[ ||NeX|| @ 21.05.2003. 16:26 ] @
Koristim FP i ne bih se volio prebacivati na Macromedia products. Stoga vas pitam, da li php ima tolike prednosti da je bolje da ga naučim ili bi ipak pošto koristim FP bolje bilo raspravljati asp ili asp.net! Može li mi neko objasniti osnovne razlike između asp i asp.net!?


mod's note:
prilagodjavanje naziva teme...


[Ovu poruku je menjao mungos dana 24.05.2003. u 14:52 GMT]
[ Conica @ 21.05.2003. 17:12 ] @
Necu mnogo duboko da zalazim u temu, posto ocigledno stvari nisu postavljene na svoje mesto.

Ne bi sme odlucivati o tehnologijama na osnovu alata (editora) koji koristis, posto to u sustini nema nikakve veze. Ako nisi spreman preci na drugi alat, pitanja o asp-u, php-u i asp.net treba jos dosta da sacekaju.

Nisi nista naveo da li radis u design ili text modu. Ako je u pitanju design mod, drzi se HTML-a dok ne budes malo bolje savladao materiju, a ukoliko je u pitanju text mod, ne vidim problem u prelasku na bilo koji drugi alat.

Sa druge strane na jednom od navedenih sajtova koje imas u prortfoliu koristen je php za forum, kod je drugi radjen komplet u asp-u, pa mi opet nije jasno pitanje prelaska na php ili asp.

Pozdrav
Conica
[ -zombie- @ 21.05.2003. 18:36 ] @
Citat:

Nisi nista naveo da li radis u design ili text modu. Ako je u pitanju design mod, drzi se HTML-a dok ne budes malo bolje savladao materiju, a ukoliko je u pitanju text mod, ne vidim problem u prelasku na bilo koji drugi alat.


php i DW visual mod (ili kako se već zove) ne isključuju jedan drugi..

postoji extenzija za DW za rad sa php/mysql kombinacijom (i sve vizuelno), što generalno ne preporučujem..

a moguće je recimo i (kao ja) da php program koristi Smarty šablone (templates), koji se lepo dizajniraju u DW.. ništa lakše.. (dobro, nije baš tako lako, ali kad jednom namestite...)
[ degojs @ 21.05.2003. 18:48 ] @
ASP.NET omogucava razdvajanje dizajna od koda 'iza stranice'. Takodje, nije vezan za jedan jezik kao ASP (VBScript), vec imas mnogo veci izbor. I ima jos mnoooogo toga :)


[Ovu poruku je menjao degojs dana 21.05.2003. u 16:40 GMT]
[ Conica @ 21.05.2003. 21:48 ] @
Koliko sam shvatila iz prvog posta, covek zeli da koristi i dalje Front Page.
[ degojs @ 21.05.2003. 22:39 ] @
@Conica, nisam siguran kome se obracas, ako je meni..

Citat:
Može li mi neko objasniti osnovne razlike između asp i asp.net!?


[ Conica @ 21.05.2003. 23:19 ] @
uh trebala sam da napomenem...sorry degojs nije bilo namenjeno tebi

nekako mi se cini da je diskusija krenula pogresnim tokom
[ ||NeX|| @ 22.05.2003. 01:17 ] @
Meni kada spomeneš php odmah mi je u glavi Dreamweaver i linux serveri.
Prvo, ne bih volio prelaziti na Dreaweaver MX, samo radi php podrške.
Ali na "mom" serveru je Red Hat Linux sa Fp ekstenzijama. Što meni govori da bi ipak php najbolje radio. Jel' tako?

Koliko ja kontam i asp i php rade isto, samo imaju drugu podlogu?
(kao što auta imaju različite gume, ali obadva idu, a gume služe da bi se moglo auto lakše kretati)

A inaće večinom sam na WYSIWYG principu i zavirim samo ako treba neku java skriptu ubaciti koju sam skinuo sa neta. Ali mislim da logiku kontam.

Ali ako treba i HTML knjigu uzeti, nije problem.

Samo mi recite koji od jezika ima bolje budučnost, i koji bi najkompatibilniji bio sa "mojim" serverom.

Nadam se da ste kontali, ako treba nešto naučiti još, nije mi prepreka, imam želju!

