[ scele @ 10.05.2003. 17:57 ] @
Jedno malo pitanjce: u firmi dje radim svi racunari su ISDN vezom spojeni na internet i umrezeni na hub ili switch ili kako se to vec zove (uredjaj na koji su spojeni). E sad, posto je samo jednom racunaru dozvoljeno da pristupa ftp-u, jeli moguce nekako sa drugog racunara, preko tog, pristupiti internetu i samim tim ftp-u? Znaci sve u svemu potrebno mi je da ostvarim pristup ftp-u (bez administratora, naravno) pa mi je ovako nesto palo na pamet.
[ Dusan Marjanovic @ 10.05.2003. 23:22 ] @
pa nisi rekao koji je os u pitanju...generalno...treba da postaviš da ti taj računar koji ima pristup netu bude gateway...sad sve ostalo zavisi od os-a
[ scele @ 11.05.2003. 12:59 ] @
I moj racunar, i racunar koji moze na ftp su na Win 2000. Kako da podesim da taj drugi racunar bude gateway i da preko njega idem na internet, ali da ne ugrozim ostatak mreze, ili tako nesto...
[ Johny4FUN @ 11.05.2003. 16:58 ] @
Idi u preoperties tvog tcp/ip protokola i tamo u polju default gateway upisi IP adresu tok drugog kompa i probaj.
[ scele @ 11.05.2003. 23:50 ] @
Pokusao sam, nista. Nece internet da radi.
[ Goran Rakić @ 12.05.2003. 00:09 ] @
moraš i omogućiti deljenje internet konekcije odabirom kartice sharing u properites dijalogu. Takođe mislim da ima neka caka sa NAT-om, tako da se drži shift*control i da se ikonica jednog interfejsa prevuče preko drugog. Svakako, ifconfig je bolje rešenje ;)
[ Johny4FUN @ 12.05.2003. 00:47 ] @
Na sta mislis kad kazes "NAT" i sta odnosno gde treba prevuci. A komanda "ifconfing" je komanda za linux ekvivalentna ipconfig kod win-a ali sta si mislio da sa njom uradi?

Pozdrav.
[ Goran Rakić @ 12.05.2003. 14:46 ] @
ifconfig u mojoj poruci zameni sa iptables. NAT je mogućnost da se zahtevi sa jednog kompjutera preusmeravaju (IP adrese se transformišu) kao da su poslati sa druge IP adrese uz mogućnost vraćanja odgovarajućih podataka nazad.
[ scele @ 12.05.2003. 18:36 ] @
Uglavnom vas nista nisam razumio :( Trazio sam sharing internet konekcije, ali samo sam nasao sharing files and printers. I ne znam sta da uradim sa komandom ipconfig (a kad otkucam iptables nista se ne desava).
[ Johny4FUN @ 13.05.2003. 03:26 ] @
Ni meni nije jasna komanda "iptables" odnosno sto ti kazes ta komanda izgleda ni ne postoji.

Ipconfig je opcija da vidis karakteristike tvoje Mrezne Kartice, tacnije otkucaj "ipconfig /all".

A deljenje (sherovanje) konekcije moras da izvrsis na racunaru preko koga bi isao na net a ne na tvom.
[ scele @ 13.05.2003. 23:09 ] @
Ja imam pristup tom racunaru preko koga bih isao na internet, ali nemogu da nadjem nigdje u opcijama sharing internet konekcije. Na njemu je instaliran Win 2000.
[ Johny4FUN @ 13.05.2003. 23:54 ] @
Pa trebalo bi kad kliknes desno gugme na konekciju i izaberes properties da imas karticu sharing, i u njoj cekiras opciju : Enable internet connection sharing for this connection.
[ scele @ 14.05.2003. 00:15 ] @
E ovako: kad kliknem na Control panel/network and dial-up connections dobijem: Make new connection i Local Area Connection (to je ustvari moja veza sa ostatkom mreze i internetom). Kad kliknem na propertis ovog local area connection nidje nemogu da nadjem Sharing internet konekcije. Trazio sam po helpu Windowsa i tamo pise da bi trebalo tu nedje da bude sharing, ali ja nikako nemogu da ga nadjem.
[ caiser @ 14.05.2003. 01:01 ] @
Citat:
Johny4FUN:
Ni meni nije jasna komanda "iptables" odnosno sto ti kazes ta komanda izgleda ni ne postoji.


