[ pctel @ 26.10.2006. 12:17 ] @
Reporteri bez granica su optužili Kubu da sprečava svoje građane da čitaju izveštaje nezavisnih medija, pošto manje od dva posto Kubanaca koji idu na internet pristupaju preko strogo kontrolisanih tačaka. Kuba, kao i Kina, kontroliše pristup internetu i on se, generalno, omogućava pojedincima iz vlasti, mada se lozinke za pristup mogu naći i na crnom tržištu. Činjenica da manje od dva odsto ljudi ima pristup internetu čini da Kuba bude jedna od najnazadnijih zemalja po pitanju neta. To je iznenađujuće ako se zna da Kuba ima jedan od najviših nivoa obrazovanja u svetu, ističu aktivisti Reportera bez granica. Zbog cena većina Kubanaca bira "nacionalnu konekciju" gde se dobija elektronska pošta ali ne i pun pristup netu. Takav pristup košta četiri evra na sat što je trećina prosečne mesečne plate. Kubanska vlada krivi SAD zbog ekonomskih sankcija i kažu da je to razlog što je pristup internetu ograničen. Naime, Kuba ne može da postavi podvodni optički kabl, već mora da koristi skupe satelitske komunikacije za internet saobraćaj.

[Danas]
[ Davor Vlajkovic @ 26.10.2006. 12:53 ] @
Srodna tema: Za jedan gigabajt 1800 dolara
[ Slobodan Milivojevic @ 26.10.2006. 17:22 ] @
Kad vlast odlucuje o tome ko sme a ko ne na internet... To je zalosno.
[ optix @ 26.10.2006. 17:39 ] @
Zaboravili su da dodaju i cenu lokalnog poziva, koja isto dodje negde oko $5/sat.
Ali zanimljivo je sto krive nepostojanje optickog kabla za to sto zabranjuju ljudima da koriste internet.
[ Ivan Dimkovic @ 26.10.2006. 18:04 ] @
Sta ce jednom slobodarskom narodu koji je prevazisao materijalnu zavisnost - jedan imperijalisticki izum poput Interneta.

I treba da bude skuplji - da slucajno neki slobodar ne bi skrenuo sa puta :)

Umesto neta, mogu uvek da odu da slusaju Fidela - dzabe je, i dugo traje :)
[ SZDZ @ 26.10.2006. 19:06 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Sta ce jednom slobodarskom narodu koji je prevazisao materijalnu zavisnost - jedan imperijalisticki izum poput Interneta.

I treba da bude skuplji - da slucajno neki slobodar ne bi skrenuo sa puta :)

Umesto neta, mogu uvek da odu da slusaju Fidela - dzabe je, i dugo traje :)


Iako si ti to rekao sa ironijom,ja se slazem donekle,sta je falilo celom svetu bez interneta do pre par godina....Sta je nama falilo net,mnogo vise su se ljudi bavili sportom...Net je koristan,ali mislim da Kubancima nista ne fali sto ne mogu da provode sate na netu,a to se vidi i po tome da sve manje ljudi emigrira iz Kube u SAD,sve manje ljudi se nastanjuje u Majamiju,a sve vise se vraca u Kubu,gde za razliku od Amerike imaju zdravstvo,obrazovanje i sve ostalo za DZ
[ Ivan Dimkovic @ 26.10.2006. 19:32 ] @
Citat:

gde za razliku od Amerike imaju zdravstvo


Pretpostavljam da znas kakvo je kubansko zdravstvo van izolovanih bolnica za strance ;-) Ili mozda ne znas ;-)

Fidel je bas skoro poceo zesce da promovise homeopatiju kroz javne kampanje kako je to mnogo bolje od lekova, posto je - onako komunisticki, izvezao lekare u susedne slobodarske zemlje, za hard $$$ ;-)

Eh ti slobodari ;-)

Uzgred:

http://www.uscis.gov/graphics/...tics/yearbook/Yearbook2004.pdf

Tabela 3 - pa ono, nije bas da ima dovoljno podataka da bi se moglo zakljuciti to sto ti kazes ;-)
[ Dusan Marjanovic @ 26.10.2006. 20:15 ] @
Kako ti kapiraš to za DŽ? Njih ne leče i ne uče roboti, nego živi ljudi koji su morali da oznoje dupe da bi naučili da leče/uče druge. Da li ti misliš da su ti ljudi to učili tek tako, da bi nekog lečili "za dž"? Razmišljaš li kakav je kvalitet tog lečenja? Ne mogu da shvatim da neko tako površno gleda na stvari (lečenje je za dž)...to jednostavno ne pada sa neba, ne leči ih bog...
[ M-84 AB1 @ 26.10.2006. 20:41 ] @
Ja verujem da bi Kuba mogla da ostvari neki sistem (ako vec nije) gde imas hleb, mleko, zejtin, secer, lecenje... I to je to.
Znaci osnovno.
Nekim ljudima bi to bilo super, a nekima i ne bi! Tu je razlika.

[ OffShore @ 26.10.2006. 22:25 ] @
Posto sam bio na Kubi, i malo procunjo:) nisam vidjeo nigdje da su zabrinuti ili da im je lose-ljudi zive, vesele se, rade....

i odmah se vratim na moje pubertetske dane, osamdesetih, kad nismo imali skoro nikakve tehnike, ali smo se zezali, DRUZILI, pravili zurke po kucama, igrali masnih fota..kad se moglo reci da se zivjelo:) a sad? trka vamo tamo, djeca znaju samo izaci u kafice, ne druze se, kompjuteri, mobilni, cak i poljupce salju preko sms-a, ili se ljube kad se vide, onako iz fazona (nema vise FILMSKIH poljubaca)

e to su bila vremena (kao na Kubi sada)
[ pctel @ 26.10.2006. 23:40 ] @
Ja sam svojevremeno razmisljao koliko bi mi para trebalo da se odselim na Kubu i do kraja zivota trosim njihov prosek od 12 EUR mesecno. Na zalost, zafalilo mi je malo para, tako da... sa jedne strane zamislite mene koji visim po ceo dan na Internetu kucajuci odgovore na ES-u, a sa druge zamislite da sedim na plazi i gledam kako prolaze devojke bez bikinija... pa vi recite sta je bolje!
[ SZDZ @ 27.10.2006. 00:52 ] @
Citat:
M-84 AB1: Ja verujem da bi Kuba mogla da ostvari neki sistem (ako vec nije) gde imas hleb, mleko, zejtin, secer, lecenje... I to je to.
Znaci osnovno.
Nekim ljudima bi to bilo super, a nekima i ne bi! Tu je razlika.


A sta to mi imamo sto oni nemaju.Ti si lepo nabrojao sta je potrebno u zivotu.Zapadni svet je opterecen materijalnim vrednostima,a ne napadaju oni Kubu zbog Fidela,nego Fidela zbog Kube,jer je njima on bio dobar 1959 kad je skinuo dikatorski i nenarodni rezim Batiste.Tada ga je cak i predsednik Dvajt Ajzenhauer primio u Beloj Kuci. Sada kada je od americkog zavisnika,Kuba konacno stala na svoje noge,Fidel je problem za njih.A ko su pokazuju i monstruozne odluke tipa sankcija na lekove,na naftne derivate,na prehrambene proizvode....

Pravo lice Kube su srecni gradjani,sto se moglo videti kada je Fidelu bilo lose,koliko je popularan i omiljen.

A i sto se tih nepravednih i nicim izazvanih sankciju Kubi tice,vidi se iz posete Nobelovca i bivseg predsednika SAD Kartera Kubi 2004. godine kada je izjavio da su sankcije Kubi najveca greska njegove administracije.

Da ne pocinjem sada listu prijatelja Fidela Kastra i Kube koji su mnogo puta izneli pozitivno misljenje o njihovom sistemu>Ernest Hemingvej,Markes,Papa Jovan Pavle Drugi(svi dobitnici nobelove nagrade).Hemingvej i Markes su cak po Fidelovom pozivu i ziveli na Kubi jedno vreme,a ako se ne varam Markes jos zivi.Hemingvej je izvrsio samoubistvo(!?!),nekako slucajno bas u periodu kada su operativci CIA pokusavali da ubiju Kastra...

