[ araiks @ 26.11.2006. 14:22 ] @
Posto se ja ne razumem bas najbolje u ove nove tehnologije molim vas da mi objasnite razliku izmedju S754 i AM2 postolja za MB.Koja je njihova glavna razlika i koje postolje je bolje za kasniju nadogradju tj. promenu procesor itd.

Hvala...

I sta znaci na plocama nForce 4 ili nForce 3?I koja je razlika izmedju ddr 2 i ddr grafickih kartica i memorija?


[Ovu poruku je menjao araiks dana 26.11.2006. u 15:47 GMT+1]
[ CooLa @ 26.11.2006. 15:19 ] @
Nforce 2 3 4 - chipsetovi
S754 - stariji socket koji se moze naci na nforce 3 i 4 plocama; podrzava DDR memoriju - AM2 noviji socket koji s emoze naci na nforce 5 plocama i podrzava ddr2 memoriju!
DDR2 memorija je brza od DDR na grafickim karticama, i kartice sa DDR2 memorijom rade brze!
[ araiks @ 26.11.2006. 15:48 ] @
Da li graficke sa DDR 2 mogu na plocu sa ddr pci-e?
[ Nenad Vranjanac @ 26.11.2006. 16:07 ] @
to nema veze. ploca koja podrzava ddr2 standard prima samo ddr2 ram module i obratno. posto ddr polako nestaje sa trzista, jasno je da s754 nije podesan za kasniji upgrade. postoje i neke ploce kje primaju obe vrste modula, ali to su kompromisna resenja.

sto se tice grafickih am2 uglavnom ide sa pci-e grafickim slotom, i to je isto aktuelan standard, za razliku od agp koji odlazi u istoriju.
sama graficka, nevezano da li je agp ili pci-e, i nevezano od same ploce moze imati ddr, ddr2 ili ddr3.

inace koliko ja znam gddr je negde u rangu obicnog ddr2- otprilike.
[ Miroslav Cvejić @ 26.11.2006. 16:07 ] @
Nema veze koja je vrsta memorije na kartici i ploči. Ja imam DDR3 na grafičkoj karti a DDR na ploči.
[ JOJO847 @ 26.11.2006. 16:57 ] @
Dakle neki savjet svih nas bi bio (ako biraš između ove dve) - odaberi AM2 platformu
[ Pikli @ 28.11.2006. 11:22 ] @
Dakle AM2 je naslednik Socet-A

tj ako sam dobro skapirao?
[ Miroslav Cvejić @ 28.11.2006. 11:47 ] @
Pa sad jeste, ali ne direktan.
Prvo je bio Socket A, pa Socket 754, pa Socket 939 i kad im je sve to dosadilo, setili su se AM2, i već pričaju o AM3.
[ dragansky @ 28.11.2006. 12:40 ] @
Vrlo interesantna stvar je sto 939 i AM2 platforma nije donela nista novo, recimo brzina procesora 3200+
kada se uporede 754,939,AM2 platforme dolazi se do podatka da taj isti procesor najbrzi kod 754 platforme ili je
bar isti sa ostalim.
Ali prelazak sa Socet-A na 754 je doneo velike razlike u brzini a i procesori se mnogo manje greju.
Sama platforma 754 na raspolaganju jedino nema DDR 2 memoriju ali ako prelazis sa Socet-A na 754
mozes da iskoristis RAM memoriju cak i grafiku ako ne nameravas da kupis pci-e tako da sa eknomske strane ima
svoje prednosti.
[ Pikli @ 28.11.2006. 12:41 ] @
preteče me čovek

@Miroslav Cvejić
Da, ali SocketA je bio aktuelan najmanje 5 godina, od prvih Durona do pojave 64-bitnih procesora. Ja sve čekam da se ustali neki od slotova, ali iz svega što sam pročitao na forumu nisam stekao neki utisak da će AM2 da potraje toliko dugo

ili je i AMD rešio da kao Intel počne da menja slot za procesor na svakih 100Mhz-a?

@dragansky

Da matamatika je tu jasna. Verovatno ću uzeti S754, baš iz tih razloga
[ dragansky @ 28.11.2006. 12:50 ] @
Kako AMD juri za INTELOM AM2 platforma ce prakticno da se ugasi sa krajem ove godine,
posto je AM3 ili kako ce vec da se zove nova platforma, samo sto nije izasla.
Po meni treba kupiti stvari koje su prilagodjene budzetu jer sve tri platforme su prakticno
iste a jos bolj je stvar kao sto sam rekao da mogu da se iskoriste komponente od starog racunara.
[ Pikli @ 28.11.2006. 13:02 ] @
Mada je meni interesantna ova među varijanta

http://www.msicomputer.com/pro...?model=K8N_Neo3-F&class=mb

Koliko sam ja skapirao ( a i ako sam dobro video ) ime i AGP i PCIE slot. Da li to može da valja?
[ CooLa @ 28.11.2006. 13:38 ] @
Moze, moj ortak ima tu plocu i kada mu je riknula PCIe grafika on se snasao tako sto je ubo staru MX440!
[ StORM48 @ 28.11.2006. 20:50 ] @
Da, ali su takve ploče loše rešenje. Tzv. "smućkana" varijanta. Može da radi, ali ko želi iole stabilnu i pouzdanu mašinu, treba da izbegava takve konfiguracije. Ovaj + onaj GPU standard, ova+ona memorija itd.

Inače, ko čeka da se ustali socket AMD procesora, očito će se načekati... barem do kraja života... ili AMD-a.

Pozdrav
[ vidra @ 28.11.2006. 22:47 ] @
Ja bih ti toplo savetovao da ne kupujes s754 plocu i sve ostalo sto ide sa njom (najverovatnije agp grafiku i DDR1). s754 je tehnologija koja je na izmaku cak i u Srbiji. Za AM2 imas velik izbor dobrih procesora, u zavisnosti od tvog budzeta i one ti omogucuju eventualni upgrade u buducnosti. Cak i 939 bi bila bolja od 754, narocito sto imas fenomenalne opterone iz serije 1xx kojima je vrtoglavo pala cena i koji se sumanuto overklokuju uz pateticno pregrevanje (model opteron 165, npr.). Ploce sa AGP i PCIe slotom su, kao sto je kolega rekao, lose resenje jer su veoma nekvalitetne i spore.
[ dizzel @ 29.11.2006. 10:18 ] @
Ne bih se složio sa predhodnicima. Am2 je relativno dugoročno rešenje jer će na toj platformi raditi i k8l procesori kada se budu pojavili. Znači još najmanje 13 meseci.
[ Angelico @ 29.11.2006. 11:03 ] @
Ne razumem da mnogi od vas ne shvataju pricu i razloge koji leze iza cestih promena slotova.

Naime, kad je doslo do krize na IT trzistu, uvideli su da se ljudi radje opredeljuju za upgrade nego za novo, i samim tim drasticno je opala prodaja, proizvodnja. Da bi se to izbeglo, svako unapredjenje postaje nekompatabilno za prethodnim ,izuzev retkih proizvodjaca koji pokusavaju zaraditi upravo na takvim kombo resenjima. Time se postize redovan i stabilan priliv likvidnih sredstava i odrzavanje obima proizvodnje.

