[ Parago @ 06.11.2006. 17:52 ] @
Cesta je pojava da se mesecno po neko pojavi ovde sa idejom za osnivanje game dev tima, ali ni za godinu dana se ne pojavi neko ko bi da sakupi tim za izradu nekog animiranog 3D filma. Ne mora da bude holivudski dobar, ali da bude prihvatljiv. To mi je malo cudno. Zar je game dev. toliko laksi pa niko nece animacije da radi?
[ Valerij Zajcev @ 06.11.2006. 18:11 ] @
jeste pojavio se jednom i mislim da su mu se smejala 3 foruma :D
[ Parago @ 06.11.2006. 18:44 ] @
"nije imo srece" :))
[ TGCVugi @ 06.11.2006. 19:03 ] @
Valerij taj je jos dobro prosao, ovde se smeju gotovo svemu!
Ajde PARAGO naprvi ti taj tim!!

[Ovu poruku je menjao TGCVugi dana 06.11.2006. u 23:27 GMT+1]
[ Parago @ 06.11.2006. 21:09 ] @
Neka hvala ;)
[ bazuka @ 06.11.2006. 21:23 ] @
jeste samo me zanima ko ce to da plati?!
[ abishai @ 06.11.2006. 22:09 ] @
To mi je zelja, nadam se da ce biti nesto u toku sledece godine...

Tesko je sam :)
[ DragonHeart @ 06.11.2006. 22:48 ] @
Pazi ovako, ja sam ovu granu kompjuterske umetnosti i poceo da ucim sa glavnim ciljem da jednog dana napravim svoji film. Kao klinac sam bio povucen lik, bezao sam od stvarnosti i maltretiranja u skoli u neki moji imaginarni svet i samim tim sam razvio bujnu mastu a i ideju za svoji film. Planiram da pocnem sa njegovom realizacijom za nekih 5 godine, a do tada cu pokusavati savladati program u potpunosti, da izgradim karijeru i radim kao freelancer na drugim filmovima. Mozda cu za godinu dana biti spreman i da se prikljucim nekom nasem timu i pomognem realizaciji njihovog projekta. Inace za svoj film ne planiram klasiku kao sto je do sada poznato vec zelim da stvorim nesto novo. Imam ideje za mnoge specijalne efekte, od eksplozija, preko samog koncepta, mesavina necega sto jos nije vidjeno na filmu, pa sve do manipulacije kamerom. Inace planiram da napravim epsku fantastiku a oni koji su gledali "Dungeon and Dragons" znaju da ne moze u 2 sata da se ugura prica epskih razmera. Zak je i "Gospodar prstenova" smesan sto se tice trajanja. Mozete koliko god da se smejete ali zelim da prica bude dugacka po nekoliko desetina sati, da se izdaje po 2sata koji bi mogli da se dele na 20min za serije i da se prodaje putem neta ali na fazonu, posle 2 dela, kada ljudi vec vide sta je u pitanju i kada im se nadam se svidi, da se krene sa narucivanjem, i tek kada se kvota ispuni onda da pustim film u prodaju (sto bi donekle smanjilo pirateriju). Znam da letim u oblake, mnogi su mi to rekli, ali po meni samo za nedostizne ciljeve vredi ziveti. Na taj nacin nikada necu reci da sam u zivotu uradio sve sto sam zeleo i sada mogu da se smaram, a opet, sa druge strane i ako nikad ne ostvarim ciljeve opet znam da sam dobar deo ispunio i nisam svoj zivot bacio uzalud. Necu se u starosti pitati gde mi je otisla mladost.
[ Parago @ 07.11.2006. 03:39 ] @
Ne zelimo li to svi? :) Ne ovaj, sasvim je ok to sto si napisao, uostalom bezanje od realnosti dozivljene kao sveopsti pesimizam je odlika vecine umetnika. Ali znas, da bi mogao opstati u svom imaginarnom svetu moras drzati konce i sa realnoscu.

Sto se tice epske fantastike to je jak zanr, ali nikako popularni "Dungeon and Dragons". DnD je kao elektricna gitara u simfonijskom orkestru, jednostavno dno u knjizevnosti.
Videvsi reklamu za Eragon zapitao sam se dal ima mozgova koji ce na ovo ici u bioskop ( sem dece i njihovih roditelja ). Kada bi radili filmove po nekom tradicionalnom eposu ( beovulf na primer ), to bi vec bila druga prica.

