[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 13.05.2003. 14:48 ] @
U jednom caiserovom sam naisao na nesto zanimljivo..savetovao je nekoga da ispis sa ekrana preusmeri u fajl:

Code:

#make install &> error


Mene sada zanima cemu sluzi ono &?

I sta se dobija ako se koristi |?

Mislim da bi bilo dobro da svako sa malo vise iskustva ovde upise po nesto vezano za ovakve stvari, jer sitnice znaju da pomognu.

Evo ja sam danas (pukom slucajnoscu) otkrio da postoji komanda LA :)
LS izlista sadrz dira horizontalno, a LA je najslicnija DOSovom DIR :)
[ caiser @ 13.05.2003. 16:24 ] @
& sluzi da se neki proces startuje u backgroundu. Znaci da ti oslobodi konzolu za dalji rad. Probaj recimo

Code:

updatedb &


i bice ti jasno. :)

A u ovom slucaju za koji pitas sluzi da se error output preusmeri u fajl. Ako bi uradio samo

Code:

#make install > error


ne bi doslo do preusmeravanja error outputa vec samo standard outputa. Nadam se da ti je sad barem malo jasnije. ;)
[ Dusan Marjanovic @ 13.05.2003. 19:54 ] @
madafaka%zvezda:18:46:~:la
zsh: command not found: la

la nije komanda već verovatno imaš taj alias već definisan
[ random @ 13.05.2003. 19:59 ] @
Obratiti pažnju na razliku između

$ komanda & > fajl.out

i

$ komanda &> fajl.out
[ caiser @ 14.05.2003. 01:35 ] @
Sad videh da si pitao i za | tj. PIPE. E pa | sluzi da se output jedne komande preusmeri na drugu komandu. Npr

Code:

$cat neki_tekstualni_fajl | grep neki_pojam


Ovim smo output komande cat (koja, izmedju ostalog, sluzi i za prikazivanje sadrzine fajla na ekranu) preusmerili na komandu grep (koja sluzi kao filter za trazenje odredjenih izraza) i umesto celog fajla na ekranu ce se ispisati samo redovi koji sadrze neki_pojam.

[ mucky @ 14.05.2003. 02:24 ] @
A ako nekoga to zanima, ta komanda se ne zove PIPE samo zbog toga što znak | liči na cevčicu
(ili pipu :), nego i zbog toga što se zaista pipe koji inače iz programa vodi ka standard output-u
preusmeri ka input-u programa koji se poziva posle te komande :)
[ tOwk @ 14.05.2003. 03:53 ] @
„Cevi“ (ili „pipes“) u teoriji operativnih sistema imaju nešto šire značenje od „cevi“ u Unix sistemu, i njegovim derivatima.

Naime, cev je mehanizam za međuprocesnu komunikaciju. Iz nje se može čitati, i u nju se može pisati. Takođe, moguće je da više programa iz jedne cevi čita istovremeno, ili da u nju piše istovremeno.

Dalje, cev ni u Unix sistemima nije tako jednostavna kao „spoji stdout prvog programa sa stdin drugog programa“, ali to je najčešći način njenog uspostavljanja (preko ljuske/shell-a).

Ova vrsta cevi je jedan od najjednostavnijih slučajeva: jedan proces piše, drugi čita kad prvi upiše i to je to. Nema dvosmerne komunikacije, niti bilo šta „naprednije“. Ipak, i ovako jednostavan mehanizam je svoju ogromnu vrednost mnogo puta iskazao.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 14.05.2003. 14:03 ] @
E to to! :)
Takve me sitnice interesuju :)
Zanima me takodje i komanda
Code:


./compile


Cemu sluze ona tacka i slash?
[ chupcko @ 14.05.2003. 15:54 ] @
Svojedobno sam nasao ovu knjigicu, rado je sam prelistam sa vremena na vreme, nije lose prouciti sta pise o svim tim tackama kvrzicama i slicno :)

http://www.google.com/search?h...&oe=UTF-8&q=24unix.pdf

Usgred . je link do tekuceg direktorijuma, a / je simbol kojim se odvajaju direktorijumi :).

SIntagma ./ se cesto koristi kada zelis da naglasis da radis sa necim sto je u tekucem direktorijumu (sto bi to iko naglasavao, pa zato sto nije pametno drzati . u $PATH, a zasto nije pametno ...)

Dakle download, pa malo citanja, mozes i da stampas ako zelis, pa onda dobro proucis i onda kada te neko bude pitao tako nesto ti umesto da mu kazes, das mu samo link ka knjizi (ili mu naplatis debelo to sto si ti mogao da citas a on nije :))) )
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 15.05.2003. 15:44 ] @
Ako tebi knjizica ima 4126KB, ne smem ni da pomislim za sta bi rekao Biblija :)
Salim se..evo skidam je..rado cu je procitati.
U medjuvremenu, ako sam dobro razumeo..ako se nalazimo u /usr/bin, . bi znacila "izvrsi neku naredbu u /usr/bin", odnosno /usr/bin/ otuda ono / ..right?

A sta je ono $PATH?

