[ pancevac2006 @ 11.11.2006. 11:55 ] @
Da li neko moze da mi kaze kako treba, odnosno koje podatke MORA da sadrzi jedna faktura?
Ako mozete postavite neku blanko fakturu.

U kom programu je najbolje i naklakse da se pripremi izgled fakture, da li je to excell?

Hvala
[ neca @ 11.11.2006. 12:21 ] @
Ja svoje fakture radim u excelu.
Faktura mora da sadrzi podatke o prodavcu i podatke o kupcu.
U podacima o prodavcu treba da stoji, tvoj logo (mislim da nije skroz obavezno ali bi trebalo), naziv firme, osnovni podaci o firmi (adresa, broj telefona, pib broj, racun na koji ce novac biti uplacen, maticni broj, sifru delatnosti).
Faktura treba naravno da ima i svoj broj i datum.
Podaci o kupcu, znachi naziv firme, adresa, pib broj (sasvim dovoljno).
Nakon toga imas, deo gde ces upisati sta si prodao, znachi naziv proizvoda, kolicina, cena bez pdv-a, pdv i ukupna cena.
Potreban, ali nije obavezan ti je rok placanja.
to bi bilo to..od tih najbitnijih stvari...
ostavi mi mail na pp da ti posaljem nesto svojih faktura ako bas ne mozes nista da nadjes...

[ Davor Vlajkovic @ 11.11.2006. 12:28 ] @
http://www.poreskauprava.sr.gov.yu/sr/pdv/PravilnikRacuni.pdf
[ pancevac2006 @ 11.11.2006. 12:28 ] @
Nisam registrovan duze od dve nedelje pa ne mogu da saljem privatne poruke.
Posalji mi nesto na [email protected]

Hvala ti
[ Davor Vlajkovic @ 11.11.2006. 12:32 ] @
Poslato :)
[ pancevac2006 @ 11.11.2006. 14:00 ] @
Citat:
neca: Ja svoje fakture radim u excelu.
Faktura mora da sadrzi podatke o prodavcu i podatke o kupcu.
U podacima o prodavcu treba da stoji, tvoj logo (mislim da nije skroz obavezno ali bi trebalo), naziv firme, osnovni podaci o firmi (adresa, broj telefona, pib broj, racun na koji ce novac biti uplacen, maticni broj, sifru delatnosti).
Faktura treba naravno da ima i svoj broj i datum.
Podaci o kupcu, znachi naziv firme, adresa, pib broj (sasvim dovoljno).
Nakon toga imas, deo gde ces upisati sta si prodao, znachi naziv proizvoda, kolicina, cena bez pdv-a, pdv i ukupna cena.
Potreban, ali nije obavezan ti je rok placanja.
to bi bilo to..od tih najbitnijih stvari...
ostavi mi mail na pp da ti posaljem nesto svojih faktura ako bas ne mozes nista da nadjes...


Mail na koji mi mozes poslati neku fakturu (ali da ne moram da je platim ) je [email protected]

Hvala ti
[ neca @ 11.11.2006. 14:14 ] @
blah..zavrsih sa poslom...kuci sam...u ponedeljak cu ti poslati..mada verovatno ces se snaci do tad :)
[ Davor Vlajkovic @ 11.11.2006. 14:17 ] @
Ja radim i subotom ;)
[ neca @ 11.11.2006. 14:21 ] @
Pa i ja radim ..ali do 14 ;) posle toga se stavljam u horizontalni polozaj...:)
[ Davor Vlajkovic @ 11.11.2006. 14:45 ] @
Ta ti je dobra, još kad bi Ameri bili u istoj vremenskoj zoni sa nama... mašala!

Da se vratimo temi: ja forsiram eksportovanje dokumenata u PDF, nezavisno od toga u čemu ih pripremam. I mirna glava, ne moram da mislim da li klijent voli MS ili Open Office...
[ pctel @ 11.11.2006. 15:56 ] @
Citat:
Davor Vlajkovic: ne moram da mislim da li klijent voli MS ili Open Office...

Zasto bi neko mislio o tome? Ja sam u Open Office-u podesio da mi default format snimanja bude MS Office i onda klijent to moze da otvara sa kojim god zeli.

