[ Parago @ 24.10.2006. 18:26 ] @
Postoji li u Beogradu neka skola specializovana za Max? Nesto poput Chirona?
[ 3D-generik @ 24.10.2006. 20:36 ] @
...poput Chirona nema sigurno!!!
[ DamjanMX @ 24.10.2006. 22:22 ] @
http://www.yucad.com/
[ Parago @ 24.10.2006. 22:45 ] @
Steta sto nema nesto poput Chirona. Ovaj yucad mi deluje nekako neozbiljno. Mozda i bude nesto u bliskoj buducnosti... Hvala na informacijama.
[ DamjanMX @ 25.10.2006. 00:31 ] @
Taj yucad je jedna od najstarijih skola za 3d u beogradu, a imaju veoma sposobne predavace....
[ abishai @ 25.10.2006. 00:33 ] @
^ Parago, njima taj sajt i nije bas u funkciji... Kontaktiraj Miljana (aka - babybottle) sa dz on je jedan od predavaca i mozes videti sa njim sve sto te interesuje.
[ 3D-generik @ 29.10.2006. 15:10 ] @
Citat:
Taj yucad je jedna od najstarijih skola za 3d u beogradu


...sto ne mora da znaci da je i najbolja!

....ja se ne bih ni usudio da poredim Yucad sa Chironom. Ipak je covek koji je osnovao Chiron bio faca u ILM-u.


Poz
[ DamjanMX @ 29.10.2006. 16:24 ] @
Ja se ne bih usudio da cenim skolu na osnovu jednog profesora....
[ Lucic Nemanja @ 29.10.2006. 21:43 ] @
Ja sad imam 14 godina.Oce li u vreme kad ja budem studirao biti neka skola za 3d?Koliko kosta taj Chiron?
[ Parago @ 29.10.2006. 22:36 ] @
Chiron je skup. Mislim da je prva godina oko 1600 eur. Licno mislim da ne vredi ni upola toliko, jer 99% toga mozes nauciti i sam, prakticno placas samo sertifikat.
[ 3D-generik @ 30.10.2006. 22:45 ] @
Citat:
DanjanBMX: Ja se ne bih usudio da cenim skolu na osnovu jednog profesora....


...evo, ja se usudjujem!!!

Citat:
PARAGO: Chiron je skup. Mislim da je prva godina oko 1600 eur. Licno mislim da ne vredi ni upola toliko, jer 99% toga mozes nauciti i sam, prakticno placas samo sertifikat.


....reci mi Parago, da li si 100% stojis iza ovoga sto si rekao. Odnosno, da li si se uverio da li vredi ova skola. Mislim da nikad nisi ni zasao u prostorije Chirona, a pricas kao da si zavrsio ovu skolu. Mislim, da je ovo zlonamerno, ali donekle i opravdavam ovo sto si rekao. I ja, recimo kad ne bih bio u mogucnosti da upisem ovu skolu....verovatno bih nesto nakenjo o Chironu i Pedji Bakicu. Ali eto, prosralo me.....slucajno sam nasao na ulici 6000 evra (ozbiljno), i upisao Chiron. Da nisam nasao pare, nikad je ne bih ni upisao.....i, naravno, nastavio bi da kenjam o ovoj skoli.

poz
[ DamjanMX @ 30.10.2006. 23:39 ] @
Super, tri bambija za tebe.......zasto je nemoguce ostvariti normalnu raspravu sa vama kajronovcima? Svi se ponasate kao hodajuce reklame. Jel covek lepo pita za 3d studio max skolu?! Zasto flejmujes ovaj topic bezveze. Ili ste poceli i 3d studio da ucite? Ne brine mene cena chiron-a, niti profesorski kadar, za koji znam da je kompetentan. Vec me brine karakter ljudi koji pohadjaju tu skolu. A posto vidim da nisi mogao ni nadimak lepo da mi prepises, mozda bi trebalo da vas prvo nauce da koristite tastaturu.
[ Parago @ 31.10.2006. 01:45 ] @
Covek ne mora fizicki da stoji u njenim prostorijama da bi doneo moj zakljucak. Za one koji ne mogu sami da savladaju znanje, citaj - chiron jeste odlicno mesto.
3D paket je program, bio on maya ili max, stoga ucio ti u chironu ili sam nema velike razlike, sem sto ces to brze savladati uz dodeljeni sertifikat. Postavi neki svoj model i garantujem da se nece mnogo razlikovati od ostalih, a trebalo bi! - jer skolu placas 1600 eur...
...Nemoj samo reci da je nemoguce savladati neku 3D oblast kao sto su: modeling, rigging, particle flow itd za manje od 3 dana bez Chironove pomoci, iskreno - smejacu se.

Citat:
3D-generik:I ja, recimo kad ne bih bio u mogucnosti da upisem ovu skolu


Sobzirom da si se obracao meni -> Jesam li ja to negde napisao da nisam u mogucnosti? Objasni.
[ reject @ 31.10.2006. 13:53 ] @
Citat:
DamjanMX: zasto je nemoguce ostvariti normalnu raspravu sa vama kajronovcima? Svi se ponasate kao hodajuce reklame.

Nisu svi, znam dosta ljudi koji imaju sasvim realnu i jasnu sliku o tome "dje su bili i sta su radili",
ali manje-vise si u pravu.
Citat:
Parago: Postavi neki svoj model i garantujem da se nece mnogo razlikovati od ostalih, a trebalo bi! - jer skolu placas 1600 eur...

Nema to veze s tim. Ne treba se dalje krljati oko toga.
Citat:
...Nemoj samo reci da je nemoguce savladati neku 3D oblast kao sto su: modeling, rigging, particle flow itd za manje od 3 dana

Sve se moze kad se hoce, a pogotovu kad se mora. :)
[ d4rk3lf @ 31.10.2006. 14:03 ] @
Citat:
Parago:
...Nemoj samo reci da je nemoguce savladati neku 3D oblast kao sto su: modeling, rigging, particle flow itd za manje od 3 dana bez Chironove pomoci, iskreno - smejacu se.

Ne znam za tebe, ali meni ne ide od ruke vec 3-4 godine da savladam modeling u potpunosti. :)
Bio bih srecan da znam cetvrtinu procenata da modelujem kao DamjanMX koga prozivate...
[ Parago @ 31.10.2006. 16:36 ] @
Citat:
reject:Nema to veze s tim. Ne treba se dalje krljati oko toga.

Pa ima veze, al' precutacu.

@d4rk3lf - Zavisi o kom modelingu je rec. Ako mislis na organic onda kog tebe nije problem u samom modelingu. Da bi savladao organski modeling pozeljno je pre toga znati osnovu misicne muskulature ( oblik, mesto svakog misica - bez toga tesko ).
Obicno je slucaj da oni koji znaju da crtaju anatomski ispravne crteze humanoida sa lakocom nauce i organski modeling za manje od mesec dana.
[ abishai @ 31.10.2006. 20:07 ] @
^ Da se nadovezem kao neko ko ajde da kazem radi organic uglavnom, moras sto je vec parago rekao, moras poznavati anatomiju kako bi mogao da modelujes, znaci dobro prouci, ja kada sam pocinjao nisam imao pojma, znaci radio sam tipa "evo ga nos, ovde su oprilike usne :))" na kraju sam morao da pocnem malo vise da proucavam i druge stvari.
[ 3D-generik @ 31.10.2006. 21:22 ] @
Citat:
Parago: Postavi neki svoj model i garantujem da se nece mnogo razlikovati od ostalih, a trebalo bi! - jer skolu placas 1600 eur...