[ Zoran Rašković @ 22.05.2003. 03:40 ] @
Citat:
Meni kada spomeneš php odmah mi je u glavi Dreamweaver i linux serveri.

Ovo je veoma lose, i predlazem da odmah zaboravis na takvu "vezu" php-a sa DW i lin. Ne moras uopste zalaziti u DW i ne mora ti php biti instaliran na lin serveru(ali je preporucljivo, normalno) da bi ti programirao u php. Mozes dignuti Apache u Windowsu kod sebe u lokalu, i instalirati php, i praviti i isprobavati svoje skripte.

Zato lepo, tastaturu u ruke, pa na google, pa nadji tutoriale iz oblasti koje te zanima.
[ formeye @ 22.05.2003. 16:49 ] @
Da dodam malo zacina u dikusiju.
Bilo sta od M$ ne preporucujem.
Mislim da je J2EE (JSPs, servlets i EJBs...)
zakon za .NETlike stvari (.net je i nastao kao neuspela kopija J2EE)

[ degojs @ 22.05.2003. 18:31 ] @
Citat:
Bilo sta od M$ ne preporucujem.


Ovakvi komentari nadasve doprinose da tvoj stav bilo ko uzme ozbiljno, pogotovo što si se potrudio da svoje tvrdnje podžiš nekim činjenicama.
Zeev...


[ -zombie- @ 22.05.2003. 18:50 ] @
Citat:
formeye:
.net je i nastao kao neuspela kopija J2EE)



svako ovde zna da baš ne preferiram m$, ali po čemu tvrdiš da je .NOT ;) neuspešan?!?
[ Trunks @ 22.05.2003. 19:43 ] @
Koliko vidim iz prve poruke u temi, tebi problem predstavlja prelazak na Dreamweaver?
Pa niko te ne tera da pređeš, koristi šta ti odgovara. Isto važi i za jezik.
[ ||NeX|| @ 23.05.2003. 00:36 ] @
OK. Ne mjenjam editor. A koji jezik se isplati bolje rećeno naučiti i baš potošiti silno vrijeme koje svakako potrebno za to? A bi li bilo bolje da prije toga obradim javu ili glupo pitanje Pascal. Hehe. Sve će mi to za faxa trebati, pa šta preporučujete. U prvu ruku mi treba za web pravljenje, a za fax ćemo lahko.
[ Goran Rakić @ 23.05.2003. 22:08 ] @
elementarno poznavanje programiranja je poželjno ali ne i neophodno za učenje bilo kojeg od ovih skript jezika. Prednost PHP-a jeste što može raditi na više platformi, što je opensource rešenje, što je besplatan, (neargumentovano) brži, radi na mnogim serverima i slično.
[ ||NeX|| @ 24.05.2003. 02:20 ] @
Znaći PHP. A prije toga bilo koji? Može li Pascal? Imaju li oni ikakve veze?
[ Trunks @ 24.05.2003. 03:19 ] @
Tema je za Web Razvoj. Ovde praktično i nema dizajna (pošto smo rešili pitanje o editorima). Premeštam...
[ Dragan Varagic @ 24.05.2003. 09:40 ] @
Možda ovaj primer može da pomogne:

Više puta su me kontaktirali pojedinci i firme za varijantu preporučivanja njihovih rešenja/programiranja.

Za najozbiljnije projekte preporučujem FIRME koje u svojoj ponudi široku listu veština (php, java, asp, brendirana rešenja tipa BEA, ITG...), i po mogućnosti kreiraju prateću tehničku dokumentaciju za klijenta. U ovakvim firmama obično rade SPECIJALISTI za određene tehnologije.
[ Dragi Tata @ 24.05.2003. 13:57 ] @
Citat:
Goran Rakić:
Prednost PHP-a jeste što može raditi na više platformi, što je opensource rešenje, što je besplatan, (neargumentovano) brži, radi na mnogim serverima i slično.


Na više platformi - tačno.

opensource rešenje - tačno, mada to po meni nije nikakva prednost već mana.

što je besplatan - asp.net je takođe besplatan (slično kao Java SDK)

(neargumentovano) brži - (argumentovano) sporiji - asp.net stranice se kompaliraju, a PHP je interpreter.

