[ Marko Bijelic @ 01.11.2006. 10:59 ] @
O ovoj ideji se pričalo na konferenciji u Nišu, a u narednim danima diskusija se nastavila, što lično, što putem elektronske komunikacije. Koncept je da se organizuje jedinstveni događaj zatvorenog tipa koji bi bio prilika da domaće startup timovi (ili firme, koristićemo u nastavku termin «tim» pod kojim će se pdrazumijaviti i firma) potencijalnoj grupi angel investitora i jednom manjem broju predstavnika medija predstave projekte na kojima rade. Događaj bi se organizovao u Beogradu i trajao bi oko 3 sata. Oko 10 timova bi imalo na raspolaganju 10 minuta da se predstave domaćim anđeo investitorima koji su novac zaradili u IT industriji, uključujući i ljudi koji su generalno zainteresovani u investiranje i spremni su da ulože između par hiljada i par desetina hiljada evra.

U sklopu događaja odmah će biti organizovana žurka i to po mogućnosti u prostoru gdje će se dešavati prezentacije. Suština žurke jeste da ljudi cirkulišu i da se odmah i u što više neformalnoj atmosferi upoznaju investitori i ljudi sa idejama. Ono što je ključno pitanje jeste ima li ovakav događaj svrhe i da li u Srbiji trenutno postoji deset ili više kvalitetnih startup firmi koji imaju dobar prototip proizvoda? Ako ste zainteresovani za učešće u ovakvom događaju, kontakirajte nas na email adresu: [email protected].

FAQ
P: Ko odlučuje o selekciji timova, koliko detalja treba da iznesem u prijavi i da li je tajnost iznesenih informacija zagarantovana?
O: Događaj će organizovati organizacioni tim, čiji će spisak biti odmah objavljen ukoliko se pojavi dovoljan broj zainteresovanih timova. Za organizaciju događaja i selekciju timova su zaduženi Dušan Đorđević i Marko Bijelić, koji će jedini imati pristup čitanju prijava. Što više detalje iznesete u prijavi, tim bolje. Tajnost prijava je potpuno zagarantovana.

P: Koje firme imaju prednost u selekciji?
O: Što je firma bliža opipljivom proizvodu, imaće prednost u selekciji. Znači, prednost imaju firme sa gotovim ili poluzavršenim proizvodom, zatim firme sa prototipom proizvoda i najzad firme samo sa pripremljenim biznis planom.

P: Da li startup timovi plaćaju učešće u ovom događaju?
O: Ne.

P: Koliko predstavnika tima najviše može učestvovati na događaju i da li možemo dovesti još neke prijatelje?
O: Najviše dva. Događaj je striktno zatvorenog tipa i sve ljude koje planirate da dovedete morate prvobitno najaviti emailom.


KONTAKT OSOBE:
Investitori: Dušan Đorđević ([email protected])
Startup timovi: Marko Bijelić ([email protected])



[Ovu poruku je menjao mungos dana 01.11.2006. u 12:12 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao mungos dana 01.11.2006. u 12:14 GMT+1]
[ Gojko Vujovic @ 01.11.2006. 11:18 ] @
Ideja je fina. Moram samo priznati da zvuči malo anonimno i nisam siguran ko je spreman da opise projekata šalje na neku anonimnu gmail adresu. Ukoliko bi iza showa stala neka organizacija ili firma, mislim da bi sve dobilo na kredibilitetu i povećalo šansu da stvar uspe.

Je l postoje ovakva zbivanja u svetu i ko ih organizuje? Može li neki link?
[ Marko Bijelic @ 01.11.2006. 11:31 ] @
Gmail adresa je otvorena specijalno za ovaj događaj. Iza Startup Showa smo stali ja i Dule svojim imenima. Ukoliko se pojavi dovoljan broj zainteresovanih sa kvalitetnim pričama, objavićemo kompletan spisak organizacionog tima koji uključuje još neka dobro poznata imena domaćoj Internet zajednici.

Mislim da bi poznata firma imala veći problem sa kredibilitetom, nego u ovom slučaju. Što se tiče organizacija, takve u ovom momentu ne postoje, s druge strane poznata je praksa da su organizacije obično fantom NVO neke postojeće firme. Samim tim, mislim da je ovo najbolje rješenje.

U Americi postoji DEMO konferencija ovakvog tipa. DEMO 2006: 70 companies gather at a hotel in Phoenix, Arizona to compete head on for our attention. $15,000 buys you 5 minutes in front of 700 people, and a chance to make history. http://www.techcrunch.com/2006/02/07/a-taste-of-demo-2006/
[ ventura @ 01.11.2006. 12:12 ] @
Mislim da je najvažnije prvo naći investitore, odnosno objaviti ko će sve biti prisutan... Tako će biti mnogo lakše naći zainteresovane startup kompanije za prezentaciju
[ Marko Bijelic @ 01.11.2006. 12:43 ] @
Paradoksalno je da postoji veći problem sa startupima nego investitorima. Zaista, napravili smo zaista jako zanimljivu listu investitora (Dule ih sve poznaje lično), ali mislim da nema svrhe cimati te ljude prije vremena i objavljivati njihova imena, jer vraćamo se na ključno pitanje: ima li ovakav događaj svrhe i da li u Srbiji trenutno postoji deset kvalitetnih startup firmi koji imaju dobar prototip proizvoda?
[ ventura @ 01.11.2006. 13:00 ] @
Ti startupi na koje vi ciljate, oni generalno još uvek ni ne postoje kao firme, već vi ciljate na grupice ljudi, male timove koji imaju interesantnu stvar, a treba im kapital...

Upitno je uopšte kod nas pokretati bilo kakvu priču kao što je "Demo" ... Evenutalno se može naleteti na neki gamedev tim, neki lokalni web za lokalne usluge i sl... Jer kod nas ne postoje uslovi da se bilo šta ozbiljnije razvije...

[ Davor Vlajkovic @ 01.11.2006. 13:04 ] @
@mungos

Zavisi iz čije kože posmatraš situaciju ;) Ako si startup onda kukaš kako nema investitora, i obrnuto.

Možda bi ovo bila dobra prilika za promociju, u saradnji sa, recimo, PKS?
[ flylord @ 01.11.2006. 13:06 ] @
Pa zato i sluzi ova tema. Da se eventualno otkriju takve grupice ljudi. A i ovde se ne cilja da se nadju investitori koji ce da daju sume koje su reda miliona evra, nego su u pitanju vise hiljada/desetina hiljada. Ponekad, nesto sto izgleda da je samo lokalnog karaktera moze lako da se prosiri na globalni ili regionalni nivo.
[ flylord @ 01.11.2006. 13:09 ] @
Pitanje: da li ja mogu da prijavim 2 projekta? I da li postoje sanse da mi se oba projekta prihvate? Ili cete da idete da na varijantu da sto vise firmi (grupa) dobije sansu, a ne sto vise projekata?
[ Marko Bijelic @ 01.11.2006. 13:12 ] @
Citat:
Ventura:
Ti startupi na koje vi ciljate, oni generalno još uvek ni ne postoje kao firme, već vi ciljate na grupice ljudi, male timove koji imaju interesantnu stvar, a treba im kapital...