....zavisi od kojih ostalih...

Citat:
DamjanFX: Super, tri bambija za tebe.......zasto je nemoguce ostvariti normalnu raspravu sa vama kajronovcima? Svi se ponasate kao hodajuce reklame. Jel covek lepo pita za 3d studio max skolu?! Zasto flejmujes ovaj topic bezveze.



...a, ti damjane, obrati malo paznju na tekst iznad, pa ces videti da se radi o kajronu. I ne pada mi napamet da reklamiram bilo koju skolu, pa ni kajron......kad bi mi platili, mozda bi i reklamiro. Samo ne volim kad neko prica nesto, a ni on sam nije siguran sta prica, ili prica iz neke zlobe i ljubomore. Jednostavno, pravdoljubiv sam, ovako bi reaogovo da je u pitanju nesto sasvim pedeseto. Cak sam isto reagovo kad je Pailhead postavio render neke zgrade (koja izgleda fenomenalno)....i nasli se neki shabani (kao parago), i poceli da pljuju po Pailhedu i njegovom renderu......i to 100 % zlonamerno sa ogromnim primesama ljubomore.......Sto znaci da cu uvek da reagujem kad neko iznese tako neke maloumne i kretenske komentare.
[ Parago @ 31.10.2006. 22:20 ] @
Citat:
3D-generik: i nasli se neki shabani (kao parago), i poceli da pljuju po Pailhedu i njegovom renderu.


Zasto lazes? Ajde da si se meni obratio nego lazes ostalim ljudima o meni. Jako lose sa tvoje strane... Molim ostale koji posumnjaju u ovo da procitaju sta sam napisao o Pailheadovom radu.
http://www.elitesecurity.org/t220329-Dnevna-nocna-verzija-zgrade

A ti 3D-generik bi trebao malo da izmenis svoje ponasanje jer jedini si ko ovde pljuje i cije su poruke ispunjene psovkama ( sabani, balvani itd. ). Prestani da lazes ko neko razmazeno deriste pa ti se ovakvi ispadi mozda ubuduce nece desavati.
[ 3D-generik @ 02.11.2006. 21:51 ] @
Citat:
Parago: Zasto lazes? Ajde da si se meni obratio nego lazes ostalim ljudima o meni. Jako lose sa tvoje strane... Molim ostale koji posumnjaju u ovo da procitaju sta sam napisao o Pailheadovom radu.
http://www.elitesecurity.org/t220329-Dnevna-nocna-verzija-zgrade

A ti 3D-generik bi trebao malo da izmenis svoje ponasanje jer jedini si ko ovde pljuje i cije su poruke ispunjene psovkama ( sabani, balvani itd. ). Prestani da lazes ko neko razmazeno deriste pa ti se ovakvi ispadi mozda ubuduce nece desavati.



...nisam mislio konkretno na tebe, mislio sam na tebi slicnim.

Samo mi se ne svidja nepravda, i to je to!


PS:...ti stvarno ne znas sta je psovka!
[ deepwhite @ 02.11.2006. 22:42 ] @
3D-generik jel radis negde? ucinilo mi se da si negde napisao da si zavrsio kurs kod cuvenog profesora, pa me interesuje kako se snalazis, jel ima posla i ima li leba od tog posla? vrede li one hiljadarke koje se daju?
[ Parago @ 02.11.2006. 22:59 ] @
Citat:
3D-generik: ...nisam mislio konkretno na tebe, mislio sam na tebi slicnim.

Samo mi se ne svidja nepravda, i to je to!


Dobro pravednice, sudis o ljudima na osnovu jedne recenice, a onda glumis pravdu. Toliko o tome.
[ 3D-generik @ 05.11.2006. 10:02 ] @
Citat:
Deepwhite: 3D-generik jel radis negde? ucinilo mi se da si negde napisao da si zavrsio kurs kod cuvenog profesora, pa me interesuje kako se snalazis, jel ima posla i ima li leba od tog posla? vrede li one hiljadarke koje se daju?


....ma cekam da nam podele ove sertifikate, pa da vidim sta cu sa sobom. Inace, nisam se nesto preterano angazovao da nadjem neki posao, dok ne dobijem gore navedeno, ali sam odradio 4-5 reklama, nekoliko 3d prezentacija i jos nekih "gluposti". A da li vredi skola (3 kursa) 5000 e?.......pa vredi, bar meni......sto je najbitnije, isplatilo mi se. Shvati se sustina, sto je najbitnije, pa posle nadjes brdo DVD tutoriala....i odvaljujes se od ucenja.

Citat:
Parago: Dobro pravednice, sudis o ljudima na osnovu jedne recenice, a onda glumis pravdu. Toliko o tome.


...sudicu i na osnovu pola recenice....ako je zlonamerno. Inace, izvini ako sam te necim uvredio, nemam takta ponekad.

poz
[ Parago @ 05.11.2006. 20:07 ] @
Ma u redu je. Uostalom ovo je samo net forum, glupo je da se svadjamo. Poz!
[ nemanja g @ 12.11.2006. 00:15 ] @
Predji na Mayu!!!
Kao bivsi 3dMax-as ti preporucujem. Inace kakve bre hiljade evra za neku skolu 3d ovde... netreba vam to. Na netu ima dovoljno tutoriala - smislite projekat i krenite. Tako cete sve nauciti sto je potrebno...
[ Parago @ 12.11.2006. 01:24 ] @
Vec smo se oko toga prepirali 3D-generik i ja, i mislim da stvarno nema razloga za dalju polemiku. Dobro je ko upise chiron ( ako ima para ), dobro je i ko savlada sve sam ( mada ovo drugo je retkost ).
Pa vidis, ja sam bivsi Maya-vac i sasvim je netacno tvrditi za bilo kakav 3D paket da je bolji. Pitanje je samo koliko imas para. Za Max ti treba dublji dzep jer je bez raznih skupih plug-in-ova polu prazan iliti polu pun, dok sa maya paketom dobijes uglavnom sve ono sto ti treba.
[ nemanja g @ 12.11.2006. 08:43 ] @
Pa slazem se da je glupo meriti koji je bolji paket... Ustvari zavrsis tako sto kad radis kombinujes vise programa (desilo mi se par puta da na jednom monitoru imam otvorenu Mayu a na drugom Max) al do sada sam upoznao mnooogo slucajeva gde su ljudi sa Lightwave-a ili Max-a presli na Mayu... ovo je prvi put da cujem obrnuto.
[ 3D-generik @ 12.11.2006. 19:04 ] @
Predjite na Blender!!! Ja sam recimo na svojih pet monitora imao otvoren 3d Max, Mayu, Lightwave, XSI i Blender. I Blender mi se najvise svidja. I nikad nisam cuo da neko sa Blendera predje na neki drugi 3d paket.
[ nemanja g @ 12.11.2006. 19:22 ] @
MOram da priznam da nisam do sad cuo za Blender.... eto sta cu....
Al bas cu se "raspitati" i probati kad tad...
[ Parago @ 12.11.2006. 20:17 ] @
Probacu, mada sam zakleti max-ovac od kad znam za sebe. Nekako se u max-u osecam ko kod svoje kuce :)
[ 3D-Elite @ 12.11.2006. 22:05 ] @
A zasto mislite da je Maya toliko bolja od Maxa???

