[ ---GriFoN--- @ 04.11.2006. 21:56 ] @
Zelio bih overclockovati procesor, graficku itd. i u to se ne razumijem, pa bi mi dobro dosla pomoc.
Koliko mogu slijedecu konfiguraciju overclockovati, bez dodatnih ventilatora i ikakvog hardware-a:
CPU .: AMD Athlon XP 3500+ 64 bit 939 pin
Memorija .: 2 x 512MB DDR PC3200 SuperTalent
Graficka karta .: EVGA e-GeForce 6600GT 128MB
Zvucna karta .: nVIDIA nFORCE Audio?
Nadam se da mi neko moze pomoci, te detaljno opisati proces overclock-ovanja!
Unaprijed hvala!
[ pantic68 @ 05.11.2006. 01:09 ] @
Samo si plocu zaboravio da pomenes ali je zato zvucna tu. Da nisi mislio i nju malo da nabudzis? Salu na stranu to je sve fabricki nasvirano i tesko da se moze i 10% dobiti. Cuti i uzivaj ako to na defaultu radi stabilno.
[ TGCVugi @ 05.11.2006. 08:34 ] @
Ako imas nforce cipset a to sam po zvucnoj zakljucio da imas skini ovo!
http://download.nvidia.com/Win..._ntune_winxp_international.exe
Instaliraj i pokreni (valjda ces ga naci). Program je prilagoden za pocetnike a overclocka ti memoriju, graficku, procesor, sabirnicu... skoro pa da sve!!
[ DarkHorus @ 05.11.2006. 09:20 ] @
Vidi, realno, klokovanjem ces dobiti vrlo malo (oko 10%) - a ako ti za to vredi rizikovati - ti navali.
6600GT je svakako nabudzen blizu svog kraja, pogotovu kod kvalitetnijih proizvodjaca kakav je EVGA i neces dobiti neku veliku razliku u igrivosti.
Precutao si koja je ploca u pitanju a to je bitno. (nije isti ASRock i Abit)

ALI, -- NAJVAZNIJE -- OD SVEGA ZA KLOKOVANJE je STRUJA !!!
Reci koje napajanje ti vozis u toj masini, pa cemo videti... ako je default Kinez u kucistu od 25-30 E - komotno zaboravi o/c !
[ ---GriFoN--- @ 05.11.2006. 09:39 ] @
sorry zaboravio sam na maticnu, znam da sam nesto zaboravio (kud bas ono glavno :D)
Maticna .: FOXCONN NF4K8AC-RS-1.0
mislim da je na njoj nFORCE Chipset 4

ne znam koje je napajanje samo znam da je doslo uz kuciste "FOXCONN TPS544" (http://reviews.cnet.com/Foxcon...Case/4505-3030_7-31532703.html)
nesto sam sada trazio po internetu i uz to kuciste se stalno spominjalo 350W (valjda je to napajanje koje je u kucistu)

@ TGCVugi: skinuo sam onaj program i sada ne znam da li smijem to uraditi sa ovakvim napajanjem i bez dodatnih coolera, pa mi reci da li mogu sa ovom konfiguracijom

[Ovu poruku je menjao ---GriFoN--- dana 05.11.2006. u 10:50 GMT+1]
[ TGCVugi @ 05.11.2006. 11:26 ] @
Mozes da overclockujes. Samo stavi na automatski u programu te 2-3 sata. On ce ti clockati ponekad ce se smrznuti pa resatrta racunaro te ce ponovno nastaviti (samo ako si oznacio to) sa clockanjem uz to da ce znati da to postavku tog hardvera nesmije preci na kojoj se smrznuo!
kloknut ce ti ga maximalno sta se moze ali neces dobit mnogo bole 10-20 % bolje!
i zapamti ovo: svi pricaju kako je closckanje rizicno NIJE!!.
Dogodi se da se pregrije, zamrzne... ali sve se to da ispraviti. Rijetko se dogada da ode komponenta (samo onima koji pretjerivaju pa clockaju odma isprve CPU-a za 1000 MHZ vise ili RAM za 200/300 vise, ali velim rijetko kad)
Sa ovim programom nemas straha! Ajde sretno ti bilo da cim vise uspijes da dobijes!
Javi poboljsanja!1
[ ---GriFoN--- @ 05.11.2006. 12:10 ] @
OK.
Znaci ja mogu sada staviti 3 sata i odem negdje on ce sve sam zavrsiti?
Jer bi mi bilo gubljenje vremena sjediti 3 sata za komp. bezveze.
[ TGCVugi @ 05.11.2006. 12:37 ] @
Tako je! Jedini je problem ako se zamrzne tad ga netko treba restartati. i to je to!!
[ ---GriFoN--- @ 05.11.2006. 15:57 ] @
Overclockovao sam i kada sam htio da napravim screenshot graph view-a prije i poslije u paint-u je pisalo error getting nesto from clipboard i restartovao sam komp. i sada cu vidjeti da li ima neki problem sada
AGP/PCI-E Bus se promijenilo za +19%
a jos je nesto bilo promijenjeno za 8 i 7 %
btw. nisam bio pri komp. u vrijeme clock-anja pa nisam mogao restartovati kompjuter, vjerovatno se nije zamrznuo
hvala puno!
[ TGCVugi @ 05.11.2006. 16:05 ] @
testiraj ga 3dmarkom pa vidi dali ce da se zamrzne!
[ GEAR1902 @ 28.10.2008. 21:50 ] @
ej cao!!!imam:
GRAFICKA: ASUS EN7300GT SILENT
PLOCA: MSI K9N NEO 550 SERIES
PROCESOR: AMD ATHLON 3500+
MEMORIJA: DDR TRANSCDENT 1GB

skinuo sam onaj program,instalirao,pokrenuo.e sad ne mogu da nadjem gde da pokrenem overclockovanje,i kako pre pokretanja da podesim program....ajde ako ga je neko koristio(a jeste) neka mi objasni kako,sta... ako mozeda mi kaze koliko bih mogao da izvucem iz kompa i koliki je rizik da vidim dim iz kucista (sa ovim programom)ili da se nesto iz*ebe
[ Ilic Igor @ 28.10.2008. 22:22 ] @
Za OC ti reba bolji cooler i bolje napajanje (stabilnije), mozes slucajno da preteras malo i da ispusti dim proc. bar je AMD poznat po tome.
Sa trenutnom konf. mozes da dobijes samo par %, za ozbiljno OC prelistaj malo Youtube tako sam bar ja poceo.
Od OC mozes da se pohvalis samo rezultatima, sto se igara tice dobices 5 frejma vise (u tvom slucaju 1, max 2).
[ misa07 @ 06.11.2008. 10:07 ] @
Ćao.
Što se tiče klokovanja sa ovom pločom zaboravi jer je ta ploča verovatno zaključana ne možešda promeniš voltažu CPU što je osnovni mod klokovanja tako da možeš da je podigneš za 5% fabrički tj 0.05V . Što se tiče paljenja procesora nemoj da se sikiraš jer ako staviš recimo umesto 200 Hz na 250 Hz samo će da zabodeš mašinu i u tom slučaju moraš da resetuješ bios (skineš bateriju na matičnoj ploči sačekaš 2 - 10 min vratiš bateriju) i radiš po difoltu. Procesor je dobar. Programi za klokovanje su loši i često znaju da zabrljaju stvar.