[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 17.10.2006. 21:11 ] @
Muče me neka sitnice (koje su ujedno i iritirajuće)..pa da ne dužim

1) Primetio sam npr dok pišem ovaj text, samo u txtboxu radi Home/End dugme..kao i u Wordu, a u svim ostalim aplikacijama, ono ne radi.

2) Probao sam iScrobbler, ali ga ne mogu pokrenuti. Pretpostavljam da program nije UniBinary, jer je iz 2003. god. i da zbog toga ne radi. Postoji li neka novija alternativa za iTunes/Scrobbler (Last.fm)?

3) Juče sam skinuo neke ruske MP3-jeve i iznenadio se kad sam na desktopu video hijeroglife. Šta treba da uradim kako bih normalno video ćirilične karaktere?

4) Zašto Enter u Finderu umesto otvaranja foldera/fajla radi edit imena (selektuje ga i čeka da ga menjam)? Može li da se koristi za ulazak u folder/fajl?

5) Može li se u SystPrefs/Keyboard/KeyboardShortcuts zadati da mi npr. F2 služi kao Rename (file/folder) ili npr. F7 za Make new Folder? Ako ne može tamo, gde i kako može?

6) Namestio sam "Allow different input source for each document" i na Linuxu mi je Linux pamtio ako sam u Operi i koristim YU tastaturu, kad se vratim u Operu, imaću YU. Na OS X-u mi ne vraća na prethodnu tastaturu ukoliko se u međuvremenu prebacim na neki drugi prozor koji ima neki drugi layout (US Eng). Jel to bug? Evo, sad sam probao i "Use one input source for all documents" i opet kad se prebacim na neki prozor sa US Eng rasporedom, u Operi mi se promeni raspored na US Eng.

7) Kad program skine neki update, gde on završi? Mogu li ga naći/sačuvati negde sa strane, kako kod sledeće (re)instalacije ne bih morao da skidam iste update?

8) Kako izlazite na kraj sa mno[tvom app fajlova u Apps folderu? Skinuo sam Todos, i čini mi se kao zanimljivo rešenje, ali me zanima da li pravite neke druge krivine, da što lakše pronađete traženu aplikaciju? Video sam i TigerLaunch, ali on nije tako pregledan kao Todos. Mislim da sam negde video i program koji služi kao quick lauch..kucate ima aplikacije, on radi auto-complete i pokreće aplikaciju koja vam treba..ali sam zaboravio kako se zove :)

9) Pročitao sam ovde na ES-u da Finder nema neke dobre alternative, ali bi me zanimalo ipak koje su to alternative. Čeka me sređivanje externog harda, različitog sadržaja, pa bih voleo da mi 3-4 Findera paralelno otvorena budu poslednje rešenje :)

Nije da se za ovih par dana nisam navikao na njega, ali mi ponekad zafali tako obična opcija poput ispuštanja putanje do nekog mesta u adres bar i odlaska tamo jednim *lup* po Enteru :) Jel mogu npr. to odraditi nekako u Finderu?

I kako mogu videti veličinu selektovanog fajla u Finderu, a da ne idem na Get Info.

10) Kako to da se neki programi na X gase (Azureus), a neki samo povla;e u dock (ali ne kao na Minimize, pa da budu u desnom delu docka, ve' samo trougli' ispod njihove ikone pokazuje da su aktivni u pozadini)?

11) Zna li neko kako nastaviti/importovati fajlove koje sam u Windowsu na eMule-u skidao (.met i .part) u neki P2P klijent na OS X-u..npr Poisoned? Uh..izgleda da Poisoned nije UniBinary. Kako sa sigurno['u to utvrditi? Ima li neka alternativa za ovaj All-in-one P2P klijent?

Kad se setim još nečeg, eto me :)
[ MacOS @ 17.10.2006. 22:54 ] @
***4) Zašto Enter u Finderu umesto otvaranja foldera/fajla radi edit imena (selektuje ga i čeka da ga menjam)? Može li da se koristi za ulazak u folder/fajl?

Zato što to tako radi na Macu. Command O je komanda za Open.

***5) Može li se u SystPrefs/Keyboard/KeyboardShortcuts zadati da mi npr. F2 služi kao Rename (file/folder) ili npr. F7 za Make new Folder? Ako ne može tamo, gde i kako može?

Samo uz pomoć nekog od programa koji je namenjen za to (QuickKey, npr.).

***7) Kad program skine neki update, gde on završi? Mogu li ga naći/sačuvati negde sa strane, kako kod sledeće (re)instalacije ne bih morao da skidam iste update?

Apple svoje apdejtove snima u Library/Packages ali samo ako ih ti skineš uz pomoć Download only opcije u Update meniju. Kako rade ostali programi nemam pojma ali posle instalacije programi u Library/Receipt folder ostavljaju delove paketa koji tebi baš i nisu od neke koristi.

***8) Kako izlazite na kraj sa mno[tvom app fajlova u Apps folderu?

Ja sam otvorio meni potrebne foldere (Graphic, Sound, System...) sa prefiksom ƒ (Alt F). E sad, ima programa koji se po defaultu installiraju u Application folder a ima programa koji ti daju mogucnost izbora. A do sad nisam naleteo na ništa što nije htelo da radi čak i kad sam ručno premeštao fajlove po folderima.

***9) Pročitao sam ovde na ES-u da Finder nema neke dobre alternative, ali bi me zanimalo ipak koje su to alternative. Čeka me sređivanje externog harda, različitog sadržaja, pa bih voleo da mi 3-4 Findera paralelno otvorena budu poslednje rešenje :)

Npr. Path Finder. Inače, kolko ja znam Finder je jedan i on se ne otvara više puta, otvaraju se Finder prozori.

***Nije da se za ovih par dana nisam navikao na njega, ali mi ponekad zafali tako obična opcija poput ispuštanja putanje do nekog mesta u adres bar i odlaska tamo jednim *lup* po Enteru :) Jel mogu npr. to odraditi nekako u Finderu?

A? Jel možeš ovo malo da elaboriraš? Po cenu da stvarno nisam razumeo šta ti treba, idi skini DefaulFolder pa probaj to čudo. Kad se navikneš nećeš verovati da si na pisiju mogao da živiš bez toga. :)

***I kako mogu videti veličinu selektovanog fajla u Finderu, a da ne idem na Get Info.

Ako si u List view-u i selektovao si jedan fajl duzina ti je u koloni Size. Ako su dva onda nikako osim da probaš Super GetInfo a ima još nešto ali zaboravih kako se zove (potraži na mom omiljenom sajtu. (program se integriše u finder). A možeš da probaš i CM CalculateSize. Na desni klik ti daje podatke o svemu (broj fajlova, foldera, veličinu resource fajla, fizičku dužinu...).
[ Darko Selakovic @ 17.10.2006. 23:14 ] @
9)

http://www.simplehelp.net/2006...natives-compared-and-reviewed/

meni je Path Finder završio dosta posla, ali verovao ili ne Finder mi je i za komplikovanije stvari ipak bolji, otvaram samo jedan njegov prozor ali privremeno napravim u Toolbar-u prečice lokacija na koje ću fajlove da kopiram i onda idem redom po fajlovima i prevlačim ih u foldere gde hoću.

Postoji opcija u Finder-u Go To Folder (shift+jabuka+G) gde možeš da ukucaš punu putanju ali treba obratiti pažnju na sledeću:
U open/save dijalogu postoji malo search polje... ono služi za traženje FOLDERA, mnogo korisna opcija.

Ako si u modu Finder-a koji se zove View/as Icons... u kome ne vidiš veličinu fajla probaj da pređeš prečicom jabuka+2 u sledeći mod (as List) u kome ćeš videti veličinu file-a, vraćaš se na jabuka+1.
[ madamov @ 17.10.2006. 23:23 ] @
Citat:
1) Primetio sam npr dok pišem ovaj text, samo u txtboxu radi Home/End dugme..kao i u Wordu, a u svim ostalim aplikacijama, ono ne radi.

Hm, meni radi u Safariju i u drugim programima, ne znam na šta tačno misliš. Ako ne radi, probaj sa Command+strelica na gore i command+strelica na dole. Ali ne u Finderu u list viewu, onda to radi drugu stvar. B)

Citat:
2) Probao sam iScrobbler, ali ga ne mogu pokrenuti. Pretpostavljam da program nije UniBinary, jer je iz 2003. god. i da zbog toga ne radi. Postoji li neka novija alternativa za iTunes/Scrobbler (Last.fm)?

Ja ga koristim na dve mašine, ali nijedna nije Intel Mac. iScrobbler se samo instalira i namesti u login items da se automatski pokrene prilikom logovanja na mašinu. Da li ti je instalirao meni sa "noticom" u meni baru u Finderu? Bez obzira da li je ili nije Universal Binary, morao bi da radi.

Citat:
3) Juče sam skinuo neke ruske MP3-jeve i iznenadio se kad sam na desktopu video hijeroglife. Šta treba da uradim kako bih normalno video ćirilične karaktere?

Čime si ih skinuo? Ništa ne možeš da uradiš ako aplikacija s kojom si ih skinuo nije dobro kreirala imena.

Citat:
4) Zašto Enter u Finderu umesto otvaranja foldera/fajla radi edit imena (selektuje ga i čeka da ga menjam)? Može li da se koristi za ulazak u folder/fajl?

Tako je bilo oduvek. Command+O otvara folder ili fajl.

Citat:
5) Može li se u SystPrefs/Keyboard/KeyboardShortcuts zadati da mi npr. F2 služi kao Rename (file/folder) ili npr. F7 za Make new Folder? Ako ne može tamo, gde i kako može?

Ne može. Mada, možda se može nešto uraditi sa Automatorom, tj. AppleScriptom, nisam probao. Takođe, probaj u System Preferences->Internationl pa Input meni nešto da namestiš u donjem delu gde piše "Application shortcuts".

Citat:
6) Namestio sam "Allow different input source for each document" i na Linuxu mi je Linux pamtio ako sam u Operi i koristim YU tastaturu, kad se vratim u Operu, imaću YU. Na OS X-u mi ne vraća na prethodnu tastaturu ukoliko se u međuvremenu prebacim na neki drugi prozor koji ima neki drugi layout (US Eng). Jel to bug? Evo, sad sam probao i "Use one input source for all documents" i opet kad se prebacim na neki prozor sa US Eng rasporedom, u Operi mi se promeni raspored na US Eng.

Evo dok ovo kucam u text boxu mi je aktivna Serbian Latin tastatura, a čim kliknem na tekst izvan njega ali u istom prozoru prebaci se na US. Dakle, kod mene radi podešeno na "Allow different input source for each document".

Citat:
7) Kad program skine neki update, gde on završi? Mogu li ga naći/sačuvati negde sa strane, kako kod sledeće (re)instalacije ne bih morao da skidam iste update?

Zavisi od programa. Appleov Software Update i trpa u /Library/Packages, Adobeov updater ih trpa čini mi se u /Library/Application Support/Adobe/Updater.

Citat:
8) Kako izlazite na kraj sa mno[tvom app fajlova u Apps folderu?

Napravim foldere unutar Applications foldera, pa razvrstam. Samo Appleove aplikacije ostavljam na njihovim mestima. Takođe, koristim DragThing uz Dock.

Citat:
Nije da se za ovih par dana nisam navikao na njega, ali mi ponekad zafali tako obična opcija poput ispuštanja putanje do nekog mesta u adres bar i odlaska tamo jednim *lup* po Enteru :) Jel mogu npr. to odraditi nekako u Finderu?

U Finderu u meniju "Go" imaš opciju "Go to folder" gde možeš da ukucaš putanju. Prethodno skineš CM koji se zove nešto kao "Copy Path to clipboard". Probaću da iskopam sutra precizan link.

Citat:
I kako mogu videti veličinu selektovanog fajla u Finderu, a da ne idem na Get Info.

Column view, ali radi samo za jedan fajl. Za folder ili više fajlova mora Get Info.

Citat:
10) Kako to da se neki programi na X gase (Azureus), a neki samo povla;e u dock (ali ne kao na Minimize, pa da budu u desnom delu docka, ve' samo trougli' ispod njihove ikone pokazuje da su aktivni u pozadini)?

Zavisi. Ovi prvi možda samo pokrenu neki UNIX proces i urade Quit, drugi verovatno moraju da budu aktivni sve vreme.

Citat:
11) Zna li neko kako nastaviti/importovati fajlove koje sam u Windowsu na eMule-u skidao (.met i .part) u neki P2P klijent na OS X-u..npr Poisoned? Uh..izgleda da Poisoned nije UniBinary. Kako sa sigurno['u to utvrditi? Ima li neka alternativa za ovaj All-in-one P2P klijent?