I nasi mnogi lideri su bili prijatelji sa Kastrom,pocev od Tita,pa do Djindjica,kome je Kastro poklonio pun sanduk kubanskih cigara.

I sad,na kraju,sta to imaju ameri,englezi ili francuzi sto Kubanci nemaju? Bolja kola? Internet? Luksuznije kuce?


Pa zar je to stvarno sreca u zivotu? Ako jeste,onda idite na zapad i uzivajte u tome...Ali mislim da je poimanje srece Kubanaca malo drugacije od vaseg.
[ Djomloun @ 27.10.2006. 08:58 ] @
http://www.elitesecurity.org/t...nterneta-trecina-mesecne-plate

vs

http://www.elitemadzone.org/t2...nska-dolina-splavovi-diskoteke


;)
[ Tyler Durden @ 27.10.2006. 09:43 ] @
@SZDZ
Pa niko ti ne brani da iskuliras internet, taj mrski proizvod zapadnjaka opterecenih materijalizmom...
Ili si ti samo htio da budes licemjeran u svom postu?
[ Ivan Dimkovic @ 27.10.2006. 12:04 ] @
Znas kako, SZDZ,

Kao osoba koja je bila po mnogim siromasnim zemljama (Indonezija, Sri Lanka, Tajland, Egipat, Kina, ...) i po mnogim bogatim zemljama (USA, EU...) mogu ti reci jednu interesantnu stvar: ljudska priroda je kucka ;-)

Naime, ako odes u te siromasne zemlje, naleteces na gomilu ljudi koji bi tako rado otisli u USA, EU, .... - kad im kazes odakle si, gledaju te kao da si ne znam sta.
A, onda odes u razvijene zemlje - i nadjes gomilu ljudi koji bi da odu na Kube, Sri Lanke, Tajlande... i da se nikad ne vrate ;-)

Secam se neke 2003, upoznao ja jednu devojku iz Malezije - i kazem ja njoj - Malezija super zemlja, otisao bih tamo zauvek ovo ono - ova me zgrazeno gleda i kaze nesto u fazonu "da li si ti normalan, ja pobegla odatle - tamo je sr...."

Zakljucak? Coveku se nikad ne moze ugoditi ;-)

Ali, vidis - ima jedna mala stvar... ako si nesrecan u Kubi, jako ces tesko doci do te tvoje srece, pa i ako je ona u USA - ako si nesrecan ovde... znas, ja mogu da sednem na avion kad god zelim u zivotu i preselim se u Sri Lanku, Kubu, Maleziju i da sedim na plazi ceo svoj zivot i kuliram - ali sa malom ustedjevinom sa mrskog zapada ;-)

Tako isto i ti sto trube o Kubi, vecina njih su bili u nekom turistickom odmaralistu, dosli - potrosili par godisnjih plata jednog Kubanca - i, ***ote vidi - mnogo dobro... hajd malo vi da se skalirate na nivo prosecnog kubanca pa onda pricajte o necemu - kad ti dete umre jer je bolesno, kad ne mozes da dobijes posao da prehranis svoju porodicu kako treba i sl...

Citat:

I sad,na kraju,sta to imaju ameri,englezi ili francuzi sto Kubanci nemaju? Bolja kola? Internet? Luksuznije kuce?


Povrsno gledas stvari - recimo, stopa umiranja beba je 5-8 puta veca u Kubi nego u USA - eto, umiru ti deca za pocetak, i ti to ne mozes da sprecis. Za mene je to vec sasvim dovoljno - ima jos toga, mogu da ti navedem ako bas jarko zelis :)

Citat:

Pa zar je to stvarno sreca u zivotu? Ako jeste,onda idite na zapad i uzivajte u tome...Ali mislim da je poimanje srece Kubanaca malo drugacije od vaseg.


Ja sam "na zapadu", cisto FYI ;-)

A zasto ti ne odes na Kubu i ne bacis taj tvoj kompjuter i krenes da zivis sa $1 dnevno? Put your money where your mouth is, inace je to sto pricas cisto licemerje.

Razlika izmedju zapada i Kube je iskljucivo u mogucnostima i slobodi izbora - na "Zapadu" mozes bez problema da zivis kao Kubanac ako hoces. Ali na Kubi ne mozes ziveti kao "zapadnjak" tek tako (imati dovoljno novca za dobar zivot porodice, raditi nesto inovativno, putovati, ocekivati da ti dete nece umreti ako dobije proliv i sl....) - ako ti je zivot jednog prosecnog Kubanca pojam srece - imam jednu vest za tebe: vrlo verovatno to mozes postici svuda gde ima sunca i palmi ;-)
[ SZDZ @ 27.10.2006. 14:06 ] @
(ne znam kako da citiram delove poruke,nesto nece,pa cu ovako,da ne bih citirao celu)

@kad ti dete umre jer je bolesno, kad ne mozes da dobijes posao da prehranis svoju porodicu kako treba i sl...@

To je vrlo zanimljivo,ali mislim da ti ne znas da je stepen nezaposlenosti daleko veci u SAD nego u Kubi.Jednostavno,razlicitim ljudima su vazne razlicite stvari,nekome su vazna materijalna kes,kolica znaci materijalna bogatstva,a nekome nesto drugo.

Recimo,zanimljiv je primer onog decka Gonzales se zove ako se ne varam.Njegovi roditelji su povuceni propagandom jos 1998 emigrirali u SAD.Plemeniti kakvi jesu,ameri su ga ubrzo deportovali nazad na Kubu,a ta prica je obisla svet.E sad,neko bi rekao da je decko ocajan sto se vratio.Ali,u nizu intervjua koje je dao prosle i ove godine(ako te zanima mozes da nadjes verovatno i na internetu),taj decko je izjavio da je presrecan na Kubi,da mu je Fidel Kastro najblizi prijatelj,da mu je kao otac i da ga cak i zove "tata".Takodje je istakao da se mu je divno i da se ne bi vratio u SAD nizasta na svetu.


@Razlika izmedju zapada i Kube je iskljucivo u mogucnostima i slobodi izbora - na "Zapadu" mozes bez problema da zivis kao Kubanac ako hoces. Ali na Kubi ne mozes ziveti kao "zapadnjak" tek tako@

E nece biti da je bas tako,na zapadu ti si emigrant,ako pogledas npr. Kubance u Majamiju,videces da ne zive bas "bez problema".Zive kao emigranti,rade najmanje placene poslove,vecina nema cak ni green card,nego ili rade na crno ili rade ko crnci,znaci duplo duze radno vreme,a visestruko niza plata.Da ne pominjemo da nemaju ni socijalno,ni beplatno lecenje,za razliku od svoje zemlje.Da ne pominjemo kako na njih gledaju ameri,kao na nizu vrstu,imaju manja ljudska prava nego na Kubi.STo je najgore,nemaju kome da se zale,jer je vecina njih tu ilegalno,a "sirokogrudi" amerikanci ih deportuju nazad u buljucima.

Sto se tice toga kako zive "zapadnjaci" na Kubi,vec sam naveo jedan,najpoznatiji,ali i vrlo poucan primer Ernesta Hemingveja.Ovaj Amerikanac je ziveo na Kubi i uzivao u tome,kako je sam rekao "prvi put u zivotu sam srecan".