[ Marko Bijelic @ 24.05.2003. 14:51 ] @
Eh, Trunks sta nam premjesti :)

Da razgranicimo neke stvari:

1) Koristis FP. Da se razumijemo odmah, isti nisam koristio vec tri godine, mada kako sam cuo od poznanika koji isti koriste, program je dozivio promjene uglavnom na polju vizuelnog djela, te da je editor cistog koda malcice poboljsan. U osnovi, koliko sam bar ja upucen, FP nema mogucnosti vizuelnog kreiranja server-side koda (tj. ASP, PHP, ColdFusion, etc.)

2) Koristis vizuelni nacin rada, bez elementarnog poznavanja "cistog" HTML koda
3) Zelis da predjes na neku server-side tehnologiju.
4) Ne zelis da koristis Macromedia produkte.

Imas dvije varijante:

1) Najpreporucljivija. Nauci da pises HTML kod od nule, zaboravi FP, Dreamweaver i ostala vizuelna pomagala. Ako ikada budes radio nesto iole profesionalnije u oblasti WD, sto podrazumjeva i timski rad, bez elementarnog znanja HTML neces apsolutno postici nista.

2) Ako vec naucis recimo da pises neki server-side code od nule, isti je vrlo komplikovano kombinovati sa vizuelno odradjenim HTML kodom, a uz to skoro je nemoguce nauciti server-side ako vec nisi savladao HTML koje je mnogostruko jednostavniji.

Druga varijanta, ako vec zelis da ostanes na WYSIWYG rjesenju:

1) Mozes da zaboravis FrontPage. Tako da ti ostaje Macromedia i Dreamweaver MX.
2) Ja sam prije neke dvije godine radio sa Macromedia Dreamweaver UltraDev 4. Isti program je posjedovao solidne mogucnosti vizuelnog kriranja ASP koda, uz solidan vizuelni rad za bazom podataka. Po mom iskustvo, takve mogucnosti su dovoljne iskljucivo za amaterski rad, za nesto ozbiljnije ipak je potrebno uzeti editor u sake i sve odkucati od nule, time se vracamo na prvu kvaku. Inace, primjer iz prakse: http://www.domovina.com/ je prema mojim saznjanjima kompletno odradjena u UltraDev 4, posto je u pitanju sajt koji bi se mogao svrstati u e-commerce, zanimljivo je da vidis sta UltraDev na tom polju moze.

3) Nazalost, posto nisam korisnik Dreamweaver ne znam sta u stvari moze na tom polju da uradi verzija MX. Znam sako da je dodata podrska za PHP i ASP.NET (ASP i CF su vec postojale), kako stvarno ne znam. Mada sumjam da je ista iole moguce odraditi ozbiljnije vizuelnim putem.

Inace, vizelno generisani code ima gomilu mana, pored vec navedene nefunkcionalnosti i izvlacenja minimuma iz bilo kog programskom jezika, tu je pitanje sigurnosti, vrlo je nezgodno potpisati se na neki code za koji u osnovi ne znas ni sta sadrzi. I dalje stoji, prvo cisti HTML pa onda sve ostalo.

Za ASP konsultuj VB&ASP forum, ASP.NET imas .NET forum, a naravno tu je i PHP forum. Na istim forumima cess pronaci sve odgovore vezane za tehnologije, kao i medjusobne komparacije.

Nemoj u ovu pricu jos da mjesas Javu, .NET i Pascal. Sumnjam da ces savladati JAVU i .NET bez znanja obicnog HTML-a, a Pascal je program star tridesetak godina i u potpunosti nefunkcionalan za bilo sta osim rjesavanje sredjoskolskih zadataka te ucenje osnova programiranja (dje je dosta djelotvoran) tako da mu nije mjesto u ovoj temi, niti na ovome forumu.

Evo ukratko. Nadam se da sam malcice obzanio situaciju :)

[ -zombie- @ 24.05.2003. 16:09 ] @
mungos, Delphi jezik (ili do skora Objektni Paskal) je više nego upotrebljiv jezik, i za desktop programe, i za pisanje klijent/server aplikacija, i čak za internet aplikacije i webServise. (a od prošle godine i za Linux programiranje, a od ove čak i za pisanje .NOT ;) aplikacija...)

da li ćeš i za C jezik reći da je neupotrebljiv, pošto je još stariji od paskala..


Citat:
Dragi Tata:
opensource rešenje - tačno, mada to po meni nije nikakva prednost već mana.