U suštini orjentisani smo na sve firme koje se mogu nazvati startupom. Da li je u pitanju tim od tri čovjeka koji je prethodna tri mjeseca radio na prototipu nekog proizvoda, ili firma koja postoji 3 godine i ima recimo 10 zaposlenih ljudi, svejedno, ukoliko ima dobar proizvod i neophodan im je kapital.

Sad, treba reći da je nezgodan taj pojam startupa, po američkoj dot-com analogiji -- kompanija je startup dok ne izađe na berzu (IPO) ili je neko preuzme. Što i nemo mnogo zdrave logike, jer bi po toj anologiji Google bio startup do 2004.

Citat:

Upitno je uopšte kod nas pokretati bilo kakvu priču kao što je "Demo" ... Evenutalno se može naleteti na neki gamedev tim, neki lokalni web za lokalne usluge i sl... Jer kod nas ne postoje uslovi da se bilo šta ozbiljnije razvije...


Radimo na tom da se stvore uslovi i da pokažemo da pare ne moraju da budu problem. Da para i zainteresovanih investitora ima, samo je pitanje ima li nas. Tj. da li u Srbiji uopšte ima sposobnih timova da naprave nešto, ili se mi po običaju lažno busamo u grudi. Neko moje i Duletovo razmišljanje, kao i mišljenje ljudi koje smo konsultovali kada smo pričali o ovoj ideji, jeste da bi bio uspijeh kada bi se pojavilo 5 zaista dobrih proizvoda/poluproizvoda/prototipa/biznis plana na kojih bi mi mogli da dovedemo po 5 investitora (odnos tim : investitor, 1:5).

[ Slobodan Miskovic @ 01.11.2006. 13:20 ] @
Sta vredi da neko predstavi dobru ideju kada nema korisnike, tek kada u Srbiji internet bude dostupan kao i televizija moze da se prica o nekim vecim parama koje potencijalni investitor moze da vrati.
Btw, zasto bi neko investirao u Srpske IT start-up firme kada na zapadu moze da investira u razne fondove niskog rizika i da zaradi vise...
Da se razumemo, moje misljenje je da se sa 10 000 evra ne moze nista ozbiljnije uraditi u IT-u u Srbiji, ako moze neka mi neko da primer vec zavrsenog posla od pocetka do kraja sa podacima zarade i rokom isplativosti investicije.
[ Marko Bijelic @ 01.11.2006. 13:21 ] @
Citat:
Davor Vlajkovic:
Možda bi ovo bila dobra prilika za promociju, u saradnji sa, recimo, PKS?


Ne znam šta bih rekao za sajam. Što se tiče PKS, imamo kontakt u Privrednoj Komori Beograda zainteresovan da se uključi u organizaciju. Tako da, ukoliko kojim slučajem neka od institucija bude koorganizator, to će biti navjerovatnije PKB.


Citat:
flylord:
Pitanje: da li ja mogu da prijavim 2 projekta? I da li postoje sanse da mi se oba projekta prihvate? Ili cete da idete da na varijantu da sto vise firmi (grupa) dobije sansu, a ne sto vise projekata?


Ovdje ćemo slediti YCombinator anologiju. Okej može, ali ne više od dva :)

Stav je da se ide na kvalitet, ne kvantitet projekata. Ne želimo da traćimo ničije vrijeme.

Citat:
Slobodan Miskovic:
Sta vredi da neko dredstavi dobru ideju kada nema korisnike, tek kada u Srbiji internet bude dostupan kao i televizija moze da se prica o nekim vecim parama koje potencijalni investitor moze da vrati.

Btw, zasto bi neko investirao u Srpske IT start-up firme kada na zapadu moze da investira u razne fondove niskog rizika i da zaradi vise...


Srpska IT startup firma nije jednako i srpsko tržište. Samim tim očekujemo i veliki procenat firmi/timova koji ciljaju na neki segment ili nišu globalnog tržišta. Što se tiče druge konstatacije, niko ne sprečava ljude da oroče svoj novac u banci, ulože u fondove niskog rizika, ili "zarade više" na neki treći način. Uglavnom, postoji veliki broj razloga zašto se angel investitori odlučuju za ovakav tip investicije, mogao bi o ovome da naširoko pričam, ali mislim da je to off-topic.
[ flylord @ 01.11.2006. 13:25 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Sta vredi da neko dredstavi dobru ideju kada nema korisnike, tek kada u Srbiji internet bude dostupan kao i televizija moze da se prica o nekim vecim parama koje potencijalni investitor moze da vrati.


Na primer zato sto ne prave svi proizvode koji su za lokalno trziste. Ja imam 2 proizvoda koji su polufabrikati, a oba mogu da se prodaju i u inostranstvu. Znaci ja ne razvijam servis ili uslugu (mada imam nameru i to da uradim kad zavrsim oba projekta), nego nesto sto moze da se dalje prodaje. Tako da investitori i te kako mogu da zarade (naravno zavisi od mnogo toga).

Svi mi znamo da je net u Srbiji nerazvijen, ali ako budemo tako razmisljali nece se nikad ni razvije. Ima odlicnih ideja, i to realizovanih ideja kod nas (donesi.com , limundo.com ... ) i one upravo doprinose razvoju interneta. Sto vece ponuda, veci je i brzi razvoj
[ Slobodan Miskovic @ 01.11.2006. 13:52 ] @
Citat:
Svi mi znamo da je net u Srbiji nerazvijen, ali ako budemo tako razmisljali nece se nikad ni razvije. Ima odlicnih ideja, i to realizovanih ideja kod nas (donesi.com , limundo.com ... ) i one upravo doprinose razvoju interneta. Sto vece ponuda, veci je i brzi razvoj


Da ali to su servisi a oni nece raditi ako nema korisnika, kada sam rekao da je internet nerazvijen mislio sam na infrastrukturu i neke stvari koje su nosioci razvoja istog, recimo placanje karticama i navika kod ljudi. Ako uzmes broj korisnika interneta u Srbiji, pa od toga oduzmes one koji ga koriste samo za informacije ostaje veoma mali broj korisnika koji mogu doneti direktnu zaratu putem placanja servisa. Sadasnje stanje je vise nego lose sto se toga tice (placanje pouzecem ili preko mobilnih operatera) tako da dok se ne razvije navika i infrastruktura koja omogucava istu razvoja nece biti. MOzemo da pricamo o razvoju infrastrukture, i to bi po meni trebalo da bude osnovno pitanje i interesovanje investitora jer razvoj servisa dolazi posle toga.
[ Marko Bijelic @ 01.11.2006. 14:16 ] @
Kao što vidiš, striktno nigdje nije naglašen profil startupa, sem da su iz IT. Samim tim kompanija koja se bavi infrastruktorom je takođe potencijalni startup za Startup Show. Što se tiče domaćih servisa, npr. aktuelni primjer donesi.com (http://www.donesi.com/blog/) govori suprotno.
[ Slobodan Miskovic @ 01.11.2006. 14:53 ] @
Citat:
Što se tiče domaćih servisa, npr. aktuelni primjer donesi.com (http://www.donesi.com/blog/) govori suprotno.