Upgrade, kakav je pre postojao je mrtav, sad se radi samo tkz ciklusni ili ciklicni upgrade, tj najisplativiji i najpovoljniji upgrade je u periodu 30+% od ciklusa od izdanja novine, do 30+% od izdanja sledece novine.
[ StORM48 @ 29.11.2006. 11:42 ] @
Mislim, to nije teško shvatiti, a tome smo već u više navrata pisali na forumu. Menjanje socketa UOPŠTE NIJE utemeljeno u stvarnim tehnološkim potrebama, već u finansijskim.

@dizzel
A komentar da je AM2 relativno dugovečan... khm, khm... ja se sećam socketa koji su bili barem 10 puta dugovečniji. Za isti period, Intel je promenio samo 1 socket, dok će AMD to upravo učiniti po peti put!

I ne znam koliko Ti je tempo pređašnjih promena socketa poznat, ali 13 meseci je krajnje bedan vek jedne "arhitekture", ako se to uopšte može tako nazvati.

Napominjem da ovo ne sme biti shvaćeno kao poziv na raspravu "AMD vs Intel", pošto to ovde nije dozvoljeno.

Pozdrav
[ dizzel @ 29.11.2006. 12:29 ] @
Napisao sam relativno jer sam promenio više od 10 soketa počev od socketa 3. A ovo tvoje drugo zapažanje i jeste i nije tačno jer je za vreme socket a suprotni tabor promenio 4 ležišta.
[ dragansky @ 29.11.2006. 13:02 ] @
Sve ovo sto se dogadja je poslovna politika firmi koje zaradjuju prodajom racunara a na stetu samih kupaca ni jedna od tih firmi nece sebi dozvoliti da ne zaradjuje nista ili manje od ocekivanog tako naprimer trziste sa AGP grafickim karticama se jednostavno zasitilo pa se neko dosetio da AGP promeni u PCIE samim tim i proizvodjaci ploca su nasli sebe tu posao i zaradu pa su izasle nove ploce pa novi Scoket ...
E sad dolazi na red ona moja prica
procesor 3200+ 754 sa jedne strane a sa druge 3200 AM2
Memorija 400MHZ sa druge DDR2 533,667.800...
Grafika 6200 AGP i 6200 PCIE
Chip set NF3,4 sa druge strane NF4,5
Sta je tu bolje i koliko bolje?
Sledeca stvar je retko ko ce na istoj maticnoj menjati procesor jer to nije pametna investicija memoriju moze da doda koje ce naravno biti jos uvek u ponodi mislim na ddr1 grafika isto mose da se menja mada i 754 platforma moze da koristi na nf4 chipsetu PCIE.
Sve ovo sto sam napisao nije bilo za cilj da branim 754 podnozje nego sam izneo samo svoje misjenje inace ja koristim Intel E6600 i DDR2 memoriju i mislim da otprilike treba da prodje najmanje 2 godine kako bi se menjala cela platforma a u medjuvremenu jedino dodavanje memorijr i zamena graficke, ne znam dali cete se sloziti samnom ali ja tako mislim.
[ StORM48 @ 29.11.2006. 13:07 ] @
Citat:
dizzel:... za vreme socket a suprotni tabor promenio 4 ležišta.


Tačno. Zato sam ih i prezirao. Problem je što su se poslednjih godina uloge promenile. Taman pomislih da će konačno moći nešto da se napravi dovoljno stabilno i pristojno, a oni promene sve. Nije teško zaključiti da od stabilnosti nema ništa, ako nema vremena da se platforma "rafiniše". To se neće desiti, sve dok AMD i Intel ne stave tačku na hiper produkciju bespotrebnih tehnologija, čiji se napredak ogleda jedino u njihovoj zaradi.

Nekada je samo zamenom grafičke kartice bilo moguće ubrzati mašinu i 100% za pojedine namene. Sada zamenite celu platformu i plačete što ste bacili pare.

Ekvivalent današnjoj situaciji bi bila proizvodnja jednog modela automobila samo u periodu od 3 meseca, nakon čega bi prestala bilo kakva podrška za isti, uključujući sve rezervne delove, alate i gorivo. A vi onda vozite taj auto. Bilo šta rikne, nema popravke - kupi nov. "On vam je stvarno potreban i povećaće vašu produktivnost za 300%". Nema veze što staru (relativno snažnu) konfiguraciju prodaš za 500 evra, jer više ne možeš dobiti, a za iste pare nova arhitektura nudi tek entry level rešenje, sa minimumom rama, minimumom upotrebljivog hardvera, bolje rečeno - minumom minimuma. :(

Cela poenta. Sve bih ja to poslao u svemir na doživotni godišnji odmor!

Pozdrav
[ StORM48 @ 29.11.2006. 13:16 ] @
E da, dobro zbori dragansky...
Poređaš iste komponente za različite arhitekture i koji je dobitak?

0%. Neverovatnih 0%.

Treba njima kuka & motika! :)

Pozdrav
[ Angelico @ 29.11.2006. 16:16 ] @
Ne slazem se da promena soketa ide na stetu kupaca, stavise mislim da im ide u korist, mnoge firme vec poseduju patente za sledecih 20 godina, narocito Intel i IBM (tipa visejezgarni procesori sa unakrsnom arhitekturom, kvantni tranzistor, itd), ali ne mogu da ih izguraju, zato da bi se R&D isplatio potrebna je indutrijska masovna proizvodnja, osim toga samim tim se financiraju i sledeca istrazivanja, marketing, itd itd. IBM je pre nekog vremena pokusao na silu da izgura, i skoro je financijski propao. Sada postoji takozvani IBM ciklus rotacije proizvoda, po kojoj se unapredjeni proizvod,ako postoji proizvod iste ili slicne namene i upotrebljivosti, ne izbacuje na trziste, ako period tog proizvoda na trzistu je manji od 6 meseci.

Znam masu ljudi koji nikad ne bih kupili novo ako se staro moze nadograditi ili popraviti, to znaju i proizvodjaci, i zbog toga, da nivo razvoja i zastupljenosti tehnologije ne bi opao, moralo si pristupiti takvim stvarima, koje se danas u ekonomskim udzbenicima nazivaju "plansko zastarevanje".

Slicna stvar se desila sa ketridzima i tonerima kod stampaca, gde je pala cena jednih a drasticno porasla cena drugih, kao i praksa nekih prodavaca(i to ne samo u Srbiji) da izvade ketridze i usb kabl kad prodaju stampac, kao i kod MP3 pleyera koji u poslednje vreme dolaze i bez memorije, koja se onda kupuje posebno. Znaci kriza je svuda u svetu, pa i na IT marketu.

Videcete dugorocno, ce se svima isplatiti.
[ Pikli @ 29.11.2006. 19:21 ] @
Zaključak:

Intel i AMD su zamenili uloge ( po pitanju broja slotova koje koriste za CPU )

Pogledaću ja cene za Intel procesore i ploče

Shodno tome pitanjce:

Da li je isti slot za Celerone i 2core procesore? Tačnije da li ću moći da ga upgrade-ujem Celerona na 2core za 1-2 godine ?

[ StORM48 @ 29.11.2006. 21:58 ] @
Citat:
Angelico: Ne slazem se da promena soketa ide na stetu kupaca, stavise mislim da im ide u korist


Ovo naprosto nije tačno. Za sve godine intezivnog rada sa hardverom, u svakom mogućem smislu, naučio sam da sve što ne provede dovoljno vremena na tržištu, nikad ne bude ni isplativo, a još manje pouzdano.

