[ MiroljubS @ 15.10.2006. 16:19 ] @
Hi,

http://rapidshare.de/files/36845539/Problem.rar.html

Na gornjem linku imate zakacen *.xls file i u njemu objasnjenje problema.

Ukratko, npr. u koloni A su date sifre ulica, u koloni C imena ulice koja su vezana za sifru ulice a u koloni E su nasumicno ubacivane sifre ulice. Kako da se u koloni E umesto sifre ulice dodeli njeno ime?

Veliko hvala!

Miki
[ Ivek33 @ 15.10.2006. 19:58 ] @
Citat:
MiroljubS: Ukratko, npr. u koloni A su date sifre ulica, u koloni C imena ulice koja su vezana za sifru ulice a u koloni E su nasumicno ubacivane sifre ulice. Kako da se u koloni E umesto sifre ulice dodeli njeno ime?

...........upotrijebi funkciju VLOOKUP

za više o tome evo link VLOOKUP
[ Goran Mijailovic @ 15.10.2006. 20:51 ] @
EXCEL FUNKCIJA VLOOKUP


[att_img]

Citat:
Pošto jedan radni list MS Excel-a može da sadrži više tabela i ogroman broj podataka, često se kao vrlo važna aktivnost postavlja pretraživanje. Upravo za te slučajeve koristi se funkcija "VLOOKUP". Ova funkcija je namenjena malo naprednijim korisnicima, zbog malo složenije sintakse. A funkcija svoju pravu vrednost dobija kada se koristi u radu sa Excel-ovim bazama podataka. Funkcija VLOOKUP se koristi za pretraživanje određenih vrednosti u prvoj levoj koloni, pošto se pretpostavlja da tu smeštamo polja sa ključnim vrednostima (polja u kojima se nalaze podaci koji se ne ponavljaju i koji jedinstveno određuju podatke po redovima). Kao rezultat funkcije dobijamo vrednost koja se nalazi u preseku zadate kolone i odgovarajućeg reda (onog u kome se nalazi traženi podatak). Sintaksa funkcije je sledeća:
VLOOKUP (Trazena_vrednost; Blok_celija;
Broj_kolone; Najbliza_vrednost)
Gde argumeniti predstavljaju:
• Trazena_vrednost - vrednost koja se traži u ćelijama prve kolone određenog bloka ćelija.
• Blok_celija - pravougaoni blok ćelija koji predstavlja oblast pretraživanja.
• Broj_kolone - broj kolone u okviru bloka ćelija, čija će se vrednost vratiti iz ćelije odgovarajućeg reda. Broj kolone mora biti veći ili jednak jedinici (1), i manji ili jednak ukupnom broju kolona.
• Najbliza_vrednost - pomoću ovog argumenta određujemo tačnost pretraživanja i postoje dve vrednosti argumenta:
o TRUE - u prvoj koloni će se tražiti najbliža manja ili jednaka vrednost onoj koja se traži. Ali za ovu pretragu, prva kolona mora biti sortirana po rastućem redosledu, u suprotnom nećemo dobiti pravi rezultat.
o FALSE - u prvoj koloni će se tražiti jednaka vrednost sa vrednošću koja je navedena u argumentu "Trazena_vrednost ".
U primeru na slici vidimo jednu listu, koja predstavlja jednu skraćenu bazu podataka. Prva kolona sadrži jedinstvene vrednosti za svaku podataka, pa ćemo tako pretraživanje vršiti u njoj. Ispod tabele u prvoj ćeliji ćemo unositi traženi MBR (matični broj), a ćelija ispod će da vrati rezultat. Ovde ćemo da iskombinujemo i funkciju "IF" koja će proveravati da li je ćelija za pretraživanje prazna.

=IF(B10=""; ""; VLOOKUP(1234; skup; 2; FALSE))
Šta će se desiti? Kada u ćeliju B10 unesemo traženu vrednost, vršiće se pretraga i to po matičnom broju, inače ako ne unesemo vrednost donja ćelija neće prikazati nikakvu vrednost. Tražiće se identična vrednost traženoj i kada se pronađe, prikazaće se vrednost iz druge kolone.
[ MiroljubS @ 16.10.2006. 06:47 ] @
Hvala, drugari al ja sve probah i nista :(. Celu noc se .ajebavah sa ovim.

Miki
[ MiroljubS @ 16.10.2006. 14:11 ] @
Gotovo. Ovo radi " =VLOOKUP(E1,A:C,3,FALSE) " . Hvala svima!

Miki