što je besplatan - asp.net je takođe besplatan (slično kao Java SDK)

(neargumentovano) brži - (argumentovano) sporiji - asp.net stranice se kompaliraju, a PHP je interpreter.


nemanja, od tebe (i tvojih godina ;) nisam očekivao ovakav flame.. prvo, po kojoj logici je opensource rešenje mana. ajde neću da tvrdim da je prednost, ali me ubedi da je mana..

drugo, kako je asp besplatan, kada ti treba windows server koji se plaća $, web server koji se plaća $$ i sql server koji se plaća $$$.. da ne pričamo o razvojnim alatima i ostalim stvarima...

i treće, i php ima "kompajlere", samo što se obično zovu akceleratori, i postoje dva OS, i jedan komercijalan (od firme koju su osnovali ljudi koji su kreirali jezgro php jezika..)
[ Dragi Tata @ 24.05.2003. 17:19 ] @
Citat:
nemanja, od tebe (i tvojih godina ;) nisam očekivao ovakav flame..


Opšte je poznato da smo mi matori perverznjaci najgori flameri :)

Citat:
prvo, po kojoj logici je opensource rešenje mana. ajde neću da tvrdim da je prednost, ali me ubedi da je mana..

drugo, kako je asp besplatan, kada ti treba windows server koji se plaća $, web server koji se plaća $$ i sql server koji se plaća $$$.. da ne pričamo o razvojnim alatima i ostalim stvarima...

i treće, i php ima "kompajlere", samo što se obično zovu akceleratori, i postoje dva OS, i jedan komercijalan (od firme koju su osnovali ljudi koji su kreirali jezgro php jezika..)


opensource je mana iz više razloga, ali najviše zbog toga što ne postoji tehnička podrška (user liste ne priznajem za tehničku podršku)

windows server se plaća ako imaš svoj server, a ako hostuješ aplikaciju kod nekog, onda se isto tako plaća kao i za Linux/BSD... Web server je besplatan, a SQL server nije besplatan ali nije ni obavezan.

Za php kompajlere nisam čuo, pa mi to odbij na neznanje, ali moraću da vidim neko verodostojno merenje koje bi me ubedilo da je PHP brži od ASP.NET-a.
[ -zombie- @ 24.05.2003. 19:50 ] @
samo kratko, da li misliš da cena win servera ne utiče cenu asp hostinga...
[ Conica @ 24.05.2003. 21:54 ] @
Citat:
mungos:

Druga varijanta, ako vec zelis da ostanes na WYSIWYG rjesenju:

1) Mozes da zaboravis FrontPage. Tako da ti ostaje Macromedia i Dreamweaver MX.



...umph
i HomeSite (...npr...)

Citat:
mungos:

Imas dvije varijante:

1) Najpreporucljivija. Nauci da pises HTML kod od nule, zaboravi FP, Dreamweaver i ostala vizuelna pomagala. Ako ikada budes radio nesto iole profesionalnije u oblasti WD, sto podrazumjeva i timski rad, bez elementarnog znanja HTML neces apsolutno postici nista.

2) Ako vec naucis recimo da pises neki server-side code od nule, isti je vrlo komplikovano kombinovati sa vizuelno odradjenim HTML kodom, a uz to skoro je nemoguce nauciti server-side ako vec nisi savladao HTML koje je mnogostruko jednostavniji.



E TO sam htela da kazem
[ formeye @ 25.05.2003. 13:37 ] @
Citat:
degojs:
Ovakvi komentari nadasve doprinose da tvoj stav bilo ko uzme ozbiljno, pogotovo što si se potrudio da svoje tvrdnje podžiš nekim činjenicama.
Zeev...


Mislim da je ta prica sasvim istrosena i da skoro svako na ovom forumu zna za probleme M$-a sa brzinom, stabilnoscu, bezbednoscu... svojih programa.
Dovoljno je cuti nekoga ko hvali XP "Nije mi se do sad ni jednom srusio".
To je kao kad smo se radovali sto smo u prodavnici nasli ulje i secer (i hvalili vlast zbog toga kao da je secer nesto Bog zna kako luksuzno).

