[ Turin Turambar @ 01.11.2006. 02:44 ] @
Probao sam sve. Alk-8 drajvere, martian drajvere. Linux headers, linux source, gcc 3.3, 3.4, 4.1 - kompajliranje prijavljuje errore. NECE! Naravno, onaj ltmodem iz "restricted" paketa ne radi. Zar je bilo ko i ocekivao da radi? Ha, slatko. :)

Problem je izgleda u novom kernelu. Dok neko nesto ne sredi, internet u Edgyju nece raditi na Lucent modemima!!

A meni se vise smucilo... iz verzije u verziju, ubuntu se zaje#a#a sa modemima, tj. kompajliranjem istih! U Hoariju se kompajlirao savrseno, u Breezyju nije hteo dok nisi na kvarnjaka instalirao gcc 3.4, u dapperu je radio bez problema i sad u Edgyu se zacementirao i ni da mrdne. Po nekoj statistici, Feisty Fawn bi trebao da radi savrseno... Uh!

Dokle?

Na zalost, odoh ja na open SUSE 10.2 kad izadje...

[Ovu poruku je menjao Turin Turambar dana 05.11.2006. u 02:27 GMT+1]
[ PPZ @ 01.11.2006. 05:49 ] @
Pa izasao je.Doduse u beta verziji ali ne verujem da ce konacna jako puno da se razlikuje.Ja ne razumem jednu drugu stvar - zasto ljudi toliko puno menjaju Operativne sisteme? Valjda misle da ce neka druga verzija da radi bolje/losije pa testiraju....

Moj savet ti je da instaliras Onaj sistem koji ti je najstabilniji/najvise ti se svidja/ima ono sto ti je potrebno.A onda, kad ti sve lepo radi, nabavi jos jednu masinu za eksperimentisanje, pa stavljaj svaki dan novi Linux.Tako ces imati priliku sve da probas bez da zeznes onaj tvoj koji sigurno radi.

A kao alternativu - promeni modem

[ tdjokic @ 01.11.2006. 07:09 ] @
Citat:
PPZ: Ja ne razumem jednu drugu stvar - zasto ljudi toliko puno menjaju Operativne sisteme? Valjda misle da ce neka druga verzija da radi bolje/losije pa testiraju....

Moj savet ti je da instaliras Onaj sistem koji ti je najstabilniji/najvise ti se svidja/ima ono sto ti je potrebno.A onda, kad ti sve lepo radi, nabavi jos jednu masinu za eksperimentisanje, pa stavljaj svaki dan novi Linux.Tako ces imati priliku sve da probas bez da zeznes onaj tvoj koji sigurno radi.


@ zasto ljudi toliko puno menjaju OS: imam Ethernet ADSL modem i radi mi dobro od samog pocetka (februar 2005). Na pocetku sam ga koristio kao Bridge, po uputstvu ISP-a, ali mi je kasnije uspelo da ga fleshujem i da radi kao (polu)ruter i sad se konektuje sa svim Linuxima, bas sa svim, osim sledecih:

- Ubuntu 6.06.1 (i Kubuntu i Mepis iste verzije; RADI sa starijim i novijim istim tim distribucijama)
- Kurumin 7 (on je baziran na Kanotix/Knoppix-u; isto tako radi sa starijim verzijama)

Dalje - do tih rezultata sam dosao zahvaljujuci ekperimentima i zelji da pokrenem USB ADSL modem, ponavljam za one koji citaju povrsno - NIJE POTREBA, JER IMAM ETHERNET MODEM, NEGO CISTA RADOZNALOST I IZAZOV. Nakon 10-tak dana petljanja i skidanja od prilike isto toliko raznih distribucija, dosao sam do rezultata da za neke distribucije postoji nekakvo, relativno razumljivo i jednostavno uputstvo, ali sam ili negde pogresio ili mi je nesto nedostajalo, pa nisam uspeo, sve dok nisam pokusao sa Kurumin 5.1. Tada se DOGODILO CUDO - USB ADSL modem Thomson SpeedTouch 330 je proradio cak i u Live nacinu, bez ikakve instalacije, samo je trebalo upisati one osnovne stvari - korisnicko ime, sifru i ko je provajder, ali, istini za volju i naziv Internet interfejsa, sto je nekako trebalo saznati, to nije bas svakodnevna informacija. Medjutim, sve to je ipak daleko lakse od kompajliranja kernela i ubacivanja modula i pisanja (dobro - copy&paste) skripti za pokretanja i slicnog.

