[ Zoran Rodic @ 11.11.2006. 10:37 ] @
Allchin Suggests Vista Won't Need Antivirus

Mozda je ova tema prikladnija za premestanje ako moderatori procene
[ ventura @ 11.11.2006. 11:29 ] @
Da si u vreme Windowsa 95 ili 98 rekao da neki tamo Windows u budućnosti (XP) neće imati potrebe za firewallom, isto bi tvrdili da je to dobar vic... Generalno, gde su svi oni silni firewallovi iz tog doba?

Pojavom Viste, verujem da će se isto desiti i sa antivirusima, odnosno antivirus proizvođačima...
[ bojan_bozovic @ 11.11.2006. 13:56 ] @
Svakako da se je moglo reci, i to zato sto moderan sistem mora imati firewall. A sto se antivirusa tice, oni su uvek opcionalni, ni na jednom Windowsu neces imati problema ako ne pravis gluposti. Antivirus proizvodjaci i dan danas zive od straha korisnika, reklame su im takve da zaplasuju potencijalne korisnike evo npr. McAfee siteadvisor.com banner pri vrhu je tipican http://www.siteadvisor.com/sites/yahoo.com
[ Not now, John! @ 11.11.2006. 14:18 ] @
Mislim da bi se najveći broj problema sa virusima mogao riješiti ukoliko bi MS po defaultu išao na maksimalnu sigurnost (obavezne lozinke za admine, novi korisnik je po defaultu "limited" i dr.), umjesto na minimalnu, kao do sad.
[ dr ZiDoo @ 11.11.2006. 14:57 ] @
ventura mudro zbori a John jos mudrije.

MS je sposoban da napravi dobar proizvod. Windows FW iz XPa nije losa, kada bi ga malo doradili nebi bilo potrebe da se koriste drugi firewalli.
John veli da bi se dosta toga rjesilo kada bi defaulti korisnik bio limited. Meni je bilo cudno sto to nije uradjeno jos u XPu. Windows vista (koliko sa cito, i vidio) to radi po defaultu a za programe koji traze Administratorske permisije dobijes obavjestenje uz opciono kucanje Administratorske lozinke. Efikasno.
[ Mitrović Srđan @ 11.11.2006. 15:22 ] @
Samo sto je politika M$ "stupid by default" a ne "secure by defayult"
[ pantic68 @ 12.11.2006. 00:41 ] @
Obzirom na strukturu stanovništva "stupid by default" je dobitna kombinacija.
[ MladenIsakovic @ 12.11.2006. 10:41 ] @
Citat:
dr ZiDoo: Windows vista (koliko sa cito, i vidio) to radi po defaultu a za programe koji traze Administratorske permisije dobijes obavjestenje uz opciono kucanje Administratorske lozinke. Efikasno.


...što je u Linuxu implementirano još u prošlom milenijumu.
[ dr ZiDoo @ 12.11.2006. 11:04 ] @
Jeste. U MS su mogli uraditi neke stvari a da nisu na štetu većeg djela korisnika.

Ali vidi, vjerovatno ima neki razlog koji je "iznad" nas :)
[ Zoran Rodic @ 12.11.2006. 11:07 ] @
Ja Vas ne razumem uopste

Svake godine izlaze izvestaji o milijardama dolara stete nanesene virusima i ostalim gamadima, a pritom mislim na poslovne konfiguracije a ne na home desktop.
proguglaje malo pa vidite statisticke izvestaje ili konkretno, samo izvestaje bez statistike
milijarde


I sad mi pricate o nekom user i root nalogu, win firewallu ...
Ali ajde, ako Vi tako kazete, onda OK

Pritom, da se razumemo, ne navodim vodu na vodenicu loseg Win proizvoda, vec na inventivnost tvoraca gamadi.


edit

http://www.silicon.com/softwar...ity/0,39024655,39117842,00.htm
http://www.thewhir.com/features/virus-damage.cfm
[ Dejan Lozanovic @ 12.11.2006. 12:49 ] @
Pa pazi ovo mi deluje potpuno logicno, jer pre svega ako stave kulturno stvari sa bezbednosnog aspekta, tj da svaki korisnik ima svoj user account i da posebno nameste administratora, to ce onda u velikoj meri srediti stvari, tj svaki virus ce imati jako suzen opseg delovanja.
[ Mitrović Srđan @ 12.11.2006. 14:21 ] @
E ako se to desi windows ce opasno da se priblizu pojmu "pravi multi-user" sistem.
[ Not now, John! @ 12.11.2006. 14:41 ] @
Citat:
alkion: Svake godine izlaze izvestaji o milijardama dolara stete nanesene virusima i ostalim gamadima, a pritom mislim na poslovne konfiguracije a ne na home desktop.

Ima i toga - da crvi iskorištavaju propuste, ali mislim da bi se broj takvih slučajeva bitno smanjio pravim pristupom prema korisnicima. Kako Internet postaje sve brži i pristupačniji ljudi se vrlo lako mogu "natjerati" da rade redovan update. Vjerovatno MS može na povećanju sigurnosti uradi mnogo više nego proizvođači antivirusa tako što će najprije povećati svijest korisnika o raznim opasnostima na Internetu.
S druge strane imaš i primjer Ubuntu-a koji daje administratorska prava svakom korisniku ukoliko ispred komande stavi "sudo", što se meni ni malo ne sviđa. Stvara loše navike kod korisnika. To je time gore što je Ubuntu najpopularnija distribucija.
U pogledu podrazumijevane sigurnosti Ubuntu nije mnogo bolji od WinXP.
[ mulaz @ 12.11.2006. 14:58 ] @
ubuntu se doro snasao.. user ima prakticki neogranicen pristup sistemu, a aplikacije jos uvek rade na limitiranim userima... znaci nesto slicno kao kod viste.. obicn user, a kad treba nesto vise, na ubuntuu samo sudo ispred i passwd, a na visti onaj popup i password.

jedini nacin da bi vista radila bez antivirusa je, ako ga m$ ugradi u sam sistem (isto kao kad xp firewalla). A ako bi win firewall bio svemogucan, onda stvari kao "corporate firewall" i sl. ne bih postojale. Koliko se secam na pocetku sp2 je bio jedan worm oji je iskoriscao bas neku rupu u firewallu, i tako pravio sra**e na ompjuteru. Ja licno mislim da ni vista nece biti postedjena virusa, raznih wormova i slicnih stvari. I za one koje mislie da se viste nece moci piraterizirati... istu pricu smo culi kad je izsao WGA, pa nije bilo nikakvih vecih problema.
[ Zoran Rodic @ 12.11.2006. 21:39 ] @
Citat:
Not now, John!: Vjerovatno MS može na povećanju sigurnosti uradi mnogo više nego proizvođači antivirusa tako što će najprije povećati svijest korisnika o raznim opasnostima na Internetu.


Moze, to je sigurno, nego ...
Pitanje je odluke, verovati MS-u koji svakako najbolje poznaje svoj sistem i propuste u njemu ili antivirus proizvodjacima koji daju adekvatan odgovor u roku od nekoliko sati za razliku od MS-a kome, morate priznati, nekada treba i nekoliko meseci.
Siguran sam da ste naleteli na pricu gde se MS mesecima upozoravao na propuste, a da to nije naislo na odgovor.
Drugo, recimo Nod32 ili bilo koji drugi, se apdejtuje i po nekoliko puta dnevno, zavisno od potrebe.
A koliko cesto MS daje neke zakrpe?

Trece, koliko je meni poznato, ispravite me ako gresim, komanda sudo nije od skoro i mogla se i ranije koristiti bilo gde na isti nacin.
Zasto je time oslabljen Ubuntu?

moras otkucati sudo komanda pa lozinku ili root pa lozinku pa komandu.
I u jednom i u drugom slucaju moras biti svestan sta radis
Trazis root prava na ovaj ili na onaj nacin, svejedno.

Prvo sto mi pada na pamet je poredjenje sa revolverom i pistoljem
U jednom je metak odmah u cevi a u drugom moras nategnuti.
[ Not now, John! @ 12.11.2006. 22:33 ] @
Citat:
alkion: komanda sudo nije od skoro i mogla se i ranije koristiti bilo gde na isti nacin.

Naravno da sudo postoji odavno. Bitno je kako je /etc/sudoers fajl podešen.

Citat:
alkion: moras otkucati sudo komanda pa lozinku ili root pa lozinku pa komandu.
I u jednom i u drugom slucaju moras biti svestan sta radis
Trazis root prava na ovaj ili na onaj nacin, svejedno.

Moguće je da griješim, jer sam Ubuntu koristio jedino LIVE CD. Ali kad sam na drugom forumu pomenuo taj problem, niko me nije ispravio, pa sam pretpostavio i da se instalirani Ubuntu tako ponaša.
Na LIVE distribuciji sudo <komanda> ne traži nikakvu autentifikaciju. Takođe, root lozinka nije podešena. Može se i pokrenuti terminal u Superuser režimu bez ikakve lozinke.