Taj servis je tek krenuo sa radom, servisa u svetu imas mali milion ali samo mali broj njih donosi zaradu. Voleo bih da to bude i donesi.com ali nemislis li da je proglasavanje nekog servisa uspesnim posle manje od mesec dana rada preuranjeno? Najbitniji je profit, tako da kvalitet servisa nije toliko u centru paznje sto se mene tice. Ako taj servis bude donosio zaradu od 10% ulozenih stedstava u njega na mesecnom nivou moze se reci da je uspesan ovako je sve samo predvidjenje zasnovano na kvalitetu izvedbe samog servisa.
[ Marko Bijelic @ 01.11.2006. 15:08 ] @
Slobodane, pošto vidim da nemaš više šta konkretno da kažeš na ovu temu, molim te povuci se iz ove diskusije, nemoj da troluješ temu. Pusti ostale učesnike da nastave normalno sa diskusijom. Ako si zainteresovan za učešće na StartupShowu, u prvoj poruci imaš sve neophodne informacije.
[ zira @ 01.11.2006. 15:27 ] @
Slobo... ja razumijem sta hoces da kazes i slazem se. No, to nije poenta. Posto pitanje izlaska na berzu u lokalnim uslovima nema previse smisla, cijela ideja je da su to servisi/sajtovi koji tek pocinju ili tek trebaju da pocnu ili razvijaju proizvod ili tek imaju ideju... kako god - ili ne zaradjuju ili tek pocinju da zaradjuju. I moguce je da bi im pomoc nekog VC-a dobro dosla u tom periodu. Govoriti o profitu tako mladih proizvoda je bespredmetno.

Citat:
Slobodan Miskovic: Ako taj servis bude donosio zaradu od 10% ulozenih stedstava u njega na mesecnom nivou moze se reci da je uspesan ovako je sve samo predvidjenje zasnovano na kvalitetu izvedbe samog servisa.

Ja licno do sada nisam radio sa andjel-kapitalistima u USA smislu tog pojma, ali nije li to "predvidjanje" upravo osnova venture kapitala:

Citat:

Source of financing for start-up companies and new or turnaround ventures that involve investment risk but offer the prospect for above average future profits--also called "risk capital." Venture capital financing supplements other funds that an entrepreneur is able to tap (or takes the place of loans that conventional financial institutions are unwilling to risk). ...
[ boccio @ 01.11.2006. 16:33 ] @
ma nedam bre deo vlasnistva nikakvom domacem ejndzelu, pa makar to bio Vesa Comtrade :p
[ McKracken @ 01.11.2006. 16:49 ] @
Citat:
ma nedam bre deo vlasnistva nikakvom domacem ejndzelu, pa makar to bio Vesa Comtrade :p


Domaci Angel == Demon ;)

[ Marko Bijelic @ 01.11.2006. 16:57 ] @
Hehe, ima i planirani popratni after-party event, posle Startup Showa, idemo kod jednog poznatog anđela u njegovu kafanu na janjetinu :)

Nemoj samo priču da širite dalje ;)
[ flylord @ 02.11.2006. 11:04 ] @
Pitanje
Da li ima forma kako treba da se napise prijava? Ili samo treba da se posalje mail: "Cao zelim da ucestvujem" ?
Sta sve od podataka treba da se navede? Ako imam samo ideju , da li treba da se pise biznis plan? Ako imam polufabrikat da li treba sam da vam posaljem da ga vidite? ...
[ Marko Bijelic @ 02.11.2006. 12:27 ] @
Još uvijek ne postoji fiksan krajnji rok za predaju prijave, već je princip da se forma pošalje što prije to bolje. Išli smo namjerno bez neke standardne forme, već ostavili timovima / firmima da urade to po sopstvenoj volji i znanji. Svakako i najbolje objašnjavanje onog što radite je dio startup procesa :)
Za početak, mail "ćao, želim da učestvujem" je dobra polazna tačka da opipamo puls zainteresovanih startupa:

Proizvod: link ka sajtu gdje se može pogledati demo proizvoda, sa user/pass
Poluproizvod: screenshotovi sa opisom proizvoda ili radni demo ukoliko je dostupan
Prototip: screenshot ili link na demo sa opisom prototipa
Biznis plan: šaljete već pripremljeni biznis plan, možete i napisati namjenski bizni s plan za ovaj događaj, mada mislim da je to loša solucija.


Zakačio sam u prilog ove poruke obrazac Guya Kawasakija iz knjige The Art Of Start (naš prevod: Tajna uspešnog početka), koju inače toplo preporučujem jer sadrži gomilu korisnih savjeta u startup procesu, uključujući i savjete oko pisanja prijave i prezentovanja ideje investitorima. Uglavnom, iako se radi o savjetima za pripremu PowerPoint slajdova koji se prezentuju javno pred investitorima, analogija je da po istom obrazcu pripremite prijavu za Startup Show.

Drugi resursi koji vam mogu biti od pomoći pri pripremanju prijave:
http://www.ycombinator.com/w7app.txt (Forma za prijavu kod američkog Y Combinatora)
http://www.elitesecurity.org/t...ko-zapoceti-elektronski-biznis (Moja serija tekstova na temu startupa)
http://www.paulgraham.com (poznati ekspert za startup tematiku)
http://blog.guykawasaki.com/ (poznati ekspert za startup tematiku)


[ flylord @ 02.11.2006. 13:18 ] @
Jos jedno pitanje: kolko timova hocete da primite pre nego sto zatvorite konkurs? Jel se zna, ili cete da jednostavno cekate neko vreme pa svi koji se prijave a koji zadovoljavaju uslove ce da budu primljeni? (bez obzira da li ima 5 ili 20 timova).

[ Marko Bijelic @ 02.11.2006. 14:22 ] @
U suštini kad se prijavi dovoljan broj kvalitetnih timova, onda ćemo objaviti i krajnji rok za ostale koji se nisu još prijavili. Najvjerovatnije u iznosu od 2-4 nedelje od dana objavljivanja. Selekciju će proći samo oni koji budu zadovoljili uslove, neka moja procjena jeste između 5 i 12 timova.
[ Marko Bijelic @ 02.11.2006. 15:39 ] @
Još samo da napomenem, što sam inače zaboravio, šta to Startup Show nije.
Startup Show nije konkurs za najbolju poslovnu ideju, niti inkubator koji će pokušati da vas nauči kroz tri mjeseca da napišete biznis plan i time vas ubijediti da je čitava priča oko započinjanja posla gotova. Startup Show je prvenstveno događaj za ljude koji imaju već neko iskustvo, znači pokušali su već da izvedu što samostalno, što u timu, neke ideje, ali su osjetili da im fali novac. Znači ljudi koji već imaju ideju, tim koji će da je realizuje, imaju vrijeme da posvete startupu i misli da je pravi tajming za tako nešto, a fali im novac.

