[ ptiki @ 19.05.2003. 14:28 ] @
Postovanje!
Voleo bih da napisemo jedan HOW-TO za pay-site i e-prodavnicu.
Od nule.
Dakle, gde se hostuje (ko ima najbolje uslove), kako procesirati CC (kako za sajt sa pretplatom, a kako za pordavnicu), i kako podici pare (od IBilla i slicnih)?

[ drdrksa @ 19.05.2003. 15:14 ] @
A koji to mi?

Ne moze to svako da napise. Znaci, mogu samo oni koji imaju iskustva sa tako necim : ventura, McKracken i ostali. Uostalom, vec postoji dosta textova na tu temu.
[ ptiki @ 19.05.2003. 15:26 ] @
Postoji toliko tekstova razbacanih po raznim temama, pa sam mislio da se to pokupi na jedno mesto (pazi, upotrebio sam bezlican glagosli oblik da ne bih izazivao rasplinjavanje teme na nesto drugo: ko to da pise)

Dakle,

Da li bi sve moglo da se skupi na jedno mesto?
[ McKracken @ 19.05.2003. 16:08 ] @
Naravno da moze niko te ne sprecava da pocnes, ostali ce se vec prikljuciti
[ ptiki @ 20.05.2003. 14:32 ] @
Ok,
Dakle, ako hoćete da napravite pay-site ili e-prodavnicu, morate naći nekog pouzdanog da sve to hostuje. Proveo sam pola dana zivkajući provajdere (one sa liste http://www.nic.yu/isp.html). Ispostavilo se da svako od njih ima sopstvenu politiku hostovanja, a neki od njih čak i pravilnike (verat.net) čije nepoštovanje povlači ukidanje daljih hosting usluga.

Po onome što sam saznao telefonski, a ne hostujući sajt kod njih izdvojio bih http://hosting.beocity.com/ i http://www.net-yu.com/ kao najozbiljnije, i najspremnije da odgovore na sva pitanja. Pitanja su inače bila tipa: "lepo, što imate mySQL, a da li postoji mogućnost da recimo IBill upiše korisnika koji se pretplatio na sajt u bazu?" Inače jedinstven odgovor je bio: "nismo to do sada imali u praksi", ali se dalje razlikovao od: "niti nam tako nešto pada na pamet da radimo", do: "sve može, ako se dogovorimo".

E, sad, nisam razgovarao sa http://www.hosting.co.yu, posto se ne nalaze na NICovoj listi, ali ono što piše na sajtu izgleda najprimamljivije, naročito što se cene tiče.

Većina provajdera vam omogućava da registrujete domene osim *.yu (za koji je po trenutno važećem pravilniku http://www.nic.yu/pravilnik.html potrebno da se bude pravno lice) i za tu uslugu uzimaju simboličnu naknadu.

Nastavak sledi...
[ -zombie- @ 20.05.2003. 16:40 ] @

ne znam šta si hteo da postigneš ovim postom. obično na takve priče od strane komercijalnih odeljenja kompanija treba gledati sa velikom dozom uzdržanosti.. (vidi m$ ;)

drugo, šta si tačno hteo da saznaš ovim pitanjem..

Citat:

"lepo, što imate mySQL, a da li postoji mogućnost da recimo IBill upiše korisnika koji se pretplatio na sajt u bazu?"


meni kao profesionalcu koji se bavi ovim stvarima ovo pitanje ništa ne znači, i ne bi znao kako da ti odgovorim, a kamo li tamo neka sekretarica koja ispred sebe ima textove koje je dužna da nauči napamet i da ti ponavlja kada nešto pitaš..

u stvari znao bi da ti odgovorim, ali samo bi ti lepo kulturno rekao da se to tako ne radi. kako be tamo neka strana kompanija da upisuje korisnike u bazu provajdera. šta lupaš.

gde si to čuo. koja to strana kompanija traži, i baš me zanima koji je taj provajder koji ti je rekao (čuveno srpsko) "sve može, ako se dogovorimo".

interesuje me da znam, da nikad više sa njima nemam nikakve poslovne odnose.. ili nemaju pojma šta pričaju, ili su toliko nepismeni po pitanju sigurnosti sistema, i kako se stvari rade..
[ ventura @ 20.05.2003. 18:13 ] @
Znas kako kazu...

"Onaj ko zna - RADI;
Onaj ko misli da zna - UCI DRUGE;
Onaj ko ne zna - PISE KNJIGE."


iBill koliko je meni poznato veze nema sa SQL bazom, vec njegov sistem (subscription) zahteva FTP user/pass i path do .htaccess fajl u koji ubacuje nove entry-je u zavisnosti od transakcija...

Taj sistem je veoma amaterski, i nigde se profesionalno ne koristi, pogotovo sto je iBill kao iBill, billing/processing resenje za amatere i nije za nikakvu ozbiljnu primenu...