Ja sam malo radio i u mayi,ali nisam imao vremena da je ucim od 0 kada vec dosta znam Max...mislio sam da je to samo gubljenje vremena i da je bolje da to vreme iskoristim u maxu i naucim ga jos bolje.

Sta je to sto se moze napraviti u Mayi,a ne moze u Maxu???
[ Parago @ 13.11.2006. 00:12 ] @
TOLIKO??? :/ Koliko je to toliko? :)) "Maya bolja od Maxa, Max bolji od Maye" Takvim pricama se zadovoljavaju vecinom klinci koji su umetnicki operisani, pa se nadaju da ce im ime programa izroditi talenat. Radio ti u Maya ili Maxu - 100% zavisi samo od tvog talenta, znanja, savladane tehnike, rutiniranosti itd...

Najbolji su majmuni koji dodju sa pricom - Lord of the Rings radjen u mayi ?!? - ustvari nemaju blage veze ni o paketima koji su korisceni za vreme snimanja ni o FX Facilities koje su radile na specialnim efektima.
[ Boris Smislov @ 13.11.2006. 00:16 ] @
Citat:
...nisam mislio konkretno na tebe, mislio sam na tebi slicnim.
Samo mi se ne svidja nepravda, i to je to!


mislish na mene? sto bi ja bio ljubomoran na pailheada? pa nebi ga uzeo ni za shegrta od shegrta
[ Boris Smislov @ 13.11.2006. 00:28 ] @

sto reche paraga: dzaba skole, knjige, programi i updatei, ko nema u sebi nece ni u software nista nachi. tu nema updatea. paraga, moj si covek
[ 3D-Elite @ 13.11.2006. 00:32 ] @
Citat:
TOLIKO??? :/ Koliko je to toliko? :))...


Mislio sam na ovaj komentar...tj. zasto preporucuje da se predje na Mayu???

Citat:

nemanja g:
Predji na Mayu!!!
Kao bivsi 3dMax-as ti preporucujem....


Za ono "Lord of the Rings" si potpuno u pravu,slicno sam cuo i za "Ice Age".....totalno je nebitno sta je gde radjeno,vazan je krajnji vizuelni efekat....
[ abishai @ 13.11.2006. 00:40 ] @
Citat:
sto bi ja bio ljubomoran na pailheada? pa nebi ga uzeo ni za shegrta od shegrta


Ne bi on ni radio sa tobom ni u kom slucaju.

____
Boris pokusava da stekne prijatelje... heh, vec tvoj drugi "pozitivan" odgvor na es-u... jel su ti rekli da ce te banovati?
____

Radite u programima koji vam najvise leze, dal pise Max ili Maya... zar je bitno? :)
[ Parago @ 13.11.2006. 01:17 ] @
Citat:
3D-Elite: Mislio sam na ovaj komentar...tj. zasto preporucuje da se predje na Mayu???


Pa ko zna, svako ima svoje razloge, ja ti opet preporucujem da ni u ludilu ne napustas max, jer je program na samom vrhu kao i par drugih. Naucis jos Z-brush-Photoshop i to je sve sto ti treba.

U vezi Lord of the rings, ironija je u tome sto te price ni 5% ne piju vodu. Lotr - trecina svih efekata radjeno u Houdini-u. Svi efekti vatre, dima, eksplozija, varnica ( sauronovo oko, planina usuda, balrog ) radjeno u max-u. Previzualizacija takodje radjena u Max-u. Maya se takodje koristila u velikoj meri, ali ne onolikoj kao kad dodje neki veseljak i lupi Lotr napravljen u mayi :)
[ Boris Smislov @ 13.11.2006. 08:35 ] @
Citat:
ja ti opet preporucujem da ni u ludilu ne napustas max


pa sad iako si mi prijatelj ;) moram da kazem da je max za filmsku produkciju u odnosu na mayu i XSI-a ipak malko inferioran. pitaj mene, ja sam radio i sa jednim i sa drugim i u velikim filmskim produkcijama. maya je jednostavno dublja i fleksibilnija za specificne probleme sa kojima se sreces u produkciji. max je doduse brzi i intuitivniji za trivijalan rad (maya nema npr. ni cam mapping) ali nema transparenicju koju ima maya - pod uslovom da znas malko MEL-ovati.
[ Parago @ 13.11.2006. 11:28 ] @
Proklet da si Smislov-e, obrisase mi zli operateri temu zbog tebe.

Maya se koristi mnogo vise u filmskoj industriji, tome ne kontriram. Ipak drzim se onoga sto je 3D-Elite cini mi se napisao: sta to ne moze max sto moze maya? Prosto i dobro pitanje za sve zablude oko toga koji je program bolji.
Ti ako savladas u potpunosti neki 3D paket, u ovom slucaju Max, lako ces se snaci i u svakom drugom ekvivalentu.
[ Boris Smislov @ 13.11.2006. 12:19 ] @
Citat:
Proklet da si Smislov-e, obrisase mi zli operateri temu zbog tebe.


zbog mene? rahun mozes podnijeti bloodmanu i ashibashiju za sve shtete koje su ti nanesene.

Citat:
sta to ne moze max sto moze maya?


sigurno chitav niz stvari medju bizarnim problemima koji nastaju kod glomaznih produkcija. mayina (jedina?) vrlina je njen 'modularni' karakter i njena transparentnost, tj. otvorenost za dublje manipulacije. za inventivne glave ipak nudi vishe.
uzmimo za primjer hypershader sa njegovim utility node-ovima i max material editor. prvi nije ogranichen samo na teksture nego mozes njegove elemente linkovati sa bilo chim u programu. maxov material editor je krut i neproziran. to je inace reprezentativni odnos maye i maxa.
s druge strane max je zategnut i ogranichen kao sportsko vozilo koje se pali na dugme, sa automatskim mjenjachem, maya glomazni jeep kojeg moras kurblati.



[ Parago @ 13.11.2006. 12:47 ] @
Citat:
Boris Smislov: zbog mene? rahun mozes podnijeti bloodmanu i ashibashiju za sve shtete koje su ti nanesene.


Uh boga mu - sad ce se aktivirati blood i abishai na molbu novopridoslih clanova u globalno suzbijanje opozicija sa elitesecurity :) i neodoljive zelje da te banuju...
Sad cemo te zgaziti kao jednog opozicionara i resiti sve licne probleme :) Kad se forum ocisti od raznih Borisa, radovi ce nam biti hvaljeni i hvaljeni i samo hvaljeni, te cemo znati da smo najbolji na planeti :) pa cemo slati u pixar svoj CV sa toliko hvaljenim radovima :)))))), a pixarov ignore cemo protumaciti kao "mnogo smo dobri i za njih pa nece da odgovore" :)))))))) Sreca i zabluda u paketu :))
[ Boris Smislov @ 13.11.2006. 13:08 ] @
kritika = napredak. to zna i vlada.
[ Parago @ 13.11.2006. 13:44 ] @
U pravu si za maya, mada vizuelno isti rezultati se postizu i u max-u, mozda uz malo vise muke, al bitno da sljaka :)

P.S.
:) Za tvoje prokletstvo i zle moderatore sam se salio... Mislio sam da je ocigledno da Blooda treba ugaziti ko mrava za konflikte koje potpaljuje. A tebe cemo cisto da bi se otarasili neistomisljenika :))))
[ Boris Smislov @ 13.11.2006. 15:33 ] @
ne radi greshke, sad ce i tebi da spreme lomachu (jelte dark angele?)
[ 3D-generik @ 13.11.2006. 21:31 ] @
Ljudi, pa vi chat-ujete na forumu?!?! Imate serbiancafe, ako niste znali.

