[ sinisa.medic @ 29.10.2006. 13:57 ] @
Postovane kolege,
nemam nikakva iskustva u linuxu, sem ono malo na sta sam naisao programirajuci PHP i MySQL i postavljajuci sajtove na Linux servere providera.
Juce sam uspeo da savladam pravljenje prvog CronTab-a koji mi pravi bekap baza u direktorijum na sajtu. Baze su mi UTF8, MySQL 5, i Cron odradi posao. Medjutim kada pogledam fajl, on nije UTF8, odnosno nasa slova su prikazana kao kuke i kvake. Naredba koju sam koristio je:

mysqldump --opt -hlocalhost -uKORISNIK -pLOZINKA --all-databases >baza.sql

i to sve radi, ali kada prekopiram takav fajl na svoj lokalni (windows) racunar i pogledam fajl (ili ga pustim kao SQL izraz) on nema nasa slova. A ni sam fajl nije UTF8 nego ANSI.

Zamolio bih nekoga ko ima resenje da mi pomogne. U sustini ne mora da bude na ovaj nacin koji sam ja pokusao. Ideja mi je da mi se radi automatski bekap, koji ja zipujem i posaljem sebi na email (sve odradi PHP). A nekada kasnije, kada zlu ne trebalo se desi neki problem da mogu to da restorujem. I sve sam ja to uspeo da uradim, jedino mi je problem sa UTF8 znakovima. Kada uradim restore takvog fajla, onda su nasa slova postala kuke i kvake.

Hvala unapred,
Sinisa

[Ovu poruku je menjao sinisa.medic dana 29.10.2006. u 19:49 GMT+1]
[ zikaa @ 05.11.2006. 15:07 ] @
export baze
mysqldump --default-character-set=utf-8 -r /putanja/do/fajla

a za import
mozes bar na dva nacina
1. mysql ime_baze < /putanja/do/fajla
2. mysql ..
use ime_baze
source /putanja/do/fajla posto se prethodno ulogujes na bazi
[ sinisa.medic @ 05.11.2006. 19:12 ] @
Hvala na odgovoru ali opet su mi kuke i kvake:

INSERT INTO `srb_category_language` VALUES ('BAJKE','SER','Б А Ј К Е . . . . И . . . . П РИ П О В Е Т К Е',''),('EPSKE','SER','Е П С К Е . . . . П Е С М Е',''),('LIRSKE','SER','. . . Л И РС К Е . . . . П Е С М Е . . .','<P>&nbsp;Лирске песме су најбројније у српском усменом казивању. На неки начин најверније и најпотпуније изражавају стари српски дух и мисао. Бавиле су се скоро свим темама које су се јављале у патријахалном српском друштву – не само да су описивале колективне мотиве и осећања, већ су изражавале и лична осећања, надања и снове. Песме су пратиле цео српски живот – од рођења, па до смрти. Вук Караџић их назива женским песмама. <BR><BR>Лирске и епске песме се разликују по односу субјективног и објективног чиниоца, али и по односу песме и певања са друге стране. Сам Вук Караџић то лепо каже: \"Женске пјесме пјева и једно или двоје само ради свога разговора, а јуначке се пјесме највише пјевају да други слушају; и зато се у пјевању женски пјесама више гледа на пјевање, него на пјесму, а у пјевању јуначкије, највише на пјесму.\" (\"Српске Народне Пјесме I\" Вук Стеф. Караџић) Женске песме су певане, не само од стране жена и девојака, већ и од мушкараца, поготово момчади, и то најчешће по двоје у један глас. <BR><BR>Што се тиче старости песама, лирске песме, које су забележене, су старије од забележених епских - јуначких песама. <BR><BR><A class=n href=\"index.php?tip=K&amp;sifra=LIRSKE_POD\">Подела лирских народних песама</A> <BR><BR>Лирске песме: </P>'),('SALJIVE','SER','Ш А Љ И В Е . . . . П РИ Ч Е','')

i tako dalje
koristio sam naredbu u PHP:

shell_exec("mysqldump --opt --default-character-set=utf8 -hlocalhost -uKORISNIK -pLOZINKA --all-databases -r baza.sql");
[ zikaa @ 05.11.2006. 19:23 ] @
Koji editor uopste koristis, ima valjda opciju da odaberes charset kad otvaras fajl,
I nemoj da bazu restorujes phpYAdmin-om posto je on malo glup.

Nego ako si vec na server-u uradi iz php-a i komandu za resrtore baze.

To sto ti jedan windows kaze da je fajl ansi to ti ne znaci nista. Ako je baza stvarno
utf8 kad otvaras fajl odaberi utf8 (utf-8) encoding i bice ok. ovaj metod za backup je proveren.

Proveri mozda ti je ta tabela nekog drugog charset-a ili neka kolona u njoj
[ sinisa.medic @ 12.11.2006. 20:14 ] @
U manjku sam sa vremenom, pa nisam stigao ranije da pogledam odgovor na kojem se opet zahvaljujem.

Kada sa SQLYogom sacuvam bazu kao SQL izrazi onda mi bude skroz OK. Tabela, odnosno sve kolone jesu UTF-8.

Inace editor kojim otvaram je glupi windows notepad, ali sam probao i sa PHPDesigner 2005, medjutim ni jedan od njih mi ne prikazuje nasa slova.

Nema veze, odustajem za sada od ove ideje. Hvala na trudu.