Srecno stim planovima.
[ DragonHeart @ 07.11.2006. 07:40 ] @
Odavno sam svatio da bezanje od realnosti vodi u propast i poceo da prihvatam ovaj zivot takav kakav je. Sto se tize epske fantastike nebi se slozio sa tobom. Anime su uglavnom epskog karaktera a postoji brdo ljudi koji su fanatici za to (primer je moji burazer koji je prvim parama koje je zaradio na netu kupio 100 dvd-a anima). Od pojave gospodara (pogledaj statistiku koliko je taj film zaradio) taj zanr je postao veoma popularan a razlog toga sto nema mnogo takvih filmova jeste sto oni moraju da budu u vuse delova i sto su veoma skupi za proizvodnju (u mnogima od njih koji su ranije napravljeni 3D i specijalni efekti su bili uzasni, golum je bio osvezenje kojima je svima bio potreban da bi svatili kako takvi filmovi treba da izgledaju). Smatram da ce u buducnosti biti sve vise filmova tog zanra a ja sam medju prvima koji sa nestrpljenjem cekaju Eragona :) Isto tako, u svetu su RPG igre veoma popularne, kako kopjuterske tako i stone, i mislim da taj zanr u filmskoj umetnosti ima priblizno isti broj publike kao horor, akcija, komedija...
[ Fuzz @ 07.11.2006. 08:00 ] @
I kako covek da se ne smeje...
[ SreckoMicic @ 07.11.2006. 08:46 ] @
Mladost .... :-) Nego ako hoces da za 5 godina napravis film, batali 3d upisi reziju :-)
[ Parago @ 07.11.2006. 11:24 ] @
Ma daj, ko jos sem adolescenata gleda te japanske crtace, nemoj me zasmejavati. Ja sam ti govorio o kvalitetu, a popularnost nema veze sa tim. I Ceca raznatovic je popularna a kvalitet joj je "ravno selo".
Za Eragon bolje da ne kazem nista, posto si fun a verovatno jos nisi ni punoletan - necu da ti razbijam iluzije. Al zar ljudima nisu vise smesne te price sa zmajevima, zlim gospodarima, hrabrim junacima :) itd. Ako je to taj svet u koji se zavlacis, bolje se izvuci odatle...

P.S.

Nemojte se smejati, decko je ozbiljan :))
[ DragonHeart @ 07.11.2006. 13:58 ] @
O meni mozete da mislite sta hocete, to je vase pravo. Kao prvo, imam 21 godinu, epsku fantastiku volim od svoje 12 godine kada sam se uclanio na odeljenju za odrasle i uze hobita da citam, do sada sam procitao preko 50 kniga, kako prevedenih tako i verzija na engleskom, imam jedan serijal, 12 kniga kod sebe i nameravam da kupim jos jedan serijal ceo, dosta RPG igara i skoro sve filmove te tematike. Inace, kada je rec o knjizevnosti, ne razumem zasto bi to bilo smesnije od SF kniga, inace, ljudi epske knjige pocinju da citaju od prilike u 16 godini. Ima dosta knjiga koje u nekim trenucima deluju veoma decje, ali ja sam citao dva serijala koji su remek delo. Na primer u serijalu "Pesma leda i vatre" svaki lik ima svoji pun karakter, vrline i mane, dobru i losu stranu, ne postoji totalni zloca niti totalna dobricina a knjige su prepune borbi, ratovanja, opisivanja erotskih scena, a epskih bica i nema toliko. Serijal se sastoji iz 14 knjiga, 12 su napisane i jos 2 se pisu a 6 dela su prevedena na srpskom. Sto se tice Anime, nisam ljubitelj, mada ima dva serijala koja su mi se svidela, a gledao sam samo one koje mi je burazer preporucio. Inace, obozavam 3D anime (poput FF7) i bas takav sam imao na umu. Ovde nije bilo reci holivudskim spetaklima vec o samoj animaciji. Ideja mi je da sve to izmodelujem i pozovem prijatelje koji bi dali glasove, doradili scenario i to je to. Tu bi bila mala novcana ulaganja, malo vise ulozenog vremena i truda, a profitu se bas i ne nadam toliko mnogo. Cisto da ne bude ban badava. Ja ne vidim nista lose ni smesno u tome, to smatram hobijem. Ionako je ovde rec o izradi animiranog crtanog filma (crtani film povezujemo sa decom) i zato uopste nerazumem zasto mene smatras detinjastim.

[Ovu poruku je menjao DragonHeart dana 07.11.2006. u 15:48 GMT+1]
[ Boris Smislov @ 07.11.2006. 18:19 ] @
Citat:
Ma daj, ko jos sem adolescenata gleda te japanske crtace, nemoj me zasmejavati.



nemas pojma.
[ M-84 AB1 @ 07.11.2006. 19:38 ] @
Ja bih bas time vole da se bavim, animacijom ili filmom, ako moze oba ;-)
S tim sto ja snimam filmove sa drustvom cisto isprobavam neke cake, radnje su cesto smesne ali mi je bitno da me posle pitaju "kako si to uradio?!", vizuelan dozivljaj, mada su te uglavnom cake vrlo jednostavne ali sta ces... Nestrucan svet.
Ali opet, ozbiljan film, treba prvo minimum HD kamera itd, bla bla...