Inace, Borise zaboravio sam na tebe kako si pljuvo po Pailhedu, ali ti si se sam prepozno....sta cu ti ja. Inace, ja bih ga primio ko segrta, ali uz besprekoran i opsiran CV :). Elem, sto se tice tvojih komentara "Maya vs Max".....skidam ti kapu....i ja sam hteo slicno da napisem, ali si me preduhitrio. A, zaboravio si jos marking meni, dinamiku (koja je mnogo brza i preciznija od max-ovog reactora), integrisane fluide, (sto max nema), RAT (koji ne moze da fercera u max-u), pa ne znam da li max ima subd-ieve, ....a sto se tice karakterne animacije da i ne govorim.....jer kad se pomene "karakterna animacija", svi pomisle......MAYA :) :) :)

....evo, da ne budem pristrasan, i MAX ima svoje prednosti....kao sto je Vray....a, da....Vray ima i za mayu.......onda, max moze.....hm....max moze da.....hmmm......ne mogu sad da se setim.....jbga
[ nemanja g @ 13.11.2006. 23:18 ] @
Auh al ste se raspisali... izgleda da ja netrebam vise nishta da kazem... he he...
Ovo me podseca na mog kolegu sa kojim se raspravljam oko After vs. Shake-a (ja ga zezam a on shvata ozbiljno)...
Da inace After Effects moze da cita Mayine kamere (al ne i Maxove ...Ha)
Mada priznajem da dosad nisam video nikaku primenu za ovo :/
[ Boris Smislov @ 14.11.2006. 10:06 ] @
Citat:
a sto se tice karakterne animacije da i ne govorim.....jer kad se pomene "karakterna animacija", svi pomisle......MAYA :) :) :)


sto znachi da to 'pominjanje' nije nikakav argument, posto XSI u stvarima karakterne animacije ipak ima chitav niz prednosti u odnosu na mayin CA odjel. uzmimo samo blend-shapes i rad sa klusterima i razlicitim modusima deformacija itd.

Citat:
A, zaboravio si jos marking meni, dinamiku (koja je mnogo brza i preciznija od max-ovog reactora)


fuck tu preciznu dinamiku kad je nepodnosljivo spora i komplicirana. reaktor je grub, ali zato mnogo komforniji i brzi, kao i uvjek max u odnosu na maya-u. posto se generalno rad u 3D-u sastoji uglavnom od jednostavnih zadataka, reaktor bi za one koji ne rade na filmu bio vjerovatno bolji izbor.

sto se tiche mayinih modeling-kvaliteta, prije godinu ipo niko od maya-inih iskusnih modelera nije mogao da mi dokaze da maya-modeler nije bullshit - u odnosu na max-a (cak i bez polyboost-a). mislim da su koristili neke sumnjive plugin-e ili script-ove da bi uopshte mogli edge-loopovati (naravno XSI modeler moze im svima biti alter-ego).

maya je nesto kao sirovi labaratorij, mnogo sta ti nije servirano nego moras sam sklepati, a za to, i uz to, moras josh imati duboko teoretsko i prakticno znanje. nekad ti dodje kao da zelis samo upaliti auto, a nude ti se samo zice za spajanje. pa se zajebesh i spojish pogresne i kasnije vishe nisi u stanju odstraniti smece u backgroundu - bas zato sto je dubok program.

[Ovu poruku je menjao Boris Smislov dana 14.11.2006. u 11:21 GMT+1]
[ d4rk3lf @ 14.11.2006. 11:31 ] @
E ljudi, a jel' istina to da je prvu verziju Maye napravilo nekoliko entuzijasta, koji nisu bili zadovoljni tadasnjim 3D softverom, pa kao razvili softver koji njima lezi.
To mi rekao kolega pre nekoliko godina.
Ima li istine u tome?
[ Angel_of_Dark @ 14.11.2006. 12:35 ] @
Eh Borise, eto mene kad me vec prozivas.
E sad, na zalost, ne mogu da ti se suprotstavim, jer se generalno slazem sa ovim sto si napisao povodom price max-maya.
Osim u ovoj stvari (mada je i to realtivno koliko se tu ne slazem) gde imam nesto da dodam.
Citat:
uzmimo za primjer hypershader sa njegovim utility node-ovima i max material editor. prvi nije ogranichen samo na teksture nego mozes njegove elemente linkovati sa bilo chim u programu. maxov material editor je krut i neproziran. to je inace reprezentativni odnos maye i maxa.

Hypershader je super stvar, sa jednim 'malim' problemom - a to je optimizacija. Ovakvi sistemi graph editovanja su mocni i zabavni, ali su daleko od optimizovanih. Problem je nivo na kom rade mayini shaderi - koji nije low level programiranje, a nije ni high level programiranje, nego je negde izmedju. Sta to u praksi znaci? Pa znaci to da bilo koji shader koji se napravi nije ni po cemu optimizovan, zapravo, nemoguce je optimizovati ovakve shadere jer se vecina funkcija nepotrebno racuna vise puta (iz passova). Kao rezultat dobijamo to da su shaderi visestruko sporiji za rendering.
Max za razliku koristi optimizovane shadere, pre-programirane na niskom nivou, koji se ponasaju dosta brze u renderingu jer sve transformacije rade u organizovanom nizu bez potrebe da salju podatke iz jednog modula shadera u drugi i da racunaju stvari po vise puta nepotrebno.
E sad, Mayin sistem je pogodniji jer se mogu napraviti shaderi koji su donekle manje standardni, dok je kod max-a sve to dosta standardno, teze je napraviti neke egzoticne shadere bez low-level programiranja.
Mana mayinog pristupa je to da se ovakvi shaderi renderuju mnogo sporije sto nikako nije pogodno za lo-budget produkciju iza koje ne stoji mocna render farma - a cak i u tim slucajevima, Hypershader se koristi vise kao sketch sistem za artiste u kome oni mogu da sklope osnovne shadere, koji posle bivaju ponovo napisani od nule (od strane programera) kao optimizovani kodovi za (recimo) Renderman.
Sa max-om na raspolaganju vec imas optimizovane kodove koji se renderuju optimalnom brzinom - ali recimo, nemas taj nivo kontrole koji bi imao u MAYi.
Osnovno pitanje je dali neko realno ima potrebu i vremena (a pogotovo ljudstva) da se bakce sa dodatnim programiranjem da bi postigao rezultat. To ima smisla za prijekte sa velikim budzetom i sa ogromnim vremenom na raspolaganju, ali mislim da ovakav workflow ne odgovara brzim produkcijama (kakve su sve produkcije u Srbiji gde se jedva sastave modelar i animator, ili vecina vecih produkcija u evropi).
[ Boris Smislov @ 14.11.2006. 15:50 ] @
sve to stimma, samo mislim da razlike u brzini nisu tako monstruozne da su u produkciji neophodni 'rekonstruktori' shadera :)
ja sam radio u njemachkoj full-cg produkciji, gdje je radilo 140 ljudi na filmu sa farmom od 200 rahunara, sa maya-om i mentalray-om i gdje nije izgledalo da je neogranicheno vremena na raspolaganju i radilo se isto kao i sa max-om, bez ikakvih optimiranja.
[ Parago @ 14.11.2006. 16:06 ] @
@3D-generik
Dinamika u mayi jeste preciznija, ali brza? :)))) - ovo cu shvatiti kao salu :)