Na drugim forumima i/ili temama sam vidio da novi Ubuntu korisnici pitaju kako da se uloguju kao root da nešto obave, a drugi im odgovaraju da koriste sudo <komanda> i da to rješava problem.
[ NastyBoy @ 12.11.2006. 23:15 ] @
Ubuntu ima slichna podeshavanja po default-u kao Mac OSX - root je disejblovan (ali se lako otkljuchava), koristi se sudoers lista pri chemu ti za svaku operaciju trazhi pass (tj. trazhi nakon odredjenog vremena, mislim da sudo pamti pass nekih 5 minuta)
[ Not now, John! @ 13.11.2006. 00:09 ] @
Citat:
NastyBoy: pri chemu ti za svaku operaciju trazhi pass

A... Onda i nije toliko loš kao što sam mislio.
[ ventura @ 13.11.2006. 06:14 ] @
Zašto neka opširnija borba nije urađena prilikom launcha XP-a je verovatno zbog toga što bi silne AV kompanije ostale bez posla, što bi rezultovalo gomilom tužbi, itd itd...

Međutim kako stvari stoje, mislim da će MS sa Vistom rasčistiti i sa visurisam i sa AV kompanijama..
[ bojan_bozovic @ 13.11.2006. 06:25 ] @
Citat:
Zašto neka opširnija borba nije urađena prilikom launcha XP-a je verovatno zbog toga što bi silne AV kompanije ostale bez posla, što bi rezultovalo gomilom tužbi, itd itd...

Međutim kako stvari stoje, mislim da će MS sa Vistom rasčistiti i sa visurisam i sa AV kompanijama..


To stoji,ali mi je nejasno po kome osnovu AV kompanije, ili koje druge koje ostaju bez trzista tako sto proizvodjac OS njihov proizvod ucini nepotrebnim, mogu tuziti? Moze da se pravi i kiselo mleko i da se zaradjuje. Recimo da trziste browsera prakticno ne postoji od Windowsa 98 kada je MS integrisao browser u sistem, ustvari, jos ranije, cini mi se da je i IE 3.0 bio besplatan za download, mada mozda gresim.Sto se MS antivirusa tice, stariji clanovi [es] ce se setiti MS antivirusa koji je dolazio uz neku verziju MSDOS 6 jos tamo devedeset druge ili trece. IBM je uz svoju verziju DOS-a takodje davao sopstveni antivirus, besplatno (tada sam ja koristio mahom IBM a ne MSDOS).
[ Danilo Cvjeticanin @ 13.11.2006. 11:54 ] @
Citat:
NastyBoy: Ubuntu ima slichna podeshavanja po default-u kao Mac OSX - root je disejblovan (ali se lako otkljuchava), koristi se sudoers lista pri chemu ti za svaku operaciju trazhi pass (tj. trazhi nakon odredjenog vremena, mislim da sudo pamti pass nekih 5 minuta)


Pamti malo vise, nekih 10tak minuta. Bas cu izmerim pa cu javim u ovoj temi :)
[ cynique @ 13.11.2006. 18:50 ] @
Evo par činjenica:

U običnom (dakle ne-administratorskom, ne-root, ne-supervisor, ne-kernel-mode) režimu rada na Windowsima (a bome i ostalim OS-evima) moguće je napraviti program koji će:

• hvatati sve pritisnute tastere (keylogger) instaliranjem globalnih hookova ili u for(;;) provjeravati GetAsyncKeyState()

• čitati sadržaj editboxeva u formama u korištenom browseru, cookies, hookirati send() API u kontekstu browsera ili e-mail klijenta i isfiltrirati korištene passove za pristup sajtovima, e-mail/news serverima i sl. Sa raw socketima se ovo moglo globalno za sve programe (a la carnivore), ali su raw socketi nasreću blokirani sa SP2 iz ne-admin acc).

• čitati i modificirati adresni prostor drugog procesa koji je na istim ili nižim privilegijama, a koje su obično definirane zajedničkim accountom pod kojim su svi pokrenuti (access token i pridodani mu ACL), i time efektivno postati dio "drugog" programa recimo kreiranjem odvojenog threada koji će se izvršavati pod nekim well-known procesom

• instalirati se u start-up (na desetine različitih metoda)

• hookirati desetak API-ja za 3-4 poznate metode za enumeraciju aktivnih procesa u svim procesima pod aktivnim accountom i tako se sakriti iz npr. Task Managerove liste procesa (ntillusion rootkit). Neki napredniji user-mode rootkitovi presreću komunikaciju kernel-mode (rezidentnog) AV/rootkit-detection modula sa user-mode klijentom koji u GUI prikazuje poruku o tome kako je neki malware detektiran (hxdef rootkit) i na taj način, iako su detektirani, korisnik ustvari ništa ne primjećuje.

• otvoriti socket, skačiti se na IRC server u Kazahstanu i uploadati uhvaćene passworde, skinuti novu verziju klijenta upravo 5 min prije nego što je Peter Szor iz Symanteca završio slaganje definicije za prethodnu varijantu tog shita.

Poanta? U dobu sveprisutne umreženosti gdje je jedan crv (npr. Slammer koji Dos-a 13 root DNS servera) u stanju u roku 10 min paralizirati cijeli Internet, gdje defekti u dizajnu arhitekture popularnih desktop OS-eva (kao i defekti u njihovoj implementaciji, prije sve uzrokovani korištenjem brain-damaging programskih jezika i dizajn principa iz mračnog doba 70-ih) omogućuju toliku fleksibilnost u dizajnu malwarea, sigurnost je tipičnog desktop OS-a ponajmanje definirana separacijom admin/user, nekim fine-grained capability-based permisijama i buzzwordima kao što su Mandatory Access Control, Mandatory Integrity Control (dolazi u Visti) ili pak Role Based Access Control, i ovisi isključivo o nekoliko elementarnih pravila pri korištenju računala.

Drugim riječima: Ljudi koji ne znaju vozit bez da poštuju prometne znakove (koristiti Windowse bez kliktanja na svaki popup, instaliranja svake ActiveX kontrole, svakog "besplatnog" klijenta za pristup pr0n sajtovima) će kad tad slupati auto (pokupiti malware), ugroziti sigurnost drugih u prometu (postati dio spam networka ili botneta koje skeniraju cijeli IP range Interneta u potrazi za ranjivim mašinama), i pri tome će im vezanje pojasom, korištenje dvostrukog zračnog jastuka i pretplata u HAK-u (korištenje AV) samo pomoći u odgađanju neizbježnog.

"Ko ne plati kurvu, plati likara".
[ mulaz @ 13.11.2006. 19:06 ] @
...znaci Johhny Sixpack jos uvek treba antivirus, jr ne moze d zivi bez pornica, jos pogodotu ako su free, barely 18 i u uniformama medicinskih sistera

btw, daji jos uvek moze non-root na windowsima da otvori raw soket, ili kako se vec to zvalo, da moze sam da generise paketice (recimo samo syn paketice za synflood), ili ce to neki drugi servis da kontrolise (nema novog syn-a do ack-a ili timeouta)?
[ cynique @ 14.11.2006. 12:00 ] @
Citat:
mulaz: ...znaci Johhny Sixpack jos uvek treba antivirus, jr ne moze d zivi bez pornica, jos pogodotu ako su free, barely 18 i u uniformama medicinskih sistera


Točno tako :)

Samo sam htio reći da je iluzija ako mislite da će nekorištenje administratorskog accounta imalo pomoći osobima koje će se i dalje ponašati maksimalno neodgovorno. Malware koji radi "identity theft" uopće ne zahtijeva bogzna kakve privilegije.

Citat:
btw, daji jos uvek moze non-root na windowsima da otvori raw soket, ili kako se vec to zvalo, da moze sam da generise paketice (recimo samo syn paketice za synflood), ili ce to neki drugi servis da kontrolise (nema novog syn-a do ack-a ili timeouta)?


Ovisi koliko je stroj patchovan :) Pogledaj ovaj odgovor.
[ jorganwd @ 14.11.2006. 12:37 ] @
Neko je maloprije spomenuo milijarde dolara stete? Mozemo se zapitati kome to odgovara? Ne sjecam se da je MS ikad rekao: E mi smo uzrok stete, napravili smo veliki propust, evo vam za dzabe novi sistem koji je sigurniji? Jos kad se tu ne bi umijesali neciji prsti? Koliko se zaradilo do sad na MS-ovim greskama i propustima? :rolleyes:
[ xtraya @ 21.11.2006. 00:53 ] @
ha ha, sve sve, ali mallware... uh... s virusima i nekako izadjes na kraj, ali sa tim skrivalicama i mallware idiotizmima
tipa save.exe buddy.exe p2p.exe now.exe ....

svaka chast na idiot proof konceptu, ne daj boze da pozelis neki mp3 sa web-a da skines... o xxx-icima da ne pricam

evo testa:

instalirajte svez xp sp2 i updejtujte ga skroz, a onda krenite sa ie na www.xxx.com pa proshetajte malo kroz porn web...

