[ sttefan @ 26.05.2003. 00:49 ] @
U racunaru ,tacnije na maticnoj i PCI karticama, imam dosta prasine...koji bi bio najbolji i najbezbolniji nacin da uklonim prasinu .Da li bi smeo da prasinu, sa maticne i kartica, obrisem "magicnom" krpom ili ne posto mi se cini da bi ona to sve dodatno naelektrisala,ili ne bi...)
Pozdrav
[ NLO @ 26.05.2003. 01:05 ] @
dunesh, uzmesh usisivac, usisash, mozesh i krpom da obrishesh, normalno ne mokrom, i ne dok je ukljucen :)
[ sttefan @ 26.05.2003. 21:47 ] @
Ma jok,puko sam ga (izduvao) kompresorom i sve se cakli...
[ darkofdoom83 @ 26.05.2003. 22:47 ] @
otkad imam komp jos ni jednom ga nisam iscistio,a ima bogami vec 5 godina
[ Miroslav Strugarevic @ 26.05.2003. 23:16 ] @
5 god. nisi čistio komp.. ;)
Čega sve tu ima ..
[ AelTHeGriN @ 26.05.2003. 23:24 ] @
^
Hehe, tu zbilja ima svega:)
Ja mislim da usisavac nije dobra ideja, mogao bi, ako ima dovoljnu snagu, nesto drugo povuci:)
Mislim da je najbolja ideja kompresirani zrak, kod nas u Hrvatskoj dodje oko 50 Kuna, a zbilja je super, jedna bocica ima dosta zraka za brojna ciscenja, ja ju imam vec pola godine i ima dosta toga jos...
Inace, cistio sam do sada "carobnom" krpom i sve je nakon operacije radilo kao i prije, tako da nema opasnosti od elektriciteta, bar koliko ja znam.
[ johndoe48239 @ 26.05.2003. 23:35 ] @
Citat:
Ma jok,puko sam ga (izduvao) kompresorom i sve se cakli...


Ne znam koliko je dobro cistiti kompresorom... Ja imam neki prastari za koji znam da je pun masinskog ulja, tako da kada izduvava vazduh izbacuje i to ulje, znam da je to u malim kolicinama ali ne bih da eksperimentisem na racunaru.
[ rainingman @ 27.05.2003. 00:12 ] @
Ima da se kupi, naleteo sam u gradu na ceo komplet za ciscenje racunara, kucista i cdrom-ova, itd., dodje nekih 1200-300 din., znaci 20-tak evra, a najlepse od svega je sto ima neki mali rucni usisivac, koji ne povlaci jako, ali dovoljno da pokupi svu prasinu i sl.
Uostalom namenski je radjen za ciscenje racunara, pa bi trebalo dobro da posluzi.
[ sttefan @ 27.05.2003. 00:23 ] @
Pa jeste frka ako kompresor malo pljucka ulja ,a li ovaj od mog komsije je super i tako ja izduva i oslobodih se prasine... :))) i vam ga toplo preporucujem ,samo ,pazite da u pistolju nije ostala boja :)))
A kad rece ovaj tip da nije cistio komp 5 godina, ja sam se opasno zacudio....mogao bi za pocetak da ga otvoris pa da vidis sta ima sve zivo (i mrtvo) u njemu...

Pozdrav
[ Miroslav Strugarevic @ 27.05.2003. 00:35 ] @
Krpa...
[ preki @ 27.05.2003. 01:18 ] @
Bio sam svojevremeno na praksi u jednoj vecoj firmi koja se bavi ugradnjom/prodajom/servisiranjem/projektovanjem/bla, bla racunarske opreme i u jednom delu servisnog odelenja imaju prostoriju od jedno dva kvadrata gde ima neki kompresor kojim su produvavali svu racunarsku opremu. Kompresor je toliko jak da sam se zapitao kako ne otkine cipove sa ploce, ali nista :o))
Znaci kompresor u ruke i duvaj :o), mada za prvu pomoc moze da posluzi i fen, ali bez ukljucenog grejaca ili sa najmanjim mogucim.
Taj sto baca ulje nikako ne okreci prema racunaru.
[ L I L I T @ 27.05.2003. 02:30 ] @
ja recimo koristim za te stvari kirby ... prava stvar,
još ima neke dodatke baš za čišćenje kompova

a magičnu krpu ne bih preporučila
zato što je sačinjena od sitnih vlakana
kojima može slučajno nešto da se potkači .. i onda... ehh ;)
[ johndoe48239 @ 27.05.2003. 02:56 ] @
Uzmite povadite komponente, napunite sudopreu vodom i lepo potpite komponente. Ostavite da malo odstoje u vodi, zatim sundjer i detrdzent u ruke. Nakon pranja ueti fen i osusiti sve. Posle susenja vratite komponente i spremni ste da upalite vas sveze opran kompjuter.

