[ Not now, John! @ 16.11.2006. 21:04 ] @
Nešto razmišljam...

Nije li vrijeme da se e-mail pošalje u istoriju? Ovakav kakav je sad ne može da se izbori protiv SPAM-a. Pored toga, SPAM-a je sve više i više.
E-mail budućnosti zamišljam nešto slično instant messengerima poput jabber-a. Treba da je decentralizovan, da podržava text+attachment, enkripciju i sl. što e-mail već podržava, te svakako sistem autorizacije. Tako će vam e-mail moći poslati samo onaj koga ste ovlastili da vam šalje poruke. Jabber trenutno ima skoro sve. Nema attachment u porukama i malo koji server čuva poruke dok je primalac offline. Mislim da bi se to lako moglo srediti. E-mail budućnosti ne mora da podržava sve mogućnosti Jabber protokola, već samo one koje bi odgovarale sadašnjim e-mail mogućnostima.
Siguran sam da bi to riješilo problem SPAM-a, a ne bi bilo ništa manje praktično ni funkcionalno od sadašnjeg e-maila.

Vaše mišljenje?
[ pajaja @ 16.11.2006. 22:53 ] @
Citat:
Tako će vam e-mail moći poslati samo onaj koga ste ovlastili da vam šalje poruke.


Ja to imam na mail serveru, tako da ne mora da ide u istoriju :)
[ Not now, John! @ 16.11.2006. 23:02 ] @
Citat:
pajaja: Ja to imam na mail serveru, tako da ne mora da ide u istoriju :)

Na šta konkretno misliš? Koji mail server? Neka ekstenzija je u pitanju? Koristiš li to? Kako radi u praksi? Kako izgleda jedan zahtjev za autorizaciju? Zašto to ne postane standardno na svim e-mail serverima?
Daj malo informacija. Što si škrt? :)
[ pajaja @ 16.11.2006. 23:38 ] @
www.bluebottle.com

U praksi radi dobro, do sada nisam primio ni jednu spam poruku u inbox :)
Poruke koje nisu autorizovane stizu u pending folder odakle ti posaljioca autorizujes, markiras kao spamera itd. Postoje 3 vrste automatske autorizacije, gde se posaljiocu salje mail na koji treba da odgovori: 1. bilo kojom porukom ( provera valjda da li mail salje skripta ), 2. Tvojim imenom i prezimenom i 3. autorizacionim kodom koji ti definises :)

nista spektakularno, ali radi...
[ Deda_Mraz @ 17.11.2006. 00:34 ] @
Dok je interneta biće i e-maila...prema tome pirče o nekom penzionisanju mejla su, prazne priče
[ Not now, John! @ 17.11.2006. 08:27 ] @
Citat:
pajaja: www.bluebottle.com

U praksi radi dobro, do sada nisam primio ni jednu spam poruku u inbox :)
Poruke koje nisu autorizovane stizu u pending folder odakle ti posaljioca autorizujes, markiras kao spamera itd. Postoje 3 vrste automatske autorizacije, gde se posaljiocu salje mail na koji treba da odgovori: 1. bilo kojom porukom ( provera valjda da li mail salje skripta ), 2. Tvojim imenom i prezimenom i 3. autorizacionim kodom koji ti definises :)

nista spektakularno, ali radi...

Naaajs.
Pretpostavljam da zahtjev za autorizacijom ne prenosi poruku pošiljaoca, jer u suprotnom je reklama prošla i spamer je ostvario cilj.
Samo ne znam zašto to ne počnu da koriste ISP-ovi? Nije valjda da samo meni smeta SPAM?
[ Ivan Dimkovic @ 17.11.2006. 08:33 ] @
Citat:

Samo ne znam zašto to ne počnu da koriste ISP-ovi? Nije valjda da samo meni smeta SPAM?


Ne znam, ali ja ne videh puno SPAM-a osim nekog berzanskog spama u poslednjih par nedelja (prosecno 2-3 berzanska spama nedeljno, nadam se da ce uskoro da se istrenira da ih upucava pre nego sto me smore) - Spam Assasin radi posao vrlo dobro na mail serveru koga ja koristim ;-)
[ VRider @ 17.11.2006. 08:36 ] @
Nije to nikakvo resenje. Opet treba da gledas gomilu mailova da vidis da li ti je pisao neko bez autorizacije. A poenta maila je upravo u tome sto moze svako da ti pise.
[ Jbyn4e @ 17.11.2006. 09:04 ] @
Spamassassin + Antivirus (clamav) + Grey listing - prosto se zabrinem sto nemam vise spamova. Pomislim da ne radi mail server, a kad pogledam - ono sve fercera... Doduse provuce se 1 spam u 2-3 nedelje...

Blue bottle ne resava mailing liste - sta ako se prijavis na mailing listu i podesis da mora da posalje autorizacioni kod? Lista nikad nece poslati, ti nikad neces dobiti poruku sa mailing liste koju si zeleo. A i mene bi nerviralo kad bih svakome morao dvaput da saljem poruku (ili da potvrdjujem da sam to ja...)
[ Tyler Durden @ 17.11.2006. 10:11 ] @
Ja imam samo Spamassassin na svom lokalnom računaru i stvarno kupi 99% mailova. Čak i ove domaće spamere bez greške prepoznaje.
[ Not now, John! @ 17.11.2006. 14:24 ] @
Citat:
Jbyn4e: Blue bottle ne resava mailing liste - sta ako se prijavis na mailing listu i podesis da mora da posalje autorizacioni kod? Lista nikad nece poslati, ti nikad neces dobiti poruku sa mailing liste koju si zeleo.

