[ enco1 @ 01.11.2006. 13:43 ] @
Ako neko ima neki link za literaturu treba mi hitno.Hvala
[ bokisha @ 02.11.2006. 21:25 ] @
zavisi sta te interesuje?
Da li hoces da programiras u G-codu ili nekako drugacije?
[ vrbnik1 @ 02.11.2006. 21:45 ] @
To se kaze rucno ili automatski a sve se svodi na G-code.


[Ovu poruku je menjao Goran Mijailovic dana 09.01.2012. u 12:26 GMT+1]
[ qwe @ 15.11.2006. 10:20 ] @
i mene bi zanimalo proganiranje u g kodu rucno
[ mishojeki @ 15.11.2006. 12:19 ] @
Može se naći literatura u obliku skripte načinjene na osnovu originalnog tutoriala. Reč je o programu MasterCAM koji je veoma efikasan za dobijanje nc koda, a i znatno je jednostavniji za učenje od npr. proE ili Catia-e. Uz ovu skriptu dobija se i skripta za SolidWORKS. Naravno, sve to se plaća, pa ako si zainteresovan, mogu se raspitati za cenu.
Moj mail je
[email protected]
[ PH42-CNC @ 15.11.2006. 17:12 ] @
Što baš ručno? To smara naročito ako je deo komplikovan.

Uz svaku mašinu tj. upravljačku jedinicu mašine imaš uputstvo u kome se nalaze sve komande koje ta UJ podržava (sintaksa se razlikuje). Tako da što se tiče ručnog programiranja mašina alatki to može da se savlada za jedno popodne ali ima tu dosta caka, prvenstveno inženjerskih, koje moraš da znaš. Ne može se tek tako obrađivati deo, mora se prvenstveno precizno definisati redosled zahvata, rešiti pravilno stezanje radnog dela, ...

Ja imam neka uputstva za strug PH42 CNC (potisje ada)
http://cent.mas.bg.ac.yu/nastava/ma/ma_files/pdf/ph42cncfinal.pdf (1,79MB)
i obradni centar HMC 500 (Lola)
http://cent.mas.bg.ac.yu/nastava/ma/ma_files/pdf/hmc500final.pdf (2,45MB)

Pozdrav!
[ SlavishaT @ 15.11.2006. 20:17 ] @
Evo i jedan koristan programčić za učenje ručnog programiranja.
http://slavisa.todorovic.googl....com/AutoEditNCInstallV3.0.exe
[ BosniaCNC @ 02.01.2007. 18:47 ] @
Dobro Markovic rece: INZENJERSKI POSAO !!!
E, kad je inzenjerski kako se moze savladati za jedno popodne!?
Treba prvo sa nacrtnom geometrijom biti na "TI", zatim sa tehnologijom obrade materijala,poznavati materijale,alate,masine,softvere itd,itd... nije to tako jednostavno.Treba imati na umu da CNC-masine spadaju u kategoriju "opasnih" masina i sa time se nije igrati.Nece editor "AUTOEDIT" upozoriti na kolizije koje mogu nastati usled greske programera.
Ja samo savetujem OPREZ a da se programiranje moze nauciti za jedno popodne je van svake realnosti.
Pozdrav.
[ Cnc Metalac @ 30.10.2009. 19:36 ] @
u g-codu
[ cirko @ 31.10.2009. 06:37 ] @
Citat:
PH42-CNC: Što baš ručno? To smara naročito ako je deo komplikovan.

Uz svaku mašinu tj. upravljačku jedinicu mašine imaš uputstvo u kome se nalaze sve komande koje ta UJ podržava (sintaksa se razlikuje). Tako da što se tiče ručnog programiranja mašina alatki to može da se savlada za jedno popodne ali ima tu dosta caka, prvenstveno inženjerskih, koje moraš da znaš. Ne može se tek tako obrađivati deo, mora se prvenstveno precizno definisati redosled zahvata, rešiti pravilno stezanje radnog dela, ...

Ja imam neka uputstva za strug PH42 CNC (potisje ada)
http://cent.mas.bg.ac.yu/nastava/ma/ma_files/pdf/ph42cncfinal.pdf (1,79MB)
i obradni centar HMC 500 (Lola)
http://cent.mas.bg.ac.yu/nastava/ma/ma_files/pdf/hmc500final.pdf (2,45MB)

Pozdrav!


