[ Ka2 @ 08.12.2006. 00:40 ] @
Cene su im ISTE a Radeon ima 36 pajpa naspram 20 nVidia-inih a izgleda da su joj klokovi dosta veci i za memoriju i za core + ima Zalman + godinu dana duzu garanciju. Ocigledno je dosta bolja karta.

U cemu je caka?
[ DarkHorus @ 08.12.2006. 07:19 ] @
Pa, ako se razmisljas o kupovini, i imas kintu da se isprizis za neku od ove dve kartice, tu ni nema sta da se razmislja.
Jednostavno, 7900GS ne moze da se meri sa 1950Pro zbog naprednije ATI arhitekture. Zasto? Evo zasto - kada covek 'pljune' toliku kolicinu novca za karticu jace klase , tada i ocekuje 'extra things' jeli?
Extra thing je za sada na strani ATI-ja a to je mogucnost istovremenog rada HDR-a i AA (naravno i AF).
Nvidija to ne moze cak ni sa 7950GTX-om. obsolete.

postovao sam juce - Laku noc za 7600GT - i to sam i mislio, jer ce novi radeon kostati ispod 200E (za sad nije tako, a procitajte tamo zasto....)
[ 151174 @ 08.12.2006. 08:23 ] @
Citat:
Ka2: Cene su im ISTE... U cemu je caka?

Mozda je Club-3D GeForce 7900GS sa 512MB GDDR3 a Gigabyte Radeon X1950PRO sa 256MB GDDR3 memorije...
Citat:
Ka2: Ocigledno je dosta bolja karta.

Potpuno si u pravu!!! X1950PRO sigurno "bije" 7900GS i u 3DMark-u i u igrama.

P.S. Pogledaj uporedne karakteristike i statistiku u igrama ove dve garficke kartice

http://www.gpureview.com/show_cards.php?card1=443&card2=466
http://www23.tomshardware.com/...4&model2=607&chart=210)
[ DarkHorus @ 08.12.2006. 08:53 ] @
postoji i sasvim je dostupan ATI 1950Pro sa 512 mb (cirka 20-30E skuplji)


@ka2
sa druge strane, jedno je 3D mark (koji po mome, napominjem -PO MOME- favorizuje NVidiju - zasto, to oni znaju...)
a drugo su real life aplikacije - tj. igre. Radeon jednostavno briljira kada se ukljuce napredne opcije AA + AF + HDR uz mnogo manji pad performansi, dok pri tome NVdija pada u jednocifreno podrucje 'frame rate'-a. mozda NVidija ima vise brute force-a na svojoj strani, ali ja opet pitam, sta to vredi, kada se ne placa velik novac da bi igre igrali SAMO u velikoj rezoluciji, a ne i sa AA i AF-om (i HDR narafski) u velikoj kolicini.
[ Ka2 @ 08.12.2006. 12:14 ] @
I jedna i druga su sa 256MB memorije. Cak i da nisu, ipak je to 36 pajpa naspram 20, ej bre! Mislim, nisam neki poznavalac, ali sama kolicina govori sama za sebe, zar ne? Jos su i klokovi veci nezanemarljivo. Jedino sto je po ovom jednom testu nVidia overklokabilnija mada sam ovolikim klokovima default zaista mi to nije ni vazno. Ne pise u cenovniku koji su joj tacno klokovi, pa nisam siguran da li se i oni razlikuju od proizvodjaca do proizvodjaca i na toj karti, to jos moram da proverim.

A inace i ovo mi je velika cena, s' obzirom da kupujem (uskoro) AM2 komplet, svaki evro mi je bitan tako da je ovo bukvalno krajnji maksimum do koga bih mogao da se ispruzim.
[ slacker @ 09.12.2006. 21:45 ] @
broj pajpi nema neke veze jer to nije isto kod Ati-a i Nv. Ati ima 12 klasičnih pajpi i 36 shader procesora. Generalno je X1950Pro bolja kartica ... ne dramatično, ali ipak je bolja.
[ Ka2 @ 10.12.2006. 11:03 ] @
Kazu tako, ali na default-u. Kada se nasviraju obe, kazu da je NV malo bolja jer moze vise da se nasvira... ocigledno je tu stvar afiniteteta...

[ DarkHorus @ 11.12.2006. 09:11 ] @
po cemu je GF bolji? cak i da jednako rad ( a ne rade isto), Radeon gura istovremeno HDR i AA. TACKA.
[ Miroslav Cvejić @ 11.12.2006. 09:39 ] @
Vaistinu! Radeon x1950 Pro melje HDR i AA u Tomb Raider Legend besprekorno. Splinter Cell 4 radi isto sa svim podešavanjima na max i ide glatko... Za te pare je odlična kupovina...
[ CooLa @ 11.12.2006. 23:56 ] @
1950 na defaultu jede GS, ali se GS klokuje kao lud. 1950 vrlo malo mozes da kloknes! Pa vidi - da li zelis da klokujes ili zelis standardno jacu graficku...
[ DarkHorus @ 12.12.2006. 07:46 ] @
opet cu ja - zamolio bih te da pogledas u stvarnosti kako izgleda HDR na GF bilo kojem (7600Gt i jace) i posle i na Radeonu X1xxx, a po mogucnosto 1900xxx ili barem 1650 pro)

GF - radi HDR vrlo lepo, zivopisne su boje i sve ostalo, brza je kartica ali je HDR coskast !! Bas tako - coskast !!
Zasto? ZATO STO NE MOZE DA RADI AA+HDR OD JEDNOM !!! Ako mislis da to nije nista, poteraj Oblivion pa se i sam uveri kako to izgleda i kolika je razlika izmedju HDR-a i HDR-a sa AA !!! Ja ti kazem - Drugi FILM totalno !!