Plus, postoje stvari osim novca koje se dobijaju u paketu sa anđeoskim kapitalom, a često se zanemaruju. U prvom redu svaki anđeo od kog dobijete novac je ujedno osoba kojoj se kasnije možete obratiti za savjet, zatim osoba koja vas može povezati sa drugim investitorima u sledećim fazama prikupljanja kapitala i najzad to je osoba koja vam može ponuditi na raspolaganje svoje godinama skupljanje poslovne veze i kontakte. Ono što je bitno kod anđel investitora u odnosu na klasične VC (venture capital, rizikonosni kapital) ajkule jeste njihova motivacija. Mnogo anđeli u odnosu na profesionalne investitore žele prvo na neki način da oduže dug društvu i pri tom možda nešto i zarade. Anđeli po običaju vide dva načina da oduže svoj dug društvu: pomoći mlad(đ)m ljudima da počnu i pomoći značajnom proizvodu ili usluzi da dopre na tržište. Ono žele da pomognu da počne nešto i dobra je stvar ako pronađete anđela koji želi kroz vaš startup da ponovo proživi svoju romantičnu prošlost. Iako ne mogu ili ne žele da započnu nešto novo, mogu da uživaju gledajući vas kako to radite :)
[ Misterio @ 02.11.2006. 17:37 ] @
A sta ako vi odobrite projekat, investitor da novac, a projekat propadne posle nekog vremena ? Nemoj da mi kazes da je to nemoguce i da cete vi procenti koji ce projekat sigurno da zazivi.
[ Marko Bijelic @ 02.11.2006. 17:43 ] @
Mi samo vršimo selekciju projekata koji će dobiti priliku da se u 10 minuta predstave grupi investitora zainteresovanih za ulaganje. Svi pregovori između timova i investitora se rade direktno među njima.

Znači, samim tim investitor je logično svjestan da postoji veliki rizik kada ulaže svoj novac. Niti ja, niti ti, niti investitori, niti bilo ko može precizno procjeniti da li će neki proizvod doživjeti uspjeh ili ne, jer postoji milion faktora u igri. Samim tim, mi vršimo selekciju na taj način da ti proizvodi imaju (u odnosu na ostale) najviše šanse za uspijeh ili su zanimljivi investitorima iz nekog trećeg razloga.
[ Misterio @ 04.11.2006. 13:57 ] @
Ok je to. Mene zanima da li ce neko ko je odgovoran za projekat koji propadne imati neku odgovornost prema investitoru ?
[ flylord @ 04.11.2006. 14:02 ] @
To zavisi od ugovora koji se potpise
[ Marko Bijelic @ 05.11.2006. 10:21 ] @
Praksa je takva da investitor unaprijed zna da se radi o rizikonosnom kapitalu, tj. kapital koji je veoma rizičan za vraćanje i postoje velike šanse da nikad ne povrati svoju investiciju.
[ torbica @ 06.11.2006. 03:31 ] @
Ciao Mungos,
da i ja pripomognem :)

Mislim da bi svako ko konkurise trebao da uradi biznis plan ne samo zbog investitora, vec prvenstveno zbog sebe.

Takodje biste trebali da obezbedite nekog postenog advokata.
[ Marko Bijelic @ 06.11.2006. 09:21 ] @
Đesi Torbice :)

Slažem se za biznis plan, dobro je svakako da ga imate, prvenstveno zbog sebe. Ali, kao što rekoh, nije po defaultu neophodan za ovakav tip događaja i možete, barem u ovoj fazi, da vrijeme utrošeno na pisanje biznis plana posvetite nečemu drugom. Konkretno, po meni čak mnogo je bolje da dođete sa marketing planom urađenim po jednoj od ove dvije matrice http://www.biznisblog.com/tekstovi/marketing-plan , nego sa klasičnim biznis planom.

Što se tiče advokata, dobar je predlog. Ali događaj je takvog tipa da mi samo omogućavamo startupima i investitorima da se nađu ciljano na jednom mjestu na par sati. Kako će teći interakcija među njima, razgovor, pregovori, moguće dobijanje investicije, potpisivanje ugovora i ostalo, to ostaje na njihovom direktnom međusobnom odnosu. Mi možemo samo dati poneki savjet, da li potpisati ili ne nepotpisati ugovor, i off-the-record preporučiti dobrog advokata, ako je neko od nas prošao kroz sličan proces i ima pozitivna iskustva sa advokatom koji je specijalizovan za investitorusku problematiku. U Silicon Valley takvi su skupi ko đavo :)
[ irecevic @ 08.11.2006. 15:31 ] @
Jedan mali komentar/molba.
Mislim da bi vam zaista trebao ili pravnik ili ekonomista ko može da jasno objasni (a to kasnije postane deo FAQ-u) kako pravno/finansijski stoje odnosi investitora i genijalaca. Obaveze i međusobna prava.
Na ovaj način će se izbeći glupe situacije.
Srećno.
[ Marko Bijelic @ 08.11.2006. 17:54 ] @
Ne znam koliko puta treba da ponovim: ideja je da se sa jedne strane skupe perspektivni startup timovi i sa druge strane potencijalni investitori. Svaki tim će imati 10ak minuta za prezentaciju, iza cijele prezentacije će biti ćaskanje iupoznavanje, pa ko šta napravi. Samim tim pravni i finansijski odnosi na relaciji investitor - startup se određuju među njima samima, i samim tim i jedni i drugi odlučuju o tome hoće li konsultovati advokata pri potpisivanju ugovora. Mi kao organizatori Startup Showa, nemamo zaista nikakve veze s tim.

Moje lično mišljenje jeste da ništa ne treba raditi bez ugovora i bilo bi dobro da vam pri pravljanje istog pomogne neko koje stručan u toj oblasti.
[ krdr @ 08.11.2006. 20:56 ] @
Meni najvise sto smeta je izuzetna fleksibilnost cele stvari. Ne postoje definisana pravila. Neka pravila moraju se postaviti. Druga stvar je sto moraju se predstaviti zapoceti projekti. Ja bih aplicirao sa svojim projektom, ali projekat je u fazi pripreme. Pun tim jos nije okupljen, a morao bih da angazujem strucnjaka iz posebne oblasti, kojeg moram da platim. Ne mogu da sastavim algoritam bez tog coveka, za kog nemam para.
[ Marko Bijelic @ 08.11.2006. 22:57 ] @
Citat:

Meni najvise sto smeta je izuzetna fleksibilnost cele stvari. Ne postoje definisana pravila. Neka pravila moraju se postaviti.