ha, dajem vam 2-3 minuta fore do prvog mallware-a (ako budete srecnog klika mishem)
[ bojan_bozovic @ 21.11.2006. 05:35 ] @
Kako ga ja ne pokupim ovde, i to sa klot Win98SE i Win2000 bez service packova, xtrayo? Samo, ovaj, komp ne moze da se koristi po metodi Zarka Radosavljevica. Jos mi je Win2000 na FAT32, sto znaci da nikakvu zastitu u vidu limited accounta nemam, nesto bih suvise diska konvertovao u NTFS da krenem, jos se mislim sta mi valja ciniti. Nemogucnost da pristupim uredjaju kao fajlu je dovoljno zlo xtrayo, a malware je nebitan. Pre ili kasnije i Microsoft ce isto da shvati ako ne za desktop ono za server proizvod. Mount points, odakle im ta ideja, ne znam?
[ xtraya @ 21.11.2006. 07:26 ] @
hm,pravis proizvod kod koga se po defaultu podrazumeva da korisnik nece ici na ove ili one sajtove, nece slucajno startovati programe koje isti taj
proizvod nije sprecio da se startuju (jer se nije razmisljalo o tome dok nije postalo pretnja i napast), nece dozvoliti skrivalice (kroz nedokumentovane
nacine kvarnog instaliranja,skrivanja,pracenja korisnika i sl. (o tome je sundance aka cyniqe nashiroko pisao) ...

hehe,a o pristupanju fajlovima... ha ha... mnogo je dobar fazon u OSX-u kad dmz fajl prvo mountujes,instaliras,bacis u trash...
o dodavanju novih hard diskova promenom mount point-a da ne pricam.... to ce ntfs da ima al za 20 godina... ustvari tad ce da smisle onaj WINFS
pa kad su ukapirali da su se preracunali za vistu, brze bolje su discard-ovali winfs i dali novi MS rok od 5 godina

mozda bi bilo cool da sam OS proizvodjac napravi dodatke koji ce da citaju ostale filesisteme osim sto je vrhunac i kraj FAT16,32,NTFS
ha ha,zamislite instalaciju windowsa koja chita reiserfs (svetlosnu dimenziju ispred ntfs-a), jeee pa to bi bio takav poraz za NT
[ cynique @ 21.11.2006. 16:19 ] @
Citat:
xtraya:o dodavanju novih hard diskova promenom mount point-a da ne pricam.... to ce ntfs da ima al za 20 godina...


Ako mislimo na istu stvar, ima to NTFS već danas. Proguglaj za "reparse points"

Citat:
ha ha,zamislite instalaciju windowsa koja chita reiserfs (svetlosnu dimenziju ispred ntfs-a), jeee pa to bi bio takav poraz za NT


A čime je to reiserfs ispred NTFS-a? Time što nema transakcijsku (ACID) semantiku, inkrementalne snapshote, file change log, enkripciju, transparentnu kompresiju i extents? :)
[ Ivan Dimkovic @ 21.11.2006. 16:33 ] @
Citat:

svetlosnu dimenziju ispred ntfs-a)


Xtraya-o, zar ti nismo vec vise puta savetovali da se ne blamiras :-))

Reiserfs je mozda ispred NTFS-a jedino u broju osumnjicenih ubica koji rade na projektu ;-)

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 21.11.2006. u 17:47 GMT+1]
[ degojs @ 22.11.2006. 04:32 ] @
Čovek je kao neki anti-MSDN: nepresušan izvor pogrešnih informacija :)
[ xtraya @ 22.11.2006. 06:39 ] @
Citat:
Xtraya-o, zar ti nismo vec vise puta savetovali da se ne blamiras :-))
Reiserfs je mozda ispred NTFS-a jedino u broju osumnjicenih ubica koji rade na projektu ;-)


blax,mosh misliti, gosn pametnjakovici kicks ass again...

ocemo da uradimo test nasilnog gasenja sistema?
[ Ivan Dimkovic @ 22.11.2006. 07:06 ] @
Moze, al kad kupis pristojan hw i sw, tj. tvoja mala firma ;-)
[ xtraya @ 22.11.2006. 10:14 ] @
a pa promenio sam firmu, sad je sve pristojica

vidis bas je dobra ideja... mozemo da probamo na razlicitom hardveru, na razlicitim rezimima rada diska, moze i na lap topovima
[ cynique @ 22.11.2006. 12:09 ] @
Citat:
xtraya:ocemo da uradimo test nasilnog gasenja sistema?


I zašto misliš da bi u tom konkretnom primjeru ne-transakcijski reiserfs polučio bolje rezultate od transakcijskog NTFS-a?
[ xtraya @ 22.11.2006. 12:20 ] @
lets`try...
samo razmisljam kako bi sve mogli da testiramo, koje zadatke da radi os pa da ostane bez struje

btw, reiserfs4 je transakcioni....

Citat:
Some of the goals of the Reiser4 file system are:

* More efficient journaling through wandering logs
* More efficient support of small files, in terms of disk space and speed
* Faster handling of very large directories with hundreds of millions of files
* Flexible plugin infrastructure (through which special metadata types, encryption and compression will be supported)
* Dynamically optimized disk-layout through allocate-on-flush (also called delayed allocation in XFS)
* Transaction support
[ maksvel @ 22.11.2006. 12:24 ] @
foreach (fs in fsarray) switch(ac/dc)
Nego, ima puno testova linux-fs-ova. Ima li neki ntfs vs. linux fs?
[ cynique @ 22.11.2006. 14:01 ] @
Citat:
xtraya: btw, reiserfs4 je transakcioni....


reiserfs i reiser4 su potpuno različiti filesystemi, i sličnost u nazivu jedino proizlazi iz činjenice da imaju zajedničkog idejnog autora, ozloglašenog ekscentrika kojemu se sudi za ubojstvo žene i čije povremene rantove na LKML o proguravanju svog alpha-quality fs-a (reiser4) u mainline kernel ušutkavaju ratoborni RHAT developeri.

S obzirom da si prvotno spomenuo reiserfs, a sad iznebuha od tko zna odakle vadiš reiser4, možda bi prvo bilo dobro da za početak raščistiš sa terminologijom.

Mislim smiješno je i uoće spominjati usporedbu NTFS-a i reiser4, kad ovaj potonji ima prvo da evoluira iz pingvinskog projekta u produkcijski stadij (koji komercijalni linux vendori po defaultu koriste reiser4? Baš nijedan? :)

BTW: na nekoliko dokumenata koje sam okrznuo pogledom letimičnim guglanjem za reiser4+transaction pojmovima, baš nigdje nisam naišao na opisan formalni API sa primjerima koji dozvoljava transakcijsku semantiku nad operacijama nad višestrukim datotekama, nešto u stilu:

http://en.wikipedia.org/wiki/V...echnologies#Transactional_NTFS

Dokumentacija za sys_reiser4() se čini kao gori bučkuriš od C++ template metaprogramiranja. Ima li neki API tipa:

Code:

započni_transakciju();

...standardni POSIX I/O pozivi

završi_transakciju();


ili je i to tek jedna od planiranih neimplementiranih featurez? :)

Citat:
maksvel: foreach (fs in fsarray) switch(ac/dc) ;)
Nego, ima puno testova linux-fs-ova. Ima li neki ntfs vs. linux fs?


Ne postoji "linux fs", fs je po definiciji OS-agnostic pojam. Gotovo svaki VFS-kompatibilan fs možeš na Windowsima implementirati preko IFS sučelja. Baci oko na:

http://en.wikipedia.org/wiki/Installable_File_System

http://en.wikipedia.org/wiki/I...ble_File_System#External_links
[ xtraya @ 22.11.2006. 18:27 ] @
Citat:
reiserfs i reiser4 su potpuno različiti filesystemi, i sličnost u nazivu jedino proizlazi iz činjenice da imaju zajedničkog idejnog autora, ozloglašenog ekscentrika kojemu se sudi za ubojstvo žene i čije povremene rantove na LKML o proguravanju svog alpha-quality fs-a (reiser4) u mainline kernel ušutkavaju ratoborni RHAT developeri


jel to znaci da treba da billa bacimo na veshala zato sto je nedavno priznao da je gledao piratske filmove i nije bio uzoran
gradjanin koji je trebao da prijavi iste policiji? hmm sto ti mislis da potencijalni ubica (podvlacim potencijalni) nema stila da napravi
filesys?

da su nesto u klanju vezano za rajzer3-4 da to znam odavno, s tim sto ni 4-rka nije doradjena do kraja

hmmm , zbilja bi bilo ok da ekipa sa advokacy-a napravi zajednicki test vise filesys-eva koji su najdominantniji
[ bojan_bozovic @ 22.11.2006. 18:45 ] @
Transakcije u FS zaista nisu lose, ali koliko ce da to pomogne ako server ima UPS (a ima), sem da uspori stvar? Upravo su hard diskovi i najveci bottleneck koji postoji na racunaru. MS ionako malo mari za hardversku zahtevnost svoga sistema, i zato se i kritikuje.

Jos je to predvidjeno za desktop sistem, a secas se cynique kako si me ubedjivao da korisnik na desktopu nema potrebe da ogranicava resurse procesima? Treba mu ACID fs da se malware i porno filmovi ne pogube, medjutim
[ xtraya @ 23.11.2006. 00:27 ] @
Citat:
MS ionako malo mari za hardversku zahtevnost svoga sistema, i zato se i kritikuje.


ma jok,najnovija ATI-NV karta od 500 evra ce da ti sluzi da vrtis desktop u krug u aeru i budes srecan kako klizi po ekranu

smejurija...
[ mulaz @ 23.11.2006. 00:55 ] @
zar nije reiserfs brzi od NTFS-a?
[ degojs @ 23.11.2006. 03:34 ] @
Citat:
ma jok,najnovija ATI-NV karta od 500 evra ce da ti sluzi da vrtis desktop u krug u aeru i budes srecan kako klizi po ekranu

smejurija...