Faktura mora da ima takozvane "tri trojke podataka":

1) Podaci o prodavcu:
- Naziv
- Adresa
- PIB

2) Podaci o kupcu:
- Naziv
- Adresa
- PIB

3) Podaci o fakturi:
- broj
- datum izdavanja
- mesto izdavanja

[ goranvuc @ 11.11.2006. 16:00 ] @
Citat:
neca: Ja svoje fakture radim u excelu.
Faktura mora da sadrzi podatke o prodavcu i podatke o kupcu.
U podacima o prodavcu treba da stoji, tvoj logo (mislim da nije skroz obavezno ali bi trebalo), naziv firme, osnovni podaci o firmi (adresa, broj telefona, pib broj, racun na koji ce novac biti uplacen, maticni broj, sifru delatnosti).
Faktura treba naravno da ima i svoj broj i datum.
Podaci o kupcu, znachi naziv firme, adresa, pib broj (sasvim dovoljno).
Nakon toga imas, deo gde ces upisati sta si prodao, znachi naziv proizvoda, kolicina, cena bez pdv-a, pdv i ukupna cena.

E vidis, taj deo oko pdv-a i cena ne bi smeo da postoji ako nisi u PDV-u. Imas samo CENA (umesto cena bez pdv-a, pdv i ukupna cena)

Evo ti primer racuna za pausalca (ovo nije pravilo, vec samo jedna od mogucih varijanti), posto bi tebi to trebalo. Fajl u prilogu je formiran iz jednog od mojih programa koje i ja koristim za vodjenje svog poslovanja, za izradu mi je trebalo otprilike 30 sekundi.

[Ovu poruku je menjao goranvuc dana 11.11.2006. u 19:39 GMT+1]
[ neca @ 11.11.2006. 20:54 ] @
^^ Moja firma je u PDV-u tako da mi je taj deo potreban :)
inache i moje fakture su gotove za minut...u excellu je uradjen templejt za racun i napravio sam da racuna odmah PDV i da izbacuje dole krajnju cifru...misim nikakva filozofija..tako da to sve relativno ide brzo ;)
naravno...racune takodje exportujem u PDF kada ih saljem...
[ goranvuc @ 11.11.2006. 21:18 ] @
Citat:
neca: ^^ Moja firma je u PDV-u tako da mi je taj deo potreban :)
inache i moje fakture su gotove za minut...u excellu je uradjen templejt za racun i napravio sam da racuna odmah PDV i da izbacuje dole krajnju cifru...misim nikakva filozofija..tako da to sve relativno ide brzo ;)
naravno...racune takodje exportujem u PDF kada ih saljem...

Super, sigurno taj tvoj excel fajl (kojeg posle gubis vreme da nadjes ako ti ponovo treba) zaduzuje i kupca u nekom drugom excel-u, popunjava knjigu KIR u nekom trecem excel-u, popunjava izvestaj o dospelim potrazivanjima u nekom petom excel-u, racuna kamate u nekom desetom excel-u...
Mislim da ti poredjenje nije na mestu, kad sam rekao 30 sekundi, hteo sam da istaknem koliko coveku treba vremena da napravi racun u bilo cemu (pa i rucno) i koliko je to jednostavno. A ovih tvojih varijanti sa excelom sam se nagledao, to su mi najcesci kupci programa.
[ Davor Vlajkovic @ 11.11.2006. 21:31 ] @
Citat:
pctel: Zasto bi neko mislio o tome? Ja sam u Open Office-u podesio da mi default format snimanja bude MS Office i onda klijent to moze da otvara sa kojim god zeli.

Ispravka, hteo sam da kažem da li voli Excel ili ne. Ima i onih kojima je Office=Word. PDF se tu dokazao kao najbolje rešenje ;)

Citat:
goranvuc: E vidis, taj deo oko pdv-a i cena ne bi smeo da postoji ako nisi u PDV-u. Imas samo CENA (umesto cena bez pdv-a, pdv i ukupna cena)

Zakon o PDV kaže da ne bi trebalo da iskazuješ PDV u računima ako nisi obveznik PDV-a, ali da ako to ipak uradiš moraš i da ga platiš:

Citat:
Lice koje iskaže PDV u računu ili nekom drugom dokumentu, a nije obveznik PDV ili nije izvršilo promet dobara i usluga ili nema pravo da iskaže PDV, duguje iskazani PDV.

Ovo se valjda koristi kad klijent jeste PDV obveznik i insistira na tome da dobije isključivo 'PDV račun'...

Citat:
goranvuc: Super, sigurno taj tvoj excel fajl (kojeg posle gubis vreme da nadjes ako ti ponovo treba) zaduzuje i kupca u nekom drugom excel-u, popunjava knjigu KIR u nekom trecem excel-u, popunjava izvestaj o dospelim potrazivanjima u nekom petom excel-u, racuna kamate u nekom desetom excel-u...
Mislim da ti poredjenje nije na mestu, kad sam rekao 30 sekundi, hteo sam da istaknem koliko coveku treba vremena da napravi racun u bilo cemu (pa i rucno) i koliko je to jednostavno. A ovih tvojih varijanti sa excelom sam se nagledao, to su mi najcesci kupci programa.