Koja su to pravila, možeš li da ih navedeš? Išli smo na fleksibilnu varijantu iz više razloga:

1) Nerazvijena scena i slaba saznanja o startup projektima. Npr. da imamo informaciju da postoji 50 aktuelnih startupa, moguće je znatno lakše postaviti set pravila koji bi olakšao proces eliminacije

2) Opet stvar izazvana nerazvijenom scenom, imamo situaciju da tapkamo u mraku što se tiče startup projekata i faza u kojima se oni nalaze pa nismo postavljali striktna pravila

3) Fleksibilni smo ljudi, nema potrebe za birokratijom. Ponovo kažem, sumnjam da će da stigne 50 startup prijava, znači sa svakim ko se javi može se popričati i savjetovati čovjeka kako da na najbolji način objasni to što pravi da bi nam olakšao proces selekcije

Citat:

Druga stvar je sto moraju se predstaviti zapoceti projekti. Ja bih aplicirao sa svojim projektom, ali projekat je u fazi pripreme.


U fazi pripreme trebalo bi da imaš neke nacrte prototipa, marketing ili biznis plan?

Citat:

Pun tim jos nije okupljen, a morao bih da angazujem strucnjaka iz posebne oblasti, kojeg moram da platim. Ne mogu da sastavim algoritam bez tog coveka, za kog nemam para.


Npr. da li imas neku skicu interfejsa u stilu prototipa projekta?




[Ovu poruku je menjao mungos dana 09.11.2006. u 00:19 GMT+1]
[ krdr @ 09.11.2006. 00:31 ] @
Postoje skice, postoji definisan revnue flow, ali algoritam je najbitniji deo cele stvari. Znaci, projekat se moze kvalifikaovati?

Sto se pravila tice, mislio sam na ocenjivanje (ali to, predpostavljam, zavisi od pojedinacnih investitora), pravila o tajnosti, pravila o samoj prezentaciji, takve stvari...
[ Marko Bijelic @ 09.11.2006. 09:20 ] @
Citat:

Postoje skice, postoji definisan revnue flow, ali algoritam je najbitniji deo cele stvari. Znaci, projekat se moze kvalifikaovati?


Da.
[ Miloje Sekulic @ 15.11.2006. 09:32 ] @
Citat:
Možda bi ovo (sajam "Biznis baza") bila dobra prilika za promociju, u saradnji sa, recimo, PKS?


Veruj mi da ne bi. To je sajam zanatstva i male privrede uz pokoji stand banke koja nudi mikro kredite.

Miloje

P.S. mala podrska ovoj ideji www.emagazin.co.yu/img/EM44rec.pdf





[Ovu poruku je menjao Miloje Sekulic dana 15.11.2006. u 10:52 GMT+1]
[ Marko Bijelic @ 15.11.2006. 10:36 ] @
Hvala Miloje! Veoma mi se dopada kako si jednostavno i kratko objasnio laicima šta su to startupi:

Citat:
Miloje Sekulic:
„Centralna priča je bila o Startup kompanijama. To je poseban vid preduzetništva gde se nekoliko, obično mlađih ljudi, posveti razvoju svoje ideje. Odvoje nekoliko meseci života, malo spavaju, oskudno se hrane i najveći deo dana gledaju u monitore. Žive od novca koji su pozajmili od najbliže rodbine i prijatelja dok se ne pojavi dovoljno lucidan investitor koji uloži kapital potreban da bi se projekat razvijao. Kada projekat uspe i izađe na berzu svi se obogate, a garaža u kojoj su ga započeli postane mesto hodočašća. Tako je nasto Google.”


P.S. Miloje je u Nišu krstio ime za Startup Show :-)
[ Aleksandar Marković @ 17.11.2006. 11:10 ] @
5 Reasons to Create Your First Startup Now: http://particletree.com/featur...create-your-first-startup-now/
[ Marko Bijelic @ 27.11.2006. 13:44 ] @

KRAJNJI ROK ZA PRIJAVE NA STARTUP SHOW:
15. decembar 2006.
[ tesliana @ 16.12.2006. 20:14 ] @
Mozes li da opises sta se desilo?
[ Marko Bijelic @ 18.12.2006. 13:34 ] @
Zvanicno obavjestenje ce biti objavljeno sutra navece, eventuralno prekosutra.
[ tesliana @ 21.12.2006. 19:29 ] @
i ;?)
[ NikolaBlink @ 27.12.2006. 22:43 ] @
i ?!?
[ Marko Bijelic @ 03.01.2007. 10:38 ] @
Otkazan Startup Show

Startup show koji smo najvljivali za 2007. godinu je otkazan. Evo male retrospektive šta se sve događalo, zašto je otkazan i šta dalje.

Inicijalna ideja je bila da na jedno mesto okupimo sa jedne strane potencijalne investitore zainteresovane za investiranje u startup firme i ljude koji nude dobre projekte sa druge strane. Potencijalne investitore smo na ovaj ili onaj način okupili, najviše uz pomoć ličnih veza, a i određeni broj ljudi se javio na naše obaveštenje. Sa druge strane, s obzirom da nismo znali dovoljan broj ljudi sa dobrim projektima, očekivali smo da nam se jave. Uprkos činjenici da poznajemo veliki broj ljudi sa domaće scene i upućeni smo u to šta trenutno rade, očekivali smo da postoje timovi koji na svojim projektima rade što se kaže «u garaži» i ne eksponiraju se javno.

Osim na našim blogovima, obaveštenje je otišlo u blogosferu i razni sajtovi su ga preneli. Još jednom, želeli bi smo da se zahvalimo svima koji su ga preneli. S obzirom na kredibilitet medija koji su preneli vest, mislimo da smo uspeli da pokrijemo dobar deo ljudi koji se ozbiljno bave računarima i telekomunikacijama.

Desilo se nešto prosto neverovatno. Imali smo sjajan odziv potencijalnih investitora i samo dva dobra projekta koja bi mogli da prezentujemo. Zato smo odlučili da odustanemo od cele zamisli zasada. Čim budemo imali saznanja o pet dobrih projekata kojima je neophodan novac, organizovaćemo Startup Show. Iz svega ovoga jasno se može zaključiti da preduzetnički duh kod nas još uvek nije dovoljno razvijen. Tokom 2007. godine nastavićemo sa aktivnom promocijom startup poslovanja na ovim prostorima, da bi smo u godinama koje slede mogli očekivati neke konkretne rezultate. Trenutno stanje srpske scene je nažalost porazno, ali nadamo se da će stvari krenuti nabolje.

Još jednom želimo da se zahvalimo svima koji su se javili. Iako neće biti ništa od Startup Showa, povezaćemo sve ljude koji su se javili međusobno.