Za animaciju si u pravu samo ako govorimo o integrisanim mogucnostima. Za Max postoje jaki i skupi muscle animation system plug-inovi za visokobudzetnu produkciju koji su daleko iznad bilo kojih integrisanih sistema, da ne spominjem LifeStudio za facialnu animaciju koji postoji kako za Max tako i za Mayu >> sto samim tim govori da ni maya nema dovoljno dobar integrisani sistem, btv. Weta koristi LifeStudio iako od samog pocetka rade u may-i.

Koje prednosti ima max u odnosu na may-u? - pa brojne, pocev od modelinga ( samo pogledaj plug-in-ove kao sto je npr. metaball ) preko spomenute optimizacije do jos raznih mocnih plug-in-ova koji ne postoje za may-u. Po meni su oba programa odlicna, a tebe sam morao ispraviti jer si spustio Max na niske grane iz neznanja ili nekih drugih razloga ( licne prirode )

P.S.
Max ima subd-ieve :))
[ Angel_of_Dark @ 14.11.2006. 16:22 ] @
Citat:
Boris Smislov:  gdje je radilo 140 ljudi na filmu sa farmom od 200 rahunara


Sve si rekao. Farma od 200 racunara ;) Mislim da u Beogradu ne bi mogao da nadjes studio koji bi imao dovoljno struje da pokrene tu farmu (kao naj-banalniji problem). Svejedno, moje misljenje je da uz znanje i pravilno koristenje alata moze da se nadoknadi nedostatak procesorske snage. Samo, cini mi se da neki studiji idu vise linijom - bolje da mozemo da se hvalimo kako imamo stotine kompova koji renderuju i kako koristimo software koji se koristi u holywoodu, nego da se bakcemo sa optimizacijom produkcije (koju je tesko odraditi u velikim timovima, jer su potrebni strucni ljudi koji bi koordinisali sve to). A sigurno je da kosta vise jedan dobar tehnicar nego desetina kompova kada se radi o velikoj produkciji.
[ labicko1 @ 14.11.2006. 16:33 ] @
Momci svaka cast, bez obzira sto ste se udaljili od teme. Pisete o stvarima za koje sam ja samo cuo a nemam pojma kako se upotrebljavaju. Ja sam poceo pre nekih 2 godine da se bavim sa 3d programima. Prvo Rhino 3D pa posle max, ali se moze reci da sam u zadnjih 4 meseca stvarno poceo da ucim. Uradim poneki poslic na netu i prosecno zaradim nesto vise od 200$ mesecno. Zanima me kad bih imao vase znanje kolko bi zaradjivao, pa bih vas zamolio ko hoce da mi napise kolko u proseku zaradjuje.
>>>Naisao sam na jednom sajtu nekog naseg koji je zaradio preko 30000$ za zadnjih sest meseci tip iz Beograda.<<<
[ Boris Smislov @ 14.11.2006. 16:45 ] @
moguce je da je tako. sto se konkretno tiche pomenute produkcije: da je falilo dobrih tehnichara nije, rekao bih. tu su bili neki koji su se slovili kao iskusni internacionalni experti koji su radili na par znamenitih filmova kao king-kong i sl. mislim da je jednog dobrog tehnichara lakshe nachi nego jednog dobrog artistu.
[ Boris Smislov @ 14.11.2006. 17:12 ] @
Citat:
Zanima me kad bih imao vase znanje kolko bi zaradjivao, pa bih vas zamolio ko hoce da mi napise kolko u proseku zaradjuje.


ja sam radio oko 2 g. (ne konstantno) u firmi koja ima apsolutni monopol u njemachkoj na radjenje filmova u kojima se masivno koriste digitalni efekti. zato sto je posao u toj firmi san svakog 3D-djure, ova je besramno koristila chinjenicu da su ovi spremni raditi i za toplu supu. level plachanja je bio toliko nizak da je, kako sam chuo, jedan lead-modeler dobijao 1200 Eu mjesechno :)
ja sam sa 'senior artist' statusom i dobrim imageom uspjevao iztrgovati sasvim zadovoljavajucu cjenu.
u 3D-branshi je generalno situacija takva da ima dovoljno napaljenih mladih freakova koji bi za sudjelovanje u jednom znamenitijem projektu pristali i na 0 Eu mjesechno i 2 sata spavanja denevno (bio stvarno jedan koji je 6 sati tjedno spavao i radio za 500 Eu) tako da je vjestina 3D-artista extremno podcjenjena. ja trenutno uzimam oko 300 Eu dnevno.
[ Angel_of_Dark @ 14.11.2006. 17:13 ] @
Citat:
Boris Smislov: mislim da je jednog dobrog tehnichara lakshe nachi nego jednog dobrog artistu.

Ne bih se slozio. licno poznajem jako puno tehnicara koji vaze za dobre tehnicare, a su zapravo su jako losi. Samo, kada je neko tehnicar, kakav je taj tehnicar moze da oceni samo neko ko je bolji tehnicar od njega. Sto svodi na to da realno malo ljudi moze da proceni nekog tehnicara posto rezultat tehnicara najcesce nije toliko vidljiv kao rezultat artista. Ljudi u koje sam se kleo kao u strava tehnicare, opre nego sto sam i zasao u tehniku su kasnije (kada sam se usavrsio) opali jako u mojim ocima a pre svega zbog neinventivnog pristupa problemima (bez imalo kreativnosti - skolski).
Drugi problem je problem komunikacije izmedju tehnicara i artista, koji je po meni ogroman, pogotovo u usko specijalizovano pripremljenim licnostima (americki sistem skolovanja). Tehnicari se ne zanimaju za umetnicke aspekte, artisti ne razumeju i ne zanimaju ih (voleli bi da ih ne zanimaju) tehnicki aspekti. To je otprilike kao kada stavis dva invalida na gradiliste, jednog bez ruku, drugog bez nogu, i pustis ih da izgrade kucu. Jeste da ih je dvojica, ali nijedan nije kompletan, i sasvim je normalno da nikada nece biti efikasni i produktivni kao jedan zdrav radnik.
[ Boris Smislov @ 15.11.2006. 09:36 ] @
za tehnichara je dovoljno neshto zanatlijske inteligencije i marljivog uchenja. znachi teoretski moze svako da postane tehnichar. artist treba dar, a ovaj je rjedak. rad (obrnuto od 'dar') tu ne vodi nichemu. za vecinu 3D zadatka sa kojima se 3D-worker susrece ne potrebuju nikakva tehnichka umjeca (osim onih minimalnih koji ih chine 3D-workerima). kad bi jedan danashnji ti sa svim tvojim tehnickim naoruzanjem i jedan retrospektivni ja od prije 6 godina kad nisam znao ni sta je map channel, i to sa max 2.5 na monitoru, dobili 10 prosjechnih 3D zadataka, ja bi ih 8 uradio bolje od tebe (ne nuzno i brze).
[ Parago @ 15.11.2006. 11:11 ] @
100% correct! :) Dobar tehnicar moze biti svako ko ima volje da nauci zanat. Kad je zanat savladan - talenat izdvaja artiste od suvih tehnicara. Sobzirom da je veoma redak i ne moze da se nauci :) logicno da je lakse naci tehnicara nego artista.
[ Fuzz @ 15.11.2006. 11:26 ] @
Borise, jel` imas negde okaceno nesto od radova?
[ Boris Smislov @ 15.11.2006. 12:05 ] @
http://www.pathsofhate.com/TRAILER.htm
[ 3D-generik @ 15.11.2006. 14:32 ] @
Citat:
Boris Smislov: sto znachi da to 'pominjanje' nije nikakav argument, posto XSI u stvarima karakterne animacije ipak ima chitav niz prednosti u odnosu na mayin CA odjel. uzmimo samo blend-shapes i rad sa klusterima i razlicitim modusima deformacija itd.