Vazi, naplaticu mu debelo :)
[ chupcko @ 15.05.2003. 17:54 ] @
pa lepo pise unix za 24 casa, dakle to je malo nesto :)...

dakle ./pera pozicionira datoteku iz tekuceg direktorijuma, kao sto :

../mika pozicionira datoteku iz roditlejskog direktorijuma, to je reseno tako sto je . uvek link na samog sebe, a .. link na roditeljski direktorijum (osim u slucaju direktorijuma /)

naime ovo su oni kao apsolutni nacini zadavanja putanje (si nekada starovao onaj command.com ili cmd ili ...)

ovo je nacin kako mozes i startovati program a i kako mozes doci do datoteke neke

ja cesto koristim cp /nesto/tamo/daleko .
hoce reci kopiram ovo u tekuci direktorijum

a $PATH, e to je nesto mnogo fino :), to je takozvana enviroment promenljiva iz koje shell cita gde da trazi programe :), kada kucas u shellu komandu xyz, onda on trazi prvo u internim komandama shella, pa ako ne nadje, krene redom po direktorijuma koji su zadati u $PATH (obicno razdvojeni sa : ) i ako nadje negde izvrsi...

naravno sada je jasnije sto je opasno recimo imati . u $PATH-u, zamisli da si root i da imas . u $PATH ( negde na pocetku), i da si u /tmp diru gde sam ja zlocest stavio program sa imenom "ls" ...

Sto ja volim da kucam ...
[ mucky @ 15.05.2003. 18:17 ] @
Citat:
tOwk:
„Cevi“ (ili „pipes“) u teoriji operativnih sistema imaju nešto šire značenje od „cevi“ u Unix sistemu, i njegovim derivatima.


Ako bi bio rad da objasniš šta je to tačno u značenju "pipes" što je šire od značenja "pipes" u UNIX
sistemima pošto zaista ne vidim razliku :)

Citat:

Ova vrsta cevi je jedan od najjednostavnijih slučajeva: jedan proces piše, drugi čita kad prvi upiše i to je to. Nema dvosmerne komunikacije, niti bilo šta „naprednije“. Ipak, i ovako jednostavan mehanizam je svoju ogromnu vrednost mnogo puta iskazao.


Tačno, pipe je najjednostavniji princip komunikacije dva teška procesa, zato što je
jednosmeran, i zato što se ne zna struktura podataka koja kroz njega ide (što implicira da proces
koji čita iz pipe-a mora znati šta mu se šalje). Malko napredniji je mailbox kod kog se zna koliko
i kakvi podaci stoje u njemu. Dvosmerna komunikacija ide preko FIFO-a (ili preko dva "upregnuta"
pipe-a , ali ipak je ova tema o shell tips&tricks pa nećemo razglabati :)
[ tOwk @ 15.05.2003. 22:58 ] @
Kratko: više od dva procesa istovremeno koristi jednu cev.
[ Dejan Lozanovic @ 16.05.2003. 09:30 ] @
Pa postoje i takve cevi na UNIXIMA zovu se named pipes ili FIFO. i prave se komandom mkfifo
[ tOwk @ 16.05.2003. 13:30 ] @
Ok, možda ja ne razumem nešto najbolje, ali evo vam ga citat iz „man mkfifo“:
Citat:
A "FIFO" is a special file type that permits independent processes to communicate. One process opens
the FIFO file for writing, and another for reading, after which data can flow as with the usual
anonymous pipe in shells or elsewhere.


Ili, ne umem da sabiram :-)

Uostalom, zašto su onda i potrebni dodatni programi za preusmeravanje standardnog izlaza na ekran i u fajl? Pa to bi jedan FIFO (hm, first-in/first-out teško da može da funkcioniše ispravno za više od dva procesa, osim ako nema odvojen bafer za svaki od njih) lako rešio, ne?
[ Burgos @ 21.04.2005. 13:47 ] @
la je, u stvari, ls -la
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 21.04.2005. 22:13 ] @
Haha..hvala :) Video si datum, nadam se :)
[ linuxoid @ 22.04.2005. 03:15 ] @
shta je bolje, pravilnije:
'mkdir ili mddir'
Ili je svejedno?
[ Jbyn4e @ 22.04.2005. 08:06 ] @
Citat:
linuxoid: shta je bolje, pravilnije:
'mkdir ili mddir'
Ili je svejedno?

Pa nije svejedno:
Citat:

man mddir
No manual entry for mddir
man mkdir
Reformatting mkdir(1), please wait...


[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 23.04.2005. 01:19 ] @
Mozda ima alijas postavljen na mddir..tako da dobija mkdir.
[ linuxoid @ 26.04.2005. 16:31 ] @
kako mogu da napravim shortkat u kde-u ili u gnome?
Treba mi na desktopu jedna 'kratica' za logout, da li neko moze da mi pomogne?
[ mmirilovic @ 26.04.2005. 17:19 ] @
Neznam kako da napraviš sam link na desktopu za odjavljivanje, ali sledeće će
ti sigurno koristiti jednako.

Desni klik na taskbar, zatim iz popup menija izabereš Dodaj-->Aplet-->Aplet za
zaključavanje/odjavljivanje.
[ tamburix @ 26.04.2005. 23:36 ] @
Možda ovako:

desni klik mišem na desktopu pa Create New - File - Link to Application. Otvori se novi prozor i u njemu odeš na karticu Application i u polje Command upišeš logout
[ natas @ 27.04.2005. 09:58 ] @
>
ili najbrzi nacin. idi do fajla kojeg zelis staviti na desktop (izvrsni ili
bilo koji) i
1. prenesi ga na desktop i pojavit ce ti se opcija copy ili link. klikni
link
2. dok prenosis fajl, stisni ctrl+shift i samo spusti fajl na desktop

zar nije ovako najbrze :)
[ linuxoid @ 28.04.2005. 00:15 ] @
ama bash nishta mi nije pomoglo od ovoga, hvala za trud, smislite josh neki nachin
[ mmirilovic @ 28.04.2005. 00:28 ] @
Moje upustvao ne radi (malo verovatno:) ili ne zadovoljava tvoje potrebe?
[ linuxoid @ 28.04.2005. 01:15 ] @
ne, to shto si ti napisao -radi, ali ja sam bio konkretan (meni treba na desktopu)
[ natas @ 28.04.2005. 15:31 ] @
cuj, pronadji shell skriptu (iz shella ukucaj komandu 'locate reboot' i naci ce je) imena reboot i napravi shortcut do desktopa kao sto sam ti rekao.
ako je ne mozes pokrenuti, desno dugme na shortcut i klikni da se pokrece iz shella i to je to.