Koliko mi je poznato, Office podržava linkovanje te lako može da se napravi da cifre iz jednog dokumenta kopira u drugi po automatizmu. Postoje i srećnija rešenja (poput sw-a u tvojoj produkciji;), ali hajde da malo smanjimo tenzije...
[ goranvuc @ 11.11.2006. 21:37 ] @
Davore, slazem se u svemu sa tobom.

Sto se tice onoga, gde citiras detalje vezane za iskazivanje PDV-a sve stoji, ali jos nisam ni cuo ni video nekog ko nije u PDV sistemu, a iskazao je PDV na racunu, pa da ga pitam koja je bila dalja procedura, tj. kako je platio taj PDV.

Zakon je predvideo taj slucaj zbog sprecavanja manipulacija, a ne zato sto je to OK, tj. ne bih ni u snu preporucio nikom ko nije u sistemu PDV da se igra i iskazuje ga na svojim racunima.

E da, sad sam primetio, pa da ne zbunimo ljude
Citat:

Ovo se valjda koristi kad klijent jeste PDV obveznik i insistira na tome da dobije isključivo 'PDV račun'...

Nema veze sto je kupac u PDV sistemu, ne moze dobiti PDV racun od nekog ko nije u PDV sistemu, niti ima pravo da trazi tako nesto - svaki racun je punovazan: i onaj od PDV obveznika koji ima iskazan PDV, i onaj od firme koja nije u PDV sistemu i gde ne postoji iskazan PDV. Ako nisi u PDV sistemu, tvoj racun ne sme da sadrzi kolone koje se odnose na PDV.

Ono gde se koristi recenica koju si naveo je npr. slucaj kod nekih mojih korisnika koji su greskom obracunali PDV kupcima sa Kosova (a trebalo je da PDV bude 0) pa su onda takav PDV i platili.
[ Davor Vlajkovic @ 11.11.2006. 22:09 ] @
Uz rizik da odemo OT:

Jeste uvedeno da bi se sprečile zloupotrebe, kako neko ne bi mogao da uradi povraćaj PDV-a da taj novac uopšte i ne ode u budžet. Ne znam (nisam se dosad usudio da to realizujem) da li bih ovu mogućnost smeo da iskoristim tako da nekom klijentu obračunam PDV iako nisam u sistemu, kako bih mu učinio uslugu time što može da traži njegov povraćaj i tako ga, eventualno, pridobio.
[ goranvuc @ 11.11.2006. 22:13 ] @
Mislim da nije OT, vidi kako ja vidim celu stvar:
Ako mu ne naplatis PDV, nema sta da vraca, ako mu naplatis ima povrat, ali kako god da se okrene njemu dodje na isto, a ti si u problemu. Veruj mi, nisam cuo da je neko trazio od nekog ko nije u PDV sistemu da mu izda PDV racun. Klauzula koju si naveo je samo "pokrivanje svih slucajeva".
[ pctel @ 11.11.2006. 22:13 ] @
Citat:
Davor Vlajkovic: Ovo se valjda koristi kad klijent jeste PDV obveznik i insistira na tome da dobije isključivo 'PDV račun'...

I sta ce onda sa njim? Da krsi zakon i izvrsi refundaciju PDV? Taj koji insistira obicno ne zna sta radi i trebalo bi ga upozoriti a ne precutati i pustiti ga da bude kaznjen:
Citat:
Novčanom kaznom od 100.000 do 1.000.000 dinara kazniće se za prekršaj obveznik - pravno lice, ako:

3) koristi pravo na odbitak prethodnog poreza, a za to ne poseduje potrebnu dokumentaciju (član 28. stav 2);

Član 28. stav 2


Pravo na odbitak prethodnog poreza obveznik može da ostvari ako poseduje:

1) račun izdat od strane drugog obveznika u prometu o iznosu prethodnog poreza, u skladu sa ovim zakonom;

Znaci, nije kaznjivo da pausalac iskaze PDV na racunu, ali to nema nikakve logike jer tako ne postize nista a pravi sebi dodatni trosak.
Citat:
goranvuc: Ako nisi u PDV sistemu, tvoj racun ne sme da sadrzi kolone koje se odnose na PDV.

