[ Aleksandar Marković @ 02.11.2006. 19:28 ] @
[img][att_url][/img]
Britain has more CCTV cameras than any country


Svakodnevni život Britanaca neprestano prati 4,2 miliona video kamera i Velika Britanija je postala zemlja koja najviše kontroliše život ljudi i njihovu privatnost, objavljeno je danas u Londonu -> http://www.telegraph.co.uk/new...ml=/news/2006/11/02/nspy02.xml. Svaki Britanac je, prema podacima vladinog komiteta za informacije, tokom jednog dana, od časa kada ustane pa dok ne ode na spavanje, u proseku snimljen 300 puta kamerama postavljenim na različitim mestima. Komesar za informacije Ričard Tomas izjavio je "Dejli telegrafu" da u proseku na svakih 14 građana Britanije dolazi po jedna kontrolna kamera. Britanija, podsetio je Tomas, ima više kontrolnih kamera nego sve zemlje Evropske unije zajedno. Komentator londonskog lista ocenjuje da se Britanija tako pretvorila od "društva građana u društvo osumnjičenih ljudi".

Pored kontrolnih kamera instaliranih na ulicama, železničkim stanicama, u vozovima i autobusima i prodavnicama, poslednjih godina je u Britaniji razvijena i druga, široka mreža sakupljanja podataka o privatnom životu građana. Postoje baze podataka o svemu i svačemu u privatnim kompanijama i državnim institucijama koje, zahvaljujući razvoju kompjuterske tehnologije, lako mogu biti dostupne skoro svakome i potom zaloupotrebljene. Prikupljanje podataka počinje od ranog detinjstva i škole pa onda preko sistema zdravstvene zaštite i sve do auto-puteva i automobila. Na putevima u Britaniji je instalirano više od dva miliona kamera koje zvanično kontrolišu brzinu vožnje, ali se polako pretvaraju i u kamere koje prate šta vozači i putnici rade u automobilima dok se voze.

Britanska vlada planira i uvođenje ličnih karata i to takozvanog biometričkog tipa sa elektronskim čipom. To znači, upozoravaju britanski komentatori, da će vlada ili velike privatne kompanije moći preko mreže prijemnika širom zemlje da znaju gde se koji građanin nalazi, kuda se kreće i to u svakom času. Opsesija kontrolom građana posebno je primetna tokom vlade premijera Tonija Blera, a poslednjih godina se opravdava "ratom protiv terorizma". Zvanični podaci Ministarstva unutrašnjih poslova, podseća "Dejli telegraf", pokazuju, međutim, da veliki broj kamera i sistem kontrole građana nisu smanjili kriminal i da bi taj silni novac bilo bolje uložiti u neke druge stvari, rasvetu na ulicama, na primer.

Prema podacima Mreže za studije praćenja, Britanija je na poslednjem mestu među zapadnim zemljama po zaštiti privatnosti građana i na prvom po njihovoj kontroli. Na svetskoj listi Britanija je pri samom dnu, u nivou Rusije, a samo ispred Kine i Malezije, u grupi zemalja takozvanog "endemskog praćenja". U analizi te organizacije građani se najmanje prate u Nemačkoj i Kanadi.

tanjug

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 03.11.2006. u 10:24 GMT+1]
[ nicr @ 02.11.2006. 19:45 ] @
Citat:
od časa kada ustane pa dok ne ode na spavanje, u proseku snimljen 300 puta kamerama postavljenim na različitim mestima
prosto neverovatno, mada... srecom mi balkanci nemamo takvih problema
[ Danilo Cvjeticanin @ 02.11.2006. 22:20 ] @
Svaka im cast, i treba tako. Kako kod nas nece :( ..
[ hecky @ 02.11.2006. 23:43 ] @
Kombinacijom kamera, Oyster (RFID) kartica za transport, platnih kartica i odgovarajuceg software-a mogu da rekonstruisu detaljno proteklih par godina zivota prosecnog stanovnika Londona .

A sa druge strane je izbila opsta pometnja kad su Laburisti predlozili uvodjenje ID kartica . Ovde gradjani nisu duzni da nose nikakva licna dokumenta. Cak ni vozac nije duzan da nosi dozvolu niti registraciju. Ako vas policija ikad zaustavi (sto se skoro nikad ne desava), zamole vas da donesete dokumenta, u roku od 14 dana u najblizi stanicu .