Sledece - neke distribucije imaju integrisane drajvere za NEKE MODELE winmodema, NEKIH proizvodjaca (odnosno cipsetova) i ako imas tu kombinaciju winmodem ti radi ODMAH, najcesce cak i pod Live rezimom.

Sledece - neke distribucije dolaze sa svim mogucim multimedijama, flashevima, Javama vec podesenim, ne treba nista naknadno skidati i petljati, kao kod drugih.

Sve u svemu - IPAK IMA RAZLIKE. Mozda je iskusnom korisniku to sitnica, narocito ako ima brzi Internet, ali nekome je to cista korist - instaliras, gotovo. A ostale stvari rade uglavnom isto.

@ A onda, kad ti sve lepo radi: pa njemu NE radi, a da ima Mepis 3.4.3, MOZDA bi mu radio odmah, ako je njegov Lucent medju onim podrzanim modelima winmodema. Meni je radio dok ga nisam fizicki otstranio iz PC-ja. To ti je pravo uzivanje - ubacis Live CD i dok se pokrece cak i cujes modem, ispusti neki zvuk kad se "pozdravi" sa Mepisom i posle samo ubacis svoje podatke i tel.broj ISP-a i - vec si na netu, nista drajveri, ovo, ono...

(Za ljubitelje Ubuntua - Mepis je sada baziran na Ubuntu-u, pa ko zeli nesto drugacije - neka proba i Mepis - sve isto, a ipak ima i nekih razlika, koje ce vam se mozda svideti. Mepis je inace plod rada svega 1 glave i 2 ruke, i vec dugo je pri vrhu lestvice popularnosti.)

Inace, slazem se da je najbolje imati rezervnu masinu za probe, ali je to retko moguce, a trebalo bi imati i dve identicne masine, da bi se rezultati poredili medju sobom, sto je skoro nemoguce, jer se mnogo puta dogadja da imas recimo 2 ista modema, isti model, ista trgovacka oznaka, a ipak se razlikuju u nekoj sitnici i rezultati su nekorisni. Imao sam svojevremeno 2 dial-up modema - jedan radio OK, drugi nikako a ista trgovacka oznaka i model. Prodam ovaj drugi i kazem coveku "Meni ne radi, probaj, ako ti ne radi - vrati ga!" kad - na njegovoj centrali radi ko lud, covek ne moze da ga nahvali!
[ Turin Turambar @ 01.11.2006. 10:35 ] @
Tdjokic lepo rece. Radoznalost i noviteti. :)
Ovaj modem inace savrseno radi pod linuxima i zato ne zelim da ga menjam.

Inace, ovo nije beta verzija vec finalna! U tome i jeste stos - meni isto lici na betu zbog drugih bagova, ali nije. :(
[ PPZ @ 01.11.2006. 14:57 ] @
Ja nazalost koristim Dapper 6.06 ovde i radi mi savrseno.Trenutno pisem sa masine koja je u Windows mrezi sa ICS na jednoj masini, i sa dial-up modemom
Ono za drugu masinu sam rekao zato sto onaj koji koristi neki operativni sistem namenski ne moze svaki cas da proba nove stvari (ja na primer imam asterisk + ftp server na SuSE-u i potrosio sam citavu vecnost da sve podesim).Zato je neophodna druga masina za testiranje.Naravno ne moze svako sebi da priusti jos jedan racunar za zezanje.
[ Turin Turambar @ 02.11.2006. 13:46 ] @
Uspeo sam! :)

Ltmodem se ne moze kompajlirati na kernelima 2.6.17+ bez jednog patcha koji je napravio Gentoo tim.