U principu moze da sadrzi, ali tamo da pise 0,00 dinara. Firma sad moze biti u sistemu, sledece godine ne biti, one tamo opet biti... zar nije logicno da obrazac fakture sve vreme bude isti, a na mesto gde se upisuje iznos PDV se samo izmeni formula koja zavisno od situacije treba da bude ili =0,00 ili =cena*0.18
[ goranvuc @ 11.11.2006. 22:18 ] @
Nije isto kad racun nema PDV elemente i kad ima kolunu PDV = 0!!!

U prvom slucaju tvoj dokument jasno pokazuje da nisi u sistemu (nije lose staviti i dodatne klauzule - zbog kupca), a u drugom tvoj dokument "govori": ja sam u sistemu i obracunavam ti PDV koji je 0.
Citat:
pctel:Firma sad moze biti u sistemu, sledece godine ne biti, one tamo opet biti... zar nije logicno da obrazac fakture sve vreme bude isti, a na mesto gde se upisuje iznos PDV se samo izmeni formula koja zavisno od situacije treba da bude ili =0,00 ili =cena*0.18

Znas i sam (da ti ne citiram i to) da kad udjes u sistem, ne izlazis tako lako i brzo iz njega ;)
To sto imas odstampano 10000 memoranduma na kojima postoji kolona PDV, a ti nisi u sistemu PDV - samo je tvoj problem.
[ pctel @ 11.11.2006. 22:23 ] @
Citat:
Davor Vlajkovic: Ne znam (nisam se dosad usudio da to realizujem) da li bih ovu mogućnost smeo da iskoristim tako da nekom klijentu obračunam PDV iako nisam u sistemu, kako bih mu učinio uslugu time što može da traži njegov povraćaj i tako ga, eventualno, pridobio.

I, sta time postizes?
Uzmimo primer da je tvoj racun 10.000 dinara, a ti bi da mu ucinis uslugu i naplatis mu 8475 za sebe i jos 1525 za drzavu, koje mu jelte drzava posle vrati. E, sad pitanje:
Zasto mu ne bi naplatio samo tih 8475 dinara za sebe?! Time je "svako na svojim parama" samo nema presipanja iz supljeg u prazno - ti dobijas 8475 koliko bi inace dobio, njega kosta 8475 koliko bi ga u naj boljem slucaju inace kostalo, drzava dobije 0 koliko bi i inace dobila, jedino sto ne radi radi ono uzimala-davala.
To je ona stara izreka vuci siti a koze na broju - isti efekat samo bez krsenja zakona.
[ pctel @ 11.11.2006. 22:27 ] @
Citat:
goranvuc: Nije isto kad racun nema PDV elemente i kad ima kolunu PDV = 0!!!

U prvom slucaju tvoj dokument jasno pokazuje da nisi u sistemu (nije lose staviti i dodatne klauzule - zbog kupca), a u drugom tvoj dokument "govori": ja sam u sistemu i obracunavam ti PDV koji je 0.

To je samo tvoje tumacenje, a moje je kao sto sam naveo drugacije. Mozes li da navedes koji clan zakona krsim? Ne mozes, jer ne krsim ni jedan, znaci ovo je bez ikakve sumnje potpuno u skladu sa zakonom.

Hoces da kazes da postoji razlika u tome kad ne treba da platim nista, i kad treba da platim 0,00 dinara?
[ Davor Vlajkovic @ 11.11.2006. 22:31 ] @
Hvala za pojašnjenja, ipak ni ja ne mogu da znam svaki zakon "u slovce" :)

Ovo gore mi je samo palo na pamet kao opcija koju bih mogao da iskoristim kao kartu pred nekim (većim) igračima koje se spremam da napadnem, no sad videh da nema opravdanja za tu rabotu...
[ goranvuc @ 11.11.2006. 22:32 ] @
Ja nisam pravnik, pa zato ne tumacim. Kroz ruke mi je prosao veliki broj racuna od velikog broja razlicitih firmi (sto u sistemu, sto koje nisu) i veruj mi da nijednom nisam video racun od firme koja nije u PDV sistemu da ima kolone PDV, Ukupno PDV i sl.
Tebe niko ne sprecava da radis tako kako radis i tumacis tako kako tumacis, samo sto ces biti u manjini (ali ces mozda biti u pravu, zato sto dobro tumacis). Ovako kako sam naveo sigurno radis ispravno.
[ pctel @ 11.11.2006. 22:45 ] @
Ispravno je i jedno i drugo. Dobro sam proucio i pod punom odgovornoscu stojim iza ove izjave.
[ goranvuc @ 11.11.2006. 22:46 ] @
Citat:
pctel: Ispravno je i jedno i drugo. Dobro sam proucio i pod punom odgovornoscu stojim iza ove izjave.

OK, svako za sebe odgovara.