proradit ce 100%.

javi jel radi!
[ mmirilovic @ 28.04.2005. 17:55 ] @
Kako ti je tamburix objasnio u
poruci, samo u polju
Commands/Komande upiši '/opt/kde3/bin/kdeinit_shutdown'.
[ linuxoid @ 29.04.2005. 00:19 ] @
@natas ne moze da ga locira!!!
@tamburix mozda bi ta stvar pomogla npr. u red hat-u!!!
@mmirilovic meni je /opt prazan, jel' to nije ok?
zao mi je stvarno, shto moram da vam kazem da meni ovo ne pomaze!
Koristio sam vashe inf.+moja kombinacija (nije pomoglo) znam da sam jednom
to slichno mogao da uradim u red hatu!!! U stvari na svakoj ikoni desnim klikom
....napishem u command, shta.. i to je to, valjda ovo ne moze!!! :(
mislim, moze, ali verovatno treba na napishem skriptu :))) (ali to cu moci
kad budem upoznao Linusa i malo provodio vreme s njim)
[ mmirilovic @ 29.04.2005. 00:45 ] @
Pa onda nađi gde je u tvojoj distribuciji instaliran KDE. Kod mene na SuSE-u
nalazi se u /opt, ti pogledaj u /usr. Sigurno imaš kdeinit_shutdown. To si
trebao i sam da provališ. Pokušaj da navedeš ime i bez putanje, možda će
raditi. Potrudi se. Pokušaj razne varijante, čitaj dokumentaciju.
[ linuxoid @ 29.04.2005. 01:28 ] @
Pokazao mi je malopre BrainWash
/usr/bin/kdeinit_shutdown
chak ima jedna super 'kratica' za shutdown, u obliku prekidacha!
[ natas @ 30.04.2005. 11:09 ] @
Kako editirati sistemske fajlove pod Knoppixom?
---------------------------------------------------
Knoppix je uvez zastitu sistemskih fajlova npr. u /etc direktoriju, tako da ih ne mozete jednostavno otvoriti i promijeniti pa snimiti.

Trik je u ovome.
1. Otvorite fajl manager i otidjite u direktrorij /etc. Fajl koji zelite editirati uzmite i prenesite na npr. desktop i kopirajte ga. Sada cete na desktopu moci izvrsiti sve promjene u fajlu.

2. Otvorite root konzolu (menu/knoppix/root shell) i otidjite u /etc i komandom rm izbrisite originalni fajl (PAZITE! Kada ga jednom izbrisete necete ga vise moci povratiti).

3. I dalje iz root konzole komandom 'cp fajl-koji-kopirate ciljni-direktrorij' iskopirajte originalni fajl.

4. rebootajte sistem i to je to
[ tdjokic @ 30.04.2005. 13:01 ] @
Citat:
natas: Knoppix je uvez zastitu sistemskih fajlova npr. u /etc direktoriju, tako da ih ne mozete jednostavno otvoriti i promijeniti pa snimiti.
O cemu se ovde radi? U kom rezimu se fajlovi ne mogu otvarati i editovati - Live ili fiksno instalirani na hdd? Evo, ovo je jedan red is fajla etc/lilo.conf, u koji sam dodao zadnja dva slova "uu" i fajl normalno snimio, u fiksnoj instalaciji na hdd, iz File Manager - Super User Mode, kao root.

# Support LBA for large hard disks uu.
[ natas @ 30.04.2005. 16:40 ] @
hd mode. nece niti preko konzole kada si logiran kao root.

ali nakon sto sam probao tvoj savjet, vidio sam da se mora pokrenuti posebna super-user konzola (system-more applications-file manager superuser mode) i onda radi.
[ linuxoid @ 30.04.2005. 19:58 ] @
Kada vec spominjete file manager, kako mogu da pretvorim
ovaj 'obichan' file manager u super user mode?
Npr. ne zelim da instaliram file manager super user
Znachi, ne da idem konzolu i kucam cd /home, vec da u gui
to radim, bez konzole.
[ tdjokic @ 30.04.2005. 23:33 ] @
Citat:
linuxoid: kako mogu da pretvorimovaj 'obichan' file manager u super user mode?
Mozda ce u tvojoj distribuciji biti malo drugacije, ali ja to u Mepisu (a slicno je i u Knoppixu) radim ovako: klik na K-> System -> (onda tamo malo potrazim i kliknem na "File Manager - Super User Mode") -> zatim trazi root password i onda ti prikaze GUI = Konqueror, u kome sada mozes da otvaras i editujes fajlove. A boga mi i da nesto zeznes, ako zaboravis gde si.

Zato novije popularne distribucije onemogucavaju pravljenje root naloga (Kubuntu), a sto se ispostavilo za prilicno nezgodno, jer svako mora nesto da cacka i podesava i onda coveku brzo dosadi da kod svake komande mora da pise "sudo [komanda]. Nesto blaza varijanta postoji vec duze (Mandrake), kod koje napravis root nalog, ali ne mozes da se ulogujes kao root. Naravno, u obe ove verzije postoji zaobilazno resenje da se to podesi kako korisnik hoce, ali zna da nervira na pocetku.
[ linuxoid @ 01.05.2005. 00:52 ] @
@tdjokic!
Nisi razumeo moje pitanje!!!
*Ja imam file manager (konqueror) ali mogu samo da chitam ne i da
pishem u istom, jer je potrebna privilegija(su).
Da li mogu, (a pritom necu da instaliram file manager super user mode)
u istom * da postanem, i kako (su)???
(verovatno ne umem da preformulishem pitanje)
Imam obichan konqueror, sad hocu to da promenim bez da instaliram
file manager supr user mode!!!
jel' to moguce i kako???
[ tdjokic @ 01.05.2005. 03:29 ] @
Ne treba nista dodatno instalirati, to je taj isti Konqueror za koga je valjda to vec podeseno i ti samo kao obican korisnik uradis ovih par komandi sto smo rekli ja i natas, kad ti zatrazi root password upises ga i to je to. Ima cak i opciju da zapamti password, mislim da to traje samo do reboota, privremeno je.