Za eMule nemam pojma, bojim se nikako. Za ovo drugo, onako iz glave, kada kažeš Get Info od programa i ako postoji opcija "Open using Rosetta", onda je reč o Universal Binary aplikaciji. Znam da postoji i komanda iz Terminala koja ti ispisuje da li je executable fat aplikacija ili ne, i to ću sutra probati da iskopam.
[ madamov @ 17.10.2006. 23:27 ] @
Citat:
Apple svoje apdejtove snima u Library/Packages ali samo ako ih ti skineš uz pomoć Download only opcije u Update meniju. Kako rade ostali programi nemam pojma ali posle instalacije programi u Library/Receipt folder ostavljaju delove paketa koji tebi baš i nisu od neke koristi.

Da budemo precizni, postoji i opcija "Install and keep package". A /Library/Receipt je svojevrsna evidencija šta je sve i kada instalirano. Verovatno ima i neku drugu funkciju, ali je ja nisam otkrio do sada.

Citat:
A? Jel možeš ovo malo da elaboriraš? Po cenu da stvarno nisam razumeo šta ti treba, idi skini DefaulFolder pa probaj to čudo. Kad se navikneš nećeš verovati da si na pisiju mogao da živiš bez toga. :)

Čovek hoće kao na Windowsu da "pasteuje" putanju u liniju Windows Explorera, pa da mu se otvori taj folder. Kao u Web browseru kada pasteuješ neki link. Najbliže tome je "Go to folder" iz Findera.
[ madamov @ 17.10.2006. 23:29 ] @
Citat:
U open/save dijalogu postoji malo search polje... ono služi za traženje FOLDERA, mnogo korisna opcija.

Ima tu još jedan trik. Preko popupa sa trenutnim folderom možeš da prevučeš folder iz Finderovog prozora i Open/Save dijalog će da se prebaci u taj folder. Nešto kao Command+click u DefaultFolderu.
[ Dachaz @ 18.10.2006. 11:10 ] @
Za importovanje eMule fajlova: imaš program identičan eMule-u koji se zove aMule.
[ madamov @ 18.10.2006. 11:56 ] @
Za spisak svih Universal Binary aplikacija pogledaj ovaj hint na www.macosxhints.com: http://www.macosxhints.com/art...2&query=universal%2Bbinary

Mada, u komentarima na hint je dat elegantniji način od ovog koji koristi komandu iz Terminala. Citiraću ga ovde:

A far easier way to list your Universal apps is to open System Profiler, go to Software/Applications, then sort the list by Kind.
[ madamov @ 18.10.2006. 12:04 ] @
A evo ga i kontekstualni meni za Finder: http://www.bergenstreetsoftware.com/

Sada se zove PathSnagger.
[ madamov @ 18.10.2006. 12:08 ] @
A imaš i ovo: http://free.abracode.com/cmworkshop/on_my_command.html

S njim možeš da napraviš svoj kontekstualni meni za Finder.
[ DS_Store @ 18.10.2006. 15:30 ] @
Za manipulaciju programima preporučujem Butler ili Quicksilver. Jedan je donationware, drugi free. Butler ti daje mogućnost da uneseš koje hoćeš search engine i da jednim klikom pozoveš dijalog u koji unosiš upit! Lupiš Return ("Enter") i - gotovo! Jedan korak manje nego na PC-u :))))
Quicksilver je odličan launcher (pamti i foldere i fajlova a ne samo programe) ali srče previše memorije za moj ukus.

Za proveru veličine foldera/fajlova po meni najbolje rešenje je CalculateSizeCM (kontekstualni meni). Brži je od Get Info (poprilično) a ako je u pitanju samo jedan fajl veličinu vidiš u samom meniju, tj. nema dodatnih prozora.

Ako hoćeš da kopiraš putanje fajlova onda predlažem još jedan CM: CopyPathCM. Imam dosta instaliranih CMja pa mi je zgodno što zauzima samo jedan red i ima fly-out meni. Ako misliš na neko drugo ubacivanje linkova u address bar onda vidi ovo što sam napisao za Butler ili počni da malo gledaš po Sevices menijima, ima tamo svašta.

Šta još beše? A, da: kao file browser možeš da probaš XFolders, nije loš čak i ako se pređe preko činjenice da je mufte, ali kao što neko reče nije ni Finder toliko nejak. Ako koristiš sidebar, toolbar i spring loaded folders možeš svašta da uradiš i to jako brzo :)

Ovo ostalo (sa izuzetkom tastatura, što je pod OS X više glitch nego bug) je manje-više nasleđe koje nosiš sa Win, zato malo fleksibilnosti i kada se oslobodiš razmišljanja kakvo si imao dok si koristio Win - ima da ti svane! :D
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 18.10.2006. 18:05 ] @
Citat:
MacOS:

Ja sam otvorio meni potrebne foldere (Graphic, Sound, System...) sa prefiksom ƒ (Alt F).


Što taj prefix?

Citat:
MacOS:
Npr. Path Finder. Inače, kolko ja znam Finder je jedan i on se ne otvara više puta, otvaraju se Finder prozori.


Mislio sam na prozore. Probaću Path Finder.

Citat:
MacOS:
A? Jel možeš ovo malo da elaboriraš? Po cenu da stvarno nisam razumeo šta ti treba, idi skini DefaulFolder pa probaj to čudo. Kad se navikneš nećeš verovati da si na pisiju mogao da živiš bez toga. :)


Adamov me je razumeo..sad kad znam za Go To, to je to :) A pogledaću i Default Folder..za šta god da je :)

Citat:
MacOS:

Ako si u List view-u i selektovao si jedan fajl duzina ti je u koloni Size.


Vidiš, nisam video da tamo ima i Size, a uglavnom sam radio u Icon modu zbog lakšeg drag n dropa :)

Citat:
Darko Selakovic:

meni je Path Finder završio dosta posla, ali verovao ili ne Finder mi je i za komplikovanije stvari ipak bolji, otvaram samo jedan njegov prozor ali privremeno napravim u Toolbar-u prečice lokacija na koje ću fajlove da kopiram i onda idem redom po fajlovima i prevlačim ih u foldere gde hoću.


Da, nije mi palo na pamet da može i tako. Samo, ima li razlike u pravljenju privremenih (pa i stalnih) prečica na Toolbaru i u levom polju Findera (Quick Links)?

Citat:
Darko Selakovic:†

Postoji opcija u Finder-u Go To Folder (shift+jabuka+G) gde možeš da ukucaš punu putanju ali treba obratiti pažnju na sledeću:

U open/save dijalogu postoji malo search polje... ono služi za traženje FOLDERA, mnogo korisna opcija.


Hvala za Go To..ali ovo za Open/Save dijalog nisam shvatio..tj. ne mogu da ga nađem.

Citat:
Darko Selakovic:

Ako si u modu Finder-a koji se zove View/as Icons... u kome ne vidiš veličinu fajla probaj da pređeš prečicom jabuka+2 u sledeći mod (as List) u kome ćeš videti veličinu file-a, vraćaš se na jabuka+1.


More shortcuts..whoohoo! :)

Citat:
madamov:Za ovo drugo, onako iz glave, kada kažeš Get Info od programa i ako postoji opcija "Open using Rosetta", onda je reč o Universal Binary aplikaciji.


Ja sam hronično umoran, tako da mi nekad mozak baš ne radi :) Kad sam pokrenuo iScrobbler i Poisoned, oni su se jednostavno ugasili, a ja nerazmišljajući okrivim drugu arhitekturu. Zaboga, ceo Adobeov paket mi radi preko Rosette :) Tek posle kad sam pokretao Burn (expense tracker), vidim da se ni on ne odaziva, a juče je radio, pa uklavirim da nešto drugo nije štimalo :) Posle reboota je Poisoned proradio normalno, a iScrobbler sam zaboravio da pokrenem :)

Evo sad sam ga pokrenuo I vidim da je aktivan u procesima, ali ga nema u docku, pa ga ne mogu podesiti :(

Imam giga RAM-a i Activity Monitor mi prikazuje da mi je pri nekoj normalnoj upotrebi zaista slobodno oko 100-200MB, a da je oko 500 trenutno Unused. Da li tada mogu da računam da raspolažem sa 600-700 slobodnih ili ono Unused ne može biti upotrebljeno za neke druge aplikacije, jer je memorija već raspodeljena, samo aplikacija koja se gnezdi u tih 500-600MB trenutno ne radi ništa.

Citat:
madamov:

Zavisi. Ovi prvi možda samo pokrenu neki UNIX proces i urade Quit, drugi verovatno moraju da budu aktivni sve vreme.


Azureus je jedini kog sam se setio..a od ovih što se ne gase na x su svi Appleovi programi, zatim Opera, koja pozatvara tabove, ali je i dalje aktivna, pa kad je ponovo upalim, diže se momentalno.

Citat:
madamov:

Evo dok ovo kucam u text boxu mi je aktivna Serbian Latin tastatura, a čim kliknem na tekst izvan njega ali u istom prozoru prebaci se na US. Dakle, kod mene radi podešeno na "Allow different input source for each document".


E primetio sam kao da mi Text Writer pravi problem, jer ako se prebacujem iz Opere u Finder i nazad, i jezici se menjaju, ali čim pređem preko otvorenog Writera, odmah se promeni na USA, bez obzira da li je namešteno Allow different sources ili jedan za sve. Zato sam za pravljenje svoje tastature. Pričali smo o tome..samo moram da nađem sad tu temu na ES-u :)

Citat:
madamov:

Čime si ih skinuo? Ništa ne možeš da uradiš ako aplikacija s kojom si ih skinuo nije dobro kreirala imena.


Safari..sa http-a.

Citat:
madamov:
Hm, meni radi u Safariju i u drugim programima, ne znam na šta tačno misliš. Ako ne radi, probaj sa Command+strelica na gore i command+strelica na dole.


Npr. pišem neku dugačku adresu i pogrešim na početku imena ili jednostavno želim da dođem na početak reda dok pišem ovaj post..da bih došao na početak, mogu ili da kliknem mišem na početak (ne volim da radim mišem ako ne moram), da pritisnem levu strelicu i čekam celu večnost da se kursor doklacka do početka ili da jednostavno pritisnem Home (na ovoj tastaturi se na tom mestu nalazi kosa strelica na gore). Page Up i Down mi rade, ali ove dve kose mi ne rade (ispravna je tastatura, jer rade u Wordu), a sad sam primetio, u Operi, u ovom text boxu taj Home me vodi ne na početak linije, već na početak celog posta..na vrh poruke. Jel tražim puno..ili je situacija kao sa onim Enterom.."Tako je bilo oduvek"? :)

Citat:
madamov:†Ima tu još jedan trik. Preko popupa sa trenutnim folderom možeš da prevučeš folder iz Finderovog prozora i Open/Save dijalog će da se prebaci u taj folder. Nešto kao Command+click u DefaultFolderu.


Ovo nisam razumeo..delom jer ni prošli trik nisam provalio :)

Citat:
Dachaz:†Za importovanje eMule fajlova: imaš program identičan eMule-u koji se zove aMule.


Hvala. Probaću ga :)

Citat:
madamov:†A imaš i ovo: http://free.abracode.com/cmworkshop/on_my_command.html
S njim možeš da napraviš svoj kontekstualni meni za Finder.


Da, skinuo sam ga pre 2 dana, ali mi još nije stigao na tapet za probu :)

Setih se još nečeg. Mogu li da importujem nekako u iTunes podatke iz Win iTunes-a. Sačuvao sam neka dva fajla (sećam se da je jedan u XML-u), ali moj jeftin pokušaj da ih samo prekopiram u /Library/Pa.nešto.što.je.imalo.veze.sa.iTunes-om nije urodio plodom :)

Mail.app..hmm. Koristio sam Tbird i u krajnjem slučaju ću se vratiti na njega. äta vi koristite i da li Mail ima neke očigledne prednosti u odnosu na Tbird. Mana na koju sam sad naleteo kod Mail-a (ili ga ja ne znam namestiti) je da sam u Tbirdu imao filtere, koji su prispelu poštu iz Inboxa premeštali u podfoldere, rasterećujući mi Inbox. Mail ima smart Mailbox, koji rade, ali na žalost ne rade Move, već bukvalno filtriraju Inbox, pa filtriran sadržaj prikazuju kod sebe, dok ti isti mailovi ipak ostaju u Inboxu. Na drugoj strani, sa običnim folderima/mailboxovima, mogu uraditi Move to, ali to onda znači da ja ručno moram da ih prebacujem tamo vamo, što opet nije rešenje :) Tbird mi je ok radio taj posao. Ne sećam se zašto sam svojevremeno odustao od Operinog mail klijenta.

Na Windowsu sam često koristio F3 u Total Commanderu (Lister), da bih video sadržaj nekog fajla, makar u pitanju bio i izvršni fajl, jer ako mi je nepoznat, mogu iz headera da naslutim o čemu se radi. Na OS X-u sam koristio TextWriter, ali mi nekad izbaci da on ne može da otvori neki format (nije uopšte važno koji je). Postoji li neki txt editor kome u Finderu mogu dodeliti neki shortcut pa da na brzinu imam ASCII preview bilo kog fajla?

