[ zeljkooki @ 10.11.2006. 09:40 ] @
Imam problem sa konekcijom na share foldere na WIN racunarima sa linux servera.
Izbacuje mi poruku:
Could not start process Unable to create io-slave:
klauncher said: Unknown protocol 'smb'.
SuSe 10 i WIN XP SP2
Molim za resenje.
[ Jbyn4e @ 10.11.2006. 10:09 ] @
Gde ti izbacuje poruku? Kako se kacis? Iz cega, shell-a ili neceg drugog? K\oji SuSE 10 server (podrazumevam SLES 10 ovako, ako si mislio na Suse 10 professional, to nije server). Kako je podesena merza, firewall-i, itd itd. ajde sta si se stisao, pisi malo...
Ovako - mozes samo da dobijes odgovor da je to zbog losih vodovdnih cevi u zgradi.... :)
[ VRider @ 10.11.2006. 10:31 ] @
Ovo je malo preambiciozno nazvano "Linux server" jer on ocigledno pokusava da pristupi shareovima na Windowsu sa tog SuSea, i to iz grafickog okruzenja (KDE - to se vidi po ovome io-slave). Konqueror nesto baguje.
[ Jbyn4e @ 10.11.2006. 10:39 ] @
:))) ma znam, (mada, ne po io-slave vec po klauncher :) ) samo pokusavam da ga nateram da da sto vise informacija.... jer je to uvek neophodno.

[ bojan_bozovic @ 10.11.2006. 10:43 ] @
Ili podesi sambu na Unix masini ili NFS na windowsu.
[ VRider @ 10.11.2006. 10:45 ] @
Do klaunchera nisam ni stigao...
Kljucno je da li je radilo pa prestalo, ili nije ni radilo. Problem je sa kdelibs, da li postoji podrska za smb protokol, ili samo iz nekog razloga ne vidi podrsku koja postoji. Kako nikada nisam koristio SuSe, a vidim da ti koristis, mozda mozes da uneses malo dodatnog svetla...

EDIT:@bojan_bozovic: Nije problem do sambe, a resenje nije definitivno instaliranje NFSa. Bolje ne skreci temu u tom pravcu, inace ide u Advocacy.
[ bojan_bozovic @ 10.11.2006. 11:16 ] @
Pa samo mountuje smbfs i kako bi problema moglo biti?
[ Jbyn4e @ 10.11.2006. 12:07 ] @
Bojane, problem je ocigledno u vezi konqueror - protokoli koje podrzava. Kod suse-a u kde-u (a verovatno i jos kod drugih) kad u konqueror upises smb://naziv_masine - on tu otvori share-ove koje ima doticna masina.... e to njemu izgleda ne radi. Sve to da bi bilo kao windows, da ne moras da odes u shell i upises jedno smbmount ili mount -t smbfs....

Kad pokrenem "personal settings" na suse 10.1 ( to je u stvari KDE-ov kontrolni centar ili kako se vec to zvalo ranije), u delu kde components pa file associations, pa media - tu ima nesto sto se zove smb_mounted i smb_unmounted... kad se pogleda veza sa konqueror-om, vidi se da je komanda koja se pokrece tom prilikom:
Citat:

kfmclient openURL %u inode/directory

Tako da pretpostavljam da mu je tu nesto zeznuto, ali ne znam sta...
Ko zna, mozda je isntalirao novije kde-libs a kdebase ostao stari..pa se tu pokarabasilo ko zna sta.

Moze svasta da mu bude, ali ne znam resenje kad ga ovako opise....
[ zeljkooki @ 10.11.2006. 12:30 ] @
Na linuxu je podignut Samba Windows File Sharing, Firewall je iskljucen, ali u konqueror-u mi izbacuje gresku.
Sta bi trebalo da Vam dam od informacija da bi mi pomogli?
[ Jbyn4e @ 10.11.2006. 14:06 ] @
Npr. sta upises/odaberes u konqueroru kad ti se desi ta greska? Da li pomaze upisivanje smb://naziv_masine_kojoj_hoces_da_pristupis/ ili javlja istu gresku? Sta znaci da je podignut Samba Windows File Sharing i gde si to nasao (jer ja to nemam ni u yastu niti ga igde vidim)? KOJI firewall-i su iskljuceni, da li i oni na windowsima? DA li su windows racunari deo nekog AD ili sta? Kako je konfigurisana mreza, workgrupe?

