[ -zombie- @ 26.05.2003. 04:13 ] @
http://www.slightlybent.com/200305archive001.asp#1053867954001

Citat:

I Just said something to Sam Ruby in a comment that has caused me to stop and think.

We are currently seeing all kinds of supposedly leaked information and screenshots of MS's next operating system, Longhorn. This is not due out till the end of 2004 or the beginning of 2005. A full 1 1/2 to 2 years away. Where are all the leaked screenshots and Information on the next version of Internet Explorer? Is there a next version?

I read somewhere the other day that the IE team was actually smaller than the MS Works team. given that IE owns 95% of the browser market and MS Works owns, what?, of the office suite market, this seems a little more strange.

I have over 150 weblogs I monitor through my new reader and a good portion of them are MS employees (becuase I work in a MS enviroment). To the best of my knowledge, not one of them is from the IE team.

All this has lead me to ask if IE is dead. If so, is it because MS doesn't see any point in developing it further or could they be worried that any further development would be viewed as anti-competitive?


o ovome sam razmišljao na momente poslednjih meseci..

zašto se ni ne govori o novom IE. kao da je ovaj savršen.. ne podržava CSS2 (koji je prošlog meseca napuno 5 godina! -- praistorija u ICT godinama ;)

ie6 je star... dobre 2 godine, ako ne i jače. ne može se pohvaliti stabilnošću, (mada je bolji od 5.x), ne može se pohvaliti brzinom (u odnosu na operu i mozillu), ni podržavanjem standarda, ni ultra-mega dobrim opcijama.. o sigurnosti neću da govorim..

jedino se može pohvaliti zastupljenošću na tržištu.. da li postoji očigledniji dokaz da monopol ubija razvoj. da nedostatak konkurencije eleminiše svaku motivaciju za napredak..

gde onda ide čovečanstvo ako se ostvari billov san o jednom operativnom sistemu (i svim što uz to ide)...


i šta trba mozilla da uradi da bi uzdrmala m$. vidimo da tehnička naprednost uipšte ne plaši m$. čiste brojke o korišćenju. znači, u prevodu, šta treba da uradi mozilla da bi postala popularnija, i uzela veći udeo u tržištu..


a za pametnjakoviće koji će da kažu -- šta te briga, koristi mozillu, pa, da, ja je i koristim, ali.. prastari IE me sputava u kreiranju web stranica, nekorišćenju novih standarda i slično.. ja ne mogu da napravim strancu koju neće videti 90% ljudi.. čemu to vodi.. šta sam time postigao...
[ tOwk @ 26.05.2003. 04:48 ] @
Pogledaj malo o TCPA i Palladium-u, tek ćeš da se unervoziš ;-)

Ipak, nadajmo se da to neće biti prihvaćeno na globalnoj osnovi, a ono bar da neće EU to da prihvati, jer kad oni nešto prihvate, i naši će to da „usaglase“, ma koliko bilo besmisleno.

Za IE, radi malo sklekove, vežbaj, proći ćete briga... :-)
[ Mihailo @ 26.05.2003. 05:21 ] @
Da li je neko stvarno pomislio da će MS da batali razvoj browsera? :) Svašta...
Imam neki osećaj da će Longhorn umesto IE imati MSN Explorer ili neku njegovu varijaciju što je opet varijacija IE :) http://client.msn.com/msn8/download/en/us/ (stranica se ne vidi iz Firebirda, verovatno i Mozille).
[ degojs @ 26.05.2003. 06:21 ] @
Znam da je još za verziju 5 bio gotov sijaset novih mogućnosti koje su onda odbačene nakon konsultacija sa firmama koje rade pomagala za ljude sa ostećenim vidom (čini mi se), tako da ima tu duža priča oko IE i novih mogućnosti.
Za ostalo ko će ga znati.. videćemo :-)
[ Shadowed @ 26.05.2003. 10:38 ] @
Citat:
Mihailo:
Da li je neko stvarno pomislio da će MS da batali razvoj browsera? :) Svašta...
Imam neki osećaj da će Longhorn umesto IE imati MSN Explorer ili neku njegovu varijaciju što je opet varijacija IE :) http://client.msn.com/msn8/download/en/us/ (stranica se ne vidi iz Firebirda, verovatno i Mozille).

Ako bi taj MSN Explorer bio nalik ovom sadasnjem onda bi to bio uzas. Mislim da bih tada definitivno presao na neki drugi Borwser (iako mi je za sada IE sasvim OK, mada korisim i Operu ponekad).
[ afwt @ 26.05.2003. 13:04 ] @
Ma neka bre, pustite ih... Postace lepo i IE kao Paint i sl. alatkice koje niko normalan ne koristi, a mi cemo i dalje da instaliramo onaj koji je najzastupljeniji, i opusteno...

Samo, garant ce se onda opet probuditi dzince iz Redmonda...

I tako u nedogled. :-)
[ dr ZiDoo @ 26.05.2003. 13:36 ] @
Dugo će IE još biti na sceni.
IE dolazu uz sve Windowse, a windows koristi 90% ljudi.
Većina ljudi koji se ne bavi računariam i ne zna šta je CSS,XML,Popup blokator,pagerending itd. i ne pomišlja na druge browsere.
Naravno njegoboj slavi podpomažu neprofesionalni web dizajneri koji svoje stranice optimizuju samo za jedan browser, tj IE.
[ Shadowed @ 26.05.2003. 13:42 ] @
...koji ce nastaviti tako da rade jer im to donosi najvise novca. Ako ne umeju da naprave vidljivo za sve onda ce praviti za IE (pazi pa ovo se jos i rimuje :)).
[ Gojko Vujovic @ 26.05.2003. 14:17 ] @
Citat:
Mihailo:
Da li je neko stvarno pomislio da će MS da batali razvoj browsera? :) Svašta...
Imam neki osećaj da će Longhorn umesto IE imati MSN Explorer ili neku njegovu varijaciju što je opet varijacija IE :) http://client.msn.com/msn8/download/en/us/ (stranica se ne vidi iz Firebirda, verovatno i Mozille).


Samo detalj sa tog sajta, video sam ga mozilom inače:

42.3MB download size
(128 minutes over 56K modem)

!!!!

MS Browser budućnosti će koristiti samo 4GB vašeg rama, a skidaćete ga sa neta za manje od 128 dana!!
[ Mihailo @ 28.05.2003. 01:48 ] @
Nije to napravljeno da skida neki Gojko sa 56k (šta se ti buniš). To đubre se plaća, i to fino, tj. servisi koje ti omogućava. Nije poenta u tome, browser će ostati deo sistema, dakle dobiješ ga na CD-u, pa veličina za DL nije bitna, čak i za raju sa jefitnim ulaznicama ....
[ malisha @ 28.05.2003. 02:29 ] @
Ovo čudo sa već pomenutog linka, nije zamena/naslednik IE-a, već budući sastavni deo alata za korišćenje MSN-a, tj. microsoftovog ''privatnog'' interneta. Još jedan od detalja kako se u redmondu razmišlja.... Kao da su i da će biti jedini OS na planeti i da ne postoji nikakve alternative.... A tek što sam pročitao negde za longhorna i njegov budući file sistem,... Varijanta ti (l)user-u stavi šta hoćeš gde hoćeš, a ja superpametni OS ću to da sredim za tebe a da ti i nemoraš da znaš kako i gde... Ogavno i iznad svega ponižavajuće, napraviće od ljudi robove&kretene... Mada amerikanci to već i jesu ;-)
Ali da se vratim na temu, koga je u suštini briga za IE, ja 98% vremena ionako koristim OPERU!! Još uvek ima mesta, gde mora dotični da se koristi, ali za sve ostalo...
[ Mihailo @ 28.05.2003. 03:14 ] @
Citat:

Ovo čudo sa već pomenutog linka, nije zamena/naslednik IE-a, već budući sastavni deo alata za korišćenje MSN-a, tj. microsoftovog ''privatnog'' interneta.


