[ Brankoki @ 06.10.2006. 19:07 ] @
Pozdrav Narode! Dobio sam ponudu za posao u Sloveniji, traže elektro instalatere, vodoinstalatere... Da li ima neko iskustva sa sličnim poslovima i situacijama, u Sloveniji, naravno.. Koliko su ljudi tamo plaćeni, kakvi su uslovi za rad...Recite šta god da znate, a da je u vezi sa 'istim'... Pozdrav!!!
[ MSretko @ 07.10.2006. 14:00 ] @
Kolega mi ide u deželu krajem ovog mjeseca. Elektrointalaterski poslovi. Navodno je plata 1000 EUR + stan i hrana. Ako još šta saznam javljam.
[ Brankoki @ 08.10.2006. 01:22 ] @
Meni su rekli da su hrana i stan obezbeđeni, za lovu još ne znam. Ide se najmanje na godinu dana..? Detalje ću čuti u ponedeljak...
[ reject @ 08.10.2006. 11:08 ] @
Citat:
Brankoki: Meni su rekli da su hrana i stan obezbeđeni, za lovu još ne znam.

Na ovo obrati extra paznju, posto tamo neces naci nista nalik na stan bez 300e mesecno.
Proveri dva puta da li je sve zaista onako kako ti kazu.
[ MSretko @ 19.10.2006. 14:33 ] @
Ne mogu još na pp - mali sam

Išao je u Sarajevo po radnu vizu pa čeka dok se to završi. Na posao treba da se javi 10. 11. i radio bi el. instalacije na građevini. Stan i hrana plaćeni + 1000 EUR-ića (prijavljen tamo). Šta će tačno biti od toga vidjećemo.
Pozdrav
[ Brankoki @ 23.10.2006. 18:26 ] @
Au mamicu im, ovi kod mene izgleda došli da pokupe jeftinu radnu snagu..?!?!?!?!? I meni su nudili obezbeđen smeštaj i hranu ..Ali je ne znam kakvo je to obezbeđeno dok ne ne odem i osetim na sopstvenoj koži i sluzokoži... Meni su nudili 2,5 eura na sat..Tako da bih mesečno max mogao da zaradim 400, 500 eura... I ne znam koliko bi mi od toga ostalo...Iskreno mislio sam da će ponuditi bolju kintu, bar hiljadarku kao tvom poznaniku...Hvala ti za informaciju, bar sad znam kako se kreću 'cene'. Pozdrav!!!!
[ vella @ 23.10.2006. 22:21 ] @
Pozdrav!Sto se tice tog posla u sloveniji prvo da ti kazem da je vazno gde radis.U ljubljani mozda i dobije te pare ali izvan nje tesko jer je nemoguce jer poznajem 10 elekrtroinstalatera i nije bas tako.Sat je od 3-4 evra i jos dobijes za hranu na dan poo 3 evra.to ti izadje oko 800 - 1000 evra maximalno ali da sam placas stan koji je od 150 evra (soba) pa do stana za 250 evra + troskovi.
[ Brankoki @ 23.10.2006. 23:31 ] @
Vella, kako misliš u Ljubljani dobiješ pare, a izvan nje teško...?Izvinite ako davim, ali nije mi baš najjanije..?
[ mulaz @ 29.10.2006. 17:39 ] @
van ljudbljane je uopste tesko da se nadje jedan normalan posao. ali judi se voze i po vise od 50km na dan da dodju na posao u ljubljanu. Ali jos uvek recimo, dok sam jos isao u gimnaziju, oni koji su se vozili iz Kranja u ljubljanu vozili su se dosta manje nego ja, sto zivim u ljubljani (oni vozom nekih 25 minuta, ja autobusom, ujutru po guzvi, i jos neki put raskopan .. i po 45 minuta za slabih 5km)
najveci problem (po mom misljenju) u sloveniji je manjak jeftinih stanova (cene su stvarno ogromne), a inace moze sa strane da se nesto zaradi (stavi oglas u novine)
[ aureon @ 17.08.2008. 15:04 ] @
ne znam da li sam na pravom mestu ali se nadam da jesam ,imam sledeci problem ,Trenutno radim u sloveniji i sve mi je sredio gazda ,kompletan ugovor nisam cekao vise od 10dana da stigne u srbiju ,ali kada sam stigao video sam da posao koji me ceka nema veze sa onim stoja znam da radim i sto sam prijavio da radim ,kod njega radim najteze poslove koje nni jedan slovenac nece da radi a to su rutinski poslovi zidanje sa blokovima koji su teski po 40kg betonski ,i to 8metara pod zemljom ,mest je mala nedelja ljutomer grad link:http://www.vecer.si/clanek2008071605343729 ,gazda je sami terorista ,ponizava srbe do granice da ti dodje da ga ubijes ,psuje jebe majku ,vice ,urla ,u zivotu nisam mislo da cu biti na gorem mestu nego ovde u sloveniji ,sad nemislim da su svi isti ovde u sloveniji ,moje poznavanje i iskustvo je vezano za knauf i fasade tako ta sam se obratio na ovaj forum i radi pomoci dobrih slovenaca i nasih ljudi koji mogu da zavrse radni ugovor ,s obzirom da ja imam vizu na godinu dana ,a za radni ugovor sam predao diplomu zavrsene srednje skole ,saobracajni tehnicar ,tako da ako ima neko ko bi mogao da mi pomogne bio bih mu prezahvalan ,samo da se otarasim budale nemogu vise ocima da ga gledam ,ja sam trenutno u ljutomeru i u slobodno vreme trazim po netu po svim mogucim forumima pomoc i li neko drugo resenje ,platio bih za svaku uslugu ,dobar sam radnik ali ne da se neko izivljava na meni i ponizava me sto sam se najmanje nadao ovde u sloveniji da cu docekati ,stoga prijatelji pomozite ako mozete ,hvala unapred
[ aca.maja @ 14.01.2009. 13:24 ] @
...? i sta kazes? jesi li se snasao? ako nisi ne cudi me . nasi ljudi su djubrad,ne bi ti pomogao ni da tones u zivom blatu! ja imam rodbine u Slo.(N. M.) i ne zelim da ih pitam za rad kod njih. na zalost i ja trazim nacin da dodjem u Slo. radim preg. zidove i spustene plafone od knauf-a(i stlariju). ako si se (nadam se) snasao javi kako da i ja pokusam da dodjem ..? pozdrav Aleksandar. [email protected]
[ bajt @ 14.01.2009. 18:43 ] @

Završio sam Mašinski fakultet, smer za automatsko upravljanje. Zanimaju me iskustva drugih mašinskih inženjera, ne obavezno mog smera, kako su našli posao u Sloveniji, uslovi itd. Posebno mi je zanimljivo ako im je to bio prvi posao.

[ djordjeno @ 15.01.2009. 07:30 ] @
Citat:
bajt: Završio sam Mašinski fakultet, smer za automatsko upravljanje. Zanimaju me iskustva drugih mašinskih inženjera, ne obavezno mog smera, kako su našli posao u Sloveniji, uslovi itd. Posebno mi je zanimljivo ako im je to bio prvi posao. :)


Generalno je dobra stvar za zaposlenje sa ljudima sa visokoskolskim obrazovanjem.
Kada se nadje posao onda ide sve "kao po loju" naravno ako profesinalno odradjujes svoj deo posla.
Potrebno je poznavati slovenacki jezik vise da ga razumes, mada u Ljubljani generalno svi poznaju "nas" jezik, dok za ostale krajeve to nije uvek slucaj.

Pristojan stan u Ljubljani od oko 40-ak m2 ne moze da se nadje ispod 500 evra i to nije centar grada.
Troskovi za istog su minimalno 100 evra mesecno. (pricam iz iskustva)

Lep pozdrav iz Ljubljane
[ fcrni @ 04.02.2009. 12:54 ] @
Pozdrav ... pronasao sam gazdu u SLO preko oglasa koji trazi vozace slepera,pozvao ga i sredio mi vizu na godinu dana,to je bilo u decembru 2008,samo je uslov bio pored odgovarajucih papira na SLO.jeziku da mu posaljem i 250 evra kao navodno garancija da cu doci kod njega da radim a ne da on ima troskove oko vize a ja da ne dodjem.Kad sam u decembru dobio vizu i pozvao ga rekao mi da su na pragu praznici pa da se cujemo pocetkom januara,a onda mi reko da zbog ove krize nema posao pa da se cujemo krajem januara ... pa opet nista..tako da mi je sada rekao da potrazim kod nekog drugog gazde a on se nece naljutiti i jos ima moju radnu dozvolu otvorenu samo je potrebno ako nadjem drugog gazdu da odemo do njega da je prepise na njegovo ime.I tako ja cekam,drugog gazde nema a pocinjem da sunljam da nije njemu bilo samo stalo do mojih 250 evrica mada i to nisu ciste zaradjene pare jer je on morao imati i troskove oko vize,pa se pitam dali je moguce da jedan takav SLO.gazda vlasnik nekoliko slepera proda svoju dusu za par evrica uzevsi od siromasnog Srba????Molim ako neko ima nekakav komentar i pomoc neka mi se javi.Moj e-mail je [email protected]
[ priki @ 04.02.2009. 13:14 ] @
Citat:
fcrni: Pozdrav ... pronasao sam gazdu u SLO preko oglasa koji trazi vozace slepera,pozvao ga i sredio mi vizu na godinu dana,to je bilo u decembru 2008,samo je uslov bio pored odgovarajucih papira na SLO.jeziku da mu posaljem i 250 evra kao navodno garancija da cu doci kod njega da radim a ne da on ima troskove oko vize a ja da ne dodjem.Kad sam u decembru dobio vizu i pozvao ga rekao mi da su na pragu praznici pa da se cujemo pocetkom januara,a onda mi reko da zbog ove krize nema posao pa da se cujemo krajem januara ... pa opet nista..tako da mi je sada rekao da potrazim kod nekog drugog gazde a on se nece naljutiti i jos ima moju radnu dozvolu otvorenu samo je potrebno ako nadjem drugog gazdu da odemo do njega da je prepise na njegovo ime.I tako ja cekam,drugog gazde nema a pocinjem da sunljam da nije njemu bilo samo stalo do mojih 250 evrica mada i to nisu ciste zaradjene pare jer je on morao imati i troskove oko vize,pa se pitam dali je moguce da jedan takav SLO.gazda vlasnik nekoliko slepera proda svoju dusu za par evrica uzevsi od siromasnog Srba????Molim ako neko ima nekakav komentar i pomoc neka mi se javi.Moj e-mail je [email protected]


ti papiri, za prvu dozvolu, se rade minimum 3 meseca, nebitno za firmu, nebitno koji je posao u pitanju

ako si naleteo na nekog gazdu koji je došao iz Bosne, Srbije... onda će te zajebati
ako si pričao sa čovekom koji je čisti Slovenac, taj te neće prevariti

a biće da si naleteo na neku prevaru
[ reject @ 05.02.2009. 10:41 ] @
Ne znam koja je to radna viza koja vazi godinu dana? Mozda i postoji, mada sumnjam.
'Prva' vazi tri meseca, posle produzavas na 6, koliko se secam.
Citat:
priki:ako si pričao sa čovekom koji je čisti Slovenac, taj te neće prevariti

