[ Miroslav Mitrovic @ 29.08.2001. 01:48 ] @
Ej ne znam da li se ovo ikome desilo.Kada je ovih dana grmilo okinuo grom u nesto u mojoj okolino i rikne mi modem.Ne samo modem nego i dva telefona.A zanimljivo je to sto je riknuo i drugim ljudima u mestu.
Samo jedno pitanjce!
Jel mogu nesto da nabudzim da kada grmi ne moram da ga iskljucujem?
[ Gojko Vujovic @ 29.08.2001. 01:58 ] @
To se ljudima vrlo često dešava, veruj mi nije ništa neobično.
Treba ti uređaj za zaštitu, neki UPSovi imaju to ugrađeno u sebi, a ujedno te štite i od skokova i padova u naponu na eps mreži, čiste struju od đubreta koje je jako često kod nas, itd.. Isplativa investicija, sigurno..
[ Ivand @ 29.08.2001. 02:28 ] @
samo sto i ti ups-evi
pruzaju samo 97 % zastite
a sta sa onih 3 % .........
[ Dragoslav Krunić @ 29.08.2001. 11:02 ] @
Ja nameravam da nabavim jedan UPS-ic
APC Back 650 VA (oko 350 DM) ce zadovoljiti moje a i potrebe onog ciji je napon cesto mnogo iznad ili ispod 220 V (tako je kod mene)


Veruj mi da ti je dovoljan i od 450VM smart ups

[Ovu poruku je menjao stinger dana 20.11.2001 u 11:13 AM GMT]
[ Miroslav Mitrovic @ 29.08.2001. 11:24 ] @
Citat:
Ivand je napisao:
samo sto i ti ups-evi
pruzaju samo 97 % zastite
a sta sa onih 3 % .........

Pa nije ni to lose 97%!Moracu jedan da nabavim nema mi druge.
Hvala
[ Mikky @ 01.09.2001. 23:20 ] @
UPS EPS
[ Ivan Dimitrijević @ 03.09.2001. 03:11 ] @
Meni se desila slicna stvar...
A sto se tice zastite,najjednostavnije resenje: da izvuces konektor...
[ Miroslav Mitrovic @ 03.09.2001. 10:46 ] @
pa iskljucis skroz racunar i nema brige a ne da razmisljas sta je dobro.

pa ne bas, morace da izvuce tel. kabl iz komp-a.
mada elegantnije resenje je da koristi ext. modem koji ima zastitu i nece sprovesti napon do kompjutera sto znaci da ce samo modem da ti rikne, mada ova stvarcica za zastitu napona sto je neko ovde postovao, ja sam porucio 2kom pa cemo da vidimo



[Ovu poruku je menjao stinger dana 20.11.2001 u 11:17 AM GMT]
[ MaxPayne @ 03.09.2001. 13:51 ] @
Postoji mali uredjaj za zastitu udara groma i sl. stvari koje izazivaju skok napona za tel. linije i xTP mreze ne koshtaju mnogo ...

A naravno i neki upsovi imaju to...

http://www.apcc.com

[ Miroslav Mitrovic @ 10.09.2001. 01:52 ] @
Evo koga interesuje!Telefonska prenaponska zastita TPZ-2000 sluzi za zastitu telekomunikacionih uredjaja od prenapona koji se moze pojaviti po telefonskoj parici. BezIcni i obicni telefoni,
fax-uredjaji, kucne telefonske centrale, modemi i dr. mogu se uspesno zastititi jednostavnom ugradnjom TPZ-2000. Na poledjini TPZ-2000 nalazi se samolepljiva traka kojom se uredjaj zalepi (pricvrsti) za zidnu uticnicu ili kuciste racunara (blizu modema). Telefonska linija se sa TPZ-2000 povezuje flet kablom koji je u kompletu TPZ-2000, dok se u drugu mikrouticnicu ukljuci kabal uredjaja koji ce biti zasticen.
Cena ovog uredjaja je 19 DM.
http://shop.telekomunikacije.co.yu/telstar/index.html



[ erorrijus @ 17.10.2001. 12:54 ] @
Citat:
CeSSar je napisao:
Ej ne znam da li se ovo ikome desilo.Kada je ovih dana grmilo okinuo grom u nesto u mojoj okolino i rikne mi modem.Ne samo modem nego i dva telefona.A zanimljivo je to sto je riknuo i drugim ljudima u mestu.
Samo jedno pitanjce!
Jel mogu nesto da nabudzim da kada grmi ne moram da ga iskljucujem?