Kada se vratio u SAD,on je postao depresivan navodno se ubio(naravno,posto ga je CIA pratila to je pod velikim znakom pitanja).Ali,recimo i da se jeste ubio sam,pa to dovoljno govori da ga ja zivot u Americi doveo do tog stanja,dok je za zivota na Kubi imao lep i spokojan zivot.I TO JE REC O NOBELOVCU KOJI JE IMAO MNOGO PARA I KOJI JE MOGAO DA ZIVI APSOLUTNO BILO GDE NA SVETU...Ali slucajno ili ne,odlucio se za Kubu.Mislim da ova prica govori sama za sebe.
[ Tyler Durden @ 27.10.2006. 14:18 ] @
O Boze...
Prvo, hemingwaya ne bih uzimao kao referencu jer on svakako ne predstavlja "obicnog" covjeka (i molim te mani se CIA teorija zavjere i sl.)
Drugo, ne znam sta pokusavas da dokazes sa ovom emigrantskom pricom. Da se Kubancima i ne ostaje bas u tom raju od zemlje, Kubi? :)
Nisam primjetio da Kubanci moraju motkom da tjeraju prljave kapitaliste iz svoje zemlje koji prosto pate da odbace svoj isprazni zivot u SAD...
[ Ivan Dimkovic @ 27.10.2006. 15:10 ] @
Ma pusti ti price drugih, pogotovu pisaca i sl. umetnika, i reci mi, ako je sve tako kao sto kazes - sto ti ne odes na Kubu da zivis? :)

Hajde lepo - put your money where your mouth is, o veliki ne-materijalisto ;-)

Kao sto rekose - Kuba dize ograde da se brani od imigranata u njen raj :-))
[ SZDZ @ 27.10.2006. 15:24 ] @
Citat:
Tyler Durden: O Boze...
Prvo, hemingwaya ne bih uzimao kao referencu jer on svakako ne predstavlja "obicnog" covjeka (i molim te mani se CIA teorija zavjere i sl.)
Drugo, ne znam sta pokusavas da dokazes sa ovom emigrantskom pricom. Da se Kubancima i ne ostaje bas u tom raju od zemlje, Kubi? :)
Nisam primjetio da Kubanci moraju motkom da tjeraju prljave kapitaliste iz svoje zemlje koji prosto pate da odbace svoj isprazni zivot u SAD...


Prvo,na srpskom jeziku nije pravilno pisati imena stranaca u originalu(recimo,nije "hamingway",nego Hemnigvej).U nekim drugim srodnim jezicima jeste.Mozda to objasnjava tvoju ijekavicu,kojom si se tako hvalio u drugoj temi.

Drugo,naravno da on ne predstavlja obicnog coveka.Taj americki nobelovac je svakako bio na mnogo visem stupnju intelektualne svesti nego vecina njegovih sunarodnika.Mislim da to ni ti,ma koje nacinalnosti bio,ne mozes da osporis.znaci,Hemingvej je bio intelektualac(mnogi kazu i genije).Ako je on tako nesto uradio,onda je sigurno imao razloga za to,znaci video je ispred svojih sunarodnika.

Ali to nikako nije sve,pa pogledaj samo izjave jos jednog americkoh nobelovca,Dzimija Kartera,koji je izjavio da su sankcije Kubi nepravedne i nicim izazvane i zatrazio njhihovo obustavljanje.Takodje je rekao da su te snakcije najveca greska njegove administracije(iako ih je uveo Kenedi,svi ostali predsednici su sa njima nastavili,pritom ih produbljivajuci).

Naravno,daleko od toga da su Hemingvej i Karter jedini koji su tako nesto uvideli.

Evo recimo,Markes,jos jedan dobitnik nobelove nagrade,koji je takodje mogao da zivi bilo gde na svetu(kuriozitet je da mu je pevacica i njegoa prijateljica Sakira nudila kucu sa 100 hektara,samo da se vrati u Kolumbiju),znaci mogao je da zivi gde god hoce,ali je on odabrao bas Kubu.Jos jedna slucajnost?

Drugo,sto se "teorije zavere" tice,ne znam odkud ti to,pa po CIA dokumentima Hemingvej je pracen cak i noc uoci "samoubistva".Ja nisam rekao da se on nije ubio,ali mislim da je,ako zaista jeste izvrsio samubistvo,veliki deo odgovornosti i na CIA,jer su ga pratili i progonili ceo period od povratka u SAD pa do noc pred smrt.

A sto se "emigrantske price" tice,taj decak je bio u SAD,ali je odlucio da mi je mnogo lepse na Kubi.A poenta cele price je da Kubanci sve manje i manje emigriraju iz svoje zemlje,ocigledno da im je prijatno u Kubi,sto se vidi i na mitinzima brace Kastro,npr. miting sa kraja 2005. koji je NAJVECI ZABELEZENI SKUP U ISTORIJI COVECANSTVA!!!

Vise od dva miliona Kubanaca je izaslo da pozdravi svog Predsednika,a kuba ima oko 10 miliona stanovnika.A sad mi reci kada je u nekoj zapadnoj zemlji toliko ljudi doslo na neki miting?Uostalom,Predsednik Kastro je na poslednjim izborima dobio oko 98 ili 99 procenata glasova,sto dovoljno govori samo za sebe.

A sto se te tvoje fraze "prljavi kapitalisti" tice,ja se tog vremena ne secam,jer nisam ni bio rodjen,ali znam da je to skovao tvoj sunarodnik Broz.Za razliku od tebe,ja nikada nisam kapitaliste nazvao "prljavim".
[ Ivan Dimkovic @ 27.10.2006. 15:26 ] @
Citat:

Vise od dva miliona Kubanaca je izaslo da pozdravi svog Predsednika,a kuba ima oko 10 miliona stanovnika.A sad mi reci kada je u nekoj zapadnoj zemlji toliko ljudi doslo na neki miting?Uostalom,Predsednik Kastro je na poslednjim izborima dobio oko 98 ili 99 procenata glasova,sto dovoljno govori samo za sebe.


omfg ;-)

Da, govori dovoljno samo za sebe, samo mi se cini da necemo izvuci isti zakljucak ;)
[ SZDZ @ 27.10.2006. 15:30 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ma pusti ti price drugih, pogotovu pisaca i sl. umetnika, i reci mi, ako je sve tako kao sto kazes - sto ti ne odes na Kubu da zivis? :)

Hajde lepo - put your money where your mouth is, o veliki ne-materijalisto ;-)

Kao sto rekose - Kuba dize ograde da se brani od imigranata u njen raj :-))


Ja sam Srbin,ja ne smatram da je sreca u emigraciji,iako imam veliki deo porodice u Cikagu i Australiji,ipak mislim da nigde nije kao u svojoj zemlji,gde si rodjen i odrastao "Sunce tudjeg neba nikad nece grejati kao sunce ovog,naseg neba",:-) najgora moguca fraza,ali ipak nigde nisi svoj na svome osim u svojoj zemlji.

Vecina moje familije je emigriala posle drugog svetskog rata,ali ne u potrazi za boljim zivotom,vec u pokusaju da spasu zivu glavu.Oni su do kraja zivota mastali o tome da se vrate i umru u Srbiji.A druga i treca generacija vec ima misljenje slicnije tvom,sto samo govori kako se na Zapadu gube tradicije i istorijske vrednosti.
[ ventura @ 27.10.2006. 15:33 ] @
@SZDZ:
Da ja imam para kao Hemingvej, vrlo rado bi pristao da živim pod palmom i da se izležavam na suncu po ceo dan, a kad zatreba, prvivatnim avionom skoknem do civilizacije... Nije on to radio što misli da je Kuba obećana zemlja, već zato što mu se može, i što je od civilizacije udaljen svega par 100 km vazdušnom linijom... Mislim da se malo mnogo gubiš u priči...
[ ventura @ 27.10.2006. 15:35 ] @
Citat:
SZDZ
A druga i treca generacija vec ima misljenje slicnije tvom,sto samo govori kako se na Zapadu gube tradicije i istorijske vrednosti.