Imam jedan folder koji sam pod Linuxom sakrivao, dodajući mu tačku ispred imena. Izgleda da to radi posao i na Macu, ali postoji problem..kako da Finderom uđem u njega?! :)

I, još jedno pitanje zbog pomenutog nasleđa sa Win :) Nisam gledao u Preferences ni kod Worda ni kod Photoshopa, ali mi se ne sviđa što se oba ponašaju kao Gimp..tj. što oba imaju plutajuće prozore. Jeste da je ekran velik, ali često imam otvoreno više prozora u pozadini, pa mi se mešaju podloge i otežavaju rad. Može li se namestiti da sve palete i toolbarovi idu u jedan glavni prozor, ma koje on veličine bio?


[Ovu poruku je menjao -V-O-Y-A-G-E-R- dana 18.10.2006. u 19:16 GMT+1]
[ madamov @ 18.10.2006. 18:45 ] @
Citat:
Samo, ima li razlike u pravljenju privremenih (pa i stalnih) prečica na Toolbaru i u levom polju Findera (Quick Links)?

Ima, ne smeštaju se na istom mestu, ali funkcionišu uvek.

Citat:
Hvala za Go To..ali ovo za Open/Save dijalog nisam shvatio..tj. ne mogu da ga nađem.

Gore desno u OPen and save dijalogu imaš polje za search, isto kao i u Finderovim prozorima.

Citat:
Kad sam pokrenuo iScrobbler i Poisoned

Za Poisoned ne znam, ali iScrobbler postavi svoj meni u meni baru, pa odatle pozivaš preference. Potraži malu notu gore desno pored menija za tastaturu, desno od menija Help kada si u Finderu.

Citat:
Azureus je jedini kog sam se setio..a od ovih što se ne gase na x su svi Appleovi programi, zatim Opera, koja pozatvara tabove, ali je i dalje aktivna, pa kad je ponovo upalim, diže se momentalno.

Sad te ja ne razumem, nadam se da ne misliš na zatvaranje prozora. Naime, na Macu kada zatvoriš poslednji prozor od neke aplikacije ona se ne ugasi već ostaje pokrenuta. Za to ti je znak onaj trouglić u Docku.

Citat:
Safari..sa http-a.

Čudno, to mi se nikada nije desilo, čak ni na starijim OS X (Jaguar, Panther,...)

Citat:
Npr. pišem neku dugačku adresu i pogrešim na početku imena ili jednostavno želim da dođem na početak reda dok pišem ovaj post..da bih došao na početak

Evo ovako meni radi u Safariju: Command+strelica na levo ide na početak reda dok kucam ovu poruku, sa strelicom na desno ide na kraj reda, strelice na gore i dole idu na početak i kraj poruke. Sa Option+strelica na gore idem na početak pasusa, sa strelicom na dole na kraj pasusa, option+strelica levo ide jednu reč ulevo, strlica na desno jednu reč udesno.

Kada imaš samo jedan red, kao što je u polju za URL, samo pritiskom na strelicu na gore ideš na početak, a strelciu na dole ideš na kraj URL-a.

Citat:
Ovo nisam razumeo..delom jer ni prošli trik nisam provalio :)

Otvori prozor sa nekim folderima u Finderu, onda uđu u neku aplikaciju pa izaberi "Open". Namesti Open diajlog tako da ga vidiš kada klikneš na onaj prozor koji si otvorio. Onda uzmi jedan folder i draguj ga preko Open dijaloga pa obrati pažnju u koji folder ćeš da se prebaciš.

Citat:
Mogu li da importujem nekako u iTunes podatke iz Win iTunes-a.

Mislim da ne može, mada možda neko drugi zna kako.

Citat:
Mana na koju sam sad naleteo kod Mail-a (ili ga ja ne znam namestiti) je da sam u Tbirdu imao filtere, koji su prispelu poštu iz Inboxa premeštali u podfoldere

Preferences->Rules

Citat:
Postoji li neki txt editor kome u Finderu mogu dodeliti neki shortcut pa da na brzinu imam ASCII preview bilo kog fajla?

BBEdit ili njegova besplatna varijanta TextWrangler.

Citat:
Imam jedan folder koji sam pod Linuxom sakrivao, dodajući mu tačku ispred imena. Izgleda da to radi posao i na Macu, ali postoji problem..kako da Finderom uđem u njega?! :)

Ono "Go to folder" radi i za sakrivene foldere. B)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 18.10.2006. 18:50 ] @
Tek sam sad primetio malu notu u Meniju, koju sam prevideo prvi put, jer sli;nu notu ima i GimmeSomeTune koji mi je takođe upaljen :)

^
Ovo gore "sli;nu" je dokaz da čim promenim prozor, izgubim izabrani layout :) Samo sam kliknuo na ikonicu u Finderu da vidim tačno ime programa koji ima sličnu ikonicu :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 18.10.2006. 21:19 ] @
Citat:
madamov:

Gore desno u OPen and save dijalogu imaš polje za search, isto kao i u Finderovim prozorima.


Sad ću da tražim da uradite screenshot! :) Ne govoriš o plavom spotlightu u gornjem meniju ili o search polju u prozoru Findera?

Citat:
madamov:
Sad te ja ne razumem, nadam se da ne misliš na zatvaranje prozora. Naime, na Macu kada zatvoriš poslednji prozor od neke aplikacije ona se ne ugasi već ostaje pokrenuta. Za to ti je znak onaj trouglić u Docku.

Sad znam da je tako, ali mi je bilo čudno u početku :)

Citat:
madamov:
Evo ovako meni radi u Safariju: Command+strelica na levo ide na početak reda dok kucam ovu poruku, sa strelicom na desno ide na kraj reda, strelice na gore i dole idu na početak i kraj poruke. Sa Option+strelica na gore idem na početak pasusa, sa strelicom na dole na kraj pasusa, option+strelica levo ide jednu reč ulevo, strlica na desno jednu reč udesno.
Kada imaš samo jedan red, kao što je u polju za URL, samo pritiskom na strelicu na gore ideš na početak, a strelciu na dole ideš na kraj URL-a.

Mhm..tek sad hvatam prečice :) Ono što mi je trebalo u address baru je strelica gore/dole (što radi samo ako nemam sličnu adresu u historiju, jer onda menja te već posećene..ali zato je tu Command+Gore/Dole). A vidim i u čemu je razlika između "Home/End" kosih i "Page Up/Down" strelica :)

Citat:
madamov:
Otvori prozor sa nekim folderima u Finderu, onda uđu u neku aplikaciju pa izaberi "Open". Namesti Open diajlog tako da ga vidiš kada klikneš na onaj prozor koji si otvorio. Onda uzmi jedan folder i draguj ga preko Open dijaloga pa obrati pažnju u koji folder ćeš da se prebaciš.

Aha..razumem. Korisno.


Citat:
madamov:
Preferences->Rules

Sad ću da se pokrijem ušima..pa u šta li sam gledao! :)

Citat:
madamov:
BBEdit ili njegova besplatna varijanta TextWrangler.

TextWrangler sam skinuo. Jedino ne mogu da namestim da mi otvara bilo koji fajl pomoću shortcuta koji sam zadao.
[ MacOS @ 18.10.2006. 23:27 ] @
> Što taj prefix?

Svejedno, za razliku od pisija moze sve osim dvotacke. -, *, + ili
sta god samo da bude isti znak zbog sortiranja.

> Mislio sam na prozore. Probaću Path Finder.

Kao switcher mozes da probas ali mislim da je bolje da se naviknes na
Finder. Miki ti je vec rekao neke cake a vise mozes naci ovde na
forumu (ima dosta linkova za razne shortcutove)

> Adamov me je razumeo..sad kad znam za Go To, to je to :) A
> pogledaću i Default Folder..za šta god da je :)

To je stvar za koju smem da se kladim da nikada nece postojati na
pisiji zbog samog nacina rada Explorera. Naime, ako imas otvorene
neke prozore na desku, dok si u open/save dijalogu bilo kog programa
mozes klikom na neki prozor odmah da predjes u njegov path. Plus
gomila drugih korisnih stvari.

>> (madamov: /p1323908 ):†Ima tu još jedan trik. Preko popupa sa
>> trenutnim folderom možeš da prevučeš folder iz Finderovog
>> prozora i Open/Save dijalog će da se prebaci u taj folder. Nešto
>> kao Command+click u DefaultFolderu.
>
> Ovo nisam razumeo..delom jer ni prošli trik nisam provalio :)

Polako, ima vremena. :) To je slicno onome sto sam gore napisao
(osim sto ti nije potreban Command+click). Otvoris prozor u Finderu
u kome ti se nalaze folderi sa slikama. Otvoris Photoshop, odes na
Open, on ti da dijalog a ti lepo odaberes neki folder iz onog prozora
i bacis ga na taj dijalog cime momentalno dobijas taj path u njemu i
vidis sta imas od fajlova u njemu.

> Setih se još nečeg. Mogu li da importujem nekako u iTunes podatke
> iz Win iTunes-a. Sačuvao sam neka dva fajla (sećam se da je jedan
> u XML-u), ali moj jeftin pokušaj da ih samo prekopiram u /Library/
> Pa.nešto.što.je.imalo.veze.sa.iTunes-om nije urodio plodom :)

http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=93952

> Postoji li neki txt editor kome u Finderu mogu dodeliti neki
> shortcut pa da na brzinu imam ASCII preview bilo kog fajla?

Joj, moze, ali zasto? Ustvari, hm, nezgodno. :) Sta ako hoces da
vidis heder fajla od par megabajta? Npr. BBedit ce to ladno da otvori
ali ce da potraje dok ga ne ucita i formatira (sto zavisi od toga
kako si namestio preference). Uzmi neki hex editor pa radi sa njim.

> I, još jedno pitanje zbog pomenutog nasleđa sa Win :) Nisam gledao
> u Preferences ni kod Worda ni kod Photoshopa, ali mi se ne sviđa
> što se oba ponašaju kao Gimp..tj. što oba imaju plutajuće
> prozore. Jeste da je ekran velik, ali često imam otvoreno više
> prozora u pozadini, pa mi se mešaju podloge i otežavaju rad. Može
> li se namestiti da sve palete i toolbarovi idu u jedan glavni
> prozor, ma koje on veličine bio?

Sta je starije? Valja se Gimp ponasa kao oni? Pa i na pisiju su
plutajuce palete?? A barem je to Mac Word sredio sa jednim prozor i
transparencijom.
[ Dachaz @ 18.10.2006. 23:41 ] @
Plutaju one, ali unutar jednog prozora (dakle ne po desktopu već po misterioznoj sivoj površini). Doduše, meni na Linuxu zbog lude emulacije i još luđeg window managera palete beže kud ih noge nose pa ih jurim po virtualnim desktopima ;)
Sve je stvar navike - i ja sam navik'o da je tako (da kad sam u Photoshopu ne vidim ništa sem Photoshopa) al' kako smo se navikli na jedno tako ćemo se navići i na drugo.
Mene je kod Gimpa najmanje nerviralo to što su palete svud po desktopu u poređenju sa svime ostalim...
[ dreamer-type @ 19.10.2006. 00:18 ] @
Sto se tice Photoshopa, probaj da promenis "Screen mode", a to se najbrze radi pritiskom tastera "F" na tastaturi...
[ madamov @ 19.10.2006. 08:46 ] @
Citat:
Sad ću da tražim da uradite screenshot! :) Ne govoriš o plavom spotlightu u gornjem meniju ili o search polju u prozoru Findera?

Ne, ne mislim na spotlight. A što se screenshota tiče, na Pantheru tog boxa nema, a ja sam u firmi na laptopu sa Pantherom. B) kao što rekoh, otvori Open dijalog iz bilo koje aplikacije i pogledaj gornji desni ugao.
[ madamov @ 19.10.2006. 08:52 ] @
Citat:
Svejedno, za razliku od pisija moze sve osim dvotacke. -, *, + ili sta god samo da bude isti znak zbog sortiranja.

Pa ne može baš sve. Iako u Finderu može da staviš "/" u ime, pojedini programi, na primer Toast, će imati problema (/ je UNIX directory delimiter, kao što je : za Mac OS 9). Takođe, ako staviš tačku kao prvi karakter fajl postaje nevidljiv.
[ MacOS @ 19.10.2006. 13:48 ] @
Citat:
Pa ne može baš sve. Iako u Finderu može da staviš "/" u ime, pojedini programi, na primer Toast, će imati problema (/ je UNIX directory delimiter, kao što je : za Mac OS 9). Takođe, ako staviš tačku kao prvi karakter fajl postaje nevidljiv.

Dobro, lepo je sto si rekao to za Unih, ali pricali smo o normalnom radu u Finderu. Pokusaj kucanja 'tacke' na prvom mestu imena dovodi do raporta da je to nemoguce jer je to ima rezervisano za sistem. Dok Toast prilikom snimanja ISO diska izbaci obavestenje da postoje nedozvoljeni karakteri i da ti mogucnost da snimis fajl da vidis gde se nalazi.