Ne odgovaram materijalno ako neko pokusa ovako nesto!
[ tOwk @ 27.05.2003. 03:21 ] @
Hm, a malo etil-propil-metil-...pentil-alkohola (tj. koji već brzo isparava pa se može koristiti za takve stvari)?

A nije loš ni etanol: „pola pije, pola šarcu (računaru) daje“
[ iz0t0p @ 27.05.2003. 03:48 ] @
Ja sam jednom (slucajno) prosu casu vode po compujtoru, rasturio, sacekao sat-dva da se osusi, i nema problema
[ darkofdoom83 @ 27.05.2003. 10:47 ] @
Otvoren mi stoji(znaci jedna strana je otvorena od kucista) jedno 2 godine.Ima
malo prasine i paucine,ali nista opasno.Sto da ga iscistim kad mi ne smeta nista
ta prasinica ? :) Kad ga budem prodavao,e onda cu go ocistiti.
A jes,kompresor je dobar za ovako nesto.
[ Miroslav Strugarevic @ 27.05.2003. 15:09 ] @
Ja magicnom brisam racunar od kad ga imam.. Jeste da je malo monitor namagnetisan, ali ostalo radi dobro da kucnem u drvo, kuc.. kuc...
:-9
[ NLO @ 27.05.2003. 20:40 ] @
a shto uopshte brisati komp?
jedino s vremena na vreme izduvati malo qlere...
ako ti bash smeta prashina uzmesh dunesh, obrishesh prstom...
[ gagacg @ 27.05.2003. 21:12 ] @
Obični usisivač inema da brines!
[ sttefan @ 27.05.2003. 21:14 ] @
Ma prst je sjajan ....ali za nanosenje statickog elektriciteta...
Pozdrav
[ iz0t0p @ 28.05.2003. 02:05 ] @
Jedino sto treba cistiti u racunaru s vremena na vreme je kuler, a i to tek kad pocne da dreci, inace sta kome smeta prasina u kucistu
[ L I L I T @ 28.05.2003. 02:27 ] @
pa recimo eto smeta meni ... ta prašina
pogotovu ako ti je kućište stalno otvoreno ...
pa još imaš neke mačke i kerove po gajbi ..(ili bilo kakvog dlakavog stvora)
svašta se uvuče unutra

ne mora baš da liči to sve na neki scary movie ;)
[ -zombie- @ 28.05.2003. 02:49 ] @
misliš na slepe miševe :-PppP
[ L I L I T @ 28.05.2003. 03:06 ] @
yeah ... fucking bats

citat iz filma Fear & loathing in Las Vegas
ko je gledao setiće se ..već :p
[ sttefan @ 28.05.2003. 10:48 ] @
Sad ko je nije imao ,ima je,pa makar u ovoj temi dok je cita......Ovo preti da postane "druzina-prasine" ... :-)))
Pozdrav
[ daca @ 03.06.2003. 05:38 ] @
Sofio kompresovani zrak u spreju oko 5 eura i duvaj ili slican dust off sprej u bolje opremljenim pc sopovima i prodavnicama foto opreme.
[ Nemanja Jakovljevic @ 05.06.2003. 00:36 ] @
meni danas bili servisirali klimu (znate ono posle godinu dana od kupovine.. da bi garanccija vazila 5 godina), pa su mi ponudili da mi freonom izduvaju komp...
uh sto je to bilo fino
i ohladio ga posteno!
[ AelTHeGriN @ 05.06.2003. 14:47 ] @
Citat:
Nemanja Jakovljevic:
pa su mi ponudili da mi freonom izduvaju komp...


Covjece, pa jel ti mislis na ozonske rupe?;)
[ Nemanja Jakovljevic @ 05.06.2003. 18:08 ] @
ozonske rupe???? sta je to?


Ja znam za ozonske fleke:)) Jer ipak kad je tako malo ozona to je fleka, ne nazivamo ono ostalo rupom:)
[ manca @ 05.06.2003. 22:50 ] @
Citat:
Obični usisivač inema da brines!

Nemoj slucajno to da si uradio....ima mnogo sitnih konektora na ploci koji mogu zacas da odu...
Najbolje je i najbezbednije pumpom za bicikl...
Pozdrav1!!
[ Nemanja Jakovljevic @ 06.06.2003. 00:59 ] @
Nisam siguran gde sam citao, dali u Mikru, ili u PC Pressu, ali preporuceno je bilo da kad cistite komp, jdenostavno ga odnesete na obliznju benzinsku pumpu, i lepo kompresorom ga produvate (i to ozbiljno, nisu se zezali)
[ alien_ @ 09.06.2003. 05:45 ] @
Ne mogu da vjerujem da se niko nije sjetio obicne cetkice!?
Samo ne neka mnogo gruba, obicna cetka za farbanje ili od likovnog recimo :)
Poslije tog tretmana dovoljno je da dunes u kuciste(kuler... ili sta vec cistis) i ima da sija kao novo.
Probano 10-ak puto, nema greske.
[ voj@ @ 17.06.2003. 01:34 ] @
ljudi ne znam sto komplikujete toliko sa tim uredjajima i hemikalijama :),ja ga lijepo presvucem,mislim skinem stranice,na balkon i duvaj misko,hahahehhee,i onda ne znam gde se nalazim,tako mi je strava,ahahhehe,aj pozdrav
[ Corleone @ 17.06.2003. 03:23 ] @
Uzmeš lepo jednu staru četku za brijanje, upališ usisivač i četkom polako skidaš prašinu dok usisivačem stalno kupiš prašinu koju si šetkom odstranio. Samo moraš biti pažljiv da ne bi nešto zeznuo u kompu.
Pozdrav
[ istok77 @ 17.06.2003. 05:41 ] @