Radeon - ok, mozda se malo manje moze klokovati, ali mu je arhitektura znacajno naprednija, kao i ukupan kvalitet slike - koji je zaista na vrhunskom nivou... i verujem da kako budu dolazile novije i novije igre, performanse ce sve vise skakati u odnosu na GF, i to upravo zbog arhitekture...
[ CooLa @ 12.12.2006. 18:53 ] @
Da li istina mislis da radeon moze da potera HDR i AA bez seckanja ili slajd soua u nekoj pristojnoj rezoluciji???

Ako istina mislis onda ne znam sta da kazem... Probao sam obe kartice i bez obzira na sve i dalje bih kupio 7900GS!
[ Miroslav Cvejić @ 12.12.2006. 19:07 ] @
Ako za slajd šou smatramo fps<10, seckanje fps<30 i pristojna rezolucija nek bude 1024*768, onda X1950Pro može itekako da tera HDR i AA (ja sam probao 2X) u Splinter Cell Double Agent i Tomb Raider Legend. Ostatak mašine nije nešto preteran (athlon64 2800+, 1gb ddr400, nForce4).
[ Ka2 @ 13.12.2006. 10:33 ] @
Vi ste se svi uhvatili za HDR+AA ali sto neko rece, koliko mora da bude jak ostatak masine da bi to radilo normalno? Ja imam 19" monitor i sve igram u 1280 cak i na mojoj sadasnjoj 6600GT a kamoli kada uzmem nesto jace... ako je samo to jedina prednost, onda to i nije neka prednost, posebno zato sto ja nisam bas toliko ogrezao u te stvari, znaci volim da bude lepo i sve to, ali HDR+AA iskreno, nikada nisam ni zamisljao da cu poterati. :) Ali dobro, dali ste jos neke argumente i pored toga...
[ jarar777 @ 13.12.2006. 11:00 ] @
Ako si zadovoljan svojom sadasnjom grafickom, zasto je menjas? Ako nisi uzmi Ati u uzivaj...
[ Ka2 @ 13.12.2006. 11:30 ] @
Kako zasto? Pa zato je ona u skladu sa ostatkom mog kompjutera praistorijska. :) Zelim da se ponovim i da predjem na AM2 + PCI-E ali hocu da kazem da nisam toliko zahtevan da sada igram sa HDR+AA, znaci meni i sada igre koje igram izgledaju prelepo, mogu misliti sta ce biti sa boljom kartom. :) Vise volim nVidia-u, ne znam zasto, ali sada ste me malo pokolebali... Da li drajveri za ATI i dalje zezaju?

Inace, 7900GS je u toj radnji danas pojeftinila na 206 evra. x1950pro je ostala 220 evra.
[ Miroslav Cvejić @ 13.12.2006. 11:32 ] @
Ja sam X1950Pro video za tik ispod 200€. Potražite malo...

I drajveri za ATI su odavno sređeni... Ja sam sa 9800Pro bio prezadovoljan prošle godine. Drajveri su tada (kao i sada) odlični. Onaj Control Center ume da smara ponekad, mada, on se jednom namesti i ne čačka se više.

[Ovu poruku je menjao Miroslav Cvejić dana 13.12.2006. u 12:58 GMT+1]
[ DarkHorus @ 13.12.2006. 12:18 ] @
delimicno ima nesto i u ostatku masine... nije jednaka ukupna 'snaga' npr. Atlona 64 2800+ ili recimo AM2 3800+ DualCore, posto je dual core sistem nebo i zemlja u odnosu na single-procesorski. O tome sam pisao u jednom prolecnom broju Game Play-a a u vezi Obliviona i procesora...

@CooLa - obrati paznju na sledecu cinjenicu - UVEK kroz (noviju) istoriju je manje patio Radeon sa ukljucenim AA i AF modovima nego NVidia...

@Ka2 - kada je to bilo problema sa drajverima na ATI-u? Ako bih ja hteo da ti kazem koje sam sve isusove muke imao sa npr. FX5200 ili sa 6800GT-om, trebale bi mi 32 strane ovog foruma.... a svi su mi govorili - ma pusti Radeona samo ces imati problema sa njime... nikada nisam imao NI JEDAN problem ni sa jednom Radeon karticom...kao ni ljudi kojima sam radio masine... (ili barem neuporedivo redje nego sa GF). Znaci pzarim Radeona - vozim ga godinu-dve i do prodaje ne menjam drajver - jednostavno nikada nije bilo porebe za time...

@Miroslav Cvejić - a zasto na 9800Pro-u namestas uopste taj control center? ja ga licno nikada nisam koristio - jednostvano samo stavi drajvere - i gotovo...
[ Miroslav Cvejić @ 13.12.2006. 12:28 ] @
Igrao sam se sa TVoutom. A i volim da imam sveže drajvere...
9800Pro sam imao pre godinu dana (pre nje Ti4200), onda 6600GT i sad 1950Pro.

I istina, manje problema sa ATI karticama sam imao do sada.
[ Ka2 @ 13.12.2006. 12:35 ] @
U pravu si Ratsko, ni sam ne znam zasto sam pitao to za drajvere kada sam pre ove kartice imao 9600XT koja je radila bez greske od momenta kupovine do momenta prodaje.