Samo onako, pitanje za @pctel: Zasto se ti nalazis u ovoj prici, kada tvoja firma jeste u PDV sistemu. Ovo ne bi trebalo puno da te "tangira" jer se ne odnosi na tvoj slucaj.

[Ovu poruku je menjao goranvuc dana 11.11.2006. u 23:56 GMT+1]
[ pctel @ 11.11.2006. 23:50 ] @
@goranvuc
Citat:
#13030 - pctel
slika korisnika
Upload slike
Broj poruka: 6781 - [ Pretraga ]

Hoces da kazes da mene svih ostalih 6780 tema tangira?!
Uglavnom sam tu da pomognem, a prava je retkost da pitam nesto sto me tangira.
Ne znam zasto. Evo, kad si me podsetio, uzecu u razmatranje ideju da ne ucestvujem na temama koje me ne tangiraju.
[ goranvuc @ 11.11.2006. 23:58 ] @
Nisam mislio da ces me pogresno shvatiti; Pitao sam te to zato sto mi je izgledalo iz tona tvojih komentara da branis svoje pozicije, a onda sam video da te se bas i ne dotice ovaj problem.
Naravno da nemam nista protiv tvojih komentara - naprotiv ;)
[ pctel @ 12.11.2006. 00:17 ] @
@goranvuc
Pa ti si toliko sugestivan da sam na kraju poverovao da moja firma nije u sistemu
Citat:
tvoj dokument jasno pokazuje da nisi u sistemu


Citat:
To sto imas odstampano 10000 memoranduma na kojima postoji kolona PDV, a ti nisi u sistemu PDV - samo je tvoj problem.


Citat:
Tebe niko ne sprecava da radis tako kako radis i tumacis tako kako tumacis
[ goranvuc @ 12.11.2006. 06:46 ] @
Ne kapiram, ali OK. Svo vreme si ti bio sugestivan.
[ dexonikus @ 11.01.2007. 21:53 ] @
Ja bih molio da i meni neko posalje primer fakture,to bi mi stvarno mnogo znacilo.
Unapred zahvalan smederevac dejo!
[email protected]
[ devil-666 @ 22.09.2007. 02:02 ] @
Ako ima neko fakuru u exelu nebi bilo lose da okaci hvala puno
[ trader6 @ 01.09.2014. 13:38 ] @
Ima li neko primer fakture za stranca klijenta?
[ S A J A @ 02.09.2014. 20:48 ] @
Ista kao i domaća, samo su cene u stranoj valuti (i da piše koja je), i bez pdv. I u napomeni instrukcije za plaćanje (dobije se od banke).
[ Inicijator @ 14.12.2017. 08:14 ] @
Citat:
Papirne fakture odlaze u istoriju

Vlada Srbije učinila je još jedan korak u pravcu efikasnijeg, racionalnijeg i jeftinijeg poslovanja: računovodstvene isprave, uključujući fakture, ne moraju da se štampaju niti da sadrže pečat i potpis.
Ministar finansija Dušan Vujović i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić potpisali su Objašnjenje u vezi sa izdavanjem i knjiženjem računa (faktura) u papirnom i elektronskom obliku bez upotrebe pečata i potpisa, saopštila je Vladina Kancelarija za saradnju sa medijima.

Objašnjenjem koje će biti dostavljeno nadležnim organima i institucijama definisano je da pravna lica i preduzetnici mogu izdavati fakture u papirnom ili elektronskom obliku.

Ključno objašnjenje odnosi se na to da nije obavezno štampanje fakture koja je izvorno nastala u elektronskom obliku, niti da se na eventualno odštampan dokument stavlja otisak pečata kako bi se smatrao validnim.

Elektronska faktura je validna u elektronskom obliku, bez potpisa i pečata, ne mora da se štampa i ne mora da se šalje poštom.

Faktura koja je izvorno nastala u papirnom obliku ne mora da sadrži pečat i potpis odgovornog lica. Faktura koja je nastala u elektronskom obliku ili digitalizacijom takođe ne mora biti potpisana elektronskim potpisom.

"Primenom ovog propisa, eliminišu se veliki nepotrebni troškovi i olakšava poslovanje", istakla je predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić. "Ušteda novca, papira i vremena, znači brže, efikasnije i racionalnije poslovanje, u skladu sa savremenim standardima", naglasila je Brnabićeva, navodi se u saopštenju.



Faktura u elektronskom obliku ne mora da bude potpisana elektronskim potpisom? Šta bi u tom slučaju bio mehanizam zaštite od zloupotreba?
[ pctel @ 14.12.2017. 08:15 ] @
Zatvor?