[ septimus @ 14.11.2006. 01:28 ] @
Da li se na nju mogu za pocetak postaviti plasticne zice ( za klasicnu ) i vezbati tako za pocetak?

Negde sam citao da su akusticne i klasicne razlicite po pitanju delova i da se plasticne ne mogu motati na ovu jer su civije tanje ( jer tanje su metalne od plasticnih zica)


Hvala!
[ Rocket Roll @ 14.11.2006. 16:08 ] @
Fizički mogu (nije to toliko različita debljina) ali ipak postoji problem - takva gitara (pravljena za metalne žice) u vratu ima "truss rod". To je jedna zakrivljena šipka koja ide celom dužinom vrata, koja može da se podešava i čija je svrha da "kontrira" tenziji metalnih žica. Žice vuku vrat kao što tetiva vuče luk, prema nekom polukružnom obliku; "truss rod" ima kontra tenziju, vuče vrat u suprotnom pravcu i održava ga pravim. U pitanju su dve dinamične kontrasile, deluju u isto vreme. Uzmimo da ti skineš metalne žice sa kojima su vrat i trussrod već u ravnoteži - povlačiš "jednu stranu jednačine", jer plastične žice ne vuku vrat ni izbliza toliko. Onda bi trussrod iskrivio vrat na suprotnu stranu toliko da gitara ne bi mogla da se svira.

Ako te bole prsti, vežbaj manje a češće i(li) kupi tanje metalne žice i zamoli nekog ko se dobro razume u gitare da ti podesi trussrod tako da ti je "akcija" (razmak između žice na 12tom pragu i 12tog praga) otprilike 2 mm ili manje.
[ septimus @ 15.11.2006. 01:29 ] @
Hvala na izuzetno jasnom i konkretnom odgovoru!


Nadam se da nije mnogo "teze" svirati na metalnim zicama na pocetku...
[ ton_majstor @ 15.11.2006. 07:20 ] @
Da, ali klasičnu muziku jednostavno MORAŠ da sviraš sa najlon-žicama! Tj. plastičnim... Takav je zvuk! Takav je zahtev.

Zamisli da umesto klavira, koji je predviđen u nekoj kompoziciji... sviraš, recimo spinet, klavikord! Takva je razlika!

Rocket ti je lepo napisao, a ti se vodi prema tome. Znači, proceni da li ti je bitnije očuvanje gitare ili prstiju!

E, sad... ako ćeš da sviraš jednostavne pesme, "morske" hitove i Đoku Balaševića, onda možeš i sa metalnim, samo će malo da ti seče prste na početku, dok ti ne otvrdnu vrhovi, jagodice... ništa strašno.

Za par nedelja ćeš se smejati ovom threadu...

Ah, da... OBOŽAVAM Yamahine akustare, ma kako jeftine bile.

Pozdrav!
[ Rocket Roll @ 15.11.2006. 08:44 ] @
No prob. Da, ako ćeš svirati "zabavnjake" za svoju dušu/ za svoje prijatelje, onda ostani na gitari sa metalnim žicama, uz već pomenuto - da joj "akcija" nije previsoka (pa da gitara pruža suviše otpora) i da se ne zalećeš ("Sviraću kao Džon Lenon, dok mi prsti ne prokrvare.") Uvek je bolje malo a često nego, na primer, jedna sesija od par sati.

Svakako bi ti dodatno pomoglo razgibavanje prstiju pred svirku (postoji ceo jedan film kompanije Hal Leonard samo o tome), pravilna nega noktiju (na netu ima dosta sajtova koji daju uputstva) i izbegavanje guma za stezanje i sličnih stvari koje vežbaju šaku - ako preteraš, ili kupiš, na primer, prejaku gumu, može (ali ne mora) da bude problema.

Postoji i "pravilna tehnika sviranja", ali se ona malo - ako uopšte - poštuje u "zabavnom" sviranju gitare. Kada pričamo o prstima, tražiš položaj u kojem ti ručni zglob nije ni suviše izbačen ka napolje niti su ti prsti suviše "izvrnuti" u pravcu od tela. Ponovo, ima mnogo sajtova na kojima se mogu naći ilustracije - samo polako...
[ septimus @ 15.11.2006. 12:57 ] @
Citat:
ton_majstor:

Ah, da... OBOŽAVAM Yamahine akustare, ma kako jeftine bile. :)


Jel ovo bilo sarkasticno ili? :) Mislim da za 150eur ima bolje jedino ako ubodem nesto polovno a dobro..

