[ nemanjat @ 04.10.2006. 14:32 ] @
Moze li mi neko reci kako da izracunam duzinu kabla prema frekfenciji i vrsti kabla.To sam nasao na jednom sajtu ali sada nemogu da se setim na kom.
[ old.man @ 04.10.2006. 20:51 ] @
Kakvog kabla? Sta "ide" kroz taj kabl?
[ nemanjat @ 04.10.2006. 21:24 ] @
To je 50 omski kabal i ide od radio stanice do antene na kolima koja radi na 460mhz
[ SaleSk @ 04.10.2006. 21:59 ] @
Pa zavisi od proizvodjaca...najbolje da nadjes ko je proizvodjac i lepo na netu pronadjes katalog i pise ti sve nemoras nista da racunash :)))
[ cicika @ 04.10.2006. 22:06 ] @
Slabljenje takvog kabla je otprilike 2dB/100m... tako da ne vidim čemu briga...
[ old.man @ 04.10.2006. 22:43 ] @
Potrazi na netu coax.exe , ako ne nadjes daj mail privatnom porukom, pa cu ti poslati.

Coax Calculator for Windows. This will help you determine what type of coax would be best
to use. Very good for comparing side by side. Gives info on RG58, RG8, 1/2 and 3/8
inch hardline. Covers frequencies from 3.5 to 420 Mhz. Every ham must have this on his hard drive!

Mada ja iskreno sumnjam u rezutate tog kalkulatora :(
[ buljko @ 04.10.2006. 23:15 ] @
Verovatno si mislio na polutalasni umnozak zbog eventualnog nastanka stojecih talasa zbog neprilagodjenja antene. Za tvoje uslove, pri koriscenju antene kojoj je protivteg masa automobila, dobro bi bilo da duzina kabla bude jednaka umnosku polovine talasne duzine x faktor skracenja sto, za tvoj slucaj, daje (214mm x celobrojni mnozilac).
[ 1OXB @ 04.10.2006. 23:29 ] @
Tacno BULJKO upravo to je odgovor koji je trazio. To je tzv. "elektricno lambda-polovina" jer se jedino takav odsecak transmisionog voda ponasa kao "ogledalo impedanse" tj. impedansu antene prikljucene na jedan kraj tacno ce i neizmenjenu preslikati i stanici prikazati na drugom kraju voda. Dakle kabel treba da bude celi broj puta "elektricno lambda-polovina" .
[ buljko @ 05.10.2006. 00:03 ] @
Citat:
cicika: Slabljenje takvog kabla je otprilike 2dB/100m... tako da ne vidim čemu briga...


Jako me interesuje koji je ovo kabal???
[ guja011 @ 05.10.2006. 00:06 ] @
pa specijalni.
[ 1OXB @ 05.10.2006. 00:11 ] @
Ako se ne kaze na kojoj frekvenci, to onda moze biti i RG58... ali na 1KHz!
2dB/100m pa jos na 400++MHz pa jos za kola (dakle mora biti tanji od ruke:-) )... e to je nesto!
[ buljko @ 05.10.2006. 00:16 ] @
Pa... ispred toga se kaze da je frekvencija 460MHz!
[ cicika @ 05.10.2006. 01:18 ] @
Citat:
pa specijalni.


Za napajanje antena u radio-relejnim vezama visokog kapaciteta

(baš sam rdja, je l' da? )

Zezam se malo

Interesantan link
[ cicika @ 05.10.2006. 01:36 ] @
I još jedan...
[ nemanjat @ 05.10.2006. 05:07 ] @
Verovatno si mislio na polutalasni umnozak zbog eventualnog nastanka stojecih talasa zbog neprilagodjenja antene. Za tvoje uslove, pri koriscenju antene kojoj je protivteg masa automobila, dobro bi bilo da duzina kabla bude jednaka umnosku polovine talasne duzine x faktor skracenja sto, za tvoj slucaj, daje (214mm x celobrojni mnozilac).


[ buljko @ 05.10.2006. 09:43 ] @
A mogao bi da stavis i talasovod, gabaritno je manji od LDF kablova! (Samo moras malo ojacati auto, treba to tegliti)
[ nemanjat @ 05.10.2006. 14:37 ] @
ti se zezas
kazi mi molim te RG223 na koliko bi trebao da se sece za462.150mhz (mislim na svakih npr.150mm ili tako nesto)
[ buljko @ 05.10.2006. 19:42 ] @
214mm.
[ nemanjat @ 06.10.2006. 04:32 ] @
hvala na odgovoru
pozdrav
[ vladd @ 06.10.2006. 12:34 ] @
U stvari nisi ni dobio odgovor. Koliki god kabl da stavis, proracunat ili ne, tesko da ces moci i prokljucke da "uracunas".
Znaci, sledi ti "pikovanje" antene, drugacije receno podesavanje laganim skracivanjem. Nadam se da ne pomisljas da koristis teleskop antenu.