POZ




[ onoxyon @ 07.11.2006. 20:07 ] @
@DragonHeart

ja mislim da ne bi trebao odustati od svog sna.
i ja bi htio napravit svoj game-dev tim ili neki animirani film,
naravno znam da ga ne bi mogo nekog veoma super dobrog da ga napravim,jer nemam opreme.
vidi moju temu.......3D modelovanje,game dev........
ne mogu da šaljem mailove ili privatne poruke jer još nisam registrirani ni 2 tjedna.....
pošalji koj je tvoj mail na moj pp .......
sretno
[ Parago @ 07.11.2006. 20:25 ] @
Citat:
M-84 AB1:
Ali opet, ozbiljan film, treba prvo minimum HD kamera itd, bla bla...


Jedini izuzetak je projekat vestice iz blera. Film su snimili studenti sa najgorim
mogucim kamerama, a film je prosao odlicno u svetu, i danas zive ko carevi.
Ulozili 200-300 dolara i zaradili par miliona :)
[ Parago @ 08.11.2006. 00:32 ] @
Citat:
DragonHeart: kada je rec o knjizevnosti, ne razumem zasto bi to bilo smesnije od SF kniga

[Ovu poruku je menjao DragonHeart dana 07.11.2006. u 15:48 GMT+1]


Problem je u tome sto se ni SF knjige ne cene u knjizevnosti sem par izuzetaka. To su popularni zanrovi i kao takvi imaju manju umetnicku vrednost, to je valjda jasno. Sorry ako sam te uvredio, zaista sam pomislio da si mladji, najvise zbog tolikog optimizma. Tu ti treba odati priznanje :)
[ dimke @ 08.11.2006. 07:35 ] @
Ee, polako -ne zuri sa tim-mladost je lepa nemoj je rano istroshiti.Biche vremena i za film i za igre.Ovako napaljen (svi bi mi hteli se da probamo) mozesh samo da pochnesh neshto i ne zavrshish ga nikad jer ti je sinula josh neka stravobalna ideja:)Mozesh budziti svoje 3d modeling i animation skills,ali nemoj josh ulaziti u komplikovane stvari (ima se najezish od posla).
Ko shto reche neko, pochni od neke shale ili kratkominutnog filma (moze i amaterskom kamerom).
Sve u svemu ,ne kazem ti da odustanesh-nego malo prichekaj (zavrshi shkolu-fax...) i zivot che ti miti mio:)
poz
[ DragonHeart @ 08.11.2006. 08:20 ] @
Pazi, ja ideju razvijam vec duzi niz godina, razlog zasto nisam poceo sa njegovom realizacijom ranije i jeste taj sto zelim da bude fenomenalno odradjen. Zato i dajem sebi fore tih 5 godina pre nego sto krenem sa realizacijom. Naravno da cu krenuti sa manje komplikovanim animacijama (pa ja jos ne znam ni rigovanje da odradim, treba sve to nauciti prvo :).
[ M-84 AB1 @ 08.11.2006. 10:59 ] @
Pazi foru...
Posto (naravno) ne trosim pare za scenografije kod ovih mojih "sketcheva", bio sam primoran da scenografiju animiram ;-)

Citat:
Parago: Jedini izuzetak je projekat vestice iz blera. Film su snimili studenti sa najgorim
mogucim kamerama, a film je prosao odlicno u svetu, i danas zive ko carevi.
Ulozili 200-300 dolara i zaradili par miliona :)


Strasno jaka radnja, nema sta. Za to ne treba cak ni vestine u snimanju, ni animaciji, jednostavno ideja, poenta, radnja je privukla publiku. Ja sam se tu vise usrao, nego kod nekih skupih fensi horora.
Jednostavno Vestica iz Blera izgleda krajnje uverljivo i moguce.

[ Parago @ 08.11.2006. 10:59 ] @
21 godina a ne znas riggovanje, sram te bilo :) Nauci to! Jedno mi nije jasno, ako vec toliko zelis da napravis film, sta ce tebi 3D? Kao sto srecko kaze, upisi reziju.
[ Fuzz @ 08.11.2006. 11:59 ] @
Jedini razlog popularnosti Vestica iz Blaira je njihovo predstavljanje kao autenticnog snimka.
[ Parago @ 08.11.2006. 12:19 ] @
Netacno! Projekat vestice iz blera ima najbolju horor atmosveru koju sam ikad video na velikom platnu. Ne postoji slican film.
[ Fuzz @ 08.11.2006. 12:26 ] @
Pa ne postoji jer ga niko ne bi gledao...
[ reject @ 08.11.2006. 21:14 ] @
Da li se pojavio iko sa idejom da radi na animiranom filmu?
Bio jedan pa se usro. :)
[ Parago @ 08.11.2006. 22:26 ] @
:)) jbg. Nije ocekivao ono sto je njega docekalo :)
[ Boris Smislov @ 09.11.2006. 11:30 ] @
Citat:
Mozete koliko god da se smejete ali zelim da prica bude dugacka po nekoliko desetina sati, da se izdaje po 2sata koji bi mogli da se dele na 20min za serije i da se prodaje putem neta ali na fazonu, posle 2 dela, kada ljudi vec vide sta je u pitanju i kada im se nadam se svidi, da se krene sa narucivanjem, i tek kada se kvota ispuni onda da pustim film u prodaju (sto bi donekle smanjilo pirateriju).


tvoje sanjarije su izrazito 'epskih' dimenzija, predimenzionirane kao titove statue. jos ti nisi napstuio to jaje u kojem vegetiras, ako ne razbijes tu ljusku za 2-3 godine kad zivot doje po tebe puchi ces ko' jaje..