Milija ne rade ti ove adrese daj svezije
[ Ivan 89 @ 26.03.2011. 12:51 ] @
ima li kakva uputstva za ucenje za rad mach3 programa da se nadje na srpskom jeziku
[ tibetanac @ 26.03.2011. 20:52 ] @
Ima samo niko nece da da za dzabe!
Postoje nekoliko knjige kao inzenjerski prirucnici ali se tesko mogu naci u slobodnoj
prodaji jer je tiraz stampe mali.
[ Ivan 89 @ 27.03.2011. 13:08 ] @
Pa dobro ni kod babe nema za dzabe .
A gde se mogu naci, koga pitati.
[ tibetanac @ 27.03.2011. 20:13 ] @
Imas knjigu: Prirucnik za rucno programiranje CNC o NC masina pomocu programa Mavh3
Tu ti je objasnjeno za glodan je i struganje. Ima i jedna skripta od nekog profesora iz srednje skole gde je samo objasnjeno struganje tj. struganje
detaljno a glodanje malo slabije.
Za nesto vise raspitacu se pa javljam. Mislim oko cene i tako to.
[ Ivan 89 @ 08.01.2012. 20:55 ] @
Dal ima jos koja knjiga o cnc upravljanju da se nadje na srpskom ili samo u SD " Inzinjerski prirucnik za rucno programiranje cnc i nc masina alatki ".
[ RVR @ 09.01.2012. 10:19 ] @
pošalji mi tvoj e-mail na PP
[ timotije @ 12.04.2012. 07:57 ] @
Može li neko da mi pošalje link za SolidCam (bilo koji koji pokriva SolidWorks 2010, nebitno je 32 ili 64 bita). Sve instalacije koje sam probao ne prolaze. Hvala i pozdrav.
[ cirko @ 13.04.2012. 13:13 ] @
Timotije pogledaj privatnu poruku na forumu
Poz
[ koscani @ 03.05.2012. 14:42 ] @
hm, od kada tehničari postadoše injžinjeri, pogledajte oglase gdje se traže cnc programeri OSIM u našoj bari, stručna sprema je tehničari i niže...
daaavno su nekada to radili inžinjeri draga gospodo....

pozz
[ BosniaCNC @ 12.06.2012. 23:57 ] @
Pa kao i u svakoj bari sve pada u blato i onda ni ova oblast nije izuzetak. Svi misle da se to u dva sata večernjeg kursa da naučiti.
[ Entoni @ 20.06.2012. 23:09 ] @
kad smo vec na ovoj temi, jel probao neko Imachining :-)
Deluje neverovatno dobro. Ja sam imao prilike da vidim na Hurco voj machini, na prezentaciji Strojoremonta. Ako ono zaista radi, stvarno je revolucionarno.
Ja sam tek juce skinuo SolidCAM, samo zbog ovog modula. Kako vidim, za mesec dana penzionisem MAsterCAM, samo zbog imachininga :-)
A to da majstori radi programe ... hm, ja moje jos ne mogu ubediti za "suprotosmerno glodanje", svaki put se prave pametni kad im dam program, gundjaju oni bi bolje :-) Jos zive u 15 veku
[ cirko @ 21.06.2012. 14:58 ] @
Tibetanac
Sta bi sa tvojim obecanjem da ces se raspitati i javiti
za skriptu za Mach3
Da ne bude po onoj narodnoj
,, Obecanje ludom radovanje,,
Poz
[ BosniaCNC @ 15.07.2012. 22:31 ] @
Citat:
cirko:
Tibetanac
Sta bi sa tvojim obecanjem da ces se raspitati i javiti
za skriptu za Mach3
Da ne bude po onoj narodnoj
,, Obecanje ludom radovanje,,
Poz



Ćirko,
o kakvoj je skripti reč? Mogu li ja pomoći?
Pozdrav!
[ cirko @ 23.07.2012. 12:07 ] @
Citat:
BosniaCNC:
Citat:
cirko:
Tibetanac
Sta bi sa tvojim obecanjem da ces se raspitati i javiti
za skriptu za Mach3
Da ne bude po onoj narodnoj
,, Obecanje ludom radovanje,,
Poz



Ćirko,
o kakvoj je skripti reč? Mogu li ja pomoći?
Pozdrav!