I opet, poprilicno zanimljiv sajt o razlici izmedju XPa i OSXa. Ako ga do sada nisi ubacio u korisne linkove na forumu mogao bi.

UPDATE by madamov: ispravljen URL

[Ovu poruku je menjao madamov dana 19.10.2006. u 18:09 GMT+1]
[ madamov @ 19.10.2006. 14:06 ] @
BTW, problematični su fajlovi i sa znakom pitanja. U Finderu ne, ali u Terminalu da.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 19.10.2006. 16:44 ] @
Uporno sam mislio da govorite o Open/Save u Finderu, pa nikako da shvatim gde je :) Sad je ok.

Ljubiša, popravi link :) Moraš staviti http://www inače ES dodaje to na svoj domen :)

Evo onog za prečice..



Namestio sam ih, kao na slici, ali mi ni jedna ne radi, a ne znam zašto. Pritisnem li F3, bilo u Finderu, bilo na desktopu, Wrangler se ne otvara..takođe ni AM pomoću svoje prečice.

Logično mi je bilo da dvotačke ne mogu, a eto sad znam i za sleševe i upitnike :) Nego, šta ako ja napravim folder/file sa imenom koje počinje tačkom, pa zaboravim da ga imam..kako ga nađem/vidim :) Sva sreća pa GoTo radi :)

Dalje..da li je mogu'e namestiti da Finder prikazuje prvo foldere, a pa onda fajlove, a sve abecedno. Ovako su izmešani, pa to malo otežava navigaciju (znam, znam..stvar navike :)

Šta je kod OS X-a "registry"? Tako ćete najlakše razumeti šta mi treba :) Instalirao sam jedan shareware, koji ima rok upotrebe od 10 dana. Međutim, voleo bih da ga instaliram opet, pre nego što istekne tih 10 dana, pa da završim to zašto sam ga i instalirao. Međutim, obrisao sam Zapperom sve fajlove koje je on pronašao, a da imaju veze sa tim programom (BluePhoneElite za komunikaciju sa telefonima), čak i neke u /home/Library/Preferences folderu, međutim i dalje mi program, po reinstalaciji, prijavljuje da je ostalo još par dana do isteka probnog perioda. Dakle, kao što na Windowsu mogu pročešljati Registry tražeći ključeve nekog programa, gde da još pogledam na OS X-u gde se program mogao sve zavući?

Kako da sačuvam .txt file na Win98 na poslu, tako da ga normalno mogu otvoriti na Macu? Probao sam i kao UTF-8, ali ni TextWriter ni TextWrangler ne pokazuju naša slova.
[ DS_Store @ 19.10.2006. 17:19 ] @
Citat:
Nego, šta ako ja napravim folder/file sa imenom koje počinje tačkom, pa zaboravim da ga imam..kako ga nađem/vidim :) Sva sreća pa GoTo radi :)


U mojoj prethodnoj poruci predložio sam ti XFolders kao file browser. On ima opciju prikazivanja nevidljivih ("sistemskih") fajlova. Imaš i neka rešenja da ih vidiš iz Findera, ali šta će ti to, samo praviš gužvu.

Citat:
Dakle, kao što na Windowsu mogu pročešljati Registry tražeći ključeve nekog programa, gde da još pogledam na OS X-u gde se program mogao sve zavući?


Hmmm, zakučasto. Ako je program instaliran pomoću nekog package-a onda probaj DesInstaller. Ili da platiš? :))))

Citat:
Kako da sačuvam .txt file na Win98 na poslu, tako da ga normalno mogu otvoriti na Macu? Probao sam i kao UTF-8, ali ni TextWriter ni TextWrangler ne pokazuju naša slova.


TextWrangler, odnosno BBEdit, znam da umeju da zezaju, ali ne često. A da li je sve u redu kada fajl otvoriš u TextEditu? Mislim da nije font ili nešto sl.
[ madamov @ 19.10.2006. 17:21 ] @
Na Macu nema registryja u tom smislu. Aplikacija može da snimi podatke o registraciji bilo gde. Najčešće u /Library/Preferences ili u /Library/Application support. A može i u samu sebe. Kako? Aplikacije na Macu su tzv. packagei, tj. posebna vrsta foldera (otvori desnim klikom padajući meni, pa odaberi opciju "Show Package contents", biće ti jasno).

Za prikaz u Finderu, odaberi list view, pa klikći na naslove kolona da sortiraš kako hoćeš. Kolona koju tražiš je "Kind".

Za .txt fajl ne znam,izgleda Win98 nema pravu podršku za Unicode jer upravo u TextEditu i TextWrangleru bez problema otvorih fajl snimljen Notepadom na Windows XP-u sa svim slovima kako treba.
[ madamov @ 19.10.2006. 17:22 ] @
Citat:
U mojoj prethodnoj poruci predložio sam ti XFolders kao file browser. On ima opciju prikazivanja nevidljivih ("sistemskih") fajlova. Imaš i neka rešenja da ih vidiš iz Findera, ali šta će ti to, samo praviš gužvu.

A šta kažeš na ls -al ili locate iz Terminala? B)
[ DS_Store @ 19.10.2006. 17:28 ] @
Citat:
madamov: A šta kažeš na ls -al ili locate iz Terminala? B)


He he, sve svojim redom. Prvo kliktanje ("wax on, wax off"), pa kad to savlada onda kuckanje. :D

Mada, ako je prešao sa Linuxa onda obrnuto :D :D :D
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 19.10.2006. 18:25 ] @
Citat:
DS_Store: Mada, ako je prešao sa Linuxa onda obrnuto :D :D :D


Ne gadim se ja ni GUI-ja :D

Citat:
madamov: A šta kažeš na ls -al ili locate iz Terminala? B)


Locate bi bio ok da znam da sam nešto posejao tu..al kad ne znam..a ne vidim.. :) No dobro.

Citat:
madamov: Na Macu nema registryja u tom smislu. Aplikacija može da snimi podatke o registraciji bilo gde. Najčešće u /Library/Preferences ili u /Library/Application support. A može i u samu sebe. Kako? Aplikacije na Macu su tzv. packagei, tj. posebna vrsta foldera (otvori desnim klikom padajući meni, pa odaberi opciju "Show Package contents", biće ti jasno).


Ma znam to..zato sam i postavio tako plastično pitanje, da bih dobio što bolji odgovor :) U sebe ga nije mogao snimiti, jer sam uradio Replace fajla :)
Kad bih mogao da skeniram disk pre i posle instalacije i pa da uporedim promene nastale na fajlovima. Tada bih otkrio gde se dešava promena.


Citat:
madamov:
Za prikaz u Finderu, odaberi list view, pa klikći na naslove kolona da sortiraš kako hoćeš. Kolona koju tražiš je "Kind".

Hvala.

Citat:
madamov:
Za .txt fajl ne znam,izgleda Win98 nema pravu podršku za Unicode jer upravo u TextEditu i TextWrangleru bez problema otvorih fajl snimljen Notepadom na Windows XP-u sa svim slovima kako treba.

Verovatno je do njega.

Citat:
DS_Store: TextWrangler, odnosno BBEdit, znam da umeju da zezaju, ali ne često. A da li je sve u redu kada fajl otvoriš u TextEditu? Mislim da nije font ili nešto sl.

Kad sam rekao TextWriter, mislio sam na TextEdit :) Prikazuje iste karaktere kao i TW.
[ DS_Store @ 19.10.2006. 18:59 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Kad sam rekao TextWriter, mislio sam na TextEdit :) Prikazuje iste karaktere kao i TW.


:)

A šta je konkretno problem? Kada kažeš "ne pokazuje naša slova", da li kažeš da ih proguta ili izbacuje kuke&kvake? Mislim, je li do fonta ili do kodnog rasporeda?
[ madamov @ 19.10.2006. 19:02 ] @
Citat:
Kad sam rekao TextWriter, mislio sam na TextEdit :) Prikazuje iste karaktere kao i TW.

Ukapirao sam, ali me mrzelo da te ispravljam. B)
[ henrik @ 19.10.2006. 19:37 ] @
TextEdit regularno barata sa kodnim rasporedima. Ako brlja, to je do fonta.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 19.10.2006. 20:29 ] @
Citat:
DS_Store:A šta je konkretno problem? Kada kažeš "ne pokazuje naša slova", da li kažeš da ih proguta ili izbacuje kuke&kvake? Mislim, je li do fonta ili do kodnog rasporeda?


Citat:
henrik: TextEdit regularno barata sa kodnim rasporedima. Ako brlja, to je do fonta.

Ali nije problem do njega, već do Win98 koji ko zna kako sačuva naša slova u startu. Doduše, kad ponovo otvorim taj fajl na 98ici, vide se ok. A pošto je običan .txt u pitanju, nema govora o fontovima. Encoding je u startu bio ANSII pa sam na Macu umesto š video recimo %51%BF a kad sam taj isti fajl sačuvao kao UTF-8 sa našim slovima onda sam na Macu video Å, ï i slična akcentovana slova.
Probao sam da menjam i Encoding na Macu u Western Windows Latin, ali se i dalje ne vole :)

Nije to ni toliko važno..čuvaću sve što prenosim kao .rtf ili kao .doc :)

Nego..kako poredati kontakte u Address Booku abecedno. Oni su svi poredani po nekom nelogičnom rasporedu.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 19.10.2006. 20:41 ] @
Hmm..nisam u trenutku skontao da Address Book sortira po prezimenu (ako ono postoji), iako ga prikazuje na drugom mestu.
[ DS_Store @ 19.10.2006. 21:51 ] @
Citat:
henrik: TextEdit regularno barata sa kodnim rasporedima. Ako brlja, to je do fonta.


Ne sasvim regularno. Dosta puta mi se desilo da odbije da otvori fajl dok pod Preferences ne promenim ono Plain text file encoding -> Opening files:. Zašto mu je toliki problem da provali encoding - ne znam.

Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Ali nije problem do njega, već do Win98 koji ko zna kako sačuva naša slova u startu.


Blame Canada :]
[ Toni @ 20.10.2006. 07:48 ] @
Citat:
4) Zašto Enter u Finderu umesto otvaranja foldera/fajla radi edit imena (selektuje ga i čeka da ga menjam)? Može li da se koristi za ulazak u folder/fajl?

Ovde ima jedna mnogo dobra stvar. Command+strelica na dole ulazis u direktorijum ili otvaras file, a strelica na gore iz njega izlazis i tako mozes da se setass do mile bolje. Nekako mi je to lakse nego kod Win Enter i Backspace
[ MacOS @ 20.10.2006. 15:52 ] @
> Ljubiša, popravi link :) Moraš staviti (http://www: http://www )
> inače ES dodaje to na svoj domen :)

Da probam ponovo iako se iz linka moze videti sta sam hteo da
kazem. :) http://xvsxp.com/

> Dalje..da li je mogu'e namestiti da Finder prikazuje prvo foldere,
> a pa onda fajlove, a sve abecedno. Ovako su izmešani, pa to malo
> otežava navigaciju (znam, znam..stvar navike :)

Pa i nije ti neko pitanje. :) Cak i na pisiju radi isto. Ako
sortiras kolone po Kind prvo idu folderi pa onda fajlovi ali i dalje
sortirani po imenu.
[ madamov @ 20.10.2006. 18:33 ] @
Ma popravio sam ja link editovanjem poruke. B)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 24.10.2006. 16:20 ] @
Čitajući MacWorld nađem jedan zanimljiv članak koji objašnjava zašto se neke aplikacije gase kada im se zatvori prozor na crveno x :)

Kaže da se tada po pravilu gase programi koji imaju samo jedan otvoren prozor i koji ne mogu imati više instanci.

[ madamov @ 24.10.2006. 16:30 ] @
Čini mi se da je tako po Appleovom smernicama za GUI.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 24.10.2006. 21:04 ] @
Citat:
Toni: Ovde ima jedna mnogo dobra stvar. Command+strelica na dole ulazis u direktorijum ili otvaras file, a strelica na gore iz njega izlazis i tako mozes da se setass do mile bolje. Nekako mi je to lakse nego kod Win Enter i Backspace


Zanimljivo! :) Neko će sad reći kako na Win ne moraš da koristiš 2 ruke (ili da širiš šaku do deformiteta da bi pritiskao Comand i strelice)..ali to nisam ja..zgodno je ovo.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 24.10.2006. 21:19 ] @
Ako nekog, osim mene, zanima, našao sam gde sam grešio (tj. šta raditi i kako) kad su mi u txt fajlu posle Win98 nedostajala naša slova.
Na kraju sam fajl čuvao kao Unicode i za svaki slučaj dodao Mac line endings i to je bilo to..na X-u se otvara sa svim slovima.