Citat:
Problem je u tome sto se ni SF knjige ne cene u knjizevnosti sem par izuzetaka. To su popularni zanrovi i kao takvi imaju manju umetnicku vrednost, to je valjda jasno.


i ti isto. sidji dolje malo u realnost sa tog elitistickog tv-tornja.
[ Parago @ 09.11.2006. 12:26 ] @
U koju realnost? Ako si ti SF zaludjenik i gledas japanske crtace, ne mora da znaci da svi dele tvoje misljenje ( kakvo god da je. )
[ Boris Smislov @ 09.11.2006. 12:35 ] @
ej alo, mi smo ovdje na 3D-forumu i pishe se o samonapravljanom filmu. kakve veze ima 3D sa filmovima od kieslowsky-og ili literaturom prousta?
osim toga tesko je naci 'anime' koji nije dubokomisleniji od holywoodskog trasha (ti reche 'ne tako dobar kao holywoodski..').
[ Parago @ 09.11.2006. 14:52 ] @
Sa vama anime i manga zaludjenicima ne moze normalno da se vodi konverzacija. Za holywood ni ne zelim da komentarisem jer je van svake pameti to sto si napisao.

za SF - to je bio odgovor na DragonHeartov post, prelistaj malo stare poruke pa ces mozda shvatiti ( posto vidim da komentarises samo poruke koje su stare 2-3 dana i koje uopste tebi nisu upucene )
[ DragonHeart @ 09.11.2006. 19:10 ] @
Citat:
21 godina a ne znas riggovanje, sram te bilo :) Nauci to! Jedno mi nije jasno, ako vec toliko zelis da napravis film, sta ce tebi 3D? Kao sto srecko kaze, upisi reziju.


Pa ja se ovim bavim samo 3 meseca, nije vazno u koliko godine si krenuo da ucis vec koliko vremena ti treba da sve savladas. Ja idem redom, sticice i to na red. Sada mi je stigo i novi komp pa ce ici brze. Sto se tice rezije, mislim da nisi razumeo, ja sam uvek bio fasciniran 3D crtacima (u ice age maniru), i takav i nameravam da snimim. Da me je zanimala konematografija uzeo bi kameru a ne komp :)

Sto se tice tog jajeta koje je Boris pominjao, nisam ja od onih koji jedva cekaju novi film epske fantastike i gricka nokte cekajuci u red ispred bioskopa. Jednostavno vilim taj zanr, a ujedno mi je to i hobi. Naravno da me zanimaju i mnoge druge teme, druzim se sa ljudima, izlazim svako vece u grad... Mislim da me vidis u pogresnom svetlu.