Mislim da nacionalnost nema veze sa tim, jos ce ispasti da Nigerijske mailove pisu Srbi i Bosanci. :)
[ priki @ 05.02.2009. 11:06 ] @
Citat:
reject: Ne znam koja je to radna viza koja vazi godinu dana? Mozda i postoji, mada sumnjam.
'Prva' vazi tri meseca, posle produzavas na 6, koliko se secam.


meni je prva bila na 3 mes, druga je na 8 mes, a ako dobiješ radnu dozvolu na 1 god onda ces dobiti i vizu na 1 god koliko je maximalan period
bar su meni i ostalim koji radimo iste poslove tako išlo,
a radim/o ovde kao programer/i

Citat:
reject: Mislim da nacionalnost nema veze sa tim, jos ce ispasti da Nigerijske mailove pisu Srbi i Bosanci. :)


nije stvar u nacionalnosti, stvar je u tome da je retko ko pošten ko je došao od dole
jer kad su videli da mogu uzeti pare, onda su počeli max da koriste fore odozdo, tipa:
"sad je kriza, nema se para da ti platim, išao si da si kupiš doručak 5% manje plata " i tako

bar sam tako slusao ljude koji su promenili 3-4 gazde, svi koji su bili nekih "naših", ti naši su ih zakidali
kad su nasli gazdu Slovenca, nisu više hteli da ga menjaju jer sve što je rekao ispoštovao je
[ reject @ 05.02.2009. 15:30 ] @
Ma znam, spdam se, niko ko stvarno vodi bilo kakav posao ne bi gubio vreme da bi nekom uzeo 250e.
Citat:
priki:ako dobiješ radnu dozvolu na 1 god onda ces dobiti i vizu na 1 god koliko je maximalan period

Da, ali koliko znam, prvo se dobija ona na 3, tako da ovo 'odma godinu dana' malo smrdi.
[ zmau @ 05.02.2009. 16:39 ] @
Moja prva radna dozvola je bila na godinu dana.
I na osnovu nje sam dobio vizu za privremeni boravak do krajnjeg datuma važenja radne dozvole. A to već nije bilo godinu dana već nešto manje ;).
Znači, još jedna bitna fora : skupite unapred sve ostale potrebne papire za vizu, da ne biste gubili dragoceno vreme trajanja radne dozvole ;).
[ morihei ueshiba @ 10.02.2009. 21:03 ] @
I meni je radna dozvola,a samim tim i viza na godinu dana.
Posle tri meseca sam morao da promenim firmu,zato sto je u onoj koja me je dovela pocela da drma kriza.gazda,Slovenac mi je izasao u susret i nasao drugu firmu u koju sam presao-korektno,nema sta.Ali ta firma je mnogo losija i da ne pricam dalje...Generalno,masinsku industriju je najvise pogodila kriza,a u onim firmama koje nisu toliko pogodjene gazde koriste krizu kao izgovor da se odvratno ponasaju.Moji prijatelji Slovenci(a znam ih puno)svi odreda kukaju da ih posao ubija vise nego ikad i da su se odnosi mnogo pogorsali izmedju poslodavaca i radnika.I to u zadnjih 5-6 meseci.Inace sve te gazde su u golemim kreditima,pogotovu oni koji imaju moderniju opremu i alate i svoj strah i frustraciju ispoljavaju preko izivljavanja na radnicima.Neverovatno,ali se sve desilo bukvalno u tri dana,negde krajem oktobra.kao da je bomba pala,atmosfera je postala nepodnosljiva i ja jos nisam cuo bukvalno NIJEDNU osobu ovde da mu je sad dobro na poslu.Plate su pale,ne isplacuju se vise prekovremeni sati,topli obroci,13 plate u vecini firmi nije bilo....
Mislim i kad kriza prodje(a nije tako strasna,znam da posla ima)da ce jos dugo sluziti kao izgovor za uskracivanje raznih prava.A ako si jos i stranac.....uh
I jos nesto.Nisam siguran sasvim,ali sam cuo da je Slovenija obustavila izdavanje radnih dozvola strancima,pa ako neko zna nesto vise o tome....da se ljudi ne nadaju ako nema legalne sanse.
[ morihei ueshiba @ 10.02.2009. 21:06 ] @
Ajde i ovde da postavim isto pitanje.Ako neko zna nesto o vozackim dozvolama,polaganju itd-neka napise.Znam da mi moja vazi ovde godinu dana,a ne znam kakva je dalja procedura za dobijanje slovenacke
[ stankons @ 10.02.2009. 21:36 ] @
Odes u urad za tujce, prijavis se da si u procesu polaganja, odradis lekarski, eventualno odradis par casova - ovo ti toplo preporucujem, posto ce ti pomoci, i polozis. Polažeš samo vozacki, i kad polozis salju tvoju vozacku nazad u Srbiju.

Evo ti gde mozes da ides na casove, ako si u Ljubljani, ujedno ce ti oni sve i pomoci:

LMM Tilia
http://www.lmmtilia.si/
[email protected]
01/429 20 29

Tamo radi nas covek Dalibor...

Ima me na skype - u, stanko.milosev, ili mi posalji i mail na stanko (at) milosev.com, pa se javi ako ti treba pomoc, ili ako si za pivo ;) ima nas jos čefurja
[ priki @ 10.02.2009. 21:45 ] @
Fora kod vozačke je u tome što prijavu za SLO vozačku moraš odraditi u roku od
godinu dana. Kad se prijaviš, dobijaš odredjeni period za polaganje, 4-6 meseci
polažeš samo praktični deo, vožnju, kao što je @stankons naveo
(inače je dao odliče predloge za školu i časove)

ako se ne prijaviš u roku od godinu dana,
onda moraš polagati kompletan vozački ispit (teorija, prva pomoć, ispiti....)

druga stvar
Slovenija ima jako razvijenu e-upravu i odličan državni portal
Sve što piše tamo, tako je i u praksi, potrebno je samo pratiti

http://e-uprava.gov.si/e-uprava/
[ djordjeno @ 11.02.2009. 07:50 ] @
Pozdrav svima,

Skoro godinu dana sam u Sloveniji i prvi put cujem da treba da se uzima njihova vozacka dozvola.
Imam svoju iz Srbije ali i medjunarodnu koju sam izvadio. Ne vidim zasto bi bila potreba da ponovo polazem vozacki?
Na srecu do sad me nije zaustavljala policija :)
Mozda sam nesto propustio u temi i da je rec o specijalnom slucaju.

Djordje
[ priki @ 11.02.2009. 09:30 ] @
Citat:
djordjeno: Pozdrav svima,
Skoro godinu dana sam u Sloveniji i prvi put cujem da treba da se uzima njihova vozacka dozvola.
Imam svoju iz Srbije ali i medjunarodnu koju sam izvadio. Ne vidim zasto bi bila potreba da ponovo polazem vozacki?
Na srecu do sad me nije zaustavljala policija :)
Mozda sam nesto propustio u temi i da je rec o specijalnom slucaju.
Djordje


nije reč o posebnom slučaju
reč je o svim vozačkim dozvolama koji nisu uključene u konvenciju o cestnem prometu

evo link, imaš ispod pitanja i odgovore pa pročitaj

http://e-uprava.gov.si/e-uprav...ci.euprava?zdid=582&sid=81

tačno pitanje i odgovor
http://e-uprava.gov.si/e-uprav...582&sid=81&faqid=22788
[ djordjeno @ 11.02.2009. 09:50 ] @
Citat:
priki: nije reč o posebnom slučaju
reč je o svim vozačkim dozvolama koji nisu uključene u konvenciju o cestnem prometu

evo link, imaš ispod pitanja i odgovore pa pročitaj

http://e-uprava.gov.si/e-uprav...ci.euprava?zdid=582&sid=81

tačno pitanje i odgovor
http://e-uprava.gov.si/e-uprav...582&sid=81&faqid=22788


Da, ali se nigde ne spominje medjunarodna dozvola. Mislim da sa medjunarodnom ne bi trebalo da ima problema.
Otici cu do ureda i pitati kako sa tim stoje stvari.
Hvala u svakom slucaju.
[ priki @ 11.02.2009. 10:03 ] @
Citat:
djordjeno: Da, ali se nigde ne spominje medjunarodna dozvola. Mislim da sa medjunarodnom ne bi trebalo da ima problema.
Otici cu do ureda i pitati kako sa tim stoje stvari.
Hvala u svakom slucaju.


ako imas auto na SLO tablama
dovoljno je da te zaustavi policajac i da te pita na osnovu cega si u SLO i da ti trazi dozvolu i vizu
a tamo su datumi i sve se vidi,
[ saluko @ 19.02.2009. 13:34 ] @
ja sam poslao papire za dozvolu 16.01.2009.godine, jos nikakvog odgovora nemam. Zna li neko da li se sta promenilo po pitanju dobijanja radne dozvole, narocite za nas iz Srbije.
[ priki @ 19.02.2009. 13:43 ] @
a kome si poslao papire ?
[ saluko @ 19.02.2009. 13:52 ] @
Poslao sam ih jednoj autoprevoznoj firmi gde mi radi prijatelj i to sa DHL-om, (samo sam to platio 3000 din) i jos nemam nikakvog odgovora.
[ priki @ 19.02.2009. 14:04 ] @
dozvola za rad se čeka minimun 3 meseca

samo ti moraš tu firmu ili tog prijatelja pitati da li je firma uopšte predala tvoje papire u postupak dobijanja radne dozvole
i ako jeste, kad je predala

[ saluko @ 19.02.2009. 14:08 ] @
Predala ih je 19.01.2009.godine (nemam razloga da ne verujem), a taj mi je prijatelj trazio da mu sa papirima posaljem i 75 evra i ja sam mu poslao, pa sta bude neka bude.
[ priki @ 19.02.2009. 14:13 ] @
ne znam zašto ljudi šalju pare ali bi te troškove trebalo da snosi firma
recimo, u nekim firmama plaćaju da im dovedeš radnike
nebitno

period dobijanja radne dozvole je 3 meseca minimum
ima primera da su čekali i po 6 meseci
[ smugili @ 19.02.2009. 23:52 ] @


Ljudi, pozdrav svima !!!

Molio bih vas sve za pomoc i ukratko objasnjenje kako u Slo???

Po zanimanju sam RTG tehnicar, i cuo sam da ima posla za nas medicinare. E sad, moj problem je sto sam samo cuo da ima posla, da je lepa plata i to je sve sto znam. Trazim vec danima oglase za posao u Slo, ali mrka kapa preko interneta. Sad se razmisljam da sednem u auto pa da zapalim za Sloveniju i... kuc, kuc, od bolnice do bolnice...

Naravno glupa misao, posto pojma nemam kakva je procedura za dobijanje papira. E, tu vas sve molim za pomoc, ako je moguce da mi ukratko objasnite proceduru za dobijanje vize, radne dozvole ili cega vec.
Takodje me zanima, da li kada se dobiju papiri, mogu da se vode i ostali clanovi porodice, ili je to iskljucivo solo varijanta...