To samo govori kako se lako na 'zapadu' ljudi prizivaju zdravom razumu...
[ Tyler Durden @ 27.10.2006. 15:57 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: omfg ;-)

Da, govori dovoljno samo za sebe, samo mi se cini da necemo izvuci isti zakljucak ;)


hehehe, ne sigurno... :)

@SZDZ
A nije ti palo na pamet da ja mozda i ne govorim srpskim jezikom??
Pusti Hemingveja i Markeza i tu ekipu, oni to rade (radili su) zato sto im se moze i zato sto oni svakako mogu da uzivaju tamo. Kesom koji su zaradili na trulom Zapadu.
Zasto ti ne probas? Sunce na Kubi sigurno grije jace nego u Srbiji :)

Truje te taj nacionalizam (moje pisanje; mislim, kako je to uopste j***** bitno za citavu ovu pricu) i uski pogledi, sta drugo da ti kazem. Zao mi je :(
[ SZDZ @ 27.10.2006. 16:13 ] @
Citat:
Tyler Durden: hehehe, ne sigurno... :)

@SZDZ
A nije ti palo na pamet da ja mozda i ne govorim srpskim jezikom??
Pusti Hemingveja i Markeza i tu ekipu, oni to rade (radili su) zato sto im se moze i zato sto oni svakako mogu da uzivaju tamo. Kesom koji su zaradili na trulom Zapadu.
Zasto ti ne probas? Sunce na Kubi sigurno grije jace nego u Srbiji :)

Truje te taj nacionalizam (moje pisanje; mislim, kako je to uopste j***** bitno za citavu ovu pricu) i uski pogledi, sta drugo da ti kazem. Zao mi je :(


Ma ne smeta meni to,kao sto sam i rekao,tvoj sunarodnik Broz je uveo te termine "truli zapad","truli kapitalisti",znaci ja sam odmah rekao da ti i ne pises srpski,a verovatno i ne govoris.

A sto se Markeza i Hemingveja tice,ni jedan ni drugi nisu zaradili svetsku slavu i kes na zapadu,pogotovo Markez,koji nema apsolutno nikakve veze sa zapadom(dok su Hemingvejeve veze samo utoliko sto je rodjen kao amerikanac,ali se proslavio po drugim zemljama).

Vi koji smatrate da je Kuba raj za bogatase treba da se raspitate kako je bilo na Kubi do 1959. kada je General Batista,americki covek,bio na vlasti.To je tek bio raj za milionere,pun hotela,kockarnica za bogate amere.E a sto se onda narod pobunio i doveo ovu demokratsku vlast,na celu sa Predsednikom Kastrom.

I ne shvatam na sta ciljate,da je 2 miliona ljudi bilo primiorano pod pretnjom smrcu da izadju i pozdrave Kastra,verovatno su ih terali i da mu klicu,a ustavari ga oni svi mrze,aa? :) Budite ozbiljni malo....
[ Ivan Dimkovic @ 27.10.2006. 16:26 ] @
Da, bice da ga podrzava 99 od 100 ljudi.

Razmisli malo bolje, i Sadama je podrzavalo 97 od 100 ljudi, pa se ispostavilo da 2/3 te zemlje i nije bas naklonjeno Sadamovoj ekipi (Shia-e)

Verujem i da je podrska Staljinu uvek bila blizu 100%

Nego, posto aludiras na Broza ... Jel ta tvoja logika znaci i da je vecina stanovnika Srbije bila za Tita & Partiju, posto su prvi izbori dali 96% podrske Titu :-)) Bice mi drago ako od tebe cujem da su 96% stanovnika Srbije bili komunisti za Tita & Partiju ;-))))
[ SZDZ @ 27.10.2006. 16:35 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Da, bice da ga podrzava 99 od 100 ljudi.

Razmisli malo bolje, i Sadama je podrzavalo 97 od 100 ljudi, pa se ispostavilo da 2/3 te zemlje i nije bas naklonjeno Sadamovoj ekipi (Shia-e)

Verujem i da je podrska Staljinu uvek bila blizu 100%

Nego, posto aludiras na Broza ... Jel ta tvoja logika znaci i da je vecina stanovnika Srbije bila za Tita & Partiju, posto su prvi izbori dali 96% podrske Titu :-)) Bice mi drago ako od tebe cujem da su 96% stanovnika Srbije bili komunisti za Tita & Partiju ;-))))


Hahaha :)) to se zove zamena teza,jer su Sadam i Broz bili diktatori,a Kastro je daleko od toga.

Pa kad si se vec dohvatio toga,da li je Bus 2000. godine dobio izbore? Pa on cak nije dobio najvise glasova,znaci bio je drugi po broju glasova,a zbog izbornog sistema morali su da steluju rezultate u Floridi,gde mu je brat Guverner.I cak po tim nastelovanim rezultatima,opet je dobio manje glasova od Gora.
[ M-84 AB1 @ 28.10.2006. 08:37 ] @
I Causesku je imao tako nesto 98 % glasova, pa su ga par meseci kasnije...- ko zeca!
[ Ivan Dimkovic @ 28.10.2006. 08:50 ] @
Citat:

Hahaha :)) to se zove zamena teza,jer su Sadam i Broz bili diktatori,a Kastro je daleko od toga.


A jel, izvini nisam znao :-) E dobro ako ti tako kazes da Kastro nije diktator - zasto je onda politicka aktivnost u Kubi zabranjena? ;-))

Citat:

Pa kad si se vec dohvatio toga,da li je Bus 2000. godine dobio izbore? Pa on cak nije dobio najvise glasova,znaci bio je drugi po broju glasova,a zbog izbornog sistema morali su da steluju rezultate u Floridi,gde mu je brat Guverner.I cak po tim nastelovanim rezultatima,opet je dobio manje glasova od Gora.


U svakoj zemlji (evo i u Meksiku pre koju nedelju) skoro su rezultati gde su glasovi jako bliski, i razlikuju se u stotinama - teski. Uvek je broj nepravilnosti veci od potencijalne razlike, i onda nastaju problemi. Jedina razlika izmedju USA i, Meksika - je sto u USA postoji procedura koja garantovano sprecava haos (u Meksiku su svi grickali nokte posle odluke komisije, da li ce ovi drugi da se pobune), i na osnovu koje se Bush provukao - ali tako je mogao da se provuce i bilo ko drugi.

Na svu srecu, takve situacije su jako retke i desavaju se jednom u N desetina godina - dok, u slobodarskim zemljama tipa Kuba nemas tih problema, jer su predsednici dozivotni i sa 99.99% podrske - nema teorije da se desi 50:50 ;-) He he he.
[ SZDZ @ 30.10.2006. 01:36 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: U svakoj zemlji (evo i u Meksiku pre koju nedelju) skoro su rezultati gde su glasovi jako bliski, i razlikuju se u stotinama - teski. Uvek je broj nepravilnosti veci od potencijalne razlike, i onda nastaju problemi. Jedina razlika izmedju USA i, Meksika - je sto u USA postoji procedura koja garantovano sprecava haos (u Meksiku su svi grickali nokte posle odluke komisije, da li ce ovi drugi da se pobune), i na osnovu koje se Bush provukao - ali tako je mogao da se provuce i bilo ko drugi.

Na svu srecu, takve situacije su jako retke i desavaju se jednom u N desetina godina - dok, u slobodarskim zemljama tipa Kuba nemas tih problema, jer su predsednici dozivotni i sa 99.99% podrske - nema teorije da se desi 50:50 ;-) He he he.

Kastro nije dozivotni Predsednik.Za razliku od npr. americkog predsednika Ruzvelta,koji je naustavno izabran za predsednika ni manje ni vise nego 3 puta,za razliku od njega Kastro se bira ustvom predvidjenom procedurom.

Ocigledno da nisi bas upucen u svetska politicka zbivanja.Jer,da jesi,znao bi da je Bus samo marioneta u rukama pravih vladara Amerike.Alo bre,pa on se covek napio ko zivotinja i zamalo se udavio na perecu kad je bio mortus.Tako je isto pre 15ak godina se zakucao u banedru,cak je i osudjivan za voznju u pijanom stanju.Bus je gluplji cak i od Dzona Kenedija,ali naravno da on ni o cemu ne odlucuje u zivotu,osim mozda koje ce vopi da pije.A za Kastra to niko ne moze da kaze,on je bio neko i nesto i pred 1959,a s druge strane,on nije marioneta u rukama drugih,Kastro je svoj covek i vodi Kubu onako kako to on zeli,a ne kako mu narede...
[ SZDZ @ 30.10.2006. 01:47 ] @
Citat:
M-84 AB1: I Causesku je imao tako nesto 98 % glasova, pa su ga par meseci kasnije...- ko zeca!