Delimično netačno. MSN Explorer dolazi uz Windows XP, i nije obavezna pretpalta ili kakve MSN usluge da bi se koristio. Naravno punu upotrebljivost postiže tek sa fancy servisima. Ne mora da se "proglasi" za nasldnika, to je nebitno. Logično je da će rešenja korišćena kod MSN Explorera biti primenjena i u klasičnom Exploreru, i obrnuto.
[ degojs @ 28.05.2003. 07:33 ] @
Citat:
A tek što sam pročitao negde za longhorna i njegov budući file sistem,... Varijanta ti (l)user-u stavi šta hoćeš gde hoćeš, a ja superpametni OS ću to da sredim za tebe a da ti i nemoraš da znaš kako i gde...


WinFS je samo jedan način za predstavljanje podataka koji se čuvaju na NTFS-u i NIJE zamena za NTFS. NTFS ostaje gde jeste, WinFS u stvari i nije fajl sistem, već samo dodatni nivo apstrakcije kako rekoh. WinFS, kako sada stvari stoje, može i da se uključi ili isključi - po izboru, ali NTFS je i dalje tu gde je sada, celo vreme.

Stvari se pojednostavljuju još više za korisnika koga ne zanima kako su fajlovi, folderi, particije itd organizovani na disku.. Odlična stvar. Kućni računar treba da bude alatka, kako neko već reče, a ne komplikovana mašina.. Najveći deo ljudi koji koriste računar u kući ne zanima mnogo ono što tebe zanima da zna o kompjuterima. Pa i zašto bi ih zanimalo, ne sede za računarom satima..

Šta je loše u tome, na kraju krajeva?

Citat:
Ogavno i iznad svega ponižavajuće, napraviće od ljudi robove&kretene... Mada amerikanci to već i jesu ;-)

Malo RTS-a iz najboljih dana, čisto da ne zaboravimo kakav smo mi nebeski narod, je l' da?
[ Shadowed @ 28.05.2003. 11:33 ] @
Samo da se nadovezem na poslednji post.
Iako mnogima zaista nece biti bitno gde je sta na disku (tako da ce za njih WinFS biti poboljsanje) oni koji budu hteli da znaju gde je sta, moci ce (ili ce moci da iskljucce WinFS i ostanu na "golom" NTFS-u ili ce na neki drugi nacin biti moguce).
[ ventura @ 28.05.2003. 11:50 ] @
A ova cela prica oko Microsofta, IE-a i tuzbi mi je toliko i smesna i tuzna u isto vreme..

Pa to je ekvivalent kao da se protiv Audija, VW-a, Mercedesa ili koga ti ja znam vec, pokrene tuzba sto uradjuju SVOJE radio/kasetofone/CD uredjaje u automobile, jer time stvaraju nelojalnu konkurenciju Pioneeru, Alpini i drugim proizvodjacima, te zato treba da se presudi da Audi isporucuje svoje automobile bez kasetofona kako mi kupac mogao sam da stavi sta zeli...

Dali ste ikada pomislili da ljudi koji kupe racunar NE ZELE da se zajebavaju... i da im je apsulutno svejedno dali ce u racunaru biti IE, Netscape, Opera ili neki deseti browser... Bitno je da on kad sedne za komp i kad se konektuje na net da ima iz cega da surfuje...


A posto je Exproler postao sam deo OS-a, i ceo sistem se izbazirao na tome, tesko je da ce MS-ovci prekinuti razvoj toga...Ili u mozda ce samo promeniti ime, ili spojiti sa nekim drugim servisom pa objediniti kao neki drugi proizvod (IE+MSN Messanger+Hotmal+...+... = Neko tamo resenje)
[ ventura @ 28.05.2003. 11:55 ] @
Citat:
malisha:
Ogavno i iznad svega ponižavajuće, napraviće od ljudi robove&kretene... Mada amerikanci to već i jesu ;-)


Interesantno je da je MS kriv svemu tome..


A i kad bolje pogledas, Ameri su stvarno budale i kreteni, a nacija im vlada planetom... A mi smo toliko pametni da nemozemo ni svoju drzavu da kontrolisemo..


Nisu oni ni robovi, ni kreteni, ni glupi... Oni su nauceni da gledaju svoja posla, a ne da gledaju preko komsijskog plota sta komsija radi... To sto amer ne zna gde je jugoslavija... Pa sto bi znao? Boli ga uvo da zna gde je YU, gde je zambija, gde je nigerija, gde je laos... Sta tebi znaci sto si ti u 7 razredu osnovne naucio da etijopija ima 2 miliona koza i 200.000 ovaca? Bolje da su te naucili kako da vodis neki small-business ili nesto slicno...
[ malisha @ 28.05.2003. 11:59 ] @
@degojs
"Najveći deo ljudi koji koriste računar u kući ne zanima mnogo ono što tebe zanima da zna o kompjuterima. Pa i zašto bi ih zanimalo, ne sede za računarom satima..

Šta je loše u tome, na kraju krajeva?"

Šta je tu loše? Ček da razmislim. Kao OS zatvorenog koda pa još kad se doda i ovakva mogućnost otuđivanja korisnika od računara, windows će (daj bože) sam sebi glave doći. Lepo je kad i debil može da sedne za računar i da uradi ponešto, ali je stvaranjem ovakve ''mogućnosti'' ustvari samo veća zavisnost od microsoft support-a, jer krajnji korisnik tek sada neće moći da se snađe. OK, ko neće ne mora ovo da koristi, jeste tu je i dalje NTFS i dosadašnja struktura, ali kad se uzme u obzir procenat običnih krajnih korisnika, koji ''ne sede za računarom satima..''
Moja poenta je, da će se na ovakav način krajni korisnici držati u još većem mraku nego do sada... Sve me ovo podseća na ''Veliku TAJNU'' - MS Longhorn i sveštenike koji jedini znaju - MS support, a ostala raja.....
Kao što već rekoh ogavno i iznad svega ponižavajuće....


''Malo RTS-a iz najboljih dana, čisto da ne zaboravimo kakav smo mi nebeski narod, je l' da? ''

Ma kakav crni nebeski narod??? I ovde se namnožila stoka preispoljna - PINK generacija... Degradirane su sve etičke i moralne norme, sve je manje ljudi koji stanu pa malo razmisle o pojedinim stvarima koje se dešavaju, pa makar i pogrešno. I tako sve više počinjemo da ličimo na ranije pomenute amerikance, ljude više ništa ne zanima, neće da razmišljaju, hoće brza i laka rešenja,.... A čemu to vodi? Svešćemo se na kraju na insekte, funkcionisaćemo na nivou osnovnih instikata i primarnih potreba...

A RTS ni danas nije nešto posebno bolji nego ''onih'' godina, malo su ispeglali rečnik i manire, ali su i dalje ono što su i bili... Ima poneka emisija emisija, gde se još makar prava pitanja mogu čuti, ali odgovora sve manje.

No odoh ja podaleko off topic. Svako ima pravo na svoje mišljenje i ja u svakom slučaju poštujem tvoje, što naravno ne mora da znači i da se slažem sa njim :-)

Još jednom o IE-u i MSN Explorer-u. Pošto dolaze od microsofta.... nemam daljih komentara. Jeste da koristim windows OS, ne mora da znači da sam srećan i zadovoljan zbog toga, kao ni obrnuto. Dovoljno sam pametan i radoznao, pa da metodom probanja i eliminacije odaberem ono šta mi odgovara i što smatram da mi treba....