Tebi je verovatno cudno zvucalo sto u K meniju imas posebno Konqueror u Internet sekciji a onda opet "neki" File manager - Super user mode, a to je isto. Da "zlo" bude gore, kad budes koristio jos neke distribucije, mozda Xandros, ne secam se tacno, sresces se jos sa drugacijim izgledom i nekim drugim imenom istog tog Konquerora, koga mnogi prepravljaju i sminkaju, da bi licio na neke windows programe :-) .
[ natas @ 01.05.2005. 09:51 ] @
Ako imas Knoppix onda moras otvoriti poseban super-user file manager. putanja je

K > system > more applications >file manager superuser mode

tu se nalazi i root konzola (ima jos jedna u dijelu K > Knoppix).

za ovu super-user file manager mi niko nije rekao neki dan kad anisam mogao editirati fstab. preko nje sve ide bez ikakvih problema.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 01.05.2005. 10:32 ] @
Možeš i ovako

Code:
kdesu konqueror


ili

Code:
sudo konqueror


Mislim da ovaj poslednji neće moći otvoriti konqueror, ako ne otvoriš novi "screen"..neka pojasni neko kome 0:0 znači više nego meni :)
[ Off-Topic @ 28.08.2005. 03:00 ] @
Aj joj, ajde onda odmah da budem po svom nicku, imam jedno pitanjce, moze?....

Ovakoc dakle, danas sam po prvi put poterao ono grafichko okruzenje bez celulita, mislim na xfce, i odushevio sam se kako je brzo i efikasno, ali...
Poshto koristim init 4, a ne startx, chudi me shto mi je prompt u kozoli bash-2.05b a ne kombinacija whoami@localhost, dakle poshto su ovde Linux tips&trics, kako i gde u kom .profilerc da mu explicitno naglasim da mi formira zeljeni prompt, negde na netu sam to davno pronashao-izgubio, pa ako je neko voljan i zna gde imam da se pronadje uputstvo za tu stvarchicu neka me uputi, ili neaka se izjasni How-To.
hvala.
[ linuxoid @ 27.09.2005. 17:07 ] @
THE CONFIGURATION FILES
Bash has five common configuration files. They are not always found on every Linux distribution, but they are not hard to create. These files are as follows:

/etc/profile
/etc/bashrc
~/.bash_profile
~/.bashrc
~/.bash_logout

ja sam u fajlu ~/.bashrc napravio razne aliase i PS1, da li je to dobro mesto za to?
Inache stoji ovo napisano po defaultu:

# .bashrc

# User specific aliases and functions

# Source global definitions
if [ -f /etc/bashrc ]; then
. /etc/bashrc
fi

# enable programmable completion features
if [ -f /etc/bash_completion ]; then
. /etc/bash_completion
fi

PS1="[<pingwin>] $ "
alias c='cd /home/pingwin/razno/'
alias m='mcedit'
alias l='ls -al | less'



Pitanja:
-Gde da stavim root# (jer kad upishem su, on mi izbaci [<pingwin>] $ )?
-Da li mogu u ~/.bashrc da izbrishem sve ovo:
--------->
# .bashrc

# User specific aliases and functions

# Source global definitions
if [ -f /etc/bashrc ]; then
. /etc/bashrc
fi

# enable programmable completion features
if [ -f /etc/bash_completion ]; then
. /etc/bash_completion
fi
-Chitao sam neshto o bash-u, kao... ako, hoc'u globalno treba da ubacim alias i PS1 u /etc/bashrc
ja sam to i uradio, ali i dalje kad pokrenem 'su' ispishe mi kao da sam 'simple user'.
[ bobzilla @ 19.01.2006. 01:21 ] @
Well... evo ga jedan trik koji ja koristim za proveru koji programi i koliko pristupaju netu, tj. koji su serveri pokrenuti. Potreban vam je ovaj alat ovde http://www.devolution.com/~slouken/projects/splitvt/

On deli ekran virtualnog terminala na dva (ili vise delova). Uz pomoc njega lako je napraviti jednostavnu skripticu koja pokazuje sav net promet na lokalnom racunaru:

Code:
#!/bin/sh
splitvt -upper 'netstat --tcp --udp -l -p -c' -lower 'netstat --tcp --udp -p -c'


Kako to izgleda u praksi? Bas ovako:



BTW, ovaj program je vec ukljucen u Slack (bar sto se tice 10.2).
[ GPr @ 19.01.2006. 10:06 ] @
Spisak i opis komandi komande
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 19.01.2006. 16:05 ] @
Citat:
GPr: Spisak i opis komandi komande


Šteta što nije sve u jednom dokumentu :) Ali svaka čast i za ovo.
[ b4d @ 12.02.2006. 10:26 ] @
[url]http://linux.prinas.si/wiki/vodic:prakticni_bash[/url] - slovenski vodič inače, al za moje pojmove odličan.