Dušan Đorđević i Marko Bijelić,
Startup Show
[ VRider @ 03.01.2007. 11:08 ] @
Citat:
Startup show koji smo najvljivali za 2007. godinu je otkazan.

Prosla su tek 2 dana te 2007. godine. Nije li malo rano da se otpise cela godina?
[ Davor Vlajkovic @ 03.01.2007. 11:22 ] @
Citat:
mungos:Desilo se nešto prosto neverovatno. Imali smo sjajan odziv potencijalnih investitora i samo dva dobra projekta koja bi mogli da prezentujemo. Zato smo odlučili da odustanemo od cele zamisli zasada.


Kao što rekoh...

Citat:
Davor Vlajkovic: Zavisi iz čije kože posmatraš situaciju ;) Ako si startup onda kukaš kako nema investitora, i obrnuto.


Iskreno, iako mi je žao što se završilo ovako kako se završilo, priznajem da nisam iznenađen ishodom. Mislim, uz svo dužno poštovanje prema vama dvojici, jednostavno ste ponudili mačku u džaku - startup-ovi u ovoj fazi razvoja su inače poznati po tome što nerado otkrivaju bilo šta što je u vezi sa njima bez makar minimalnih garancija. Jednostavno, neophodno je da sve strane u procesu budu dovoljno ozbiljne kako bi se nešto i realizovalo. Setovanje gmail naloga i 'brbljanje' po blogosferi bez ikakvih konkretnih podataka daleko je od ozbiljnog pristupa, zar ne? Da ste objavili listu zainteresovanih investitora sigurno biste imali bolji odziv, a samim tim i više kvalitetnih projekata...
[ flylord @ 03.01.2007. 11:32 ] @
Ciniti se :) Bila bi ista situacija
[ Nikola Vavić @ 03.01.2007. 12:40 ] @
Citat:
Davor Vlajkovic: Iskreno, iako mi je žao što se završilo ovako kako se završilo, priznajem da nisam iznenađen ishodom. Mislim, uz svo dužno poštovanje prema vama dvojici, jednostavno ste ponudili mačku u džaku - startup-ovi u ovoj fazi razvoja su inače poznati po tome što nerado otkrivaju bilo šta što je u vezi sa njima bez makar minimalnih garancija. Jednostavno, neophodno je da sve strane u procesu budu dovoljno ozbiljne kako bi se nešto i realizovalo. Setovanje gmail naloga i 'brbljanje' po blogosferi bez ikakvih konkretnih podataka daleko je od ozbiljnog pristupa, zar ne? Da ste objavili listu zainteresovanih investitora sigurno biste imali bolji odziv, a samim tim i više kvalitetnih projekata...


Pravi zakljucak cele situacije, stvarno je moralo da se malo bolje osmisli organizacija.

Sumnjam da ste i te investitore nasli ali u svakom slucaju mislim da ce se ljudi sada vise truditi ako misle da oni ipak postoje, i to je mozda najbolje u celoj stvari. Dobili su motiv vise jer znaju da kada zavrse svoj projekat imace neko ko ce ih pogurati napred.
[ Slobodan Miskovic @ 03.01.2007. 13:05 ] @
Citat:
Osim na našim blogovima, obaveštenje je otišlo u blogosferu i razni sajtovi su ga preneli. Još jednom, želeli bi smo da se zahvalimo svima koji su ga preneli. S obzirom na kredibilitet medija koji su preneli vest, mislimo da smo uspeli da pokrijemo dobar deo ljudi koji se ozbiljno bave računarima i telekomunikacijama.


MIslim da je ovo osnovni razlog neuspeha, reci da se dogadjaj koji treba da privuce ljude da objave svoje projekte investitorima reklamirao po blogovima i nekakvim sajtovima zaista deluje neozbiljno i nezrelo, pa nije to reklama za zurku vec poziv na nesto sto je izuzetno ozbiljna stvar.

Btw kao sto sam jos na pocetku teme pitao, pitam i sada, zasto mislite da bi neko iz Srbije ponudio svoj projekat investitorima koji nisu objavljeni, gde nista nije pravno i organizaciono regulisano. Mnooogo je lakse da potencijalni start up neko odavde zapocne u inostranstvu uz pomoc raznih inv. fondova i VC, cak je i pravno sigurniji nego u Srbijici.

Jako neozbiljno zvuci da start-up show organizuju ljudi koji nemaju nijedan uspesan start-up iza sebe niti su sami invertitori. Ako ovo nije tacno primite moje izvinjenje ali zaista nijedna informacija o organizatorima show-a nije objavljena a koja bi mogla ulivati ozbiljnost, profesionalnost i sigurnost...
[ dejankr @ 03.01.2007. 14:25 ] @
Citat:
mungos:
Desilo se nešto prosto neverovatno. Imali smo sjajan odziv potencijalnih investitora i samo dva dobra projekta koja bi mogli da prezentujemo.


Ne znam šta je tu neverovatno? Šta rizikuje potencijalni investitor koji se prijavio? Ništa, pošto nema obavezu da prihvati da finansira bilo šta! Startup-ovi rizikuju gotovo sve pošto manje-više jedino što imaju u toj fazi jeste ideja.

Citat:
mungos:
Iz svega ovoga jasno se može zaključiti da preduzetnički duh kod nas još uvek nije dovoljno razvijen.


Mada se sa zaključkom slažem, sa načinom zaključivanja se ne slažem. Ne verujem da se razlozi neuspeha ovog događaja mogu svesti samo na nedostatak preduzetničkog duha. Već su u temi pomenuti neki problemi u organizaciji sa kojima se slažem.
[ Marko Bijelic @ 03.01.2007. 17:29 ] @
Citat:
Davor Vlajković:
startup-ovi u ovoj fazi razvoja su inače poznati po tome što nerado otkrivaju bilo šta što je u vezi sa njima bez makar minimalnih garancija.


Jel' misliš na svih dvadeset srpskih startupa, ili startupe generalno? Pojasni mi, šta podrazumijevaš pod minimalnom garancijom.

Citat:

Jednostavno, neophodno je da sve strane u procesu budu dovoljno ozbiljne kako bi se nešto i realizovalo. Setovanje gmail naloga i 'brbljanje' po blogosferi bez ikakvih konkretnih podataka daleko je od ozbiljnog pristupa, zar ne?


Informaciju o Startup Showu su prenijeli sledeći mediji: Internodium, e magazin, B92 Tehnopolis, ES, DPT, DZ, InfoStud forum, forumi nekoliko fakulteta, Biznisblog, Duletov Blog, MVI blog, i još nekoliko manje ili više poznatih blogova i foruma...

Gmail nalog je otvoren kao najlakši način da se sve aplikacije spoje na jedno mjesto, ne vidim u čemu je problem? Osim namjenskog gmail naloga, okačene su i moje i Duletove email adrese, pa se dio ljudi javljao i preko njih. Ponovo, pojasni mi koje tu neozbiljan i šta podrazumijevaš pod ozbiljnim pristupom?

