[ eli49 @ 25.05.2003. 20:58 ] @
cao


Imama jedan problem,instaliro sam linux 8.2 i nemogu nikako u internet ja sam u austriji becu i koristim chelllo. kablovski internet,mrezene karta je poznata netgear i kofigurana je na automatsko primanje ip adresse tako mi je i u windows i radi samo sa linux 8.2 nece,sa 8.0 hoce odma??????????


Fala za pomoc!!!!!!!!!!
[ Goran Rakić @ 25.05.2003. 21:56 ] @
8.0, 8.2... ti dolaziš iz budućnosti?

Zadnja stabilna verzija Linux kernela koliko ja znam je 2.4.x, 2.6.x treba uskoro da izađe... ali baš 8.0?!?#

Šalu na stranu, pretpostavljam da je to verzija distribucije, pa te molim da nama nevidovitima kažeš o kojoj se distribuciji radi.

Kako je mrežna karta konfigurisana? Šta kaže ifconfig naredba?
[ Tigerheart @ 26.05.2003. 10:48 ] @
Citat:
eli49:
cao


Imama jedan problem,instaliro sam linux 8.2 i nemogu nikako u internet ja sam u austriji becu i koristim chelllo. kablovski internet,mrezene karta je poznata netgear i kofigurana je na automatsko primanje ip adresse tako mi je i u windows i radi samo sa linux 8.2 nece,sa 8.0 hoce odma??????????
Fala za pomoc!!!!!!!!!!


Najverovatnije imas SuSE Linux 8.2 (prepostavka po tvom tekstu). Sto se tice tvoje kartice, i tvog ISP-a, u ovom slucaju kablovskog operatera, dodeljivanje IP adrese izgleda da vrse preko DCHP servera ... potrebno je da tvoju karticu pod linux-om namestis tako da je DHCP server dodeljuje IP adresu (u setovanju kartice, network devices, u YAST2 programu ako koristis SuSE)...
Sto se tice toga da SuSE 8.0 automacki podrzava tj dodeljuje IP, a SuSE 8.2 ne, problem je nastao jos u samoj instalaciji 8.2, jer nisi podesio mreznu karticu za DHCP u samom setup-u, tj instalaciji linux-a.

Dosta moze da ti pomognu dve knjige koje imas na SuSE-ovim CD-ovima u PDF (Adobe Acrobat Reader) formatu: SuSE Linux Administration Guide i SuSE Linux User Guide .... obe knjige su u RPM paketu, tako da je potrebno prvo da ih instaliras da bi mogao da ih koristis ....(kad se instaliraju onda ce biti u .pdf formatu ....), moja preporuka je da ih istampas (ako nemozes iz linux-a onda iz windows-a, prebaci ih na win particiju iostampaj), svaka knjiga je negde oko 600 strana, znaci 1200 obe.

Vici ako negde zapnes ... :)
[ eli49 @ 28.05.2003. 21:48 ] @
Uspelo je fala mnogo!!!!!!!!