A onda sam video nešto zanimljivo..u Word fajlu, koji sam paralelno sačuvao i poslao, kada sam ga otvorio, nisam video naša slova :/
Da stvar bude smešnija, selektovao sam taj text i promenio mu font iz Tahome u Arial i pojavila su se naša slova. Zatim sam vratio font u Tahomu i opet su se videla naša slova. Weird! U suštini, mogao sam samo iz Tahome da ih promenim u Tahomu, pa da se ona pojave.
[ madamov @ 25.10.2006. 09:43 ] @
Nešto se sa ID-em fonta nije poklapalo. Probaj sa Times New Roman ili Helveticom, tu ne bi trebalo da moraš da menjaš font.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 26.10.2006. 15:24 ] @
Zašto mi iskače hajdovan Finder kad kliknem bilo gde na desktop, ako je desktop prazan, tj. bez nekih vidljivih prozora? Svaki put moram da ga ponovo sakrivam. Ovo se ne dešava kad je minimizovan, već samo kad je sakriven.
[ madamov @ 26.10.2006. 15:36 ] @
Desktop je deo Findera pa je logično da se "unhideuje" kada klikneš na njega jer si ga aktivirao. Mada mi nije jasno šta ti iskače ako nema otvorenih prozora?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 26.10.2006. 16:23 ] @
Nisam bio precizan..imam hajdovano nekoliko prozora Findera, ali ništa drugo od aplikacija, pa mi smeta kad on iskoči, a ja samo hoću da uradim nešto sa nekim fajlom na desktopu :)
[ DS_Store @ 26.10.2006. 17:18 ] @
Pa ništa, pozovi expose na F11 i završi to što imaš. Ali ako otvaraš nove prozorime svejedno će ti se pojaviti Finder i ostali prozori bez obzira na expose.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 26.10.2006. 19:56 ] @
Sinhronizujem SE W810 i Address Book i kako sam sređivao imena u AB-u i posle sinhronizovao sa telefonom (iSyncom) svako ime koje nema prezime ima "-" iza imena.

Sve sam to ja lepo obrisao i umesto - u AB-u stavio razmak u svako prezime, tako da mi više ne piše ono "Last", a sve brojeve sa telefona sam obrisao, ali kad ih sinhronizujem, opet se na telefonu pojave crte umesto prezimena.

Jel imate vi takvih problema?
[ markom @ 27.10.2006. 00:07 ] @
Uzgred, zna li neko kako se ubija "Check Spelling As You Type" u Stickies... za stalno? Kad god otvorim novu ceduljicu, opet je uključeno...

Marko.

P.S. Od ponedeljka ponosni vlasnik iMaca :-)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 27.10.2006. 00:18 ] @
Vidi, ne polazi ni meni za rukom :)

Ali dobro, koristim sticky notes widget, a tamo nema spellinga :)
[ markom @ 27.10.2006. 00:20 ] @
Amm, ali možeš da imaš samo jednu cedulju aktivnu... Takođe, ne otvara mi se ceo dashboard zbog sitnog komentara od dve linije ;-)

Marko.
[ cikaKosta @ 27.10.2006. 02:01 ] @
Citat:
markom: Amm, ali možeš da imaš samo jednu cedulju aktivnu...Marko.


Pa i nije tachno,mozes koliko ti stane na ekran... :)
[ markom @ 27.10.2006. 12:30 ] @
Možda ja nisam primetio, ali kako se otvara nova cedulja?

Marko.
[ madamov @ 27.10.2006. 13:17 ] @
Citat:
Sinhronizujem SE W810 i Address Book i kako sam sređivao imena u AB-u i posle sinhronizovao sa telefonom (iSyncom) svako ime koje nema prezime ima "-" iza imena.

Ja nemam takvih problema, u stvari nikakvih problema nemam između T610 i Maca uz korišćenje iSynca. Štaviše, sviđa mi se što mogu lepo da ubacim "ć" u prezimena, jer na telefonu ne mogu da unesem to slovo (mogu sva ostala "domaća" latinična, ali "ć" ne postoji na telefonu).
[ cikaKosta @ 27.10.2006. 14:55 ] @
Marko,marko...
Pa u dashboard-u imash dole levo +dugme,klikni tu,i izacice ti lista sa widgetsima,pa izvlaci koliko god ti je potrebno ceduljeica!

[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 27.10.2006. 16:19 ] @
Citat:
madamov: Ja nemam takvih problema, u stvari nikakvih problema nemam između T610 i Maca uz korišćenje iSynca. Štaviše, sviđa mi se što mogu lepo da ubacim "ć" u prezimena, jer na telefonu ne mogu da unesem to slovo (mogu sva ostala "domaća" latinična, ali "ć" ne postoji na telefonu).


Nemaš problema jer ti popunjavaš i prezime, a meni je glupo da mi kod imena devojke stoji i prezime ili šta da napišem iza drugova sa nadimcima ili iza "Mama" :) "Draga Mama"? :) To im je propust.
[ madamov @ 27.10.2006. 16:43 ] @
Sad htedoh da proverim, i imam šta da vidim. Posle poslednje sinhronizacije mi većina kontakata u AdressBooku ima sve upisano u Last name, dakle i ime i prezime. B(
[ markom @ 27.10.2006. 17:04 ] @
Citat:
Marko,marko...
Pa u dashboard-u imash dole levo +dugme,klikni tu,i izacice ti lista sa widgetsima,pa izvlaci koliko god ti je potrebno ceduljeica!


Da, toliko mi je jasno, ali to je poprlično kompleksan proces za nešto što treba da zameni Post-It. Znaš, kad bi svaka cedulja bila u celofanu koji može da se otvori samo nožem, niko živ ih ne bi koristio...

U to ime, zna li neko rešenje mog problema :-(

Marko.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 27.10.2006. 17:53 ] @
Citat:
markom: Da, toliko mi je jasno, ali to je poprlično kompleksan proces za nešto što treba da zameni Post-It. Znaš, kad bi svaka cedulja bila u celofanu koji može da se otvori samo nožem, niko živ ih ne bi koristio...


Ma da..zavisi kako koristiš program. Ja ih koristim jako retko..uglavnom mi po dve nedelje stoji upisan neki serijski broj ili nešto slično. Za neke TO DO stvari koristim Check Off koji čuči u Meniju i txt fajl koji šetam od Maca do kompjutera na poslu i obrnuto..zato mi Stickies ne odgovaraju :)

A za spelling..šta da ti kažem..piši na engleskom :))
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 27.10.2006. 18:00 ] @
Citat:
madamov: Sad htedoh da proverim, i imam šta da vidim. Posle poslednje sinhronizacije mi većina kontakata u AdressBooku ima sve upisano u Last name, dakle i ime i prezime. B(


Jesi imao bekap? Zanimljivo da ti je to uradio posle x-tog bekapa..ili jaako dugo nisi gledao u AdressBook :) Koliko kontakata imaš..isplati li ti se ručno ispravljati stvar ili ćeš tražiti neku zaobilaznicu?
[ Dachaz @ 27.10.2006. 18:26 ] @
A je l' vredi ručno menjati sve?
Mislim, ok ti syncuješ, središ, ali šta se desi kada ponovo syncuješ? Zar ne postane sve crtičasto?
I da li postoji pravilo da prenosivi uređaj ima prioritet, tj. da address book sa mobilnog gazi onaj na računaru, ali da računar ne gazi nazad? (ko je koristio ActiveSync u Windowsu zna na šta mislim). Ja bih uglavnom koristio ovakvo nekakvo pravilo jer mi nisu potrebni svi e-mailovi iz adresara na PDA.

Crpim informacije jer iMac samo što nije
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 27.10.2006. 20:02 ] @
Zašto je default end of line (mislim da sam video u Wrangleru) UNIX, a ne Mac?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 27.10.2006. 20:07 ] @
Citat:
Dachaz: A je l' vredi ručno menjati sve?
Mislim, ok ti syncuješ, središ, ali šta se desi kada ponovo syncuješ? Zar ne postane sve crtičasto?
I da li postoji pravilo da prenosivi uređaj ima prioritet, tj. da address book sa mobilnog gazi onaj na računaru, ali da računar ne gazi nazad? (ko je koristio ActiveSync u Windowsu zna na šta mislim). Ja bih uglavnom koristio ovakvo nekakvo pravilo jer mi nisu potrebni svi e-mailovi iz adresara na PDA.


Pa neegde sam video da se može podesiti prioritet jednog od uređaja, ali ne znam gde. Prepravim ja sve to, ali po ponovnoj sinhronizaciji mi se u teefonu pojave dupli brojevi, jedni sa crticom, a drugi bez (sa crticom su ovi što ih ABook šalje). Izgleda da se to dešava pri exportu..da polje mora da ude nečim popunjeno.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 03.11.2006. 00:36 ] @
Kako kako najlakše formatirati NTFS particiju na externom hardu u FAT?


Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Zašto je default end of line (mislim da sam video u Wrangleru) UNIX, a ne Mac?


Jer sam tako namestio..ne znam zbog čega :)
[ madamov @ 03.11.2006. 09:18 ] @
Citat:
Kako kako najlakše formatirati NTFS particiju na externom hardu u FAT?

Hoćeš da sačuvaš podatke? Nikako, bekap pa format nanovo iz Disk Utility-a kao MS-DOS.
[ Dachaz @ 03.11.2006. 09:31 ] @
Mislim da je teoretski izvodljivo sa Partition Magicom (win), tj. nekom prilikom sam uspeo da konvertujem FAT32 u NTFS ali konverzija nazad nije uspela (podaci nisu bili oštećeni, srećom)
[ madamov @ 03.11.2006. 11:52 ] @
Mislim da je Voyager pitao kako da to izvede na samom Macu. mada, pošto ima Intel Maca može i Windows da podigne za ovu svrhu, nećemo mu zameriti. U svakom slučaju, ja to nikada ne bih radio, ako su mi mili podaci na tom eksternom disku, već bekap, format pa restore.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 03.11.2006. 20:41 ] @
Nisam do kraja objasnio situaciju, jer sam očekivao odgovor tipa "Kucaj ovo u terminalu" :)

Namely, imam ext hard sa FAT (sda1) i NTFS (sda5) particijom. Sve podatke sam sa NTFS-a iskopirao na HFS na kompjuter, a onda poželeo da formatiram tu NTFS particiju u FAT, kako bih mogao nesmetano da je koristim.

Ne bih hteo da zbog toga instaliram Windows, imam ga pod Parallelsom, ali taj ne vidi USB disk (kako to?), pa mi Partition Magic nije od neke koristi.

Mogu da bootujem neki Linux, ali sam trenutno samo sa ili starim distroima ili sa user friendly, koji nemaju nikakvu alatku kojom bi korisnik mogao oštetiti sistem (a komandu za konzolu ne znam i nije mi se dalo da se cimam toliko zbog komande za format:)

Bio sam i u Disk Utility, ali tamo opcije dobijam samo za FAT disk, dok je za NTFS sve sivo.

Gledao sam na netu..postoje iPartition, neki Works i Disk Genius, ali ne bih da skidam nešto što ću po svoj prilici koristiti samo jednom.

Imam takođe i Hiren's Boot CD, ali verzija 8.3 koju imam je izgleda bagovita, jer je nisam uspšno pokrenuo ni na Macu, ni na 3 PC (a dugo mi je i trebalo da skontam da ne valja!). Sad skidam verziju 8.5, ali bih opet voleo da to rešim iz samog OS X-a. Kao što rekoh pre..ne bojim se terminala :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 03.11.2006. 22:24 ] @
Još jedna stvar koja me oduševljava kod OS X-a je mogućnost da npr. pesmi koju trenutno vrti iTunes promenim ime ili je prebacim na neku drugu lokaciju, a bez pauziranja reprodukcije i ponovnog lociranja fajla :)
Ono što me malo zbunjuje je što to isto ne mogu da uradim sa folderom u kome je pesma. Tj..ne mogu da ga preimenujem, a da mogu kasnije bez izmena da pustim pesmu. Moram je tada locirati. Za move foldera na drugo mesto se ne sećam ponašanja iTunesa.

Kako to?
[ Dachaz @ 04.11.2006. 00:54 ] @
Što se Partition Magica tiče - išao sam rezonom: eksterni je hard, a do pre nedelju dana se čovek javljao sa Windowsa...
[ vukk @ 04.11.2006. 09:39 ] @
Citat:
Nisam do kraja objasnio situaciju, jer sam očekivao odgovor tipa "Kucaj ovo u terminalu" :)


mozes da probas sa fdisk iz terminala . . . evo ti opcije iz terminala, on ce ti uraditi sve sto zelis, posto rece da ti je to ext disk, jos bolje ;-)))

Code:

usage: fdisk [-ieu] [-f mbrboot] [-c cyl -h head -s sect] [-S size] [-r] [-a style] disk
        -i: initialize disk with new MBR
        -u: update MBR code, preserve partition table
        -e: edit MBRs on disk interactively
        -f: specify non-standard MBR template
        -chs: specify disk geometry
        -S: specify disk size
        -r: read partition specs from stdin (implies -i)
        -a: auto-partition with the given style
        -d: dump partition table
        -y: don't ask any questions
        -t: test if disk is partitioned
`disk' is of the form /dev/rdisk0.
auto-partition styles:
  boothfs     8Mb boot plus HFS+ root partition (default)
  bootufs     8Mb boot plus UFS root partition
  hfs         Entire disk as one HFS+ partition
  ufs         Entire disk as one UFS partition
  dos         Entire disk as one DOS partition
  raid        Entire disk as one 0xAC partition


a i sto se tice linux-a, svi imaju fdisk, iako su stariji, ako ti je lakse da radis sa sdax, . . . itd. umesto sa /dev/rdiskx . . .itd.


