[ ljiljanm @ 05.12.2006. 16:05 ] @
Imam gr.karticu Ati radeon 9550GE i drajver Omega 6.01 za istu. Otkako sam kupio komp (prije gotovo 2 godine) nikada nisam uspio da namjestim da mogu gledati filmove na tv-u. TV je relativno nov, Samsung 55cm kupljen prije 2 godine, nema ravan ekran (model CZ-21D83N ili nešto slično...) Postoji više problema:
1. slika koju dobijam na TV-u je vrlo blijeda, slabe oštrine – slova su mi potpuno nečitka. Tako npr kada prebacim na TV jedva mogu da se snađem sa windows okruženjem – slova su jako nečitka.
2. Uopšte nemam zvuka na TV-u(pokušavao sam da negdje nađem podešenja za zvuk ali nisam nigdje našao.
3. i konačno... Kada pustim film u Windows Media player-u i ne idem na full screen prozor Media player-a vidim i okolo windows okruženje, ali u sredini gdje se nalazi film ne vidim ništa – samo sivilo (na monitoru takođe samsungovom – SM 793DF - to ide bez problema). Naravno ista stvar se dešava i kada pustim film u fullscreen modu – imam samo potpuno siv ekran tv-a.

TV i komp su povezani kablom dužine 10m. Kabal na jednom kraju ima činčeve (samo 2 – čak i kad bi sve radilo ne bih imao stereo zvuk ) a na drugom onaj dzek za ulaz u karticu. Pokušavao sam preko Setup-Advanced-Displays da sve podesim ali opet ne radi. Osim toga, čitajući help fajlove negdje mi je rečeno da namjestim brightness a ja toga uoptšte nemam tamo gdje je rečeno da se to namješta (DisplaySettings->Advanced->Displays->TV->tab Attributes) pa sumnjam da i to ukazuje da nešto nije u redu.
Ponavljam ja imam sliku na ekranu tv-a ali je jako loša i nemam zvuka. Sem toga kada pustim film ne vidim apsolutno ništa – samo sivilo.
Možda ima neke veze to što kada kliknem na 2-ku u DisplayProperties on mi očitava rezoluciju od 640x480 (što je pp normalno za TV) i ColorQuality od 8bita – što pp da nije normalno.
Sumnjam na sljedeće: ne valja mi TV, ne valja mi grafička, ne valja kabal. Drajvere sam mijenjao. Nije do njih. Pokušavao sam sa nekoliko.
Što se tiče sistema namjestio sam da je tv Pal B (tako mi je u stvari dato kada sam izabrao državu)

Bilo kakva pomoć.
Plz
[ Nenad Vranjanac @ 05.12.2006. 16:17 ] @
1.to sto su slova necitka je normalno
2. zvuk nemas jer ga verovatno nisi ukljucio kako treba. izlaz sa graficke salje samo sliku, ne i ton.
kako ti izgleda taj "dzek za karticu"?
3.treba da se podesi overlay u theatre mode (sve je u ati catalyst control centru)

posto vidim da si duboko zaglibio, nemoj da se ljutis, ali savetujem ti da pozoves nekog da dodje, i gledaj sta radi. ovako na slepo cemo ti tesko objasniti.
[ ljiljanm @ 05.12.2006. 16:58 ] @
Hey bro! thx! very much!

Ono sam namjestio (overlay - theater mode) i zaista radi!!! Jupi!!!
However...
I dalje ne znam kako da namjestim zvuk. Ovaj kabal ima džek sa 4 pina (muški) i plastičnu/gumenu pravougaonu vođicu na gornjem dijelu džeka (ne znam da li sam se baš najbolje izrazio). To je valjda tzv Analogni izlaz. Drugi kraj džeka ima samo 2 činča. Ne znam da li se mogu poslati crtezi na forum - mogao bih nacrtati ako nije jasno. Dalje, što se tiče zvuka jasno mi je da grafička nema ništa s tim ali ne vidim kako bih drugačije mogao povezati da imam zvuk na TV-u. Inače TV mi je skroz u drugoj sobi (kabal je dug 10m i provučen je kroz izbušene rupe u zidovima) pa ne mogu slušati zvuk sa zvučnika na kompu.
Da li nešto treba podesiti na muzičkoj?

hvala još jednom
[ Nenad Vranjanac @ 05.12.2006. 17:15 ] @
treba ti ovaj kabl

ovaj jedan ide u zvucnu, klasicno, a ovaj druga dva u tv.
[ ljiljanm @ 05.12.2006. 17:46 ] @
Nije mi baš najjasnija slika ovog kabla... Je li to 1 ili 2 kabla. Koliko vidim na jednoj strani su činčevi a na drugoj za ulaz u muzičku. Da li taj ide u svjetlo-plavi ili u svjetlo zeleni ulaz u muzičku (koliko se sjećam svjetlo-zeleni je izlaz za zvučnike a svjetlo-plavi je ulaz u muzičku karticu)

Dakle moram osim kabla koji imam kupiti i ovaj kabal čiju sliku si poslao?

Pozz
[ JOJO847 @ 05.12.2006. 18:18 ] @
Da to je jedan kabel.


Nenad ti je htio reci da ovaj 3.5 mm stereo konektor ide na izlaz zvucne kartice (to je uvijek zeleni konektor, plavi je ulaz) a crni i crveni cinch idu na audio ulaze u TV. Vecina novijih TV-a ima takve audio ulaze.
[ ljiljanm @ 05.12.2006. 18:58 ] @
Nenade tvoj sam dužnik!

Upravo sam se vratio iz prodavnice sa produžnim za činčeve (5m) i kablom koji si mi preporučio. I SVE RADI SAVRŠENO. Sad mogu da slušam muziku sa računara u dnevnom boravku gdje mi je tv. Mogu i da gledam filmove!!! Ljudi mnogo vam hvala!

PS. Sad mi jedino preostaje pomjeranje 2 regala i 1 vitrine da provučem taj kabal kroz rupe koje sam ljetos izbušio u zidovima :) Eh, da sam to znao ljetos kad sam krečio. Ovako mi kablovi idu po kući kao crijeva :)
[ ljiljanm @ 05.12.2006. 19:05 ] @
I još nešto...
da li postoji neki T-priključak za ovaj 3.5mm kabal što ide u muzičku? Mislim, da ne moram svaki put čupati kabal od zvučnika od kompjutera i stavljati ovaj novi, već da rade istovremeno oba?

Pozz
[ Nenad Vranjanac @ 05.12.2006. 19:09 ] @
ima. zove se "lopov" za 3.5mm stereo (ima jedan jack napred, a pozadi 2 rupice)
[ JOJO847 @ 05.12.2006. 22:00 ] @
3.5mm stereo Y adapter akhm :)