Citat:
Rocket Roll: No prob. Da, ako ćeš svirati "zabavnjake" za svoju dušu/ za svoje prijatelje, onda ostani na gitari sa metalnim žicama


Da, to mi je primarna namera da sviram za sebe.

I jos jedan detalj, koje zice da stavim ( metalne tanje ), verujem da one sto dodju na gitari ne piju vodu...
[ ton_majstor @ 15.11.2006. 13:51 ] @
Ne, to je moja stara ljubav i nema tu sarkazma!

YAMAHA, ja te volem!

Oćeš lep i sladak upload kako YAMAHA od 200-300 e zvuči na CD-u?

Pozdrav!
[ namiguShin @ 15.11.2006. 14:23 ] @
češće sam čuo/video da ljudi stave metalne žice na klasičnu gitaru pa u nedostatku "truss rod"-a vrat pukne... Pre toga ti sleduje dugo vreme mučenja sa dvocentimetarskom akcijom...
Ja sam počeo da sviram pre 2.5 godine (sa 22 g.) tako što sam odneo gitaru kod majstora koji mi je stavio "devetke" i podesio akciju (ne znam da li si upućen, debljina žica se imenuje prema debljini najtanje, u ovom slučaju 0.(dve ili tri nule)9 :) inča)... drugačije ne može, akciju moraš da prilagodiš debljini žica koje trenutno sviraš (Roket ti je dobro objasnio zašto)... ja ti preporučujem metalne žice... za rokić i te stvari je pravi izbor... većini se ne sviđa zvuk plastičnih u takvoj svirci... ;)
[ Rocket Roll @ 15.11.2006. 15:39 ] @
Nećemo tako, volEm i ja Yamahu! Da nema nje, uvaljivali bi nam ili krševe ili preskupe gitare.

Postojao je NeVeRoVaTaN model, Yamaha FGB1, potpuno od bambusa. Oni koji su ga čuli rekli su da je zvuk pravo osveženje, vrlo oštar, živ, "migoljav", prosto veseo, nestašan... (Ala sad pričam stručnom terminologijom, neverovatno!) Ali malo ljudi ih je kupovalo, mada je cena bila vrlo pristojna i za naš budžet... Valjda su mislili "bambus, ne dolazi u obzir". Bambus, znači, ne može, a iverica može?



Što se žica tiče, cena metalnih za akustičnu može da bude mnogo veća od cena metalnih za električnu, računaj da bi mogao da trošiš Martinove M170, debljine 0.10 - 0.47 (pristojno za akustičnu ako nećeš "bendovati" mnogo za početak), i cena im je 550 dinara po kompletu. Uzevši u obzir da ja dajem 500 dinara za set D'Addarijevih 0.10 - 0.52 za električnu (volim teške bas žice, a na "tanjoj" strani sve preko "desetki" znači rizik da se dobije carpal tunnel syndromme, artritis i slične yezive stvari), rekao bih da je to dobar odnos cena/ kvalitet. Ima i drugih opcija, naravno, možda i boljih...
[ septimus @ 16.11.2006. 22:07 ] @
Jos jedno pitanje, kad vec gnjavim:

Da li mi je potrebna akust. gitara sa ozvucenjem?
Ako uzmem ovaj f310 koji navodno nije ozvucen, da li se to moze naknadno uciniti?

Cini mi se i da postoji ozvucena varijanta, nesto kao fx310 ali mislim da nema kod nas u MITROS Music-u...
[ Rocket Roll @ 16.11.2006. 23:03 ] @
Ja bih rekao - uzmi ozvučenu gitaru, ako možeš da priuštiš cenu. Uvek je dobro imati još jednu opciju, a po mom iskustvu ta rupa na boku ne menja akustiku toliko mnogo da je nepodnošljivo. Ako uzmeš neozvučenu gitaru kasnije možeš, teoretski, da ugradiš neki dobar piezzo, ali to nije baš rasprostranjena metoda. Valjda zbog cene zasebnog sistema plus ugradnje istog. Ima magneta koji se, pred svirku, montiraju u rezonatorsku rupu a posle samo izvade, ali oni dobri koštaju koliko gitara, a oni loši šušte da je to nepodnošljivo, plus su vrlo tihi.