[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 10.11.2006. 18:45 ] @
Hvala na savetima. Problem kod Disk Utilityja je bio taj što je za format jedne particije "pretio" da će formatirati obe particije (?!).

Na kraju sam se dosetio da sve sa prve particije (koja je FAT) prebacim na iMac, a onda ceo externi lepo formatiram i particionišem iz početka :) Sad radi sve ok :)
[ Dachaz @ 15.11.2006. 10:22 ] @
E sad i ja da krenem sa pitanjima... :)

1. Pošto sam uzeo dodatnu memoriju, u prodavnici su testirali pa sam propustio onaj inicijalni Welcome... Jesam li propustio neko bitnije podešavanje ili je bilo samo setovanje usera? (koji su oni napravili, a ja odmah obrisao, jel'te)
2. Kako podesiti Apache+PHP+MySQL? Google Mac mi sve izbacuje neko kompajliranje Apache-a, a ja ne kontam zašto bi Apache morao da se kompajlira na OS X-u. Drugi set sajtova kaže "koristite Apache koji ste dobili uz OS X", koji se uključuje tačno... gde? Što se PHP-a tiče, taj drugi set sajtova kaže da postoji PHP koji se dobije uz OS X i da postoji neki drugi PHP koji se posebno skida (i nije kompatibilan sa ovim što dolazi uz OS X) - da li ima razlike, koji treba koristiti...?
3. Kako instalirati X "koji je stigao uz OS X"? Mora da ima još stvari koje su "stigle" uz njega, ali ja ne znam gde su... (možda bi trebalo pročitati onaj booklet što je stigao sa računarom, al'...)
4. Čitao sam ranije (verovatno mnogo ranije) da iMac-ovi stižu sa softverski ograničenom "snagom" pa da se u Power Managementu to poveća na "max". Toga u mom Power Managementu nema. Pretpostavljam da je to bilo za G5 iMac-ove koji su trošili više struje, al' da pitam...
5. Da li postoji neki mali komad softvera (ili neka druga metoda) koja će da isključi monitor? Računar mi je upaljen 24/7 pa ne želim da mi obasjava sobu dok spavam... Za početak sam se snašao tako što u Power Managementu stavim da se monitor ugasi nakon minut neaktivnosti, al' to moram da setujem svako veče i da vraćam na normalno svako jutro...
6. Imam Microsoftov Bluetooth miš koji nije podržan Microsoftovim IntelliPoint softverom/drajverom, ali OS X prepoznaje svih 5 dugmadi i obe ose skrolovanja kako treba. Pitanje je: da li postoji neki softver koji bi mi dozvolio da te dugmiće mapiram za određene akcije, zavisno od tekućeg programa? Jeste preterano cool imati Expose, Dashboard i Show Desktop raspoređene po tim ekstra dugmićima, ali bih voleo da oni budu Back/Forwards kada sam u browseru ili Finderu.
7. Još nisam skontao kako rade dugmići na tastaturi koji su umesto Home i End... Kao što reče Voyager negde ranije - čas se ponašaju kao Home/End, čas... nikako?

Uzgred, overall sam oduševljen OS X-om: intuitivnost, radi šta mu kažeš i jednostavno je prelep :)
A tek što sam hardverom oduševljen... :)
[ madamov @ 15.11.2006. 12:36 ] @
Citat:
1. Pošto sam uzeo dodatnu memoriju, u prodavnici su testirali pa sam propustio onaj inicijalni Welcome... Jesam li propustio neko bitnije podešavanje ili je bilo samo setovanje usera? (koji su oni napravili, a ja odmah obrisao, jel'te)

Valjda su ti rekli koji ti je username i password na mašini? Doduše, uvek možeš sam da reformatiraš disk i instaliraš sve nanovo sa DVD-a koje si dobio uz mašinu.

Citat:
2. Kako podesiti Apache+PHP+MySQL? Google Mac mi sve izbacuje neko kompajliranje Apache-a, a ja ne kontam zašto bi Apache morao da se kompajlira na OS X-u. Drugi set sajtova kaže "koristite Apache koji ste dobili uz OS X", koji se uključuje tačno... gde? Što se PHP-a tiče, taj drugi set sajtova kaže da postoji PHP koji se dobije uz OS X i da postoji neki drugi PHP koji se posebno skida (i nije kompatibilan sa ovim što dolazi uz OS X) - da li ima razlike, koji treba koristiti...?

Apache uključuješ tako što u System Preferences->Sharing uključiš Personal Web Sharing. Ne znam da li je PHP modul uključen po defaultu, ako nije onda moraš da ga uključiš u konfiguraciji Apachea, a to se na Mac OS X klijentu radi editovanjem Apache konfiguracionog fajla. Za Apache 2 i PHP 5 pogledaj http://www.entropy.ch/software/macosx/welcome.html i http://www.mamp.info/en/home/. Koji treba koristiti? Svejedno je, koji ti više odgovara, samo gledaj da se portovi na kojima je Web server ne sudaraju ili isključi Apache od Mac OS X u System preferencama. MySQL u svakom slučaju moraš da instaliraš, on nije preinstaliran na Mac OS X klijentu (na Mac OS X Serveru jeste).

Citat:
3. Kako instalirati X "koji je stigao uz OS X"? Mora da ima još stvari koje su "stigle" uz njega, ali ja ne znam gde su... (možda bi trebalo pročitati onaj booklet što je stigao sa računarom, al'...)

Na instalacionom DVD-u treba da postoji instaler koji se zove nešto kao "Install Bundled Applications".

Citat:
. Da li postoji neki mali komad softvera (ili neka druga metoda) koja će da isključi monitor? Računar mi je upaljen 24/7 pa ne želim da mi obasjava sobu dok spavam... Za početak sam se snašao tako što u Power Managementu stavim da se monitor ugasi nakon minut neaktivnosti, al' to moram da setujem svako veče i da vraćam na normalno svako jutro...

Sve što možeš da uradiš iz System preferenci možeš da uradiš i iz komandne linije (Terminala). Pogledaj www.macosxhints.com, sigurno ćeš naći nešto slično, pa napraviš skirpt i onda ga ubaciš u cron ili launchd, već koji OS imaš (Panther ili Tiger).

Citat:
da li postoji neki softver koji bi mi dozvolio da te dugmiće mapiram za određene akcije, zavisno od tekućeg programa?

Da je reč o USB mišu rekao bih USB Ovedrive, ali ovako ne znam.
[ Dachaz @ 15.11.2006. 12:52 ] @
Citat:
Valjda su ti rekli koji ti je username i password na mašini? Doduše, uvek možeš sam da reformatiraš disk i instaliraš sve nanovo sa DVD-a koje si dobio uz mašinu.


Bio je autologin pa nisam imao problema.

Pogledaću ovo ostalo - tnx.
[ madamov @ 15.11.2006. 13:20 ] @
Pa, moraćeš da znaš password da bi išta instalirao.
[ Dachaz @ 15.11.2006. 14:19 ] @
Erm, napravio sam novog admin usera (dachaz) i obrisao admin usera koji su oni napravili (apple) tako da stvari funkcionišu kako treba (instalirao sam već gomilu programa a neki su mi tražili password da bi snimali na Macintosh HD i kucao sam svoj i sve je bilo ok).

Sorry ako nisam bio jasan prvi put
[ madamov @ 15.11.2006. 14:22 ] @
Ma nema problema. A mogao si samo da resetuješ password administratora.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.11.2006. 15:01 ] @
Citat:
Dachaz: E sad i ja da krenem sa pitanjima... :)

5. Da li postoji neki mali komad softvera (ili neka druga metoda) koja će da isključi monitor? Računar mi je upaljen 24/7 pa ne želim da mi obasjava sobu dok spavam... Za početak sam se snašao tako što u Power Managementu stavim da se monitor ugasi nakon minut neaktivnosti, al' to moram da setujem svako veče i da vraćam na normalno svako jutro...


A što ti smeta takvo podešavanje? Ja 1min off imam i po danu..a pošto se kompjuter ne onesvesti, već samo ugasi monitor, paljenje je momentalno :)
[ Dachaz @ 15.11.2006. 15:21 ] @
Jer nekad ume da se desi da blenem u monitor čekajući nešto duže od minut pa se onda isti ugasi!
Koliko god se on brzo palio mislim da je besmisleno (a možda i hardverski nezdravo) da se monitor svako malo pali i gasi.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.11.2006. 15:39 ] @
LCD je..mislim da mu ne smeta paljenje/gašenje.
Ja sam namestio dim lights pre pravog gašenja, tako da me to upozori na skoro gašenje. Mene recimo to uopšte ne muči :)

E sad, je prava prilika da ja priupitam nešto za Apple Mail, što me nervira već neko vreme.

Namestio sam da Advanced da mi mail sa servera briše čim ga skine kod mene na kompjuter, ali ovaj to ipak ne radi, već ostavlja mailove gore, pa ih ja posle nekog vremena, kad se setim, obrišem ručno. Jel ja tu nešto ne razumem or what?
[ madamov @ 15.11.2006. 15:54 ] @
Ostavlja ih na serveru? Imaš onaj checkbox "Remove message from server" a onda ispod toga i popap na kojem stoji "Immediately, aaafter one week, one month" itd. Jesi li sigurno stavio na "Immediately"?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.11.2006. 20:32 ] @
Stoji Right after i to je chekirano :)
Palo mi je na pamet da je do provajdera, ako mi se, a desi se često, pukne konekcija ka mail serveru, Mail ne shvata da je neke već skinuo i da ih može u sledećem naletu obrisati, već se muči da skine sve, pa onda briše...
[ madamov @ 15.11.2006. 22:38 ] @
Moguće da je to. A pričamo o POP3 nalogu, ne o IMAP nalogu?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.11.2006. 22:51 ] @
Da, POP.
Jel razlika u protolkolima samo ta da IMAP mailove čuva na serveru, pa radi sinhronizaciju na više računara? Tako sam negde/nekad čuo..ali mi ta priča nešto i ne drži vodu, jer i na POP-u čovek ne mora da obriše mail sa servera, nego da je na 5 mesta skida. Jedino je problem kod pročitane/nepročitane pošte..kod POP-a bi se skidala svih 5 puta i ona pročitana :)
[ NastyBoy @ 15.11.2006. 22:59 ] @
Citat:
Mail ne shvata da je neke već skinuo i da ih može u sledećem naletu obrisati, već se muči da skine sve, pa onda briše...

Ovo je najverovatnije problem do tvog provajdera, tj. njihovog mail servera koji ne markira sve mejlove jedinstvenim "shiframa". Sa korektnim POP3 serverom Mail.app bi trebao da je u stanju da prepozna da li je neke od mejlova vec prethodno skidao i da takve ostavi na miru (tj. da ih ne skida ponovo).

[ madamov @ 16.11.2006. 09:16 ] @
Citat:
Jel razlika u protolkolima samo ta da IMAP mailove čuva na serveru, pa radi sinhronizaciju na više računara?

Osnovna jeste, ali kada bih pročitao RFC za IMAP kao što sam prostudirao onaj za POP3 verovatno bih umeo nešto više da ti kažem. B)
[ madamov @ 17.11.2006. 15:25 ] @
Citat:
Kako podesiti Apache+PHP+MySQL?


http://www.macmerc.com/article...riday_Download_of_the_Week/384 započinje seriju tekstova na ovu temu, pa proveravaj kada izađe drugi deo. Za sada su samo pomenuli MAMP distribucije. Imaju RSS feed, ako ti je tako lakše.
[ Dachaz @ 17.11.2006. 17:20 ] @
Fantazija!
I XAMPP i MAMP imaju ono što mi treba.

Thanks!
[ Dachaz @ 18.11.2006. 13:48 ] @
Mapiranje mišjih dugmadi na različite akcije u različitim programima: SteerMouse

Uzgred, koja tastaturna kombinacija je za Euro znak?

EDIT: Ok, našao (shift+option+2 na US, shift+option+5 na SR tastaturi)
[ Dachaz @ 09.05.2007. 17:47 ] @
Up, up, up from the grave! :)

Pošto se ovde spominjao CalculateSizeCM (koji, inače, ne radi na Intelu) - aj' ovde da priupitam da li neko ima zamenu za njega koja radi isto?
Ili, da li postoji neka komanda sa terminala (od onih defaults.write) da običnom GetInfo naredim da mi za svaku selekciju veću od 1 radi kombinovani GetInfo (a ne za veću od 10 ili na koliko je po defaultu... znam da je nešto "mnogo" ali se zverski smorim kad selektujem mnogo-1 fajlova pa mi iskoči gomila pojedinačnih GetInfo panela)...?