Citat:

Da ste objavili listu zainteresovanih investitora sigurno biste imali bolji odziv, a samim tim i više kvalitetnih projekata...


Prakse bilo gdje u svijetu jeste da se takve liste ne objavljuju iz više razloga, o čemu dam pisao ne predhodnim stranama ove teme.

Citat:
Nikola Vavić:
Sumnjam da ste i te investitore nasli


A ti si mi pak neki inspektor... što se mene tiče, slobodno nastavi da sumnjaš i dalje :)

Citat:
Slobodan Miskovic:
MIslim da je ovo osnovni razlog neuspeha, reci da se dogadjaj koji treba da privuce ljude da objave svoje projekte investitorima reklamirao po blogovima i nekakvim sajtovima zaista deluje neozbiljno i nezrelo, pa nije to reklama za zurku vec poziv na nesto sto je izuzetno ozbiljna stvar.


Lista medija koji su prenijili informaciju imaš iznad.

Citat:

Btw kao sto sam jos na pocetku teme pitao, pitam i sada, zasto mislite da bi neko iz Srbije ponudio svoj projekat investitorima koji nisu objavljeni, gde nista nije pravno i organizaciono regulisano. Mnooogo je lakse da potencijalni start up neko odavde zapocne u inostranstvu uz pomoc raznih inv. fondova i VC, cak je i pravno sigurniji nego u Srbijici.


Lično zaista nemam želju da se raspravljam o VC regulativi sa nekim koji je za isti termin čuo tek prije godinu dana i očigledno nema ni osnovna saznanja o istoj. A uzgred na završnoj si godini studija ekonomije gdje bi po defaultu trebalo da zaš neke osnovne stvari o ovoj temi. Tvoje je da troluješ, moje da iskuliram.

Citat:
dejankr:
Ne znam šta je tu neverovatno? Šta rizikuje potencijalni investitor koji se prijavio? Ništa, pošto nema obavezu da prihvati da finansira bilo šta! Startup-ovi rizikuju gotovo sve pošto manje-više jedino što imaju u toj fazi jeste ideja.


Ne potpuno tačno. Koncept je takav da može da se aplicira sa proizvodom u različitim fazama: od inicijalnog biznis plana do završenog proizvoda.

Citat:

Ne verujem da se razlozi neuspeha ovog događaja mogu svesti samo na nedostatak preduzetničkog duha. Već su u temi pomenuti neki problemi u organizaciji sa kojima se slažem.


Volio bih da čujem te konkretne probleme u organizaciji.
[ Slobodan Miskovic @ 03.01.2007. 17:39 ] @
Citat:
Lično zaista nemam želju da se raspravljam o VC regulativi sa nekim koji je za isti termin čuo tek prije godinu dana i očigledno nema ni osnovna saznanja o istoj.


Aha, vazi se :) evo posto ja nista ne znam i cuo sam za taj termin pre godinu dana voleo bi da mi neko objasni sta to znaci :D

Citat:
Informaciju o Startup Showu su prenijeli sledeći mediji: Internodium, e magazin, B92 Tehnopolis, ES, DPT, DZ, InfoStud forum, forumi nekoliko fakulteta, Biznisblog, Duletov Blog, MVI blog, i još nekoliko manje ili više poznatih blogova i foruma...

Gmail nalog je otvoren kao najlakši način da se sve aplikacije spoje na jedno mjesto, ne vidim u čemu je problem? Osim namjenskog gmail naloga, okačene su i moje i Duletove email adrese, pa se dio ljudi javljao i preko njih. Ponovo, pojasni mi koje tu neozbiljan i šta podrazumijevaš pod ozbiljnim pristupom?


WOW!

Ozbiljniji pristup znaci oglasavanje u medijima kojima pristup ima vecina stanovnistva (internet to nije, bar ne u Srbijici), otvaranje domena tj. sajta sa svim informacijama o manifesticiji, ucesnicima, formularom za prijavljivanje, informacije o organizatorima i oglasavanje putem sre. javnog informisanja (televizija, novine) kroz konferencije za stampu, ucesce u emisijama gde se prica o tome, podrska vladinih i nevladinih agencija i organizacija...itd..
[ Slobodan Miskovic @ 03.01.2007. 17:45 ] @
Citat:
A ti si mi pak neki inspektor... što se mene tiče, slobodno nastavi da sumnjaš i dalje :)


Transparentnost je cudo...drugarski savet - ako nastavis da dajes ovakve odgovore mnogi ce poceti da sumnjaju u tebe ;)
[ Marko Bijelic @ 03.01.2007. 17:59 ] @
Citat:

WOW!

Ozbiljniji pristup znaci oglasavanje u medijima kojima pristup ima vecina stanovnistva (internet to nije, bar ne u Srbijici), otvaranje domena tj. sajta sa svim informacijama o manifesticiji, ucesnicima, formularom za prijavljivanje, informacije o organizatorima i oglasavanje putem sre. javnog informisanja (televizija, novine) kroz konferencije za stampu, ucesce u emisijama gde se prica o tome, podrska vladinih i nevladinih agencija i organizacija...itd..


Onda će se to zvati adekvatno Marko Bijelić Show... :-)
[ Dragan Varagic @ 04.01.2007. 12:32 ] @
Evo članka na ovu temu. Videćemo da li će biti reakcija, obzirom da sam predlog teksta poslao na nekoliko ozbiljnih medijskih adresa...

http://www.mysurfer.biz/vesti/...ora-i-vlasnika-projekata-1-114
[ Marko Bijelic @ 10.01.2007. 11:19 ] @

Dule i ja smo upravo objavili zajednički tekst naslovljen kao "Zašto je otkazan Startup Show?" na našim blogovima:

http://dj-dule.blogspot.com/20...o-je-otkazan-startup-show.html
http://www.biznisblog.com/tekstovi/zasto-je-otkazan-startup-show

[ Nikola Vavić @ 10.01.2007. 13:46 ] @
Startup investitori | Ako nema publike, nema ni novca od ulaznica.
[ acabgd @ 10.01.2007. 23:26 ] @
Meni je i dalje maltene smesno kako je nastala prica o tzv. "Startup Show-u" i kakva su bila ocekivanja.

Odredjen je kao neki datum do kojeg treba poslati prijave, a pri tome nije navedeno ne samo ko su ti cuveni potencijalni investitori koji se kriju kao zmija noge (A zasto, zar im to nije dodatna reklama ako nista drugo), bas kao ni oblasti koje bi oni zeleli/mogli/umeli da isprate.

Uopste nije receno o kakvim se kompanijama ili pojedincima radi, sta to oni imaju iza sebe, a ponajmanje o kakvim se ciframa koje oni mogu da ponude radi. Svaka prijava za donaciju ili direktno finansiranje sadrzi taj osnovni podatak, pa se kaze "...U rasponu od 100.000 do 1.000.000 eur" ili slicno.