Borise....neznanje nije greh, ali je zlo :).

Citat:
Parago: @3D-generik
Dinamika u mayi jeste preciznija, ali brza? :)))) - ovo cu shvatiti kao salu :)

Za animaciju si u pravu samo ako govorimo o integrisanim mogucnostima. Za Max postoje jaki i skupi muscle animation system plug-inovi za visokobudzetnu produkciju koji su daleko iznad bilo kojih integrisanih sistema, da ne spominjem LifeStudio za facialnu animaciju koji postoji kako za Max tako i za Mayu >> sto samim tim govori da ni maya nema dovoljno dobar integrisani sistem, btv. Weta koristi LifeStudio iako od samog pocetka rade u may-i.


Parago, uvek me slatko nasmejes :)..................................................a, kao za Mayu nema plaginova.





E, neko je pomenuo da je max bolji i brzi za modeling od maya-e. Zasto?
[ Fuzz @ 15.11.2006. 14:38 ] @
@Boris
Pih, skinuo sam ovu HQ verziju, ali ovaj QT sto mi je instaliran na poslu ne moze da je pusti...
Pogledacu od kuce. Za sada - intrigantan zvuk :)
[ Parago @ 15.11.2006. 15:59 ] @
Da ti ne kvarim dozivljaj - necu prelaziti u dublje poudcavanje chironovca ( nebi bilo u redu :), kad ste vecinom slepo i samouvereno zaljubljeni u mayu pa i da hocu ne vredi :)

Citat:
3D-generik: Borise....neznanje nije greh, ali je zlo :).


Evo sad se ja smejem :))) kad lik iz chirona napise "neznanje nije greh" nekome poput borisa :) ??!!?? :) ne treba upisivati tu skolu :) Pogledaj samo njegove radove, bolji su od cele galerije chironovih studenata jedno 500 puta :) Ako cemo vec da se smejem, ajmo onda :))
[ Fuzz @ 15.11.2006. 17:02 ] @
Evo pogledah Borisov rad.
Ukratko, nije moj stil, ali je kvalitetno uradjeno.
[ nemanja g @ 15.11.2006. 20:27 ] @
Vi jos temunite povod Max-Maye ...
E tu i tamo sam se osetio prozvanim kao Mayas. Ja nisam poteko iz nikakve skole kao sto je chiron, na faxu i u gimnaziji sam kao ucio Max i sam sam presao na Mayu. Od mene kratko - brza je, preglednija, lakse se dolazi do rezultata kada ti je frka. Prilagodjavas je sebi kako hoces i to je to! Ja upocetku nisam znao nishta o tim fensi pluginovima ali sam mogao da prepoznam koji program je lepse i bolje spakovan :). Pogledajte razliku izmedju Mayinog i Maxovog helpa.
Sto se mene tice dosta o ovome jer ja i dalje kazem sve jedno je olovka ili maya ili maxa (pardon max ^^) bitan je rezultan i koncetrisanje na ono sta se radi. Pogledao sam ovaj QuickTime... nije lose. Avioncici su ok a malcice bi proradio na animaciji likova tj. tacnije smanjio bi je da bi kolko tolko uhvatio neki kao strip fazon (nesht kao mange... still frame-ovi)...
[ Angel_of_Dark @ 15.11.2006. 21:17 ] @
Citat:
Boris Smislov: za tehnichara je dovoljno neshto zanatlijske inteligencije i marljivog uchenja. znachi teoretski moze svako da postane tehnichar. artist treba dar, a ovaj je rjedak. rad (obrnuto od 'dar') tu ne vodi nichemu. za vecinu 3D zadatka sa kojima se 3D-worker susrece ne potrebuju nikakva tehnichka umjeca (osim onih minimalnih koji ih chine 3D-workerima).


Evo te opet sa prozivanjem... mrzim price u kojima ne postoji nijedna konstanta niti bilo koja racionalna vrednost za koju se covek moze uhvatiti. Pricas o talentu, daru... bez toga da i sam pojam mozes objasniti na nekom visem nivou osim tvrdnje da se sa njime covek radja. I uz to tvrdis da je samo to bitno, da covek ima talenta. Mislim raspravili smo mi tu pricu u teoriji, ali me zanima kako ti to u praksi procenjujes dali neko ima dar ili nema? To mozes da procenis samo na osnovu tvojih licnih ukusa. Meni se ne dopada ukus kelja, ali to ne moze da znaci da kelj ne valja - jer je to samo moja licna emocija prema ovoj hrani. Dopada mi se ukus masne hrane ali to ne znaci da je masna hrana zdravija i bolja. Kada pricamo o talentu u umetnosti, prica se svodi generalno na emotivnu i krajnje subjektivnu percepciju. BAnalan primer - Van Gogha gotovo niko nije smatrao za talentovanog i dobrog artista u nejgovo vreme - danas ga svi smatraju za genija. Van Goghov talenat je bio takav kakav je bio, svet se u medjuvremenu promenio, promenili su se ukusi, mode a sa time i vrednovanje njegovog dela i genijalnosti. A ovakvih primera ima milion, na svakom koraku. Poenta ove price je da je mnogo tesko shvatiti dali je neko talenat ili nije, ne mozes biti ti tu merodavan da to procenis. Kao sto ja ne mogu da procenim ni tvoj talenat niti tvoje tehnicko znanje na osnovu trailera za film na kome si radio sa jos 150 ljudi (da se radi o autorskom filmu, verovatno bih stekao malo veci uvid), mogu samo da kazem par stvari - estetski mi se svidja, fino je odradjeno, nimalo originalno, ali je korektno preveden stripski stil u 3d, dok sa emotivne i umetnicke strane.. ne govori mi nista o filmu (osim da je ratni - sto mene licno moze samo odaljiti od njega jer ne volim ratne filmove), ne prenosi mi nikakvu emociju - vise se uzbudim kada gledam kako neko igra igricu na kompu i na kraju, nisam ni siguran dali se radi o trejleru za igricu ili film (sto moze da znaci da nesto ne funkcionise u komunikaciji).