Hvala svima unapred !
[ priki @ 22.02.2009. 15:09 ] @
Citat:
smugili
E, tu vas sve molim za pomoc, ako je moguce da mi ukratko objasnite proceduru za dobijanje vize, radne dozvole ili cega vec.


prvo moraš naći firmu koja će te zaposliti, ukoliko nešto tako nadješ
firma ulazi u proces dobijanja radne dozvole za tebe a ti moraš samo da proslediš papire koje traže

pošto je tvoj uglavnom državni posao, moraš gledati ponudu poslova na njihovom
zavodu za zapošljavanje
http://www.ess.gov.si/

Citat:
smugili:
Takodje me zanima, da li kada se dobiju papiri, mogu da se vode i ostali clanovi porodice, ili je to iskljucivo solo varijanta...


odmah ne, tek posle godinu dana tvog boravka u SLO stičeš pravo na spajanje porodice
[ saluko @ 22.02.2009. 17:32 ] @
Kakav je postupak u stvari? Kako znas da si dobio radnu dozvolu? Ko ti to javi? sta posle saznanja da si dobio radnu dozvolu? Gde ides, kome se javljas, imas li neke obaveze ovde. Ako neko zna neka odgovori. Pozdrav!
[ priki @ 22.02.2009. 20:08 ] @
Citat:
saluko: Kakav je postupak u stvari? Kako znas da si dobio radnu dozvolu? Ko ti to javi? sta posle saznanja da si dobio radnu dozvolu? Gde ides, kome se javljas, imas li neke obaveze ovde. Ako neko zna neka odgovori. Pozdrav!


sve ti javlja, obaveštava i informiše te firma sa kojom si dogovorio zaposlenje
ti samo moraš naći firmu koja će te zaposliti

obaveze, imaš, moraš prikupiti, prevesti i overiti diplome i šta ti sve traže

kad dobijes radnu dozvolu,oni, firma gde ćeš raditi, ti je moraju poslati poštom i sa njom ides u
ambasadu u BG i tražiš prvu boravišnu vizu
[ aca.maja @ 23.02.2009. 00:14 ] @
ljudi oko 21h veceras dopisivao sam se sa burazerom iz N. Mesta. kako mi je ispricao za godinu dana ce se cela Slo. razseliti...tako mi je naplakao kako ih jede kriza,da sam pomislio da ni ne idem vec i para da im posaljem...kakav covek...(?)
kapiram da ne cvetaju ruze , ali da ja kao stolar sa znanjem tesarskog zanata, sa zavidnim znanjem rada suve gradnje (knauf) ne mogu naci posao tamo ...ako iko zna nesto pozitivnije neka javi.
bar kako se kaze na slovenskom
tesar-
gipsar-
pa cu ja sam naci posao ne treba mi nicija pomoc...
[ smugili @ 23.02.2009. 12:22 ] @
Priki, hvala ti puno na informacijama, stvari su mnogo jasnije...
Zanima me jos samo (ako znas) da li su priznate nase diplome tamo. Ja sam zavrsio visu medicinsku u Bg-u, pa ne znam da li ce to oni priznati, odnosno da li se moraju polagati neki dodatni ispiti???

E da, jos nesto. Ovo o cemu pricamo je dobijanje radne dozvole, koliko sam shvatio. Za neke zemlje postoji i radna viza, koja se razlikuje od radne dozvole, ili recimo green card. Da li postoji i ovde neka od tih opcija gde se mogu voditi i ostali clanovi porodice?
[ priki @ 23.02.2009. 12:36 ] @
Citat:
smugili:
Zanima me jos samo (ako znas) da li su priznate nase diplome tamo. Ja sam zavrsio visu medicinsku u Bg-u, pa ne znam da li ce to oni priznati, odnosno da li se moraju polagati neki dodatni ispiti???


zavisi, to se moraš sam raspitati, recimo zubari polažu razliku od 3 ispita
tako nešto

Citat:
smugili:
E da, jos nesto. Ovo o cemu pricamo je dobijanje radne dozvole, koliko sam shvatio. Za neke zemlje postoji i radna viza, koja se razlikuje od radne dozvole, ili recimo green card. Da li postoji i ovde neka od tih opcija gde se mogu voditi i ostali clanovi porodice?


za SLO ne, moraš ispuniti uslov godinu boravka u SLO da bi mogao spojiti porodicu
redovnim putem
[ saluko @ 23.02.2009. 12:51 ] @
Kako mozes da saznas da li su tvoji papiri stvarno predati kod zavoda za zaposljavanje, postoji li mogucnost da se sam za to raspitas.
[ smugili @ 23.02.2009. 13:48 ] @
Priki, jos samo jedno pitanje , molim te...

Evo citam danima po raznim forumima kako lekari koji hoce tamo da idu moraju da polazu i slovenacki jezik. Takodje vidim da i ljudi nekih drugih profila pominju polaganje jezika. Da li je to obavezno za sve, odnosno uslov za radnu dozvolu, ili vazi samo za lekare??
[ priki @ 23.02.2009. 14:03 ] @
važi za sve one koji imaju kontakt sa korisnicima/pacijentima
zdravstvenim radnicima jezik je obavezan ispit kod polaganja razike ispita

kako si mislio da radiš u bilo kojoj zemlji a da ne znaš jezik
to možeš samo u fabrikama ili nekim back-end radnim mestima

[ smugili @ 23.02.2009. 19:54 ] @
Ma kontao sam mozda uvaze znanje engleskog....
Al tako sam i ocekivao. Sad svaka zemlja forsira svoj jezik.

E, hvala ti na svim informacijama, bas si mi puno pomogao..

Pozdrav !!!
[ fcrni @ 19.03.2009. 16:03 ] @
Pozdrav svima...
Ja sam jos uvek tu,jedini problem i izgovor gazde je nedostatak posla zbog krize.Inace sam konkurisao kod gazde pravog Slovenca,a za vozaca kamiona slepera i on mi je napravio vizu na godinu dana i naravno radnu dozvolu jer kako bi inace dobio vizu na godinu,ali ja sam njemu poslao sve potrebne papire i 250 evra kao garanciju da cu doci,a u BG u SLO ambasadu sam samo platio taksu od 5 evra i predao samo pasos ujutru u 9h.a popodne u 14h.podigao pasos sa vizom od 1 god.-to je cela moja procedura dobijanja vize.Vreme od kada sam poslao papire gazdi do dobijanja vize je nesto manje od 1 mesec.
Medjutim izgleda da je stvarno tacan podatak da nema dovoljno posla jer se redovno cujem s,gazdom i on jadan kuka kako rade samo s,50%-samo odrzavaju firmu.
Ako neko ima neku ponudu za bilo koji posao za mene ja sam spreman doci i raditi a moj gazda bi samo preveo radnu dozvolu na ima drugog poslodavca,inace viza mi vazi do pocetka novembra 2009god.
Pozzz svima i zelim vam lep i prijatan dan-Ivica...moj e-mail je: [email protected]
[ saluko @ 20.03.2009. 07:56 ] @
Narode pozdrav!

Evo prosao je drugi mesec kako su mi navodno predati papiri za radnu dozvolu, zvao sam gazdu u SLO , kaze da je velika kriza, navodno mu iz zavoda jos nikakve papire nisu poslali. Sve mi se cini da je neka prevara. Opet, zasto bi me neko prevario za 75 evra koje sam poslao. Pitanje: Ako mi ne odobre radnu dozvolu, vracaju li barem dokumenta?
[ priki @ 20.03.2009. 08:05 ] @
Citat:
saluko: Narode pozdrav!

Evo prosao je drugi mesec kako su mi navodno predati papiri za radnu dozvolu, zvao sam gazdu u SLO , kaze da je velika kriza, navodno mu iz zavoda jos nikakve papire nisu poslali. Sve mi se cini da je neka prevara. Opet, zasto bi me neko prevario za 75 evra koje sam poslao. Pitanje: Ako mi ne odobre radnu dozvolu, vracaju li barem dokumenta?


ne znam zasto si slao originalna dokumenta
saljes samo kopije dokumenata overene u sudu sa apostilom ili iz SUP-a

ako ti je gazda predao papire, on je dobio potvrdu da je predao zahtev

mozes tu potvrdu da trazis od njega na uvid ili tako nesto



[ saluko @ 20.03.2009. 15:45 ] @
Zvacu u ponedeljak, ali sam stvarno zabrinut. Niti da trazim drugi posao, a ovaj me drzi na kvacilu. Usao sam u treci mesec cekanja dozvole. Na sajtu slovenackog zavoda za zaposlanjanje, pise da je zakonski rok dobijanja ili odbijanja radne dozvole do 60 dana. Mislim, nisam konkurisao za posao hirurga za operacije na otvorenom srcu vec za voznika, pa racunam da se toliko ne ceka. Ne znam....., a evo citam na forumu da je momak dobio sve potrebne papire i vizu za samo mesec dana.
[ aca.maja @ 20.03.2009. 18:04 ] @
za Saluko:
sto te nebi izigrao covek za 75e ? mislis da si samo ti u pitanju. zamisli koliko ljudi se danas nada nekom poslu u inostranstvu i iz ocaja sebi kazu isto sto i ti . nadam se da nisam u pravu i da pre isteka roka dobijes vizu...a za slanje dokumenata nemam komentar.
u Cg ljudi ako zaskripi za dobre novce unovce licnu kartu, pasos i ispostuju dogovoren rok da ne prijave izgubljena dokumenta... i eto biznisa.
[ saluko @ 20.03.2009. 18:18 ] @
E vala ako mu je stalo do tih para, neka su mu alal...... ja sam razmisljao o tome. 10 do 15 ovakvih kao sto sam ja........ ali sta sad mogu, cekacu jos taj mesec, vec sam smislio sta cu dalje da radim na tom planu.
[ priki @ 20.03.2009. 18:34 ] @
papiri znaju da se rade i do 6 meseci,
birokratije ima svuda, pa i ovde
[ aca.maja @ 21.03.2009. 08:44 ] @
http://www.mojedelo.com/
ovde mozes pregledati za posao.
otvoris u posebnom tabu google translate stavis slovensko srpski/hrvatski i trazi poslove. nemoj se predavati.
sretno.
[ bootscode @ 22.03.2009. 20:47 ] @
Zdravo svima!

Da li neko zna agenciju koja vodi ljude za posao u Sloveniju?

Hvala.
[ saluko @ 23.03.2009. 12:49 ] @
Za aca.maja

Hvala i pozdrav!
[ Gandra_vs @ 31.03.2009. 22:52 ] @
Drustvo...treba mi vasa pomoc....Dobio sam radnu dozvolu za slloveniju...predao sa papire za vizu...posle mesec dana dobio sam obavestenje da moram da im dostavim ponovo neke papire...(ugovor i da nisam kaznjavan)ispostavilo se da je prevodioc pogesno prevela....a da ugovor nije bas nesto citko napisan...Da li je moguce da kada im budem predao sve papire ok..da me me odbiju za boravisnu vizu!!??ako ima neko neka mi da neki savet oko ugovora!!!ocigledno da moj poslodavac nije bas dobro odradio posao sa prvim ugovorom!!..Mozda ga je pogresno popunio ili tako nesto!!
[ Nikitta @ 26.04.2009. 21:18 ] @
Dragi svi,

koliko vidim svi imate problem sa odlaskom u Sloveniju, a moj tata ima problem sa povratkom.
Naime, on radi u Sloveniji nepunih 5g, a cuo je da sa punih 5 dobija odredjene povlastice tipa : pravo na penziju, stalna viza i sl. Da li neko od vas zna nesto blize o tome ili ev. neki link na netu gde bih mogla da se informisem.
Inace, on u Sloveniji radi kao varioc 4g i 8m, prijavljen je sve vreme, ima 64 godine i ovde je vec stekao srpsku penziju.