Kao i kod sve druge tehnike, dokaz za ovo su high-end reference - NIJEDNO OZBILJNO poslovno rešenje se ne zasniva na tržišno nestabilnim temeljima, pa tako ni ovo. AMD je svoje prve korake u high-end svetu načinio upravo onda kada se Intel davio u nedovršenim rešenjima za svoje procesore.

Tehnološki pomak mora da postoji, ali on mora biti doziran. Apsolutno NIJE slučajno što je Moore-ov zakon posle prilično dugog perioda, po prvi put prestao da važi.

To što se sada u HW svetu dešava, naziva se "hype" i vezan je za isključivo negativne osobine tržišta. Oduvek, i zauvek.

Pozdrav
[ Angelico @ 30.11.2006. 09:39 ] @
Moracu da se ne slozim sa stormom, jer i ja radim dugo sa racunarima, ali sve te godine rada sa kompovima, mi nikako nisu mogle dati perspektivu da sagledam znacaj i svrhu promena na trzistu, dok nisam poceo da se zanimam za trendove, i poceo ici na skupove, na kojima se nije govorilo o tehnickim aspektima komponenti, nego upravo o prodaji i marketingu.

Ove brze promene, kako ih vi nazivate, nisu dovoljno brze... neko ce se na ovo nasmejati, ali nema veze, samo zapamtite, ako se uskoro na ubrza IT market, docice do jos jedne velike krize... jer brzina pronalaska novih patenanta i tehnologije uveliko prevazilazi kupovne i prodajne moci trzista. Za sada se trziste nekako odrzava tako sto se racunaju velike marze na trzistima kao sto je nase, i druge sirotinjske zemlje... zvuci ruzno, ali je to istina... pogledajte bilo koji sajt u USA, pa cete primetiti veliki disparitet u maloprodajnim cenama izmedju nas i njih.


Inace nestabilnosti o kojima govoris, su upravo rezultat te zurbe... koja upravo dovodi do toga da se solidna hardverska resenja, ne upotpunjuju i adekvatnim softverskim resenjima.

Inace ta rec hype nije bas nova, koristila se i pre, kad god je postojalo neko trziste koje se ponasalo na takav nacin ,ali to je uglavnom sugerisalo da to trziste ima potencijal za mnogo brzi razvoj... jednostavno kultura u celom svetu, na racunare gleda kao na igracke, a ne kao na moderan alat za rad i zabavu, i kao na neku normalnu vrstu dodatka u ljudskom zivotu.
[ dragansky @ 30.11.2006. 12:37 ] @
Ta tvoja prica jeste ok ali ovde se radi o kupcu kao krajnjem korisniku i sta je njemu ciniti u celoj situaciji na trzistu kako bi dobio najvise za ulozene pare.
Lako je birati skupe stvari to zna svako problem je izabrati jevtine stvari a kvalitetne.
[ Angelico @ 30.11.2006. 13:13 ] @
Citat:
problem je izabrati jevtine stvari a kvalitetne.


Bojim se da je to contradictio in adiecto... znaci kad na vrbi rodi gvozdje :D

Najbolje sto iko moze da uradi, je da prati, kad izadje neka extra dobra komponenta i da ne stedi para da je kupi... a to obican krajnji korisnik nikad nece uraditi, zato postojimo mi, da im ukazemo na extra ponudu veka, i da oni to lepo kupe... dobro nama - veci obim prodaje, dobro njima, dobili su nesto sto ce im trajati... svi srecni, jedna velika srecna porodica :D
[ lancia88 @ 30.11.2006. 13:38 ] @
Pozdrav,

naravno, ako si u stanju da pendzetiras obraz i upustis se u gomilu svesnih lazi, onda mozes promovisati razne "ponude veka". Ipak, posle nekog vremena shvate musterije (uglavnom pravna lica jer imaju ili brzi ili veci ciklus zanavljanja robe) da u jednom veku ne ide bas 10-ak ponuda veka za svega dve-tri godine, onda od kredibiliteta dobijes onu pomenutu Stormovu nulu za rezultat. Dakle, ima logike ali zavisno kako posmatras stvari u zivotu, nekome dodje zlo kada treba da kaze musteriji kako da je to "prava stvar", vec druga ovog meseca a nekome je kao popiti 'ladnu vodu da izgovori kako ono sto je kupio prosle nedelje treba sad da nadogradi jer je ovo sada strahovito mnogo bolje ("znas koliko ces detalja moci sada da vidis dok vozis formulu sa 300km/h - ma ne bi verovao...."). Nekome je opet pateticno prodavati starim ljudima polise zivotnog osiguranja a nekome je poslastica da probaju da ih ubede da kupe i dva komada (za slucaj klinicke smrti recimo....). Sve je to stvar licnog opredeljenja i zivotne filozofije sa kojom zelis da zivis.
[ StORM48 @ 30.11.2006. 17:21 ] @
Angelico, ne vredi da se raspravljamo oko ovoga, jer očigledno je da na stvari gledamo drukčije.

Ali sve dok su rezultati tržišta dostupni svakom pojedincu, dotle i on sam može da zaključi da li je i šta dobio najnovijim, trimilionitim upgrade-om u poslednjih 5 godina.

Magična reč u svetu biznisa (ima nas još ovde koji posećujemo skupove posvećene IT biznisu i biznisu uopšte) se zove "PRODUKTIVNOST" i slučajno je vezana upravo i za kompjutere. Svako ulaganje u biznis MORA da ima svoj koeficijent dobitka na kraju.

Kada se nešto ulaže, u startu ne treba očekivati dobit na kratke staze. Investicije prosto funkcionišu na drugi način. Međutim, kod ulaganja u novu IT opremu, najčešće se rezultati očekuju upravo u tom (kratkom) periodu, budući da je HW vremenski "kvarljivija" roba nego kravlji sir. I sve dok je tako, nema svoju ekonomsku opravdanost.

"Spor" tempo napretka, kako nazivaš ovo što sada imamo, nikada nije bio brži. Razlika u onome što oni promovišu i što bi teoretski trebalo da se dešava je "pokusni kunić". Tačnije, ranije je teren za prototipe, odnosno eksperimentalna rešenja, kao prethodnice konačnih, bila zatvorena kategorija - NIKADA se nije eksperimentisalo na živim korisnicima, bilo poslovnim, bilo privatnim. Nedovršena rešenja su mnogo ređe izlazila na tržište. Čak, usudio bih se da kažem i nikada.

Drugo, ima ovde i korisnika koji se bave uvozom hardvera na veliko, pa je i njima poznata situacija kakve probleme donose prečeste smene "generacija". Problemi podjednako pogađaju i poslovne i privatne korisnike, ali i njih. Ipak, nećemo ih imenovati, jer to znači besplatnu reklamu.

U par reči - NIKO me, i NIKADA me neće ubediti da je PCI-E toliko savremenije rešenje od AGP-a. Ipak, nekome je sinula ideja da potisne AGP, zbog zasićenja tržišta. Kriza na IT tržištu nije nastupila slučajno.