Gledao sam po MacUpdate i tamo ima kojekakvijeh gluposti (CM-ova) za brzo menjanje grupa i čega već što mi ni marginalno ne treba...
Hoću samo da ne moram da napamet sabiram veličine nekoliko foldera/velikih fajlova (a, bogme, niti da ih prebacujem u treći folder pa vraćam nazad).
[ DS_Store @ 09.05.2007. 19:11 ] @
Citat:
Dachaz:da li postoji neka komanda sa terminala (od onih defaults.write) da običnom GetInfo naredim da mi za svaku selekciju veću od 1 radi kombinovani GetInfo


Cmd Opt I

Nadam se da ti nije frka što ne ide iz Terminala ;)
[ Dachaz @ 09.05.2007. 20:02 ] @
Baš smor

Uzgred, nećeš verovati da sam pre sat vremena "pronašao" ovo rešenje čitajući spisak keyboard shortcutova na Apple sajtu.

Da, znam da sam dileja

Hvala, however!!
[ madamov @ 09.05.2007. 23:38 ] @
Što si dileja, pa ni ja nisam znao za ovaj shortcut? B)
[ henrik @ 09.05.2007. 23:47 ] @
Citat:
DS_Store: Cmd Opt I

Nadam se da ti nije frka što ne ide iz Terminala ;)


Rispekt!!! :hail:

Dabogda te CS3 dobro služio i sam se apgrejdovao do CS50.
[ Dachaz @ 09.05.2007. 23:48 ] @
Hehe, ma dileja sam što sam na TUAW video da je Apple osvežio dokument sa listom prečica (iako autor tog posta sam nije znao šta je novo na toj stranici, samo da je nova jer mu je iskočila na nekom RSS-u) i onda ja skoknuh tamo pošto sam od početka druženja sa OSX-om bio oduševljen količinom prečica za sve i svašta (i kako su na zgodnim mestima) pa rekoh - aj' da vidim šta tamo piše.

I video sam par novih (od kojih sam pola zaboravio :)), a za Cmd+Option+I sam bio u fazonu "ok, izašao mi je isti ekran... čemu dve prečice?" pa sam posle video da nije baš isti ;)
[ DS_Store @ 10.05.2007. 07:55 ] @
Onomad sam u Finderu kliknuo na File pa pretisnuo Opt i vidim pojavi se Show Inspector i odmah se setih OS9. Tako sam i ja provalio.

Citat:
henrik: Rispekt!!! :hail:

Dabogda te CS3 dobro služio i sam se apgrejdovao do CS50.


E, poslao sam ti emajl sa zahvalnicama i pečenim prasetom!
[ Dachaz @ 19.06.2007. 17:18 ] @
Da li je moguće nekoj aplikaciji koja bi inače pri izvesnoj akciji zahtevala admin autentifikaciju dozvoliti da se ta autentifikacija automatski izvrši?

E sad, pošto ni ja ne bih shvatio ovo pitanje: konkretno, kad se podiže sistem pa se prvi put upali MAMP on traži da ukucam svoj password ponovo kako bi pokrenuo Apache na portu 80. Ovo generalno i ne smara mnogo jer traži samo jednom po startovanju u OS-a što je kod mene uglavnom jednom mesečno (kad naleti neki security update ) - no - isparanoisao sam da može da se desi da nestane struje (ili nešto slično) nekom prilikom kad odem na put a da ću baš tad imati potrebu nešto da brljam po svom računaru preko neta, pa bih voleo da MAMP ne zahteva user imput kad se inicijalno pokreće server

Da li sam normalan?
Ne, ni najmanje
[ madamov @ 19.06.2007. 18:03 ] @
To tako kako si zamislio ne može, šta misliš koliko bi bušni bili? B) U stvari, može iz Terminala, ali se ovaj tvoj problem ne rešava tako. Na UNIX-u su svi portovi između 0 i 1024 rezervisani za root korisnika, zato ti traži autentikaciju. Najjednostavnije rešenje je da Apachea dižeš na nekom od portova iznad 1024, a da uz pomoć ipfw dodaš pravilo koje će automatski da redirektuje sve što dolazi na port 80 ka tvom portu. Na primer:

Code:
ipfw add 400 fwd 192.168.93.45,8080 tcp from any to 192.168.93.45 80


gde je 192.168.93.45 tvoja IP adresa.
[ Dachaz @ 19.06.2007. 19:53 ] @
Vidiš, vidiš, to je skroz dobra ideja!
Mada ću na ruteru dodati takvo pravilo za port triggering...

Btw, svestan sam bio da bi tako neko podešavanje bilo security leak najgore vrste, ali... Eto
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 26.07.2007. 16:11 ] @
Primetio sam nešto čudno. Na iMacu sam većini USB memorija (flash, CF kartice i sl.) dodelio nove ikonice, umesto generičkih, ali kad te iste uređaje sad spojim na PB, ne vide se, nego se opet prikazuju generičke..kao da to ima veze sa kojom se mašinom povezuju, a ne sa onim skrivenim icns fajlom, koji definiše ikonu i koji se nalazi na samoj USB memoriji). Jel moguće da sam se nešto utripovao i da sam nekom greškom obrisao icns fajlove, a da se toga ne sećam? :) A sad nisam pri drugom Macu, pa ne mogu da vidim da li se na njemu ikonice vide normalno :)
[ cikaKosta @ 27.07.2007. 07:33 ] @
Prosto ne znam kako ti se to deshava, jer ja imam 2 maca, lampu i macbook i konkretno za iPod shufle i Sony aparat prikazuje ikonice koje sam ja menjao na iMacu jednako i na lampi i na macbooku, mislm ako si shvatio chemu pricham :).
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 27.07.2007. 12:51 ] @
Shvatio :) Onda je kriv faktor čovek..kao i obično :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 31.07.2007. 00:38 ] @
Kako najjednostavnije da obrišem gomilu zaključanih/lokovanih fajlova, razbacanih u različite podfoldere? Group selection ne daje opciju Include subfolders, pa ne vredi ako samo top folderu i fajlovima u njemu skinem lock.

Verovatno iz terminala..neki sudo.. :)
[ DS_Store @ 31.07.2007. 08:51 ] @
Ma kakav Terminal (nije da mu nešto fali :).

Evo ti u atachmentu program UnlockAll ("A Batch File Locking and Trash Clean Up Utility") koji mi se pokazao daleko najbolji za ovakve stvari. Ne mogu sad da ga nađem ni na VT ni na MU pa mi je lakše da ga uploadujem pa nek stoji ako nekom zatreba.

Ima ih još ove vrste (LockMeBaby, Locker, ...) ali ovaj mi najbolje radi.

P.S. Neće upload, šaljem mejlom.
[ madamov @ 31.07.2007. 10:35 ] @
A jesu li ti fajlovi već u kanti? Ako jesu, samo drži taster option dok biraš "Empty Trash" iz Findera.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 31.07.2007. 15:56 ] @
Uh, odlična fora! :) Radi. A da, bili su mi već u Trashu, pa kad ih nisam mogao obrisati, izvadio sam ih, stavio na ext hdd, doneo na posao i obrisao ih iz Windowsa :blush: :)

Miloše, hvala za program, odradio je posao :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 31.07.2007. 16:01 ] @
E, a za one ikonice USB uređaja koje se na iMAcu vide, a na PB-u ne..evo sad sam se setio toga i vidim da na Ext HDD-u ne vidim ikonicu, nisam je na PB-u ni juče video, a na iMacu je vidim. Kad sam .Iconfile.icns duplirao i skinuo tačku ispred imana, pa probao tu ikonicu (znači koju iMac normalno čita) dodeliti hardu na PB-u, dobijem generičku ikonicu slike. Tek kad sam sa img2icns taj .icns fajl "konvertovao" u folder icon, mogao sam je normalno dodeliti externom hardu i sad se i na PB-u vidi :)

Mada, ne znam u čemu je problem. Ako sam pre uređajima dodeljivao ".icns" fajl, umesto "Folder icon", kako da ih jedan računar vidi, a drugi ne? :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.08.2007. 23:31 ] @
Heh, zašto volim OS X..evo novog razloga :)

Prevukao pre par dana neke foldere sa externog na Desktop, pa iako je Desktop uređen (sve pod vertikalama), ovih par fodera je ostalo na desktopu nekoj raštrkanoj formaciji, u kakvoj su bili na tom disku. Vreme prolazi, a ja brisao jedan po jedan, dok ne osta samo jedan od tih novopridošlih, čuči između onih što su pod konac i podsmeva im se :)

Prevukoh ga bliže muzici na desktopu, jer i sam ima muziku u sebi, kad i on odleti u vrstu. Pade mi na pamet da možda ako držim neki taster, pa ga prevučem negde, možda mogne da ostane BAŠ TU gde sam ga prevukao. Probam, Ctrl, on opet ode u najbližu vrstu/colonu. Probam Option, on isto. Probam Command..on osta tamo gde sam ga stavio :) Sreću čine male stvari :)
[ DS_Store @ 08.08.2007. 23:42 ] @
Ha, ha, ha, e vala baš!

Inače, ista ti je fora i kada ti je isključen align to grid a hoćeš brzo da pospremiš. Selektuješ sve, pomeriš ih samo malo i pritisneš Cmd. Pustiš i - vauuuuu, he, he, he! Svaki se zakuca za najbliže mesto na gridu
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 09.08.2007. 14:53 ] @
Hahaha, znači, kadi i u kontri! :) Odlično!
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 22.08.2007. 20:30 ] @
Još jedna prečica. Držanje Cmnd pa klik na neku stavku u Docku nam otvara Finder i vodinas do te stavke, bilo da se radi o programu, folderu ili fajlu :)
[ DS_Store @ 23.08.2007. 13:28 ] @
E jesi Proka pronalazač :))))) Sreću čine male stvari :)))))

Probaj i Option pa klik.
Ako imaš otvoreno više programa, probaj Cmd Opt klik.
Takođe, probaj da klikneš, držiš dok se ne pojavi meni pa onda Option (ovo važi i za svaki drugi meni).

Drži Shift i klikni na separator pa pomeri kursor uz levu ili desnu ivicu ekrana.
Drži Opt, klikni na separator i uradi resize.

Uživaj! :))))))))
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 23.08.2007. 17:16 ] @
Hehe..

Option klik i Cmnd+Option klik rade jednu te istu stvar..prozor se diže, a svi ostali se hajduju :)
Ovo za Option dok je aktivan neki meni znam :)
Shift pa pomeranje Docka..cool. Meni dock stoji na levoj strani, ali sam to radio preko Prefs dijaloga :)
Resize ne koristim često..a primetio sam da i ako ga upotrebim, to bude da smanjim dock..do sada sam to radio 3x i svaki put mi je novi dock sve manji i manji :)

Hvala :)
[ DS_Store @ 23.08.2007. 18:58 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Hehe..

Option klik i Cmnd+Option klik rade jednu te istu stvar..prozor se diže, a svi ostali se hajduju :)

E da, ovde nisam biJo precizan - Opt click na aktivnu aplikaciju. Onda se samo ona na brzaka sakrije ;)

Zaboravih i ono što je madamov već napisao - Opt Empty Trash na kanti u Docku briše sve, i zaključano i nezaključano.
Cmd Opt drag na ikonicu u doku na silu otvara fajl u tom nekom programu.
Cmd drag premešta program ili folder iz Docka na drugo mesto.

Valjda je to sve...? :O
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 23.08.2007. 19:09 ] @
Citat:
Cmd drag premešta program ili folder iz Docka na drugo mesto.


Ja ni manje ni više nego na Desktop izbacih Photoshop! :) Sva sreća pa postoji Undo :)
[ madamov @ 24.08.2007. 10:16 ] @
Znam neke koji su godinama držali Excel i Word na desktopu i ovi radili sasvim normalno. B)
[ al2004 @ 25.10.2007. 10:48 ] @
prilikom pokusaja instaliranja mac os-x 10.04.09 g5-mi javlja poruku

panic (cpu0 caller 0x002e5a5c): unable to find driver for this platform: powermac 11,2

........

kernel version:
darwin kernel version 8.9.2:
panic : we are hanging here


ako je neko imao slican problem molim za pomoc
hvala
[ NastyBoy @ 25.10.2007. 11:23 ] @
Sa kod diska to instalirash?
Disk koji je stigao uz sam G5 ili sa nekog drugog modela?
[ madamov @ 25.10.2007. 11:48 ] @
To se na G5-cama dešava kada probaš da je podigneš instalacionim diskom koji nije za nju. Takođe je zbunjujuće što pominješ 10.4.9, takav ne postoji kao validan butabilni retail Tiger DVD, poslednji takav je 10.4.6 jer su se posle toga pojavili Intel Macovi. Najverovatnije imaš imidž pečovan da podigne i instalira Mac OS X na "klasičan" PC, a sa njim nema šanse da butuješ G5-icu.
[ al2004 @ 25.10.2007. 13:09 ] @
hvala za odgovore.
koji operativni mi je potreban da bi napravio reinstalaciju.
u pitanju je g5 2,3 dualcore i na njemu je trenutno instaliran mac os x 10.4.10
[ madamov @ 25.10.2007. 14:04 ] @
Ako je to jedna od ovih mašina, ona je došla sa klot 10.4 sistemom, ali se bojim da klot retail 10.4 nju podići neće. Znači ili 10.4.3 ili 10.4.6. Ona kasnija serija G5-ica, tj. ujedno i poslednja, je dolazila sa 10.4.2 i 10.4.4 kasnije.