Pozdrav
[ Floyd @ 28.05.2003. 12:14 ] @
Citat:
ventura:
Bolje da su te naucili kako da vodis neki small-business ili nesto slicno...


Najbolje bi bilo da su ti dali da biras da li hoces da naucis da vodis neki small-business ili da naucis koliko Etiopija ima ovaca.
[ degojs @ 28.05.2003. 15:16 ] @
Citat:
Najbolje bi bilo da su ti dali da biras da li hoces da naucis da vodis neki small-business ili da naucis koliko Etiopija ima ovaca.


A ko te to sprecava da odaberes jedno ili drugo ili oboje? U Americi, bez obzira sto ljudi kod nas mislili o Amerima, uvek IMAS mogucnost izbora. Samo do tebe je da uradis ono sto zelis. Definitivno mozes da ides bilo kojim putem: kako napravis tako ce ti i biti.

Citat:
Lepo je kad i debil može da sedne za računar i da uradi ponešto, ali je stvaranjem ovakve ''mogućnosti'' ustvari samo veća zavisnost od microsoft support-a, jer krajnji korisnik tek sada neće moći da se snađe.


Ma koja zavisnost od MS supporta? Ovakve price su se pricale i kad se iz DOS-a preslo na Windows, pa ne vidim da je neko u Jugi bio zavisan od MS supporta :-)

Da li svaki covek treba da zna sve o svemu sto koristi? Svaki detalj? Kad crkne TV, ti ga sam opravis, kad se pokvari nesto drugo opet ti sam opravis je li? Ne znam samo od cega zive ljudi koji se time bave profesionalno.
Razliciti ljudi imaju razlicita interesovanja. Ti znas dosta o racunarima, a neko o tome kako se prave.. jedrilice. Sta mislis sta taj covek recimo koga racunari ne zanimaju uopste, a ipak bi hteo da moze da posalje mail, procita novine i pusti neku mp3 misli o raznim fajl sistemima i slicno. I koliko on zna detalja o jedrilicama, a koliko ti?

Mani se takvih kvalifikacija tipa 'glupi ameri'. Za primer, najstabilniji OS-evi su nastali gde ono? Danas ti neki od njih rade na npr. FreeBSD-u o cijoj stabilnosti valjda ne treba pricati previse, a komsije na severu vredno rade na OpenBSD-u. Glupi, nego sta.

Dalje, ne mogu svi ljudi biti sa fakultetskom diplomom, niti u tome ima nesto lose. Lose bi bilo takvim ljudima ne omoguciti da koriste racunar. A da samo znas koliko rade, a ne ispijaju kafe na poslu od jutra do sutra i ne spavaju negde u nekom magacinu dok bi trebalo da rade, ne bi ih vredjao iz postovanja prema tom radu. A TO STO RADE, to rade vrlo dobro. Ne, nisu majstori za sve. U slobodno vreme, niko ih ne sprecava da idu za onim sto ih interesuje: neki idu po bibliotekama, gledaju i kupuju knjige, neki gledaju NBA, neki na plazu, neki ovo, a neki ono.

Majstor-za-sve, e to ti je nasa formula, a koliko je uspesna, pokazalo se.

I za kraj, nadji malo vise informacija o WinFS, pa ces da vidis da to sto ti pricas nema veze sa istim. NTFS ne ide nigde, WinFS bio ili ne bio ukljucen. WinFS NIJE fajl sistem, barem tako sad stvari stoje, posto je OS najavljen za 2005, a beta izlazi ove godine ili iduce, ne secam se tacno.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 28.05.2003. u 10:09 GMT]
[ Ivan Dimkovic @ 28.05.2003. 16:06 ] @
Ovo je necuveno, ljudi (pljuvaci MS-a) shvatite nekoliko osnovnih stvari:

1. MS je privatna kompanija, i sve dok posluje po zakonu moze da stavlja u njihov OS sve sto im se pozeli

2. Dokaz da vecina ljudi koristi MS OS nije dokaz nekakvog monopola, vec sluha same kompanije za zelju vecine prosecnih korisnika, a to su common people sa normalnim socijalnim zivotima kojima je racunar samo alatka za posao, zabavu, itd..

3. Bilo koji napredni korisnik ima izbor da koristi neki drugi OS (Linux, BSD, Solaris, BeOS, QNX, OS/2, ...) ili da ako je dokon napise svoj sopstveni OS. Kad je tako, sto ne se bi dohvatio lemilice pa napravio i svoj racunar, a ne da finansira korporacije tipa Intel/AMD/ASUS/Dell/HP...

4. Koliko sam primetio, MS OS-evi postaju sve prostiji i prostiji za odrzavanje pa je teza o povecanoj vezanosti za MS Support najobicnija budalastina - pre bi se reklo da sve vise obicnih ljudi koristi PC i PC postaje home-appliance pa je takvim ljudima support i potreban - kao sto bi meni bio potreban Audi support za Audi kola ako hocu da promenim nesto na motoru - ili da odem kod majstora Mileta da mi sjebe auto.

Citat:

Šta je tu loše? Ček da razmislim. Kao OS zatvorenog koda pa još kad se doda i ovakva mogućnost otuđivanja korisnika od računara, windows će (daj bože) sam sebi glave doći. Lepo je kad i debil može da sedne za računar i da uradi ponešto, ali je stvaranjem ovakve ''mogućnosti'' ustvari samo veća zavisnost od microsoft support-a, jer krajnji korisnik tek sada neće moći da se snađe. OK, ko neće ne mora ovo da koristi, jeste tu je i dalje NTFS i dosadašnja struktura, ali kad se uzme u obzir procenat običnih krajnih korisnika, koji ''ne sede za računarom satima..''


Koliko gluposti u jednom pasusu, god forbid - kakve veze ima zatvorenost koda sa lakocom upotrebe? MS nije charity fund vec korporacija sa jedinim ciljem - profit a ako ti se to ne dopada, oformi gulag.

Dalje, o kakvom otudjivanju se radi? Zasto bih ja morao da budem "neotudjen" od jedne metalne kante koja me jedino zanima zato sto mi pravi $$$ ??? Nije mi to zena ili devojka pa da se zabrninem sto se otudjujem od nje. Ccc...

Ne znaci to sto mene racunari zanimaju da moram da kaznjavam druge koje to ne interesuje - za Longhorn imas (ces imati) MSDN, imas development kit-ove, internu dokumentaciju i ako te zanima mozes ama bas sve da naucis - ali u isto vreme korisnik ce moci da koristi sistem a da nikad i ne pomisli sta se unutra desava, niti da ga sistem natera da ga bolje upoznaje ako ne zeli.

I, zasto zoves ljude "debili" ako nisu programeri ili sistem inzenjeri ? Da li si ti debil ako ne umes da zamenis svecicu na motoru automobila, ili da opravis TV - nisi. Pa nije ni John Doe koji komp koristi samo za vodjenje svojih kucnih finansija koga fajl sistemi, fajlovi i ostale trice apsolutno ne zanimaju u zivotu.

Ili mislis da su kompovi trebali da ostanu u naucnim institutima i da ti treba Ph. D. degree da bi znao da bootujes sistem, i citac busenih kartica da bi napisao program (posto nisi mogao da ga kupis vec samo da ga - napises)

Citat:
Moja poenta je, da će se na ovakav način krajni korisnici držati u još većem mraku nego do sada... Sve me ovo podseća na ''Veliku TAJNU'' - MS Longhorn i sveštenike koji jedini znaju - MS support, a ostala raja.....
Kao što već rekoh ogavno i iznad svega ponižavajuće....