@Miroslav Kupujem sve u istoj radnji tako da su mi ruke vezane sto se tice cena. Tako je mnogo prakticnije, jednostavnije, ta radnja inace nije skupa uopste (cak je i jeftinija od drugih) a postoje i mnogi necenovni faktori koji opredeljuju neku kupovinu (garancija, profesionalnost firme, ljubaznost osoblja, zelja da ti izadju u susret, zamena proizvoda...) .
[ Ka2 @ 13.12.2006. 14:44 ] @
Znam da postoje Radeon X1950XTX, Radeon X1900XTX, Radeon X1900XT, gde je x1960pro u odnosu na ove? Od silnih modela covek da poludi.



[ Miroslav Cvejić @ 13.12.2006. 14:53 ] @
On je poslednji (iz oktobra ove godine) čip, slabiji je od pomenutih ali je srazmerno jeftiniji.
[ DarkHorus @ 13.12.2006. 15:06 ] @
X1950XTX - the best, fastest
X1900XTX - malo sporiji (par %)
X1900XT - jos malo sporiji (mozda 5% od XTX-a)
X1950PRO - sporiji u realnom radu oko 20-tak % ali je mnoooogo jeftiniji i on je direktna zamena za 1900GT od kojeg je malko brzi (i noviji je cip u novom procesu..) i kosta - kao sto vidis - oko 200E (+/-) dok su mu braca 400+ E
[ CooLa @ 13.12.2006. 21:56 ] @
Mislim da ove dve kartice ne bi trebalo da se porede. Pravilno bi bilo 7905GT vs x1950Pro!
[ tajmahal @ 13.12.2006. 22:35 ] @
Evo i mene... nisam dugo bio na ovom forumu al tema je interesantna...

Mislim ipak treba uspoređivati 7900GS i 1950Pro jer obje predstavljaju trenutno dno ponude 79xx odnosno 19xx klase. Jednostavno rečeno 7900gs je brža, ima bolje drivere dok x1950pro ima kvalitetniju sliku ali zato još uvijek loše drivere u odnosu na ono što se treba iz te kartice izvući. Frekvencije su na radeonu veće, a nekidan kad sam vidio koliko je hladnjak na Club3d x1950Pro u xxxx ducanu i koilki je na "bratu" 7900GS mislim da je sve bilo jasno. Kad bi takav cooler stavili na 7900GS i podigli napon jezgre koliki ima x1950pro i naravno podigli frekve koje ima 1950pro dobili bi zvijer od 7900GS sa 10000 3D mark 2005 ili cca 4500-5000 3Dmark06.

Što se tiče AA+HDR tu svakako ljudi koji vole radeone imaju pravo. HDR je lošiji kod nvidije, ali sve ide u native rezoluciji za većinu LCD monitora 1280x1024 pa nekad AA nije niti potreban. Ali i to je stvar ukusa pa ko voli nek izvoli.

Što se tiče priče sa početka threada o dvojezgrenim procesorima jako malo igara podržava optimizacije za dvojezgrene procesore tako da vas to ne treba patiti. Mislim da ne bi trebalo previše bacati novca na skuplje kartice i savjetujem vam kupnju u ovom trenutku 7600GT ili 1650XT, jer uskoro stiže r600 ako se ne varam, a onda će i ovo polako sve dolje. 8800 GTS se već negdje spustio na oko 3800 kn. Do sredine iduće godine kad se pojavi Vista u potpunoj upotrebi i implementira se DX10 i dođu igre na novom API-ju. Tada bi trebalo uzeti neku dx10 karticu i stvar riješena.

Inače imam CLUB3D 7900GS karticu. Kartica se inače ne kloka bogzna kako. Club3D je firma koja Nvidiju pakuje po generičkim načelima čak je i na hladnjaku preljepen nvidiin logo s poznatom djetelinom s 3 lista. Overclockao sam je prvo do plafon 510 core/780 mem. Ostao mi je VF700Cu sa stare kartice 6800LE koji sam stavio na 7900GS i digao sam joj voltažu na 1.4V. Sad mi radi na 610/780. Na idle je temperatura 47C i load 64C. 3dmark 2005 9500, a 3dmark 2006 je 4800. Napominjem da imam AMD3000+ E3 @2400Mhz, DFI Infinity NF4, 2x512 DDR400@450.
Sve radi uredno, stabilno....

Zaključak je da čovjek koji je postavio ovo pitanje sam odluči. Poznavajući Gigabyte on uvijek ima dobar bundle i kvalitetne kartice i ploče.

Iako imam 7900 GS možda ipak treba uzeti x1950pro da se čovjek ne zeza klokom, a sigurno kartica ima i VIVO ako se ne varam....

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao JOJO847 dana 14.12.2006. u 12:46 GMT+1]
[ Ka2 @ 14.12.2006. 00:14 ] @
Bas lepa poruka. :) Otprilike sam vas razumeo sta hocete da mi kazete. Evo sta ja trazim, znaci kada sam kupio 6600GT pitao sam ljude na forumima da mi kazu koji je optimalan klok na koji ova kartica moze da se klokne, ali znaci svaka, znaci nista preterano nego ono, za svaki dan... ona je na def 500/900, ljudi su mi rekli da je stavim na 550/1000, ja sam je stavio i sve super sljaka od prvog dana na tim klokovima! Isto to zelim i sa nekom sledecom karticom. Znaci, ne volim da se zezam sa podizanjem napona, to ne bih radio ni u ludilu sa tako skupom komponentom, znaci isto bih je kloknuo koliko moze da se klokne standardno, svaki model. Nadam se da ste me razumeli.

