[ svetlanalane @ 02.11.2006. 18:02 ] @
Znam to da uradim i radim stalno, ali svaki put moram iznova da kucam željeni tekst (koji je uvek isti) pa molim nekoga ko zna, da me uputi gde da ubacim taj tekst da bi bio zapamćen i da bi se pojavio u padajućem meniju text mark opcija.
Hvala Pozdrav
[ Ivek33 @ 02.11.2006. 22:00 ] @
TOOLS => AUTOCORECT OPTIONS=> AUTO TEXT
unesi tekst koji želiš pa na ADD gumb OK



VODENI ŽIG:
Na izborniku Oblikovanje pritisnite Pozadina, a zatim Ispisani vodeni žig.
Učinite nešto od sljedećeg:
Da biste umetnuli sliku, kliknite vodeni žig (vodeni žig: Bilo koja slika ili tekst, primjerice "Tajno", koji se, kada je ispisan, prikazuje ili iznad ili ispod postojećeg teksta dokumenta.), kliknite Slikovni vodeni žig, a zatim kliknite Odaberi sliku. Odaberite željenu sliku, a zatim kliknite Umetni.

Kako biste umetnuli tekstualni vodeni žig pritisnite Tekstualni vodeni žig, a zatim odaberite ili unesite željeni tekst.

Odaberite sve dodatne željene mogućnosti, a zatim kliknite Upotreba.
Kako biste prikazali vodeni žig onako kako će se pojaviti na ispisanoj stranici koristite pogled izgleda ispisa (pogled izgleda ispisa: Pogled dokumenta ili nekog drugog objekta u obliku u kakvom će se on pojaviti kad bude ispisan. Primjerice, stavke kao što su zaglavlja, fusnote, stupci i tekstualni okviri pojavit će se na svojim stvarnim mjestima.).
Savjet

Ako za vodeni žig želite upotrijebiti objekt kao što je samooblik (samooblici: skupina gotovih oblika koji uključuju osnovne oblike, kao što su pravokutnici i krugovi te mnoštvo crta i poveznika, bločnih strelica, simbola dijagrama toka, zvijezda i transparenata te oblačića.), možete ga ručno zalijepiti ili umetnuti u zaglavlje (zaglavlje i podnožje: Zaglavlje, koje se može sastojati od teksta ili slika, pojavljuje se na vrhu svake stranice u sekciji. Podnožje se pojavljuje na dnu svake stranice. Zaglavlja i podnožja često sadrže brojeve stranica, naslove poglavlja, datume i imena autora.) dokumenta. Dijaloški okvir Ispisani vodeni žig ne možete koristiti za kontrolu ovih postavki.

Napomena Ako želite dodati temu (tema: skup jedinstvenih elemenata dizajna koji daju izgled dokumentu pomoću boje, fontova i slika.) koja uključuje pozadine dokumenta, razvojne elemente i sheme boja, koristite naredbu Teme na izborniku Oblikovanje.
[ Jpeca @ 03.11.2006. 08:02 ] @
Nisam uspeo da pronadjem kako može da doda korisnički tekst u drop-down listi za Watermark Text, ali ako uvek unosiš isti tekst zar ti nije lakše da celu proceduru ubacivanja Watermarka snimiš kao makro? Nakon što makrou dodeliš prečicu za startovanje sa tastature npr. Alt+Ctrl+W, jednim potezom ćeš dodati željeni watermark u dokument.

Alternativa je korišćenje Autotexta - Napraviš sliku sa WorkArt tekstom i dodaš ga u Autotext opcije kao što je Ivek objasnio - za ovu proceduru pogledaj http://www.computorcompanion.com/LPMArticle.asp?ID=207
[ Ivek33 @ 03.11.2006. 14:04 ] @
Citat:
svetlanalane: ali svaki put moram iznova da kucam željeni tekst (koji je uvek isti) pa molim nekoga ko zna, da me uputi gde da ubacim taj tekst da bi bio zapamćen i da bi se pojavio u padajućem meniju text mark opcija. Hvala Pozdrav

.....pa kad jednom upišeš određeni tekst za Vodeni žig za taj dokument, on ti ostaje zapamćen barem meni, eh.... da sada vidim da je problem sa novim dokumentom.
probaj uključiti tollbar Autotext pa na njemu pronači to što ti treba ( ako riješim javim se )
[ svetlanalane @ 03.11.2006. 15:50 ] @
Pa verovatno postoji mogućnost da se negde u samom sistemu office paketa upiše željeni tekst koji bi se posle pojavljivao u drop down meniju. Za kreiranje takvog makroa, mislim da treba mnogo više znanja nego što ga ja imam.
Hvala na dosadašnjim savetima ali mi za sada nisu rešili problem.
Pozzzz
[ Jpeca @ 03.11.2006. 17:54 ] @
Što se tiče makroa ne treba da pišeš nikakav kod neko samo da snimiš makro, što je veoma jednostavno:
1 - Uključiš snimanje makro: Tools->Macros...->Record new macro
2 - Uneseš neki smisleni naziv za makro npr. MyWatermark i dodeliš prečicu Alt+Ctrl+W
3 - Odradiš proceduru umetanja Watermarka kao što si i dosad radila
4 - Isključiš snimanje makroa
5 - Sada sa prečicom Alt+Ctrl+W možeš kreirati svoj Watermark u bilo kom dokumentu


[ svetlanalane @ 03.11.2006. 22:05 ] @
E hvala ti puno na iscrpnoj informaciji. Napravila sam ga i siprobala. Ja sam nekada nešto učila o kreiranju tih makroa i izmenama na njima pa mi se učinilo komplikovano. Super je i lako i brzo i meni veoma korisno za posao kojim se bavim.
Pozzzzzz
[ Ivek33 @ 06.11.2006. 08:47 ] @
Citat:
svetlanalane: E hvala ti puno na iscrpnoj informaciji. Napravila sam ga i siprobala. Ja sam nekada nešto učila o kreiranju tih makroa i izmenama na njima pa mi se učinilo komplikovano. Super je i lako i brzo i meni veoma korisno za posao kojim se bavim.Pozzzzzz

...................možeš napraviti na još jedan način:

1. Otvoriš bjanko prazan dokument
2. Format => Background => Printed watermark i Upišeš naziv za vodeni žig ( watermark )
3. Potvrdi promjene i sada imaš Watermark
4. Snimi dokument kao template npr: "Moj watermark.dot" ( File => Save As => Moj watermark ) ali kao format datoteke postavi TEMPLATE.

Sada kad hoćeš raditi na dokumentu sa svojim Watermark, jednostavno ideš na File => New => On My Computer => i na tabu General klikneš na tvoj file tj. template "Moj watermark.dot" i uvjek će ti se otvoriti bjanko dokument sa vodenim žigom.
[ maksicka @ 28.05.2010. 11:07 ] @
sve je to lepo objasnjeno, ali da li meni neko moze objasniti za WORD 2007 posto se ne snalazim i svaki dan sizim mada programeri tvrde da nema mnogo razlike izmedju 2003 i 2007.