[ gagacg @ 22.05.2003. 15:58 ] @
Sta kod RAM memorije(DDR) znaci ECC registered? i koja je razlika od obicne ddr memorije jer vidim da je znatno skuplja!
[ Jovan Marjanovic @ 22.05.2003. 16:10 ] @
ECC = Error Correcting Code

Znaci da memorija sama moze da otkriva i popravlja greske. Zato je dosta skuplja, i jako je vazno da i Motherboard podrzava ECC memoriju.
Za vise informacija:
http://www.computing.net/hardware/wwwboard/forum/10954.html
(jedan od linkova koje sam nasao)
[ Mihailo @ 22.05.2003. 16:19 ] @
Znači da ima korekciju grešaka (error correction and control), ali to ništa ne koristi ako i čipovi na ploči ne podržavaju ECC. Neki tvrde da običan memorijski čip pravi nekoliko grešaka na dan u proseku, pa su onda smislili da umesto sivh 72bita za podtake koriste 64bita, a ostalo bude rezerva. Čak i ako je tačno da se postoje te greške (čini mi se da spominjani kosmički zraci), mislim da većina korisnika može da živi bez ECC memorije.
[ Ivand @ 23.05.2003. 03:41 ] @
uglavnom ni jedna ploca dostupna nama smrtnicima ne podrzava ecc
vec samo multi procesorske ploce , namenjene serverima
[ Jovan Marjanovic @ 23.05.2003. 11:26 ] @
Ecc uglavnom ide u servere koji su u HA okruzenjima, gde ne postoji tolerancija za gresku. Juce sam bas razgledao ponudu ECC hardvera, i 1gb memorije kosta oko 500$ (ako se ne varam) Da ne pominjem koliko kostaju ploce, a te iste ploce nema svrhe kupovati za desktop masine jer puno toga ne podrzavaju sto nama desktop userima treba (8x AGP pogotovo)