Pozdrav za Bosnia CNC
Treba mi neka skripta za Mach3
ne za konfiguraciju vec za koriscenje
ono bas za pocetnike
Poz
[ BosniaCNC @ 25.07.2012. 23:40 ] @
Citat:
cirko:
Citat:
BosniaCNC:
Citat:
cirko:
Tibetanac
Sta bi sa tvojim obecanjem da ces se raspitati i javiti
za skriptu za Mach3
Da ne bude po onoj narodnoj
,, Obecanje ludom radovanje,,
Poz



Ćirko,
o kakvoj je skripti reč? Mogu li ja pomoći?
Pozdrav!

Pozdrav za Bosnia CNC
Treba mi neka skripta za Mach3
ne za konfiguraciju vec za koriscenje
ono bas za pocetnike
Poz


Ćirko,
hajd' ti meni reci kakva je skripta za konfiguraciju a kakva za korišćenje? Ja ne vidim u čemu je razlika? Kad konfigurišeš Mach3 pravilno onda je njegovo korišćenje rutinski posao koji se svodi na par postupaka.Koliko vidim na forumu mnogi se spotiču baš na konfigurisanju što stvara probleme kod korišćenja pa se to pretvara u noćnu moru.
Problem je što se mnogi upuštaju u cnc ad-hok bez poznavanja nekih osnova.Ne treba misliti ni da je to svemirska tehnologija ali se osnove moraju znati i razumeti - sve što se radi napamet i laički može se olupati o glavu jer nepravilno upravljanje mašinom može naneti povrede.
Ja imam u planu da u toku jeseni i zime uradim uputstvo za Mach3 na srpskom pa ko može neka sačeka i snalazi se do tad. Verovatno ću uraditi jedan jednostavan cnc-program baš za početnike jer se i ja slažem da je Mach3 za početnika složen i pretrpan dijalozima koji mu za početak nisu od koristi i samo ga zbunjuju.
Što se korišćenja Mach3 tiče javi šta ti je problem i šta te zbunjuje pa ću se potruditi da objasnim ovako, bez skripte.
Pozdrav,
Slavoljub
[ cirko @ 26.07.2012. 20:13 ] @
Bosnia CNC alijas Slavoljub
pogledaj privatnu poruku
Pozdrav
[ BosniaCNC @ 31.07.2012. 22:13 ] @
Citat:
cirko:
Bosnia CNC alijas Slavoljub
pogledaj privatnu poruku
Pozdrav

Ćirko,
pogledao sam PP i dao ti odgovor a na tvoj mail sam poslao zapakovan fajl "Mach3Turn" na srpskom jeziku pa mislim da će
ti biti od koristi.
Pozdrav,
Slavoljub


[ Ivan 89 @ 05.08.2012. 14:03 ] @
A jel mogu i ja to dobiti posto sam i ja pocetnik
[ BosniaCNC @ 05.08.2012. 22:25 ] @
Citat:
ivanneagic:
A jel mogu i ja to dobiti posto sam i ja pocetnik


Zaboravio si da objasniš šta je "TO" što želiš.
Na priloženim slikama je Mach3CNC - modul za upravljanje strugom pa ako imaš cnc-strug zasnovan na step/dir komunikaciji
poslaću ti ali mi moraš prvo objasniti način rada tvoje cnc-mašine.
Ovo činim baš zato jer kažeš da si "početnik" pa da ne napraviš neku štetu sebi a i meni, u krajnjem slučaju.
Zato dobro objasni koji vrstu cnc-mašine imaš pa onda šaljem.
Pozdrav!
[ Ivan 89 @ 07.08.2012. 22:19 ] @
Ovako da ispravim gresku imam malu rucni rad koju sam ja pravio cnc masinu za gasno odnosno autogeno secenje metala pa sam mislio ovo iskoristiti zbog prevoda pojedinih reci koje recnik ne moze da prevede jer mach3 ima bas podosta funkcija koje treba skontati od nule
[ BosniaCNC @ 07.08.2012. 22:32 ] @
Citat:
ivanneagic:
Ovako da ispravim gresku imam malu rucni rad koju sam ja pravio cnc masinu za gasno odnosno autogeno secenje metala pa sam mislio ovo iskoristiti zbog prevoda pojedinih reci koje recnik ne moze da prevede jer mach3 ima bas podosta funkcija koje treba skontati od nule