[Ovu poruku je menjao b4d dana 12.02.2006. u 11:28 GMT+1]
[ Aleksandar Marković @ 06.08.2006. 17:02 ] @
engleski: http://www.pixelbeat.org/cmdline.html
srpski: http://www.pixelbeat.org/cmdline_sr_YU.html
madjarski: http://www.pixelbeat.org/cmdline_hu_HU.html

[ Napushenko @ 13.01.2007. 06:28 ] @
Jeste u Ubuntu mozda probali koamndu ico ? I nije neka "komanda" al lijepo izgleda ono sto se pojavi kad se ukuca komanda :)
[ Backy @ 13.01.2007. 12:34 ] @
ja upravo probao na suse10 i imam i ja... neko telo čije su stranice šestouganonici skače po prozoru... al kod mene baš i nije lepo jer ekran ne stiže da ga iscrta koliko brzo skače...
[ Napushenko @ 16.01.2007. 22:06 ] @
I za nas pocetnike jedan tips:
Alias vam prestavlja da neku komandu zamjenite sa svojom.Naprimejer komandu "cp" zelite da zajmnite se "kopiraj" u terminalu cete pisati alias kopiraj="cp"
[ Livadic Cvetko @ 25.01.2007. 09:48 ] @
pa može i recimo
alias grep='grep --color=always' na novijim verzijama grep-a
veoma korisno za osobe koje puno grepuju ;)
[ nemysis @ 04.10.2008. 20:23 ] @
Ovo ja koristim u Gentoo-u

~/.bashrc

Ovo je samo kod root-a, to su skraćenice za instalisanje

alias ea='emerge -a'
alias esa='screen -L emerge -a'
alias esystem='emerge -auvND system'
alias essystem='screen -L emerge -auvND system'
alias efsystem='emerge --skip-first -auvND system'
alias esfsystem='screen -L emerge --skip-first -auvND system'
alias eworld='emerge -auvND world'
alias esworld='screen -L emerge -auvND world'
alias efworld='emerge --skip-first -auvND world'
alias esfworld='screen -L emerge --skip-first -auvND world'
alias revdep-rebuild-='rm-revdep | revdep-rebuild'

A ovo je kod root-a i korisnika

alias h='history'
alias rm='rm -iv'
alias q='exit'
[ BBS @ 29.01.2009. 14:21 ] @
Na ovom sajtu je spisak od sedam komandi koji mogu da "uniste" sistem:

The 7 Deadly Linux Commands

http://www.junauza.com/2008/11/7-deadly-linux-commands.html
[ vatri @ 25.11.2010. 15:03 ] @
Postoji li komanda za ispis alerta u GNOME-u, kao npr. kada se network manager poveze na mrezu?

EDIT:
evo nasao sam :
Code:

notify-send 'Poruka'


[Ovu poruku je menjao vatri dana 25.11.2010. u 16:23 GMT+1]
[ Stefan Jocic @ 28.11.2010. 15:29 ] @
Za tu komandu ti je potreban libnotify-bin instaliran.
[ bozabaksuz @ 04.10.2011. 21:14 ] @
Evo da i ja prilozim malo prakticnog znanja:

Na sledecoj adresi cete naci zip fajl klasicnih UNIX/LINUX komandi kompajlirane za rad pod windowsom.
- http://unxutils.sourceforge.net/UnxUtils.zip

"Instaliraju" se na sledeci nacin. U neki Folder na "sistemskom disku (ja obicno volim da napravim c:\windows\unutil ) raspakujete na root sve fajlove iz foldera \usr\local\wbin iz arhive. Posle toga desni klik na My Computer > Properties > (jezicak) Advanced (pod win7 Adwanced windows settings link gore desno ), a zatim na dugme Envirometnt Variables u novootvorenom prozoru. Opet Novi prozor, sad u polju ispod naziva System variables pronadjete stavku Path i jednom klik na nju, jednom na dugme EDIT ispod tog dela prozora.

U novom dijalogu pod Variable Value idite na kraj reda dodajte posle poslednje stavke OBAVEZNO ukoliko nema (obicno je nema) dodajte ;, a zatim putanju ka vasem folderu (u mom primeru c:\windows\unutil ). Sve sto ostaje da restartujete Command promt (START > RUN > (kucajte) cmd) ukoliko je upaljen (na starijim sistemima od XP sa SP3 mozda i restart racunara), proverite kucanjem path da li se nalazi vasa lokacija sa unix komandama i viola :), mozete se igrati linuxa i pod windowsom.




Savet: Kako prebaciti ogroman fajl (vise gb) putem USB flash-ica manje zapremine (1,2,4Gb). Primer recimo neki .iso fajl (u mom slucaju Debian_6.0.iso koji je tezak 4.3 Gb a moj USB flash od 4 Gb ima zapravo ~3.7Gb):

1. napravite poseban folder u koji cete ubaciti veliki fajl, recimo ~/prenos i u njega iskopirajte Debian_6.0.iso.

2. u Terminalu sledecom komandom rasparcajte doticni fajl na delove od po 100Mb (moze i po 200, ne preporucujem vece jer se opet preracunavate sa prostorom posle)
split Debian_6.0.iso -b 104857600 ### (ovde ### predstavljaju pocetno ime malih fajlova ukoliko ne ostavite nista on ce proracunati koliko fajlova ce nastati i pocece niz od xaaa... koliko god slova je potrebno da se napravi dovoljan broj fajlova date velicine da se napravi ceo fajl. da ne komplikujem u mom primeru krenuce od xaa, xab, xac....,xba,xbb,...pa sve do xzz ukoliko je potrebno. Broj 104857600 je 100 Megabajta u bajtovima, mora ovako da se napise probah drugacije nece)

3. Iskopirate putem prenosnih medija SVE fajlove na odredisni racunar u novi, prazan folder i kucate sledece (ovo vazi za moj primer gde mali fajlovi imaju sistem imena gore objasnjen,tj xaa,xab...)
cat x* > Debian_6.0.iso
4. I eto orginalnog fajla (ono Debian_6.0.iso moze drugacije)