[ tajmahal @ 14.12.2006. 00:27 ] @
Ako već ideš na 7900gs uzmi neku kvalitetniju - npr. Gigabyte ili Gainward. Malo je skuplje ali su kvalitetnije
i imaju bolji overclock - Bez dizanja napona trebale bi do 570 mhz core. Ali imaj na umu da je to uvijek stvar sreće jer niti jedna kartica nije ista.
[ DarkHorus @ 14.12.2006. 08:17 ] @
@tajmahal

a) uopste se ne bih slozio sa tobom oko pitanja procesora i optimizacija. Zasto? Jednostavno, malo se raspitaj po internetu o arhitekturi procesora sa dva jezgra kod intela i kod AMD-a. AMD je unutra dva procesora - koji se vani ponasaju kao jedan, i to jeste vazno, do se intel koji je unutra dva procesora - fizicki i vani ponasa kao 2. a da igre nisu optimizovane za 2 procesora, to moze da se vidi samo na intelu. Dokaz: poteraj Oblivion na Atlonu 3800+ AM2 single core i Atlonu 3800 Dual core. drugi film. Tek je Intel za Core2Duo uspeo (delimicno) to da izbegne, i to zbog izbacivanja net-burst-a i prelaska na stari P3 sistem u kojemu se dva jezgra sada "vise" ponasaju kao jedno vani za pokrenutu aplikaciju.
b) citiram:
Što se tiče AA+HDR tu svakako ljudi koji vole radeone imaju pravo. HDR je lošiji kod nvidije, ali sve ide u native rezoluciji za većinu LCD monitora 1280x1024 pa nekad AA nije niti potreban. Ali i to je stvar ukusa pa ko voli nek izvoli.

Pitanje na ovaj citat: PA ZASTO ONDA DAVATI TOLIKE PARE AKO NECES MOCI DA KORISTIS AA??? SKUPA KARTICA SE I KUPUJE BAS ZBOG TIH NAPREDNIH MOGUCNOSTI U VISOKIM REZOLUCIJAMA. TACKA.
Onda kupi X1600Pro - i eto ti filma bez AA...
[ yooyo @ 14.12.2006. 10:59 ] @
@DarkHorus:

Zasto mislis da je HDR na Nvidiji losiji od HDR-a na ATI-u? Za HDR je potreban fp16, fp32 ili I16 render target. Jedina razlika izmedju ATI-a i NV je sto ati moze da radi multisampling na ovakvim render targetima a NV ne moze, dok je nacin proracuna HDR-a je identican. HDR+AA je u vecini slucajeva neupotrebljiv jer drasticno obara framerate. To je samo PR trik. Tek ce sledeca generacija kartica moci da potera HDR kako treba. Uostalom, velika vecina ljudi ne primecuje razliku izmedju GDR-a i bloom efekta. btw.. Kada ce ATI da ubaci podrsku za vertex texture, fp texture filtering, 2x brzi render u Z ili stencil buffer (na 8800 seriji je 192x ubrzanje!), PFC filtering shadow mapa (da senke ne budu iskrzane).

Sto se overkloka tice.. to nikad nisam radio.. Nemam potrebe za tim.
Uvek kupim najjacu karticu koja mi radi 2 generacije (trenutno imam 6800Ultra, a uskoro cu je zameniti sa 8800GTX).
[ CooLa @ 14.12.2006. 11:09 ] @
To i ja pricam... HDR+AA=Slajd Sou; naravno probano u oblivionu u rezoluciji 1280x1024. Dok 7900GS (Gainwardov). Kad se klokuje na 600/800 (Zalman naravno). Sve na max i samo HDR leti kao zmaj... Bez obzira sto 1950 ima vise pixel/vertex jedinica, moze da radi HDR i AA, drajveri i to sto je vec nasvirana skoro do maximuma ne cine je extra karticom... Opet preporuka za Nvidiu...
[ DarkHorus @ 14.12.2006. 11:12 ] @
@yooyo

ti me bas ne shvatas. uopste nisam rekao da je bolji ili gori HDR na NV akrticama, samo da je cinjenica da ga ne mogu terati zajedno sa AA modom. To sam cini mi se bar 5 puta rekao. A koliko na Radeonu to obara frame rate, nadji nekoga ko ima tu karticu i proveri i sam... Oblivion npr. ce ti lepo pokazati svoju moc u tom modu. A da nema prevelike razlike izmedju blooma (koji ima na mom X800XL-u) i HDR-a, to proveri i sam. drugi film. zivota mi.
Citat:

"Kada ce ATI da ubaci podrsku za vertex texture, fp texture filtering, 2x brzi render u Z ili stencil buffer (na 8800 seriji je 192x ubrzanje!), PFC filtering shadow mapa (da senke ne budu iskrzane)."

pa po tvome, posto NVidija ima sve to, trebala bi da ima frame rate bar 5xveci od Radeona. ma daj!!!
a ta tvoja izjava da na "8800 seriji je 192x ubrzanje" - je u najmanju ruku - smesna!
mene trpas da ja - kao pijem PR trikove (a veruj mi da ja to PRVO docekam na noz, posto ipak pisem za Kompjuterski Casopis i volim da ih oderem cim krenu da "maste"), a i sam odvalis takvu glupost. Po tome bi bilo koji GF 8 serije ima frame rate od preko 1000 fps ??!!!??? HAHAHAHAHAHAHAHAAA !!
[ yooyo @ 14.12.2006. 12:56 ] @
Citat:
ti me bas ne shvatas. uopste nisam rekao da je bolji ili gori HDR na NV akrticama...