Ovde je sve bilo kao macka u dzaku - posaljite vi lepo svoje predloge, a potencijalni investitori (u sta??) ce da kazu da li im je interesantno ili nije. I nikom nista. Nije dakle objasnjeno cime ja mogu da zainteresujem tog investitora jer ne znam cime se bavi uopste, koliko para nudi, sta on moze osim para eventualno da mi ponudi.

Da sam imao ideju za fabriku vatrometa i da se govorilo o "potencijalnim kineskim investitorima sa iskustvom u proizvodnji svetlecih raketa", sigurno bih se zainteresovao. Nazalost, ama bas nikakve informacije nije bilo, a pri tome mi neki lik koga ne znam (a i nisam pre ovog "projekta" cuo za njega) sa gmail adrese porucuje "Samo ti posalji svoj predlog".

Fali na onom vasem spisku razloga za otkazivanje broj 0: Neozbiljnost organizatora Startup Showa.
[ tesliana @ 11.01.2007. 00:28 ] @
Vidim da si rodjen davne 1941 godine ;) pa da te onda pitam sta ti to stvori sve te godine ;?)
OK, OK, eto nisam ni ja jos eto bas nesto stvorio, ali opet ...

Marko je uzeo taj prvi korak pa je probo a drugi ce mu korak da budne i bolji i uspesniji.
Ja bi radje u ekipi ljude koji se bore i koji makar probaju, nego one koji cekaju da im neko drugi servira prfektnost.

Pozdrav.
[ Marko Bijelic @ 22.01.2007. 16:14 ] @
Dušan Đorđević sutra u Oko Magazinu, prvi program RTS-a (utorkom i četvrtkom u 18:25) govori o otkazivanju Startup Showa, preduzetništvu i da li u Srbiji ima više para nego dobrih ideja.
[ Slobodan Miskovic @ 23.01.2007. 18:06 ] @
Odgledah, posle vracara i Ace Lukasa i Start Up Show.

Sta reci, mnogo pausalnih ocena od strane suorganizatora necega sto se nije ni odrzalo i sto se reklamiralo na forumima bez ozbiljnije organizacije.
Prosto je neverovatno da je autor emisije prihvatio sve sto je receno zdravo za gotovo i objavio to na javnom servisu.
Izreceno je da u Srbiji nema ideja, sto je neverovatna laz i neistina koja je bazirana na licnom nauspehu u organizovanju jedne manifestacije.
Spominju se investitori, pare i slicne stvari bez da se transparentno kaze ko su ti investitori. Organizatori su ljudi koji nemaju iza sebe nijedan jedini uspesan StartUp sa zaradom i iskustvom koje im daje za pravo da ocenjuju stanje u Srbiji u tom domenu. Ovde ne mislim nista lose o samim organizatorima samo pokusavam da dam odgovor na odsustvo zainteresovanih ljudi koji bi prezentovali svoje poslovne ideje.
Dobro je sto su pokusali ali nije dobro sto su uzeli za pravo da komentarisu domacu scenu na osnovu licnog neuspeha u organizaciji.

Kao kada bi ja krenuo da pravim toalet papir, propadne mi posao pa objavim na javnom servisu da niko ne k**** u Srbiji.

Sto se tice izajve da je sad mnogo jeftinije osnovati internet kompaniju to je tacno ali je takodje tacno a nije spomenuto to da je sada neuporedivo veca konkurencija nego pre 10 godina i to nekoliko puta veca nego sto se smanjila cena pocetnih ulaganja u odnosu na prosli period.

[ flylord @ 23.01.2007. 19:27 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic:
Spominju se investitori, pare i slicne stvari bez da se transparentno kaze ko su ti investitori. Organizatori su ljudi koji nemaju iza sebe nijedan jedini uspesan StartUp sa zaradom i iskustvom koje im daje za pravo da ocenjuju stanje u Srbiji u tom domenu. Ovde ne mislim nista lose o samim organizatorima samo pokusavam da dam odgovor na odsustvo zainteresovanih ljudi koji bi prezentovali svoje poslovne ideje.


A kakve uspehe i iskustva ti imas iza sebe pa da mozes pouzdano da tvrdis da oni nisu u pravu? Da li si mozda razmisljao o mogucnosti da ti investitori ne zele da javno budu pomenuti?

I uopste, na osnovu kojih tvojih referenci, znanja, bilo cega, imas pravo da kritikujes bilo sta iz IT industrije, kad se uopste ne bavis time, nego si jos uvek obican student (i to ne it-a) !!!
[ Slobodan Miskovic @ 23.01.2007. 19:34 ] @
Pazi ja nista nisam organizovao :) da bi se dovodio u pitanje moj kredibilitet posto sam ja rekao cinjenice.

Nije meni propala organizacija nego njima i ako investitori nisu hteli da budu pomenuti to nisu pravi investitori jer su se plasili da svoje ima iznesu u javnost bas iz razloga sto nisu verovali da ce taj avion da poleti, ako postoji ijedan logicni razlog zasto ne bi spominjali svoje ime voleo bi da ga cujem.

Citat:
A kakve uspehe i iskustva ti imas iza sebe pa da mozes pouzdano da tvrdis da oni nisu u pravu?


To mi ne treba da bi rekao ono sto je ocigledno. Za otvaranje domena i stavljanje sajta sa informacijama treba 48h i 10$. Ako oni kao organizatori nisu bili spremni da to uloze ne znam o cemu pricamo...

Citat:
I uopste, na osnovu kojih tvojih referenci, znanja, bilo cega, imas pravo da kritikujes bilo sta iz IT industrije, kad se uopste ne bavis time, nego si jos uvek obican student (i to ne it-a) !!!


Za organizaciju necega nije potreban IT fakultet i znanje iz IT-a nego sposobnosti za to. Ja ponavljam, nista nisam organizovao tako da uopste nije potrebno da ja posedujem reference. Da nisam upravu pokazalo bi to da je StartUp uspeo.
[ Nikola Vavić @ 23.01.2007. 20:07 ] @
http://werbian.com/vavic/2007/...p-show-dule-dordevic-na-rts-u/
[ Marko Bijelic @ 23.01.2007. 20:55 ] @
Još nekoliko informacija, i linkovi kao video streemu, i link za downloadu emisije:
http://www.biznisblog.com/tekstovi/startup-show-na-rts-u
[ Marko Bijelic @ 10.06.2007. 14:34 ] @
Klub preduzetnika koji okuplja Internet startup kompanije iz Jugoistočne Evrope.
http://startupshow.ning.com/

- poziv za sve srpske i regionalne Internet startupe
- osnovna privila se nalaze lijevo na sajtu
- prijavite se u vašu lokalnu grupu (Beograd, Novi Sad, Niš)

Vidimo se tamo :)