Ako je nekome od koristi, Sloveniju je zaista uzdrmala ekonomska kriza, puno tatinih kolega Srba se vratilo oko i nakon Nove Godine, cak je i on sam prvi put od svog odlaska tamo promenio firmu jer je u prethodnoj drasticno opao obim posla.
[ priki @ 27.04.2009. 07:23 ] @
sa 5 godina dobijas pravo na stalnu vizu u SLO
penziju tesko, penziju moze da dobije jedino na osnovu
starosne granice i to je sve koliko znam
[ saluko @ 13.05.2009. 10:18 ] @
Narode pozdrav!

U medjuvremenu sam nasao pozdrav u jednoj transportnoj firmi, napravili mi papire da predam u nemacku ambasadu za vizu, cekao sam
citavu noc da predam vizu i naravno odbiju me kada sam dosao sledece nedelje. I sta sad? ako dobijem (mada cisto sumnjam) radnu dozvolu za SLO, a u pasosu mi stoji odbijenica za Shengen vizu za nemacku, hoce li to imati uticaja na SLO vizu. Uz odbijenicu za vizu su mi prikacili kao razlog odbijanja papir na kome je pisalo da nemam dovoljno radnog iskustva u medjunarodnom transportu.
[ igorbabaroga @ 05.09.2009. 16:57 ] @
Ljudi jedno pitanje za sve koji bi znali da mi odgovore,u koliko se ozenim sa drzavljankom Slovenije(ovo kazem jer je devojka rodjena u Srbiji ali tamo zivi vec 27 godina i naravno ima njihovo drzavljanstvo,zaposlena i sve to) kakve su sanse da dobijem boravisnu vizu i kad? sanse da odavde nadjem posao su nikakve posto sam posle gimnazije i godinu dana "momcenja" zavrsio kurs za policajca i tako zaglavio u MUPu do dana danasnjeg a to je vec vise od 6 godina ...........hvala u napred na bilo kakvim odgovorima(nadam se da ce biti i konstruktivnih :)))
svako dobro i pozdrav
[ Fagot @ 05.09.2009. 20:47 ] @
Boravak dobijas relativno brzo mesec-dva,a i drzavljanstvo za 2-3 godine.Samo plate i nisu nesto odprilike 700e.
[ elmy @ 29.09.2009. 00:47 ] @
da li traze jos radnika u sloveniji znali ko ja bi radio treba mi hitno molim vas da mi odgovorite bilo sta bi radio ako znate br ili neku adresu hvala
[ freshman @ 08.10.2009. 13:45 ] @
Zna li neko kakvo je stanje sa arhitektama u Sloveniji, ima li posla?
[ zmau @ 09.10.2009. 11:24 ] @
Nije baš sjajno. Moj drugar tamo godinama radi preko studentske zadruge (ili nečeg sličnog), a papire sređuje na skroz drugi način, nema šanse da na osnovu posla (čak i kad bi se konkretnije zaposlio, kolko sam ukapirao) dobije neku konkretniju vizu. Valjda zanimanje nije deficitarno.
A čini mi se i da je pričao da posla ima sve manje otkako je kriza.
[ steewsc @ 21.11.2009. 21:14 ] @
mene zanimaju poslovi u sloveniji u oblastima servis racunara i racunarske opreme, elektroinstalterski radiovi
i servis bele tehnike. Na koje adrese ili malove mogu da kontaktiram buduuce poslodavce i slicna obavestenja
trajanovic miodrag
[ morihei ueshiba @ 21.11.2009. 21:56 ] @
http://www.mojedelo.com/
http://www.kariera.si/

Imas i razne agencije,ali mrka kapa od njih.
Uostalom,ostavi mi mail na PP na koji mogu da te kontaktiram ako se nesto pojavi.Napisi mi sta TACNO imas od diploma(zvanicnih) i sta stvarno dobro znas da radis,pa cu ti javiti kakva je situacija i kakve su ti sanse.
[ markokrsp @ 23.11.2009. 14:44 ] @
--001485f6da5e22edef04790ade40
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-1
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

Od zvanicnih diploma sam zavrsio srednju skolu informaticki smer zanimanje PROGRAMER. To je bilo usmereno obrazovanje godina zavrsetka 1979.Zavrsio sam i kurs od cetiri meseca za knjigovodstvo u Bozidar Adzija. Mogu da vodim STR-ove. Ovo sam uradio da bih razumeo problematiku, posto se cesto mi programeri i knjigovodje ne razumemo. Imam jos neke sertifikate sa odslusanih kurseva na Honeywell-u (za kompjuter DPS-6), ali mislim da oni ne znace sada nista.Programiram vec godinama u Visual Fox Pro-u. Trenutno radim sa verzijom 9.0 i SQL Serverom. To stvarno dobro znam da radim. Ja sam aplikativni programer i imam veliko iskustvo u poslovnim aplikacijama (robno, finansijsko, osnovna sredstva, proizvodnja ...). Nekoliko godina sam radio u distribuciji novina (to je formalno robno, ali vrlo specificno). Ovo nabrojano bih mogao da radim odmah bez problema. Mislim da bi se snasao i sa Visual Basic-om, ali bi mi trebalo malo vremena za prilagodjavanje. Aplikacije za Intenet nisam radio (a to se najvise trazi, sudeci po oglasima).Moj mail je [email protected] na pomoci. Pozdrav Marko KrspogacinOn Nov 21, 2009 10:56pm, morihei ueshiba <[email protected]> wrote:> (http://www.mojedelo.com/: http://www.mojedelo.com/ )> > (http://www.kariera.si/: http://www.kariera.si/ )> > > > Imas i razne agencije,ali mrka kapa od njih.> > Uostalom,ostavi mi mail na PP na koji mogu da te kontaktiram ako se nesto pojavi.Napisi mi sta TACNO imas od diploma(zvanicnih) i sta stvarno dobro znas da radis,pa cu ti javiti kakva je situacija i kakve su ti sanse.> > > > --> > http://www.elitesecurity.org/p2445764> > > > Prijave/odjave: http://www.elitesecurity.org/pracenje#220953> > > > Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!> > esauth:220953:12febd41e08dfd444ded9e026782318f> >
[ markokrsp @ 23.11.2009. 16:03 ] @
> >Od zvanicnih diploma sam zavrsio srednju skolu informaticki smer
> zanimanje PROGRAMER. To je bilo usmereno obrazovanje godina zavrsetka
> 1979.
Zavrsio sam i kurs od cetiri meseca za knjigovodstvo u Bozidar Adzija. Mogu
da vodim STR-ove. Ovo sam uradio da bih razumeo problematiku, posto se
cesto mi programeri i knjigovodje ne razumemo. Imam jos neke sertifikate sa
odslusanih kurseva na Honeywell-u (za kompjuter DPS-6), ali mislim da oni
ne znace sada nista.

Programiram vec godinama u Visual Fox Pro-u. Trenutno radim sa verzijom 9.0
i SQL Serverom. To stvarno dobro znam da radim. Ja sam aplikativni
programer i imam veliko iskustvo u poslovnim aplikacijama (robno,
finansijsko, osnovna sredstva, proizvodnja ...). Nekoliko godina sam radio
u distribuciji novina (to je formalno robno, ali vrlo specificno). Ovo
nabrojano bih mogao da radim odmah bez problema. Mislim da bi se snasao i
sa Visual Basic-om, ali bi mi trebalo malo vremena za prilagodjavanje.
Aplikacije za Intenet nisam radio (a to se najvise trazi, sudeci po
oglasima).

Moj mail je [email protected]

Hvala na pomoci.
Pozdrav Marko Krspogacin

--0016e6d7f07eab879504790bf615
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-1
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

> > > On Nov 21, 2009 10:56pm, morihei ueshiba [email protected]> wrote:> > (http://www.mojedelo.com/: http://www.mojedelo.com/ )> > > > (http://www.kariera.si/: http://www.kariera.si/ )> > > > > > > > Imas i razne agencije,ali mrka kapa od njih.> > > > Uostalom,ostavi mi mail na PP na koji mogu da te kontaktiram ako se nesto pojavi.Napisi mi sta TACNO imas od diploma(zvanicnih) i sta stvarno dobro znas da radis,pa cu ti javiti kakva je situacija i kakve su ti sanse.> > > > > > > > --> > > > http://www.elitesecurity.org/p2445764> > > > > > > > Prijave/odjave: http://www.elitesecurity.org/pracenje#220953> > > > > > > > Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!> > > > esauth:220953:12febd41e08dfd444ded9e026782318f> > > > Odgovor pisite *iskljucivo* ispod ove linije:> >Od zvanicnih diploma sam zavrsio srednju skolu informaticki smer zanimanje PROGRAMER. To je bilo usmereno obrazovanje godina zavrsetka 1979.Zavrsio sam i kurs od cetiri meseca za knjigovodstvo u Bozidar Adzija. Mogu da vodim STR-ove. Ovo sam uradio da bih razumeo problematiku, posto se cesto mi programeri i knjigovodje ne razumemo. Imam jos neke sertifikate sa odslusanih kurseva na Honeywell-u (za kompjuter DPS-6), ali mislim da oni ne znace sada nista.Programiram vec godinama u Visual Fox Pro-u. Trenutno radim sa verzijom 9.0 i SQL Serverom. To stvarno dobro znam da radim. Ja sam aplikativni programer i imam veliko iskustvo u poslovnim aplikacijama (robno, finansijsko, osnovna sredstva, proizvodnja ...). Nekoliko godina sam radio u distribuciji novina (to je formalno robno, ali vrlo specificno). Ovo nabrojano bih mogao da radim odmah bez problema. Mislim da bi se snasao i sa Visual Basic-om, ali bi mi trebalo malo vremena za prilagodjavanje. Aplikacije za Intenet nisam radio (a to se najvise trazi, sudeci po oglasima).Moj mail je [email protected] na pomoci.Pozdrav Marko Krspogacin
--0016e6d7f07eab879504790bf615--
[ morihei ueshiba @ 24.11.2009. 00:21 ] @
@markokrsp

Ok,mislio sam da mi ovo sve posaljes na PP.Imam sad tvoj mail pa cu ti javiti ako se nesto nadje.Generalni savet,pogotovu za one koji misle da imaju sta da traze u IT oblasti:napisite jedan lep CV,ali da ne lici na novogodisnju jelku.Samo konkretne stvari i reference.Dajte nekom ko zna slovenacki da prevede.Uz njega ide i „spremno pismo”,ne znam kako bih preveo na srpski.To je u stvari skraceni CV i izgleda otprilike ovako:
Ime i prezime

Adresa Mesto,datum

Puni naslov firme kojoj se upucuje molba

ZADEVA: Prošnja za zaposlitev na delovno mesto NAZIV RADNOG MESTA NA KOJI KONKURISETE

Spoštovani!

Spodaj podpisani .................., rojen ............, v ........... v Srbiji, stanujoč na ..................., se s sprošnjo za delovno mesto obračam na Vas!

Končal sem srednjo šolo za poklic ............................... V ................., v Srbiji, sem nadaljeval višjo šolo(FAKULTET) za poklic inženirja ..........................

Imam opravljen vozniški izpit iz ........... kategorije. Poznam in uporabljam angleški jezik.

Kratak opis dosadasnjeg radnog iskustva


V upanju, da se v Vaši družbi pojavi potreba po novi delovni sili, se bom vabilu na razgovor z veseljem odzval.