Ja sam ovim putem kopirao dosta distribucija linuxa, a bogami i par vecih windows programa (uglavnom upakovanih u iso). I svaki put je radilo bez greske.
[ Sasa Vukanovic @ 16.01.2013. 09:09 ] @
Posto sam bio najmanje desetogodisnji neuspjesni pocetnik u Linux-u rjesio sam konacno da se pomjerim s te pozicije. Citao sam, kao i svi pocetnici, gomile foruma , savjeta i raznih na "na lak nacin" tekstova. U ovoj diskusiji koja se zove "Komande + Tricks" sam ocekivao sistematizovaniji pregled posto je diskusija stara jedno 10-tak godina.
Moj prilog je sljedeci:
http://linuxcommand.org/tlcl.php
odnosno knjiga:The Linux Command Line - A Book By William E. Shotts, Jr.
Knjiga je BESPLATNA ima oko 500 stranica, pisana jednostavnim engleskim jezikom i sistematicna je. Preporucujem da se cita redom (bez preskakanja ) jer stvarno pored osnovnog objasnjenja opise se i dobar savjet , primjer ili "tricks". Sve sto procitate vrijedi svuda i rjesava sve sistemske probleme na koje naidjete - ako nista pokaze vam put za dalju analizu.
Jos nesto - pocetnicima (u koje i sebe ubrajam ) preporucujem citati poglavlja sa ukljucenim Terminal-om na svojoj distribuciji linuxa da bi se odmah moglo testirati o cemu se tu radi.

Dalje , nasao sam da kljuc komplikacija i nerazumijevanja linux-a (bar za mene) lezi u "Expansions and Substitutions" koje obavlja Bash prije nego sto posalje komandu operativnom sistemu. To su one cuvene "kuke,kvake,zarezi,dolari,tarabe, zagrade -ovakve/onakve" koje izgledaju kao kodirane "tajne" poruke u skriptovima i komandama koje nalazimo na forumima kao odgovore na neka pitanja a koja onda vrlo cesto slijepo prekucavamo u nase Terminale u nadi da ce se desiti to "cudo" i nas problem ce biti rijesen
Ovo sam nasao kao prosirenje nekih informacija iz gore pomenute knjige
http://wiki.bash-hackers.org/syntax/expansion/intro

Mislim da nakon proucavanja ovog pomenutog se otvara svijet linux-a kao na dlanu - put je jos dugacak ali "naucili smo pecati , nemoramo vise cekati da nam daju ribu"
Pozdrav

[ Jing Jang @ 19.09.2013. 12:03 ] @
http://www.tecmint.com/how-to-kill-a-process-in-linux/
[ anon70939 @ 18.08.2015. 15:42 ] @
Trazio sam malo vise o rsync komandi i naišao na ovo sjajno i detaljno uputstvo, koje je i meni kao totalnom početniku skroz jasno.
Možda nekom zatreba nekada

http://www.tecmint.com/rsync-l...file-synchronization-commands/
[ plus_minus @ 18.08.2015. 16:28 ] @
Kada otvorite linux konzolu i otkucate samo `help`, dobićete listu komandi za GNU bash shell.
Taj opis nije baš dovoljan. Evo ga zato jedan dobro odrađeni online priručnik > Advanced Bash scripting guide
[ Arnie @ 24.11.2015. 19:54 ] @
Ako pokrenete ovaj Bash kod preopteretićete sistem:

Code:
:(){ :|:& };:


Objašnjenje:

Code:

:() {
   :|:&
};
:


U prvoj liniji inicijalizujemo funkciju : , a u njoj definišemo (između vitičastih zagrada) da pri pozivanju pokrene istu tu funkciju i pošalje joj output (na početku je bilo reči o "cevima") i sa & šaljemo proces u pozadinu. Na kraju pozivamo tu funkciju sa : - kreira procese koji se eksponencijalno šire i zauzimaju memoriju. Za pokretanje vam ne treba root pristup. Možete da probate i sa drugim jezicima koristeći beskonačnu petlju :)

Više: Fork bomb

@plus_minus, hvala na linku!
[ plus_minus @ 26.11.2015. 22:02 ] @
^^ Nema na čemu.
Inače, taj je priručnik zlata vredan, definitivno.
[ triger93 @ 28.11.2015. 22:06 ] @
Da postavim ovde pitanje da ne otvaram drugu temu bez veza..

Koja je razlika izmedju kucanja komandi u terminalu sudo apt-get purge,remove,autoremove,autoclean negde sam nasao i dpkg -r?Znam da sluze za brisanje programa ali mi nije jasno sta koja tacno brise i koje bi od njih trebao da koristim kada hocu da izbrisem neki program a da nesto ne za..bem,da li je dovoljana samo sudo apt-get remove?Kada sam brisao neke programe ovom komandom ostavilo mi je podesavanja u programu ista kada sam ga ponovo instalirao.Skoro sam presao sa windowsa pa nije sve bas jasno.U pitanju je ubuntu tj.linux mint.Ako je bitno uglavnom sve programe instaliram iz software managera.

[Ovu poruku je menjao triger93 dana 28.11.2015. u 23:16 GMT+1]
[ tuxserbia @ 28.11.2015. 23:48 ] @
dpkg ne diraj ni u suludom besu, barem dok ne razumeš u potpunosti šta i kako radi.

Ostatak možeš lako da nađeš na googletu, tipa

https://www.google.rs/?gws_rd=ssl#q=apt-get+ubuntu

Za prvu pomoć, idemo redom

Podešavanja u linuxu se čuvaju u direktorijumu /etc/

sudo apt-get remove xxx

Briše program, čuva podešavanja.

sudo apt-get purge xxx

Briše program, briše podešavanja.