Ako Mitros i ostali nemaju taj ozvučeni model Yamahe, imaju neki drugi.
[ septimus @ 06.12.2006. 22:24 ] @
Epilog:

Kupljena je akusticna gitara Fender CD-100 NAT.

Otisao sam sa namerom da kupim Yamaha F310 i probane su 3 gitare u rangu F310 - navedeni Fender CD-100 i jos neka bezveze.
Fender je po nekom mom ukusu imao lepsi zvuk od Yamaha F310., a i prijatelja koji je dosta iskusan i kog sam poveo je slicnog misljenja.


E sad, jako malo review-a ima o ovom modelu, gitara je u prodaji od januara 2006...
Ima li nekih iskustava sa Fender akustarama, dobro bi doslo da znam hoce li da potraje barem par godina :)



Citat:

* Model Name CD100
* Model Number 096-1000-021
* Series Classic Design Series
* Body Style Fender® Style Dreadnought
* Colors (021) Natural
* Finish Satin, (Polyurethane)
* Top Laminated Spruce
* Back and Sides Laminated Mahogany
* Neck Nato
* Fingerboard Rosewood
* No. of Frets 20
* Bridge Rosewood with Compensated Saddle
* Machine Heads Chrome, (Die-Cast)
* Electronics None
* Scale Length 25.3" (643mm)
* Body Depth 3.94" (100mm) to 4.92" (125mm)
* Width at Nut 1.69" (43mm)
* Width at Heel 2.24" (57mm)
* Unique Features Dot Position Inlays
* Strings Fender 60L Phosphor Bronze, p/n 0730060003,
* Gauges .012 to .053
* Accessories None
* Introduced 1/2006


[ Rocket Roll @ 07.12.2006. 00:00 ] @
Čestitam! Čuo sam sve najbolje o Fenderovim akustičnim modelima, a pošto kompanija već preko deset godina nema veze sa CBSom, kvalitet je na visokom nivou.

Kao "odokativno" pravilo - ne drži svoju gitaru na mestu na kojem se ti lično ne bi osećao prijatno (po pitanju temperature, vlažnosti, prašine itd.) i sve će biti u redu. Ako imaš prilike, kupi za nju tvrd kofer u kojem ćeš da je nosiš i ako je, na primer, poneseš na more ili u planine (tj. bilo gde a da temperatura/ vlašnost odstupaju preko deset posto), ne otvaraj kofer kada stigneš 24 h da se gitara što bolje aklimatizuje (to pravilo može da bude čisto preterivanje, ali bi "by the book" trebalo raditi baš tako).
[ septimus @ 07.12.2006. 19:17 ] @
Ja sam ranije cuo zalbe ljudi da Fender pravi dobre ELEKTRICNE ali zato lose AKUSTICNE gitare.
Razlog je bio jer su previse tvrde i sl.

Nisam primetio da je gitara tvrda, jeste tvrdja ali mislim da ce biti bolje kad stavim nove zice 0.11 a na njoj su trenutno 0.12.

Ima onako pun zvuk, malo metalan pa mi se svidja. Bas isto dobar.


Ovom prilikom bih zeleo da se zahvalim svima koji su me savetovali oko kupovine i time uveli u ove vode ( mada sam imao pre 6 god istu nameru ali trajalo svega pola godine ).

Posebno bih se zahvalio Rocket Roll-u na opsirnim, zanimljivim i korisnim savetima. Uzeo bih "pravo" da ubuduce postavim jos neka pitanje glede odrzavanja instrumenta i slicnih stvari a o tehnikama sviranja i sl. ima jos mnogo vremena ;)

Pozdrav.



P.S. Koji je pravilan polozaj gitare dok se ne koristi i stoji odlozena? Pretpostavljam da je uspravan..Drzim je u mekoj torbi sa plasticnim rajsfeslusom.