Realnost je da svu tu opremu za nadzor koriste za iskljucivo da otkrivanje tezih zlocina, terorista i hitne intervencije (saobracajna nezgoda, tuca, ...) tako da gradjani nisu mnogo uzbudjeni zbog narusavanja privatnosti.
[ Milan S. aka Morlak @ 03.11.2006. 02:33 ] @
>
Ne lupa covek napamet, evo ti moj link:
http://morlakblog.awardspace.com/index.php?itemidd&catid=3
[ Ivan Dimkovic @ 03.11.2006. 07:04 ] @
Yep, englezi cak nemaju ni licnu kartu, i napravili su haos kad su hteli da im je uvedu - a ovi trube kako im je privatnost najugrozenija u Evropi.

How yes no :-)

Doduse, jesu civilizovana zemlja - lepo u DLR vozu kaze ako pljucnes kontrolora (kad nemas kartu i treba da se iskesiras?) da ce uzorak tvog DNK biti uzet (vozovi imaju recovery kit) - i verovatno ces biti uhapsen ako si krimos - jer krimosi imaju record u DNK bazi podataka :-)

Koliko sam mogao da primetim - u UK vecina sa kojima sam pricao hvali te sigurnosne kamere - od kako su ih postavili, u centralnom Londonu je dosta pao kriminal, jer mozes da nadjes krimose dok si rekao piksla.
[ _djevojka_ @ 03.11.2006. 09:57 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Doduse, jesu civilizovana zemlja - lepo u DLR vozu kaze ako pljucnes kontrolora (kad nemas kartu i treba da se iskesiras?) da ce uzorak tvog DNK biti uzet (vozovi imaju recovery kit) - i verovatno ces biti uhapsen ako si krimos - jer krimosi imaju record u DNK bazi podataka :-)


Hahaaaa - ista stvar u Aussieland, u autobusima. Cik pljucni ako smijes. :)
[ hecky @ 03.11.2006. 10:00 ] @
One privatnosti u klasicnom smisle reci NEMA, jer se svaki vas korak snima i arhivira negde.

Medjutim, postoje zakoni koji regulisu za sta se koja informacija sme koristiti.

Umesto da smaraju gradjane, da ih stalno legitimisu i maltretiraju, ovde lepo imas kamere (pa software za prepoznavanje lica, pa za prepoznavanje tablica, pa sumnjivog prtljaga, pa aparate za detektovanje cestica eksploziva, pa RFID kartice, ...).

Poenta je da kad zatreba mogu brzo da dobiju informacije o nekoj osobi ili incidentu, bez maltretiranja gradjana.

Sav taj nadzor smeta iskljucivo ljudima koji vole teorije zavere.

E sad, kad bi tu skalameriju dali u ruke nasoj policiji... uh, ne smem ni da pomislim sta bi bilo...
[ Ivan Dimkovic @ 03.11.2006. 10:04 ] @
Citat:

E sad, kad bi tu skalameriju dali u ruke nasoj policiji... uh, ne smem ni da pomislim sta bi bilo...


Ja znam :)

Kurir & Svet bi imali direktan feed sa svih kamera - a softver za prepoznavanje bi podesili da identifikuje objekte poput: tangi, golih grudi i sl :-)
[ Milan S. aka Morlak @ 03.11.2006. 12:22 ] @
>
Ex, da ispada samo To, dobro bi bilo. Ponekad su tu i dlake, malje,
cekinje,....
[ mrkidivx @ 03.11.2006. 13:25 ] @
Ma briti se pretvorili u jedan veliki Veliki Brat.
Kladim se da njihovi stanovnici uvek imaju osećaj da ih neko posmatra...
[ ton_majstor @ 06.11.2006. 00:18 ] @
VB=VB

Velika Britanija = Veliki Brat. Pa i istina je... sve to zlo dolazi odatle...

Pozdrav!
[ Milos Dedijer @ 06.11.2006. 08:17 ] @
Definitivno preterujemo... Mnogo bi bilo da je vlada postavila sve te CCTV. Ali kome smetaju kamere? Nek me gledaju kolko god hoces - ja krsim zakone samo u svom toplom domu ;)

Mislim, nije nista neubicajeno da se snimaju autoputevi, raskrsnice i slicno...

Da li se u tih 4,2 miliona ubrajaju kamere u radnjama, kazinima, firmama, skladistima?

Da li vam smeta sto vas neko snima dok ste u prodavnici? Verujte mi u 50% slucajeva necete ni primetiti kameru..

Bice ljudi uskoro tako u svakoj drzavi.

Kao sto je nama cudno da njih posmatra 4 miliona kamera njima je cudno da mi za zivota zakon prekrsimo 4 miliona puta.
[ hecky @ 06.11.2006. 09:37 ] @
Citat:
Da li vam smeta sto vas neko snima dok ste u prodavnici? Verujte mi u 50% slucajeva necete ni primetiti kameru.


Paa, ovo bas i nije tacno. Zapravo se trude da vidite kameru (u radnjama kamere su prikacene na monitor tako da vidite sta se snima, a speed kamere su obojene u drecavo zuto/narandzasto i imaju katadioptere).