Ako se već hvališ kako pratiš situaciju, proveri The Inquirer ponekad, videćeš da jedni od najvećih stručnjaka na svetu, a u domenu praćenja IT tržišta, svakako imaju šta da kažu na ovu temu. Suvišno je reći šta misle o svemu ovome.

"Ništa za svašta" je ono što krajnji korisnici dobijaju ovom hiperprodukcijom. Ultra nekvalitetan hardver, koji samo standardima prati trendove. Osvrni se oko sebe i nabroj ozbiljne proizvođače monitora, na primer. Ozbiljne u pravom smislu. Koliko ih ima? Gotovo nijedan. Svi glavni igrači su posustali, jer nisu mogli da izdrže tempo hiperprodukcije đubreta koje izbacuje jedan Samsung. Ili LG. Takvih primera je mnogo. A što se cene hardvera tiče, naprosto NIJE tačno da smo mi najskuplji. Hardver je u većini evropskih zemalja naprosto skuplji. I u Austriji i u Nemačkoj, Francuskoj, a Britaniju da i ne pominjem. USA se tu ne može porediti zbog proizvođača, koji u najvećem broju slučajeva potiču odatle. A reč koja sve to prati je "subvencije". Zbog toga i postoje problemi u multilateralnim odnosima USA i zemalja Evropske Unije.

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 30.11.2006. u 18:53 GMT+1]
[ Angelico @ 30.11.2006. 19:21 ] @
Ne znam da li se nisam dovoljno precizno izrazio, ili me jednostavno hoces shvatati kako to tebi licno odgovara... ovo je upuceno Lanciji.

Nisam ja neko ko gleda da zavrne coveka.... Kad nesto preporucim stojim iza toga. I niko ne moze da mi kaze da sav hardver ne valja, jel taj nema veze sa racunarima.. koliko su se puta javljale verzije CPU ili GPU koje su se mogle overklokovati bolesno, ili ploce koje su bile zveri, zvucnici 2.1 ili 5.1 po extra ceni, jer se proizvodjac tek probijao na trzistu u tom trenutku... o takvim ponudama "veka" sam pricao, jel takve komponente planu lakse nego suvo seno u sred leta.

Storm, moram da priznam da si u pravu da se ne trebamo rspravljati, jer sam iz ovog zadnjeg posta, shvatio da ti u stvari vidis stvari kakve stvarno jesu, ali ih ne odobravas, ili mozda ne shvatas na nacin na kojih ih ja shvatam.

E sad mogao bi da napisem jedan lep post gde cu pobiti tvoje vidjenje svega sto si napisao u tvom zadnjem postu, kao i realne argumente koji to podupiru... ali necu... jel znam da necu nista postici, ja postujem pravo drugih ljudi da drugacije vide i ocenjuju stvari.

Tako da predlazem da se u vezi ove stvari slozimo, da se ne slazemo. ;)

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 30.11.2006. u 21:16 GMT+1]
[ StORM48 @ 30.11.2006. 20:17 ] @
Argumentima se uvek može diskutovati. I to je dozvoljeno.
Ako imaš argumentaciju, možemo da diskutujemo. Staloženo iznosimo svoja mišljenja. Niti je obavezno, niti je zabranjeno.

Ko voli, čitaće, ko ne voli, može da preskoči i to je to. :)

Pozdrav
[ StORM48 @ 30.11.2006. 20:20 ] @
Citat:
Pikli: Da li je isti slot za Celerone i 2core procesore? Tačnije da li ću moći da ga upgrade-ujem Celerona na 2core za 1-2 godine ?


U principu - da. Ali je vrlo bitno da napomeneš prodavcu da želiš ploču kompatibilnu sa CoreDuo procesorima. Iako je socket isti, nisu sve ploče nužno "sposobne" da rade sa novijim procesorima. Ova potencijalna nekompatibilnost se može zaobići flešovanjem BIOS-a kod određenog broja ploča. A kod nekih pak, ne.

Pozdrav
[ Ned123 @ 01.12.2006. 07:44 ] @
Hiperprodukcija se definitivno otela kontroli, ali ne hiperprodukcija robe (što bi na kraju dovelo do neminovnog pada cijena), već "hiperprodukcija tehnologija". Upgrade kakvog smo ga znali je definitivno mrtav (ili na samtri). Sada je jako često potrebno promijeniti procesor, ploču, grafičku i memoriju zajedno.
Osvrnuću se na grafičke karte. Pojavila se 8800 serija sa "DirectX 10.0, SM 4.0 bla, bla, bla". Prije četiri godine se desio sličan događaj (izlazak komada hardvera "prije svog vremena"). Mislim na R300. Razlika je što se tada na adekvatan odgovor konkurencije čekalo više od dvije godine. Nešto sumnjam da će sada biti tako, a čemu sve to? Postojeće karte ionako tjeraju sve postojeće igre sasvim zadovoljavajuće. Novih igara ionako nema i neće ih biti sve dok next-gen konzole dovoljno ne zastare.
Šta će nekome "osmojezgreni procesor", ako uz njega mora promijeniti pola računara i to ne sa provjerenim komponentama, već komponentama koje su na tržište, zbog žurbe, izašle "nedovršene"?
Ako se donekle može opravdati povlačenje AGP-a i DDR-a 1 (dotični je počeo da se ozbiljno zagrijeva na višim taktovima), sigurno se slično ne može reći za socket-e. Svako ko iole poznaje tehnologiju izrade procesora zna da proizvođačima nije nikakav problem napraviti socket koji će bez problema "trajati" 3-4 godine. Ovdje neću ni spominjati "čip-setove" čija je jedina prednost nad prethodnikom "podržavanje novog tipa procesora".
Svi mi vidimo šta se desi sa firmom ako previše dugo "spava na lovorikama" (primjer ATI-ja), ali ovo je apsurdno. Konkurencija često odgovara na pretnju prije nego ona izađe na tržište.
Hardver je onoliko dobar koliko dobro obavlja posao zbog koga je nabavljen, ali u posljednje vrijeme, cijena je sigurno veća od realne dobiti.

[Ovu poruku je menjao Ned123 dana 01.12.2006. u 08:58 GMT+1]
[ Angelico @ 01.12.2006. 09:44 ] @
Ma sta da vam kazem.. potrazite na netu ko su akcionari AMD-a i Intela, i sve ce vam biti jasno. Dve strane istog novcica.

Citat:
Šta će nekome "osmojezgreni procesor"


Pa objektivno obicnim ljudima ne treba nista vise od pentium trojke.

Ali da bi se izgurale tehnologije i unapredjenja koja zahtevaju po 10 takvih procesora, moraju se prvo isplatiti jedni osmojezgarni, pa 16 jezgarni, i tako dalje i tako dalje... i onda jednog dana se objavi vr, i ljudi kazu, woow kako je to moguce, fantasticno, a u stvari vr sad vec postoji, a obicni ljudi placaju istrazivanje i unapredjenje dok se ne omoguci i prakticno ostvarenje teorijske postavke vr-a.

E sad drugo je pitanje ko se moze postaviti - kome i to uopste treba...
[ Pikli @ 01.12.2006. 12:43 ] @
Citat:
StORM48: U principu - da. Ali je vrlo bitno da napomeneš prodavcu da želiš ploču kompatibilnu sa CoreDuo procesorima. Iako je socket isti, nisu sve ploče nužno "sposobne" da rade sa novijim procesorima. Ova potencijalna nekompatibilnost se može zaobići flešovanjem BIOS-a kod određenog broja ploča. A kod nekih pak, ne.