Ili da sačekaš Leopard za koji dan. B)
[ shoe @ 08.03.2008. 03:49 ] @
evo mene sa josh jednom situacijom :) SBB + AirPort Express + ShakesPeer = !?!?!? :) kako forvordovati ili podesiti portove i shta vec kog djavola treba da se radi sa firewallom ? onaj deo price SBB + AirPort radi super sad samo ostatak da sredim :) ? umm na leopardu sam ... unapred zahvalan ;) ?
[ madamov @ 08.03.2008. 10:29 ] @
Uđi u Aurport Admin Utility pa forvarduj potreban port na tvoju mašinu unutar lokalne mreže. Ili forvarduj sve portove za konekcije inicirane spolja ka tvojoj mašini. Za to imaš dve odvojene opcije u Airport Admin Utility-ju.
[ shoe @ 08.03.2008. 15:52 ] @
hvala, ali moze li malo uproscenije objashnejnej .. aj em a ritard pa ne razumem ovo :(
[ madamov @ 08.03.2008. 16:20 ] @
Ako ne razumeš, onda bolje da ne diraš. Nemam Airport baznu stanicu pri ruci da ti skinem ekrane, ali bi mogao malo i sam da se potrudiš.
[ shoe @ 08.03.2008. 19:08 ] @
evo posle 2 dana truda sam uspeo :/ jebem mu misha :( fala u svakom slucaju
[ tedi97 @ 08.06.2008. 02:06 ] @
Pitanje : Icone foldera na desktopu

Isčitah ovde svih sedam stranica..ni pretragom po forumu ne nalazim jednu običnu temu:

skidam Icons sa neta , na primer

http://interfacelift.com/icons...p?sort=date&id=&page=3

dobijem set, raspakujem...sve su tu, ali bez ekstenzije, ikakve...

postavim na desktop i pokusam da u njih stavim neke podfoldere, fajlove ...nista...
get info pise ovako:mac os icon file

ali to nije folder u koji mogu da prevucem fajlove..

sta se zapravo desava, total sam sludjen

treba mi uputstvo ili link ka ikonicama foldera
skinuo sam Iconographer, sacuvam ka *icns file, ali to je ikonica, nije ikonica foldera...
molim za pomoc






[ MacOS @ 08.06.2008. 02:53 ] @
>> sta se zapravo desava, total sam sludjen
>> treba mi uputstvo ili link ka ikonicama foldera
>> skinuo sam Iconographer, sacuvam ka *icns file, ali to je
>> ikonica, nije ikonica foldera...
>> molim za pomoc

Ikona fajla moze da bude i ikona foldera. Copy/Paste pa probaj. Ako
zelis da na ikonu foldera (default ili nekog iz template-a) stavis
ikonu programa probaj Viou. Jeste da nije dugo updateovan ali po meni
je najbolji.
[ DS_Store @ 08.06.2008. 03:56 ] @
Da se ne bi puno zezao evo kako ćeš:

1. Skini Micon - http://www.filewell.com/micon/
2. U levo polje prevuci ikonicu koju želiš;
3. U desno polje prevuci folder na koji želiš da zalepiš ikonicu;
4. Klikni "Set".
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.06.2008. 11:28 ] @
Ali niko da coveku odgovori bas ono sto ga zanima :)

Kad raspakujes ikonice foldera, selektujes jednu, kopiras je (Command + C), pa kliknes na folder kome bi da promenis ikonicu, uradis Command + I (da dobijes Get Info prozor), kliknes na dosadasnju ikonicu tog foldera u gornjem levom uglu Get Info prozora, videces da je dobila svetlu auru oko sebe i sada samo uradis Command + V za paste, cime ces onu novu kopiranu ikonicu pejstovati umesto te stare. Ugasis prozorce i to je to. Kad brises novu ikonicu, otvoris get info prozor za taj folder, selektujes tu novu ikonicu i obrises je.
[ DS_Store @ 08.06.2008. 12:14 ] @
Čekaj, bre:

Citat:
tedi97: postavim na desktop i pokusam da u njih stavim neke podfoldere, fajlove ...nista...

Dakle, čovek hoće da obeleži neki folder ikonicom kako bi mogao da ga, da izvineš, natrpa stvarima.

Zar za laika nije lakše da menja ikonice pomoću Micona nego da se zamlaćuje sa Get Info prozorima? Pa to i mene mrzi da radim a kamoli obične smrtnike.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.06.2008. 13:21 ] @
Zaista nemam pojma sta pomenuti program radi, ali posto se ovo gore sto sam naveo zavrsi u nekoliko komandi
Copy
Get Info
Paste
Close Get Info

upotreba nekog programa za tu stvar mi je suvisna :) Kao kad bih za rename fajla skidao neki 3rd party program :)

A covek ce vec videti sta mu je lakse i logicnije :)
[ Darko Selakovic @ 08.06.2008. 13:41 ] @
Ovako ćemo da rešimo:

na stranici http://www.apple.com/support/mac101/ ima sekcija:


http://www.apple.com/support/mac101/customize/

gde ima baš konkretno kako se menjaju ikonice:

http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=304735
čak imaju i tri linka gde ćete naći razne ikonice.
[ MacOS @ 08.06.2008. 15:27 ] @
>> skinuo sam Iconographer, sacuvam ka *icns file, ali to je
>> ikonica, nije ikonica foldera...

Da se vratimo na pocetak. Uz pomoc njega mozes da snimis ikonu cak i
u folder sa opcijom Save Into File. Jedino je pitanje sta tebi
stvarno treba.

E sad, Micon... Dobra fora ali ne stedim mnogo u kliktanju. Viou ipak
postoji kao UB i sad ima i CM pa vas pozivam da probate. Ja ga
koristim vec 4 godine i odusevljen sam.
[ Džeronimo @ 08.06.2008. 15:43 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Kad raspakujes ikonice foldera, selektujes jednu, kopiras je (Command + C), pa kliknes na folder kome bi da promenis ikonicu, uradis Command + I (da dobijes Get Info prozor), kliknes na dosadasnju ikonicu tog foldera u gornjem levom uglu Get Info prozora, videces da je dobila svetlu auru oko sebe i sada samo uradis Command + V za paste, cime ces onu novu kopiranu ikonicu pejstovati umesto te stare.

Ima i još lakši način :)

Otvori Get Info foldera kojem hoćeš da promeniš ikonicu i onda samo mišem odvučeš novu ikonicu na mesto ikonice u gornjem levom uglu Get Info prozora :)
[ tedi97 @ 11.09.2008. 09:00 ] @
Konacno sam ponovo stigao ovde...Hvala svima, stvarno ste super!

Citat:
Džeronimo: Ima i još lakši način :)

Otvori Get Info foldera kojem hoćeš da promeniš ikonicu i onda samo mišem odvučeš novu ikonicu na mesto ikonice u gornjem levom uglu Get Info prozora :)



[ tedi97 @ 31.10.2008. 14:17 ] @
Muci me nov problemčić, sitan, ali ...Ranije sam imao u dock folder sa Last opened files, tako nekako se zvao i bilo mi mnogo prakticno da ne trazim neki file koji sam nedavno otvarao..
Sada mi tog foldera na docku nema i pokusavao sam da ga nadjem gde li je smešten , da ga opet postavim na dock..nema ga , ama baš nigde..

Ima li neko takav folder ( last ili recent opened files ) na docku i koja mu je putanja?



[ cikaKosta @ 31.10.2008. 17:05 ] @
Ja znam za recent items u apple meniju, a za dock iskreno ne znam, nisam to video...Ali dok ti neko ne odgovori, mozesh da se zadovoljish ovim...jes malo komplikovanije, al radi posao
[ tedi97 @ 31.10.2008. 17:53 ] @
Hvala veliko cika Kosta! Tacno tako , radi pos'o! To je najvaznije....ako neko sazna gde je taj folder i da ga stavim na dock, bice mi jos ugodnije!

:)
[ DS_Store @ 31.10.2008. 18:20 ] @
Eve ti:
Citat:
1. Open Terminal. (/Applications/Utilities/Terminal)
2. Paste this following line in Terminal (it is one long line):

defaults write com.apple.dock persistent-others -array-add '{ "tile-data" = { "list-type" = 1; }; "tile-type" = "recents-tile"; }'

3. Restart the Dock by entering (the capital D is required):

killall Dock

Na desni klik imaš da biraš šta hoćeš da vidiš od Recent - programe, fajlove ili servere (mrežu).
[ yoseep @ 02.11.2008. 14:04 ] @
a možeš i da napraviš Smart Folder, pa da mu kažeš Last opened date is within last i odrediš koliko unazad. onda prevučeš smart folder u dock i to je to.

josip.

[ tedi97 @ 02.11.2008. 15:21 ] @
Yoseep, sjajno, samo da naučim da pravim smart folder...odoh da tragam, ako ne nadjem, vraćam se ovde ...već se plašim neke komplikacije od posla...
[ Dachaz @ 02.11.2008. 16:27 ] @
U Finder-u - File / New Smart Folder (da ne opsujem i kažem option-command-N).
Woo, I'm a rocket scientist! :P
[ tedi97 @ 02.11.2008. 17:32 ] @
Ma, nasao ja to, i sa plus otvorio Last opened i date within in...sacuvao...da li ce se ovaj novi folder sinhronizovati novootvaranim folderima i fajlovima?

Evo, nasao sam VOJAGER je postavio neke svoje screen shots i na njegovoj fotki sam video taj folder koji sam ja izgubio...







[Ovu poruku je menjao tedi97 dana 02.11.2008. u 19:04 GMT+1]
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 04.11.2008. 13:25 ] @
Na http://www.macosxhints.com/article.php?story=20071101055329470 imaš uputstvo kako to da uradiš, a to je ovo što ti je DS_Store i ostavio.

Ja sam sad probao i radi mi. Nemam ikonicu sa strelicom i plavim folderom, kao na toj slici gore, ali ne znam da li tako treba ili ne, ali ako želiš da imaš neku svoju ikonicu, evo ti kako da ti stackovi imaju neke druge ikonice..
http://www.leopardtricks.com/l...anging-stack-icons-in-the-dock
[ tedi97 @ 04.11.2008. 15:19 ] @
Hvala .
Odradio i zaista sada imam i na Dock-u Recent files, Applications itd.....!

Ok. Ali ne bih bio ja da ne kazem da nije perfekcija, jer tu ikonicu na Dock-u ne mogu promeniti da bude drugacijeg izgleda..


Evo kako to izgleda i na desni klik nema opcija za get info, da bih mogao promeniti izgled ikonice.




Ako jednog dana naletim na Recent folder na Dock-u i da se moze dobiti vise opcija desnim klikom, javicu sa zadovoljstvom .
[ AtilaHuntBG @ 08.12.2010. 09:50 ] @
Neznam gde da postavim temu, imam jednostavan problem ali ja kao svez korisnik MacBook Pro ne znam kako da prebacim fajlove sa Mac na eksterni HDD koji koristim i na PC i obratno sa tog istog HDD da nesto prebacim u drugi Mac?
[ madamov @ 08.12.2010. 11:51 ] @
Hard disk mora biti formatiran tako da ga vide oba sistema. Ili ako je već u HFS+ formatu (Mac OS X default formatu) da se na Windows instalira softver poput MacOpenera koji omogućava Windowsu da koristi HFS+ formatirane diskove.

Imaj u vidu da Mac OS X po defaultu ne može da piše po NTFS particijama, samo po FAT32, pa ako nemaš potrebu da prebacuješ fajlove veće od 2 GB, FAT32 može da posluži. U suprotnom moraš da:

- aktiviraš pisanje po tačno određenoj NTFS particiju komandama iz Terminala (uslov je da imaš Snow Leopard)

- instaliraš neki od proizvoda koji omogućavaju pisanje po NTFS particijama na Mac OS X
[ banchi @ 17.12.2010. 10:46 ] @
Zelim da promenim (replace) ikonu zastave nepostojece drzave koja stoji uz serbian input menu (leopard).
Ubih se trazeci po netu gde se nalaze ove ikone ali bez uspeha.
Pretpostavljam da su u nekom bundle fajlu, u nekima sam trazio ali bezuspesno.
Ima li neko ideju, gde su smestene zastave?