Telefon:

Mobitel:

S spoštovanjem, ime i prezime

Tako u stvari izgleda tekst mail-a koji saljete,a u attachmentu se zakaci CV


Moze to jos i bolje.Ovako nekako sam i ja slao i upalilo je par puta.
Ono sto je najveci problem je dobijanje radne dozvole,a to je vec duuuuuuuuga i komplikovana prica,narocito od pocetka krize koja u ovom trenutku zestoko drma Sloveniju.Mada,sve moze da se sredi,pitanje je samo koliko ce na kraju da se isplati
Ako sam nesto pogresio u vezi ovoga,ima tu na forumu jos cefurja,pa ce da isprave
[ tasicss @ 21.05.2010. 22:05 ] @
Tema stara podosta, zadnji post pre vise od pola godine pa rekh da pokrenemo sve ovo malo!
Sto se tice posla u Sloveniji jer nesto krenulo na bolje, jesu li izasi iz krize, jel treba radnika iz Srbije?
U konkretnom slucaju pisem za mene imam diplomu srednje masinske skole, zvanje: Mehanicar hidraulike i pneumatike pored toga imam radno iskustvo od 10 godina u servisiranju racunara i pratece opreme. Servis kucnih elektricnih uredjaja i instalacija ili posao haus majstora a umem i da radim zavrsne radove na objektima. Kakve su sanse sa ovim u Sloveniji? Unapred zahvalan!
[ kokos20 @ 22.06.2010. 20:26 ] @
Pozdrav svima!

Razmisljam o odlasku na rad u Sloveniju, lekar sam po struci. Treba da posaljem sva potrebna dokumenta, predhodno overena u sudu sa apostilom. Kada im to posaljem, potrebno je od 2 do 4 meseca da mi stigne odluka o dozvoli za nostrifikaciju diplome sa navedenim ispitima koje treba da polazem kao razliku.

Zanima me, ako je neko u toku, kada mi stigne ta odluka, da li postoji neko vremensko ogranicenje do kada bi trebalo da ispolazem te ispite ili prosto mogu da ih polazem bez nekog odredjenog vremenskog ogranicenja?

Hvala i pozdrav!
[ priki @ 22.06.2010. 22:03 ] @
da, sve su ti lepo rekli
To oko vremenskog ogranicenja nisam cuo, mada, koliko sam upoznat sa Slovencima
nece te doveka pustiti da radis bez priznate diplome.
[ djordjeno @ 23.06.2010. 07:20 ] @
Citat:
kokos20: Pozdrav svima!

Razmisljam o odlasku na rad u Sloveniju, lekar sam po struci. Treba da posaljem sva potrebna dokumenta, predhodno overena u sudu sa apostilom. Kada im to posaljem, potrebno je od 2 do 4 meseca da mi stigne odluka o dozvoli za nostrifikaciju diplome sa navedenim ispitima koje treba da polazem kao razliku.

Zanima me, ako je neko u toku, kada mi stigne ta odluka, da li postoji neko vremensko ogranicenje do kada bi trebalo da ispolazem te ispite ili prosto mogu da ih polazem bez nekog odredjenog vremenskog ogranicenja?

Hvala i pozdrav!


Pozdrav,

Na osnovu prica i iskustva drugih doktora od trenutka podnosenja zahteva do trenutka zvanicnog zaposlenja treba oko 2-2.5 godine.
To ukljucuje polaganje razlike ispita, polaganje slovenackog jezika i sva papirologija.


[ kokos20 @ 23.06.2010. 07:42 ] @
Dve godine sa ove distance deluje puno, ali verujem da je tako kao sto kazes, pogotovo sto je to ipak strani jezik i sto treba ispolagati sve ispite, nema ih puno ali ipak. Dakle, sve pretpostavljam da zavisi od mene, slovenci me ne ogranicavaju vremenski. Ali naravno ni ja ne bih odugovlacila i pokusala bih da to vreme do zaposlenja skratim sto je moguce vise.

A inace ne bih ni mogla da radim tamo kao lekar bez priznate diplome ;).

Hvala vam na odgovorima!
[ kokos20 @ 28.06.2010. 10:41 ] @
Pozdrav, prijatelji!

Da li mozda znate koji je sajt Ministarstva zdravlja Slovenije, nikako da nadjem?


Pozzz
[ stankons @ 28.06.2010. 11:18 ] @
http://www.zzzs.si/
[ kokos20 @ 28.06.2010. 11:21 ] @
Hvala najlepse :)
[ tdjokic @ 28.06.2010. 12:18 ] @
To nije to sto si trazio. Ministarstvo zdravlja je ovde http://www.mz.gov.si/ a ovo http://www.zzzs.si/ je Zavod za zdravstveno osiguranje. Zavisi sta i zasto trazis.
[ kokos20 @ 28.06.2010. 17:17 ] @
Znam, nasla sam sajt Ministarstva zdravlja, ali mi znaci i ovaj od Zavoda za zdravstveno osiguranje.

U svakom slucaju, hvala.
[ tdjokic @ 28.06.2010. 21:29 ] @
Citat:
sto si trazio
Citat:
nasla sam sajt

Pardon sto ti "promenih" pol :-) Najvaznije je, da si dobila potrebne informacije. Sretno tamo ako uspes da odes.
[ kokos20 @ 28.06.2010. 21:38 ] @
Hvala. Mislim da se vredi potruditi, pa videcemo :).
[ openbox @ 01.07.2010. 23:19 ] @
Pozdrav svima, da li ima neke sanse za masinskog inzinjera da uradi isto kao i lekar? tj nostrifikacija diplome i polaganje jezika pa da idem tamo da radim?
[ petroviczoki @ 01.07.2010. 23:22 ] @
Dali neko zna dali su Slovenci poceli da izdaju radne dozvole Srbima za rad na gradjevini?Hvala...
[ priki @ 02.07.2010. 07:15 ] @
jezik ti nije bitan koliko doktoru ali ćeš vremenom morati polagati
Sve to pod uslovom da prvo nadješ posao.
[ kokos20 @ 02.07.2010. 08:56 ] @
Koliko ja znam traze se masinski inzenjeri u Sloveniji. Mozes da skines informator o Sloveniji sa sajta www.migrantservicecentres.org Odatle mozes da saznas neke potrebne informacije o nacinu odlaska, korisnim linkovima itd.


Pozdrav
[ priki @ 02.07.2010. 11:26 ] @
s obzirom da kriza drma opasno malu SLO, samo da napomenem.
Domaćini imaju prednost u zapošljavanju u odnosu na strance

no, ne treba gubiti nadu.
[ tdjokic @ 02.07.2010. 23:38 ] @
Znanje jezika je potrebno i za inzenjere, mozda ne od prvog dana, ali vrlo brzo. Ranije su veze izmedju republika bile jace, pa je vecina Slovenaca bar razumela ako ne i govorila srpskohrvatski. Sada ne znam kako je, ali sumnjam da je tako lako kao pre.

Ja sam tamo ziveo i radio priblizno od 1971 do 1993 godine, sa kracim prekidom 1977, sto je sada vec oooooodavno da bih kompetentno ocenjivao neke tamosnje prilike. Radio sam za zavrsenim I. stepenom masinskog fakulteta i znam da je jezik vazan. Dokumentacija, kontakti sa majstorima, kontakti sa kooperantima - kako, ako ne znas jezik?

Licno mi se cini da je onda bilo mnogo lakse otici tamo i raditi. U Beogradu se moglo kupiti "Delo", procitas oglase, javis se, odes na razgovor - bez vize, vozna karta se placa dinarima, tamo se placa dinarima. Sva ta lakoca je bila dovoljan argument u korist ucenja slovenackog jezika.

Sada je sve mnogo teze i nekako mi se cini da je onda bolje traziti posao recimo u Austriji, pa ucis nemacki jezik koji ti moze koristiti i u Nemackoj, Svajcarskoj i jos po negde, nego slovenacki koji je koristan samo u Sloveniji i delovima Italije i Austrije, a i u Sloveniju se ulazi (verovatno?) kao i u ostale zemlje EU - tesko.

A pretpostavljam da "jugovica" ima svuda, ako je to nekome razlog.
[ kokos20 @ 03.07.2010. 09:50 ] @
Sto se mene tice, ja bih radije otisla u Nemacku ili Svajcarsku da radim kao lekar medjutim to je dosta teze nego Slovenija. Mozda mi je to neki naredni korak, ali ipak mi je Slovenija za sada realnija. Znam da se mnogo toga promenilo od vremena Jugoslavije, ali sve se menja i to treba prihvatiti.

U svakom slucaju ljudi koji zele da posao potraze negde u inostranstvu treba da izvagaju gde je realnije da ce uspeti. Nije samo jezik taj koji je odlucujuci, sve ukupno treba staviti na vagu pa izvagati.
[ drstom @ 05.07.2010. 21:28 ] @

Za KOKOS20
Imas ogranicenje
Za stomatologe znam,meni su za 3 ispita dali rok 9 meseci da ih polozim.
Koleginici starijoj za 6 ispita 14 meseci.
To je rok da ispolazes ispite koje ti posalju na kucni adresu.
Mozes i da to produzis,neki nalaz o bolesti,sprecenost i sl.
NAJBOLJE je da prvo polozis jezik,veruj mi,zahtevan je i za nas treba visoka ravan.
Za rad-jezik polozen ,i svi ispiti-realno oko 2-3 godine,sve zavisi od tvog rada.
Da li se siplati-hmm...malo bolje od srbije ali nije sjajno,posle par godina rada vecina ode u neku dr zemlju EU.
Lep pozdrav
[ tdjokic @ 06.07.2010. 00:07 ] @
Citat:
drstom
NAJBOLJE je da prvo polozis jezik,veruj mi,zahtevan je i za nas treba visoka ravan.
Za rad-jezik polozen ,i svi ispiti-realno oko 2-3 godine,sve zavisi od tvog rada.
Da li se siplati-hmm...malo bolje od srbije ali nije sjajno,posle par godina rada vecina ode u neku dr zemlju EU.
Da li je tamo opet potrebna nostrifikacija - dodatni ispiti? A jezik, zna se, treba nov.

Zato sam i rekao - nekad je Slovenija bila dzabe za otici, a razlika u primanjima i uslovima rada je bila znacajna. Sada, ako se vec cimas sa brojnim dodatnim ispitima i novim jezikom, onda mi se cini da je bolje ici u vecu zemlju i uciti neki rasireniji jezik. Slovenacki je slican nasem ali na cudan nacin, jer je to i prednost i opasnost, mnoge stvari se isto izgovaraju i pisu a znace nesto toalno drugo i onda si u problemu. Nije ga lako nauciti, narocito za strucnjake. Fizikalcima je dosta da znaju 20-tak fraza, da se sprorazumeju kako-tako, ali ti kao lekar moras biti sposobna da mislis na slovenackom, da pratis pacijenta i sestru itd. Bar ja to tako shvatam.

Ja sam se provukao bez polaganja slovenackog, ni jedan jedini nivo, ali je tada sve bilo drugacije, pa je to bilo moguce. A ucio sam ga vredno i sam i dogurao do nivoa da sam tehnicke tekstove sa nemackog prevodio na slovenacki, za fabricko glasilo. Naravno, tu je vaznije bilo poznavanje materije nego jezik, ali ipak je to prevodjenje sa jednog tudjeg na drugi tudji jezik i to je jedna od retkih stvari u zivotu na koju sam bas ponosan
[ kokos20 @ 07.07.2010. 19:06 ] @
Za drstom:

Hvala ti puno, bas mi znaci da mi kaze neko ko je prosao sve to. Sto se tice ogranicenja mozda je to u neku ruku i dobro, ne valja se mnogo rastezati sa tim. A 9 meseci za 3 ispita mi se cini OK.