Pozdrav


Uplašio sam se da niko neće ni videti moje pitanje od prethodne rasprave

Hvala na preciznom savetu
[ Nenad Vranjanac @ 01.12.2006. 13:43 ] @
niko nije direktno odgovorio, ali odgovor se nazire sam- moze kod vecine ploca da se izvede, ali koliko ce biti isplativo?

kolko ljudi znate koji su ovih dana presli:
a) sa socket a semprona najzad na dugo cekanog bartona
b) sa s478 celerona na punokrvni pentium?

...kada u oba slucaja moze da se nadje podjednako dobro resenje koje podrazumeva kompletnu zamenu ploca+procesor.

trenutni vlasnici bartona i pentiuma 4, agp 6600 svi smatraju svoje primerke zlatnim zbog ponuda/potraznja odnosa.
barton i punokrvni p4 nije danas ono sto je bio pre 2-3 godine- nema podrsku za famozna 64bita, sse3... dotrajalost je pod znakom pitanja. tako da verovatno i c2d nece za 2 godine biti ono sto je danas. setite se fame oko pentiuma d koji je brze nestao nego sto se pojavio. a vi sto ste dali 160e za d805, a sada imate 6300 za te pare, ko vam je kriv, zasto se niste strpeli 6 meseci...

tako da- ako upgrade planiras za 6-12m jos i nekako, a nakon 2 godine...
[ Pikli @ 01.12.2006. 15:00 ] @
Pa moja ideja ( kao i kod većine prosečnih korisnika uostalom ) je da mogu da poboljšam računar dodavanjem memorije i zamenom procesora. Ako uzmem S754 i Sempron tu sam stigao do maximuma i komotno mogu da kupim nov komp da bih bilo šta pojačao. Dok u slučaju Intela, zamenom Celerona za Core2 CPU mogu da ga pojačam za 1-2 godine.

Moje mišljenje je da je glavna prednost AMD-a u odnosu na Intel u zadnjih 6 godina upravo Socket-A. Sada kao da su zamenili uloge.
A meni kao prosečnom surferu i laganom gameru su ostale stvari savršeno nebitne
[ Nenad Vranjanac @ 01.12.2006. 15:32 ] @
e pa procitaj pazljivo to sto sam napisao gore pa ce ti biti jasno zasto to ne ide tako.

1. za dve godine ce ti biti jeftinije i bolje resenje da uzmes neki celeron-4-okta sa novom plocom, nego da trazis c2d i placas ga skuplje, jer ce usled nestasice verovatno biti skuplji nego sto vredi, a tada savremeni procesori nece biti kompatibilni sa starom plocom)

2. drugi problem je sto su pentium i core ipak razlicite platforme. ploce za njih su optimizovane obicno za jednu varijantu, dok sa drugom obicno (ali ne i uvek) rade zadovoljavajuce.

3. zatim, za cenu celeron+ploca koja podrzava c2d mozes da uzmes athlona sa dobrom am2 plocom [ovo nema veze sa intel vs amd, odnosi se iskljucivo na isplativost, molim moderatore da ne brisu]

dok je dodavanje ram-a i eventualno graficke isplativ nacin da se "vaskrsne" kompjuter, zamena cpu je najgora opcija.
svako iskusniji ce ti reci da sa cpu po pravilu ide i ploca
[ araiks @ 02.12.2006. 14:41 ] @
Posto sam ja postavio ovu temu evo i jednog odgovora od Mene.

Kompanija AMD zvanicno je prestala sa proizvodnjom Socket 939 a evo i texta sa jednog domaceg sajta koji se bavi hardwerom sta je saznao.

Kompanija AMD ima četiri tipa socket-a koji će se pojaviti u sledeće dve godine, to jest, pre nego što se varijante za svaki segment tržišta uzmu u obzir. Ovo bi moglo biti veoma zanimljivo a AMD možda želi da privuče istu količinu pažnje i kritike kao što je i Intel u prvim danima postojanja Pentium-a 4. Prvi socket je onaj koji je trenutno aktuelan, AM2. Tu su još i AM2+ i AM3 koji će biti dostupni za godinu dana. Godinu dana nakon njihovog pojavljivanja na tržištu će se pojaviti neimenovani socket za Cerberus.

Daklee................
[ StORM48 @ 02.12.2006. 16:11 ] @
... dakle, nemam šta da dodam.

Prilično je očigledno šta se mućka po glavama AMD-ovih inženjera.

Samo, malo su oni sitna riba, sa još uvek malim procentom tržišta, da bi mogli tako da se poigravaju sa vernim kupcima. Verni kupci ostaju verni sve dok se ne osete nasamarenim.

Korak se vrlo lako gubi na ovako dinamičnom tržištu, a tuđa iskustva su svima dobrodošla. Izgleda da jedino AMD nije izvukao pouku iz svega što se desilo Intelu proteklih godina.

Pozdrav
[ Pikli @ 02.12.2006. 23:28 ] @
Citat:
StORM48: ... dakle, nemam šta da dodam.

Prilično je očigledno šta se mućka po glavama AMD-ovih inženjera.

Samo, malo su oni sitna riba, sa još uvek malim procentom tržišta, da bi mogli tako da se poigravaju sa vernim kupcima. Verni kupci ostaju verni sve dok se ne osete nasamarenim.

Korak se vrlo lako gubi na ovako dinamičnom tržištu, a tuđa iskustva su svima dobrodošla. Izgleda da jedino AMD nije izvukao pouku iz svega što se desilo Intelu proteklih godina.

Pozdrav


A ja sam baš taj, a njihova igrarija sa novim 64-bitnim soketima me polako skreće ka Intelu

Citat:
Nenad Vranjanac: e pa procitaj pazljivo to sto sam napisao gore pa ce ti biti jasno zasto to ne ide tako.

1. za dve godine ce ti biti jeftinije i bolje resenje da uzmes neki celeron-4-okta sa novom plocom, nego da trazis c2d i placas ga skuplje, jer ce usled nestasice verovatno biti skuplji nego sto vredi, a tada savremeni procesori nece biti kompatibilni sa starom plocom)

2. drugi problem je sto su pentium i core ipak razlicite platforme. ploce za njih su optimizovane obicno za jednu varijantu, dok sa drugom obicno (ali ne i uvek) rade zadovoljavajuce.

3. zatim, za cenu celeron+ploca koja podrzava c2d mozes da uzmes athlona sa dobrom am2 plocom [ovo nema veze sa intel vs amd, odnosi se iskljucivo na isplativost, molim moderatore da ne brisu]

dok je dodavanje ram-a i eventualno graficke isplativ nacin da se "vaskrsne" kompjuter, zamena cpu je najgora opcija.
svako iskusniji ce ti reci da sa cpu po pravilu ide i ploca


He, he

moja trenutna konfiguracija je 3 godine stara, ali nije zaostala. A glavni problem je što mi je CPU Duron na 700, koji sad kad sam ga zbog ADSL-a nakrcao sa procesima stenje ko jugo na uzbrdici. Polovan CPU za Socket A je oko 50€, koliko košta i nov , što me je navelo da razmišljam u pravcu nove mašine.