Pa nisu Causeskua ubili Rumunski gradjani,nego strani agenti koji su ucenili opoziciju da Causesku mora da umre ako zele podrsku zapada.I gde je sad Rumunija,17 GODINA POSLE CAUSESKUA JOS NIJE USLA U TU EVROPSKU UNIJU...
[ milanche @ 30.10.2006. 06:17 ] @
Nisam bio na Kubi, ali sam ziveo u SFRJ i to kada je bilo najbolje, tako da mislim da mi
je jasno o cemu se radi.

Ja verujem da je na Kubi super - pisalo se o tome u par diskusija na serbian cafe-u, kao
sto znam da i u Srbiji i pored svega ima nemerljivih i dragocenih stvari o kojima Zapad moze
samo da sanja.

Ipak, stvari stoje odprilike ovako:

Za obicnu, prosecnu individuu, sa normalnim zivotnim prohtevima, koja ne voli da puno
misli i nema poriv da ista posebno stvara, svi socijalizmi su prava stvar, bilo da su ruski,
jugoslovenski, rumunski, kubanski, ili svedski.

Za one koji imaju poriv da od zivota nesto naprave, kojima je rad na svojoj disciplini (sta
god to bilo - sport, umetnost, tehnika, biznis, profesija bilo koje vrste) socijalizmi su smrt,
zato sto strasno usrednjavaju rezultate napora individua na gomilu manje sposobnih.

Za nevolju, bez ovih drugih drustvo ne ide nikuda, kao sto ovi prvi ako se puste da budu
to sto jesu vrlo brzo polude pa zaborave svoj pocetni cilj (da zive lagano i bezbrizno).
[ Svarog @ 30.10.2006. 11:28 ] @
Sad sam procitao celu temu-ljudi jel vi kapirate koliko ste se udaljili od iste?
[ Noe @ 30.10.2006. 14:04 ] @
Citat:
SZDZ: a s druge strane,on nije marioneta u rukama drugih,Kastro je svoj covek i vodi Kubu onako kako to on zeli,a ne kako mu narede...


Uh, jadna li je drzava i njeni gradjni koju vodi jedan covek kako mu se hoce.
[ SZDZ @ 30.10.2006. 19:27 ] @
Citat:
milanche: Nisam bio na Kubi, ali sam ziveo u SFRJ i to kada je bilo najbolje, tako da mislim da mi
je jasno o cemu se radi.

Ja verujem da je na Kubi super - pisalo se o tome u par diskusija na serbian cafe-u, kao
sto znam da i u Srbiji i pored svega ima nemerljivih i dragocenih stvari o kojima Zapad moze
samo da sanja.

Ipak, stvari stoje odprilike ovako:

Za obicnu, prosecnu individuu, sa normalnim zivotnim prohtevima, koja ne voli da puno
misli i nema poriv da ista posebno stvara, svi socijalizmi su prava stvar, bilo da su ruski,
jugoslovenski, rumunski, kubanski, ili svedski.

Za one koji imaju poriv da od zivota nesto naprave, kojima je rad na svojoj disciplini (sta
god to bilo - sport, umetnost, tehnika, biznis, profesija bilo koje vrste) socijalizmi su smrt,
zato sto strasno usrednjavaju rezultate napora individua na gomilu manje sposobnih.

Za nevolju, bez ovih drugih drustvo ne ide nikuda, kao sto ovi prvi ako se puste da budu
to sto jesu vrlo brzo polude pa zaborave svoj pocetni cilj (da zive lagano i bezbrizno).


Pa pogledaj kako je samo socijalizam bio smrt bio za nase pisce:Andric,Crnjanski,Cosic....Ili za sportiste:kosarkasi,vaterpolisti,odbojkasi,u to vreme i rukometasi....A tek za umetnike:Mica Popovic,Lubarda,Omcikus.....


Da,stvarno je bio smrt za sve individualne napore.....or is it?
[ perdu @ 30.10.2006. 21:32 ] @
Citat:
Sto se tice toga kako zive "zapadnjaci" na Kubi,vec sam naveo jedan,najpoznatiji,ali i vrlo poucan primer Ernesta Hemingveja.Ovaj Amerikanac je ziveo na Kubi i uzivao u tome,kako je sam rekao "prvi put u zivotu sam srecan".


Za ime boga, kakva glupost!? Kako je Hemingvej ziveo na Kubi?! Kao Kubanac, sigurno.
Poznajem jednog Kubanca sa kojim sam se dopisivao mejlom i obicnom postom i mogu vam svima reci da je on krajnje nezadovoljan. Molim te, kako ti mozes da znas da li ljudi vole Fidela ili ne. Ni ja to ne mogu da znam, jer ne zivim tamo. Znam samo da njega ovaj decko MRZI. To je sve. Internet mu je jako slabo dostupan. A plate su mizerne.
Mislim da sve posmatras iz nekog nerealnog ugla. Ne preporucujem da bilo sta analiziras u buducnosti, jako ti lose ide, objektivnost ti je na nuli!
Druga stvar, ako je neko Nobelovac, ne mora da znaci da je u pravu. Danas mnogi mogu da dobiju Nobelovu nagradu, ko li ih samo predlaze pitam se! Papa Jovan Pavle?! Sta li je on ikada ucinio u svom zivotu? Cak sam cuo da je na foru blagoslovio raspad Jugoslavije. Grrrrrh... Nije ni bitno... To je isto kao i blagosloviti rat. Sto je strasno za jednog duhovnog vodju!!!
[ perdu @ 30.10.2006. 21:39 ] @
Citat:
Prvo,na srpskom jeziku nije pravilno pisati imena stranaca u originalu(recimo,nije "hamingway",nego Hemnigvej).U nekim drugim srodnim jezicima jeste.Mozda to objasnjava tvoju ijekavicu,kojom si se tako hvalio u drugoj temi.


Molim te, ako ces o necemu da pricas, potrudi se da za to imas pokrica. Tvoja prethodna izjava je neprijatna, ali uz to i potpuno netacna. U srpskom jeziku, takodje je dozvoljeno neprilagodjeno pisanje tj. ostavljanje imena u originalu. Pre nego sto si se gadjao time, mogao si da otvoris pravopis. Cak i ako pises cirilicom, dozvoljeno je ostavljanje u originalu, s tim sto se nastavci za padez odvajaju crticama. Kada se pise latinicom, nema crtice i to je sve. Inace, covek se zove Hemingway iliti Hemingvej (a ne Hamingway!)
[ perdu @ 30.10.2006. 21:45 ] @
Citat:
Recimo,zanimljiv je primer onog decka Gonzales se zove ako se ne varam.Njegovi roditelji su povuceni propagandom jos 1998 emigrirali u SAD.Plemeniti kakvi jesu,ameri su ga ubrzo deportovali nazad na Kubu,a ta prica je obisla svet.E sad,neko bi rekao da je decko ocajan sto se vratio.Ali,u nizu intervjua koje je dao prosle i ove godine(ako te zanima mozes da nadjes verovatno i na internetu),taj decko je izjavio da je presrecan na Kubi,da mu je Fidel Kastro najblizi prijatelj,da mu je kao otac i da ga cak i zove "tata".Takodje je istakao da se mu je divno i da se ne bi vratio u SAD nizasta na svetu.


OMFG! Who actually buys this crap?!

Citat:
Vise od dva miliona Kubanaca je izaslo da pozdravi svog Predsednika,a kuba ima oko 10 miliona stanovnika.A sad mi reci kada je u nekoj zapadnoj zemlji toliko ljudi doslo na neki miting?Uostalom,Predsednik Kastro je na poslednjim izborima dobio oko 98 ili 99 procenata glasova,sto dovoljno govori samo za sebe.


