[ Ranzo @ 24.10.2006. 03:48 ] @
mysql_query("UPDATE tabela SET total_votes = total_votes + 1 WHERE id = '$id'");
i onda da bih saznao koliko sada ima glasova, ide nesto poput
...mysql_query("SELECT total_votes FROM total_votes WHERE id = '$id'")

jel moze to nekako brze tj optimalnije? sve mi izgleda kao da moze, jer se radi sa istim poljem u istoj tabeli i sa istim ID, ali stvarno nemam ideju kako bi se to odradilo
[ Milan Andjelkovic @ 24.10.2006. 17:57 ] @
Pa nemaš načina da zguraš update i select u jednom kveriju. Odnosno imaš, ali ne sa ciljem koji si naveo. A kveriji koje si naveo teško da mogu da budu kraći i optimizovaniji.
[ Ranzo @ 24.10.2006. 19:59 ] @
ok, pretpostavih to, ali rekoh da proverim sa josh nekim

hvala
[ Spirkowsky @ 25.10.2006. 07:13 ] @
Čini mi se da nije dat dobar "primer". Tj u selectu bi trebalo da stoji "FROM tabela" umesto "FROM total_votes"

Ukoliko (a tako mi deluje) se "id" odnosi na opciju1, opciju2 itn isquliraj donji pasus.

U slučaju da se beleži npr id_korisnika, glasao_za_opciju_id_1, a postoji total_votes u smislu uniq_id, onda može da stavi auto_increment atribut na total_votes i kasnije koristi select last_insert_id(); koji bi vratio poslednji "id", tj "total_votes" iliti ukupan broj glasova ... Mislim, 99% sam siguran da nije tako koncipirano, ali počeo sam zbog smanjene koncentracije počeo da kucam odgovor bez pažljivijeg obraćanja na upite pa mi je glupo da propadne mudrovanje :) da, znam, u tom slučaju bi napisao da ima još jedan update pre ovoga :)

my 2 eurocents