Na žalost i pored moje tvrdoglave upornosti da napravim neku upgrade-abilnu kombiguraciju moram da priznam da si najverovatnije u pravu
[ puska @ 03.12.2006. 00:54 ] @
kako mozes reci da duron 700 nije zaostala konfiguracija ? ploca ne podrzava ATA 133, a kamoli S-ATA niti imas mogucnost da prikljucis PCI-e, prima samo SDRAM dakle ni DDR1 ni DDR2

Po meni treba uzeti novu masinu, DDR2 ce postati jeftiniji dok DDR1 ce se sve teze i teze nalaziti, graficke su jefitnije za PCI-e, i uopsteno AM2 masina bi bilo osetno brza i mogucnost za upgrade su joj znatno bolje
[ Miroslav Cvejić @ 03.12.2006. 03:56 ] @
O čemu mi ovde pričamo?

Duron 700 je dovoljan za neki prosečan rad na računaru (surf, skidanje s neta, pošta, office, divx/mp3/DVD).

Te fore, DDR2, AM2 pale kod druge vrste korisnika računara.

Uvek mogu da da kažem da je računar sa samo jednim procesorom (nebitno koliko jezgara ima) i bez ECC memorije i bez SCSI diskova u RAIDu (opet RAID kontroler sa bar 128mb ECC memorije), i bez bar 2 PCI-X slota zastareo.

Pratim ovu diskusiju danima i ne mogu sebi doći. Vidim većina ljudi se javlja iz iste države odakle se i ja sad javljam, ne tripujem.

Dakle, AM2 je aktuelan, DDR2 je u modi, 1gb memorije je entry level, SATA2 je obavezan, 7600 je kao osnova dok ne pojeftini 8800....

OK, a ja sam ove nedelje u firmi sklopio tonu računara sa Sempronom 2600+ (socket754) i 256MB DDR400, ATA100 diskom od 80gb, integrisana grafička se podrazumeva (osim ako se neko isprsi za Radeon 9250) kao i TFT. Hmmm...
[ puska @ 03.12.2006. 10:56 ] @
postoje ploce za AM2 socket koje takodje imaju integrisanu grafiku, za godinu dana 512 DDR2 npr ce biti 30e, dok ce 512 DDR1 polovne neko prodavati za iste pare mozda cak i skuplje. Graficke za AGP slot ce neminovno otici u proslost a vec sada su skuplje, dakle ako uzme integrisanu imace PCI-e slot da moze da utakne noviju karticu ako mu je neophodna.

Ja sam pre par meseci za kancelariju uzeo gigabyte plocu s939, integrisana 6100, sata2, nf4 ultra, firewire, ima pci-e i 2 ili 3 pci slota.

A uzeo sam S939 samo zato sto sam imao od ranije 2x512 Kingston inace bih uzeo AM2.

Koliko ce ga jeftinije u startu izaci S754 u odnosu na AM2?
[ StORM48 @ 03.12.2006. 13:53 ] @
Sad me nešto podseti sa tim 939 socketom...

AMD je pre izvesnog vremena počeo da potiskuje S754 sa tržišta, tvrdeći da "za njega ipak nema budućnosti", iako je par meseci pre toga, 754 promovisan kao paralelna platforma za prosečne korisnike. Onda je počelo da se priča o gašenju S754, i sveopštem prelasku na S939.

Sada je, kako stvari stoje, došlo do toga da je upravo S939 socket taj koji je "mrtav", a fakat je 754 ostao da živi duže.

Pa mi sad nije jasno, ko je tu lud? Da li AMD čini greške u hodu ili namerno od nas pravi budale? Ja kada sam uzeo svoju poslednju 754 konfiguraciju, upinjao sam se danima da nabavim 939 ploču i procesor, koji su se tada tek pojavili. Odustao sam jer nije bilo moguće čak ni uvesti primerke koje sam ja hteo. A sve to, pod utiskom AMD-ove kampanje da je S939 budućnost. Logično, ja sam tada odlučio da odmah preskočim S754 i idem na tu "budućnost".

Sada se pokazalo da bih ispao budala. Niti je S939 zaživeo kako je to bilo predstavljano, niti je S754 toliko brzo potonuo.

Ali, da ne dužim priču, poenta je jasna.

Pozdrav
[ dejan_osipaonica @ 03.12.2006. 23:05 ] @
AMD je korisnike prevario samom tvrdnjom da je memorijski kontroler integrisan u procesor da se ne bi cekali proizvodjaci cipsetova da izbace odgovarajuci standard.A sa druge strane je sam amd drzao fsb svojih procesora na magicnih 133 i 166 mhz kao to je sasvim dovoljno iako su na trzistu vec uveliko bile rasprostranjene ddr400 memorije.E sad???
Da ne bude zabune jos uvek koristim soket a platformu ali oni potrosacima sole pamet,i jedni i drugi.Prelaskom na novije standarde dobija se bar nesto ,nekompatibilnost ako nista drugo.Sve ovo nam se opet desava i sa druge strane softverske.Koj ce nam andrak 64.bitni i windows i procesori kad ni drajvere nemoz da nadjemo a kamoli procesore.Za jedino sto znam 64.bitno je linux al bas da sam primetio razlike??
Ovome nece biti kraja dogodine ce im pasti napamet da je malo dual chanel vec da nam treba quad chanel memorija a zatim i hex,ma pogledajte samo zvucnike.
[ dizzel @ 04.12.2006. 07:13 ] @
S 754 živeće još najmanje 4 meseca.
[ Nenad Vranjanac @ 04.12.2006. 12:55 ] @
@ storm48- sto, intel to kao sad ne radi? dobro oni nisu fizicki promenili socket, ali kako ja sad na moju 945p plocu da utaknem c2d? a isti su soket... nasli su ljudi prefinjenije metode... ;-)
[ Angelico @ 04.12.2006. 14:24 ] @
Citat:
Duron 700 je dovoljan za neki prosečan rad na računaru (surf, skidanje s neta, pošta, office, divx/mp3/DVD).


Ja bih rekao Duron 1.2GHz, ali sve u svemu, slazem se.

Citat:
Te fore, DDR2, AM2 pale kod druge vrste korisnika računara.


Nisu to nikakve fore, to je za one ljude kojima sad racunari ne sluze samo za surf, skidanje s neta, pošta, office, divx/mp3/DVD, ili koji sve to rade u isto vreme, te im racunar strokira.

Citat:
Pratim ovu diskusiju danima i ne mogu sebi doći. Vidim većina ljudi se javlja iz iste države odakle se i ja sad javljam, ne tripujem.


Neki od nas su samo telima u Srbiji, duhom smo na Marsu :D , ili mozda jednostavno vidimo ono sto ti sad nisi u mogucnosti da vidis...

Citat:
OK, a ja sam ove nedelje u firmi sklopio tonu računara sa Sempronom 2600+ (socket754) i 256MB DDR400, ATA100 diskom od 80gb, integrisana grafička se podrazumeva (osim ako se neko isprsi za Radeon 9250) kao i TFT. Hmmm...


Hmm, a ja sam sklopio tonu jos slabijih od ovih tvojih... ali i dalje mislim da nisi shvatio o cemu mi tu pricamo...