Za šta će da ti služi na Linuxu ta kartica? Ni igrice..

Inače, Aero radi super i na mnogo jeftinijim karticama. Kod mene Vista RC2 radi bez problema sa nVidia 6600GT/128MB AGP, a stvari mogu biti samo još bolje kako vreme prolazi i pojavljuju se bolji i bolji drajveri. Cena takve kartice je oko $120, pa ti vidi šta pričaš, po običaju..
[ xtraya @ 23.11.2006. 08:37 ] @
ma vazi, kapiram ja da si ti sminker stari, nemoz bez shadowed ikona i show window while draging

opet mi nije jasna svrha aera, da napravim od desktopa kocku pa da svaki prozor stavim na stranicu kocke i onda
da budem srecan vrteci kocku? a u pozadini da se desktop 3d pomera, kao da sam u svemiru , sa sve zvezdicama i
starwars ratnim brodovima...

hehe,degejs kicherica...
[ cynique @ 23.11.2006. 12:15 ] @
Citat:
xtraya: jel to znaci da treba da billa bacimo na veshala zato sto je nedavno priznao da je gledao piratske filmove i nije bio uzoran
gradjanin koji je trebao da prijavi iste policiji? hmm sto ti mislis da potencijalni ubica (podvlacim potencijalni) nema stila da napravi filesys?


Ne kažem ja da nije u stanju, već povlačim paralelu da je jedina sličnost između reiserfs i reiser4 ta što imaju istog idejnog začetnika, dok se internom arhitekturom mnoooogo razlikuju. Ti si spomenuo kao "reiserfs v4", kao da je u pitanju dodatak nekoliko missing featurez is starog "reiserfs v3", iako se u biti radi o potpuno drugačijem fs-u napisanom from scratch :)

Osim toga, (ne)zastupljenost reiser4 u komercijalnih linux vendora sama po sebi govori o njegovoj (ne)kvaliteti.

Citat:
hmmm , zbilja bi bilo ok da ekipa sa advokacy-a napravi zajednicki test vise filesys-eva koji su najdominantniji


Fs-ove je užasno teško testirati, i zahtijeva jako puno znanja arhitekture OS-eva na kojima se testira. Obično ljudi rade sintetičke benchmarke i onda izvode zaključke kao "taj i taj je brz u stvaranju/modifikaciji jakog velikog broja malih fajlova" i sl. Masu file I/O operacija današnji OS-evi keširaju u memoriji, bez da "taknu" 1000+ puta sporiji disk, a redovito različiti OS-evi su po defaultu različito tune-ani do kojeg praga toleriraju fs cache sa nekoliko desetaka delikatnih kernelovih parametara...

Uostalom, bolje je jednostavno nabrajati featurez koje NTFS ima, a reiser3/4 nemaju, zar ne? :D

Citat:
bojan_bozovic: Transakcije u FS zaista nisu lose, ali koliko ce da to pomogne ako server ima UPS (a ima), sem da uspori stvar? Upravo su hard diskovi i najveci bottleneck koji postoji na racunaru. MS ionako malo mari za hardversku zahtevnost svoga sistema, i zato se i kritikuje.


TxNTFS se ne koristi osim kroz eksplicitan transakcijski API. Recimo Windows Installer 4.0 u Visti ga koristi za atomičku instalaciju programa, kao i Windows Update komponenta za atomičko instaliranje OS updates. RDBMS portovima na Windowsima će također biti poprilično olakšan posao :)

Citat:
Jos je to predvidjeno za desktop sistem, a secas se cynique kako si me ubedjivao da korisnik na desktopu nema potrebe da ogranicava resurse procesima? :) Treba mu ACID fs da se malware i porno filmovi ne pogube, medjutim :)


Pa sam si rekao - serveri obično imaju UPS, desktopi nemaju i ovo im je puno potrebnije :) Osim toga Kernel Transaction Manager se može koristiti za distribuirani spanning transakcije na više računala u mreži via DTC, tako da ima logike i da se odgovarajuća infrastruktura implementira i na klijentu.
[ xtraya @ 23.11.2006. 15:45 ] @
Citat:
s-ove je užasno teško testirati, i zahtijeva jako puno znanja arhitekture OS-eva na kojima se testira. Obično ljudi rade sintetičke benchmarke i onda izvode zaključke kao "taj i taj je brz u stvaranju/modifikaciji jakog velikog broja malih fajlova" i sl. Masu file I/O operacija današnji OS-evi keširaju u memoriji, bez da "taknu" 1000+ puta sporiji disk, a redovito različiti OS-evi su po defaultu različito tune-ani do kojeg praga toleriraju fs cache sa nekoliko desetaka delikatnih kernelovih parametara...


a da se igramo realnih uslova? gasenja/paljenja do momenta prve greske, prvog ostecenog fajla,prvog kraha sistema i uspesnog pa neuspesnog oporavka .... itd...

mislim, mozda to nema smisla, ali se takve situacije realno desavaju...
[ bojan_bozovic @ 23.11.2006. 17:59 ] @
Citat:
mislim, mozda to nema smisla, ali se takve situacije realno desavaju...


gde se to desava? gde nema ni para da se UPS kupi? A bas ozbiljan server ima i redundantno napajanje. Transakcioni FS samim tim nije zaista revolucionarna novina, mada je vrlo lepo videti da Microsoft inovira. Da ti napomenem da OSS community ne inovira, imaju JFS, XFS sve je to OK, ali to nisu sami pisali
Inovira se po univerzitetima (Xen) svakako, samo Linus nije dovoljno uzeo od Tannenbauma

jednom sam koristio Reiser BTW i necu vise nikad. Gubitak podataka je nesto sto je neoprostivo.
[ xtraya @ 24.11.2006. 01:35 ] @
Citat:
gde se to desava? gde nema ni para da se UPS kupi?


ahaha, a ne desava se jel? hoces da kazes da ama bas svaki racunar na ovom svetu ima ups? svakom lap topu valja baterija? u svim zemljama struja je po standardu?

ma daaaj....

ja sam jednom licno uspeo da spucam reiser3 , glupirajuci se sa MBR, pa nisam mogao da ucitam kernel nikako... sa rescue diskom sam sve vratio within a minute.... i to je samo jednom za sve ove godine da mi se desio neki problem (osim crkavanja nekih diskova loseg kvaliteta (maxtori uglavnom)) ... a o BillBlowsima i KrshTFS-u? hahahah nije bas da crkava svaki dan, ali malo malo pa sector truncated...ali nije strasno...
[ NastyBoy @ 24.11.2006. 02:13 ] @
Citat:
a o BillBlowsima i KrshTFS-u? hahahah


Da, zaista je smeshno to shto pishesh
[ tdjokic @ 24.11.2006. 02:32 ] @
Off topic, pardon, vrlo pardon :

degojs, jednom prilikom si rekao kako je prelazak sa kuglastog na opticki mis vrlo lep, pravo olaksanje. Evo, pre par dana sam ga i ja kupio i stvarno je super. Jos ne mogu da se naviknem, ruka mi nije slobodna, pokrecem ga oprezne, nesigurno - sve ocekujem da pocne ono krkljanje, kad se djubre nakupi na mehanickom mehanizmu misa sa kuglicom, sto me je strasno nerviralo.

S tim u vezi evo i moje shale: ""Kako pokrenuti optickog misa pod Linuxom?" Pa, upalis racunar." Zaista je bilo tako, bez problema se pokrenuo. Radi tockih, cak i neke dodatne fore tockica rade:

Ctrl na tastauri + obrnes tockic - povecava se ili smanjuje velicina fontova u Firefoxu
Shift + obrnes tockih - ide jednu stranicu napred / nazad.

Mis je Genius NetScroll+ Mini Traveler sa PS/2 prikljuckom.
[ bojan_bozovic @ 24.11.2006. 07:40 ] @
@tdjokic

Otkrio si toplu vodu

BTW, jesi li se upitao da li os bas zna jel' se radi o obicnom ili optickom misu?
[ Džeronimo @ 24.11.2006. 08:46 ] @
@bojan_bozovic

A zašto bi OS morao da zna o kakvom je mišu reč kad miš radi?
I ja isto imam Geniusov optički miš koji se kači na USB i čim sam ga uključio u kompjuter on je istog trena proradio (znači, kao da je već bio instaliran)...
A kako je na Win? Na Win nema šanse da ga koristiš bez drajvera... jeste da novije verzije Win-a dolaze s drajverima za njega, al' nije to to jer moraš da čekaš da ga Win prepozna, pa da nađe odgovarajući drajer... i na kraju opet moraju da se instaliraju drajveri s CD-a jer neki dugmići ne rade.
[ bojan_bozovic @ 24.11.2006. 09:19 ] @
Nisi shvatio ironiju? Pa opticki se mis ne razlikuje od obicnog sa druge strane utikaca. I DOS ce koristiti opticki mis na PS/2 portu naprimer.

