[ kompresor @ 22.05.2003. 02:09 ] @
zdravo svima,

zalio bih da zapocnem jednu diskusiju. Jabber me je dosta impresionirao, medjutim ostao sam zbunjen kada sam procitao na kojem on principu uopste radi.

Od kako sam saznao za peer to peer, mislim da je to najveca moc na svijetu. Inace mi se svidja ta ideja direktnog komuniciranja izmedju dva racunara. Ako je mirc u pitanju, cesto koristim dcc, ako razmjenjujem neke faklove, volim ih poslati preko msn-a itd.

Sta vi mislite, ima li jabberov nacin razmjene poruka neku prednost nad peer to peer komuniciranjem? Koliko je brza razmjena poruka izmedju dva jabber servera (vjerujem da je mnogo brza ako su dva racunara spojena direktno)... Moze li se preko jabber mreze koristiti taj direct computer connection, kao npr na aol messangeru, pa poruke ne idu ni preko kojeg servera?
[ tOwk @ 22.05.2003. 03:02 ] @
Ono što meni prvo pada na pamet su bezbednosne implikacije. Peer-2-peer znači da suštinsku kontrolu preuzimaju klijenti, i stoga zapravo nema restrikcija.

Setimo se samo uzaludnih pokušaja Mirabilisa da zatvori ICQ u svom začetku, a nikako nisu mogli da to učine. Usput, tu su u nekim državama čak i zakonske posledice: narušavanje privatnosti i slično.

A zapravo, ne vidim ni šta bi bio problem da ti sa nekim komuniciraš peer2peer pomoću Jabber-a: pošalješ mu javnom porukom svoju IP adresu, kod sebe pokreneš Jabberd, i razgovarate u lokalu ;-)
[ Gojko Vujovic @ 22.05.2003. 04:38 ] @
Problem je što ja na primer nemam javnu ip adresu i ti se nikako ne možeš spolja nakačiti na neki jabber port koji bi moj jabber klijent otvorio da je peer to peer.

[ Goran Rakić @ 22.05.2003. 16:51 ] @
Kkao je Danilo već napomenuo, glavna ideja vodilja prilikom kontruisanja Jabber IM sistema (nakon što je nastao nacrt Jabber protokola) jeste bila da se klijent maksimalno rastereti, a većina mogućnosti implementira u jabberd server. Pri tome mislim na sve one iq i presence zahteve, kao i sve naredne osobine regulisane JEP proširenjima. Stoga je razvoj klijenta neverovatno jednostavan što pak omogućava dalje širenja jabber im standarda među korisnicima.