Citat:
S 754 živeće još najmanje 4 meseca.


Doktori su i pre znali da pogrese ;)



A sto se svi vi toliko ljutite na AMD, u redu, lazu, pobogu, ko da ste prvi put uhvatili nekog u lazi, pa da ste sad besni... ja neverujem nicemu sto cujem od njih niti bilo kojeg proizvodjaca.. pa to su obavestenja i objave za javnost...znaci za obicne ljude, a ne za nas koji se time bavimo... za nas se organizuju predavanja i seminari, da nam se stvarno kaze sta ce da bidne, a ako imate srecu i sarm, mozda jos nesto i izvucete od njihovih predstavnika, ako oni uopste i imaju pojma nesto, osim onoga sto su im rekli, jer cesto se salju likovi, koji tek rade po mesec-dva, da se kale.

Sve u svemu, zacin C, ako vam masina radi posao, ne menjajte je. Kad u firmi u kojoj radim dolaze da kupe komp, lepo ih pitaju sta ce da na njemu rade.. i shodno tome im preporucimo. E sad to sto vecina ljudi racunar koristi za zabavu a ne za ozbiljan posao, to je vec stanje i odraz naseg drustva, a ne trzista.

Sa obzirom sta cu sve ja da radim na svom kompu, meni treba 10 puta jaci, ali ne mogu da priustim.
[ StORM48 @ 04.12.2006. 15:22 ] @
Citat:
Nenad Vranjanac: @ storm48- sto, intel to kao sad ne radi? dobro oni nisu fizicki promenili socket, ali kako ja sad na moju 945p plocu da utaknem c2d? a isti su soket... nasli su ljudi prefinjenije metode... ;-)


Naravno da radi. Ni njih ne branim. Štaviše. Jedino što me, barem u ovom trenutku, AMD više nervira :)

Mada, realno gledano, NIKAD nije postojao socket koji je 100% kompatibilan sa samim sobom.

I u vreme Socket3 procesora, NISU svi bili u mogućnosti da rade na svim pločama (čipset issues). Isto se ponavljalo i sa svim kasnijim socketima (Socket7, Slot1, Socket A itd). Prosto, nije ni moguće da baš svaki procesor radi na svakoj ploči. Ali, problem je to što ove dve kompanije svesno puštaju određena tehnička rešenja niz vodu, jer im se osladio ritam zarade.

At u ATX, ATX u ATX 2.0, sve zajedno u BTX, socket ovaj, socket onaj, AGP u PCI-E, gomila promašenih standarda (VLB, AMR/CNR, PCI-X, AGP Pro i ostali kupusi). Od sveg hardvera, jedino su mrežne kartice ostale na nivou zadatka.

Sad, but true.

Problem ovih dešavanja na sceni je nedostatak kritične mase. Kako se kritični deo kritične mase nalazi u USA, trenutno jedino oni mogu biti pokretač globalne promene tempa "razvoja". To se moglo i videti poslednjih godina, kada je na tržištu USA i EU, po prvi put bio zabeležen pad prodaje. Tada je Intel mudro namirisao šta bi se moglo desiti, pa je pričepio kočnicu. Ja bih rekao, ne dovoljno.

U celoj ovoj priči ostaje nejasno zašto neke stvari nisu iz korena izmenjene. Više puta je, tokom istorije, bilo inicirano da se neke nebuloze u tehničkoj izvedbi aktuelne PC arhitekture, zamene boljim varijantama. Jedna od neuništivih stvari je molex konektor, koji opstaje i dan-danas, bez obzira na sveprisutni SATA. Drugo, zašto nije izmenjena tabela resursa, tako da IRQ vektori ne budu ograničeni na sadašnje vrednosti? Promena unutrašnje konfiguracije kućišta (tačnije, celog koncepta), tako da se više približi daleko uspešnijim, serverskim rešenjima, koja manje sputavaju proširivost (broj slotova je ograničen fizičkim prostorom za kartice). I, meni omiljena ideja, ROM OS koncepcija. Kernel, boot sektor i osnovni delovi operativnog sistema na memorijskoj kartici, koja ima sopstveni slot na ploči i omogućava daleko stabilniji i brži rad, korisnicima koji su spremni da tako nešto plate. Možda čak i varijanta celog OS-a na kartici?

Koncepte nije teško menjati, osim ako se ne kose sa vašim interesima, što je ovde slučaj. Konačno, na listi najvećih svetskih bogataša (Forbs), nisu za džabe skoro svih prvih 14 mesta (nisam siguran za tačan broj) zauzeta od strane IT biznismena. Potpuno su potisnuli nekada neprikoslovene naftaše sa čela liste. Očigledno je da doziran napredak, u sitnijim, a čestim koracima, pogoduje popunjavanju praznina u, očigledno (pre)dubokim džepovima interesnih grupa.

Pozdrav
[ Angelico @ 04.12.2006. 19:33 ] @
Citat:
Problem ovih dešavanja na sceni je nedostatak kritične mase. Kako se kritični deo kritične mase nalazi u USA, trenutno jedino oni mogu biti pokretač globalne promene tempa "razvoja". To se moglo i videti poslednjih godina, kada je na tržištu USA i EU, po prvi put bio zabeležen pad prodaje. Tada je Intel mudro namirisao šta bi se moglo desiti, pa je pričepio kočnicu. Ja bih rekao, ne dovoljno.

U celoj ovoj priči ostaje nejasno zašto neke stvari nisu iz korena izmenjene. Više puta je, tokom istorije, bilo inicirano da se neke nebuloze u tehničkoj izvedbi aktuelne PC arhitekture, zamene boljim varijantama. Jedna od neuništivih stvari je molex konektor, koji opstaje i dan-danas, bez obzira na sveprisutni SATA. Drugo, zašto nije izmenjena tabela resursa, tako da IRQ vektori ne budu ograničeni na sadašnje vrednosti? Promena unutrašnje konfiguracije kućišta (tačnije, celog koncepta), tako da se više približi daleko uspešnijim, serverskim rešenjima, koja manje sputavaju proširivost (broj slotova je ograničen fizičkim prostorom za kartice). I, meni omiljena ideja, ROM OS koncepcija. Kernel, boot sektor i osnovni delovi operativnog sistema na memorijskoj kartici, koja ima sopstveni slot na ploči i omogućava daleko stabilniji i brži rad, korisnicima koji su spremni da tako nešto plate. Možda čak i varijanta celog OS-a na kartici?


Amen, sve tacno do poslednje reci... e to je sustina zasto sam rekao da su ove brze promene dobre...

(i jos koncept coldware-a, hotswap pci komponenti,3d arhitektura PCB-a maticne ploce, i jos mnogo vise)
[ StORM48 @ 04.12.2006. 20:37 ] @
Da, ali danas je sve to u domenu maštarija. :(

I kako stoje stvari, tako će i ostati još dugo, dugo...

Ja sam više za takve velike koncepcijske promene, totalno različite od onoga što sada imamo. Ipak, ako je negde moguće na primeru pokazati poslovicu "'leba bez motike", onda je to sadašnji IT biznis. Stalno nešto menjaju, a rezultati... generalno gledano - isti.