Ako koristis Internet Explorer, svrati na http://alas.matf.bg.ac.yu/~mr02014/m.html da vidis kako je dobro napravljen program.
UPOZORENJE Ako odete na navedenu str, vas IE ce se skucati. Mozilla, NN, Konquerror, Opera i ostali koji ne koriste IE engine nece

Citat:
-zombie-:
Citat:
formeye:
.net je i nastao kao neuspela kopija J2EE)



svako ovde zna da baš ne preferiram m$, ali po čemu tvrdiš da je .NOT neuspešan?!?


Ne neuspesna, nego neuspela (losija). Dovoljno je bilo videti sta se desavalo sa Passport servisom...
[ ||NeX|| @ 28.05.2003. 12:36 ] @
Ok, shvatio.
DW MX koristiti, HTML naučiti.
E sad koji programski jezik?

Eh ovako, ja bih za fax trebao naučiti Pascal što sam i namjerio. Pa kojem da kažem web jeziku je Pascal najsličniji?

ps. vi koji ne koristite WYIWYG programe, kako možete sve zamišljati? Zar nije malo Notepad nepregledan? Ili koristite svi Ultra Edit?
[ Marko Bijelic @ 28.05.2003. 14:35 ] @
Citat:
||NeX||:
Ok, shvatio.
DW MX koristiti, HTML nauciti.


Izgleda da nisi, DWMX koristiti ili HTML nauciti :)

Citat:

E sad koji programski jezik?
Eh ovako, ja bih za fax trebao nauciti Pascal što sam i namjerio. Pa kojem da kažem web jeziku je Pascal najslicniji?


Kolega Zombie ovako odgovori na tvoj upit:

Citat:
-zombie-:
mungos, Delphi jezik (ili do skora Objektni Paskal) je više nego upotrebljiv jezik, i za desktop programe, i za pisanje klijent/server aplikacija, i cak za internet aplikacije i webServise. (a od prošle godine i za Linux programiranje, a od ove cak i za pisanje .NOT ;) aplikacija...)


E sada, kakav se Pascal izucava na faxu, standardni-stari-bazicni Pascal ili Objektni Pascal u Delphi okruzenju? Kao sto je Zombie vec konstantovao, Objektni Pascal u okviru Delphi Frameworka podrzava sve ono sto vole mladi tj. razvoj Internet aplikacija, Web Servise, u okviru Kylix paketa za razvoj pod Linxom, te za razvoj .NET aplikacija.

Sto se tice pitanja vezanih za Pascal, Delphi i razvoj pod istim platformama, ona prevazilaze domen ovog forumu tako da isto pitanje mozes uputiti u Pascal/Delphi/Kylix forum.

Citat:
Conica:
1) Mozes da zaboravis FrontPage. Tako da ti ostaje Macromedia i Dreamweaver MX.
...umph
i HomeSite (...npr...)


Moja iskustva sa HomeSiteom. Koristio sam ga jedno vrijeme dok je jos bio u vlasnistvu Allairea, a prije par mjeseci sam eksperimentisao sa petom reinkaracijom u sklopu [url=http://www.macromedia.com/"Macromedije[/url]. HomeSite je inace bio poznat kao odlicna platforma iskljucivo za razvoj cistog koda od nule, preuzimanjem Allairea (firme koja je razvila HS) Macromedia bi sama sebi pravila konkurenciju (tj. Dreamweaveru), tako da design mod u HS ni danas nema neke specijalne mogucnosti. Uglavnom sluzi za brzi pregled na minuli rad, te da developerima olaksa rad u nekim sitacijama gdje je neke stvari odraditi lakse vizuelno, naravno takvih je veoma malo :) - recimo izrada vizuelnih slikovnih mapa. Ukratko, nemoj ni da pomisljas da radis WYSIWYG pod HomeSiteom ako vec imas Dreamweaver MX.

Citat:

ps. vi koji ne koristite WYIWYG programe, kako možete sve zamišljati? Zar nije malo Notepad nepregledan? Ili koristite svi Ultra Edit?


U igri je vec pomenuti HomeSite, koji pored velikih mogucnosti ima i dosta mana, prvenstveno glomazan je, treba mu citava vjecnost da se "digne", peta verzija se pokazivala kao vrlo nestabilna, meni je cesto pucao, ja nisam uspio da ga "natjeram" da radi pravilno sa latinocom/cirlicom pod UTF-8.