Pa za vecinu ljudi je i fuckin' mikrotalasna rerna "velika tajna" i ne zeli svako da uci teoriju mikrotalasa, magnetrona i ostalog - jadna nasa civilizacija :) Eto sticajem okolnosti poznajem kako radi, ali obicni korisnik mora da pita "velikog svestenika" - servisera da mu pomogne ako microwave zakaze. A 99% vremena ce pritisnuti jedno ili par dugmica i podgrejati sebi dorucak, a nece programirati firmware da mu zaprzi picu, ili se nervirati sto ne moze da stavi 3party softver kako bi upgrade-ovao mikrotalasnu u plinski sporet.

I objasni mi, ako znas, da li je manja "velika tajna" da korisnik mora da rekompajlira kernel ako hoce da koristi soft-modem, i slicno - ili ce pozvati firmu koja mu je prodala komp/modem i oterati ih u materinu, jer ga make-ovanje ni malo ne interesuje. Bolje da uzme neku knjigu da cita ili da otputuje negde nego da nauci da kompajlira kada ga programiranje ne interesuje u zivotu, kao sto mene ne interesuje ciscenje karburatora.
[ tOwk @ 28.05.2003. 19:27 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
...
1. MS je privatna kompanija, i sve dok posluje po zakonu moze da stavlja u njihov OS sve sto im se pozeli

Ne vidim kakve veze ima „poslovanje po zakonu“ sa stavljenjem u OS „svega što im se poželi“. Koliko ja znam, oni mogu da stave u svoj OS apsolutno sve što požele, jedino je pitanje da li je prodaja i distribucija takvog softvera dozvoljena (zakonita).

Citat:

3. Bilo koji napredni korisnik ima izbor da koristi neki drugi OS (Linux, BSD, Solaris, BeOS, QNX, OS/2, ...) ili da ako je dokon napise svoj sopstveni OS. Kad je tako, sto ne se bi dohvatio lemilice pa napravio i svoj racunar, a ne da finansira korporacije tipa Intel/AMD/ASUS/Dell/HP...

http://www.opencores.org/ za one koji se odluče da zaista krenu ovim drugim putem.

Citat:

I objasni mi, ako znas, da li je manja "velika tajna" da korisnik mora da rekompajlira kernel ako hoce da koristi soft-modem, i slicno - ili ce pozvati firmu koja mu je prodala komp/modem i oterati ih u materinu, jer ga make-ovanje ni malo ne interesuje. Bolje da uzme neku knjigu da cita ili da otputuje negde nego da nauci da kompajlira kada ga programiranje ne interesuje u zivotu, kao sto mene ne interesuje ciscenje karburatora.

A zar ne treba ti da dobiješ sistem sa već prekompajliranim kernelom za soft-modem koji je integrisan u tvoj sistem? Znači, operativni sistem se kupuje uz računar (bar tako rade svi na koje se ti pozivaš), i samim tim je on već podešen za hardver koji je u njemu.

Evo, baš je valjda na Tajlandu počeo HP da prodaje notebook-ove sa GNU/Linux-om za $450. Sigurno je modem integrisan, i najverovatnije softmodem. Da li zaista misliš da korisnici moraju da prekompajliraju kernel da bi im on radio?

Znači, pozicije su drugačije (iza jednog stoji već poveća količina novca, iza drugog tek od skora), tehnologija je dosta slična (tj. i jedan i drugi su jednako neprijateljski prema korisnicima ako moraju sami da ih instaliraju i podese).

Uostalom, Sharp Zaurus (PDA sa GNU/Linux-om) koriste mnogi koji nemaju veze sa GNU/Linux-om, i ništa im ne nedostaje. Trenutno je situacija takva da većina računara dolazi sa „integrisanim“ Windows-om, i tu je jedina jednostavnost u svemu tome.

Nemam ja ništa protiv toga, ali valja posmatrati stvari sa realnog stanovišta, a ne reći kako je Windows toliko lak za korišćenje da ga i neko ko nema veze može koristiti bez problema.
[ Floyd @ 28.05.2003. 23:08 ] @
Citat:
degojs:
A ko te to sprecava da odaberes jedno ili drugo ili oboje? U Americi, bez obzira sto ljudi kod nas mislili o Amerima, uvek IMAS mogucnost izbora. Samo do tebe je da uradis ono sto zelis. Definitivno mozes da ides bilo kojim putem: kako napravis tako ce ti i biti.



Ne zivim u Americi.
[ -zombie- @ 31.05.2003. 21:46 ] @

ok, nazad na temu. i tim bray ima ponešto da kaže o ovome..

Citat:

I Blame Microsoft (I’ve always wanted to use that as a headline. Try it sometime, it feels good.) But really, I do. The problem isn’t that CSS is too hard. The problem isn’t browser incompatibilities in general. The problem is specifically that Microsoft Internet Explorer is a mouldering, out-of-date, amateurish, out-of-date pile of dung. Did I say it’s out-of-date? As in past its sell-by, seen better days, mutton dressed as lamb, superannuated, time-worn. It’s so, like, you know, so twentieth-century.


http://www.tbray.org/ongoing/When/200x/2003/05/28/CSS-IE
[ Reljam @ 01.06.2003. 00:59 ] @
IE nije mrtav, ali zato Netscape jeste (AOL - MS settlement). Uostalom nova verzija IEa je u razvoju za novi Windows.

Ne znam da li ce imati tabbed prozore, mouse gestures i ostale kerefeke, ali IE ionako ne sluzi tome.
[ -zombie- @ 01.06.2003. 03:58 ] @
netscape je možda mrtav, ali mozilla na sreću živi i to punim plućima..

a što se ie tiče, dobro, ako nema te "kerefeke", da li će da bar radi posao browsera kako treba (ne nekim posebnim redom):

1) CSS 2.0 (standard star samo 5+ godina! -- vekovi za IT industriju)
2) potpuna PNG podrška (isto standard, 7+ godina, onda zbog patenata oko GIFa, i zbog aplha-transparentnosti)
3) sigurnost (<input type crash /> ;)
4) brzina (čitaj, iako je duboko integrisan u operativni sistem, šiju ga i mozilla i opera ;)
5) pop-up (and pop-under) blocking
6) banner blocking
7) bolja kontrola privatnosti


a evo i dokaza da je ie mrtav.. direktno iz usta m$:
Citat:

Host: Brian (Microsoft)
Q: when / will there be the next version of IE?

A: As part of the OS, IE will continue to evolve, but there will be no future standalone installations. IE6 SP1 is the final standalone installation.


dugački url sa m$ sajta..

ovo u prevodu znači da svi korisnici vindouza pre w2k3 server su zauvek osuđeni na maximum ie6sp1.. a uzevši u obzir očekivano sporije probijanje novih verzija vindouza na tržište (zbog novih načina licenciranja)... hm... (hint za razmišljanje.. koliko je ljudi još koristilo win<95 kada je izašao w98 (tri godine). a koliko ih i dan danas koristi w98, pet godina nakon što je izašao...)


a evo i nastavka na ovu temu od strane tbray-a

Citat:
Apologies? So, should I apologize for (a) using the headline “I Blame Microsoft,” (b) saying Internet Explorer is stupidly, offensively out of date, and (c) saying it was an amateurish pile of dung? Hmm... No, no, and yes. The latest IE6 is, I believe, a direct descendant of, and still built around, the legendary “Trident” renderer/DOM tool built by Adam Bosworth’s band of merry men for IE4. It was an impressive piece of software and, when it arrived, a quantum leap forward in browsercraft. It’s just that the world and browsercraft have moved on, and IE hasn’t.


http://www.tbray.org/ongoing/When/200x/2003/05/30/CSS26
[ Reljam @ 01.06.2003. 05:45 ] @
Ne znam dovoljno o IEu i planovima MSa da ti kazem sta je u planu za sledecu verziju. Ali zato od tih stvari koje si nabrojao, 5 i 6 se skoro sigurno nece desiti zbog dreke koju bi ljudi digli oko toga. MS je u nezahvalnoj poziciji sto se tice gomile stvari - ljudi pljuju paint, ali kada bi neko seo da uradi najjednostavniji photo editor sa layerima (nije toliko tesko), i da to stavlja u OS, onda bi se ljudi zalili da MS hoce da pojede Adobe. Zato i IE nema blokiranje, mouse gestures, tabove i ostale 'kerefeke' - nije cilj napraviti uber-browser, vec napraviti dobar rendering engine a da ostale stvari rade 3rd party firme. Ne znam da li shvatas to sto pokusavam da kazem, ali nije MS tu da napravi najbolji browser na svetu. Za to sluze drugi.