Pozdrav :)
[ priki @ 07.07.2010. 22:06 ] @
slažem se s @tdjokic-em
bio sam tamo 4 godine i nije me nimalo privukla kao zemlja
i imam isto misljenje, ako mislim ići dalje, treba ići što dalje sa Balkana
[ agw.mile @ 12.07.2010. 10:05 ] @
Sin i snaja mog prijatelja rade u Sloveniji. On je arhitekta, a ona tehnolog. Primljeni su lepo, ali uveks enadje neko ali.

Redovno su zaposleni ali da bi dobili kredit moraju imati slovenacko drzavljanstvo, a da bi dobili drzavljanstvo moraju da budu tamo 10 godina.

Isto tako srpski drzavljani ne mogu da kupe nekretnine u Sloveniji.
[ priki @ 12.07.2010. 10:18 ] @
Citat:
agw.mile
Redovno su zaposleni ali da bi dobili kredit moraju imati slovenacko drzavljanstvo, a da bi dobili drzavljanstvo moraju da budu tamo 10 godina.
Isto tako srpski drzavljani ne mogu da kupe nekretnine u Sloveniji.


ovo je tačno rečeno po zakonu ali ima i druga strana koja kaže da se sve može dogovoriti tako da se taj period može skratiti.
Od dosta toga zavisi kakav utisak ostaviš u banci (veličina primanja, platiša, račun u minusu i ostalo ... prate sve)

Ali u principu, mnogo teže se ostvaruju neke stvari nego gradjanin eu
[ Klasikk @ 16.07.2010. 17:28 ] @
jedno pitanje za one upucene...

imam dozvolu boravka odnosno radnu dozvolu za rad ili zaposljavanje odnosno to sam sredio sa jednim poslodavcem no medjutim kako taj poslodavac ne radi posao kojim se ja bavim a po profesiji sam CO2 varioc pa me sada interesuje da li je moguce sa ovom dozvolom raditi kod drugog poslodavca koji radi posao metalurgije?
[ priki @ 16.07.2010. 17:44 ] @
Ako imas sezonsku ili godisnju radnu dozvolu, ne
ona glasi na ime firme/poslodavca.
[ morihei ueshiba @ 16.07.2010. 18:04 ] @
@Klasikk

Ako si vec nasao drugog poslodavca,zamoli ovog prvog da te ne odjavljuje (jer u tom slucaju gubis pravo na boravak),nego da sklopi ugovor sa njim o tvom „iznajmljivanju”. Tako da prakticno radis kod drugog,a prijavljen si kod prvog,a oni medjusobno regulisu odnose(tvoje placanje itd). U medjuvremenu neka ovaj drugi pocne proceduru oko dobijanja radne dozvole za tebe,pa kad dozvola bude gotova,samo prebacis papire.

Ako su korektni ljudi,nema nikakvog problema da ti to ucine i nikakve stete ili troskova za obojicu.

Naravno,budi oprezan i ne veruj nijednom,vec se potrudi da licno proveris da li su ti papiri ok. Ako te neko odjavi,u roku od 7 dana ces dobiti pismo upozorenja od ureda za tujce da moras u tom i tom roku da doneses dokaz da si zaposlen ili gubis pravo na bivanje u Slo.

Srecno
[ Klasikk @ 16.07.2010. 22:36 ] @
Citat:
morihei ueshiba: @Klasikk

Ako si vec nasao drugog poslodavca,zamoli ovog prvog da te ne odjavljuje (jer u tom slucaju gubis pravo na boravak),nego da sklopi ugovor sa njim o tvom „iznajmljivanju”. Tako da prakticno radis kod drugog,a prijavljen si kod prvog,a oni medjusobno regulisu odnose(tvoje placanje itd). U medjuvremenu neka ovaj drugi pocne proceduru oko dobijanja radne dozvole za tebe,pa kad dozvola bude gotova,samo prebacis papire.

Ako su korektni ljudi,nema nikakvog problema da ti to ucine i nikakve stete ili troskova za obojicu.

Naravno,budi oprezan i ne veruj nijednom,vec se potrudi da licno proveris da li su ti papiri ok. Ako te neko odjavi,u roku od 7 dana ces dobiti pismo upozorenja od ureda za tujce da moras u tom i tom roku da doneses dokaz da si zaposlen ili gubis pravo na bivanje u Slo.

Srecno
Da,to me je zanimalo...da li se može "iznajmiti" jedan radnik koji ima dozvolu za rad na ime jedng poslodavca drugom poslodavcu...
Znači može,ako je tako onda je super. I još jedno pitanje,ja sam prijavljen tj.imam pravo boravka ali još nisam počeo da radim,da li tako mogu biti u Sloveniji npr.dva mjeseca da nisam u radnom odnosu s obzirom da imam mjesto pribivalista jer u tom periodu moram da provjerim vise poslodavaca koji su zainteresovani za zavarivače?
[ morihei ueshiba @ 17.07.2010. 10:05 ] @
Nikog ne zanima da li ti odlazis na posao ili ne,bitno je da te tvoj poslodavac nije odjavio. Kad je on dobio dozvolu da te zaposli,dobio je i rok u kojem ti moras da pocnes da radis kod njega i da prijavis prebivaliste itd.
Ako je to sve uradio u zakonskom roku,ti si dosao i prijavio mesto boravka (imas papir koji nosis sa sobom u kojem ti pise naslov zacasnog bivalista od tog i tog datuma itd),do trenutka dok te ne odjavi ti mozes da radis sta hoces.
Znaci,jos jednom:
-tvoj poslodavac je dobio radnu dozvolu za tebe
-u zakonskom roku(ja mislim 4 meseca,sad vec ne znam da li je promenjeno)ti si dosao u Sloveniju,prijavio se i on je prijavio da si poceo da radis kod njega.Znaci,tece ti radni staz u njegovoj firmi.Ako nisi siguran da li je on to uradio,proveri da li ti je otvoren obrazac M1/M2 u zavodu za zdravstveno zavarovanje.Ako jeste,sve je ok
-hoces da radis u drugoj firmi,dogovorio si se sa njim da te ne odjavljuje.OK.Nadji drugu firmu,dogovori se sa njima kao sto sam ti napisao u prvom postu.Problem resen.

Jedino sto ne znam na koje zanimanje te je prijavio prvi poslodavac,ako kazes da si varioc,a on se ne bavi delatnoscu tog tipa.Nije ni vazno,svakakva muvanja su moguca.

A za pocetak proveri prvo da li ti radna dozvola vazi 1 godinu ili je sezonska.Otvori tvoj pasos i pogledaj u nalepku koju si dobio u ambasadi.Tu ti pise rok vazenja.Ako je godinu dana onda je u redu.Ako je 4 meseca,onda je sezonska i onda imas problem koji ne moze da se resi na ovaj nacin
[ Klasikk @ 17.07.2010. 10:32 ] @
E mnogo ti hvala prijatelju sad mi je dosta toga jasnije...dozvola je radna tj.nije sezonska,piše "zaposlitev ali delo" i važi nepunu godinu dana. Prvi poslodavac mi je dao do znanja da mogu pronaci drugog poslodavca koji se bavi djelatnošću koju ja radim i da je spreman da napravimo taj ugovor o iznajmljivanju no medjutim ja sam jednog poslodavca koji ima potrebu za variocima kontaktirao i on mi je odgovorio da ne zna za takve ugovore ali da će se raspitati za to pa zato ja to sve provjerajem ovdje.
[ ssasa980 @ 18.07.2010. 14:09 ] @
Pozdrav svima.
Da li znate kakva je situacija u slucaju posedovanja slovenackog pasosa (drzavljanstva)?
Da li moze da se nadje posao, da li drzava Slovenija obezbedjuje neku pomoc oko pronalazenja istog?
Zavrsio sam masinstvo i ne govorim slovenacki...

Hvala unapred
[ morihei ueshiba @ 18.07.2010. 14:29 ] @
Ako imas drzavljanstvo,situacija je bitno drugacija,ali ti drzava ne pronalazi posao. Nema vise SFRJOT
Kao drzavljanin mozes da otvoris firmu u formi privatnog preduzetnika i dobijes prilicno dobru nepovratnu kintu od drzave,pod nekim uslovima,ali prvo moras da imas prebivaliste tamo. Onda imas program za preduzetnike gde ides na neku obuku od par dana i kad to zavrsis otvoris firmu,dobijes kintu i dalje trazis posao (isto kao radnik,ali se ne zaposljavas klasicno,nego radis na ugovor).
Mnogo je detalja,nemam bas mnogo vremena sada,ali u svakom slucaju je pozeljno da savladas slovenacki koji ti nije nesto specijalno potreban u tvojoj struci.Medjutim,ako imas pasos neke zemlje,red je da znas njen jezik. Zato pocni da ucis tako sto ces da cesljas njihove oglase za zaposljavanje,pa zakone koje vaze u toj oblasti i tako polako...
U masinstvu ima posla,kriza je relativno prosla,ali nemoj da se nadas da ce neko da te odmah stavi za racunar da crtkas u Autocad-u,nego se pripremi da malo vremena prvo provedes za masinom i naucis neke stvari.Ne samo o poslu,nego i o mentalitetu,radnim navikama itd.
Uglavnom,imas dobre sanse
[ Klasikk @ 19.07.2010. 11:06 ] @
Mene jos nesto zanima,prijavljen sam na boravak ali ne jos na rad tj.nisam jos u radnom odnosu sa poslodavcem koji mi je sredio radnu dozvolu,eh sad mene zanima za koliko vremenski taj poslodavac je duzan da mi prijavi na rad?
[ morihei ueshiba @ 19.07.2010. 13:23 ] @
15 dana od prijave boravka!
http://www.ess.gov.si/tujci/de...oveniji/prijava_in_odjava_dela

Citat:
za tujce, ki pred izdajo delovnega dovoljenja še niso imeli urejenega bivanja v RS, je potrebno prijavo dela opraviti v 15-ih dneh od vročitve dovoljenja za prebivanje tujcu;
za tujce, ki so pred izdajo delovnega dovoljenja že imeli urejeno bivanja v RS, je potrebno prijavo dela opraviti v 10-ih dneh od vročitve delovnega dovoljenja.

Če delodajalec ne izpolni prijave dela v roku, to pomeni kršitev določb Zakona o zaposlovanju in delu tujcev, za katero je določena denarna kazen za delodajalca. V primeru, da tujec pred izdajo delovnega dovoljenja še ni imel prebivanja v Sloveniji in se prijava dela ne izvede v zakonskem roku – 15 dni od vročitve dovoljenja za prebivanje, Zavod RS za zaposlovanje razveljavi tudi delovno dovoljenje po uradni dolžnosti!
[ ssasa980 @ 20.07.2010. 12:06 ] @
morihei ueshiba, hvala na odgovoru.