Ne pricaj mi molim te da na Windowsu treba drajver! Na windowsu radi, eto moj na PS/2 portu i to na Win98 bez dodatnih drajvera, kojih zaboga, mora biti! A ajde koristi graficku tablicu na Linuxu please Imam ovde i graficku tablicu, radi tako sto ne radi A o softveru kvaliteta Corel paintera necemo ovom prilikom, to bi bilo isuvise za tebe

I jos otkad podrska za hardver nije domen hardver vendora? Pa to svi podrazumevaju sem oni koji pljuju Windows uz vetar
[ Džeronimo @ 24.11.2006. 10:33 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Na windowsu radi, eto moj na PS/2 portu i to na Win98 bez dodatnih drajvera, kojih zaboga, mora biti!

Ajde pročitaj još jednom šta sam gore napisao. Pričao sam za miša koji se kači na USB (a kolko ja znam, na Win98 ne možeš da koristiš USB ako ne instaliraš drajvere), a ne na PS/2 port...

Citat:
bojan_bozovic: A o softveru kvaliteta Corel paintera necemo ovom prilikom, to bi bilo isuvise za tebe

Za mene bi bilo suviše? Mislim da je obrnuto... nisam ja pisao po forumu kako Mac ne valja, nego ti (još si napisao i da mu želiš istu sudbinu kao Titaniku), a sad ovde navodiš programe pravljene za njega kao neku prednost Win-a... stvarno mi nisi jasan. To je isto ko kad bi nekom arhitekti pričao kako je on loš arhitekta, a onda da dovedeš majstore da ti naprave identičnu vikednicu kao on što ima i koju je sam projektovao, pa posle da pričaš tom istom arhitekti kako ti imaš mnogo dobru vikendicu.
[ bojan_bozovic @ 24.11.2006. 10:46 ] @
Pravljen za njega? To sto je mozda originalan Painter napravljen prvo za Mac pre deset godina nesto znaci? Za danasnje Corel, a i Adobe proizvode Windows je prva platforma za koju se razvija. Dalje, Apple nije napravio Painter, ili mozda gresim? Prvi painter je napravila firma fractal design koja ne postoji vise, a ne Apple. Zato sto je Apple bio tako dobar u pravljenju stvari ne prave vise ni ploce vec koriste 3rd party Intel ploce, a ni sopstveni OS 9 vec prekopirase BSD. A zelim im sudbinu Titanika, jer look & feel prodaju skupo onima koji su u zabludi da toliko vredi.
[ Džeronimo @ 24.11.2006. 12:42 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Zato sto je Apple bio tako dobar u pravljenju stvari ne prave vise ni ploce vec koriste 3rd party Intel ploce

Odakle ti ideja da Apple ne pravi klavitetne stvari? To što sada koriste 3rd party komponente ne znači da su Mac-ovi pre bili loši. Evo, naprimer, jedan moj komšija ima Mac koji je kupio krajem osamdesetih, a do dan danas, kako on kaže, nije imao ni najmanji kvar. Voleo bih da vidim kako radi neka leva PC konfiguracija (znači ne brandname, nego običan PC, sastavlje u nekoj obližnjoj prodavnici) posle nekih 20 godina (ako uopšte može da radi).

Citat:
bojan_bozovic: look & feel prodaju skupo onima koji su u zabludi da toliko vredi

Nije niko u zabludi, nego ti ne shvataš da postoje različiti kompjuteri za različite ljude. Nekim ljudima je kvalitet na prvom mestu, a nekima je cena na prvom mestu. Postoji izreka "Nisam dovoljno bogat da bih kupovao jeftine stvari", tako da nije uvek najbolje rešenje ono najjeftinije. Pogledaj kolko bi koštao neki brandname PC sastavljen od sličnih komponenti kao i neki Mac, uporedi cene s tim Mac-om, pa ćeš da vidiš kolka je razlika u ceni (otprilike isto koštaju). Ako ti misliš da je konfiguracija sastavljena od nekih tamo levih komponenti u nekoj maloj prodavnici bolje rešenje od brandname mašine (koju sastavljaju profesionalci i koja se testira na sve i svašta) i da su ljudi u zabludi zato što kupuju brandname mašine, onda stvarno ne znam šta da ti kažem. Jeste da nemaju svi pare da kupuju najkvalitetnije stvari, al' je mnogima kvalitet mnogo bitniji od cene, tako da u većini slučajeva kvalitet u potpunosti opravdava cenu. Toliko o skupoći.
[ NastyBoy @ 24.11.2006. 13:22 ] @
Citat:
Za danasnje Corel, a i Adobe proizvode Windows je prva platforma za koju se razvija.


Kazhi to Adobe-ovom Lightroom timu - iz nekog razloga je prva public Beta verzija bila Mac only.

Tvoje perzistentne napade na platformu koju ochigledno ne poznajesh bolje da ne komentarishem... "Prekopirashe BSD"... jesi chuo nekad za xnu? Barem tebi kao notornom BSD-ovcu treba da je drago ako neko odluchi da koristi BSD u bilo kojoj meri.
[ bojan_bozovic @ 24.11.2006. 15:26 ] @
Citat:
Odakle ti ideja da Apple ne pravi klavitetne stvari? To što sada koriste 3rd party komponente ne znači da su Mac-ovi pre bili loši.


Stavi naglasak na proslo vreme.

Citat:
Tvoje perzistentne napade na platformu koju ochigledno ne poznajesh bolje da ne komentarishem... "Prekopirashe BSD"... jesi chuo nekad za xnu?


Jesi li ti cuo za CMU Mach i MachTen?
xnu je baziran na Machu ali ne pokrece kernel u user modu - a to su na Carnegie-Mellon univerzitetu postigli sa 4.3BSD jos pocetkom devedesetih. Samim tim osnovne stvari zbog koje zelis mikrokernel, da sto vise koda izbacis iz kernel moda, nema.

Citat:
Barem tebi kao notornom BSD-ovcu treba da je drago ako neko odluchi da koristi BSD u bilo kojoj meri.


Zasto?

U krajnjoj liniji nisam ja taj koji mora sebe da pravda zato sto nije kupio duplo jeftiniji komp koji radi posao. Prema brand name PC-jima imam isto misljenje.

Dakle,ovaj, znam Apple marketing bas kao sto je G4 Mac bio brzi od Xeona, tako je i OS X microkernel Mach based, samo sto ne postigose ono za sta microkernel sluzi.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 24.11.2006. u 16:51 GMT+1]
[ NastyBoy @ 24.11.2006. 18:24 ] @
@ bozovic:
Vazhno je da smo ustanovili da preko argumenata koji obaraju tvoje tvrdnje prelazish veoma lako, k'o onomad kad si uporno boldovao "ofcourse it runs NetBSD" i nabedjivao ljude u smeshne stvari, i pored dokaza.

Elem, k'o i obichno rasplinuo si se na gomilu strana i ni na shta nisi odgovorio.
O kernelu Mac-a uopshte ne zhelim da raspravljam, jer nije tema (a ni lichno nemam preterano visoko mishljenje o istom). Pomenut je xnu samo iz razloga shto ubacujesh BSD i tamo gde mu nije mesto, naravno samo kad ti odgovara. Pre nego krenesh u dalje rasprave o tome shta je Apple uradio sa kernelom, od koga je shta uzeo itd. bolje prochitaj ovu knjigu.

Shto se tiche onog "nisam ja taj koji mora sebe da *pravda* zato sto nije kupio duplo jeftiniji komp koji radi posao" - nadji mi vlasnika Mac-a ili kvalitetnog brand-name PC-a, koji ima potrebu da se pravda zbog bilo chega. Mislish da je Mac skup u apsolutnoj kategoriji? OK, imaj svoje mishljenje, bez obzira na neutralna poredjenja cena i pogodnosti koje dobijesh kupovinom Apple-ove robe. Tvoja stvar, sklapaj svoje mashine kod komshije Pere ako zhelish, ja cu i dalje da kupujem Mekove and all is well.
[ bojan_bozovic @ 24.11.2006. 18:30 ] @
Kojih argumenata? Da je Apple hardver nesto ekstra?
Koje tvrdnje, da je xnu pokrece OS u userlandu (i da samim tim ne pricaju o njemu samo zato sto "mikrokernel" zvuci so space age)?

Za sve ove godine, jedino na cemu Appleu mozemo zahvaliti je FireWire. Uporedi Apple sa firmom koja zaista inovira.

Mozda je lakse priznati da necemo a to je Amiga sindrom.

Trebas znati da cu prvi podrzati Apple ako i kada prestanu prodavati m.. za bubrege, preskupo i ne toliko upotrebljivo kao konkurentni proizvodi . Cak i Nano, pa uporedi ga sa nekim drugim MP3 plejerom koji ne moras da koristis preko iTunes
Jedino umeju da deru kupce, zasto Nano mora da se koristi preko iTunes? zasto u novi Mac ne moze da se ubode obicna graficka karta nego skuplja za mac?
http://www.beyondvc.com/2005/11/ipod_battery_su.html

Srecan kupac

Citat:

In our family, we have gone through 2 other iPods where the battery just dies out after a year, conveniently after the warranty is over. If you want Apple to replace the battery it costs you another $59 (used to be $99 but it seems Apple has gotten a little smarter about not pissing off its customers) or if you want to do it yourself, you can go to places like Sonnet and buy a new battery for $29.95 which is what I am going to do now. Another iPod generated significant feedback and did not play after about 15 months to which I would have had to send it to Apple and get charged $250 for a repair fee. Why would I pay $249 for an ipod repair or $199 for an iPod mini repair if I can get a new one for $199?


hehehe....