Stvarno ne znam sta fali kontroli privatnosti, ali kao sto rekoh, ne razumem se u to. Slicna stvar i sa sigurnosti - sam IE (IE rendering) nije nista gori od drugih browsera po pitanju sigurnosti. Omaske su naravno bucnije, jer je mnogo veca vest kada vodeci browser ima bug nego neki koji ima 5% market sharea. Sto je naravno i logicno.
[ -zombie- @ 01.06.2003. 05:57 ] @
ne znam da li si ikada koristio mozillu (bar nedelju-dve), a ako nisi, probaj, pa ćeš shvatiti zašto su pop-up i banner blocking obavezni (a ne samo sastavni) deo browsera (čim probaš, nećeš moći da živiš bez njih..)

drugo, što se parsing i rendering engina tiče, on nikako nije dobar.. vidi šta kaže tbray, to je sve nabudženo još iz verzije 4.. praistorija be.. (a ostaće još duuugi niz godina u najkorišćenijim vindouzima po kućama, a ja ću ubijam od posla dovijajući se da mi stranica vidi lepo u njemu...)
[ Reljam @ 01.06.2003. 06:12 ] @
Vidi zombie, nisi me shvatio. Znam sta je popup blocker i koristim to u IEu (imas dzabe programe koji se integrisu u IE i to rade). Ali MS *ne moze* da napravi blocker. Shvatas? Secas se sta je bilo sa Office XPom i Smart Tagsima - odmah su ljudi digli dzevu kako eto MS hoce da menja content na stranicama (sto nije bilo tacno). Kakvo crno blokiranje reklama, pa za to se ide na antitrust sud, ne za integraciju browsera! Zamisli sada MS blokira pop up sa reklamom recimo Apple-a, pa sta mislis da bi se desilo?! Microsoft ne moze da radi ono sto mogu da rade manje firme - to je jednostavno tako.
[ -zombie- @ 01.06.2003. 20:26 ] @
ok.. razumem šta hoćeš da kažeš, mada nisam siguran da si u pravu..

korisnik i mozille i drugih mora svesno i namerno da uključi blockere (kao što može da poveća zonu bezbednosti, pa da ne radi neki skript na nekom apple sajtu ;).. no, nije bitno..

evo šta još neki ljudi pametiji od mene imaju da kaže na ovu temu...

Citat:

The announcement that Microsoft will no longer improve IE unless you buy its next OS (or subscribe to its MSN service), coupled with AOL’s announced willingness to play ball for bucks, raises slippery questions. If AOL is to use IE instead of its own Netscape browser for the next seven years, but IE will not change outside the Longhorn OS, will AOL users be stuck with IE6 until 2010? (IE6 was released in the year 2000.)


Citat:

If AOL abandons Netscape, will Mozilla keep going? If so, will Windows users who do not upgrade to Longhorn switch to Mozilla (or Opera), or will they keep using the current version of IE6 for the foreseeable future? If they do that, will web development methods freeze? What happens to CSS3 and XHTML 2 if the bulk of web users (including AOL users) “standardize” on a year 2000 browser for the next three to seven years?


http://www.zeldman.com/daily/0503c.shtml#cnet
[ ventura @ 01.06.2003. 20:45 ] @
Mislim, stvarno kako MS moze da blokira banere?

Posto IE drzi 95% browserskog trzista, u tom slucaju bi Commision Junction, ValueClick, MSN i druge advertizing kompanije nacisto propale...

Ili bi jos gora situacija bila da IE blokira sve banere osim MSN-ovih.. .Pa odrali bi im kozu sa ledja sa tuzbama...

A kad Netscape ili Opera blokiraju banere i popupove, koga jos za to boli uvo... Ionako ih niko ne koristi...
[ Reljam @ 01.06.2003. 20:46 ] @
Veruj mi, upravo je to razlog zasto nema (i dugo vremena nece biti) pop-up blockera u IEu. A zamisli tek sta bi to znacilo za online retailere, kada bi browser sa 80-90% market share odejdanput poceo da ne prikazuje pop upove. Ma ne da bi tuzili Microsoft, nego bi morali da prosire I-5 i I-90 da bi cela Amerika mogla da dodje ovde da ih licno pljuje. To bi bilo ubitacno - odjedanput bi ceo pop-up model reklamiranja prestao da vazi. A lobi online retailera i svih ostalih nije bas slabasan.

Sto se tice ovog drugog, mislim da je u pitanju nerazumevanje sta je tacno IE. Kada se kaze 'IE' vise se misli na rendering engine nego na konacni proizvod koji ti i ja (dobro, verovatno ne ti :) ) koristimo. Browser ce i dalje da napreduje, pogledaj MSN browser ima gomilu dobrih fora, kao i MSN mail (3D text i jos ostale consumer forice). Cak ti i izgovara ime. Ajde. :) Poenta je da ce od sada do Longhorna browser i dalje da napreduje, u obliku MSN browsera ili AOL browsera. IE rendering engine ce po svemu sudeci ostati isti.

Ukratko razlika je sledeca: popup blocker, mouse gestures, tabbed interface = browser (MSN browser, AOL browser, NetCaptor (IE sa tabbed i popup blockerom). IE rendering engine je IE.

Ako te interesuje, pogledaj http://www.netcaptor.com - to je IE rendering engine sa svim tim foricama o kojim ti pricas (ad blocker, cookie manager, form completion, popup blocker, tabbed interface, itd.).

Inace ovde se i vidi jos jedna dobra stvar oko IE-a - solidan rendering engine koji mogu da koriste druge kompanije da prodaju bolje proizvode i da na taj nacin konkurisu Microsoftu i da zaposljavaju vise ljudi, a da potrosaci dobiju izbor. OSS varijanta ne zaposljava ljude, osim ako mislis da svima treba support za browser, a cak i onda ti ljudi nisu programeri. Znam da je na ESu mnogo popularno pljuvati Microsoft, ali nisu stvari toliko crno/bele kao sto deluje.
[ -zombie- @ 01.06.2003. 21:19 ] @
hm... ajde i da ti poverujem za sve ostalo, ali ovo da je ie rendering engine dobar... glupost..

većina stavki na mojoj listi je baš po pitanju zastarelosti engina..


a što se tiče pravljenja novog software-a na rendering engin-u, ja te stvarno *molim* da pogledaš recimo activeState Komodo. mozilla nije samo browser. osim gecko rendera, ima i ceo XUL (xml user interface language) user interface, XPI (cross platform programming interface), i mnoge druge stvari zbog kojih je mozilla u stvari ceo framework za pisanje aplikacija...

AS komodo http://activestate.com/Products/Komodo/ -- je win/linux IDE za nekoliko jezika: pyton, perl, php, tcl, xml, regex, webservise, XSLT (sa debuggerom), i još po nešto.. da vidiš kadve se aplikacije (koje imaju mnooogo malo zajedničkog sa samim browserom) mogu praviti na mozilla framework-u.. (i naravno, da se skupo prodaju za koju stotinu $$, što sumnjam da je slučaj sa netcaptor-om i sličnim zajebancijama..)