Citat:
Boris Smislov: kad bi jedan danashnji ti sa svim tvojim tehnickim naoruzanjem i jedan retrospektivni ja od prije 6 godina kad nisam znao ni sta je map channel, i to sa max 2.5 na monitoru, dobili 10 prosjechnih 3D zadataka, ja bi ih 8 uradio bolje od tebe (ne nuzno i brze).

Ovo bi bilo nemoguce proveriti. A i ne bi ti vredelo ako ne bi mogao da uradis istom brzinom ;) Kako si samo pun sebe:)
Uglavnom, siguran sam da ima stvari koje bih ja mogao da uradim, a ti ne bi ni znao odakle da pocnes jer jednostavno nemas dovoljno tehnickog znanja, dok ne verujem da bi moglo da bude obrnuto ;)

[Ovu poruku je menjao Angel_of_Dark dana 15.11.2006. u 22:29 GMT+1]
[ labicko1 @ 15.11.2006. 21:49 ] @
Svaka cast dobro si im rekao. Lepota je individualno osecanje a ko zna da uradi podao zna a onaj ko ne savlada texnike dzabe mu je sto je lep:)))))))
I dobio sam samo jedan odgovor na pitanje kolko odprilike zaradjujete mesecno (ono svak cast za 300$ dnevno ali gde si naso posao koji mozes da zavrsis za dan a da vredi 300$ ; kolko sam primetio na ovim sajtovima gde ja radim cak i oni najbolji koji uzimaju po po nekoliko hiljada za posao ne zaradjuju tolko dobro kao ti za tolko kratko vreme po ovome ti si dobar preko 7000$ mesecno ; svaka cast)
[ Parago @ 15.11.2006. 22:31 ] @
Angele - talenat nema veze sa ukusom. Ne znaci da artist nije talentovan za svoj pravac koji se tebi licno ne svidja tj. ne zanima. Ti mesas neke pojmove. Sta mislis, kako izdvajaju na likovnoj akademiji talente i kreativce od suvih tehnicara? Nemoj mi reci da o tome odlucuje licni ukus komisije :))))
[ ruskabajka @ 15.11.2006. 22:39 ] @
e ljudi, bacite me lavovima ako gresim...
da li chiron vodi onaj bakic sto se pre par godina vratio iz ILMa ovde da otvori skolu ?
ako je to taj, secam se da me je to tad zaintrigiralo, pa sam malo cesljao po IMDB-u, izlistao sam sve filmove [ koje je on ovde po novinama naveo kao reference ], ono complete crew, sa sve kafe kuvaricama i donosiocima pizza na set...ali nikakvog bakica tu nije bilo...a on je navodno bio prilicno visoko u hijerarhiji tehnicke ekipe...
sad, da li je potpisan pod pseudonimom, to ne znam, ali nije bilo nikakvog pitera bucksa, niti bilo sta tome slicno...
meni je tad izgledao kao savremeni djenka koji se vratio u provinciju...
evo, i unapred se izvinjavam P Bakicu, ukoliko sam dosao do pogresnih zakljucaka
[ Angel_of_Dark @ 15.11.2006. 23:39 ] @
Citat:
Parago: Angele - talenat nema veze sa ukusom. Ne znaci da artist nije talentovan za svoj pravac koji se tebi licno ne svidja tj. ne zanima. Ti mesas neke pojmove. Sta mislis, kako izdvajaju na likovnoj akademiji talente i kreativce od suvih tehnicara? Nemoj mi reci da o tome odlucuje licni ukus komisije :))))

Pogresno si me razumeo, ne radi se o izjednacavanju talenta i ukusa, vec o vezi talenat - umetnost i vrednovanje talenta na osnovu ove veze. A vrednovanje umetnosti je u 99% slucajeva vezano za ukus u sirem smislu reci (estetika). Boris zastupa misljenje (o kome smo raspravljali vise puta ja i on) da je jedino talenat bitan, da se covek rodi kao umetnik, a da tehnika nije bitna (ja pod tehnikom podrazumevam sve sto je teorija, tehnologija, filozofija, psihologija komunikacije). Po njemu je steceno znanje nevazno, i on smatra da talenat igra vazniju ulogu, iz cega se da zakljuciti da se covek zapravo radja ili ne kao umetnik. Ja se ne slazem oko toga, i licno smatram da je edukacija i sirok pristup stvarima, tako i poznavanje teorije i prakse najbitnije. I licno mislim da bilo ko se posveti radu (pod uslovom da nije totalni retard) moze da napreduje. Znaci, poredjenje.. sta je bolje: inteligentan i glup (neobrazovan) ili prosecno inteligentan i pametan (obrazovan)? Licno dajem prednost ovom drugom.
A citavo poredjenje je tu jer ne kapiram na osnovu cega Boris moze da oceni dali je neko talentovan ili nije (kako je do sada cinio u slucaju vise ljudi na ovom forumu, vredjajuci na sve strane), ostaje mi da pomislim da ocenjuje iskljucivo po principu - svidja mi se ili mi se ne svidja. Ali, posto mu se nista ne svidja onda mogu da zakljucim da ima svoj sopstveni ukus po kome je dobra samo ona hrana koju on spremi, makar bila zagorela. U svakom slucaju, dugo se ja i Boris 'prepucavamo' ovako, morao bi da se vratis unazad par godina i procitas sve sta smo pisali.
A na tvoje pitanje kako se izdvajaju talenti od tehnicara na akademiji... Pa u principu, mislim da se cene obe stvari i da je tako strukturisan i prijemni (prvo tehnicki deo, a tek onda kreativni), ne mozes da razdvojis tehnicku spremnost od umetnickog dara (a ovo znam dosta dobro jer sam se uspesno upisao u Dizajnersku, na Primenjenu u BG-u, a zatim i na Akademiju lepih umetnosti u Milanu). Dali neko polu-pismen moze da upise knjizevnost?
[ Parago @ 16.11.2006. 03:07 ] @
@Angel

Ok to stoji, od samih pocetaka umetnosti, ona se vrednuje vezano za ukus. Al znas, kad se ( dajem sad neki banalni primer ) u nekoj dizajnerskoj skoli pojavi klinac sa 14. godina ciji su radovi po kvalitetu i kreativnosti iznad vecine u toj skoli - rec je o talentu, jer u umetnosti - talenat je kao u nauci inteligencija i to je najbolja definicija. Matematicar sa vecim stepenom inteligencije ce brze i lakse napredovati, shvatati i resavati matematicke zadatke, imati slobodniji ( kreativniji ) pristup svakom problemu i cak otvorena vrata za pronalazenje nekih novih teorija. Tako i artist sa odredjenom dozom talenta, napredovace mngo brze i lakse, a granice njegovih mogucnosti ce uvek biti iznad granica onih kojima talenat nedostaje i to je ono sto je najbitnije, kao sto postoje matematicki problemi tolike tezine da ih 99.9999% matematicara ne moze resiti koliko god se trudilo, a pojavi se par njih koji mogu. Inteligencija i talenat su veoma slicni ( sustina im je ista. )

Oko cega se 100% slazem jeste poredjenje koje si naveo :.. sta je bolje: inteligentan i glup (neobrazovan) ili prosecno inteligentan i pametan (obrazovan)? Licno dajem takodje prednost ovom drugom.