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 24.11.2006. u 19:54 GMT+1]
[ NastyBoy @ 24.11.2006. 19:39 ] @
Da se ne ponavljam, prochitaj prvi paragraf mog proshlog posta.

[ xtraya @ 25.11.2006. 02:38 ] @
Citat:
Trebas znati da cu prvi podrzati Apple ako i kada prestanu prodavati m.. za bubrege, preskupo i ne toliko upotrebljivo kao konkurentni proizvodi .


hihihi, jel i osx preskup i neupotrebljiv hahahahaha....

najbolje bi bilo da MS ne radi balls4kindeys (mooda za boobrege) job....

samo malo podsecanje iz vremena WINNT-a,2k-a,i delimicno XP-a:

ko je prodao pricu da je NT,2k workstation potpuno razlicit proizvod binarno (ne racunajuci registry) od NT,2k servera?
a onda oreily`s naprave patch pa prepravite workstation u server (sa sve logom) za 5 sekundi a razlika u ceni bila 1:3 ili 1:4
normalno ovi iz MS-a su se branili klasicnim pricama o optimizaciji...
[ bojan_bozovic @ 25.11.2006. 06:51 ] @
Citat:
hihihi, jel i osx preskup i neupotrebljiv hahahahaha....

najbolje bi bilo da MS ne radi balls4kindeys (mooda za boobrege) job....


Pa i ako radi Apple ga sije. Uvek mozes da uzivas u macu, isto sto i windows PC samo mnogo skuplje

O igricama necemo ovom prilikom
[ Džeronimo @ 25.11.2006. 10:16 ] @
Citat:
bojan_bozovic: isto sto i windows PC samo mnogo skuplje

Ti uporno ignorišeš dokaze koji obaraju te tvoje tvrdnje. Evo zašto ne možeš da upoređuješ običnu Desktop konfiguraciju s Mac-ovima:
iMac je po hardwareu koji se ugrađuje u njega najsličniji laptopovima (skoro sve je isto, samo što nema bateriju, nego se napaja iz struje).
Mac Mini isto možeš da upoređuješ s laptopovima jer je hardware koji se ugrađuje u njega mnogo sličniji hardwareu za laptopove nego za Desktop računare.
Mac Pro je radna stanica s 4 procesorska jezgra, tako da jedino možeš da ga porediš sa sličnom radnom stanicom.
Mac Book i MacBook Pro isto možeš da porediš samo sa laptopovima jer oni to i jesu.

Pogledaj kolko koštaju slični laptopovi i radne stanice, pa uporedi cene.

Citat:
bojan_bozovic: O igricama necemo ovom prilikom

Za onog kom su igrice najvažnjija stvar na kompjuteru jeste bolje da sam sastavlja konfiguracije (zbog niske cene), pošto će za par godina da promeni računar (da bi mogo da igra najnovije igrice). Brandname mašine se kupuju da bi radile na znatno duže staze i za mnogo ozbiljnije stvari, tako da je ljudima koji ih kupuju mnogo bitniji kvalitet i stabilnost mašine, nego neka tamo ultra-zahtevna igrica koja treba da izađe za 2 - 3 godine. Zato i postoje različiti kompjuteri, za različite ljude i različite potrebe.
[ bojan_bozovic @ 25.11.2006. 10:49 ] @
Oces da kazes da je Mac Pro jeftiniji od normalne SMP Xeon konfiguracije sa Tyan ili Supermicro plocom? Vazi, veruj sta zelis. Mozda je skup kao i Dell, ali ni ovaj ES ne radi na brand-name kompu. A za ostalo, sem laptopova koji jesu konkurentni, to sto koriste delove za laptop nije opravdanje, jer i obicni delovi rade sasvim dobro, zar ih ja tera da koriste delove za laptopove koji su skupi? Dakle, ne mozes zameriti sto Apple ne uporedjujem sa brand name PC-jem, vec sa skalapanim koji je adekvatan za isti posao. Ako pazljivo biras komponente sklapani PC ce ti biti i kvalitetniji od brand name, dakle, kada se ne stedi.

Ako bas hoces da das 6000 evra ili koliko za MacPro, i hoces i brand name, bolje uzmi Dell dual xeon, otprilike isto kosta a moci ces i da se poigras na njemu, trebalo ti ili ne. dakle, sta je bolje, Dell dual Xeon ili MacPro, jednostavno pitanje?

Dalje, ako ti MacPro treba za server sta ce mu onakva graficka karta? Kod PCja moze i Quadro FX a moze i nesto integrisano prema potrebi

Ovaj, kao sto na prethodnoj stranici napisah, ne mrzim Apple (niti firmu mogu da mrzim) vec ono sto radi, prodaje sasvim obicne PC-je za extra pare, kao i Alienware naprimer, tj u sustini naplacuje samo dizajn. A o iPodu Nano sam rekao sta sam imao, bilo koji drugi (Creative npr.) MP3 plejer je bolje resenje.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 25.11.2006. u 12:10 GMT+1]
[ NastyBoy @ 25.11.2006. 11:39 ] @
Citat:
to sto koriste delove za laptop nije opravdanje, jer i obicni delovi rade sasvim dobro, zar ih ja tera da koriste delove za laptopove koji su skupi?

Komedija. Pa ti stvarno nikad nisi ni video novijeg Mac-a u 3D.

Citat:
Ako bas hoces da das 6000 evra ili koliko za MacPro, i hoces i brand name, bolje uzmi Dell dual xeon, otprilike isto kosta a moci ces i da se poigras na njemu, trebalo ti ili ne. dakle, sta je bolje, Dell dual Xeon ili MacPro, jednostavno pitanje?


6000 evra... o bozhe... cena MacPro-a je oko 2200 evra. Takve mashine niko normalan ne kupuje da bi se "poigrao".
Shta je bolje kupiti - imash gomilu testova na netu koji porede bash Dell i MacPro. Generalni zakljuchak je da je Mac jeftiniji, od neznatno do $x000. Ko ima imalo mozga uzeo bi MacPro, i odvojio jednu particiju za Win, da bi, jel'te, poigrao.

Citat:
Ako pazljivo biras komponente sklapani PC ce ti biti i kvalitetniji od brand name, dakle, kada se ne stedi.


Riiiight... Koliko ce te koshtati taj PC na kom se "ne shtedi"? Bice znatno jeftiniji od brand name PC-a? Ne bih rekao. Pazhljivo sam gledao unutrashnjost MacPro-a, a i pre par dana sam otvarao ovaj Dell Core2Duo koji imam na poslu. Teshko cesh onako neshto sklopiti sam, mislish da su njihovi dizajneri sve sami paceri i da ce "to Mika u podrumu sklopiti mnogo bolje za male pare"? Heh, funny :)
O garanciji da ne pricham.
[ bojan_bozovic @ 25.11.2006. 14:01 ] @
Kad je Mac jeftiniji onda se kupuje naravno.

A sto se cene tice, 8Gb varijanta sa 1Tb diska ti je 6000 evra ne mogu sada da trazim gde nadjoh. Evo sad sam na Apple sajtu 3.0GHZX2 2 diska 500Gb 20" ekran 8Gb RAM $7094.

Da to sam sklapam, bar bih $1000 ustedeo.

Citat:
Komedija. Pa ti stvarno nikad nisi ni video novijeg Mac-a u 3D.


Da ima dobre graficke, a sta ako ne zelim ni 7300 GT za server, sta onda? Samim tim, nejasno mi je sta si zeleo reci, da PC ima losije graficke?

Dakle, ne govori o brand name PCjima, cene ne pamtim napamet, ali i oni isto deru. A to ne volim.

Evo sad cu da sklapam konfiguraciju:
http://www.supermicro.com/prod...rboard/Xeon/E7501/X5DP8-G2.cfm
ploca $650
Xeon 3.2 GHz 1066MhZ FSB dualcore dva procesora po $400 - $800
8 Gb ECC DDR2 4x2Gb ili 4x$500 = $2000
2x Barracuda ES U320 SCSI (ploca nema SATA cini mi se) 750GbX2 2x$500
gde smo, na $4450

Kuciste i graficka jos $500 i 20" LCD $900 imamo $5850 ajd nek je $6000.

mam 3.2GHz umesto 3.0GHz procesore i SCSI umesto SATA i 1.5Tb diska umesto 1Tb.

I ustedeo sam.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 25.11.2006. u 15:43 GMT+1]
[ Džeronimo @ 25.11.2006. 14:34 ] @
Citat:
bojan_bozovic: to sto koriste delove za laptop nije opravdanje, jer i obicni delovi rade sasvim dobro, zar ih ja tera da koriste delove za laptopove koji su skupi?

A to što ne može da stane obična grafička kartica u kućište za tebe nije bitno? Apple-ovi desktop kompjuteri su iMac i Mac Mini, al' to što se zovu desktop kompjuter ne znači i da imaju veliko kućište. iMac izgleda kao normalan TFT monitor, samo što je iza ekrana smešteno sve (od procesora, pa sve do napajanja), a Mac Mini može da stane u džep (dimenzije su oko 15x15x5 cm) i sve, osim napajanja, je smešteno u to malo kućište. Kako onda možeš da staviš običnu grafičku u neki od ovih modela?