Takodje me interesuje i stimer, vidim neki mali sa LED diodama, zgodan :)

Eto vec dva pitanja :)
[ Rocket Roll @ 07.12.2006. 20:26 ] @
Nema na čemu, evo dva odgovora (koliko ja znam, naravno, a to nije Sveto Pismo):

Uspravljena gitara kad se odlaže - pa nije problem, ali bih ja to čisto iz predostrožnosti izbegavao - da je slučajno ne bi kucnuo i onda ona pada iz sve svoje visine pravo na glavu, a najslabija tačka joj je baš tamo gde vrat prelazi u glavu (tu, na primer, Gibsoni pucaju samo tako). Praktično je da je staviš položenu pod krevet - ispravka, meni je to praktično, pošto sam trapav i da je negde drugde, sigurno bih je šutnuo. Kada mi treba, izvučem kofer ispod kreveta i tu je. Postoje i one "kuke" koje se montiraju na zid (ili u garderobni orman), nisu skupe (verovatno ih imaju Mitros/ Artist/ Sky) i lako se postavljaju. Možeš i da je držiš na krevetu (kada ti ne spavaš u njemu, naravno, mada slučajno znam jednog lika sa Fenderovog foruma koji služi na podmornici i spava sa gitarom u krevetu, pošto ima jako malo mesta, pa je zamrzeo gitare sa šiljatim glavama kad je usred uzbune zamalo sebi izbio oko svojim Jacksonom).

E, sad za štimere... Najjednostavnija kućna varijanta je neki od programa - ima ih svakakvih, i koji koštaju i koji ništa ne koštaju, ima jedan u Guitar Rigu i jedan u AmpliTubeu. Praktično jer ne ulažeš ništa, ali za tebe to znači da si u posedu nekog mikrofona i da si uvek blizu kompjutera. Sledeće je zviždaljka, ili usna harmonika (plus usnu harmoniku možeš i da sviraš, a usna harmonika plus akustična gitara je supercool stvar, Bitlsi, Stonsi, Nil Jang, Bob Dilan, da ne nabrajam). A električni štimeri se dele na one jeftin(ij)e, sa iglicom, i na one skupe (strobe štimeri) koji najmanje lažu. Mi sebi možemo da priuštimo samo one sa iglicom (Korg ima jedan lep, Yamaha takođe, biraj) mada, ako bi baš da budeš zakeralo, svaki štimer sa iglicom (bila ona "nacrtana" na ekrančiću ili prava) "vara" jer, dok iglica shvati šta se dešava, zvuk je već "pao", tako da se štimuješ malo "oštro". Plus jezgro žice utiče na štim, pa ne samo da si "oštar" nego i gitara nije u štimu sama sa sobom... Sve to su minijaturne stvari ali postoje (i koriste ih profesionalni tehničari, npr. Leri Kreg koji radi za Nila Janga i čiju raspravu o tome možeš da pročitaš ovde):
www.tonequest.com/pdf_pubs/samples/TQRSep06_Proof.pdf
[ ton_majstor @ 07.12.2006. 22:43 ] @
Malo da ti pomognem, a i drugima... online "štimer":

http://www.gieson.com/Library/projects/utilities/tuner/



a Bogami i metronom:

http://www.gieson.com/Library/projects/utilities/tuner/



Pozdrav!

[ SasaDee @ 07.12.2006. 23:18 ] @
Citat:
septimus:

P.S. Koji je pravilan polozaj gitare dok se ne koristi i stoji odlozena? Pretpostavljam da je uspravan..Drzim je u mekoj torbi sa plasticnim rajsfeslusom.

Takodje me interesuje i stimer, vidim neki mali sa LED diodama, zgodan :)

Eto vec dva pitanja :)


Ako je naslanjas na nesto u kuci tipa stocic, stolica i sl. ako je taj oslonac visi od kutije onda je naslanjaj zicama. Ako je naslanjas okrenutu tebi onda dodajes na pritisak zica na vrat.

Sto se tice stimera, imas Korg za 10€ sa nacrtanom kazaljkom i imas Planet Waves sa stroboskopom za 13€. Ovaj drugi nisam probao ali mi se cini da je dobra stvarcica. Doduse na netu se komentari krecu od hvalospeva do najgorih psovki, ne znam zasto. Imas i vrlo zgodan i besplatan softverski na www.aptuner.com. Uz njega ti treba i neki mikrofon. Ja koristim plastikaner od 140 dinara i zavrsava mi posao. JEdini nedostatak programa je sto nema presete za alternativne stimove ali mozes sam da ih napravis.