[ Parago @ 09.11.2006. 22:50 ] @
Ne vidim ja tebe ni u kakvom svetlu, niti sam rekao nesto u tom fazonu. Mozda si ti hiper inteligentan, mozda su mnogo glup, mozda imas talenta za 3D a mozda si izgubljen slucaj u 3D-u, to ja ne znam. Moje poruke su samo odgovori na tvoje postove. I daj covece nemoj biti toliko ozbiljan, za riggovanje sam se salio.
[ DragonHeart @ 09.11.2006. 23:16 ] @
Izvini onda, danas sam malo iznerviran pa moguce da sam zato malo ozbiljniji nego inace, iz tog razloga nisam ni primetio smaila, juce sam uzeo novi komp i danas ga sredjujem, instaliram 3d max, photoshop itd, i odjednom mi zablokira (da mi plavi ekran i nece da se pokrene windows, valjda bezbedonosne mere, drajveri ili grafiska nije kompatabilna) pa ne znam sta mu je. Izvini jos jednom, nije mi bila namera da ljutim ljude na ovom forumu. Mada je tacno da 3d shvatam veoma ozbiljno a ne kao zabavu kojom ubijam slobodno vreme.
[ Parago @ 10.11.2006. 01:06 ] @
Ma nema frke matori, samo radi i bice nesto od tebe. Ako mozes nabavi negde CG i Lynda video skole, meni su barem mnogo pomogle.
[ DragonHeart @ 10.11.2006. 09:08 ] @
Imam sve to, oni su mi i pomogli da naucim ovo do sada. Lynda, cg advance za zorga, voz, A3 tut, i mnoge duge, pa nakupovao sam 10-ak dvd-a sa video tutorijalima.
[ Parago @ 10.11.2006. 17:21 ] @
Odlicno, onda nema zime :)
[ nemanja g @ 12.11.2006. 00:03 ] @
A bre al nemate pojma...
Skoro sam se ukljucio na ovaj forum iz drugih razloga al drago mi je za ovaku temu...
Naime... poceo sam kao klasicni animator pre 4 god. na anim. filmu Hajduk u Beogradu (da nas domaci animirani) koji je naravno prso posle 8 meseci rada zbog para. Bio sam asistent na Visoj el. skoli (predmet animacije) i sa studentima napravio nekoliko kratkih crtaca. "Bubice" za koje sam ja radio scenario, storyboard i glavnu animaciju su pobedile na nasem medjunarodnom festivalu 2004. Od tada radim za Amere na dugometraznom anim. filmu koji ce uskoro biti gotov (3d anim) ali u medjuvremenu sam 2 god. proveo na nasem domacem projektu "Cardak ni na nebu ni na zemlji" (40 min.) koji ce izaci kao DVD za Novu godinu. Naravno radio sam usput i reklamice i neke kratke crtace za RTS i sada dosao dotle da sam otvorio udruzenje animatora i pripremam studio na karaburmi u Beogradu naravno.
Drugim recima poceo sam tako sto sam pre 5 god. dobio "fenomenalnu" ideju "mogao bih da napravim crtani film". Poceo sam sa 3d Max i video da je to sr*nje (ne program) nego da treba da ucim ANIMACIJU!!! Ljudi neshvatate kakve postoje debele knjge koje ne govore o 3d programima ili crtanju vec o ANIMACIJI. Ovde je to problem sto ljudi brkaju pojmove... 3d ili olovka to je samo alat. Evo pogledajte (za one sa malo boljim netom) moje Promoe
http://s108.photobucket.com/al...&current=Nemanja_promo.flv
http://s108.photobucket.com/al...w&current=Cardak_promo.flv
a za one sa slabim tj. dial-up netom
http://s108.photobucket.com/albums/n38/gavran/ pa gledajte slike

Inace tezim da se osamostalim tj. da vodim svoj studio, vec je u pripremi sledeci projekat koji ce biti kao serijica i na zalost olovku sve vise i vise zapostavljam. Radim u Mayi...
[ Parago @ 12.11.2006. 01:27 ] @
Lepo je sto se trudis.
U vezi programa i olovke se nebih bas slozio. Ovakvu animaciju mozes napraviti u max-u sa neverovatnom lakocom i brzinom i znanjem pocetnika uz neki dobar plug-in za transfer 3D objekata u 2D.
Knjige koje si spomenuo ti trebaju u slucaju da zelis raditi na Final Fantasy II :) mada cak i tada ti mnogo toga ne treba iz tih knjiga ( prenapunjene su nebitnim informacijama ).
Drugo key frame ( rucno ) animiranje je vise pitanje talenta.
[ nemanja g @ 12.11.2006. 08:34 ] @
Parago pogledaj molim te sl. link:

http://s108.photobucket.com/al...ion=view&current=FNoir.flv

To je dugometrazni na kome radim, skoro ceo u Mayi sa forom 2D. Naravno da se ne isplati klasicno animiranje al kao sto sam spomenuo nekad je to laksi put nego da simuliras nesto zasta bi ti trebalo mnogo dugo. Inace skoro da nema veze sa talentom... poceo sam da crtam pre 5 god. - moguce je nauciti crtati. Talenat tu spada izmedju 5-7% i ja ga nemam a nije me to sprecilo da radim kao crtac tj. klasicni animator. Naravno postoje i knjiga za ovo ali ono sto sam ja spomenuo je NEOPHODNO. Na visoj skoli sam imao 270 studenata koji su potpuno operisani (tj. veoma mali broj je bio izuzetak). Klinci koji se naloze na "animaciju" dohvate se nekog 3D programa i nauce ga nenauce nebitno - neznaju prokleti obicni balon da lepo izanimiraju. Jednostavno da bi neko postao animator mora da nauci ili tacnije da shvati odredjene principe i pravila pa tek onda da izabere nacin izrade filma. Modelara po gradu ima kolko hoces (i naravno vecina je "umetnicki" operisana) ali zato animatora koji mogu da odrade posao veoma malo. Opet kazem : uzmite "The Illusion of Life" od Frank Thomasa i Ollie Johnstona i videcete da kad ste usred 3d karijere vracacete se na tu knjigu.
[ TGCVugi @ 12.11.2006. 09:54 ] @
Citat:
nemanja g: Klinci koji se naloze na "animaciju" dohvate se nekog 3D programa i nauce ga nenauce nebitno - neznaju prokleti obicni balon da lepo izanimiraju. Jednostavno da bi neko postao animator mora da nauci ili tacnije da shvati odredjene principe i pravila pa tek onda da izabere nacin izrade filma. Modelara po gradu ima kolko hoces (i naravno vecina je "umetnicki" operisana) ali zato animatora koji mogu da odrade posao veoma malo.