Cao,
ako sam u pravu ali ne shvataj to previshe ozbiljno/ima da se kupi jedna stvar koja lichi na adapter,ali ne moj da me pitash kako se zove jer ja znam ime samo na Finskom, ali u svakom sluchaju kada dodje do povecanja naelektrisanja na bilo kom delu gde je on prikachen, radi kao autom.prekidach i shtiti host-a!!
Verovatno mozesh da ga kupish u prodavnici TV opreme!!
Ali opet moja preporuka je ISKLJUCHUJ UVEK!!
c-Ya
[ Daddy @ 20.11.2001. 09:02 ] @
Modem nema puno veze sa UPS-om i zastitom strujne mreze. To je jedno drugo pitanje. Pa prije ce otici osigurac na napajanju nego neki hardware unutra. Na zalost modemi rikavaju od udara koji dolazi preko telefonske mreze. I mojoj malenkosti se to desilo pre par mjeseci. Modem jos uvijek radi, ali ga ne smijem ostaviti nakacenog na tel. mrezu kad nisam konektovan, jer mi ne radi telefon sve dok ne otkacim modem.
[ stinger @ 20.11.2001. 10:12 ] @
Citat:
Ivand je napisao:
samo sto i ti ups-evi
pruzaju samo 97 % zastite
a sta sa onih 3 % .........



ne bih se bas slozio sa tobom, zavisi od marke ups-a.
[ zgubidan @ 20.11.2001. 11:56 ] @
Jel neko od vas stavio UPS na osciloskop pa pogledao kakva mu je sinusoida ??
Napon iz mreze ima pravilniju sinusoidu od 90 posto UPS-eva koji se prodaju kod nas. Mislim na ove jeftinije do 500 DM ..mada ni oni malo skuplji nisu mnogo bolji. Ja sam gledao kod nekoliko koji koshtaju oko 300DM i njihov napon nema veze sa sinusoidom ... pre su to neki kvadraticni signali ..impulsi. Problem napona iz mreze su nagli skokovi ili padovi od kojih UPS moze da vas zashtiti ali definitivno je za uredjaj zdraviji napon iz mreze ... naravno kad je stabilan.
[ B o j a n @ 21.11.2001. 01:14 ] @
zgubidan, pa nema veze ako su to kvadrati ...
to se i ovako pegla u DC voltage unutar samog napajanja.
[ Daddy @ 21.11.2001. 07:02 ] @
Bolje UPS nego Uppssss!
[ monstrum @ 29.06.2003. 04:15 ] @
Iz citave ove pisanje, zakljucih da je onaj produzni kabl, sa nekoliko uicnica, i kvazi bipolarnim osiguracem od groma, cista smejurija za oko 600 din?
[ lancia88 @ 29.06.2003. 12:06 ] @
Pozdrav,
zvuci glupo, ali od kada sam stavio te sprave ja nisam imao vise nikakav problem sa strujom (kuckam u drvo), iako sam ih vec po nabavljanju pre par godina odmah otpisao kao nemoguce da to funkcionise jer ne vidim sta bi tu moglo da radi nesto ozbiljnije, ali kao sto rekoh...A da zvuci glupo, zvuci.
Pozdrav
[ monstrum @ 29.06.2003. 13:56 ] @
Da li mislimo na isto? "Sprave" ? Ovo je jednostavan produzni gajtan, gde je samo fensi plava kutija za uticnice... za modem i struju... Pitao sam se da li to radi, jer su mi neki inzenjeri elektrotehnike rekli da je to stvarno resenje i da spasava i modem i kompjuter od udara groma do ne znam ni ja neke voltaze ( koja se najcesce javlja kod nas )... i da posle toga taj osigurac mora da se menja...
Ajd ako neko zaista zna o tome, neka se oglasi. Unapred zahvalan.
[ SoulFly @ 29.06.2003. 18:03 ] @
evo oglashavamo se ja i moje iskustvo...ja imam to chudo, produzhni kabel sa zashtitom i zadovoljan sam s njegovim radom...naime u mojoj ulici strujni vodovi se chesto spajaju prilikom jacheg vetra i tada stupa u akciju ono chudo sa zashtitom...redovno prilikom povecanog pika struje jednostavno isseche struju i zgasi comp...a shto se udara groma tiche-takvih iskustava nemam, a i ne moram bash ni da ih imam ni u buduce, vrlo sam srevan bez njih
[ lancia88 @ 29.06.2003. 23:27 ] @
Pozdrav,
za monstrum:
moja malenkost je inzenjer elektronike ali ipak ne ume da objasni na kom principu ta "sprava" uspeva da sacuva aparate nakacene na nju, jer kao sto vec pomenuh, strujni udar je poklapanje vise faktora a ja ne umem da ukapiram kako to sve sprecava nesto toliko prosto. Cak mi je to i najjeftinija varijanta iole ljudskog produznog kabla, ali to je pride.
Pozdrav
[ monstrum @ 30.06.2003. 00:21 ] @
Hvala na odgovoru svima.
Za lancia88, pa da li si imao prilike da zaviris unutra, sta su to kinezi uspeli da sklepaju za neverovatnih 10e... sumnjam i ja naravno da to cudo zaista moze ista da zastiti pa makar i samog sebe od udara bilo cega pa i groma... ali su price zaista kontradiktorne ( ne racunajuci ono sto pricaju oni sto ih prodaju ) .
[ -zombie- @ 30.06.2003. 03:54 ] @
aman ljudi, pa o čemu vi pričate.. nije bre to nikakva naučna fantastika..