Jedino sto nisi spomenuo nadprosecno inteligentan i obrazovan - odnosno u 3D-u "veoma talentovan i tehnicki potkovan", sto jeste prava retkost ali takvi artisti se ne porede sa onima koji su samo tehnicki potkovani. Upravo tu razliku zelim ovde izdvojiti.
[ Parago @ 16.11.2006. 14:23 ] @
Dobar model, ali rad kao rad je bas glup ( kich u pravom smislu te reci ). Sa tehnicke strane je odlican, al sa kreativne i imaginarne cista nula.
[ Boris Smislov @ 16.11.2006. 15:52 ] @
Citat:
ono svak cast za 300$ dnevno ali gde si naso posao koji mozes da zavrsis za dan a da vredi 300$


radim trenutno u jednoj firmi koja izradjuje reklame za automobile.
[ Fuzz @ 16.11.2006. 16:41 ] @
Citat:
Boris Smislov: inache taj rad gore (mislim na ratno vazduhoplovstvo) nije moj nego od chuvenog poljskog 3D kovacha (kako ne znate za njega?) - Tomek Baginski (Platige Image), hehe..:)


Aaaa to je kao neka fora da predstavljas tudje radove kao svoje ili...?
[ 3D-generik @ 20.11.2006. 21:46 ] @
Citat:
Boris Smislov: inache taj rad gore (mislim na ratno vazduhoplovstvo) nije moj nego od chuvenog poljskog 3D kovacha (kako ne znate za njega?) - Tomek Baginski (Platige Image), hehe..:)


...ne mogu da verujem da niste culi za Tomeka.....pa ljudi, on je car za kompuitere i elektrotehniku.

[ reject @ 21.11.2006. 08:28 ] @
Drugari, da se razumemo odma' i iz momenta, Stahlberg je tata.
Ne samo zbog kvaliteta i znanja vec i zbog toga sto cesto deli
znanje sa ostalima.
[ Boris Smislov @ 21.11.2006. 08:45 ] @
zbog ove slike sam spreman da mu oprostim svu glupost i trivijalnost:

[ 3D-generik @ 22.11.2006. 13:46 ] @
Morate priznati, ni Claude Monet nije losh....

[ reject @ 22.11.2006. 21:53 ] @
Citat:
Boris Smislov: zbog ove slike sam spreman da mu oprostim svu glupost i trivijalnost:

A on se o'seko od brige dal' ces da mu oprostis.
[ Boris Smislov @ 25.11.2006. 12:36 ] @
par relativno frishkih radova:

























[ abishai @ 25.11.2006. 16:02 ] @
Ovo je kao u fazonu (pored spama) "veoma je bitno dal si mu oprostio"
[ 3D-generik @ 26.11.2006. 21:41 ] @
...Borise, ovo su tvoji radovi, jel?

....fenomenalno!
[ Parago @ 26.11.2006. 23:54 ] @
Kul! Svaka cast!
[ Fuzz @ 27.11.2006. 10:11 ] @
Lepi radovi, nema sta...
Nadam se samo da nam neces reci za dva dana da ih je ustvari pravio neko drugi :)
[ abishai @ 27.11.2006. 23:40 ] @
^ Reci ce "vise ljudi" :). Rekao bih da je ovo radio tim, mozda ne sve, ali onaj zamak verujem da je radilo vise ljudi.
[ Chobicus @ 28.11.2006. 09:16 ] @
Radovi su mnooooogo dobri.
Svaka čast!
[ Boris Smislov @ 30.11.2006. 13:09 ] @
- zamak nisam prvobitno modelirao, ali sam ga na nekim mjestima premodelirao. prirodnu okolinu zamaka nisam uopshte radio. zato sam zamak teksturirao i osvjetlio 95 %. naravno da su composeri tu i tamo chachkali.
- na "space car"-u sam radio oshtecenja, modeling, shading, lighting; zato sam vozilo i izostavio i okachio samo relevantne djelove. unutrasnjost turbine iz tog opusa sam kompletno uradio.
- bistu sam kompletno uradio, ukljuchujuci animaciju. sve ostale props takodjer kompletno. modeling, shading itd.

[ nindz43d @ 05.12.2006. 16:50 ] @
Citat:
e ljudi, bacite me lavovima ako gresim...
da li chiron vodi onaj bakic sto se pre par godina vratio iz ILMa ovde da otvori skolu ?
ako je to taj, secam se da me je to tad zaintrigiralo, pa sam malo cesljao po IMDB-u, izlistao sam sve filmove [ koje je on ovde po novinama naveo kao reference ], ono complete crew, sa sve kafe kuvaricama i donosiocima pizza na set...ali nikakvog bakica tu nije bilo...a on je navodno bio prilicno visoko u hijerarhiji tehnicke ekipe...
sad, da li je potpisan pod pseudonimom, to ne znam, ali nije bilo nikakvog pitera bucksa, niti bilo sta tome slicno...
meni je tad izgledao kao savremeni djenka koji se vratio u provinciju...
evo, i unapred se izvinjavam P Bakicu, ukoliko sam dosao do pogresnih zakljucaka


Kristina, bacicemo te lavovima

evo ti linkova sa IMDB:

http://www.imdb.com/name/nm1634019/

Ili otkucas ime filma pa trazis pod "more":

http://www.imdb.com/title/tt0213149/
http://www.imdb.com/title/tt0213149/
http://www.imdb.com/title/tt0121765/fullcredits

Ili odes na google.com pa otkucas "peter bakic" i vidis jos sto cuda

[ M-84 AB1 @ 05.12.2006. 18:28 ] @
Rekao bih da je zamak radjen za film, zbog proporcije slika... Jel?
[ cepp @ 05.12.2006. 20:07 ] @
Citat:
Kristina, bacicemo te lavovima

evo ti linkova sa IMDB:

http://www.imdb.com/name/nm1634019/

Ili otkucas ime filma pa trazis pod "more":

http://www.imdb.com/title/tt0213149/
http://www.imdb.com/title/tt0213149/
http://www.imdb.com/title/tt0121765/fullcredits

Ili odes na google.com pa otkucas "peter bakic" i vidis jos sto cuda"



A pa to je onaj web sajt na kome sam dodajes svoje biografije, Pedja, hvala ti sto si napisao nesto o sebi... cisto da se ne zaboravi ko je ko, kad filmadzije vec zaboravljaju!
[ reject @ 07.12.2006. 11:59 ] @
Nesto ne videh puno nasih imena na holivudskim filmovima tamo.
imdb prihvata update od korisnika, ali ih proverava, tako da mu se
moze verovati.
[ Boris Smislov @ 07.12.2006. 12:04 ] @
Citat:
Rekao bih da je zamak radjen za film, zbog proporcije slika... Jel?


sve je radjeno za film(ove), osim one 3 asfalt-scene koje su background za chrysler-reklame (auto ne smijem da publiciram).
[ i-design @ 08.12.2006. 11:34 ] @
Odlicni radovi! Sada covek moze i da mu predje preko kojeg sujetnog komentara :)