Dok je kompjuter ukljucen, otvoriti kuciste. Natopiti sundjer vodom, i bez cedjenja istog, prelaziti temeljno preko svih kartica, procesora, memorije, hard diska i napajanja.

Ako pak i posle ove procedure vas racunar nekim cudom nastavi da radi, natociti litar hladne vode u bokal, i zatim posipati istu po maticnoj ploci dok se na ekranu ne izgubi slika, ili dok se ne cuje karakteristican zvuk, propracen varnicama.
[ eddy_yu @ 17.06.2003. 11:30 ] @
Usisivac i kompresovani vazduh koji se moze nabaviti u svakoj bolje snabdevenoj prodavnici racunara (u bocici naravno ) resavaju stvar 100%
Inace prasina pored toga sto ruzno igleda izaziva i povisenje temperature pojedinih delova a takodje i povecava verovatnocu naelektrisanja !

PS Pojedini kompresori koji su namaenjeni za druge stvari i nemaju izdvajac vlage mogu samo da naprave stetu !
[ Miroslav Jeftić @ 07.02.2005. 10:00 ] @
Evo da dodam još po nešto iz ličnog iskustva:

1. Pre nekoliko meseci mi je ploča naprasno prestala da "vidi" hard. Kada mi je došao u pomoć drugar, prvo je stavio hard da bude secondary master (tada još nisam imao pojma šta je uopšte secondary master i sl. ;) i sve je bilo OK. Kada je malo bolje pogledao, čip koji kontroliše rad IDE uređaja (ako sam se dobro izrazio) je izgledao malo prašnjav i kad ga je očistio (sa običnom četkicom), sve je bilo u redu i hard i ploča su ponovo radili bez problema.
2. Pre mesec dana sam instalirao jednom prijatelju novi CD (nema šta, napredovao sam u poznavanju hardvera! ;) i kad smo otvorili kućište (micro-AT, tako nešto), unutra je bila gomila prašine a bogami i paučine~kao na nekom starom tavanu. Još je interesantniji bio njegov komentar: "Pa otkud tolika prašina unutra, kad je kućište zatvoreno?!"
[ COMBE_001 @ 09.02.2005. 00:05 ] @
evo citam ove vase odgovore i pucam od smijeha hahhahhah stvarno ste pravi
evo kako ja to radim prosto .... posto sam na nadmorskoj visini od 1820 m iznesem je na balkon i ostavim je jedno 2 min.. samo da vidite koji se oblak prasine napravi i miran sam 3 mjeseca ;-)
[ bakiman @ 10.02.2005. 19:03 ] @
Evo kako sam ja to radio na staroj-dobroj-besprekornoj-(sada već i)čistoj PentiumIIki:

Sve sam povadio iz kućišta, i prvo sa toalet papirom sam skinuo grubu prašinu (preporučujem perfex) a onda sa alkoholom sam nadrogirao i sebe i njega, ceo dan me fatala nesvestica bez obzira na to sve se cakli, inače komp nije čišćen od kad je uzet (IBM6892 98god.) A i nije se mnogo skupilo svega ~2kg

Inače moj nov komp još nisam čistio, a i nema potrebe... uzet je 31.08.2004god.

PozdraV
[ Miroslav Strugarevic @ 14.02.2005. 03:04 ] @
Od kad sam uzeo novi racunar cistim ga kirbijem a monitor toalet papirom i sredstvom za ciscenje stakala.
[ greentooth @ 14.02.2005. 19:13 ] @
Ja cistim unutra sa kompresorom pa posle predjem malo navlazenom krpom, nekad i cetkicom a spolja plastiku cistim sundjerom(mrezicom na sundjeru) i obicnom vodom ga dobro istrljam i bude ko nov. Monitor cistim Mer Glass-om (ona plava tecnost za ciscenje stakla). A tastaturu skroz rasklopim i ocistim sa vatom i alkoholom, jer svasta se radi iznad moje tastature...

mod edit: obrisan tekst u suprotnosti sa pravilnikom

tema je zakljucana zbog starosti. diskusiju mozete nastaviti u slicnoj novijoj temi: http://www.elitesecurity.org/t99715

[Ovu poruku je menjao Nenad Vranjanac dana 11.12.2007. u 00:30 GMT+1]