(a pravljenje skinovanih browsera sa par dodatnih stvarčica je toliko prosto na mozilla frameworku da ne mogu da ti opišem...)



// edit: evo setio sam se.. vidi kako se m$ odnosi prema programerima na njihovoj platformi..
Citat:

Register: "Whirling Dervishes Software, the company founded by Windows API expert Henk Devos, claims to have broken Microsoft's monopoly on applications that reside in Windows Explorer."

http://www.theregister.co.uk/content/4/30928.html
[ Reljam @ 01.06.2003. 21:55 ] @
Nisam web developer, and I don't play one on TV, i verovatno mi zbog toga nista ne znaci CSS 2.0 ili providni PNGovi. Ocigledno nekome u Redmondu ta dva featurea nisu bili dovoljno bitni do sada jer bi inace bili implementirani. To sto ce neko ko zastupa CSS 2.0 da dize dreku sto IE podrzava CSS 1.1 (ili sta vec), to me ne cudi - to mu je posao. Ali ocigledno taj feature je neko procenio da sada nije bitan. Nije mi jasno sta se od toga dobija, i zasto je meni CSS 2.0 potreban - meni mnogo vise treba pop-up blocker. Onaj kome je to stvarno potrebno, moze lepo da plati $20-$30 i da kupi Operu - to je u stvari najobzbiljniji konkurent IEu. A takodje moze da ne plati nista i da koristi IE.

A sada na advocacy forum, imam jedno pitanje, interesuje me i tvoje misljenje.
[ Gojko Vujovic @ 02.06.2003. 15:37 ] @
Ja bih zakonom zabranio proizvodnju, deljenje ili prodaju softvera koji blokira reklame, popups i slično.
[ tOwk @ 02.06.2003. 15:53 ] @
Ja bih zakonom zabranio prebacivanje kanala na TV-u za vreme reklama.

Ja bih zakonom zabranio ne gledanje u reklamu pored puta (onaj je valjda platio onome čiji je put da tu reklamu stavi, a ja taj isti put koristim „bez plaćanja“).

Gojko, dok god to nije podrazumevano podešavanje, čovek može da izabere tako nešto, ne kršeći nikakve moralne obaveze. Takođe, možda neko želi da ubrza učitavanje stranica, pa što onda ne bi izostavio neke slike (npr. one širine 468px, 60px i ko zna koje još).

Ti si bre pravi DCMA/TCPA/Palladium čovek. Ne brini se, izgleda će to i krenuti iz USA, pa stići i do nas :-P
[ Marko Bijelic @ 03.06.2003. 12:54 ] @
Citat:

Nisam web developer, and I don't play one on TV, i verovatno mi zbog toga nista ne znaci CSS 2.0 ili providni PNGovi. Ocigledno nekome u Redmondu ta dva featurea nisu bili dovoljno bitni do sada jer bi inace bili implementirani. To sto ce neko ko zastupa CSS 2.0 da dize dreku sto IE podrzava CSS 1.1 (ili sta vec), to me ne cudi - to mu je posao. Ali ocigledno taj feature je neko procenio da sada nije bitan. Nije mi jasno sta se od toga dobija, i zasto je meni CSS 2.0 potreban - meni mnogo vise treba pop-up blocker.


Tvoj stav da PNG & CSS2 nisu bitna opcija jednog brauzera svjedoci to da nemas pojma o cemu govoris, posto si sam i naveo da nisi web developer, ne mogu da te kritikujem :)

Sto se tice implemetacije PNG-a i CSS2 u IE. Kao sto je Zombie vec nebrojeno puta ovdje spomenuo PNG je standard koji postoji nekih sedam-osam godina, dok je CSS2 (kao standard!) napunio skoro pet godina!

Ljudi, da li vi imate predstavu sta znaci pet godina u IT-u, pogotovo na Webu?

Sto se tice Microsoftove dominacije, iliti kako neki vele monopola, na polju Web brauzera ne bih ja imao nista protiv istog da Microsoft implemetise validne standarde. PNG nazalost nikada nece zazivjeti, jednostavno iz razloga zato sto danas 95% surfera ne moze ispravno da vidi taj format, iskljucivo iz razloga zato sto je neko u Microsoftu odlucio da im taj PNG nije za sada toliko bitan.

Microsoft drzi 95% trzista, diktira standarde i nazalost danas od njega zavisi buduci tok razvoja Weba, posto se isti nisu udostojili da CSS2 integrisu, sta mozemo tek ocekivati od buducih tehnologija primjerice XHTML 2.0 i CSS Level 3?

Akutelna situacija na trzistu zabrinjava. Iz Microsofta najavljuju da ce se sledeci IE (sedma generacija) pojaviti iskljucivo sa sledeci Microsoftov operativni sistem - Longhorn OS. Odatle je svima jasno, da svi dosadasnji (vjerni) korisnici Microsoftovih platofrmi, od devedeset petice do XP-a zauvjek ostaju na IE 6.0, koji usput budi receno datira iz 2000. godine).

Dalje, svi znamo da je Netscape danas u raljama monopolistickog AOL-a. Posto su AOL i Microsoft sklopili ugovor da ce AOL svojim korisnicima nuditi iskljucivo IE u narednih sedam godina, uprkos zdravom razumu, postavlja se pitanje sta ce biti sa Netscapeom? Hocemo li docekati gasenje jedne od najvaznijih firmi u Internet revoluciji - posle prve verzije Navigatora Web (a mnogima ovdje i zivot) je zauvjem promjenjen.

Ostaju nam Mozilla (koja meni mnogo vise odgovara u odnosu na Netscape) i Opera. Sumnjam da mozemo ocekivati scenario po kojem bi se korisnici, u vrijeme izlaska Longohorna, vec zastarjelih Microsoftovih platformi okrenuli ovim proizvodima. Ovakav scenario bi najbolje odgovarao Web Developerima, mada sumnjam da ce doci do realizacije istog.

Postavlja s pitanje koliko ce korisnika Weba preci na Longhorn i stim na novi IE, i fakticki koliko ce godina biti potrebno za takvo nesto? Po ovoj logici IE 6.0 jos dugo godina ostaje standard, a ako recimo zamislimo da je godina 2005. i da je petogodisnje IE 6.0 jos uvjek standard (sto je realno apsolutno moguce) - postavlja se pitanje sta ce biti sa Web Developmentom. Ukoliko vidimo da jedan CSS2, koja je jedna od glavnih danasnjih (standardnizovanih) Web tehnologija nije podrzana, sta ce biti sa naslednicima (XTML 2.0 i CSS 3.0) i sa tehnologija koje su u povoju? Fakticki postavlja se pitanje sta ce nam onda W3C konzicorijum kada njihovi standardni nisu podrzani u IE, tj. bukvalno nigdje, i konacno (jos jednom) da li ce Web Development ostati na tehnoloskim mogucnostima iz 2000. godine?


[ random @ 03.06.2003. 14:14 ] @
Bravo mungos, izvukao si suštinu. Šteta što nema više ocenjivanja poruka, da ti dam peticu.
[ -zombie- @ 04.06.2003. 03:16 ] @
samo zarad preciznosti, da niko ne bi mogao da protivureči..