[ ssasa980 @ 20.07.2010. 12:09 ] @
A kakva je situacija, u slucaju rada u Skandinavskim zemljama?
Da li moze da se legalno radi sa SLO pasosem u tim zemljama?
[ Klasikk @ 20.07.2010. 23:10 ] @
Citat:
morihei ueshiba: 15 dana od prijave boravka!
http://www.ess.gov.si/tujci/de...oveniji/prijava_in_odjava_dela

Citat:
za tujce, ki pred izdajo delovnega dovoljenja še niso imeli urejenega bivanja v RS, je potrebno prijavo dela opraviti v 15-ih dneh od vročitve dovoljenja za prebivanje tujcu


Jel ovo znaci 15 radnih dana jer nisam dobro upoznat sa slovenskim jezikom? I btw hvala jos jednom na svim odgovorima.
[ morihei ueshiba @ 21.07.2010. 08:22 ] @
@ssasa980

Ko ima drzavljanstvo bilo koje od zamalja EU moze bez problema da radi u bilo kojoj drugoj zemlji EU.Za njega ne vazi pravilo o pribavljanju radne dozvole za stranca itd itd. Jednostavno,nadjes posao,dodjes i pocnes da radis.Naravno,ne na poslovima za koje se zahteva drzavljanstvo doticne zemlje.
Ne mogu u ovom trenutku da ti argumentujem,ali mislim da postoje neka ogranicenja u tom smislu za neke zemlje,ali se to odnosi na drzave koje su zadnje postale clanovi EU(Rumunija,Bugarska),tj,na njihove drzavljane.Koliko znam,za Slovence nema ogranicenja. Ako neko zna nesto detaljnije,neka posalje linkove sa zakonima.

@Klasikk

Stvarno ne znam,trebalo bi da su u pitanju radni dani,ali za to ne mogu da ti garantujem. Idi u upravnu enotu u Izolu ili ih zovi telefonom ili zamoli nekog prijatelja koji razume slovenacki da ih nazove i pita. U svakom slucaju,ako te poslodavac nije prijavio u zakonskom roku,posledice ne snosis samo ti nego i on i nije mi jasno zasto se igra sa tim.
[ ssasa980 @ 21.07.2010. 15:01 ] @
Hvala jos jednom na odgovoru.
[ goat @ 04.08.2010. 20:02 ] @
Ljudi trebam pomoć

Ovih dana sam se raspitivao za posao, naravno u Srbiji, ali sticajem okolnosti dobio sam ponudu za posao u Sloveniji.
O tome nisam razmišljao pa sam prilično zatečen.

Firma u Sloveniji mi je poznata, sarađivao sam sa istom pre par godina. Mesto je Cerkno. Početak rada je moguć odmah ili po sređivanju papira po rečima tamošnjeg direktora. Probni rad od minimum 6 meseci. U Cerknu će mi obezbediti sobu sa kuhinjom (minimalnih troškova). U telefonskom razgovoru mi je rečeno da imaju posla. Prvih 6 meseci bih proveo u Cerknu (probni rad i osposobljavanje za traženo mesto) a posle toga manje više terenski rad ( EU i exYU).

E sada, interesuje me:
- troškovi života (da bih zano koliku platu da tražim, mada naslućujem da bi bila oko 1100-1200E za maš.ing.-a)
- šta mi treba od dokumeneta?
- koja je procedura za odlazak
- priznavanje diplome

išao bih tamo svojim automobilom (srb tablice)

Molim neki savet ili iskustvo

PS. hitno mi je prilično jer bi trebao dati odgovor tokom sledeće nedelje (zato nisam pročitao ovu temu do kraja)

[ djordjeno @ 05.08.2010. 08:54 ] @

Citat:
goat: Ljudi trebam pomoć

Ovih dana sam se raspitivao za posao, naravno u Srbiji, ali sticajem okolnosti dobio sam ponudu za posao u Sloveniji.
O tome nisam razmišljao pa sam prilično zatečen.

Firma u Sloveniji mi je poznata, sarađivao sam sa istom pre par godina. Mesto je Cerkno. Početak rada je moguć odmah ili po sređivanju papira po rečima tamošnjeg direktora. Probni rad od minimum 6 meseci. U Cerknu će mi obezbediti sobu sa kuhinjom (minimalnih troškova). U telefonskom razgovoru mi je rečeno da imaju posla. Prvih 6 meseci bih proveo u Cerknu (probni rad i osposobljavanje za traženo mesto) a posle toga manje više terenski rad ( EU i exYU).

E sada, interesuje me:
- troškovi života (da bih zano koliku platu da tražim, mada naslućujem da bi bila oko 1100-1200E za maš.ing.-a)
- šta mi treba od dokumeneta?
- koja je procedura za odlazak
- priznavanje diplome

išao bih tamo svojim automobilom (srb tablice)

Molim neki savet ili iskustvo

PS. hitno mi je prilično jer bi trebao dati odgovor tokom sledeće nedelje (zato nisam pročitao ovu temu do kraja)


Pozdrav,

Cerkno nije veliko mesto, pa stoga ne verujem da su veliki troskovi, za razliku od Ljubljane. U proseku ta plata koju si naveo, ukoliko je neto iznos, je sasvim dovoljna za to mesto i za normalno radno vreme, pod pretpostavkom da stan placa firma. Ne zaboravi da pored plate, po zakonu ti sleduje topli obrok koji je negde oko 4-4.5e po radnom danu. Dakle, to je dodatno na platu.

Ako ostajes duze od 12 meseci moraces da vadis njihovu vozacku (polaganje ispita) a kako ide sa SRB tablicama ne znam tacno. Uglavnom prvih godinu dana ici ce bez problema. Ako ti se svidi, snaci ces se za auto :)


Nostrifikacija diplome traje, ako si na to mislio, oko 2-2.5 godina. Neke diplome (tehnickih fakulteta) su priznate bez nostrifikacije, tacnije sa apostile pecatom i prevodom.

Uglavnom vecinu toga ti poslodavac sredi, jer dobijas vizu na osnovu posla.

[ srdjanm3 @ 05.08.2010. 14:58 ] @
@goat,

ako moze pitanje... Kazes da si dobio ponudu za posao u sloveniji... Jel to nesto preko veze ili neka druga varijanta?

Cisto me zanima. Moze odgovor i na PP

Pozdrav
[ goat @ 05.08.2010. 19:09 ] @
hvala na odgovoru

mada se još lomim... trebam odlučiti do 9 avgusta.... znam za topli obrok.. to je nekih 120E... mada ne znam kolika bi mi bila plata u prvih 6 meseci.... iznos od 1100-1200E je neki inž. prosek tamo za tu granu privrede.
Jedino mi s ene sviđa što je rad polu terenski..

@srdjanm3
u firmi u kojoj formalno sada radim je bila Slovenačka do nedavno (akcionarsko društvo sa 70% kapitala)... pošto sada želim da je napustim, na sajtovima za zapošljavanje u Srbiji sam konkurisao na 20mesta, "obio" jedno 20 pragova i ništa, il se radi za džabe ili nema potrebeee ... onda odem na plan koji mi je "sinuo" u glavi... pozovem čoveka -Slovenca sa kojim sam sarađivao pre nekoliko godina i za dva dana mi pošalje dva kontakta (slovenačka). Jedan od ta dva kontakta je drugi Slovenac sa kojim sam takođe sarađivao na poslu ranije. On mi sada nudi da radim za njega, inače kada smo se upoznali i počeli da sarađujemo posle par dana mi je rekao da firma u kojoj radim nije za mene.. a Ja onda bio mlad i glup i hteo da pravim iz ničega nešto, jer sam se tada vodio mišlju da ne tražim bolje nego da postojeće učinim boljim....

pozz
[ priki @ 05.08.2010. 19:36 ] @
Topli obrok je 120e, prevoz je 30e, to je koliko dobijas od troskova 150e

Što se tice plate, dogovaraš se za NETO, to je iznos koji dobijaš bez onih gore troškova
E sad, koliko si sposoban da se dogovoriš dogovori se jer povećanja nema ili je užasno retko
zato gledaj da se sto se bolje dogovoris i trazi da ti tu cifru stave u ugovor koliko god oni odbijali
to je za njihov pravni sistem svetinja.

Inače, u ugovoru će ti stajati da probni rad traje 6 meseci i da ćeš za vreme probnog
rada primati nekih 75% od ugovorene sume (ili koliko se dogovoriš) i to su ti iznosi s kojima barataš

Nema tu puno pameti
[ srdjanm3 @ 05.08.2010. 20:01 ] @
@goat,

ok....hvala tako sam mislio, u pitanju je poznanstvo... Cisto me zanima, jer sam ja konkurisao na dosta mesta u sloveniji, i samo iz jedne firme mi je stigla odbijenica... Ostale firme kontam da me nisu ni razmatrale, jer sam ipak iz srbije itd...

Inace i ja sam masinac, i ganjam nekako ne bi li se zaposlio u sloveniji... Ako vam treba jos ljudi, javi da posaljem CV :) ...

Pozdrav,

hvala puno.
[ goat @ 05.08.2010. 23:40 ] @
Ove što poznajem, a kod kojih sam se raspitao su vlasnici-direktori firmi u Sloveniji... nisu to neke velike firme, ali to i nije bitno... bitno je da rade... i kod njih se plata ugovara u neto iznosu (naravno to se i napomene tokom pregovora)... što se tiče pregovora upošte se ne uzbuđujem (sem niji poznajem par njihovih ranika ... )... više me interesuje aspekt birokratskih "zavrzlama"...

@srdjanm3
za dobar posao treba preporuka... a za nju se boriš u kontaktu i radu... što se tehnike tiče tu je sve crno na belo 1+1=2!...mora biti "ferplej" igra... nema foliranja... nema laži nema prevara.... nema prijateljstva u poslu već samo interesa
mišljenja sam da samo loše firme primaju po oglasima, mada postoje retki izuzetci....

poz
[ tijana_green @ 29.10.2010. 18:53 ] @
Po struci sam diplomirani inzenjer zastite zivotne sredine i zastite na radu-master.Zavrsila sam FTN u Novom Sadu. Zanima me na koji nacin bih mogla da odem u Sloveniju da radim, po mogucnosti u struci. Hvala unapred na odgovoru :)
[ saluko @ 07.02.2011. 21:11 ] @
Prati njihove sajtove za posao, ako pronadjes posao koji ti odgovara, telefon u sake i zovi. Nema ti druge
[ tdjokic @ 08.02.2011. 01:18 ] @
Citat:
saluko: Prati njihove sajtove za posao, ako pronadjes posao koji ti odgovara, telefon u sake i zovi. Nema ti druge
Pa kad stigne racun za telefon sta da radi - da proda ocevu kucu da plati racun? Cemu telefon kad ima e-mail i slicno, sto je prakticno dzabe a moze se poslati i neki dokument u prilogu, kao pocetak dogovora.
[ angelos @ 22.02.2011. 12:56 ] @
Nece TS pokloniti bubreg, ima Skype.
[ tdjokic @ 22.02.2011. 15:06 ] @
Dobro, ja definitivno nisam u trendu, ali kad neko postavi ovako uopsteno pitanje stvar je malo komplikovanija
Citat:
tijana_green: Po struci sam diplomirani inzenjer zastite zivotne sredine i zastite na radu-master.Zavrsila sam FTN u Novom Sadu. Zanima me na koji nacin bih mogla da odem u Sloveniju da radim, po mogucnosti u struci. Hvala unapred na odgovoru :)
Stice se utisak da dama nije gledala nista na netu o Sloveniji (dopustam da gresim i da nemam pravo) i sad zamisli da sa tog nivoa informisanosti pozove one tamo njihove sekretarice koje govore kao navijene i stalno zure i govore problematican srpsko-hrvatsko-bosanski jezik, to bi bila katastrofa. A i ovde ima vec par tema o trazenju posla u Sloveniji, za pocetak bi i to vredelo procitati.