IPTABLES je LINUX firewall kojim se, izmedju ostalog, vrlo lako i jednostavno, sredjuje i NAT.
[ Johny4FUN @ 14.05.2003. 03:46 ] @
scele:

Pa nema jer taj racunar nije povezan na net preko modema nego preko gateway koji je podesen u properties-u njegovog protokola tcp/ip. To znaci da ne mozes da serujes ono sto on nema a to je direktna konekcija.
A nisi rekao da li tvoj racunar ima uopste pristup netu, ili ima ali ti ti je blokiran ftp port.
I da li imas pristup racunaru u kome ISDN modem?

caiser:

A da li taj linux firewall moze da se podesi na win 2k?
[ caiser @ 14.05.2003. 05:18 ] @
Sta mislis? Imas pravo na da pogadjas tri puta.
[ Johny4FUN @ 14.05.2003. 05:58 ] @
lol :) Pa sto se onda nudi decku kao rersenje na win 2000?
[ scele @ 14.05.2003. 19:53 ] @
Uh...izgleda da je od pocetka moja greska jer nisam sve dobro objasnio.

Dakle, svi racunari su povezani na hub (ili switch, stvarno ne znam) a odatle na server, sa servera na ISDN (tako otprilike). Samo sa jednog racunara je moguce pristupiti FTP-u, ostalima je zabranjeno (ne znam kako). Samo na tom racunaru je u okviru TCP/IP properties upisana IP adresa, Subnet mask i Default gateway, na ostalim racunarima je cekirano Obtain an IP address automatically. Na svakom racunaru je upisana ista DNS server adresa. Pokusavao sam da i na mom racunaru upisem te IP adrese i ostalo, ali ne moze, logicno mi javlja da je ta IP adresa vec zauzeta. Zato sam mislio ako je moguce da se nekako preko tog racunara bukvalo pristupi internetu (i samim tim i FTP-u), da on izigrava server ili slicno.
Da napomenem da nemam pristup serveru, ISDN modemu, hub-u...

Izvinjavam se za ovo dosad :(
[ Johny4FUN @ 15.05.2003. 02:12 ] @
Ma ok je, ali ako ne mozes da pristupis racunaru na kome je modem odnosno serveru, ne mozes ni da izvrsis sharing, tako da ne mozes da ides na net :( sorry
[ fangio @ 15.05.2003. 02:41 ] @
ma moze ako imas admin nalog racunara gde je modem ... iz tvoje price nisam skontao gde je isdn .. nemoras fizicki da imas pristup do njega!
[ Johny4FUN @ 15.05.2003. 03:12 ] @
Citat:
scele:Da napomenem da nemam pristup serveru, ISDN modemu, hub-u...


Pa verovatno nema ni admin account.

[ scele @ 15.05.2003. 23:10 ] @
Nazalost, nemam. Pokusavao sam sa nekim programima da "razbijem" tu blokadu, ali nece, pa mi je ovo doslo kao ideja, ali nema veze...

Uglavnom, hvala vam na pokusaju :)
[ Stormbringer @ 09.06.2003. 15:14 ] @
Za sve one koji su napisali da stavi racunar koji ima pristum na netu kao gateway.