Citat:
bojan_bozovic: Dalje, ako ti MacPro treba za server sta ce mu onakva graficka karta?

Radna stanica i server nije isto. Da si potražio malo po Internetu šta je Mac Pro, znao bi za šta služi i šta će mu toliko jaka grafička. Mac Pro se uglavnom koristi za video produkciju (al' ne za neki kućni filmić, nego za pravljenje visokobudžetnih filmova), a ta grafička kartica služi se priključe ogromni monitori visoke rezolucije, a ne za igrice.
[ bojan_bozovic @ 25.11.2006. 14:51 ] @
Citat:
Radna stanica i server nije isto. Da si potražio malo po Internetu šta je Mac Pro, znao bi za šta služi i šta će mu toliko jaka grafička. Mac Pro se uglavnom koristi za video produkciju (al' ne za neki kućni filmić, nego za pravljenje visokobudžetnih filmova), a ta grafička kartica služi se priključe ogromni monitori visoke rezolucije, a ne za igrice.


Da, znam da nisu isto. V. gore supermicro plocu, mogu da je nabijem i u 2U rackmount kuciste ali i za workstation. Da li to Apple ima? Ne? Zasto je skup?
To vazi i za Dellove. Vidi gore, kupovina Applea nije bas isplativa, a to vazi i za sve ostale brand name kompove. Sta placam onda? Ime?

Dalje, komp gore nije budzevina vec je prva liga. Mozete li reci "to je sklapano, to ne valja"?
[ Džeronimo @ 25.11.2006. 17:00 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Da li to Apple ima? Ne? Zasto je skup?

Nisam ovo baš najbolje razumeo. Šta nema? Server? Ako misliš na server, ima onaj Xserve. Osnovna konfiguracija je oko 3000 $, a može da se bira i procesor i memorija i hard disk... a tu su i razne pogodnosti.
[ bojan_bozovic @ 25.11.2006. 17:37 ] @
Bah! Sustina je da Apple ne moze da prezivi deruci kupce, zasto ne ponudi svoj OS za obicne PC-je i ne konkurise malo Microsoftu? Takva konkurencija moze samo pomoci da krajnji korisnici dobijaju bolje proizvode. Ovako OSX je vezan za firmirane Apple PC-je (jer su PC-ji zaboga!), i ne predstavlja konkurenciju MS-u. Da Apple eventualno razdvoji deo koji pravi OS i softver I onaj za iPodove od onoga koji pravi PC-je uticao bi pozitivno na trziste (i mislim da bi se onda videlo ko pravi pare, bez obzira koji deo Applea ne funkcionise dobro, ostali ne bi trpeli zbog toga). PC je vece trziste od Macova, ni Bil gejts se ne bi obogatio da je prodavao SW za platformu koja ne zauzima veci deo trzista (a PC-ji zauzimaju veci deo trzista ne zbog MS, nego zato sto imaju modularnost i zato sto su relativno jeftini, na hiljade proizvodjaca moze praviti medjusobno izmenjljiv hardver). Vec su priznali da su pogresili sto nisu koristili zastupljeniju Intel platformu, jer je hardver jeftin, ne zbog drugih stvari! Mozes napraviti komp koji ce biti brzi od PC-ja, ali po kojoj ceni? Masovna proizvodnja i konkurencija su ono sto cene tera nadole. Apple model poslovanja je bio identican IBM-ovom osamdesetih, i SW i HW od istog vendora sto nije dobro jer konkurencije prakticno nema i cene su visoke, pa predjose na Intel, ne zato sto ne moze bolje ili brze (IBM mainframe procesori za po osam jezgara su mnogo brzi), vec zato sto ne moze jeftinije.

Ovde se i vidi da Apple ne mrzim, vec samo njihov vendor lock-in. OSX moze da konkurise Microsoftu na desktop trzistu, a svaka konkurencija na ovakvom desktop trzistu je dobra jer ce isto da pokrene iz ucmalosti. Da MS ima konkurenta Vistu bi smo odavno koristili.
[ nkrgovic @ 25.11.2006. 17:44 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Da, znam da nisu isto. V. gore supermicro plocu, mogu da je nabijem i u 2U rackmount kuciste ali i za workstation. Da li to Apple ima? Ne? Zasto je skup?
To vazi i za Dellove. Vidi gore, kupovina Applea nije bas isplativa, a to vazi i za sve ostale brand name kompove. Sta placam onda? Ime?

Dalje, komp gore nije budzevina vec je prva liga. Mozete li reci "to je sklapano, to ne valja"? :)

Ja mogu. Necu ulaziti u workstation market, ali cu ti reci moja iskustva sa serverima:

To sto ces tako ustedeti par stotina dolara ce te ujesti za zadnjicu cim prva komponenta prestane da radi. Mozda ti se to nece desiti ako kupis jedan server, ali ako imas 20 razlika je ogromna: sa 20 servera jedan ne radi svaka 2-3 meseca, pa se lepo provedi objasnjavajuci supermicro-u da ne radi ploca, a oni tvrde da ti ne radi procesor, ili graficka, ili sta god...

Podrska je glavni problem i glavni razlog zasto se isplati kupiti brand spravu: kad sve kupis na jednom mestu i ako nesto ne radi kukas njima i miran si: oni to imaju da rese kako znaju i umeju. Em je garancija uvek duza (dobices 3 godina na parts & labour, na celu spravu), em su reklamacije mnogo lakse. Pre jedno godinu i po mi je jedan hard u Sun-ovom PC serveru poceo da otkazuje : sistemska dijagnostika mi je napljuvala po syslog-u nesto tipa "disk ce mozda da crkne za... greska... " tako nesto. Pozvali smo ih i rekli im to. Posle 5 minuta price (nisam ja pricao vec lik iz ISP-a u US gde se to desava), je stigao sledeci odgovor: OK, novi drive ce biti poslat, overnight, veceras. Molim vas da nam ovih dana posaljete nazad stari. :) Pri tom, disk je RADIO, samo je dijagnostika javljala da ce mozda da crkne :). Da se to desilo na toj tvojoj spravi seagate bi ti rekao da pitas supermicro, supermicro bi rekao da nije do njih, a nov disk bi dobio KAD taj crkne, pa ga odneses nazad :).

Odrzavanje sprava koje ti zamisljas da su iste jednostavno kosta mnogo vise. Pocev od toga da moras imati svoj (i to povelik) stok rezervnih delova, dotle da ti to najcesce povacava broj zaposlenih - jer to neko mora da radi. Ovo drugo, najcesce, kosta MNOGO vise nego razlika u ceni za HP ili Sun server, od tog tvog... :)

I da: Doticni ZCR RAID je krs, podrska za Linux je bagovita za za *BSD i Solaris je nema. :). Takodje, taj Apple u cenu, pored podrske, uracunava i brdo softvera, plus podrsku nezavisnih ISV-ova....
[ bojan_bozovic @ 25.11.2006. 17:50 ] @
Zasto? Ako mi treba supermicro server (a to znaci da npr. imam sajt koji ima deset puta vise poseta od ES, najmanje), zasto ne bih kupio dva odjednom, umesto da se nadam da ce neko tamo resiti moj problem? I ServerIron takodje. Lepo i redundantno. A sto se ploce tice moze i Tyan.
[ nkrgovic @ 25.11.2006. 18:05 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Zasto? Ako mi treba supermicro server (a to znaci da npr. imam sajt koji ima deset puta vise poseta od ES, najmanje), zasto ne bih kupio dva odjednom, umesto da se nadam da ce neko tamo resiti moj problem? I ServerIron takodje. Lepo i redundantno. A sto se ploce tice moze i Tyan.


A kako si onda tacno ustedeo? Sad mislis da ces kupiti 2 servera jevtinije nego jedan redundantan brand name server? :)

Uglavnom, ne treba da se nadas da ce neko resiti tvoj problem: kad platis takav server ti si platio da ti neko resava te probleme. Razlog da to platis je bas da to ne bi radio sam. Jednostavno, mnogo je jevtinije da platis da to neko drugi radi, nego da ti to radis sam, placajuci dodatne zaposlene samo zbog toga.
[ bojan_bozovic @ 25.11.2006. 18:11 ] @
Citat:
A kako si onda tacno ustedeo? Sad mislis da ces kupiti 2 servera jevtinije nego jedan redundantan brand name server? :)


Brand name /= redundantno. Osim ako ne ukljucuje i on-site garanciju. Da li dobijam on-site garanciju kad kupim Apple? Apple i ne ide na to da konkurise Sunu i IBM-u, cini mi se, vec PC-jima, tako da sistem da je sve od jednog vendora nije dobar.
[ nkrgovic @ 25.11.2006. 18:19 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Brand name /= redundantno. Osim ako ne ukljucuje i on-site garanciju. Da li dobijam on-site garanciju kad kupim Apple? Apple i ne ide na to da konkurise Sunu i IBM-u, cini mi se, vec PC-jima, tako da sistem da je sve od jednog vendora nije dobar.

Postoje redudantni, brand name, pc-based, serveri. To nema veze sa on-site garancijom. Ne pricam o apple-u, vec o serverima.