Gitara inace izgleda simpaticno. Napisi koliko si je platio, bas me zanima. Kad sam ja pre 5-6 godina kupovao, probao sam i F310 i tadasnji Fender model, mislim da je bilo nesto kao G-08, i Yamaha mi je bila bolja a pride i lepsa i nesto jeftinija. Inace ovde govorimo o jeftinim gitarama koje je sve isti Kinez pravio tako da su razlike u kvalitetu i zvuku neznatne bila to Fender, Yamaha, Kung Fu ili Tae-kwon-do gitara. Sto se tice ozbiljnijih akusticnih gitara, Fender se i ne uzima u razmatranje. Svi ozbiljni sviraju uglavnom Gibson (Bob Dylan) ili Martin (Neil Young) ali mi to mozemo samo da gledamo na slici. Pogledaj na online prodavnicama, cini mi se da su ove najjeftinije skuplje od naskupljeg Fendera.
[ septimus @ 09.12.2006. 00:28 ] @
@ Rocket Roll:

Gledao sam neke stalke u radnjama - od onih koji stoje na zemlji do onih koji se montiraju na zid. Ne izgledaju lose ali kad sam razmislio dosao sam do zakljucka koji si upravo i ti izneo gore: da nemam toliko mesta u kuci gde bih drzao gitaru te bih je sigurno zakacio kad-tad. Mozda je i najsigurnija varijanta pod/na krevet sa tim da pod krevetom mi se skuplja brdo prasine jer nemam tepih ali probacu.

Stimer: Sto se tice stimer, instalirao sam AP Guitar Tuner i zadovoljan sam ali ima manu ( kao i svi software-ski ) da moram biti u blizini kompjutera. To i nije neki problem posto sviram uglavnom kod kuce, za svoju dusu, ali bih voleo da sam "nezavisan" od kompjutera pa mi se zgodnim ucinio onaj Planet Waves stroboskopom za 13€ koji je pomenuo SasaDee vec..Nadam se da su takve sprave pouzdane na duze vreme.


@Ton_Majstor: Hvala na linkovima, probacu i taj stimer/metronom


@SasaDee: Hvala za podsecanje za stroboskop - video sam upravo taj u radnji kod Slavije te, vec rekoh, nadam se da je pouzdan sto se tice trajanja ( a i preciznosti mada to i nije najbitnije za sada ).


Gitaru Fender CD-100 sam platio 14000 dinara, Yamaha F310 je bila 12000 a u paketu 13200 ( neke nepotrebne sitnice ).
Mislim da si totalno u pravu kad kazes da su sve te entry gitare iz Kine u sustini vrlo slicnog kvaliteta. Kod mene je presudilo to sto ima malo puniji zvuk dok mi je prednost Yamaha-e bila sto ima nesto uzi vrat pa je laksa za polu-pocetnika kakav sam ja. Nisam rekao da sam posle probao i jednu Da Capo od 14000 ali mi je nesto pretiha bila, a i izrada mi nije bila upecatljiva previse.

Kad se malo "usviram" ( a i to ce vreme doci, valjda ;) onda cu sebi priustiti nesto kvalitetnije, lepse i, na zalost, skuplje :)


I na kraju, pitanje za sve:

Citao sam o odrzavanju gitare.. Ako sam dobro razumeo postoje neke tecnosti koje se kupuje i dele se na one kojima se cista zice i one kojima se cisti/odrzava fingerboard. ( D Andrea limunovo ulje i Fast Fret za zice )

Takodje ako bi neko mogao da me uputi da li se necistoca moze odraziti na fizicke kvalitete gitare, da li moze ostetiti drvo i slicno?
Koliko cesto se to radi i slicni saveti bi dobro dosli i neka vasa iskustva.