Rekao si bas to:

Citat:
Što se tiče AA+HDR tu svakako ljudi koji vole radeone imaju pravo. HDR je lošiji kod nvidije, ali sve ide u native rezoluciji za većinu LCD monitora 1280x1024 pa nekad AA nije niti potreban. Ali i to je stvar ukusa pa ko voli nek izvoli.


A da li si cuo za HDR + 2.25XAA na Nvidiji? Moze i to da se izvede :)

Sto se ostalih prednosti NVidie tice (mislim na vertex texture, fp texture filtering, ...) NVidia je sve to ubacila pored DX specifikacije, tako da NVidiu mozes da iskopristis za jos ponesto osim za igranje (ako znas). ATI pravi ono sto MS kaze i nista vise.

Sto se 192x ubrzanja tice, novi ROP-ovi na NVidiji su u stanju da renderuju 192x brze Z-only ili stencil-only u odnosu na normalan rendering. Ovo donosi veeeeeliku prednost u proracunu senki!

http://www.digit-life.com/articles2/video/g80-part1.html
Citat:

6 wide ROPs (24 pixels) supporting AA with up to 16 samples per pixel, including the FP16/FP32 frame buffer format (in other words, makes possible HDR + AA). Each ROP features an array of flexibly configurable ALUs and handles generation and comparison of Z, MSAA, blending. Peak performance of up to 96 MSAA samples (+ 96 Z) per clock (192 samples per clock in colourless (Z-only) mode).


A evo i lepih i preglednih tabela (pogledaj tabelu Rasteriser):
http://www.beyond3d.com/misc/c...ate&order=Order&cname=)

Bem ti novine za koje ti pises...

Za kraj... uhvatio si se tog HDR + AA kao da je to najbitniji faktor u izboru kartica. Veoma mali broj igrica uopste ima HDR tako da HDR (sa ili bez AA) uopste nije neki bitan faktor. To je cist PR bullshit koji ti ponavljas kao da te ATI placa.

Dakle.. savet coveku koji je zapoceo temu.. izaberi 4-5 igrica koje ti se svidjaju i koje ces da igras, proguglaj malo i pogledaj testove sa tim igrama. Brzo ces shvatiti sta ti treba.
[ DarkHorus @ 14.12.2006. 13:11 ] @
HAHAHA citirao si nekoga drugoga. to je rekao tajmahal. ja samo preneo i napao na to...
sto se tice nekoh sitnica tipa nelinearni AA, kao sto kazes, to jeste prednost NV. kao i O-GL. to svako zna i naravno je da zato nvidia sa Quadro drzi profi seriju u svom taboru. Radim ja i 3D, doduse ne animaciju, ali Acad Inventor, SolidWorks, SolidEdge i pomalo Catiu. Tako da , veruj mi - znam. Od toga zivim.

a sto se tice PR bullshita, kojeg pokusavas da zalepis za mene, varas se grdno!
ja sam cist hardveras, i sve sto kazem je samo plod iskustva. nista vise.

a sto se u ovom slucaju tice moje naklonjenosti ATI-ju, to je moj LICNI stav. nothin more. to i jeste cilj foruma. svako kaze sta ima. moj je stav, eto u ovom slucaju da je za iste pare bolji ATI. I? Treba me zato streljati?

Citat: "Bem ti novine za koje ti pises..." - polako, druze, ovo su ozbiljne optuzbe.
Gamer redakcija.

a ovo: "Dakle.. savet coveku koji je zapoceo temu.. izaberi 4-5 igrica koje ti se svidjaju i koje ces da igras, proguglaj malo i pogledaj testove sa tim igrama. Brzo ces shvatiti sta ti treba." - jeste sustina !!!!

osim guglovanja - treba malo i prakticnih testova ako je ikako moguce.....

a sto se tice NV 8-me serije.... to je vec druga prica a kojoj tu nije mesto.

pozz.

[ Ka2 @ 14.12.2006. 13:46 ] @
Uhhh, ovo se bas pretvorilo u ozbiljnu diskusiju koju ja bas i ne razumem... nisam mislio da ce ovo tako daleko otici... a i nisam u fazonu da na osnovu 5 igara koje bih hteo da igram biram graficku kartu... iz svih ovih vasih poruka sam zakljucio da u stvari koju god da uzmem necu se pokajati, eto, je l' moze tako? Neko je vican ATI-ju, nego NV i to je to.
[ lancia88 @ 14.12.2006. 14:34 ] @
Pozdrav,

DarkHorus, prica ce ostati ozbiljna ukoliko ostanes na nivou argumenata, ukoliko nastavis da se "smejes" sagovornicima (HAHAHAAA itd. za one koji ne razumeju o cemu pisem), prica ce ostati osakacena i izgubicemo i njen ozbiljan deo. Naravno, ja verujem da mozes da ostanes na argumentaciji bez podsmevanja.