Poz.
[ nemanjat @ 07.10.2006. 16:04 ] @
Da, jesi u pravu medjutim ja sam prisustvovao pikovanju (skracenju antene i kabla ) pokazalo se daje jedna ista antena prvo postavljena na magnet sa jednom vrstom kabla pokazivala puno gubitaka a sa drugom vrstom kabla je bila idealna dok je pritom duzina kabla bila identicna u oba slucaja.Moram jos reci da su oba kabla bila 50omska samo sa razlicitim oznakama npr.1 RG58
2 RG223
zbog svega toga sam i postavio pitanje.
Pre par meseci sam na internetu nasao program koji tacno izracunava na koliko se svaka vrsta kabla sece u odnosu na frekfenciju (sto ce reci da se ne sece svaki kabal isto ) a kasnije sam imao priliku i licno da se uverim jer kada smo prvi kabal sa kojim je antena imala gubitke skratili za 10cm dobili smo poboljsanje.Zato i pitam dali neko ima slican ili takav program ili mozda zna gde da ga nadjem da mi javi.
Zboravio sam da kazem da su oba kabla bila prvobitno secena kao sto je buljko rekao na 214mm puta ......
[ buljko @ 07.10.2006. 19:03 ] @
Ono sto utice na duzinu jednog komada je faktor skracenja a on je u oba slucaja o,66. Obrazac za izracunavanje duzine polutalasnog odsecka je: (298/(2 x f)) x fs.
Idealna alatka za prilagodjenje izlaza na antenu je SWR metar. Ako je antena sa nekim kablom pokazivala "idealno" prilagodjenje antene na magnetnom postolju, u igri je jos neki faktor (mozda sreca)!

PS. Ako ocekujes da svaki kabal ima deklarisane parametre (naznacenu impedansu, slabljenje, kapacitivnost po duzini i sl.) onda si veliki optimista! Svasta se moze naci na nasem trzistu.
[ vladd @ 09.10.2006. 16:08 ] @
Pa to sto su "oba kabla 50-omska" i nije... Mislim, tolika kola imaju cetiri tocka, pa se valjda nesto razlikuju.

Elem, RG58 je dokazano djubre, ali i i spojevi imaju svoje "uloge", tako da dijagnoza nije bas precizna i upotrebljiva.
Mada, ta "tehnika" kod nas je "najrazvijenija" za taksiste, a oni su "posebne" musterije, za nebuloznim zahtevima, naravno, da je jeftino pre svega...

Koriscenje "magnet" antene, da se ne bi "busio" vredan auto, koga treba posle zavaliti nekoj budali, nije dobar "izbor", za sticanje "iskustava".
"Tanke" kablove koriste da bi mogli vrata da zatvore preko njih.

Antena treba da u svojoj osnovi ima uzemljenje. Na magnetu je druga "situacija". Uostalom, veoma zavisi i od "lokacije" magneta na vozilu, pa zbog toga, i pozicije blizu uglova, stap antena ima dozu "usmerenosti".
Ali kakvi "korisnici" takva i "tehnika".

Poz.
[ yu1ny @ 10.10.2006. 08:51 ] @
Bio sam odsutan nekoliko dana, a vidim da se bas lepa konverzacija ovde vodila

Za ovog drugara taxistu, iz mog iskustva najbolje da uradis dve stvari:
1. Postavi radio stanicu ispod samog krova, smisli neki nosac, i odmah iznad antenskog konektora izbusi rupu na krovu i sljepni antenu. Tako ti duzina kabla (cak i sugavog RG 58 c/u) ne igra nikakvu ulogu i nemas nikakvih (tj. skoro!) gubitaka.
2. Napajanje dovedi DIREKTNO sa akumulatora, sa sto debljim zicama, 4mm2 ili jace, zbog pada napona na istima.

Tek ces onda biti siguran da radis sa maksimalnom snagom koja je programirana u tvojoj Motorki.
Budi siguran da ti je stanica na TACNOJ frekvenciji, da nije malo "odlutala".
Antenu nadji neku koja je bas za taj opseg, ne uzimaj multiband antene (za 2m, 0.7 ...), vec neku kolinearnu, duzine bar 70 cm.
Naravno, nadji dobar uredjaj ili dobrog majstora da ti zasilji antenu na max. zracenje, a za to mozes i sam da napravis merac polja, SWR metar tu ima manju vaznost.
Srecno.
[ nemanjat @ 10.10.2006. 15:17 ] @
Hvala samo mi reci molim te kako da napravim taj merac polja i sta je to uopste jer ja sam totalni laik za to.
A sto se tice antene dobio sam iz australije antenu koja ima 6.5db i koju navono nosi njihova policija i ona je samo za 0.7m
tj. radi u opsegu 440-470mhz