Citat:
bojan_bozovic: V. gore supermicro plocu, mogu da je nabijem i u 2U rackmount kuciste ali i za workstation.

Ti si rekao da je ovo isto sto i brand server, secas se? :)
[ bojan_bozovic @ 25.11.2006. 18:26 ] @
Da ali su i skuplji to je sigurno. Dalje ne vidim da je ova moja solucija gore losa za te pare (da nagadjam, oko $20000), s obzirom da imam load balancing, mozda gresim, a? Na sta si konkretno mislio? PC-based, a radii ako procesor crkne? Npr. Sun T1 bazirani serveri jesu dobri, ali nece raditi ako dodje do najgoreg.
[ Džeronimo @ 27.11.2006. 09:55 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Zasto ne ponudi svoj OS za obicne PC-je i ne konkurise malo Microsoftu? Takva konkurencija moze samo pomoci da krajnji korisnici dobijaju bolje proizvode.

Bolje? Mislim da je obrnuto...
Kako da se napravi dobar OS za nešto što se i ne zna šta je? U PC svetu ne postoje nikakvi standardi, tako da mora da se podržava brdo ko-zna-kakvog hardwarea, a to znatno otežava razvoj OS-a i ostavlja malo vremena za napredak. Za Mac važi slogan "It just works", a kad sve već perfekto radi, onda ima vremena na pretek za razvoj novih tehnologija.

Ne može neko da traži i podršku za jeftin hardware i najnovije tehnologije jer je to neizvodljivo.

Pogledaj Win... 21. vek, a za njega je DVD još "nova tehnologija" (ne može da se normalno koristi DVD dok se ne instaliraju 3rd party aplikacije za korišćenje istog)... i još je disketa "neki standard"... that's soooo '80s... al' "važno je" da WinModem (i sličan nekvalitetan hardware) radi :)

[Ovu poruku je menjao Džeronimo dana 27.11.2006. u 11:38 GMT+1]
[ bojan_bozovic @ 27.11.2006. 15:48 ] @
DVD? Radi, imas CD/DVD program za pisanje u XP, a to sto na Win2000 i starijim treba da se instalira 3rd party program za pisanje na CD/DVD ne znaci da nije podrzan no upravo suprotno. To sto si napisao je dostojno Amiga zealota (dezinformacija koja veze nema sa cinjenicama, a i sa zdravim razumom). Sto se Apple "inovacija" tice, ajde na ih nabrajamo, Firewire, i sta jos? GUI? GUI su imali Symbolics kompjuteri i Xerox Alto mnogo pre Macintosha.
[ Džeronimo @ 27.11.2006. 15:58 ] @
Citat:
bojan_bozovic: DVD? Radi, imas CD/DVD program za pisanje u XP

Kolko ja znam, na XP može jedino da se snimi običan CD bez nekog 3rd party programa, a za gledanje DVD fimlova je potreban neki 3rd party DVD player.

Citat:
bojan_bozovic: Sto se Apple "inovacija" tice, ajde na ih nabrajamo, Firewire, i sta jos?

Nisam tolko upućen u Apple inovacije, al' znam da bi korisnici PC laptopa još koristili onaj točkić da se Apple nije setio da napravi Trackpad. Nego, je l' si video novog Apple miša? Da l' postoji nešto slično za PC? :) Da dodam i da Apple nije samo pravio inovacije na polju hardwarea, nego i u samom OS-u.

Nisam tolko upućen u Apple inovacije, za to pitaj nekog Mac korisnika, al' mislim da je i ovo dovoljno.

[Ovu poruku je menjao Džeronimo dana 27.11.2006. u 17:09 GMT+1]
[ bojan_bozovic @ 27.11.2006. 16:15 ] @
Citat:
Kolko ja znam, na XP može jedino da se snimi običan CD bez nekog 3rd party programa, a za gledanje DVD fimlova je potreban neki 3rd party DVD player.

Pa sta ako ne moze bez 3rd party programa? Instaliraj Debian ili neki *BSD i opet ti cdrecord nece biti po defaultu instaliran. Na *BSD sistemima je to very much 3rd party paket (zbog GPL licenciranja npr.). Da uvidis sta si lupio.
Citat:
Nisam tolko upućen u Apple inovacije, al' znam da bi korisnici PC laptopa još koristili onaj točkić da se Apple nije setio da napravi Trackpad. Nego, je l' si video novog Apple miša? Da l' postoji nešto slično za PC? :) Apple nije samo pravio inovacije na polju hardwaream nego i u samom OS-u.

Nisam tolko upućen u Apple inovacije, za to pitaj nekog Mac korisnika, al' mislim da je i ovo dovoljno.


Nakon dvadeset godina su se dosetili da naprave mis sa vise od jednog dugmeta, zar ne? Gde su to videli, da mi je znati? :) Ako konkretno nesto mozes navesti, poput Kernel Transaction Managera u Visti ili log fajl sistema iz 4.4BSD (prva imlementacija, 1994) izvoli.
[ Džeronimo @ 27.11.2006. 16:25 ] @
Citat:
bojan_bozovic: IInstaliraj Debian ili neki *BSD i opet ti cdrecord nece biti po defaultu instaliran. Na *BSD sistemima je to very much 3rd party paket (zbog GPL licenciranja npr.). Da uvidis sta si lupio.

Nisam ja ništa lupio. Pričali smo za Mac OS X, na kom to nije 3rd party aplikacija.

Citat:
bojan_bozovic: Nakon dvadeset godina su se dosetili da naprave mis sa vise od jednog dugmeta, zar ne? Gde su to videli, da mi je znati?

Nije Apple to ni od koga video (ipak je Mac imao miša mnogo pre PC-ja). Taj novi miš je osetljiv na dodir, a umesto onog točkića ima kružić osetljiv na dodir preko kojeg možeš da pomeraš stranicu/sliku bukvalno na bilo koju stranu (a ne samo gore-dole, ko na PC). Što se neko drugi nije setio da to napravi?
[ bojan_bozovic @ 27.11.2006. 16:29 ] @
Tablicu, u smislu one koja je na laptopovima, pored misa, imao je Xerox Alto. To sto skloluje stranu umesto da pomera kursor je nesto revolucionarno, ili mala modifikacija?

To sto moze 3rd party programom da se reze DVD znaci da moze a ne da ne moze tj. da je podrzano, a ne da nije podrzano.
[ Džeronimo @ 27.11.2006. 16:33 ] @
Citat:
bojan_bozovic: To sto moze 3rd party programom da se reze DVD znaci da moze a ne da ne moze tj. da je podrzano, a ne da nije podrzano.

Al' ti tvrdiš da je PC po karakteristikama sličan Mac-u jeftiniji od Mac-a, zato sam to napisao. Kad ti na PC staviš sve programe koji ti trebaju, onda taj PC ispadne skuplji od Mac-a koji već dolazi sa programima za istu namenu (koji su bolji nego na PC).
[ bojan_bozovic @ 27.11.2006. 18:09 ] @
http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/player/plugins.aspx
http://www.download.com/CD-DVD-Burners/3150-2646_4-0.html

Jeste, jeste, kad tako kazes ;-)
[ Džeronimo @ 27.11.2006. 19:59 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Jeste, jeste, kad tako kazes ;-)

Pa je l' nije? Evo, sad si pokazao da sam u pravu. Ti programi (koje si naveo) ne dolaze uz OS, nego ih naknadno kupuješ.

A i samo si naveo 2 programa (za gledanje DVD-a i narezivanje)... gde su ostali?
[ bojan_bozovic @ 28.11.2006. 06:26 ] @
Da je jeftinije kao sto kazes, sto Mac nema vise korisnika? Tvrdis da je PC skuplji? ;-)

(Hint from Captain Obvious: SW i HW samo zajedno rade) ;-)
[ Džeronimo @ 28.11.2006. 09:40 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Da je jeftinije kao sto kazes, sto Mac nema vise korisnika?

Nisam rekao da je apsolutno jeftinije, nego da je Mac jeftiniji od sličnog PC računara u istoj klasi. Ni procenat takvih PC računara nije baš nešto veliki.

Citat:
bojan_bozovic: SW i HW samo zajedno rade

Jeste, rade zajedno, al' ne možeš da koristiš HW bez SW-a i obratno.
[ bojan_bozovic @ 28.11.2006. 14:17 ] @
Citat:
Citat:
bojan_bozovic: SW i HW samo zajedno rade

Jeste, rade zajedno, al' ne možeš da koristiš HW bez SW-a i obratno.


Zezas, pa ponavljas me? SW i HW samo zajedno rade odnosno SW i HW ni u kom slucaju odvojeno ne rade.

Hint from Captain Obvious: Cena kompletnog resenja se dobija zbrajanjem cene softvera i hardvera

[ Džeronimo @ 28.11.2006. 15:07 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Hint from Captain Obvious: Cena kompletnog resenja se dobija zbrajanjem cene softvera i hardvera

Čoveče, pa ja ti to sve vreme i pričam (pogledaj nekoliko poruka iznad). Kako onda može PC koji je sklapan u nekoj maloj prodavnici da bude jeftiniji od Brandname mašine?

[ bojan_bozovic @ 28.11.2006. 15:15 ] @
A ja sklopih konfiguraciju... Koju zelis, dobijam jeftinije ako sam sklapam, ili sklapa mala firmica/radnja.