[ Marko Drljevic @ 12.11.2006. 01:34 ] @
Na pocetku bih pozdravio sve posetioce foruma, posto je ovo moj prvi post.

Radi se o prostoj i osnovnoj modifikaciji mini IBM kucista u koje ce biti spakovan router.



Posto smo stvorili sliku u glavi modovanog kucista pocinjemo sa rasklapanjem istog bez upotrebe sile sem ako ona nije neophodna.



Prvo na sta ljudi kod moddinga pomisle je neka isecena strana na koju je nalepljen pleksiglas.Ta isecena strana moze da bude i neki motiv konkretno u ovom slucaju dva slova (T i S) u cije znacenje necu da ulazim.

Na stranu koju secemo prvo zalepimo papirnu samolepljivu traku (Ima je u svim farbarama po ceni od 100 din.) koja sluzi kao materijal za preslikavanje sablona i kao zastita od nepredvidjenih ogrebotina.
Zatim uz pomoc sablona i indiga preslikamo motiv na traku ali cemo secenje trenutno ostaviti po strani.













Krecemo sa pravljenjem tzv. "turbine" koja ce se nalaziti na prednjoj masci.
Opet uz pomoc papirne trake nacrtamo krug precnika 75mm.



Posle crtanja kruga pristupamo secenju.
Posto je plastika jako nezahvalna za secenje jer se prilikom veceg trenja topi najbolje je koristiti modelarsku testericu.





Kada isecemo otvor u njega ubacujemo PVC cev precnika 75mm o kojoj je bilo vec reci.





Kada ubacimo cev u otvor vratimo prednju masku na kuciste i odredimo razmak izmedju maske i kucista tj. potrebnu duzinu cevi i potom zalepimo super lepkom cev za masku (slike govore vise od reci).





Posle lepljenja skracujemo visak cevi bonsekom i obradjujemo ivice otvora tako sto cemo koristiti turpiju, smirglu granulacije ne manje od 100 i ceonu brusilicu u narodu poznatu kao BIAX.













Kada smo obradili ivice kruga, ja sam iznad njega isekao jos jedan otvor koji ce sluziti... jos ne znam cemu ce sluziti krecemo sa finalnom obradom tj.gitovanjem i mnogo, mnogo, mnogo smirglanja.
Posto se radi o plastici mozete koristiti tzv. plasticni git ili u mom slucaju univerzalni poliester cement git.Gitovanje sluzi da popuni sve eventualne ogrebotine, pukotine i u ovom slucaju najvaznije spoj cevi sa prednjom maskom.
Git nanosite u dobro provetrenoj prostoriji jer je otrovan i mnogo smrdi, a sto se tice odnosa gita i ucvrscivaca tu vam ne mogu pomoci radi se o iskustvu, najbolje pitajte nekog auto limara kao sto sam ja odavno uradio.









Posle grubog obradjivanja smirglom (granulacija 400) to izgleda ovako - prilicno ruzno.



Ali zato posle dolazi robijaski posao uzimamo tri vrste vodene smirgle granulacije od 800, 1000 i 2000 i krecemo sa poliranjem.....lagano bez zurbe i nervoze kruznim pokretima.

Smirglanje, smirglanje, smirglanje i samo smirglanje... aaaaaaaaaaaaaaaa







I jos smirglanja i smirglanja.





I na kraju dobijemo ovo.



Kod secenja lima prvo sto treba da uradimo je da zastitimo oci i respiratorni sistem.
Zastitne naocare su obavezne, kao i zastitna maska (ima je u svim farbarama po ceni od 7 dinara).



Posto smo se zastitili prelazimo na secenje.To radimo ceonom brusilicom, tehnike secenja su razlicite i ima mnogo tutorijala na internetu o tome. Moj savet je da ne slusate nikoga, nego da secete kako vama najvise odgovara.













I na kraju posle mnogo buke i prasine to bi trebalo da izgleda ovako.





Manje vise svako kuciste je napravljeno od drugacije vrste metala neka cak u sebi imaju i vise vrsta. Najbolja kucista za secenje su aluminijumska tj. najlaksa, ali ja sam imao tu nesrecu da sam po stoti put sekao kucista koja su u nekim segmentima bila prekaljena, sto znaci da sam se mnogo mucio.