Ja, njemu je bas tesko da podmetne glasove! Tu izbori su apsurd! Pa cak ni u boljem uredjenju, ne bi bio toliko procenat ljudi koji bi glasali za istu osobu. Ne budimo smesni.
[ Tyler Durden @ 30.10.2006. 21:50 ] @
Citat:
OMFG! Who actually buys this crap?!


Ima ih, ima... :)

Hvala perdu za pravopis.
Ali uocices da ova prica ne vodi nikuda. Mislim da se mozemo jedino sloziti oko toga da je Kastro "zakon". Kako ce ko to dalje da tumaci je druga stvar. :)
[ perdu @ 30.10.2006. 21:59 ] @
Citat:
Pa pogledaj kako je samo socijalizam bio smrt bio za nase pisce:Andric,Crnjanski,Cosic....Ili za sportiste:kosarkasi,vaterpolisti,odbojkasi,u to vreme i rukometasi....A tek za umetnike:Mica Popovic,Lubarda,Omcikus.....


Ti si neiscrpan izvor moje inspiracije. Da, Andric je bio okoreli komunista... Hmm... Da, da, znam... Ti uopste ne razumes umetnike i uopste ne kapiras nacin na koji oni funkcionisu. Njima je (vecini) glavni ideal sloboda. Diktatura je nesto sto ih ubija. Sigurno su svi obozavali taj Goli otok. Da se razumemo, to doba u nasoj istoriji je bilo umogome dobro, al' da smo imali diktatora, jesmo!

P.S.Nisam bas siguran da je Crnjanski odusevljen otisao u London ;)

EDIT:
Takodje mislim da se nismo previse udaljili od teme, jer je sam naslov direktno vezan za politicku situaciju na Kubi o kojoj mi, izmedju ostalog raspravljamo. Moramo da idemo 'nasiroko', jer bi ova tema bila malcice suvoparna :)
[ Djomloun @ 31.10.2006. 00:26 ] @
A da isqulirasx malo pedro.

Sxto se tice stranih imena ona se pisxu u izvornom obliku samo onda kada se pisxu struchni txtovi da bi se mogla konsultovati strana literatura. Pravopis takodje dopusxta da se imena pisxu izvorno onda kada autor nije uspeo da sazna kako se izgovara doticno ime. U suprotnom transkribuje se ime + kada se prvi puta navodi ime u zagradi se stavi izvorni oblik. Ako je u pitanju cirilica, kao sxto si i sam rekao, tada se pisxe sa crticom nastavak.
[ milanche @ 31.10.2006. 00:40 ] @
Citat:
SZDZ: Pa pogledaj kako je samo socijalizam bio smrt bio za nase pisce:Andric,Crnjanski,Cosic....Ili za sportiste:kosarkasi,vaterpolisti,odbojkasi,u to vreme i rukometasi....A tek za umetnike:Mica Popovic,Lubarda,Omcikus.....

Da,stvarno je bio smrt za sve individualne napore.....or is it?


Bolji kontra primer od Mice Popovica nisi mogao da navedes.

Ako si ikada gledao njegove izlozbe sa onim serijalom sa novinskim listovima na stolu (od kojeg iz ravni platna
izviruje fijoka) postavljenog novinskom stranicom a na stolu dopola pojedena konzerva pastete i popijen
tetrapak jogurta, a sve to u jezivo crnim i mutno sivim nijansama, mogao bi da zakljucis koliko je sve to lepo
i plemenito uticalo na nepopravljivog antikomunistu. Mislim da niko nikada nije bolje i suptilnije izrazio sav mrak
komunizma nego on tada.

Poznata je i anegdota o setnji Mice Popovica i Mihiza pored novogradnje. Ovaj drugi pokusava da bude konstruktivan
pa kaze: 'Vidi Mico, svaki dan kad prodjemo pored ovih zgrada, a one sve vece i vece - nije tako lose, zar ne". A Mica
ce na to: "Da, da, a u kapitalizmu kad zidaju kuce one su svaki dan sve manje i manje...stvarno je sve super".

Ako mislis da se Mica radovao dok je stvarao te slike i da nikada ne bi menjao slavu stecenu obradom takvih impulsa
koji su mu stizali iz zivotnog okruzenja za trenutke obicne licne srece, mislim da si u teskoj zabludi.

Ili sta kazes za pokojnog profesora flaute Miodraga Azanjca, legende srpske muzicke umetnosti, coveka koji je za
izvodjenje Hendlovih sonata u Hendlovoj rodnoj kuci doziveo ovacije, koji je u ona vremena snimio vise ploca klasicne
muzike nego svi ostali redovni profesori zajedno. O njegovom reizboru u zvanje je odlucivao kolegijum u kojem su bile i dve
cistacice, pa je jedino masovna akcija beogradskog kulturnog mnjenja (Ljuba Tadic, Petar Kralj, Stevo Zigon i ostali
bardovi) u novinama sprecila ogromnu sramotu da taj covek bude izbacen sa beogradske akademije gde je smetao
djuvec mafiji ratne sirocadi sa stabovima u beogradskim bircuzima ?

Poznata mi je i cinjenica da je jedan od elitnih drzavnih slikara prvo 'sredio' da mu UDBA strelja vencanog kuma, a zatim
mu se uselio u prostran stan i atelje u centru Beograda (ne mogu sada da se setim ko je tacno u pitanju, ali neko od
onih koje smo na veliko gledali po citankama).

Iako su sportisti i ostali zabavljaci uglavnom u domenu one druge grupe ('lako cemo') imam i tu da te pitam par stvari:

Mogu da pomenem na primer Miodraga Perunovica boksera poluteske, visestrukog prvaka Evrope i kasnije kad je postao
profesionalac mislim da je stizao daleko. Karijera mu je bila presecena u vrhuncu slave radi odlaska u vojsku koji nije mogao
da odlozi. Nekoliko godina posle prestanka aktivne karijere, sreo ga je jedan stariji covek i rekao: "Znas li ko sam ja ?" i
predstavio se: "Ja sam onaj sto te je poslao u vojsku" a onda nastavio "A znas li sto ?" "Zato sto sam te video da si vika'
na jednoga koji je kolima prosa' kroz baru pored trotoara pa te je isprskao, a ja velim - e neces vala momce, mora da znas reda".
Sve to u vreme kada je bio u naponu snage i kada bi neka medalja sa prestiznog takmicenja znacila daleko vise za zemlju
nego drljanje kasarne metlom.

Ili sta kazes za Nadju Komaneci kojoj je sin Causeskua nudio da je ozeni, pa kad nije htela cupao joj je nokte ?

Sta kazes za Miodraga Belodedica koji je iz Rumunije bezao u Srbiju iako je bio privilegovan clan rumunskog drustva ?

A da ne pominjem neduznu decu 'narodnih neprijatelja' koji su u dijaspori (Engleska, Nemacka, obe Amerike) napravili svi odreda
daleko vece uspehe nego sve sto je ostalo u zemlji.

Da ne pominjem ni ljude u biznisu od kojih znam mnoge koji su bili neumoljivo maltretirani ranih sedamdesetih zbog drzanja
privatnog biznisa.

Sto vise prebiram po secanjima, sve vise mi je muka.

Mislim da sam ti naveo dosta toga.
[ SZDZ @ 31.10.2006. 00:40 ] @
Citat:
perdu: Ti si neiscrpan izvor moje inspiracije. Da, Andric je bio okoreli komunista... Hmm... Da, da, znam... Ti uopste ne razumes umetnike i uopste ne kapiras nacin na koji oni funkcionisu. Njima je (vecini) glavni ideal sloboda. Diktatura je nesto sto ih ubija. Sigurno su svi obozavali taj Goli otok. Da se razumemo, to doba u nasoj istoriji je bilo umogome dobro, al' da smo imali diktatora, jesmo!