To je ovo
Code:
diff -Nru ltmodem-2.6-alk-8.orig/lt_modem.c ltmodem-2.6-alk-8/lt_modem.c
--- ltmodem-2.6-alk-8.orig/lt_modem.c    2005-12-12 03:18:55.000000000 +0200
+++ ltmodem-2.6-alk-8/lt_modem.c    2006-04-19 21:43:32.142640500 +0300
@@ -120,14 +120,14 @@
 static int vendor_id = 0;
 static int device_id = 0;
 
-MODULE_PARM(vendor_id, "i");
+module_param(vendor_id, int, 0);
 MODULE_PARM_DESC(vendor_id, "Vendor ID of the Lucent Modem e.g. vendor_id=0x11c1");
-MODULE_PARM(device_id, "i");
+module_param(device_id, int, 0);
 MODULE_PARM_DESC(device_id, "Device ID of the Lucent Modem e.g. device_id=0x0440");
 
 static int Forced[4] = {-1,-1,-1,0};
 
-MODULE_PARM(Forced, "4i");
+module_param_array(Forced, int, NULL, 0);
 MODULE_PARM_DESC(Forced, "Forced Irq,BaseAddress,ComAddress[,NoDetect] of the Lucent Modem e.g. Forced=3,0x130,0x2f8");
 
 static
diff -Nru ltmodem-2.6-alk-8.orig/serial.c ltmodem-2.6-alk-8/serial.c
--- ltmodem-2.6-alk-8.orig/serial.c    2005-12-12 03:07:17.000000000 +0200
+++ ltmodem-2.6-alk-8/serial.c    2006-09-21 21:53:08.055717500 +0300
@@ -732,7 +732,9 @@
     .devfs_name        = "tts/LT",
     .dev_name        = "ttyLT",
 #else
+#    if (LINUX_VERSION_CODE < KERNEL_VERSION(2,6,18))
     .devfs_name        = "tts/LTM",
+#    endif
     .dev_name        = "ttyLTM",
 #endif
     .major            = 62, 


Posle se sve odradi bez problema, ali samo za 386 kernel. Alk8 ltmodem ne radi na k7/generic - mrzne sistem svaki put kada se okrene broj provajdera. Tako je bilo i kod Dappera.
[ Body Bag @ 02.11.2006. 14:51 ] @
@tdjokic

Ti kao da nikad nisi cuo za patch-ovane kernele koji se isporucuju uz neke(citaj-mnoge),uglavnom live distroe,i u kojima je obicno ubacena podrska za apsolutno skoro sav moguci hardver-recimo Kanotix na kome i u live rezimu nema sta ne radi....
Sve zavisi od distribucije(tacnije tipa kernela)tako da npr. ono sto radi na Kantonix-u bez problema nece raditi na generickoj vanilici koju ima npr. Slack vec ce morati da se radi patch-ovanje i kompajliranje...
Pride,razlicite distribucije imaju razlicito ukompajlirane kernele sa razlicitim parametrima-tako da sto negde radi Peri a drugde nece Lazi nije nista neobicno....
[ tdjokic @ 02.11.2006. 16:05 ] @
Citat:
Body Bag: @tdjokic

Ti kao da nikad nisi cuo za patch-ovane kernele koji se isporucuju uz neke(citaj-mnoge),uglavnom live distroe,i u kojima je obicno ubacena podrska za apsolutno skoro sav moguci hardver-recimo Kanotix na kome i u live rezimu nema sta ne radi....
Sve zavisi od distribucije(tacnije tipa kernela)tako da npr. ono sto radi na Kantonix-u bez problema nece raditi na generickoj vanilici koju ima npr. Slack vec ce morati da se radi patch-ovanje i kompajliranje...
Pride,razlicite distribucije imaju razlicito ukompajlirane kernele sa razlicitim parametrima-tako da sto negde radi Peri a drugde nece Lazi nije nista neobicno....

A sta si ti ustvari hteo da kazes? PPZ je izrazio cudjenje sto ljudi menjaju distribucije, a ja sam izneo svoje misljenje o tome - umesto da neko kompajlira Slackware, on uzme Kanotix ili PCLinuxOS ili Elive i - odmah mu lepo! Sve ovo sto si rekao u citiranom postu je meni priblizno jasno. Ako pogledas malo bolje moj odgovor PPZ-u, rekao sam da je tesko nabaviti dodatni racunar, za probe, koji bi bio merilo hoce li nesto raditi i na prvom racunaru, jer bi onda ta dva racunara morala biti bas identicna, a sto je tesko postici ako kupujes komponente posebno, pa sam sklapas itd. Za firmirane ne sumnjam, ali ovako kako vecina nas radi tesko.

Ne kazem ja da se neki winmodem NE MOZE poterati na jednoj a moze na drugoj distribuciji, nego kazem da neke distribucije dolaze sa vec odradjenim tim poslom, pa kako se kome svidja.