pa od groma štiti jedan običan osigurač.. a svako ko je jedared otvorio svoju razvodnu tablu zna koliko su osigurači proste sprave..

elem, u tom kinezu je verovatno automatski osigurač (onaj koji ne pregoreva trajno, već se malo posle "izbijanja" vraća u prvobitno stanje). oni jesu doduše malo komplikovaniji, ali i dalje ništa strašno..


e, a taj drugi deo koji seče pikove u mrežnom naponu, taj deo ne razumem, ali sigurno je isto nešto prosto.. pa i da nije, ne znam zašto ne bi koštao i 10evra (btw, nabavna cena za to je 4evra, samo da znate ;)


a što se čudite.. nije bre to svemirska tehnologija.. a sa druge strane, ne čudi vas da za tih istih 10e možete da kupite neki malo stariji (ne polovan, već starije generacije) procesor.. ili već modem/mrežnu/zvučnu/grafičku (3d! ;)
[ indicator1 @ 30.06.2003. 12:51 ] @
Osigurac nije resenje, vreme njegove reakcije je predugo, dok on odradi svoje racunar vec plovi vecnim lovistima. Zato se ubacuje jos jedan brzi element, ima raznih resenja (tiristor+zenerica, diak, varistor...). Siguran sam da tako rade i ovi jeftini surge arrest produzni kablovi. Sasvim je moguce da se u Kini ovo moze napraviti za tako smesne pare. Inace video sam pre neki dan jedan za 500 din.
[ monstrum @ 30.06.2003. 21:42 ] @
OK, sada vise nije dilema da li to moze da se napravi za 10 evra. Ok, recimo da moze, i da ga klepaju Kinezi, nije problem, ALI, da li je neko otovrio to cudo, i video da se unutra nalazi zaista TO TO sto NAMA treba da bi se zastitli od groma ili prevelikog napona? ( struju ce vec resiti valjda "normalan" osigurac, tako sto ce iskociti )... Da li moze nekako da se testira, da se simulira "grom" nekim kratkim spojem ili necim slicnim ?