Jos jednom hvala i pozdrav :)
[ Rocket Roll @ 09.12.2006. 22:27 ] @
Koliko ja imam iskustva, FastFret je "cute" stvar, ali ti na relativno malo para uzme puno para kroz godine. Meni lično ne treba, ali - ponavljam - meni lično. Da jurim brzinu i "svaki trik u knjizi" kako bih zvučao što bolje, onda da. Inače je ok, lepa masna stvar, žice traju duže itd.

Ali ti limunovo ulje stvarno treba - tebi lično. Pošto imaš grifplatnu od palisandera, ona će tek da "stari" (tim pre što gitara nije tako skupa, a na njima se u svim fabrikama ubrzava sklapanje do maximuma pa se koristi lošiji i "zeleniji" palisander). Ako "stari" samo sama od sebe, izboraće se i ispuckati (ne mnogo, ali ipak). Zato jedno pola godine-godinu, dok ne upije dovoljno ulja, povremeno nanosi limunovo. "Povremeno" znači - ne preteruj, ako je udaviš u ulju drvo može i da istrune (omekša i dođe kao tvrđi sir) pa da se pragovi rasklimaju. (Ovo su ti, naravno, najgore alternative, ali - ako dugo provodiš nad gitarom, smetaće ti svaka trunka, kamoli ovakve teže havarije.)

Po mom iskustvu, prljavština može da smeta samo vizuelno i taktilno, čišćenje je tu pre radi urednosti (i, eventualno, da ne dobiješ sepsu ako gitaru pozajmiš nekom neandertalcu) nego radi zvuka.
[ septimus @ 10.12.2006. 03:10 ] @
Ako sam dobro shvatio:

1) Jos sada, dok je nova, da pocnem sa mazanjem limunovim uljem?

2) Namazem l.uljem i odmah obrisem pamucnom krpom? (slicno procitah negde na netu )

3) I tako u prvoj godini svakih 2-3 meseca ili cesce?

[ Rocket Roll @ 10.12.2006. 16:01 ] @
1) Još sada, dok je nova, počni sa mazanjem limunovim uljem. DoBriM limunovim uljem, što čišćim.

2) Namažeš limunovim uljem, ostaviš ulju neko vreme (minutno vreme, ne satno) da se upije u palisander, obrišeš suvom krp(ic)om i to je to.

3) I tako u prvoj godini na svako ili na svako drugo menjanje žica, na primer. Na dva meseca, recimo. Nema strogog pravila. Posmatraj palisander: da li se preterano osušio i izgubio sjaj? Vreme je za limunovo ulje. Da li je grifplatna masna toliko da se cedi? Scooliraj sa limunovim uljem. Kada se drvo dobro zapečati, prestani dok opet ne počne da izgleda suvo. Mi ne živimo u preterano suvoj klimi, ali ostaje fakat da se grifplatna koja nije lakirana (kao tvoja) suši s vremenom i to ne na dobar način. Naravno, to ne znači da treba da pliva u ulju, nije sardina :)
[ septimus @ 10.12.2006. 19:20 ] @
Sutra idem i kupujem limunovo ulje, nadam se da cu naci neko kvalitetno.

Nego setih se dok sam citao o mazanju ulja na fretborard da zice smetaju i da bi se mogle skinuti a ja nemam pojma kako se to radi. Cak bi ih mogao i zameniti onim preporucenim Martin 0.10 ( ili mozda 0.11?). Pretpostavljam da je najbolje da odnesem kod nekog ko je vichan operacijama sa gitarama i da mi on promeni..
Ili mozda da sacekam jos koji mesec sa menjanjem zica a ulje pokusam da namazen "ispod" zica..?

P.S. A i nesto gledam visinu E zice kod 12-og praga, mislim da je oko 3-4mm sto je vece od onih preporucenih 2mm, pa da se i to sredi.


Doduse, mogao bih vise da sviram a manje da razmisljam o ovim sitnicama i smaram ljude po forumu, posebno Rocket Rolla ;)

[Ovu poruku je menjao septimus dana 10.12.2006. u 20:39 GMT+1]
[ lexa95 @ 15.01.2009. 15:41 ] @
Hteo bih da saznam koliko kosta yamaha f130 i gde se moze kupiti najjeftinije
[ acaradio @ 15.01.2009. 18:02 ] @
Dobio si odgovor na PP (privatna poruka), nije trebalo da izvlacis ovu staru temu.