Win2K operativni sistem nema opciju routiranja osim u slucaju ICS (internet connection sharing).kada on postaje dhcp server koji drugim racunarima daje adrese iz opsega 192.168.0.xxx i dalje ih routira ka internetu


pokusaj da na tvom racunaru postavis automatsko dodeljivanje IP adresa.
Pokreni command prompt (Start > Run > cmd)
i izvrsi komandu ipconfig
Ako ti vrati adresu iz opsega 192.168.0.xxxx
sa gateway-om 192.168.0.1 onda si na pravom putu.

iz opcija internet explorera pokreni internet connection wizzard podesi konekciju preko LAN-a i izaberi Automaticly Detect proxy settings.
[ fangio @ 10.06.2003. 03:12 ] @
???? .. kako w2k racunari nemaju opciju rutiranja??? ... pod serverom normalno RRAS pod proffesional-om u registriju .. ipenablerouting = 1 ...
[ scele @ 11.06.2003. 12:55 ] @
Samo malo, samo malo...jel ovo znaci da postoji rijesenje za moj problem? Molim vas, mozete li mi malo "podrobnije" objasniti kako onda da se spojim na internet preko ovog drugog racunara?
[ vladojko @ 12.06.2003. 00:15 ] @
A sto ti ne instaliras proxy server na tu masinu jednostavno? Internet connection sharing ne radi jer imas samo jednu mreznu kartu!
[ Stormbringer @ 12.06.2003. 15:35 ] @
Citat:
? .. kako w2k racunari nemaju opciju rutiranja ... pod serverom normalno RRAS pod proffesional-om u registriju .. ipenablerouting = 1 ...

Izvinjavam se moj propust (zaboravio sam na registry key)

Pozdrav
[ nenad21 @ 09.10.2003. 13:28 ] @
Naravno da postoji resenje medjutim vidis profesionalci pa ne znaju da t iodgovore... nemaju oni pojma!

ides u RAS povezivanje... tam oimas jednu ikonu sa dva monitora i telefonom... kad kliknes na nju dva puta otvara se program za dial in!! ti ukucas username i pass i na internetu si... E na tu ikonu u windowsu 2000, klines desnim dugmetom odes gore u meniju na zadnju opciju i izaberes videces ne znam sad na engleskom "internet share" ili tako slicno (znaci ukljucis|stikliras tu opciju)..
e sad promenis adresu(sve to se menja na network properties) na 192.168.0.1 a tamo nekom drugom kompjuteru das 192.168.0.2 i tako delis dalje...
kao subnet kucas 255.255.255.0 ! e na onim drugim kompjuterima kucas i gateway 192.169.0.1 ! tj. adresu onog prvog kompjutera koji deli internet svim ostalim u mrezi! eto toliko o tome!
to mora da ti radi, ako i tu zajebava onda kompjuterima ukucaj 192.168.0.1 i prvi DNS server...
[ Veljko @ 09.10.2003. 18:20 ] @
http://www.elitesecurity.org/poruka/83267
[ filo @ 12.10.2003. 13:32 ] @
Citat:
vladojko:
A sto ti ne instaliras proxy server na tu masinu jednostavno? Internet connection sharing ne radi jer imas samo jednu mreznu kartu!

kakve veze ima mrezna karta sa isdn-om?
isdn ta je ili interni ili usb
za win2000 je on ustvari modem pa se tako i ponasa - kao sto na modemskoj konekciji mozes imati ics mozes i na isdn konekciji

Citat:
scele:
Jedno malo pitanjce: u firmi dje radim svi racunari su ISDN vezom spojeni na internet i umrezeni na hub ili switch ili kako se to vec zove (uredjaj na koji su spojeni). E sad, posto je samo jednom racunaru dozvoljeno da pristupa ftp-u, jeli moguce nekako sa drugog racunara, preko tog, pristupiti internetu i samim tim ftp-u? Znaci sve u svemu potrebno mi je da ostvarim pristup ftp-u (bez administratora, naravno) pa mi je ovako nesto palo na pamet.

zaboravi price o iptables, nat i rras-u
imas sve ovo na microsoft.com
http://support.microsoft.com/?kbid=307311

2.jednostavniji nacin je analogx proxy.Njega instaliras na masini sa internetom a ostatak podesavanja ces naci u dokumentaciji iz njega