Na slikama koje vidiš su bitmape za Mach3-Turn (strug) i njih sam poslao Ćirkoviću jer ima nekakav preradjen strug.
Ovo za tvoju cnc-flame nije jer ima samo dve ose X i Z koje se koriste na strugu.
Pogledaj na forumu "Rekompajlirani Mach3" pa sledi uputstvo koje sam tamo dao.
Pozdrav!
[ Sterika1985 @ 22.10.2012. 11:42 ] @
Citat:
BosniaCNC:
Citat:
cirko:
Bosnia CNC alijas Slavoljub
pogledaj privatnu poruku
Pozdrav

Ćirko,
pogledao sam PP i dao ti odgovor a na tvoj mail sam poslao zapakovan fajl "Mach3Turn" na srpskom jeziku pa mislim da će
ti biti od koristi.
Pozdrav,
Slavoljub



Bosnia CNC mozes li mi na mail posati molim te,interesuje me da li mozes za glodalicu deckel fp5a dialog 11 da napravis neki softwer za prebacivanje crteza iz cada,inventora,proengeener pa da masina radi,i da se izbjegnu komande G
[ BosniaCNC @ 08.01.2013. 15:13 ] @
Odgovor Salemu Strika - Sarajevo :

Očigledno je iz postavljenog pitanja da ne znaš čemu služi G-kod pa misliš da je mašina toliko "pametna" da će ti iz crteža sama uraditi obradak a ti za to vreme da piješ kafu. Do tog stepena se još nije došlo, roboti još nisu toliko inteligentni a kad budu najuriće nas sa planete.
Crtež moraš pretvoriti u 3D model, odrediti alate i putanje obrade pa to sve pretvoriti u G-kod i onda će tvoja mašina zadovoljno da "fercera"!
Pozdrav!
[ BaneV @ 03.03.2013. 09:33 ] @
Citat:
BosniaCNC:
Citat:
cirko:
Citat:
BosniaCNC:
Citat:
cirko:
Tibetanac
Sta bi sa tvojim obecanjem da ces se raspitati i javiti
za skriptu za Mach3
Da ne bude po onoj narodnoj
,, Obecanje ludom radovanje,,
Poz



Ćirko,
o kakvoj je skripti reč? Mogu li ja pomoći?
Pozdrav!

Pozdrav za Bosnia CNC
Treba mi neka skripta za Mach3
ne za konfiguraciju vec za koriscenje
ono bas za pocetnike
Poz


Ćirko,
hajd' ti meni reci kakva je skripta za konfiguraciju a kakva za korišćenje? Ja ne vidim u čemu je razlika? Kad konfigurišeš Mach3 pravilno onda je njegovo korišćenje rutinski posao koji se svodi na par postupaka.Koliko vidim na forumu mnogi se spotiču baš na konfigurisanju što stvara probleme kod korišćenja pa se to pretvara u noćnu moru.
Problem je što se mnogi upuštaju u cnc ad-hok bez poznavanja nekih osnova.Ne treba misliti ni da je to svemirska tehnologija ali se osnove moraju znati i razumeti - sve što se radi napamet i laički može se olupati o glavu jer nepravilno upravljanje mašinom može naneti povrede.
Ja imam u planu da u toku jeseni i zime uradim uputstvo za Mach3 na srpskom pa ko može neka sačeka i snalazi se do tad. Verovatno ću uraditi jedan jednostavan cnc-program baš za početnike jer se i ja slažem da je Mach3 za početnika složen i pretrpan dijalozima koji mu za početak nisu od koristi i samo ga zbunjuju.
Što se korišćenja Mach3 tiče javi šta ti je problem i šta te zbunjuje pa ću se potruditi da objasnim ovako, bez skripte.
Pozdrav,
Slavoljub