Nego, džaba mi tupimo. Koga briga šta mi tipkamo ovde. :(

Pozdrav
[ dejan_osipaonica @ 04.12.2006. 22:15 ] @
Pa pre desetak godina su IBM,aple i motorola krenuli da menjaju koncept racunara iz osnove.Zamisao im nije bila losa powerPC arhitektura ( mesavina risc i cisc procesora) je donela dobre stvari.Jednostavno je sam IBM bio lenj da izgura svoj proizvod do kraja kao mislili su oni su smislili koncept pc racunara pa ce svi slepo pratiti njihove ideje.Da su bili malo vredniji drugacije bi bilo danas,PowerPC procesori bi kucali u nasim masinama a o intelu bi se pricalo sa secanjem.Core cell (derivat powerpc) nije dzaba u konzolama najnovije generacije.Razmislite malo koja kompanija je realno tehnoloski jaka koliko i intel,amd je oduvek bio iza intela samo se zadnjih godina malo vise kocoperi.Dok je IBM ipak veliki plavi , njih ni intel nesme da ljuti.
Nego kako bese pitanje na pocetku teme,jel ko odgovorio coveku ?Ili pisemo i dalje po zelji kad smo temu skroz u aut...
[ pantic68 @ 05.12.2006. 08:28 ] @
Mnogo komplikujete stvar oko soketa i upgrade-a. Nadogradnja samo procesora se ne isplati. Ne vredi sad platiti plocu duplo vise da bi jednog dana mogla da se iskoristi za novi cpu.
Treba kupiti najjeftiniju kombinaciju koja zadovoljava potrebe pa kad ne bude vise na nivou zadatka promeniti sve. Ulaganje za buducnost se ne isplati. Razlika u brzini ispod 50% je skoro neprimetna u normalno radu pa i u igrama samo ponekad dodje do izrazaja. Zato se s754 dobro prodaje korisnicima koji nemaju komplekse. Ako neko ima novca da proba najnovija resenja to je druga stvar.
DDR memorija ce se jos dugo proizvoditi jer postoji potraznja. I SDR se jos uvek proizvodi ili izvlaci sa lagera nebitno.
Malo preterujete sa napadima na AMD. Oni su se upleli u menjanje soketa i vise nego sto im odgovara zbog ugradnje memorijskog kontrolera u cpu sto je malo efikasnije ali izaziva ove komplikacije. Postoje mnogo bezobrazniji primeri ukidanja kompatibilnosti. Recimo izmestanje reset pina kod copermine procesora pa jos nekih kod tualatina a sa lemilicom se se sve to moze navesti da radi na najstarijoj LX ploci.
[ StORM48 @ 05.12.2006. 15:42 ] @
Citat:
pantic68: Mnogo komplikujete stvar oko soketa i upgrade-a. Nadogradnja samo procesora se ne isplati. Ne vredi sad platiti plocu duplo vise da bi jednog dana mogla da se iskoristi za novi cpu.


Pa naravno da se ne isplati - to i jeste razlog našeg negodovanja. Nekada je bilo isplativo (čak prilično skoro), a sada nije. Neko je jednostavno odlučio (AMD i Intel zajedno) da više neće postojati termin "upgrade".

Ja sam neke 2001. godine (mart/april) kupio ultra skupu i kvalitetnu ploču MSI K7T Turbo RAID, i sa njom AMD Athlon TBird 750MHz, koji je radio par godina sasvim odlično, nakon čega je zamenjen procesorom koji nije bio čak ni na vidiku u vreme kupovine ploče (AMD Athlon XP 1800+, palomino), dodao još memorije (ukupno 1GB), novu grafičku (ATI 9800XT), pri čemu je promena bila toliko spektakularna, da nisam mogao doći sebi. Totalno druga konfiguracija na postojećoj platformi. Da sam tada sve prodao i kupio novo, a istih performansi, sećam se da sam računao da bih bio u manjku nekih 300 evra (tada su već evri bili u opticaju).

Ta mašina i dalje radi savršeno. Windows je na njoj instaliran samo dva puta. Prvi put kada je kupljena (tada aktuelni WinMe) i drugi kada je izašao XP. Stabilnost koja može poslužiti kao referentna.

Sada to nije moguće, a da bi sebe obezbedili, Intel i AMD su pogurali još par velikih promena, kako se buntovnicima ne bi ni desilo da razmišljaju na temu "upgrade", jer se mora zameniti sve od napajanja do memorije, a preko grafičke, i ploče sa procesorom. Nije ostavljeno mesta nizašta, osim tastature i miša.

U istoriji ne postoji primer da je jedan te isti procesor (A64 3000+) izašao za nekoliko različitih socketa. Šta smo onda dobili? Promeniš sve, a ono memorija ista, samo sa više pinova, procesor isti, samo takođe sa više pinova, a grafička ista, a potpuno drugi slot.

Već je neko rekao - uporedite dobitak sa novom standardizacijom. Poređajte prosečnu ploču 754 i AM2, A64 3000+ sa jednim i drugim socketom, 7600GS karticu za AGP i PCI-E i gigabajt rama, izmerite i recite koliki je dobitak?

Ja ću vam reći - 0.

Niko ne bi žalio para kada bi napredak bio očigledniji. Očiglednije je jedino da se svake godine sve menja, a sve radi isto.

Pozdrav
[ Angelico @ 05.12.2006. 20:11 ] @
Citat:
Windows je na njoj instaliran samo dva puta. Prvi put kada je kupljena (tada aktuelni WinMe) i drugi kada je izašao XP. Stabilnost koja može poslužiti kao referentna.


Ja dok nisam otkrio Vmware, rokao sam po jedan windows nedeljno. Posto stalno testiram soft, hard i neka svoja resenja.
[ StORM48 @ 05.12.2006. 22:33 ] @
A, pa da. Samo, ja sam tome konačno stao na put. Barem jednu mašinu uvek imam za nedaj Bože, a ostale akam.

Mada, VM i VPC su zaista bogom dani. Najjače je ustvari kad zezneš "mašinu" i samo uradiš Undo. :D

Ih... sreće :D

Pozdrav
[ Angelico @ 06.12.2006. 11:09 ] @
Kad je ja roknem, ne pomaze ni restore registrija :D

Inace evo sad su objavili da su krenuli sa cetvorojezgarnim CPU, i Intel i Amd.. IoI
[ StORM48 @ 06.12.2006. 21:08 ] @
Ja bih preskočio quad-core i odmah prešao na osmojezgarne. Ovi quad-core su nekako previše slabi za prosečnog korisnika.

Uuuuu, ala ih mrzim!!!

Pozdrav
[ closhar @ 07.12.2006. 11:05 ] @
Citat:
StORM48: Ja bih preskočio quad-core i odmah prešao na osmojezgarne. Ovi quad-core su nekako previše slabi za prosečnog korisnika.

Uuuuu, ala ih mrzim!!!

Pozdrav
imas pravo.Najbolje je nazad na ABAKUS mada ne znam da li moze da renderuje tako dobro...
[ JOJO847 @ 07.12.2006. 12:04 ] @
Pošto vidim da je prica o AM2 i s754 presla na nesto drugo, totalno nekonstruktivno onda ovdje ide lock (zasad). Kad naidje drugi mod koji je upoznatiji sa problematikom on ce eventualno otkljucati temu i pocistiti nepotrebne komentare.