Nedavno je jedan clan ES-a, vrlo napredan Linux korisnik, presao sa Slackware-a na Ubuntu, jer mu je, prema njegovim sopstvenim recima, dosadilo da radi gore spomenuti posao.
[ Body Bag @ 02.11.2006. 18:03 ] @
Citat:
tdjokic: A sta si ti ustvari hteo da kazes?


Bez uvrede,ali mi ovaj tvoj post deluje kao otkrivanje tople vode :-)

Citat:
PPZ je izrazio cudjenje sto ljudi menjaju distribucije, a ja sam izneo svoje misljenje o tome - umesto da neko kompajlira Slackware, on uzme Kanotix ili PCLinuxOS ili Elive i - odmah mu lepo!


A ja sam misljenja da korisnik treba malo i da se potrudi,a ne da menja distroe kao na pokretnoj traci-trud nikako nije bacen,jer ono sto je nauceno moze da se primeni i na svaki drugi linux...

Citat:

Nedavno je jedan clan ES-a, vrlo napredan Linux korisnik, presao sa Slackware-a na Ubuntu, jer mu je, prema njegovim sopstvenim recima, dosadilo da radi gore spomenuti posao.


A znam i o kome se radi :-)
Ovaj sta mu je to dosadilo da radi?Prepostavljam da mislis na patch-ovanje?Nije valjda da ima toliko egzotican hardver da mora da za svaki ponaosob instalira kernel-patch???
Ja koristim genericki 2.6.18 test kernel koji sam dobio uz Slack i sav hardver mi radi OK,a posedujem standardnu dekstop kantu kakvu ima i 99% korisnika...
To sto Slack ima nemodifikovani vanila kernel je po meni samo prednost-ako ti(eventualno)zatreba nesto onda to i patch-ujes....
A ne kao kod npr Mandrive gde je kernel patchovan u nedogled i sto se cesto odrazava i na stabilnost sistema,pa onda vidis gomilu ljudi kako kukaju "E nece ovo" ili "Brlja ono" jbg tako je to kada nesto treba da radi bez imalo truda....
No dosta vise off-a....
[ Turin Turambar @ 04.11.2006. 22:32 ] @
Ok, 'ajmo malo ontopic za one kojima treba pravi info!

Dakle, Lucent Modem RADI u Edgyju, ali se mora pečovati drajver alk8 sa gore navedenim patchem!!
Nije u pitanju Edgy, nego kernel 2.6.17+ i svi distroi koji imaju taj i naredne kernele ce imati problem sa ovim drajverima bez predvidjenog patcha.

Sreca moja, ne moram bezvoljno prelaziti na drugi distro ili jos gore Win. :)

[Ovu poruku je menjao Turin Turambar dana 05.11.2006. u 02:33 GMT+1]
[ Deda_Mraz @ 05.11.2006. 01:47 ] @
http://www.ubuntu-cs.org/forum/viewthread.php?tid=500
[ Turin Turambar @ 05.11.2006. 12:55 ] @


Hehehe, da, moze i taj link posluziti. ;)
[ tdjokic @ 05.11.2006. 13:37 ] @
Citat:
Turin Turambar: Hehehe, da, moze i taj link posluziti. ;)

Izvinjavam se sto pitam nesto off topic, ali je mozda posredno on topic: vec u nekoliko distribucija, novijih kernela, prvo mi se desilo sa /K/Ubuntu (i Mepisom istog kernela) a zatim sa jos par distribucija potpuno nevezanih sa Ubuntu - recimo japanski Berry Linux, koji je: "is based on Red Hat Linux and Knoppix." da DHCP ne radi kako treba, javlja da nesto tamo spava i ne mogu da se povezem preko rutera na ADSL, sto se inace u svim ostalim Linuxima, pa cak i drugim verzijama spomenutih Linuxa, dogadja bez problema. Obicno se u ovim slucajevima savetuje da proverim ovo i ono, ali se uglavnom radi o Live distribucijama, koje, po mom dubokom ubedjenju to moraju da imaju razreseno.

Berry ima kernel 2.6.18
Ubuntu 6.06.1 2.6.15
Mepis 6.0 i 3.4.3 2.6.15, 6.0 ne radi, 3.4.3 radi.

Ako je neko naisao negde na ovu temu, molim za bio kakav info.