Ne zelim da joj ubijam volju za dalje trazenje posla ali bi trebalo ipak uciniti nesto vise vec na samom pocetku.

saluko je joj je dao uopsteni odgovor u skladu sa pitanjem. To je u redu, ali nije bas efikasno u postizanju cilja.
[ casperpro @ 03.08.2011. 16:24 ] @
Pozdrav svima


da li neko moze da mi pomogne kome da se obratim za pronalazenje posla u sloveniji.

Posto u ovoj slepackoj zemlji ne mogu da nadjem posao kao masinski inzenjer, potrazio bih negde u inostranstvu, pa ako neko ima neki kontakt ili link gde bih mogao da potrazim, bio bih zahvalan.

Pored vise masinske koju sam zavrsio, isao sam i u srednju elektrotehnicku skolu, a dosta dugo sam trenirao vaterpolo i sada radim kao vaterpolo trener na jednom bazenu u Beogradu.

Tako da ako iko ima ideju gde bih mogao da se zaposlim u inostranstvu sa ovim kvalifikacijama, molio bih da mi pomogne


Pozdrav

[ Kariera @ 23.11.2011. 11:15 ] @
Šaljite biografiju na [email protected] i naći čemo pravi posao za vas.

www.kariera.si
[ 2012 @ 26.12.2011. 22:40 ] @
Mozda sam promasio temu, ali citajuci komentare video sam da se o svemu diskutuje pa bih postavio dva pitanja u vezi Slovenije i Slovenaca koje nisu spomenute do sada.
Prvo, kakva je administracija u Sloveniji, da li funkcionise kako treba ili je slicna nasem drzavnom aparatu, kako rade sudovi i da li se i tamo predmeti razvlace u nedogled?
Drugo, kakvi su Slovenci po mentalitetu po pitanje saradnje sa strancima (dosljacima) u vezi koriscenja servisnih usluga. Da li iskljucivo daju prednost svojim Slovencima ili primarno gledaju svoj interes. Generalno me interesuje u poslovanju ili poslu da li su racionalni i pragmaticni i gledaju svoj interes ili slicno nama unose previse emocija i skloni su da rade i na sopstvenu stetu?
[ jumbee @ 05.10.2012. 13:28 ] @
Citat:
openbox:
Pozdrav svima, da li ima neke sanse za masinskog inzinjera da uradi isto kao i lekar? tj nostrifikacija diplome i polaganje jezika pa da idem tamo da radim?


napiši poruku na www.zaposlitev.net. oni so pomogli i mome prijatelju. inače je on i tamo našao posao...
[ Coa_25 @ 30.06.2020. 16:25 ] @
Ok, tema je odavno zamrla, hajde da vidimo da li ima još koga ko bi mogao sa nama podeliti neke informacije.
Diplomirani sam pravnik i supruga i ja i interesuje nas da li bismo sa našim diplomama mogli naći posao u Sloveniji. Da li se uopšte priznaje diploma i u kojoj meri? Googlao sam ali nisam uspeo bog zna šta da nađem.
Ima li neko iskustva sa traženjem ovakvog posla u SLO?
[ član @ 01.07.2020. 06:25 ] @
Citat:
Coa_25: Ok, tema je odavno zamrla, hajde da vidimo da li ima još koga ko bi mogao sa nama podeliti neke informacije.
Diplomirani sam pravnik i supruga i ja i interesuje nas da li bismo sa našim diplomama mogli naći posao u Sloveniji. Da li se uopšte priznaje diploma i u kojoj meri? Googlao sam ali nisam uspeo bog zna šta da nađem.
Ima li neko iskustva sa traženjem ovakvog posla u SLO?

govorite ti i žena slovencaki na nivou maternjeg jezika?
mislim da je to (pred)uslov za bavljenje pravom u bilo kojoj zemlji, nevezano za to da li je diploma priznata ili ne.
[ Coa_25 @ 01.07.2020. 08:32 ] @
Ne,ne govorimo slovenački jezik. Ovo je pitanje postavljeno više radi nekakve (bilo kakve) informacije.
Naravno, slažem se da je neophodno odlično znanje jezika, ali jezik se nauči. Pretpostavljam da je slovenački lakši za učenje od nemačkog ili francuskog.

[ djordjeno @ 01.07.2020. 09:39 ] @
Zdravo,

Za pravnike nije bas jednostavno, iako ima nasih ljudi koji su dosli pre 10-15 godina sa diplomama iz Srbije.
Ima dosta slicnosti u zakonskim aktima, ali mislim da jezik predstavlja najvecu prepreku u smislu potrebnog vremena.

Potrebno je imati visoki nivo znanja slovenackog (to podrazumeva npr in pravilno akcentovanje).
Nije nemoguca misija, odlucite sami.
[ Coa_25 @ 01.07.2020. 13:29 ] @
Dakle, odlazak bez makar osnovnog znanja slovenačkog nema smisla. Ok, recimo da slovenački naučimo u osnovama (nemamo pojma koliko je u stvari taj jezik različit u odnosu na BHS jezike), šta onda? Konkuriše se na njihove oglase za posao? Opet pitanje šta je sa diplomom, da li je i koliko priznaju? Kako uopšte to proveriti?
Nije sporna naša želja, ali je sporno da li to možemo da izvedemo.
Koliko vremena je potrebno da se nauči slovenački?
Postoji li neko koga možemo da kontaktiramo u vezi sa svim ovim pitanjima ili je jedini način ovako preko nekih foruma?
[ član @ 01.07.2020. 13:48 ] @
sa osnovnim znanjem slovenackog mislim da mozes da zaboravis na posao koji ima veze sa vasom strukom... kao i u bilo kojoj drugoj drzavi, sve i da ti je diploma potpuno priznata! bez perfektnog znanja jezika tesko da neko moze da se bavis pravom, a i tada je pitanje da li je to moguce.
ne znam koliko slovenacki slican/razlicit jezik u odnosu na srpski, ali ono sto mogu da kazem je da ja slovenacki skoro nista ne razumem! u SLO idem turisticki i mnogo ljudi razumeju/govore srpski (bosanski, hrvatski,.. nazovi kako hoces) tako da sporazumevanje nije problem. ali za posao, pogotovo za pravo, sve i da su vam 100% priznate diplome, mislim da su vam sanse minimalne dok ne naucite jezik, kao sto sam rekao, da ga znate na nivou maternjeg jezika. po mojoj proceni bi to bilo min. C1 nivo, pa onda jedno 5-10 god. zivota u SLO. da si inzenjer, programer, mozda i lekar (ne znam da li je i u SLO medicina deficitarna, pretpostavljam da jeste), verujem da ne bi bilo toliko znanje jezika bitno. eto, zamisli u Srbiji nekog stranca koji natuca srpski, a da se bavi pravom… tesko bi se taj od prava leba najeo ;)
[ baresi @ 01.07.2020. 16:09 ] @
Jedno je da naučiš slovenački do neke mere, recimo za komunikaciju ako imaš malo talenta za jezike, možeš to savaladati otprilike za jedno dvije godine. Druga je stvar "pravni" jezik, kojeg ni ja ne razumijem baš puno. Treće, tu ima toliko pravnika na zavodu za zapošljavanje da to nije normalno. Puno njih radi sasvim nešto drugo. Što se tiče jezika, recimo da je za vas malo teži nego da idete učiti makedonski.
[ Coa_25 @ 01.07.2020. 17:12 ] @
Da, da, jasno mi je. To je i razumljivo. Šta da se radi, društveni fakulteti ne daju previše mogućnosti za zaposlenje van zemlje. Upišem građevinski faks ili ETF sad sa 35😄 i problem rešen.
Šalu na stranu, teška su vremena, ne izgleda da nekakve perspektive ima u našim poslovima, makar u maloj sredini u kojoj živimo, pa sve češće razmišljamo kako će to izgledati za koju godinu.
Hvala na odgovorima.
[ član @ 02.07.2020. 15:49 ] @

Citat:
Coa_25: Da, da, jasno mi je. To je i razumljivo. Šta da se radi, društveni fakulteti ne daju previše mogućnosti za zaposlenje van zemlje. Upišem građevinski faks ili ETF sad sa 35😄 i problem rešen.
Šalu na stranu, teška su vremena, ne izgleda da nekakve perspektive ima u našim poslovima, makar u maloj sredini u kojoj živimo, pa sve češće razmišljamo kako će to izgledati za koju godinu.
Hvala na odgovorima.

ne vredi ti samo diploma faxa… diplome nikome u inostranstvu nisu potrebne, nego znanje koje neko ima.
ako po svaku cenu zelite da odete iz Srbije, mozda da razmislis o prekvalifikaciji u neko zanimanje za koje ti ne treba fakultetska diploma, a rel. brzo moze da se nauci posao i sa time da se posle radi (i zaradi). znam da je glupo da jedan pravnik ide po Sloveniji i kreci, lepi plocice, radi gipsane radove, ili vozi kamion po Evropi, ali to je svakako mnogo realniji nacin za odlazak iz Srbije, nego da se nadas da ces toliko dobro da naucis jezik i da dobijes negde posao kao pravnik pored tolike domace konkurencije.
nego… ne razumem, kako pravnik ne moze da zaradi u Srbiji?! imam rodjaka, koji je kao rel. mlad (<30 god.) postao advokat, ima svoju kancelariju i to u prilicno malom mestu zaradjuje baaaas dobru lovu za srpske prilike!
[ djordjeno @ 03.07.2020. 10:49 ] @
Citat:
Coa_25: Da, da, jasno mi je. To je i razumljivo. Šta da se radi, društveni fakulteti ne daju previše mogućnosti za zaposlenje van zemlje. Upišem građevinski faks ili ETF sad sa 35😄 i problem rešen.
Šalu na stranu, teška su vremena, ne izgleda da nekakve perspektive ima u našim poslovima, makar u maloj sredini u kojoj živimo, pa sve češće razmišljamo kako će to izgledati za koju godinu.
Hvala na odgovorima.


Posto je tema o Sloveniji, zelim samo da skrenem paznju oko vremena potrebnog za ucenje jezika.

Kako sto pisu drugi, vrlo brzo se dodje u nivo gde mozete komotno da funkcionisete u Sloveniji sa poznvanjem jezika. To je izmedju ostalog i posledica toga da ima dosta 'nasih' :)

Medjutim zanimanja poput pravnika, lekara, sociajalnih radnika psihologa itd, zahtevaju visko nivo znanja.

Npr par tih zamki na koje i sam uvek zastanem kad treba da izgovorim ili napisem.

- OSREDNJI u srpskom znaci prosecni,
- OSREDNJI u slovenackom znaci centralni, glavni


- ODKUP je ispravno u slovenackom (nema jednacenja po zvucnosti)
- OTKUP u srpskom

Slozicete da se danas smatra velikom greskom nepoznavanje pravopisa.
S tim da kad u slovenackom napisete OTKUP ce znati da niste Slovenac :)


Npr takvih nedoumica/zamki u poredjenju srpskog i nemackog nema.