Ne vidim problem. Prijaviš se na ML kao i do sad, a oni pošalju poruku da potvrdiš registraciju. Mail server tebi pošalje zahtjev za autorizacijom, ti odobriš poruke sa mailing liste i mail server ti proslijedi poruku koju si dobio sa mailing liste. Za aplikaciju za mailing liste sve je potpuno transparentno. Ona nema pojma da ti je mail server tvog ISP-a slao zahtjev za autorizacijom. Mailing liste već imaju svoje filtre.

Citat:
Jbyn4e: A i mene bi nerviralo kad bih svakome morao dvaput da saljem poruku (ili da potvrdjujem da sam to ja...)

Autorizacija bi se obavljala samo jednom za jednu e-mail adresu. Sva naredna korespodencija bi išla kao i do sad.

Meni Thunderbird prilično dobro filtrira spam, ali me ipak veoma nervira taj biznis.
[ 3D-Elite @ 17.11.2006. 16:09 ] @
Ja imam 2 free naloga na yahoo...i sad mi nije jasno zasto jedan od njih svaki dan skuplja po 2-3 Bulk-a a ovaj drugi nije nikada primio ni jedan!?!?
[ Miroslav Strugarevic @ 17.11.2006. 17:44 ] @
Jeste se nešto povećao broj spam poruka u zadnjih 15-tak dana.
[ Jbyn4e @ 18.11.2006. 09:34 ] @
Citat:
Not now, John!: Ne vidim problem. Prijaviš se na ML kao i do sad, a oni pošalju poruku da potvrdiš registraciju. Mail server tebi pošalje zahtjev za autorizacijom, ti odobriš poruke sa mailing liste i mail server ti proslijedi poruku koju si dobio sa mailing liste. Za aplikaciju za mailing liste sve je potpuno transparentno. Ona nema pojma da ti je mail server tvog ISP-a slao zahtjev za autorizacijom. Mailing liste već imaju svoje filtre.


Nedavno sam slao listu ljudima koji su se prijavili. Jedan od korisnika je stavio bluebottle, i vratio mi se mail, sa porukom da treba da uradim to i to (znaci NE korisnik da potvrdi da hoce da prima, vec JA kao posiljalac da potvrdim da mi je taj mail regularan i onda ga on primi).

Zasto je ovo problem? Zamisli 5000 ili vise takvih i sve ce ti biti jasno....

Dalje, zamisli one koji nemaju pojma o kompjuteru, a ocekuju mail od rodjaka/prijatelja i nemaju pojma sto im je komunikacija prestal...

Kao sto rekoh - spamassasin + grey listing mnogo bolje obavljaju posao. A interakcija odobravanja maila od korisnika i posiljaoca je svedena na nulu.
[ Not now, John! @ 18.11.2006. 11:47 ] @
Citat:
Jbyn4e: Nedavno sam slao listu ljudima koji su se prijavili. Jedan od korisnika je stavio bluebottle, i vratio mi se mail, sa porukom da treba da uradim to i to (znaci NE korisnik da potvrdi da hoce da prima, vec JA kao posiljalac da potvrdim da mi je taj mail regularan i onda ga on primi).

Da, opala mi je koncentracija. Ti si govorio o bluebottle.

Autorizacija ne treba da se odvija između pošiljaoca i primaoca, nego između mail servera primaoca i primaoca, tako da pošiljalac nema pojma o tome. Pošiljaocu se eventualno može poslati poruka sa obrazloženjem, ukoliko primalac nije odobrio slanje.

Primjer:
neka POŠILJALAC šalje poruku PRIMAOCU.
Poruka dospije na mail server PRIMAOCA. Mail server pregleda svoju bazu i ukoliko postoji zapis da je PRIMALAC zabranio poruke od POŠILJAOCA, zanemaruje poruku (i eventualno šalje POŠILJAOCU razlog neisporučivanja poruke). Ukoliko u bazi postoji zapis da PRIMALAC želi da prima poruke od POŠILJAOCA, poruka se sačuva u mailboxu.
Ako ne postoji nikakav zapis o korespodenciji POŠILJALAC -> PRIMALAC (u tom smjeru), onda mail server šalje PRIMAOCU zahtjev za autorizacijom.
Naravno, sve bi moglo da se obavi i bez stvarnog slanja poruke između mail servera POŠILJAOCA i mail servera PRIMAOCA ukoliko je PRIMALAC zabranio poruke od strane POŠILJAOCA.
Mehanizam bi trebalo ugraditi u mail servere, a ne da se autorizacija obavlja između POŠILJAOCA i PRIMAOCA.
Cilj je ne samo prepoznati SPAM i poslati ga u Trash, nego je cilj da SPAM uopšte ne ide od servera do servera.
[ darko86 @ 20.11.2006. 19:52 ] @
Sumnjam da ce mail otici u istoriju, bar ne sledecih x godina. To je kao da se pitamo zasto koristimo sms. Odgovor je jedan, postao je stvar navike.

Pozdrav,
Drako
[ Vladokv @ 20.11.2006. 21:07 ] @
Nece e-mail otici u istoriju, mozda ce se malo modernizovati, nista vise. Ni papir nije otisao u istoriju, iako je vrlo jednostavan i odavno u upotrebi
[ nicr @ 20.11.2006. 21:10 ] @
"Ni papir nije otisao u istoriju"

a cim bi ti brisao dupe, e-mailom mozda