Posle secenja krecemo na obradu ivica, sto je jedan od najdosadnijih i najtezih procesa modinga jer zahteva strpljenje, koncentraciju i mnogo sati. Da bi ivice bile savrseno i profesionalno obradjene potreban nam je citav spektar turpija.



Pogotovu ako su motivi seceni u obliku tribala, jer oni imaju mnogo coskova i siljaka. Da bi se oni dobro obradili najbolje je koristiti tzv. nozaste turpije.



Kada smo nabavili potrebne turpije pocinje mnogo, mnogo turpijanja.









I jos turpijanja.









Posle dosta turpijanja, gitovanja i smirglanja doslo je vreme za najkomplikovaniji proces, a to je farbanje.Kod farbanja treba da obratimo paznju na sledece stvari:

Podloga koju farbamo mora da bude glatka i dobro ociscena
Sprej koji koristimo mora da ima dobru diznu da ne bi doslo do takozvanog pljuvanja boje
Ako farbamo plastiku bojom za metal obavezno koristiti prajmer za plastiku
Farbanje treba da se vrsi u dobro provetrenoj prostoriji
Izbegavati prostorije u kojoj ima mnogo prasine
Pre farbanja ko je u mogucnosti neka pokvasi pod da prasina ne bi letela
Naneti nekoliko slojeva boje, u mom slucaju 7 slojeva boje i 4 sloja bezbojnog laka

Ukoliko se pojave suze to jest curenje boje bez panike sacekate da se farba osusi pa smirglate tj polirate smirglama granulacije 1000 i 2000.

Mozda ce neko da kaze da preterujem, ali sve ove tacke moraju da se ispostuju, ako hocemo da to lici na nesto.
Posto sam na pocetku rekao da je ovo prosta modifikacija ofarbacu samo prednje maske lakom u spreju, za farbanje vecih povrsina koristim pistolj za farbanje i airbrush, ali o toj vrsti farbanja pricacemo drugi put.

Prvo nanosimo prajmer za plastiku.



Kada se prajmer malo osusi nanosimo prvi sloj farbe, tj. laka i kao sto mozete da primetite gotovo i da se ne primecuje da je farba naneta. To se desava zbog male pigmentacije boje, ali to resavamo matiranjem boje smirglom 2000 posle treceg sloja ili drugog - zavisi.



Drugi i treci sloj boje.





I da mnogo ne davim, posle 7 slojeva boje i 4 sloja bezbojnog laka to izgleda ovako.









Kada se boja dobro osusi (dve nedelje do mesec dana) mozemo da je ispoliramo smirglom 2000 i polir pastom. Poliranjem dobijamo savrseno glatku povrsinu i visoki sjaj.

Toliko od mene za sada.
[ Nenad Vranjanac @ 12.11.2006. 14:29 ] @
veoma lepo i detaljno. jel moze i neka slika sklopljenog kucista? :-)
[ ton_majstor @ 12.11.2006. 19:36 ] @
Ovo je najveći post na ES-u uopšte! Čak i za nas ADSL-ovce je pogolem. Jadni dajlapovci!

Svaka čast, daj da vidimo finalni rezultat!

Inače, reklamiranje duvana na forumu je zabranjeno!

[img][att_url][/img]

Pozdrav!
[ bajadojaja @ 13.11.2006. 00:27 ] @
ahaha lol tonmajstor..za zapazanje...ono svaka cast...svaka cast za modifikaciju..kucista..eo i sam radim nesto (precenicu sebe al ajde) slicno..pa cu vam sibnuti slike..e sad ja nisam tako opremljen..ali ..e pa do tada..pozdrav i svaka cast..
e sad daj i neku sliku kucista kad ste ga sklopili..bas me zanima cemu li sluzi famozna turbina :P..zop
[ Marko Drljevic @ 25.11.2006. 23:00 ] @
Posle farbanja prednjih maski vreme je da ofarbamo dugme za paljenje, to je najbolje uraditi airbrush-om ili cetkicom (koristiti maketarsku boju i posle preci bezbojnim lakom).
Posle farbanja dugmeta uradio sam jos neke sitnice na prednjoj masci kao sto su ugradnja prekidaca za kontrolu kulera i rasvete, farbanje kulera i postavljanje mreze na prednju masku.