Ali navikne se covek :)
[ Ivan Dimkovic @ 06.11.2006. 09:53 ] @
Citat:

Kladim se da njihovi stanovnici uvek imaju osećaj da ih neko posmatra...


Ne znam, putujem u London relativno cesto, znam da se sve u centru grada snima - ali nikad nisam imao osecaj da "me neko posmatra" - ne znam za lokalne Brite, ali meni je to skroz OK, bar si siguran da te nece neko izbusiti na ulici i "pobeci u nepoznatom pravcu" kako se to desavalo u Srbiji :)
[ hecky @ 06.11.2006. 10:11 ] @
Ma kamere smetaju jedino krimosima i ljubiteljima teorije zavere. Normalni gradjani su zadovoljni!

Jedino NIKO ne voli brzinske kamere (speedcams). Kad te 2-put snimi da vozis 10% iznad dozvoljenog, ode dozvola :).

Najnovija stvar koju su smislili je da stave 2 kamere na par km razdaljine, pa ti racunaju prosecnu brzinu (i pisu kaznu ako treba) :D.
[ mrkidivx @ 07.11.2006. 18:15 ] @
Citat:
bar si siguran da te nece neko izbusiti na ulici i "pobeci u nepoznatom pravcu" kako se to desavalo u Srbiji


Super, znači sad bi trebalo da se bolje osećam kad me neko izbuši i ode u POZNATOM pravcu...

Citat:
Ma kamere smetaju jedino krimosima i ljubiteljima teorije zavere. Normalni gradjani su zadovoljni!


Pa evo meni smetaju a nisam ni krimos niti sam ljubitelj teorija zavere.
Šta je onda ostalo, da sam nenormalan građanin?

Čini mi se da se svet polako pretvara u Kinu gde se sve kontroliše.
[ Ivan Dimkovic @ 07.11.2006. 18:21 ] @
A, izvini, ko te to kontrolise u UK? Ako nisi kriminalac cisto sumnjam da ce se iko baviti tobom ikad.
[ mrkidivx @ 07.11.2006. 18:24 ] @
Ma siguran si?

Eto recimo ima ljudi koji ne vole da im se snima svaki korak iako nisu kriminalci.
[ hecky @ 07.11.2006. 19:04 ] @
@mrkidivx

Kazes "Čini mi se da se svet polako pretvara u Kinu gde se sve kontroliše"?

To te stavlja u kategoriju ljubitelja teorije zavere :D.
[ Ivan Dimkovic @ 07.11.2006. 19:06 ] @
Citat:

Eto recimo ima ljudi koji ne vole da im se snima svaki korak iako nisu kriminalci.


Pa kakve veze ima sto se snima "tvoj" korak, kada je oko tebe uvek jos par hiljada ljudi (to je London) - i u 99.9% slucajeva taj snimak gde si ti nece niko nikad ni pogledati.

A i ako ga pogleda - sanse su u promilima da ce tebe da vidi.

[ mrkidivx @ 08.11.2006. 02:14 ] @
Pa eto ne volim da me snimaju i to ne važi samo za London već za bilo koje mesto ili zemlju.
Konkretno čudno mi je da se britanci ne pobune protiv toga-čim napustiš kuću praktično svaki tvoj korak se snima.Terorizam je uvek fina žvakica da se legalno ugrožava privatnost građana.
Mogućnost zlopotrebe uvek postoji.

Samo čekam dan kad bi vlade raznih zemalja mogle da (u nekoj daljoj budućnosti) špijuniraju misli svojih stanovnika.Kladim se da im je to san-100% kontrola.
Naravno običan stanovnik nema šta da brine ako nema "grešne misli"...


Citat:
To te stavlja u kategoriju ljubitelja teorije zavere .


Ne, to je čista realnost.

[Ovu poruku je menjao mrkidivx dana 08.11.2006. u 04:21 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 08.11.2006. 06:49 ] @
Citat:
Konkretno čudno mi je da se britanci ne pobune protiv toga-čim napustiš kuću praktično svaki tvoj korak se snima.


Mozda zato sto im odgovara? :-)
[ Milos Dedijer @ 08.11.2006. 22:10 ] @
Ja kao covek sa fobijom od nepoznatog {iako sam punoletan i dalje se plasim mraka} osecao bih se bolje da znam da me non-stop posmatra par kamera...
[ hecky @ 22.11.2006. 22:18 ] @
Za ljubitelje zavere...

Motorists to give fingerprints
http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/6170070.stm
[ Aleksandar Marković @ 24.11.2006. 09:01 ] @
iliti prevod gornje vesti na Britanska policija uvela nove uređaje za identifikaciju