[ Kresoje @ 16.11.2006. 15:08 ] @
Kada se vrsi korekcija automatski odredjene ekspozicije?
Primer sa snegom (odlicno opisan u fotoskoli Jarac.net) je pogodan za opsti zakljucak: dominacija bele boje na sceni. Medjutim, sta je sa ostalim bojama? Kako znamo da je nivo izmerenog osvetljenja znacajno izvan srednje vrednosti na koju je svetlomer podesen, da bi onda korigovali ekspoziciju?
[ Abdee @ 16.11.2006. 15:46 ] @
Pored svetlomera u aparatu potrebno je imati i svetlomer u glavi. Kada je digitalna tehnika u pitanju, odgovor na tvoje pitanje je prilicno jasan tj. svaku korekciju vrsis na osnovu izgleda prethodnog snimka i gledanja u histogram. Ako se radi o filmu prica je malo drugacija tj. potrebno je iskustvo, poznavanje tehnike i materijala sa kojim radis.

Generalno gledaj da uvek, ako mozes, koristis RAW i eksponiras prema svetlim delovima jer se detalji iz senki mogu izvuci u naknadnoj obradi dok isto ne vazi na "sprzene delove". I koristi histogram, to ti je najbolji prijatelj kada se radi o dobrom eksponiranju (jos ako je RGB).
[ Kosta ******um Rex Persia @ 16.11.2006. 22:26 ] @
Objasni nam malo bolje kako se koristi histogram, i koje su vrednosti najoptimalnije kada se gledaju njegovi podaci?

A problem je i u tome što velika većina digitalaca idiot klase, pa p poneki ozbiljniji, uopšte i nemaju histogram.
[ Nebojsa Milanovic @ 16.11.2006. 22:39 ] @
Daleko od toga da je histogram svemoguć, odavno sam to govorio, on ti daje orijentaciju o tome koliko je ukupni nivo osvetljenosti kadra. DoBra je RGB varijanta jer to radi posebno po bojama.

Međutim, ići na srednju vrednost, onu koju ti aparat preporučuje - u teškim svetlosnim uslovima je recept za neuspešan snimak.

Detaljno sam to objašnjavao u poslednjem testu

http://www.bmfoto.co.yu/review/FujifilmS6500fd/FujiS6500fd_5.php

I na prvoj slici sam išao namerno u podekspoziciju, pa su opet svetli delovi počeli da gore. Na donje dve sam išao u još dublju podeskoziciju, čak više blendi - da bi rezultat bio baš kako treba.

Sve u svemu, nijedan histogram ne možeda zameni iskustvo i osećaj. Zato radi i, što je posebno važno, razmišljaj tokom rada.
[ Abdee @ 17.11.2006. 07:01 ] @
Citat:
Objasni nam malo bolje kako se koristi histogram, i koje su vrednosti najoptimalnije kada se gledaju njegovi podaci?


Sto ja da ti objasnjavam kad je to drug Rajhman vec uradio (:

http://www.luminous-landscape....understanding-histograms.shtml


Citat:
Međutim, ići na srednju vrednost, onu koju ti aparat preporučuje - u teškim svetlosnim uslovima je recept za neuspešan snimak.


U teskim uslovima koje je Nebojsa pomeno pored histograma, dobar drugar svakom fotografu je i spot merenje i dobra procena sta bi moglo da "gori" a sta treba "izvuci".


Na zalost opcija "multi spot" (ili sl.) koja je nekad postojala na nekim aparatima (EOS 3 npr.) vise ne postoji na digitalcima iako je u pitanju mnogo strasna stvar. Radi se naime o merenju sa vise tacaka a aparat na osnovu samo tih tacaka pokusava da proracuna neku srednju vrednost.

Citat:
A problem je i u tome što velika većina digitalaca idiot klase, pa p poneki ozbiljniji, uopšte i nemaju histogram.


Nije tacno. Vecina aparata sada ima histogram, jedino sto ga nema u "live izvjedbi" tj. postoji samo u review modu.
[ DjordjeRd @ 17.11.2006. 07:36 ] @
Sa boljom dinamikom senzora ova bi tema značajno izgubila smisao.

Još kad bi proizvođači akcentovali razvoj dinamičkog opsega senzora, umesto što se nastavlja sad već mnogo manje važna trka oko broja piksela. Teško je prodati dinamiku prosečnom potrošaču dok je sa megapikselima stvar mnogo privlačnija.
[ guru @ 18.11.2006. 18:54 ] @
A mozda je to trenutno nemoguce ili isplativo samo za NASA-u ? :)

Merenje je vrlo pipava stvar i lako je nauchiti teoriju, ali sve ostalo je praksa, i samo tako se moze nauchiti pravilno eksponiranje i kako to aparat uopshte meri, a posle toga je EV korekcija neshto najnormalnije, bar dok ne krenete blicem :D