Krajnji rezultat izgleda ovako















[ Fuzz @ 28.11.2006. 10:29 ] @
Nije bas moj izbor boja, ali lepo si odradio. Jedino sto mi se cini da se radi o bas dugom i mukotrpnom procesu obrade.
[ Angelico @ 29.11.2006. 11:40 ] @
Odlicno uputstvo... ja sad kad uzmem sledece kuciste radim modovanje.. ali ja cu raditi samo masku, boju, ventilacioni sistem, i prozirne stranice. Kad bude stigao da uradim ,postujem.
[ AkiMan_ @ 06.12.2006. 10:33 ] @
Svaka cast za tut... ;)
[ N1k0la @ 09.06.2007. 16:54 ] @
Ja mislim da uopste nije komplikovano, narocito jer se sve radi sprejevima. Jedino mi je mucno ono testerisanje modelarskom testericom. Zato smirglu u ruke i trljajte. Fenomenalno kuciste
[ $†ef@n @ 10.06.2007. 18:36 ] @
Brate sve pohvale na modu ...alal vera... nego razbih se trazeci po netu neka uputstva za jos neke modove ali slaba vajda ...da li neko mozda zna neki korisni sajt gde mogu da skinem neko uputstvo,posto sam resio da eksperimentisem na kucistu ovog leta ?
[ n3x @ 24.06.2007. 12:46 ] @
fantasticno.. svaka cast za trud i sve! prekidaci za kulere su vrh :D
Takodje planiram da sredim kuciste... uskoro idem u nabavku alata ( jer bez alata nema zanata) pa cu malo da se igram... mozda nesto dobro ispadne :D
okacicu slike ;)
[ bokisha @ 24.06.2007. 17:09 ] @
Sve je ovo super, zaista je fantasticno, ali ovo ima i svoju losiju stranu :-(
Elem, sav oovaj materijal nije jeftin, tako da ne vidim ekonomsku opravdanost da to uradim, radije bih stedeo pare i kupio neko Ciftec, thermaltake ili CoolerMaster kucise koji su "proracunati" u smislu hladjenja i nabudzeni sa ventilatorima.
pozz
[ n3x @ 24.06.2007. 21:27 ] @
bokisha...
u pravu si ti, mada ovo i nije preterano skup materijal. Jedino alat... mada pretpostavljam da svako ima polovinu ovog alata u kuci :)
Naravno da se moze za te pare kupiti neki thermaltake, chieftec, ali to nije isto. Zar nije lepo imati jedini takav na svetu?? Zato to ljudi i rade. Pokusavaju da ga doteraju da izgleda bas kao u njihovoj masti!!!!
@Marko Drljevic, mozes li da mi preporucis koju brusilicu da uzmem. Video sam 2 modela koji su 1800-2300 dinara, jedan se zove "ceona brusilica" a drugi "ceona slajferica"... Izgledaju prilicno slicno. Daj mi ako ti nije tesko tacan model. Naravno neke razumne cene... :D
[ LaMpiR @ 02.07.2007. 14:33 ] @
Svaka cast na moddingu :)
Ovo je bas za entizujaste, ja bi ipak dao "malo" vise para i kupio neko kuciste koje ima bolji protok vazduha da se ne zezam sa ovim...
[ gagy03 @ 04.03.2008. 12:21 ] @
Evo i ja konacno da postavim sta sam napravio od kucista, mozda za nekoga nije nista ali je u svakom slucaju bolje nego sto je izgledalo pre...

Primeri slika kako je to pre izgledalo....








I evo kako to posle izgleda u malo ne svakidasnjoj crvenoj nijansi :)




(napolju je slikano zbog boljeg kvaliteta slike i kontrasta)







[Ovu poruku je menjao gagy03 dana 04.03.2008. u 13:55 GMT+1]
[ gagy03 @ 09.07.2009. 00:10 ] @

Evo da pokazem i moj drugi mod kompa....