Autoremove. Recimo hoćeš da instaliraš program VLC. Kad zadaš apt-get install vlc, on ti kaže da je zbog međuzavisnosti, neophodno da instalira i još nekoliko biblioteka, programa, i sl. Navešću samo jedan, ima ih dosta. "libcaca0"

Znači instaliran je prvo ovaj libcaca0, pa na kraju vlc.

Ti ga startuješ, ne sviđa ti se, obrišeš ga sa onim gore purge

sudo apt-get purge vlc.

Ostala je ona biblioteka viška, jer sad nikom ne treba. Onda uradiš ovo

sudo apt-get autoremove

ovo briše programe i biblioteke koji više nisu potrebni nikom. Ovim se briše i ona biblioteka "libcaca0".

ili još bolje

sudo apt-get autoremove --purge

ovo briše programe i biblioteke koji više nisu potrebni nikom, plus, ako ti viškovi imaju neka podešavanja, brišu se i ona.

Kad instaliraš pakete, programe, biblioteke, mora prvo da ih dovučeš od negde. Instalacioni fajlovi, deb paketi se smeštaju u

/var/cache/apt/archives/

Recimo da si instalirao VLC verziju 2.0.5. Nakon mesec-dva, izašla nova verzija, ti uradio ažuriranje, pa si sad na verziji 2.2.1. Oba paketa su završila gore u var arhivi. I tako za svaki paket, program koji imaš instaliran. Može da naraste oho-ho.Ti sad pukneš

sudo apt-get autoclean

i on obriše stare instalacione pakete koji ti više nisu potrebni, u gornjem slučaju paket vlc verzija 2.0.5, dok poslednju verziju, 2.2.1 čuva i dalje u arhivi.

Ako kojim slučajem zadaš

sudo apt-get oclean

onda brišeš SVAKI instalacioni paket iz arhive. Pa, ako treba da reinstaliraš neki, moraš opet da ga dovučeš.

Dovoljno ?!?
[ triger93 @ 29.11.2015. 14:10 ] @
Sad mi je skroz jasno,hvala...
[ anon70939 @ 09.09.2016. 16:58 ] @
Interesuje me da li je moguce jedan user da ima FTP pristup razlicitim folderima na serveru?

Recimo imam

/var/www/site1/public_html - file owner1
/var/www/site2/public_html - file owner2
/var/www/site3/public_html - file owner3

E sad hocu petru da omogucim da se jednim ftp nalogom vidi samo site1 i site3, i tako da dodajem nove direktorijume kad zatreba i slicno... Da mu ne pravim svaki put poseban ftp nalog za svaki folder.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 09.09.2016. 18:38 ] @
Moguće je na ovaj način, samo nije baš najelegantnije rešenje.

http://is.gd/w6X6MB
[ kunc @ 09.09.2016. 18:46 ] @
Mislim da je najbolje riješenje za to ACLs

Pogledaj ovdje..
[ plus_minus @ 18.02.2017. 21:27 ] @
Ovo što sledi jeste više trik nego komanda.

Situacija sledeća:

ATI opensource drajveri prelepo podešeni, nema screen tearinga, nema gličeva, Xorg.log ima samo II ili **, dakle sve je super, svaka igrica koju grafička može da potera radi besprekorno itd... dok se ne ode na youtube preko firefox-a ... i pusti neki html5 video u full screen-u. E, onda dolazi do uber-naglog pada raspoloženja ... nebitno je koliko rama ima na raspolaganju, nebitno je koliko je procesor brz, nebitno je da li je hardware acceleration uključen ili ne... računar postaje neupotrebljiv sve dok se ne izađe iz fullscreen-a, a o broju frejmova nećemo ni da govorimo. 2 frejma u 3 sekunde.

Jedno od rešenja jeste gledati fs video materijal preko Chromiuma. I to rešenje radi.
Drugo rešenje jeste isprobavati kodeke.. raznorazne ekstenzije ... ili puštati yt materijal preko vlc-a ....

Treće rešenje je ono PRAVO.

Jako, jako mali broj ljudi to zna.. a to i jeste taj - trik.

U FF url bar-u about:config pa onda potvrda da ćemo biti dobri..

Naći sledeće: layers.acceleration.force-enabled i promeniti vrednost sa false u true.

Gotovo.

Problem rešen.


[ anon70939 @ 28.03.2017. 14:29 ] @
Naleteo na neki virus na serveru na jednom sajtu.
Skinuo sajt lokalno, i pretrazivao nesto po njemu i 360 total security odjednom iskocio, neki PHP fajl prepoznao kao virus.
Uploadovao sam ga na virustotal.com kad ono stvarno virus...

Sad sam dosao na ideju da svucem sve php fajlove i uploadujem na totalvirus.com u zip formatu.

Ali kako da izvucem sve fajlove uz pomoc komande :).

Pretrazivao malo i naisao na

find 20170328-backup-all/ -name '*.php' -exec cp -prv '{}' 'php-files/' ';'


i kao ovo -r bi trebalo rekurzivno da iskopira fajlove, ali rezultat mi ne bude bas rekurzivan.
Sta ako imam iste fajlove, recimo index.php, sa ovom komandom mi je prepisao svaki put preko istog fajla.
A bilo bi super kada bih dobio istu folder strukturu

Kako da doradim komandu da zadrzi subdirektorijume i u njih smesti fajlove?
[ Panta_ @ 29.03.2017. 14:42 ] @
Pogledaj --backup opciju za cp komandu:

Citat:

--backup[=CONTROL]
make a backup of each existing destination file
-b like --backup but does not accept an argument

--backup option or through the VERSION_CONTROL environment variable.
Here are the values:

none, off
never make backups (even if --backup is given)

numbered, t
make numbered backups

existing, nil
numbered if numbered backups exist, simple otherwise

simple, never
always make simple backups

As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and
backup options are given and SOURCE and DEST are the same name for an
existing, regular file.