Potpuno se sa ovim slazem sa tobom!
[ Parago @ 12.11.2006. 10:10 ] @
Ovo je odlicno! Svaka cast.
Za talenat necu nista reci, sem da tih 5-7% kasnije ( kada se savlada zanat ) mnogo vise znace, to je ono sto izdvaja talentovane od obicnih ( umetnicki operisanih ). Kao sto ludi Boris kaze :) masa ljudi je ubedjena da je talenat nesto sto se moze nauciti, ja to vise vidim kao utehu.

Nemanjana - jos jednom, ovo je mnogo dobro! Jel to neki plug-in za transver 3D u 2D? Ideja, stil, muzika fenomenalno izgleda, jos si sve sam odradio. Koliko ti je trebalo, vidim da ovde ima bas puno modela. U svakom slucaju svaka cast!
[ Parago @ 12.11.2006. 10:14 ] @
Kako mogu sacuvati ovo na hard? Ako je dozvoljeno?
[ DragonHeart @ 12.11.2006. 12:28 ] @
Nemam mnogo vremena ali cu sada pogledati sta je to sto kazete da je mnogo dobro. Hteo sam samo da kazem da Final Fantasy i ima dva filma, cesto sam u ovoj temi pominjao FF ali izgleda da ljudi i neznaju da postoje dva dela. Prvi je bio Final Fantasy: The Spirits Within (2001) a drugi je bio Final Fantasy VII: Advent Children (2005)
[ Parago @ 12.11.2006. 13:02 ] @
Znam, ali advent children nema veze sa prvim delom, em sto je film u fazonu superheroja sto ja ni malo ne podnosim, em sto je kvalitet animacije na mnogo vecem nivou u spirits within.
[ Boris Smislov @ 12.11.2006. 18:53 ] @

vrlo dobro nemanja.
savrseno si eksplaotirao svoje granicno (ne)znanje crtanja. crtati nisi nauchio, ali za ovaj minimalisticki tip filma crtas savrseno. nekad je manje vishe. naivnost tvojih crteza i animacija ima mega cool efekt i film djeluje savrseno zreo sharmom svoje nezrelosti. kako vidim, imas smisla za sve sto se odnosi na 'vrijeme', animacija i vodjenje kamere (postoje i talenti 'prostora', shading i modelling). koliko se moze razabrati iz formata, imas smisla i za stimmung.
kao i sto si sam napisao, ljudi su 'operisani' od nechega, znachi nemaju talenta i ne mogu ga steci, ti svakako nisi. za animaciju i ostalo moras imati prirodjeni sens, ne dolazi se do toga shtrebanjem pravila. ne postoje pravila ili bar nisu odluchujuca za kvalitet. svaki shot ima svoje individualne probleme. sve sto si naucio, vec si znao. jurishaj dalje s tim.
[ nemanja g @ 12.11.2006. 19:06 ] @
Vao hvala na pohvalama. Naravno da nisam sam radio sve jer je to nemoguce. Ovaj film koji traje 95 min. (premiera je u januaru) je radilo oko 12 ljudi od kojih su 5 animatora. Noir je krenuo prvo kao klasicno radjen projekat da bi posle nekog vremna shvatili da nema sanse da na vreme uradimo tako (malo ljudi spora izrada). Pre god. i po dana presli smo na 3D i neko je pitao za plug-in... pa nije plugin vec samo Maya toon (sa ponegde intervencijama ruke). Pre svega meni je bilo vazno da sam mnooogo naucio na ovom projektu a bogami dve i po godine sam proveo na njemu.
Jos jednom hvala... nadam se da ce buduci projekti biti jos bolji.
[ Boris Smislov @ 12.11.2006. 20:30 ] @
da, na to sam pomislio, jedna osoba ce tesko da vlada svim vjestinama (iako je talent koliko-toliko univerzalnog karaktera). film je lijep i zaokruzen pored sve kompleksnoti, sve je ustimano, tako da ukazuje na timski rad.
[ dimke @ 13.11.2006. 07:42 ] @
mmm, fantastic!E jedva chekam premijeru.Inache ,ko vam je radio scenario (malo vuche na sve strane:))?
[ reject @ 14.11.2006. 23:44 ] @
Citat:
dimke:E jedva chekam premijeru

I mi. :)
[ reject @ 30.01.2007. 11:10 ] @
http://www.fest.org.yu/2007/mdb/detalji.php?id=57
[ Boris Smislov @ 30.01.2007. 13:07 ] @
u duhu ovog animiranog filma pogledati ovaj film noir - http://www.imdb.com/title/tt0393109/
[ reject @ 24.04.2007. 07:45 ] @
Mali update teme...