Jel dosta pitanja?? A posle idemo na log fajlove.... :)))

Malo se salim, ali ajde malo detaljnije opisi sta ti radis , gde sta kucas/klikces i slicno, pa da vidimo sta se desava. I odgovori na ono sto smo te pitali vec - jel to radilo ranije, ili prvi put pokusavas pa ne radi, ili je radilo pa je prestalo...

I jos nesto, da li ti je instaliran libsmbclient paket, bez njega mislim da nece da radi. To proveri searchom kroz yast, ili otvori shell (konsole) i kucaj
Code:

 rpm -qa | grep smb

Treba da dobijes nesto ovako:
Citat:

# rpm -qa | grep smb
libsmbclient-3.0.22-11

[ zeljkooki @ 10.11.2006. 14:13 ] @

Protocol not supported
smb
[ zeljkooki @ 10.11.2006. 14:14 ] @
U localhostu se ulogujem na webmin, zatim servers pa Samba Windows File Sharing. Tu se nalaze sva podesavanja ali smb ne funkcionise. U pocetku nije radilo ali nakon gasenja firewall-a proradilo. Posle je stalo i od tada ne funkcionise file sharing.
smb://naziv_masine_kojoj_hoces_da_pristupis/ javlja
Protocol not supported
smb
Da li ima veze sto je sa workgroup predjeno na domain?
[ Jbyn4e @ 10.11.2006. 14:17 ] @
Glupo pitanje, da li si zamenio naziv_masine_kojoj_hoces_da_pristupis sa stvarnim nazivom windows masine kojoj hoces da pristupis?
[ zeljkooki @ 10.11.2006. 14:25 ] @
Ne razumem pitanje. Mozes li da mi pojasnis? Ja, brate ne vidim ni jedan racunar u mrezi!
[ Jbyn4e @ 10.11.2006. 14:33 ] @
Pa nije bitno sto ih ne vidis, valjda im znas nazive? (tim windows masinama) Ili ne?
Mozes da probas:
smb:/naziv_workgrupe
pa da vidis sta dobijas.
P.S. Zameni naziv_workgrupe sa stvarnim nazivom workgrupe (domain-a) u kom su windowsi.

Dalje, to sto su sad u domenu, moze da bude problem. U tom slucaju, mislim da treba da otvoris KDE control center i da u delu internet & network pa local netowrk browsing upises username i password koji imaju pravo pristupa domenu...

Moramo da razjasnimo nesto jednom za svagda: Samba SERVER sluzi (izmedju ostalog) za share-ovanje direktorijuma pod linuxom da mogu da im pristupe druge masine (tj. korisnici) , bilo iz windoze bilo iz linuxa i slicno. Samba CLIENT sluzi da sa doticne linux masine mozes pogledati sadrzaj nekog deljenog direktorijuma racunara na mrezi (ostale masine, nevezano da lisu windowsi ili linuxi). To sto si ti podesavao sambu i share-ovao direktorijume kroz nju - podesavao si je da je drugi racunari vide, ne da i ona vidi njih.

P.S. Konkueror help kaze:
Citat:

The smb ioslave enables you to browse the shares of a Windows® (or Samba) network.
To see the workgroups, enter smb:/.
smb://a_workgroup will list the hosts in this workgroup.
To see the shares of a host, enter smb://the_host or smb:/a_workgroup/the_host.
To access a share directly enter smb://the_host/the_share or smb:/a_workgroup/the_host/the_share
The smb ioslave requires that you have libsmbclient to use this ioslave.
You can set your default user name and password in the KControl in Network->Windows Shares. This is especially useful if you are a member of a Windows® NT domain. There you can also set your workgroup name, but in most cases this is not required. The kioslave will ask for your username and password if a default is not set.