Licno preferiram, Edit Plus 2, malen (instalacija staje na 1,44" disketu), brz, jeftin, prosiriv i funkcionalan. Jedina mana mu je sto ne podrzava Unicode, mada nadam se da ce i to uskoro dotjerati. Sto se tice UltraEdita, meni izgleda kao hibrid izmjedju EditPlusa i Homesitea, takodje dosta dobra alatka.

[ afwt @ 28.05.2003. 18:02 ] @
Citat:
||NeX||:
...ps. vi koji ne koristite WYIWYG programe, kako možete sve zamišljati? ...


Sam si sebi odgovorio... ;-)

Citat:
||NeX||:
... HTML naučiti.



Naucis HTML, pa mozes da zamislis sta hoces... :-)

P.S. Naravno, ne moram da te podsecam da je jedan od simptoma navucenosti na net da sanjas u HTML formatu.
[ Goran Rakić @ 28.05.2003. 22:37 ] @
i uhvatiš samog sebe da crtaš ugnježdene tabele i definišeš padding na papiru ;)
[ ||NeX|| @ 29.05.2003. 00:52 ] @
Citat:
Goran Rakić:
padding

padding ili pedding? :-)

----
Koji da je Pascal, sa "obićnim" moraš početi.

----
Lahko ću za DW, imam knjigu.
A koju literaturu za HTML?

----
Koji program koristiti? (nije važna veličina nego kvalitet)

[ Goran Rakić @ 29.05.2003. 01:03 ] @
padding je atribut table elementa.

W3c-ove HTML reference ili preporuke

vi, gvim, emacs, notpad, emeditor,...
[ Zoran Rašković @ 03.06.2003. 01:16 ] @
Ma padding je mnogo vise od obicnog table atributa. To je i css atribut koji se moze primeniti na sve html elemente. Ali to je offtopic.

EditPlus, nista vise.
[ ||NeX|| @ 05.06.2003. 02:21 ] @
Citat:
Judge Dred:
EditPlus, nista vise.


pedding je fatanjje (dio sexa), pa se ja šalio, znam šta je.

A za editor, još se nisam odlučio.
Izludi, svako neki drugi koristi.
[ Trunks @ 05.06.2003. 03:31 ] @
Citat:
||NeX||:
A za editor, još se nisam odlučio.
Izludi, svako neki drugi koristi.

Što se tiče editora, za WYSIWYG - Dreamweaver MX, a za hand-coding je u principu svejedno. Gledaj samo da koristiš neki koji podržava Unicode (npr. UltraEdit, izbor mnogih profesionalaca).

Citat:
||NeX||:
pedding je fatanjje (dio sexa), pa se ja šalio, znam šta je.

(Off-topic) Ti verovatno misliš na petting. Nije baš deo sexa, a nije baš ni „fatanje“. ;)
[ manca @ 05.06.2003. 19:38 ] @
Ma kakav FP....nemoj me zamlacivati...ako hoces proff. da se bavis web designom preci OBAVEZNO ali obavezno na Macromedia produkte(Flash,Dreamweaver,Freehand), a php bi trebalo da znas posto se ne oslanja na microsoft tehnologiju, kao asp.....
POZDRAV!$%$%
[ ||NeX|| @ 05.06.2003. 22:11 ] @
OK. Poslušati ću vas. Macromedia i Ultra Edit.
Eh sad na štivo.
KOju knjigu za php učiti, ako pojma nemam o skriptnim jezicima?
Ima li Php Bible?
[ -zombie- @ 06.06.2003. 01:18 ] @
ima. zove se http://php.net/manual
[ ||NeX|| @ 07.06.2003. 17:32 ] @
Ovo je online book, meni treba u pdf. Ima li ko?
[ Zoran Rašković @ 07.06.2003. 17:42 ] @
Ti ovde zezas ljude?

Uzmi sam nadji neku online knjigu i uci!
[ afwt @ 07.06.2003. 18:28 ] @
Skini bre extended CHM verziju manuala i udri.

Nadjes link na www.php.net/download-docs.php


Extended CHM verzija ti je puna i user-contributed notes-a koje obavezno moras citati...
[ Marko Bijelic @ 07.06.2003. 19:55 ] @
Citat:

Ti ovde zezas ljude?

Uzmi sam nadji neku online knjigu i uci!


Smaras vise ovim unakrsnim ispitivanjem, guglaj :)