Naravno, kada smo vec kod argumentacije, bilo bi lepo pojasniti da vecina "prednosti" i nazoviprednosti koje se uopste iznose o mogucnostima kartica, za prosecnog korisnika najcesce ostaju nevidljive, za one zahtevnije sezu do nivoa da se pohvale kako moze, da li pred nekim ili sami za sebe, nebitno je. Svakako, tu su i cuveni testovi koji razdvajaju kartice do te mere bezocno da odjednom jucerasnji hit i best buy postaje nesto sto uopste ne vredi imati, sramota jedna maltene, dok je danasnji hit itekako visoko kotiran u testovima i nista se drugo "ne isplati" kupovati.

Mozda bi svi trebali malo da razmisle o ovome, i oni koji pisu ovako i oni koji nasedaju na to pa arce ionako skromne budzete na samo jedan komad HW-a bez uopstene optimizacije konfiguracije.
[ DarkHorus @ 14.12.2006. 15:10 ] @
Ma sve sto napisem i jeste vrlo ozbiljno. Argumente mogu u svakome slucaju izneti samo kao sopstveno iskustvo sa jedne strane ili prakticno (a meni nepopularno - zna se i zasto) je ostavljnje linka sa nekim 'testom'. Vecina iole naprednijih korisnika i 'hardverasa' ce se u tome i sloziti samnom. U mnogocemu je istina i to sto ti kazes - kvazi istine ili najobicnije lazi i marketing odmazu obicnom - najcesce - neupoznatom korisniku ostavljajuci mnogo mesta za dileme pa i greske pri kupovini. Kad i napisem hahaha to ni po cemu ne zelim da doprinosi - da to sto napisem bude neozbiljno. jednostavno, moram se nasmejati jer uvek se pojavi neka poruka ili komentar - koja ima dozu humora u sebi - pa kako god to neko shvatio - opet nije neozbiljno.

citat:
Mozda bi svi trebali malo da razmisle o ovome, i oni koji pisu ovako i oni koji nasedaju na to parce ionako skromne budzete na samo jedan komad HW-a bez uopstene optimizacije konfiguracije.
- to je teska istina. i jedan od glavnih problema uopste. samo holisticki pristup svemu ovome moze dati optimum u radu kao i u ceni.

[ lancia88 @ 14.12.2006. 17:22 ] @
Pozdrav,

moja greska, nisam se dovoljno jasno izrazio: mislio sam da podsmevanje sagovornicima u stilu HAHAHAAA doprinosi da tezina argumenata u poruci bude manja, odnosno, da zahvaljujuci ismevanju sagovornika autor poruke bez obzira na argumentaciju bude neozbiljno shvacen jer mu nedostaje takticnost u ophodjenju u diskusiji. Sasvim je druga stvar sto inace uredjivacka politika foruma ne dozvoljava otvoreno ismevanje sagovornika, jednako kao i vredjanje itd. ali kada je u pitanju korisnik koji svoje znanje zeli da prenese na druge i pomogne svojom aktivnoscu, uvek nastojim da u vidu neke blage smernice kanalisem dalji tok njegovog ucesca na forumu pre negoli posegnem za nekim drasticnijim metodom moderisanja. Mislim da je to sasvim OK prema onima koji doprinose radu foruma i trude se da drugima pomognu nesebicno. Ipak, ismevanja ne treba da bude, na ovaj ili onaj nacin. Ovo je ujedno i prilika da svi procitaju kako realno postoji izvesna filtracija, jer kod nekoga ko napise komentar na necije misljenje u stilu: HAHAHAA ali da prethodno svojim ucescem nije obezbedio sebi reputaciju znalca ili onoga ko je voljan da pomogne, jednostavno primenjujem Pravilnik u delu o ponasanju prema ostalim ucesnicima na forumu. To je ta mala sustina.
[ Ka2 @ 14.12.2006. 18:10 ] @
I dobro, moze li se doneti neki zakljucak u jednoj recenici na kraju krajeva? :) Mislim, posto ste prestali da me konstatujete. :)
[ DarkHorus @ 15.12.2006. 07:17 ] @
@Ka2

niko te nije prevideo. samo mislim da postoji dovoljno "ZA" za jednu stranu i drugu stranu i dovoljno"PROTIV" za obe strane takodje. Pravilo je - da nema pravila. Svi su dovoljno rekli i sada to vec moze da oformi sliku o obe kartice. Dalje je na tebi da se vise posvetis istrazivackom radu glede kupovine. Naravno, i testiranje pre svega. Ako je ikako moguce.
[ Nenad Vranjanac @ 15.12.2006. 11:29 ] @
evo ja cu ti dati odgovor: ako ne koristis tv-out, uzmi nvidiu.
[ CooLa @ 15.12.2006. 11:32 ] @
Ukratko:

7900GS - Jaka kartica, odlicno se klokuje, ne moze da radi HDR+AA, ima manje Vertex/Pixel jedinica
1950Pro - Jaka kartica, slabo se klokuje, radi HDR+AA, ima vise Vertex/Pixel jedinica, ATI oduvek imao losije drajvere...

Pa sad ti vidi kom si taboru naklonjen, ako hoces da klokujes GS je tvoj izbor, ako ne onda Pro!

P.S Ja bih uzeo nVidiu!
[ Ka2 @ 15.12.2006. 11:49 ] @
Pa hocu, volim da klokujem, ali malo, onako za svaki dan sto bi se reklo, bez dizanja napona i menjanja kulera i tih stvari... znaci, coolbits i dignem klokove, to je to... verovatno imaju neki klokovi na kojima radi svaka 7900GS... kao sto je 550/1000 za 6600GT AGP.