Ko moze, nek nadje i vidi "The Janitor". Znaci, ja sam seo na bulju kad sam video i
kad su me ubedili da je sve radio __jedan__ lik (Nikola Vulovic). Svaka cast!
[ hakerche @ 25.04.2007. 00:34 ] @
Nije mi jasno zasto neki ljudi zele da ubijaju kreativnost ljudima, mrzim ljude koji zele da budu "realni". Ako imas neki san ili ideju i zelis to od srca da ostvaris onda ces se i potruditi da to ostvaris, mnogo je malo pozitivnih ljudi, svi su nesto anti-optimisti, ali dosta kritike. Bitno je da i ja zelim da se ukljucim u realizaciju nekog animiranog filma, posebno za 3d, mada jos uvek sam slab sa 3d programima, ali ucim. Dobra stvar je u tome sto bih mogao da pomognem i u nekim scenama za snimanje jer studiram fax za digitalnu umetnost gde ucim sve sto je vezano za produkciju audio i video medija, i softver i hardver. Tako da, I AM IN!
[ Boki70a @ 22.05.2007. 01:17 ] @
Jel odgledao neko ceo Nemanjin film?! Kakvi su utisci?!
Evo odgledah trejler i najezio sam se kako je dobar. Znaci atmosfera je SAM VRH, drzalo me je do poslednje sekunde.
[ reject @ 22.05.2007. 11:00 ] @
Citat:
hakerche: ...Tako da, I AM IN!

Evo i ja sam. Sad samo da vidimo ko ce to da placa, ali to nije problem jel tako? :)
[ Boki70a @ 22.05.2007. 14:22 ] @
@reject
Pa jel si odgleda ceo film?
Vidim drzis link ispod (nepostojeceg) avatara. :)

A ovu bolescinu od "The Janitor"-a ne zelim da komentarisem. :)
[ nemanja g @ 23.05.2007. 08:14 ] @
Oj Boki "The Janitor" uopste nije naivan kolko mozda izgleda... Bio sam na njegovoj premieri i ako budes imao prilike odgledaj ga. Nikola se odlicno snasao i za ovaj film imam puno pohvala.
Sto se tice "Noir"a to naravno nije "moj" film i nemoj mnogo bas da ocekujes od njega zbog trailera. Ok je on manje vise al ipak ima dosadnih delova kao i svaki film... ima ok pricu tj. scenario al ne toliko akcije kolko mozda izgleda. Navodno kolko sam cuo trebalo bi negde u avgustu-septembru da se prikaze u Novom Sadu al za dalje ne znam (obzirom da je skinut sa Festa vise nisam siguran nizasta)
Neg idemo dalje... sad sam usred projekta animiranih viceva test primeri ovde http://s108.photobucket.com/al...tion=view&current=isus.flv

a i rade se animacije za mobilne primer
http://s108.photobucket.com/al...w&current=fora01_final.flv

i jos svakakih primera na http://s108.photobucket.com/albums/n38/gavran

pa ko hoce nek pregleda :)

Inace reject nismo se culi 100 godina zovem te uskoro ;)
[ Boki70a @ 23.05.2007. 08:35 ] @
Definitivno "Noir" ima bolji trejler od "The Janitor" ...Covece, moze da bude od zlata, al mani me odsecenih ruku, kopanja ociju i krvi u svakoj sceni :)
Elem volim ja dobru hororcinu/triler al ovo hmm ne znam - mozda ga nisu dobro prezentovali ovim klipom sto sam skinuo.

A sto si poceo da mi kvaris opsti utisak o tvom filmu? :)))))) Dobro nije tvoj film al ti si ga ovde pokazao.
Postoji li neki jak razlog za sklanjanje Noira sa Fest?!

Jel moze jedan tips&tricks na PM kako se ovi .flv-ovi grebuju.