Citat:
mungos:
Dalje, svi znamo da je Netscape danas u raljama monopolistickog AOL-a. Posto su AOL i Microsoft sklopili ugovor da ce AOL svojim korisnicima nuditi iskljucivo IE u narednih sedam godina, uprkos zdravom razumu, postavlja se pitanje sta ce biti sa Netscapeom? Hocemo li docekati gasenje jedne od najvaznijih firmi u Internet revoluciji - posle prve verzije Navigatora Web (a mnogima ovdje i zivot) je zauvjem promjenjen.


nigde javno nije rečeno da će AOL *morati* da koristi ie, već samo da će imati pravo na to..

naravno, znajući našu omiljenu malu sw kompaniju iz redmonda, ne bi me čudilo da to stoji u ugovoru (ako je tajan), ili u usmenom dogovoru ;)))


btw, a ja ne zaslužujem 5.. pa ja sam sve to rekao, samo u više poruka, i ne samo mojim rečima (nego i citatima). :-PpPp
[ Tyler Durden @ 04.06.2003. 12:56 ] @
Sta znaci za Mozillu ovo gasenje Netscape-a?
[ Marko Bijelic @ 04.06.2003. 21:08 ] @
Prvo hvala randomu na supportu, a sto se tice Zombijeve konstatacije:

Citat:
-zombie-:
nigde javno nije receno da ce AOL *morati* da koristi ie, vec samo da ce imati pravo na to..

naravno, znajuci našu omiljenu malu sw kompaniju iz redmonda, ne bi me cudilo da to stoji u ugovoru (ako je tajan), ili u usmenom dogovoru ;)))


za AOL bi bila velika steta ako ne iskoriste ovo "pravo", u takvoj situaciji lasno bi mogli da se opeku kod gosn'n Bilija...

Citat:

btw, a ja ne zaslužujem 5.. pa ja sam sve to rekao, samo u više poruka, i ne samo mojim recima (nego i citatima).


pa rekoh ja lijepo da je Zombie to vec par puta naglasio :)

Idemo dalje, Zeldman danas donosi najnovija poimanja cijele sitacije. Naime, prica vezana za brauzere i samu blisku buducnost Web Developmenta naisla je na ignorisanje u developerskim krugovima, tako da mi je drago da smo mi ovdje ipak dali mali doprinos ovoj temi i uveli vas u cijelu pricu, naravno ni ovdje prica nije imala bolji odjek.

Jedno od mogucih rjesenja vadjenja iz krize jesu i Anti-IE kampanje, kao sto je primjerice Projekat Luxury koji obicnim korisnicima govore o blagodetima Gecko baziranih brauzera, Opere i Safarija (Mac-Users-Only). E zasto to nije izvodljivo u praksi, Z kaze ovako:

Citat:

The anti-IE guy points to the success of The WaSP’s now-defunct Browser Upgrade campaign. Like many, he misunderstands what that campaign was about. Overtly, it was about increasing the speed with which IT departments and ordinary web users dropped 4.0 browsers in favor of newer, more standards-compliant ones, and it may have succeeded on that level in a minor way. Covertly, the campaign was about fostering a climate in which designers and developers felt freer to explore and use CSS layout, XHTML, and DOM-based scripts, which are the staples of modern web design.

The campaign succeeded on that covert level: first, many independent sites and weblogs converted to standards; then public sector sites began doing it; and finally commercial sites like ESPN and Wired took the plunge. Changing developer methods, not user behavior, had always been the goal. The campaign succeeded because of advocacy, but also because developers could see which way the wind was blowing: it was blowing toward new browsers and away from old ones. No such wind is blowing against IE/Windows. Nor is IE6/Win a bad browser, in spite of its lack of support for PNG transparency and its shortcomings with regard to CSS float and adjacent sibling selectors.


Ukratko, da se vratim na samu pricu: dragi developeri i dizajneri, po svemu sudeci jos godinama cemo morati da trpimo mnogobrojne lose implemetacije novijih tehnologija, naravno ako pod novim smatramo CSS 2.0 koji kao standard vazi pet godina, u IE 6.0. Kako Zeldman kaze, nema kampanje koja ce moci preokrenuti situaciju, jedina pozitivna je stvar da otprilike znamo kao da se borimo protiv tih bagova, u prevodu "sakacenjem" samih mogucnosti jezika na one IE Sick podrzane.

Kod nas je doskora bila praksa, ukoliko imamo tehnicke mogucnosti - tj. mocnije PC celjade u kuci, da po izbacivanju nove verzije Microsoftovog OS-a, isti odmah i instaliramo i testiramo. Nastupajuce vrijeme legalizacije dolazi, tako da ce i ovdje doci do usporavanja ovakvog procesa. Ako iole poznajemo situaciju na zapadu, zna se da se OS ne mjenja tako lako i brzo. Kao odlicnu ilustraciju Dzefri spominje Apple.

U proslogodisnjoj kampanji Switch, Apple poziva PC korisnike da predju na Mac (OS X), te korisnike starijih Mac OS verzija (9.0) da predju na novi OS X sistem. Rezultati: uprkos inkasiranim milionima dolara, i dalje 75% korisnika Mac-a koristi OS 9.0 i starije verzije, PC (tj. Microsoft) korisnike ne vrijedi ni spominjati.

Na osnovu ovih informacija mozemo samo nagadjati koliko ce godina biti potrebno da svi predjemo na Longhorn i novi IE, to tada IE 6 ostaje standard. Ovo svi - svi mi obicni glupi desktop korisnici.

Za nekog od supermoderatora, konsultanata: cini mi se da je vrijeme da se ova tema seli u Web razvoj forum (ne Advocacy).

[ -zombie- @ 19.07.2003. 04:28 ] @
evo, ja nastavljam ovde, uprkos trenutno aktuelnoj sličnoj temi, zato što mi se ova čini tehnički jača... (tamo se uglavnom confiq prepucava o superiornoj operi ;)

dakle. desile su se neke očekivane stvari. netscape navigator, prvi brendirani browser je i zvanično mrtav. mozila je preživela, i nadživela. ima svoju fondaciju www.mozillafoundation.org , ima par miliona u banci, i dovoljno volontera širom sveta da joj osiguraju još dug i miran život. a imamo i inicijative za neke vrlo zanimljive akcije ;)


zeldman ima neke zanimljivosti iz života i smrti netskejpa. po njegovom tumačenju, onoga trenutka kada se netscape udružio sa sun-om, i obznanio svetu da nam u budućnosti neće trebati operativni sistemi, već će biti dovoljan browser+podrška za javu, m$ se probudio iz zimskog sna u kome je ignorisao internet, i uzvrati žestinom vojne supersile ;)

Citat:

Microsoft had slept through the Netscape-fueled growth of the web, and might have slumbered indefinitely. But when Netscape told the world that its browser, combined with Sun’s Java, would make operating systems obsolete, Microsoft recognized the threat to its business and hit back like a military superpower crushing a small, upstart nation.


ovo, i još nekoliko detalja o embedovanom browseru budućnosti na http://www.zeldman.com/daily/0703a.shtml#mistake

(btw, pogledajte i yet-another izveštaj o rupama u praktično svom windows softveru)



dalje, tim bray predlaže povratak "optimised for" ili "best viewed with" dugmića na naše stranice, ali u malo obrnutom kontextu.. dugmence koje će korisnicima ie-a govoriti: batalite više to g****... ;)

Citat:

Grass-Roots We in blogland could make a difference; here’s a modest proposal. Remember the old “Better in Netscape” and “Better in IE” buttons that people used to put on their websites? We need a tight, crisp “Use a Better Browser” button that has a mouse-over and is linked to a message somewhere, and the message is simple:

If you were looking at this in any browser but Microsoft Internet Explorer, it would look and run better and faster.

I’d put one of those buttons on ongoing if it was good. I bet a few thousand other bloggers would too, if a few of us took the lead.