P.S.Nisam bas siguran da je Crnjanski odusevljen otisao u London ;)

EDIT:
Takodje mislim da se nismo previse udaljili od teme, jer je sam naslov direktno vezan za politicku situaciju na Kubi o kojoj mi, izmedju ostalog raspravljamo. Moramo da idemo 'nasiroko', jer bi ova tema bila malcice suvoparna :)


E crni sinak,ne samo da ti lose ide srpski jezik nego nemas veze ni sa nasom knjizevnoscu.Ili to mozda i nije tvoja knjizevnost,mozda bi pre pricao o Krlezi,aa?

Andric je bio,kao sto si ti rekao "okoreli komunista",cak je 1960 godine i usao u SKJ...Crnjanski se vratio,a mislim da bi ti mogao da procitas "Roman o Londonu",koji je Crnjanski pisao za potrebe komunista...Uzgred,Crnjanski je bio u SKJ takodje....

Da ne pominjem najveceg srpskog pisca Dobricu Cosica,koji je u SKJ bio od 1939. do 1966.,iako se on(za razliku od velikih pisaca,ali moralnih nula Crnjanskog i Andrica) pobunio i 1954. kod progona Djilasa,i 1966. tokom progona Aleksandra Rankovica....

Ali sam tu skrenuo sa teme...Iako su Crnjanski i Andric bili moralni bednici,ipak su bili i komunisti,Cosic je takodje bio komunista,a mogao bih da ti navedem jos tuce velikih srpskih pisaca i pesnika koji su bili komunisti,od Davica do Dedinca...Ali dzaba,kad ti verovatno ne znas ni ko su...."Kad budali pokazes mesec on vidi samo prst"...


A sto se Hemingveja tice,sad vidim da si napisao da je on Kubanac?!?!?!? Ajde bre sine pa ti si smesan,cuti mojne da se brukas vise....
[ SZDZ @ 31.10.2006. 00:50 ] @
Milance lako je biti pametan iz dijaspore......Podseti me kad se Nadja Komaneci proslavila....Meni se cini upravo pod Causeskim....

A zanimljivo da si spomenuo Mihiza i Micu Popovica....Da li si znao da su obojica bili clanovi SKJ....Mihiz doduse nesto aktivniji....A Mica Popovic je 1945. pisao partizanskom komesaru molivsi ga da ga posalje na Sremski front,kako bi se borio u komunistickoj vojsci....

Iako su bili komunisti,Mica Popovic,Mihiz,Omcikus,Dobrica Cosic,svako na svoj nacin su uradili mnogo da se bore protiv tadasnjeg dominantnog pravca u umetnosti: socrealizma...

Daleko od toga da ja imam ikakve simpatije prema komunizmu,ali budimo iskreni,u to vreme Srpska umetnost je najvise prosperirala.....Jer ako pogledaj Srbiju sada,2006.,vrlo je tesko navesti sta je uradjeno od pada komunizma 1990. do sada na polju umetnosti......A pogledaj od 1945-1990.pa odatle izaberi bilo kojih 15 godina,ali znaci bilo kojih,i uporedi sa ovih 15 godina....


Ko sto rekoh,lako je biti pametan iz rasejanja.......Odi malo vamo,pa onda pricaj....
[ milanche @ 31.10.2006. 03:29 ] @
FYI, Milanche je emigrirao 1992 posle 29.5 godina zivota provedenih u komunizmu, u kojem
je do momenta kad mu je mesecna plata spala na 3$ video i doziveo sve bitno sto se moze,
od osnovne skole i pionirske marame, preko medalja kosarkasa i 'Vas Slager Sezone', preko
Tup-tup-a i Diskomera, klizanja na Tasu i Pioniru, Kice, Praje i pobede do kraje do smrti druga
Tite, JNA do rumenih zora u radnickom autobusu za Zeleznik i svega ostalog.

Recenice 'Lako je biti pametan iz dijaspore' i 'odi malo vamo pa pricaj' bi imale smisla onda kad bi
ti ja iz dijaspore hvalio komunizam a ti vidis da ne valja.

Ovako, upravo ja iz dijaspore mogu da vidim uzorak A (komunizam) i uzorak B(kapitalizam) pa da
dam pravu ocenu sta je valjalo i zasto.

To sto pripisujes komunizmu je rezultat necega drugoga - 40 godina mira u kojem je taj
narod u vecini i u proseku pusten da malo zivi kako-tako. A zasto je taj mir bio moguc vise
je stvar svetske geopoliticke scene sa dve uravnotezene velike sile, nego zato sto su komunisti
silno unapredjivali svoj narod. A upravo je taj mir bio presudan faktor da taj narod nesto stvori
i nesto drugo kaze umesto pokislog sedenja u blatnjavom rovu uz pusku.

Koliko je taj narod zaista bio vodjen sa ljubavlju i odgovornoscu za vremena koja nailaze, pokazale
su devedeset godine, u kojoj je bio prosto prevaren u svim bivsim republikama.

Sto se tice partijskih knjizica, u to vreme 1945-te jedan clan moje sire porodice je bio streljan
zato sto nije bio preterano revnosan da bude clan partije i ide na Sremski Front, tako da ne bih
da slusam o tim teorijama. Da nisu i Olja Ivanjicki, i Leonid Sejka i ostali iz Medijale rodjeni malo
kasnije bili clanovi partije ?


[Ovu poruku je menjao milanche dana 31.10.2006. u 07:54 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 31.10.2006. 06:52 ] @
Citat:

Ko sto rekoh,lako je biti pametan iz rasejanja.......Odi malo vamo,pa onda pricaj....


Pa skokni ti malo i do Kube (ali ne u lep turisticki resort - nego malo dalje, gde prosecan kubanski svet zivi), pa onda i do trulog kapitalizma - pa onda pricaj ;-)
[ srki @ 31.10.2006. 08:21 ] @
Citat:
SZDS: Kastro nije dozivotni Predsednik.

Jedino ako si naivan pa verujes u to. Ni Sadam nije bio dozivotni predsednik ali je namestao izbore.

Citat:
Za razliku od npr. americkog predsednika Ruzvelta,koji je naustavno izabran za predsednika ni manje ni vise nego 3 puta
Nije 3 nego cetiri puta i to po zakonu jer nista mu nije branilo da se kandiduje posle 2 mandata. Tek 1951. je uveden zakon koji dozvoljava samo 2 mandata.

Citat:
za razliku od njega Kastro se bira ustvom predvidjenom procedurom.

Slobodno ti veruj u to.

Citat:
Pa nisu Causeskua ubili Rumunski gradjani,nego strani agenti koji su ucenili opoziciju da Causesku mora da umre ako zele podrsku zapada.

Otkud ti to? Je l' to isto izmisljotina ko ono poredjenje Kastra i Ruzvelta? Mada nema veze ako nemas argumente mozes da koristis ad hominem i da me napadnes sto pametujem iz dijaspore.
[ perdu @ 31.10.2006. 09:35 ] @
Citat:
A sto se Hemingveja tice,sad vidim da si napisao da je on Kubanac?!?!?!? Ajde bre sine pa ti si smesan,cuti mojne da se brukas vise....


Pretpostavljam da mislis na ovo:
Citat:
Za ime boga, kakva glupost!? Kako je Hemingvej ziveo na Kubi?! Kao Kubanac, sigurno.


Ova moja recenica ima smisla uz tvoj prethodni post, i kompletna je ironicna. Kao Kubanac, sigurno, o, da... Uopste nisi ukapirao poentu mog posta. Htedoh reci upravo da Hemingvej nije mogao tamo ziveti kao Kubanac, jer si ti tvrdio kako je on osetion pravu 'Kubu' i da mu se svidelo sve. Osetio je Kubu, al' ne i vlast na Kubi ;)

Sto se tice prilagodjenog/neprilagodjenog pisanja, oba su dopustena i u bilo kom slucaju, po zelji autora teksta ;) Inace, hvala na pohvalama mog srpskog jezika (koji ja zapravo i ne znam :heh:), ne brini, iz Srbije sam, ako je to toliko bitno na kraju krajeva. Htedoh samo reci za ono ostavljanje imena u originalu.