[Ovu poruku je menjao Boki70a dana 23.05.2007. u 12:39 GMT+1]
[ nemanja g @ 23.05.2007. 11:26 ] @
eee sorry nisam hteo da ti kvarim utisak!! Tesko je da budem objektivan oko tog filma... ipak sam proveo tri godine na njemu. Al cinjenica je da svima kojima sam pokazivao pa cak i pokazao ceo film da su bili odusevljeni al sto se mene tice to i nije bas vrsta filma koju obozavam a plus sto mi je vremenom se smucio. No kao sto rekoh to nema veze samnom ti ces uzivati u filmu siguran sam. A sto se tice Festa zabranili su distributeri da se prikaze jer je trebao da ide u Kan (a politika njihova je da nesme ni na jednom drugom festivalu da se prikaze ako ide tamo),, no dal se stvarno tamo prikazao ne znam jer trenutno nisam u kontaktu sa starim gazdama... ipak sad imam brigu oko svog studija i mojih ljudi :)
Jos jednom: pogledaj "Janitor" ima svez pristup... a pogotovo mi je drago da podrzim takav projekat jer svaki optimisticki pokusaj treba podrzati. Veoma dobro znam kako je SAM raditi film - ja sam uradio film od 40 min. sam pa sta mislis kakav je on??? Al da nisam verovao u sebe i jos vaznije da : da nije bilo ljudi koji su me podrzavali nebih dosao do noira, i nebih sada imao svoj studio. Zato nemoj da budes previse ostar jer decko je izbacio iz sebe ono najbolje (kako god da je) a to je ono sto cini umetnost. Film sam za sebe ne moze da bude umetnost. Nikola je stariji od mene i nadam se da cemo imati prilike da radimo zajedno iako se moja i njegova ambicija razlikuju. A u stvari ipak je ovo tema za podizanja morala ljudima sa idejom pravljenja crtaca ovde kod nas. Neka vam Noir, Cardak ni na nebu ni na zemlji, Janitor, Kais crtaci i svi drugi projekti koji se rade/radili kod nas bude inspiracija... OVDE JE MOGUCE BAVITI SE OVIM POSLOM zato pozivam sve da se interesuju u animaciju (nebitno Maya, Max ili klasicna idr.). A i zabavno je :) barem meni

ps. kukuuu al sam se raspisao sorry za to ^^
[ reject @ 23.05.2007. 12:14 ] @
Citat:
Boki70a: @reject
Pa jel si odgleda ceo film?

Pa kako se uzme. Odgledao kao "gledao od pocetka do kraja" jesam, ali odgledao kao
bilo koji drugi film, to vec ne, posto sam vise gledao kako je sve ispalo na kraju tj.
koliko se vide greske i sranja i koliko to "moze da prodje" sve zajedno - nemozes da
gledas film normalno kad ti na svaku gresku kroz glavu prodje " 'bem te (ime onoga ko je
zajebo stvar ukljucujuci cesto i moje ime) sto to nisi ispravio " :). Takodje, postojale
su stvari koje sam animirao, a nisam stigao da vidim izrendane u finalu. Kad se vidi koliko
je ljudi radilo i u kojim uslovima, to je super proizvod.

Znaci, tesko da ces od nekog ko je bio u celoj prici da dobijes realnu sliku o filmu. Kada
bih bio pripadnik srednje klase u razvijenijoj zemlji sigurno bih hteo da vidim film, tj.
otisao u bioskop/kupio dvd (sto je i cilj ljudi koji jedu leba od ovoga), a da li bi mi se
svideo - nemam pojma.

Ne znam sta ti smeta kod Janitora, da nema natpisa na nasem jeziku, trebalo bi mi
vremena da prihvatim da je to radjeno kod nas. Ja sam odusevljen, pogotovo sto
janitor kao lik egzistira u realnosti.

Inace, sto se tice pravljenja crtanih filmova, pa i video igara, glavno pitanje za svakoga ko bi
to ozbiljno radio sam ili vodio ekipu ljudi je "da li znas kako da nekom uzmes vecu (a neophodnu)
kolicinu novca za izradu filma, zatim da ga uradis na vreme i vratis vise novca nego sto ti je dao
ili makar vratis ulozeno". Varijante "ja i par ortaka" teesko prolaze (osim ako neko nema gomilu para
i/ili takve uslove da ne mora da radi za leba). "Dizanje morala" nije potrebno, ovde ima ljudi
koji mogu da rade kvalitetno, samo ih treba platiti. :)

@gavran:
Pa javi se, treba da ti ukradem onaj komp nazad, posto imam nekog junk hardwarea pa da
osposobim jos jednu masinu. :)


[Ovu poruku je menjao reject dana 23.05.2007. u 13:30 GMT+1]
[ Boki70a @ 23.05.2007. 21:26 ] @
Citat:
reject:Pa kako se uzme. Odgledao kao "gledao od pocetka do kraja" jesam, ali odgledao kao
bilo koji drugi film, to vec ne, posto sam vise gledao kako je sve ispalo na kraju tj.
koliko se vide greske i sranja i koliko to "moze da prodje" sve zajedno - ne mozes da
gledas film normalno kad ti na svaku gresku kroz glavu prodje " 'bem te (ime onoga ko je
za***o stvar ukljucujuci cesto i moje ime) sto to nisi ispravio " :).

haha....ziva istina, ne mozes pobeci od profesionalne deformacija, pa i jos zasicenje od celog projkta, bez obzira koliko dobar i los bio - tako da tebe i Nemanju u potpunosti razumem. "The pleasure is all mine" :))))))

Ja sam samo odgledao trejler The Janitor skinut sa njihovog sajta. Koliko covek moze da na osnovu toga da utiske o celom filmu je veoma ne zahvalno.
Al na prvo gledanje trejlera, onoliko "seckanje ljudskih ekstremiteta" :), mi se bas ne dopada.