverom (server je open-source, designer - ne).

Odgovor na pitanje - ERP ili BPM je tesko dati bez ozbiljne analize poslovnih procesa u nekom konkretnom slucaju. U svakom slucaju BPM alat nikada nece moci da omoguci komfor koji vam nude ERP sistemi, narocito komercijalni, ali definitivno moze da vam posluzi za implementaciju odredjenih, pojedinacnih procesa.