A inace vise im ni cene nisu iste... GS je sada 206 evra a PRO je 221 evro.
[ DarkHorus @ 15.12.2006. 12:15 ] @
@CooLa

" ATI oduvek imao losije drajvere..." - ne znam samo kad je to bilo i u kojoj ravni univerzuma!
Kad sam imao FX5200 - skoro ZA SVAKU BOGOVETNU igru sam morao menjati drajver i zalio sam dan kad sam je pazario, sa 5700Ultra (koju sam vozio ni dve nedelje - isto), sa GF6800GT - jos gore -
u FarCry-u sam oko sebe imao CRN kvadrat koji je isao samnom, i kojeg ni jedan drajver nije "ispeglao", NFS:U2 i MW - katastrofa - nije umeo ni blur (iako je bio ukljucen) da potera (plakao sam tada za prodatim R9800Pro), Doom3 - cudni artefakti na texturama - koje opet ni jedan drajver nije ispeglao.... a da ne bude da sam jedini imao taj problem- jos dva drugara su tada pazarili dve druge 6800-tke: obican 6800 i 6800Ultra... isto su imali vrlo slicne probleme i posle 2 meseca su je isto prodali kao i ja...(i nisu bile kartice od "sklj" proizvodjaca, nego redom: Leadtek, MSI i Asus)

@Ka2

uzmi po svom nahodjenju - svakako neces pogresiti...

pozz
[ Ka2 @ 15.12.2006. 18:01 ] @
Sad' sam procitao tekst u SK i zaista je tesko odluciti se iako mi se vise dopada to sto ATI ima ogroman hladnjak preko citave kartice za koji kazu da se uopste ne cuje. Nekako mi izgleda mocnije, modernije. Jedino sto su napisali da ATI radi samo sa nekim beta drajverima (tako je bilo u momentu pisanja, ne znam kakva je sada situacija).
[ CooLa @ 15.12.2006. 18:43 ] @
Horus, ne tripuj se... Kako ja, na 5900SP i milioni drugih ljudi nisu imali nikakve probleme... Evo sad koristim 7600GS GLH i sigurno radi bolje od bilo kog R1650!!!

@ka2

Ako se odlucis za nVidiu klokuj sa riva tunerom, nemoj coolbits:

RivaTuner - Download
ForceWare 93.71

[ Ka2 @ 15.12.2006. 18:54 ] @
Ok, a koja je razlika? Riva mi je delovala komplikovano a i mislio sam da je to samo za one karte kojima moze da se otkljuca nesto... Mislim, koja je razlika, rade istu stvar? Mada, video sam da je negde neko rekao da coolbits nije dobar. Meni je moja sadasnja karta kloknuta njime i sve radi dobro. Da li to ne vazi za ATI ?
[ tajmahal @ 15.12.2006. 23:38 ] @
Ako si rekao da neće biti veliki overclock možeš i sa coolbitima... Mislim da nećeš imati
s tim problema.

Ono što je netko gore rekao da je ATI uvijek imao loše drivere (mislim da sam i ja to spomenuo) nažalost je istina.
Dosta se kasnilo s izlaskom R570 (x1950), a tek su se danas ako se ne varam pojavili prvi whql driveri za X1950Pro.
Bar sam tako vidio na Guru3d.com koji često posjećujem. Pogledaj malo na njihovom forumu što kažu korisnici obje kartice što kažu o samim karticama, a i driverima koji izađu....

i svakako progooglaj da vidiš malo testove i mišljenja i šireg kruga ljudi koji koriste ove dvije kartice.

Ono što ti ja mogu reći je iz vlastitog iskustva - Imao sam dosta kartica od S3 Trio da 7900GS i svaka je bila OK za svoje vrijeme. Najviše sam problema imao s Radeonom 8500, a najmanje s GF4Ti 4200. Sad imam ovu Club3D 7900GS i odlično radi za svoje novce, driveri izlaze malo-malo i nisu mušićavi.

Sve stabilno, brzo i OK radi. Bilo bi zaista dobro ako bi mogao ih negdje isprobati

Sretno
[ Ka2 @ 16.12.2006. 03:14 ] @
Nije moguce da isprobam na bilo koji nacin ali mislim da to nije potrebno. Skok sa sadasnje 6600GT na 7900GS ili x1950pro ce biti zaista ogroman jer to su potpuno dve razlicite klase kartica. To je daleko veci skok rekao bih nego prosli, kada sam presao sa 9600XT na 6600GT.

Ok, mislim da mozemo zakljuciti diskusiju.

Hvala vam svima.
[ Miroslav Cvejić @ 16.12.2006. 10:02 ] @
Ja sam skočio sa 6600GT na x1950 Pro (obe su Gigabyte) i veoma se vidi razlika i u performansama i u kvalitetu slike. Nema problema za sada ni sa jednom igrom (čak me više Tomb Raider ne opominje da zbog hardverskih ograničenja ne mogu AA da uključim ako je HDR uključen).
[ CooLa @ 16.12.2006. 11:54 ] @
RivaTuner nije komplikovana, imas fak na GUru3d sajtu...

Poptisujem sve sto je tajmahal rekao... A ako pogledas HotHardware na benchu mozda i nadjes 7900GTO (malo se klokne i imas GTX)...