When Do We Start? Today. Why not?


http://www.tbray.org/ongoing/When/200x/2003/07/17/BrowserDream

e da, usput, ptičica mi je rekla da je UNION banka švajcarske standardizovala svoj intrAnet oko mozile, tako da...

počelo je počelo ;)


[Ovu poruku je menjao -zombie- dana 19.07.2003. u 05:27 GMT]
[ -zombie- @ 19.07.2003. 04:45 ] @
a ova tema je u međuvremenu aktuelizovana i skorašnjom temom na perl forumu gde je Dragi Tata tražio i našao perl IDE u već pominjanom komodu:

prvo jedan blagi m$ zealot ;) komentariše kako m$ rešenja otvaraju poslove..

Citat:
Reljam:
Ako te interesuje, pogledaj http://www.netcaptor.com - to je IE rendering engine sa svim tim foricama o kojim ti pricas (ad blocker, cookie manager, form completion, popup blocker, tabbed interface, itd.).

Inace ovde se i vidi jos jedna dobra stvar oko IE-a - solidan rendering engine koji mogu da koriste druge kompanije da prodaju bolje proizvode i da na taj nacin konkurisu Microsoftu i da zaposljavaju vise ljudi, a da potrosaci dobiju izbor. OSS varijanta ne zaposljava ljude, osim ako mislis da svima treba support za browser, a cak i onda ti ljudi nisu programeri. Znam da je na ESu mnogo popularno pljuvati Microsoft, ali nisu stvari toliko crno/bele kao sto deluje.


ja uzvraćam kako OSS otvara još više potencijalnih poslova, samom svojom suštinom: otvorenim kodom, i ukazujem na vrlo kvalitetan primer:

Citat:
-zombie-:
a što se tiče pravljenja novog software-a na rendering engin-u, ja te stvarno *molim* da pogledaš recimo activeState Komodo. mozilla nije samo browser. osim gecko rendera, ima i ceo XUL (xml user interface language) user interface, XPI (cross platform programming interface), i mnoge druge stvari zbog kojih je mozilla u stvari ceo framework za pisanje aplikacija...

AS komodo http://activestate.com/Products/Komodo/ -- je win/linux IDE za nekoliko jezika: pyton, perl, php, tcl, xml, regex, webservise, XSLT (sa debuggerom), i još po nešto.. da vidiš kadve se aplikacije (koje imaju mnooogo malo zajedničkog sa samim browserom) mogu praviti na mozilla framework-u.. (i naravno, da se skupo prodaju za koju stotinu $$, što sumnjam da je slučaj sa netcaptor-om i sličnim zajebancijama..)

(a pravljenje skinovanih browsera sa par dodatnih stvarčica je toliko prosto na mozilla frameworku da ne mogu da ti opišem...)


i koji mesec kasnije, i glavni m$ zealot ;) provaljuje kako je komodo u stvari dobra aplikacija, ni sam ne znajući da u suštini radi u mozilinom frejmworku (od njega i jedina mana komoda, i same mozile, a to je da je malo spor -- no i to je na redu da se popravi ;).

Citat:
Dragi Tata:
Rešenje je .... Komodo!!!

Već sam skinuo eval verziju i radim sa njome. Šefovima se posebno dopada što podržava i Python (neki od njih su veliki zaljubljenici u ovaj jezik)

Hvala Leki, MrYoo-u i caboom-u na korisnim savetima.


http://www.elitesecurity.org/poruka/177558
[ -zombie- @ 19.07.2003. 05:21 ] @
auu.. baš sam se zalufao na ovoj temi. evo i trećeg u nizu ;)

jeste da nije 100% vezano za m$ IE, ali jeste za m$, jeste za browsere, jeste za pomenutu ne-neophodnost operativnih sistema (kako prevesti "obsolite") i jeste za razvojne platforme (web vs "sanduk" ;).

opet ću citirati tima braya (malo kasnim sa ovim.. nisam bio tu koji dan, pa mi je promakao ovaj članak, iako je dospeo i na slašdot ;)


Citat:

I’ve been following some discussions about the future of software applications, and a phrase that came up in my dinner with Robb Beal has been echoing in my mind. What it comes down to is this: if you want to develop software, you can build for the Web and/or Unix and/or OSS platforms; or alternatively, you can be a sharecropper. Your choice, but I think it’s an easy one. Especially since the users out there want you to do the right thing.

What‘s a Sharecropper? I found a good definition at InterAction Design:

A farmer who works a farm owned by someone else. The owner provides the land, seed, and tools exchange for part of the crops and goods produced on the farm.

It’s a lousy position to be in, because you’re never going to make much, and if the land’s owner finds something better to do with the land, you’re history.

A practical example of this is Watson, the product mentioned above, which did very nicely, thank you, on the Macintosh, until the owner of the land brought out Sherlock, a very nice program that did many of the same things.

Are You a Sharecropper? If you’re developing software for the Windows platform, yes. Or for the Apple platform, or the Oracle platform, or the SAP platform, or, well, any platform that is owned and operated by a company. They own the ground you’re building on, and if they decide they don’t like you, or they can do something better with the ground, you’re toast. They can ship their own product and give it away till you go bust, then start charging for it; and use secret APIs you can’t see; and they can break the published APIs you use. All of these things have historically been done by platform vendors.


http://www.tbray.org/ongoing/When/200x/2003/07/12/WebsThePlace

mrzi me da prevodim.. valjda svi čitate engleski ;) a evo i nastavka..

http://www.tbray.org/ongoing/When/200x/2003/07/14/ShareCrop2
[ Dragi Tata @ 19.07.2003. 08:11 ] @
Citat:
-zombie-:
i koji mesec kasnije, i glavni m$ zealot ;) provaljuje kako je komodo u stvari dobra aplikacija, ni sam ne znajući da u suštini radi u mozilinom frejmworku (od njega i jedina mana komoda, i same mozile, a to je da je malo spor -- no i to je na redu da se popravi ;).


Najpre hvala na tituli glavnog m$ zealota - trudimo se. Slučajno znam da je Komodo zasnovan na Mozili, jer sam u Task manageru video mozilla.exe kad sam mislio da mi se Komodo zaglavio (a u stvari mu samo treba sat i po da se učita).

Inače, ne sećam se da sam nekad tvrdio da Mozila ne valja - nisam je nikad ni probao. Jednostavno, nemam vremena da se bavim browserima, operativnim sistemima i sličnim besmislicama - život je previše kratak a dan ima samo 24 sata. Trenutno se bavim .NET Frameworkom, učim Perl, a želeo bih da ukapiram Loki biblioteku i principe dizajna koje ona uvodi - da ne pominjem da treba koji sat posvetiti i porodici. Misliš li da imam vremena i želje da isprobavam razne browsere? IE je možda i najgori među njima, ali je dovoljno dobar za ono što meni treba.
[ salec @ 21.07.2003. 12:03 ] @
Citat:

What‘s a Sharecropper? I found a good definition at InterAction Design:

A farmer who works a farm owned by someone else. The owner provides the land, seed, and tools exchange for part of the crops and goods produced on the farm.

It’s a lousy position to be in, because you’re never going to make much, and if the land’s owner finds something better to do with the land, you’re history.



N a p o l i č a r ? Mislio sam da toga ima samo u pripovetkama Laze Kostića...
[ CONFIQ @ 21.07.2003. 15:55 ] @
Citat:
-zombie-:
zeldman ima neke zanimljivosti iz života i smrti netskejpa. po njegovom tumačenju, onoga trenutka kada se netscape udružio sa sun-om, i obznanio svetu da nam u budućnosti neće trebati operativni sistemi, već će biti dovoljan browser+podrška za javu, m$ se probudio iz zimskog sna u kome je ignorisao internet, i uzvrati žestinom vojne supersile ;)


~Say... we'll beat MS with their own weapon. They've built in a browser into the OS, we will built in an OS into the browser!