[ Konzervativizam @ 07.12.2006. 19:35 ] @
Jedan moj prijatelj je kupio Apple-ov laptop sa MAC OS X-om. Svi moguci jezici i kodovi postoje (cak tri verzije avganistanskog jezika) ali albanskog jezika nema pa nema. Čovek se bavi politikologijom i treba mu obrada takvih tekstova. U Microsoft-ovom Windows-u to je vrlo lako podesiti u regional and languange settings.

Ja nemam iskustva sa MAC-om i Apple-ovim racunarima. Precesljao sam internet ali nisam skontao kako se podesavaju opcije. Tim vise me cudi sto u Fromats-u moze da se podesi metrika sa vremenom i danima na albanskom ali jezika i kodova nema!

Zaista, kako moj prijatelj moze podesiti svoj MAC da bi mogao da kuca tekstove na albanskom?
[ madamov @ 07.12.2006. 20:33 ] @
Nema ni srpskog jezika, pa ovo kucam sa našim slovima. B) Šalim se, u Pantheru stvarno nema albanske tastature, ne znam kako je u Tigeru. Ovaj ovde:

http://listserv.acsu.buffalo.e...d0201d&L=albanian&P=82

kaže da je napravio jedan, ali ga nema nigde za download.
[ Dachaz @ 07.12.2006. 20:43 ] @
U Tigeru ima i srpske ćirilice i latinice.
Albanskog nema.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.12.2006. 06:33 ] @
Neka skine Ukelele i neka sebi njime napravi albansku tastaturu. Neka bude identična onoj na Windowsu, jer je to standard, pa neka je posle podeli sa svetom.

Kod Ukelelea izabereš englesku tastaturu kao osnovu, a onda dvoklikom na virtualne tastere ih otklljučavaš za modifikaciju. A verujem da će sve albanske karaktere naći u "Show Character Palette", pa ih odatle kopira, a ispušta u Ukelele. Nije teško.
[ madamov @ 04.01.2007. 12:11 ] @
Jesi li uradio nešto po ovom pitanju? Naime, nedavno me jedna prijateljica pitala za albansku tastaturu, treba nešto da prevodi, a mrsko joj je da to radi sa PC-em.