Sto se tice hostovanja sajta... Webshop se nikada ne hostuje na shared hostinzima (kao sto su svi koje si ti nabrojao), vec iskljucivo na dedicated serverima... Da ti sad ne crtam zasto...
[ Noe @ 20.05.2003. 19:42 ] @
Da pozeljan je dedicated hosting , ali za one koje vec koriste ovakve servise poput IBill 2checkout i sl. nije obavezan. A sto se tice ovog za upis u bazu to stvarno nema veze sa vezom bar koliko ja znam . Pa sta mislis da ce oni za tebe da procesiraju karticu i onda da kazu daj nam putanju do tvoje baze a mi ce da upisemo podatke o kartici i klijentu na tvoj server .. ?? Mislim , inace se kradu brojevi CC ali ovo bi bilo malo previse :))
[ -zombie- @ 20.05.2003. 21:13 ] @
Citat:
ventura:
iBill koliko je meni poznato veze nema sa SQL bazom, vec njegov sistem (subscription) zahteva FTP user/pass i path do .htaccess fajl u koji ubacuje nove entry-je u zavisnosti od transakcija...



to za bazu bi bilo idiJotski, a čak i ovo sa .htaccess je najblaže rečeno amaterski.. c c c...
[ ptiki @ 21.05.2003. 02:01 ] @
Tacno tako. Lupam. Samo da bih dobio pravu tehnicku podrsku. E, pa od te prave tehnicke podrske koju sam pitao "da li je moguce da kod vas hostujem pay-site i kako" samo na dva mesta sam dobio odgovor "dedicated server".

Poenta pisanja ovog HOW TO-a nije promocija nicijih hosting servisa, niti moje gluposti. Hocu da mali ili srednji privrednik koga zanima da svoj proizvod ili nesto drugo ponudi preko Neta, dobije jednostavno uputstvo kako to da uradi.

Dakle, sto se hostovanja tice tu je manje-vise stvar cista. Sto se naplate tice paypal ne dolazi u obzir (www.paypalwarning.com), kao ni iBill (uzima najveci procenat, a bezbednost mu nije na nivou, iako ga koristi mali milion ljudi, a neko rece da je imao klijenta koji je njime bio zadovoljan), tako da ostaje Ventura kao najpouzdaniji za domace klijente.

Znaci ne upustajuci se u tehnicke detalje oko toga da li nesto ide amaterski do .htacessa ili profesionalno preko neceg drugog, sta je to jos sto treba da se ima da bi se mali/srednji privrednik upustio u poslovanje preko Neta?
[ -zombie- @ 21.05.2003. 03:52 ] @
pa nema tu mnogo filozofiranja šta je potrebno..

znači, dedicated hosting.. drugo je payment processor koji obavlja sve što se tiče naplate.. (da vas ne boli glava oko brojeva kartica, sigurnosti i slično..) ovde samo odabrati po procentima i pročačkati po netu da nema previše nezadovoljnih mušterija.. (znam šta kažu za paypal, ali mnogi ga i dalje vrlo uspešno koriste.. vrlo je popularan u americi, a van nje, manje. a kada bi mogao da otvorim nalog, ja bih ga koristio za lične uplate iz inostranstva, a ne za prodaju..)

i na kraju, treba ti katalog proizvoda sa shopping chart-om. ovo je možda i najveća odluka, pošto je taj katalog u suštini "izlog" te virtuelne prodavnice, a shopping chart u suštini "kasa". ;)

(i hosting, i provajder naplate se kasnije mogu promeniti, ali se baza proizvoda, transakcija, statistika i ostalog vrlo teško prebacuje na drugi sistem kataloga..)


ovde imamo dva glavna izbora. odabrati već gotov katalog sa šoping chart-om, ili praviti custom.


od već gotovih, postoje opet više varijanti u kojima dolaze.

1) postoje gotovi php/perl/asp(ređe)/* open source sistemi koji mogu da se skinu za dž (ali obično bez ikakve podrške, i obično je potrebno angažovati bar jednog programera/webmastera da to postavi.) [primer: osCommerce]

2) postoje slični gotovi php/.. paketi koji se plaćaju, i koji se instaliraju, ali ovaj put obično sa podrškom oko instalacije, pa malo prosečniji (tj napredniji prosečan korisnik) obično može sve da setuje. ovo obično nije preterano skupo rešenje, ali cene jako variraju.. [primer: nemam mnogo iskustva, pa ni primera ;)]

3) postoje turn-key sistemi koji uključuju katalog, shopping chart, payment procesora i hosting sve u jednom paketu, a obično se plaća (relativno mali) startup, i relativno veliki procenat od prodate robe. kao i kod ostalih, administracija (dodavanje/menjanje informacija o proizvodima, pregled prodaje, statistika i ostalo) obično ide preko web interfejsa, ali uglavnom onda imate najmanju kontrolu nad celim sistemom. (negde je moguće menjati čak i templejtove (šablone), ali to retko ko radi, obično se odabere jedan od ponuđenih..). [primer: recimo yahoo shops (ili kako se već zove)]


custom (specijalizovana) rešenja:

ova rešenja su uglavnom skuplja nego prethodna grupa (mada se kod nas često može naći "mali od tetke, koji zna sa kompjutOrima" da to odradi, često i za slične ili čak manje pare nego već gotov paket -- što je definitivno gore rešenje), ali se uglavnom isplati uložiti malo više. (kolko para...)

kao što sam već rekao, ovaj katalog je vaš izlog, pa je vrlo bitno da predstavi vašu robu u najboljem svetlu. takođe, i ovde postoje više varijanti.


