[ mika @ 20.05.2003. 14:43 ] @
Zdravo Es-ovci.

Kao sto se vidi iz teme, interesuje me ukratko koliko je siguran web email, i da li ima neko iskustva sa serverima (placenim) u svetu koji nude siguran web mail (dobro, "siguran" :), u smislu enkripcije i svega sto se podrazumeva pod pojmom sigurnost???

Verovatno je bilo diskusija na ovu temu, ako jeste neka neko onda baci link.

Pozdrav.
[ marko023 @ 23.06.2003. 01:31 ] @
ja dugo imam @vipmail.ru adresu, i zadovoljan sam. mozes skidati postu i preko outlook-a, bat-a i sl. tj. ima pop3 pristup
vise info-a na www.mail.ru (mislim.. ako ne onda na www.vipmail.ru)
[ byTer @ 23.06.2003. 03:24 ] @
Sve je u domenu tvog verovanja u doticne servere koje posecujes. Ako bas gledas onako :)) nema poverenja ni u koga, cak ni u maticni provajder. E sad treba verovati svemu st o govore u License Agreementu, da tvoje podatke nece davati nikome, da su tvoji podaci sigurni itd. Sto se real time sigurnosti tice, hotmail ima 128 enkripciju, i deluje dovoljno sigurno. A ko ce sve da cita tvoje poruke, to je u domenu fantastike :(( Ako te neko trazi, naci ce te, makar i na MARSU!
[ mika @ 23.06.2003. 16:48 ] @
E vidiš, to nisam znao, za tu 128-bitnu enkripciju (mada mislim... možda je marketinški trik, nisam siguran). Da li ima još servera koji imaju real-time enkripciju ili je Hotmail usamljen (ne volim M$)??

Pozdrav.
[ Shadowed @ 23.06.2003. 16:57 ] @
Pa za Hotmail mozes da znas po tome sto ide preko https-a (pretpostavljam da su na ovo mislili sto se tice teal time enkripcije. Isto bi bio slucaj i sa drugima (samo pogledas u browser-u).
E sad, fora je u tome sto preko https-a ide samo logovanje (znaci username/password idu sifrovani). Problem sa mail-ovima je u tome sto onaj ko ih salje salje ih kroz provajderovu mrezu i ako nema u njega poverenja, dzabe mu sve ostalo. Najbolji nacin je da se poruke sifruju na samom izvoru (racunaru onoga ko ih salje) a desifruju na odredistu (na racunaru primaoca) kao sto je to slucaj sa PGP-om.
Inace, ni za jedan server ne mozes da budes sasvim siguran (osim ako ne koristis PGP like software) jer oni uvek mogu da citaju ono sto im je na HDD-u samo je pitanje da li to i rade.