No, SZDZ, kad ono rece da se selis na Kubu ;) ?
[ SZDZ @ 31.10.2006. 19:41 ] @
Citat:
milanche: FYI, Milanche je emigrirao 1992 posle 29.5 godina zivota provedenih u komunizmu, u kojem
je do momenta kad mu je mesecna plata spala na 3$ video i doziveo sve bitno sto se moze,
od osnovne skole i pionirske marame, preko medalja kosarkasa i 'Vas Slager Sezone', preko
Tup-tup-a i Diskomera, klizanja na Tasu i Pioniru, Kice, Praje i pobede do kraje do smrti druga
Tite, JNA do rumenih zora u radnickom autobusu za Zeleznik i svega ostalog.

Recenice 'Lako je biti pametan iz dijaspore' i 'odi malo vamo pa pricaj' bi imale smisla onda kad bi
ti ja iz dijaspore hvalio komunizam a ti vidis da ne valja.

Ovako, upravo ja iz dijaspore mogu da vidim uzorak A (komunizam) i uzorak B(kapitalizam) pa da
dam pravu ocenu sta je valjalo i zasto.

To sto pripisujes komunizmu je rezultat necega drugoga - 40 godina mira u kojem je taj
narod u vecini i u proseku pusten da malo zivi kako-tako. A zasto je taj mir bio moguc vise
je stvar svetske geopoliticke scene sa dve uravnotezene velike sile, nego zato sto su komunisti
silno unapredjivali svoj narod. A upravo je taj mir bio presudan faktor da taj narod nesto stvori
i nesto drugo kaze umesto pokislog sedenja u blatnjavom rovu uz pusku.

Koliko je taj narod zaista bio vodjen sa ljubavlju i odgovornoscu za vremena koja nailaze, pokazale
su devedeset godine, u kojoj je bio prosto prevaren u svim bivsim republikama.

Sto se tice partijskih knjizica, u to vreme 1945-te jedan clan moje sire porodice je bio streljan
zato sto nije bio preterano revnosan da bude clan partije i ide na Sremski Front, tako da ne bih
da slusam o tim teorijama. Da nisu i Olja Ivanjicki, i Leonid Sejka i ostali iz Medijale rodjeni malo
kasnije bili clanovi partije ?


[Ovu poruku je menjao milanche dana 31.10.2006. u 07:54 GMT+1]


Ti uopste nisi odgovorio na moje tvrdnje....Ja nisam branio komunizam,daleko od toga,stavise pola moje porodice je pobijeno 1944. i 1945. kao izdajnici,a od kako smo bili jedna od najbogatijih beogradskih porodica,mozes da pretpostavis i sam sta se desilo sa nasom imovinom....

Ono sto sam ja rekao je: Svi,ili gotovo svi znacajniji umetnici tog perioda su bili clanovi Partije,bez izuzetka,i naveo sam primere Crnjanskog,Andrica,Cosica,Mice Popovica,Mihiza,Omcikusa,Davica,Protica,Dedinca....Naravno,posto to nisi mogao da osporis,ti si zamenio teze.

I jos samo jedno pitanje,jer sam primetio da imas obicaj da skaces sa teme na temu:Da li je i u kom periodu Srpski narod imao veci zivotni standard,duzi period mira,vecu mogucnost da putuje po svetu samo sa pasosem...Prosecna plata 1989. je bila negde oko 1000 dolara,da li je to ikada pre ili posle bio slucaj....Znaci,taj socijalisticki period je najblize sto se ovaj narod IKADA priblizio blagostanju...Da li je to istina? Pa onda nemamo o cemu da pricamo,mozes ti da napadas koliko hoces,ali cinjenice su cinjenice

@Ivan i ostali

Prvo si ti poceo da me prozivas 5 puta da se preselim na Kubu,a sad evo i ostali :)) Ono sto vi ne shvatate je da "svakom svoje selo najtoplije prija" hehe :), zasto bih se ja selio na Kubu kad ja nisam Kubanac,ocigledno da je njima dobra kad vec tolike decenije biraju Kastra za predsednika,cak su odredili i njegovog brata Raula za naslednika,sto samo govori koliko postovanje gaje za ovu vlast.I evo jos jedan nepobitan dokaz: za vreme Fidelovih zdravstvenih problema u avgustu,stotine hiljada Kubanaca je izaslo na ulice da se moli za svog Predsednika i da mu pruzi podrusku...A kako tek objasniti milione koji posecuju njegove mitinge??? Ajde izbori djene djene,moguce ih je namestiti(iako je tesko zamisliti demokratsku vlast na Kubi kako namesta izbore),ali kako namestiti miting sa 2 miliona ljudi,pa jesu svi oni bili naterani da dodju i klicu vlasti???
[ Tyler Durden @ 31.10.2006. 20:01 ] @
hahahaha, aj priznaj sad da ti nas u stvari za***avaš?!
Evo ja ti priznajem da sam ti povjerovao kako si ozbiljan sve ovo do sada. Nema što, majstor si i svaka ti čast jer stvarno te nisam provalio ;)
[ ventura @ 31.10.2006. 20:20 ] @
Ma to je bre đoka iz kaluđerice, šta se primate...
[ SZDZ @ 01.11.2006. 00:18 ] @
Citat:
ventura: Ma to je bre đoka iz kaluđerice, šta se primate...


??? da li lud si ti
[ srki @ 01.11.2006. 00:38 ] @
SZDZ, kakava je to demokratija kada na izborima postoje samo kandidati Komunisticke partije a sve ostale politicke opcije su zabranjene?
[ Slobodan Miskovic @ 01.11.2006. 01:47 ] @
ja se izvinjavam na off topicu ali, zasto je demokratija de facto nesto sto mora da bude da bi drzava valjala? :)
[ VRider @ 01.11.2006. 07:22 ] @
Demokratija su dva debila koji nadglasaju genijalca.
-Adolf Hitler
[ Fuzz @ 01.11.2006. 08:11 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa skokni ti malo i do Kube (ali ne u lep turisticki resort - nego malo dalje, gde prosecan kubanski svet zivi), pa onda i do trulog kapitalizma - pa onda pricaj ;-)


Pa sta ja znam...voleo bih da vidim "truli kapitalizam" nakon 40 godina sankcija...
[ SZDZ @ 01.11.2006. 22:01 ] @
Citat:
VRiderDemokratija su dva debila koji nadglasaju genijalca.
-Adolf Hitler
:)


Koliko se ja secam to je bese rekao Dzon Kenedi,a ne Hitler...
[ VRider @ 01.11.2006. 22:11 ] @
Ako su lagali mene, i ja lazem vas...
- Djoka Balasevic

[ SZDZ @ 03.11.2006. 12:20 ] @
Citat:
Fuzz: Pa sta ja znam...voleo bih da vidim "truli kapitalizam" nakon 40 godina sankcija...
Posle 46 godina sankcija.....Pa Amerika kakvu je znamo ne bi postojala samo kad bi sutra nekoliko njenih satelita odkazalo isporuku nafte,a kamoli pod sankcijama....
[ Marko Bijelic @ 03.08.2008. 14:39 ] @
Vadim temu iz naftalina.

Jel' bio neko skoro na Kubi i probao da završi neki posao preko Interneta? Gmail, Skype poziv u zavičaj, malo klasičnog surfa, upload manjih fajlova do recimo ~5mb. Kakvi su uslovi korištenja neta za strance?
[ optix @ 03.08.2008. 16:31 ] @
Pre otprilike godinu dana je bilo: ISDN ako si srecan, ili satelitski (sa slabim uploadom, velike latencije...) u najboljem slucaju. Racunaj inace na klasican dial-up. RTT do Srbije je u najboljem slucaju reda 600-700ms (jer saobracaj opet ide preko satelita uglavnom) tako da voip bas i ne radi sjajno...
Ne verujem da se nesto bitnije promenilo od tad.
[ Marko Bijelic @ 04.08.2008. 19:10 ] @
Optix, hvala na odgovoru.