Code:
find 20170328-backup-all/ -name '*.php' -exec cp -prv --backup=numbered '{}' 'php-files/' ';'


Dobices: index.php, index.php.~1~, index.php.~2~, index.php.~3~...
Citat:
The backup suffix is '~', unless set with --suffix or SIM‐PLE_BACKUP_SUFFIX.


Citat:
Kako da doradim komandu da zadrzi subdirektorijume i u njih smesti fajlove?


Koristi --parents opciju:

Code:
find 20170328-backup-all/ -name '*.php' -exec cp -prv --parents '{}' 'php-files/' ';'



[Ovu poruku je menjao Panta_ dana 29.03.2017. u 16:26 GMT+1]
[ Fabolous @ 30.03.2017. 10:25 ] @
Citat:
tuxserbia:
dpkg ne diraj ni u suludom besu, barem dok ne razumeš u potpunosti šta i kako radi.

Ostatak možeš lako da nađeš na googletu, tipa

https://www.google.rs/?gws_rd=ssl#q=apt-get+ubuntu

Za prvu pomoć, idemo redom

Podešavanja u linuxu se čuvaju u direktorijumu /etc/

sudo apt-get remove xxx

Briše program, čuva podešavanja.

sudo apt-get purge xxx

Briše program, briše podešavanja.

Autoremove. Recimo hoćeš da instaliraš program VLC. Kad zadaš apt-get install vlc, on ti kaže da je zbog međuzavisnosti, neophodno da instalira i još nekoliko biblioteka, programa, i sl. Navešću samo jedan, ima ih dosta. "libcaca0"

Znači instaliran je prvo ovaj libcaca0, pa na kraju vlc.

Ti ga startuješ, ne sviđa ti se, obrišeš ga sa onim gore purge

sudo apt-get purge vlc.

Ostala je ona biblioteka viška, jer sad nikom ne treba. Onda uradiš ovo

sudo apt-get autoremove

ovo briše programe i biblioteke koji više nisu potrebni nikom. Ovim se briše i ona biblioteka "libcaca0".

ili još bolje

sudo apt-get autoremove --purge

ovo briše programe i biblioteke koji više nisu potrebni nikom, plus, ako ti viškovi imaju neka podešavanja, brišu se i ona.

Kad instaliraš pakete, programe, biblioteke, mora prvo da ih dovučeš od negde. Instalacioni fajlovi, deb paketi se smeštaju u

/var/cache/apt/archives/

Recimo da si instalirao VLC verziju 2.0.5. Nakon mesec-dva, izašla nova verzija, ti uradio ažuriranje, pa si sad na verziji 2.2.1. Oba paketa su završila gore u var arhivi. I tako za svaki paket, program koji imaš instaliran. Može da naraste oho-ho.Ti sad pukneš

sudo apt-get autoclean

i on obriše stare instalacione pakete koji ti više nisu potrebni, u gornjem slučaju paket vlc verzija 2.0.5, dok poslednju verziju, 2.2.1 čuva i dalje u arhivi.

Ako kojim slučajem zadaš

sudo apt-get oclean

onda brišeš SVAKI instalacioni paket iz arhive. Pa, ako treba da reinstaliraš neki, moraš opet da ga dovučeš.

Dovoljno ?!?



Zivio ti nama 100 godina
[ anon70939 @ 26.04.2017. 14:39 ] @
Kako rsync da koristim, kad dovucem sa remote servera, da ne zadrzi permisije fajlova koje je imao na tom remote serveru, nego da se promene u usera koji ih je dovukao.

Recimo sad koristim

rsync -ah --delete -e ssh [email protected]:"/var/www/vhosts/site.com" "$BACKUP_DIR/files"


I fajlovi koje dovučem imaju permisije usera koje nemam na ovom serveru.

Probao sam da dodam -o -g ali te opcije izgleda baš služe da zadrže remote owner-a i group.


edit:
OK nasao sam minut posle posta, nego ne mogu da obrisem post. Al ok, mozda nekom bude koristno
rsync -ah --no-o --no-g --delete -e ssh [email protected]:"/var/www/vhosts/site.com" "$BACKUP_DIR/files"


-o i -g jesu baš za preserve, ali izgleda zbog -a su po default-u uračunati. I može sa --no-o i --no-g da se isključe
[ Panta_ @ 27.04.2017. 06:58 ] @
Opcija -a zadrzava owner, group, permissions, symlinks, times, isto kao da koristis --recursive, --owner, --group, --perms, --links, --times, --devices, --specials, ne i --acls, --hard-links, i --xattrs opcije.

Citat:
-a, --archive archive mode; equals -rlptgoD (no -H,-A,-X)
[ agvozden @ 27.04.2017. 08:04 ] @
alias mudo='sudo -i'
[ anon70939 @ 15.05.2019. 08:19 ] @
Kako da namestim da neki user može da obriše fajl iz foldera, ali da ne može da snimi nov u taj isti folder?
[ jablan @ 16.05.2019. 12:19 ] @
koliko znam, nikako. možeš eventualno da napraviš symlink u direktorijumu A (gde korisnik nema pravo na pisanje) na fajl u direktorijumu B (gde korisnik ima pravo na pisanje).
[ anon70939 @ 21.05.2019. 09:51 ] @
Mislio sam da može neka kombinacija sa uname, ali ne može... Može samo obrnuti efekat da se postigne.

Imam neku potrebu da neki korisnik preko SFTP može da uploaduje u jedan folder fajlove, a iz drugog foldera da download-uje i to što downloaduje da obriše ako želi, ali da ne može da uploaduje nov fajl.

Mislim... nije mi preterano bitno da ovo uradim, samo sam znatiželjan pa zato pitah.