1) modifikacija/specijalizacija već gotovog (uglavnom open source) paketa. ovo je vrlo čest zahtev stranih e-business privrednika, koji bi želeli da iskoriste već gotovo besplatno rešenje, ali bi želeli i sve dobre strane totalno custom rešenja (čitaj, sve kako su zamislili ;).

još mi češće stižu muzičke želje tipa kombinatorike, gde mi traže da pogledam ovaj i ovaj katalog, i da uzmem te i te funkcije (najbolje) iz ovog, i te i te iz onog, i sklepam nešto na brzinu, i za male pare (ono, pa to je sve urađeno, ti samo treba da iskombinuješ). ponekad ove customizacije podrazumevaju samo prostu promenu izgleda (preko šablona), ali čak i to ume da bude zeznuto (ako paket uopšte nije rađen preko templejtova).

programeri obično izbegavaju ovakve projekte, iz više razloga. prvo, niko ne voli da radi na tuđem kodu. dalje, ne možete da odgovarate za njega, i na kraju, poslodavci su mnogo manje spremni da plate ovakve projekte, zato što im se čini da tu "nema puno posla". u ovakvim slučajevima, ja najčešće pokušavam da dobro izanaliziram konkretan paket, i ukažem na sve mane zašto taj pristup nije dobar, i ujedno ponudim komplet rešenje, obično malo skuplje, ali totalno specijalizovano. što nas i dovodi do podlednje (pod)kategorije.


2) totalno specijalizovana rešenja. ovo su na zapadu obično najskuplja rešenja, ali kao što sam rekao, zbog disproporcionalnosti našeg standarda, i to je diskutabilbno...

uglavnom, nije isto da li prodajete iglu ili lokomotive ;), pa ne odgovaraju svakome standardna rešenja. da li je to nešto specijalno o vašim proizvodima što im ne da da se najbolje prikažu preko jedne malecne sličice, ili imate veoma velik asortiman, pa je dobra navigacija ključ uspeha prodaje, odgovor na sva pitanja je kvalitetno custom rešenje.

(mada da napomenem, najčešće, ljudi koji ozbiljno rade ovakve sisteme malo više puta ne pišu svaki sajt isponova, nego obično imaju kostur aplikacije (iliti frameWork) koji je zajednički za sve sajtove, ali se to po izgledu (koji je obično totalno različit) najčešće nikad ne može primetiti)


toliko za danas.. ne mogu više da izmišljam.. neka pita neko šta ga još zanima..
[ ventura @ 21.05.2003. 21:24 ] @
Citat:
ptiki:
... tako da ostaje Ventura kao najpouzdaniji za domace klijente.




Samo sto se ventura ne bavi time... sorry...
[ ptiki @ 23.05.2003. 14:43 ] @
Još samo par pitanja...
Da li neko ima iskustva sa CC procesiranjem za pay-site ili prodavnicu, i kakva?
Ko sve posluje sa našom zemljom?

Hvala.
[ bluesman @ 23.05.2003. 17:53 ] @
pitaj venturu :-)
[ listeR @ 06.06.2003. 18:53 ] @
Firma u kojoj radim ima u planu otvaranje e-prodavnice. Da li bi neko bio voljan da mi objasni razliku izmedju "shared hostinga" i "dedicated hostinga".

Unapred zahvaljujem!
[ Noe @ 07.06.2003. 00:00 ] @
Jednostavno u prvom slucaju se na kompjuteru nalazi tvoja prezentacija i jos xxx drugih. server je podesen od strane administratora da bi zadovoljio vecinu potreba prosecnih korisnika.
U drugom (dedicated ) slucaju ti dobijes komp, vezan na mrezu , napajanje i klimatizovane uslove za njega a sta ces i kako ces staviti na njega je tvoj problem.
[ listeR @ 07.06.2003. 11:35 ] @
Hvala na odgovoru!

Pozdrav
[ weB_KiLeR @ 20.01.2004. 21:42 ] @
Jel moze neko da kaze kako se radi sa procesiranjem kreditne kartice napravio sam shoping cart i sad ja hocu da procesiram podatke gde trebam da otvaram acount i tako dalje?!?!
[ mishakrunic @ 18.02.2004. 10:11 ] @
Pogledajte primer na http://shop.oaza.co.yu - preko OazaShopa se vec hostuje nekoliko prodavnica (sa dobrim prometom) - podrzano je i placanje kreditnim karticama (izmedju ostalog)