Pozdrav...
[ Ka2 @ 16.12.2006. 13:22 ] @
Miroslave, meni bi dobar skok bio i na 7600GT, sto sam i planirao, ali kada sam video cenu ovih modela odmah sam odustao od 7600GT. Naravno da se vidi skok, ako je 6600GT bila visa srednja klasa kada sam je kupio, sto je sada mozda 7600GT, onda su ove dve niza visa.

P.S. Blizi sam kupovini Radeona ali ste me istripovali sa drajverima...

[Ovu poruku je menjao Ka2 dana 20.12.2006. u 12:38 GMT+1]
[ Ka2 @ 23.12.2006. 01:22 ] @
Govore mi da ovaj Radeon zaista ima problema sa drajverima. Ne prepoznaju ga stari uopste (!), radi tek sa 6.10 ili 6.11, sa 6.10 valjda ne moze ni da se klokuje, drajveri navodno jako mnogo memorije zauzimaju, control centar MORA (?) da se instalira i uzasno je trom, ruzan i ogroman. Sta je od svega ovoga tacno?
[ Miroslav Cvejić @ 23.12.2006. 09:33 ] @
Ajde nek ti taj ko ti je sve to ispričao objasni (a ti prenesi ovde) kako može drajver star godinu dana (čuveni 5.12 control panel) da prepozna karticu sa čipom koji je proizveden pre dva meseca (oktobar 2006). I ako već kuka za potrošnju memorije, koliko je ima? 256MB? Ako ima malo memorije da mu drajver smeta šta će mu onda ovakva kartica, kad svaka iole pristojna igra sa pristojnim efektima (kakve ova kartica može da prikaže) traži bar 1gb memorije (pričamo o udobnom igranju). Meni kartica nije pravila nikakve probleme, ni sa drajverima, ni u igrama, ni TV out nije zezao. Kartica radi perfektno i razduševljen sam u odnosu na bivšu 6600GT kako radi.

Sve to što je rekao za ATI važi i za Nvidia kartice. Izbacili su 7600GS AGP koji je radio samo sa beta drajverima u trenutku pojavljivanja. Stariji drajveri je nisu prepoznavali. Pa?

P.S. Ružan, trom i spor? Probaj ATI Tray Tool koji je lep, brz i pregeldan i radi sve to isto.
[ Ka2 @ 23.12.2006. 12:43 ] @
Da, ali neki ljudi kazu da CCC MORA da se instalira!? To ni meni nije jasno. I nisu spominjali 5.12 vec 6.9, 6.10 a kaze da sa kartom cak nije ni dobio drajver na disku!? Pa onda nece da se o/c itd.

Citat:
Ja sam najpre probao sa 6.9 catalyst-ima, uopste ne prepoznaje kartu... posle mi je receno da bi trebalo rucno izabrati "X1900 Series". Ali dobro, nisam hteo tim da se zamlacujem, znao sam da negde imam novije, pa sam sa nekog diska iskopao 6.11 (posto na CD-u koji sam dobio nije bilo drajvera, samo neki pdf-ovi???).
Inace, u Digital!-u su je testirali sa 6.10 beta Catalyst-ima, izgleda da radi i sa njima (mada sam nasao na netu test, upravo sada ga gledam, gde su PowerColor-ov X1950 PRO testirali sa 6.9?... cak su ga i overclock-ovali???)

Sto se overclocking-a tice... nece. Odnosno, jezgro hoce, memorija nece.
Nece ni overclock, ali bogami ni downclock. Slika pobrljavi, pa, ako je ukljucen VPU recover, vrate se default taktovi. Ako ne - samo restart pomaze
Problem sa drajverima, ocito... kao sto je i Sam Fisher naveo. Dobih juce 6.12, probacu ih danas, i verovatno ce sve biti OK. Inace sam klokovanje probao iz najnovijeg RivaTuner-a... nisam probao ni ATITool ni ATI Tray Tools.



Inace, ono sto je najbolji utisak kod ove karte... buka. Odnosno - nedostatak iste!
Karta je *nevidjeno* tiha, ali zaista... kao da je montiran neki IceQ cooler na nju (inace je rec o ASUS-ovoj X1950PRO, i ona ima neki svoj custom cooler)
Stvarno neverovatno tiha karta, sad mi je napajanje najbucnija prica (a rec je o TT-ovom sa 14cm ventilatorom). Fan se vrti na nekih ~1400 RPM... sa razdaljine od pola metra-metar, nema razlike u buci kada je fan na 0 RPM i ovih 1400. (naravno, zaustavim i fan na napajanju )
Kada je fan na max (sto je nekih ~2800RPM) - dernja se k'o magarac
Ali to se desava samo pri paljenju kompa (ne i pri restart-u ), kao i ako rucno namestite fan na 100%... sto se, zaista tako mislim, u nekim igrama i sl. nikada nece desiti.


Citat:
Drajveri su OGROMNI !!!

rezidentne komponente:
-ati2evxx (na dva mesta) 1.444MB + 924kb (sluzi da prebacuje klokove u 3d mod kad detektuje igru)
-CLI.exe (3 procesa) , 22MB, 16MB i 21MB =59MB

a kontrol panel ne smem ni da pokrenem...ucitava se dugo, masivan je i po mom misljenju odvratan. Samo iz tray-a menjam podesavanja...


[ Miroslav Cvejić @ 23.12.2006. 13:16 ] @
Tih 59mb ne smeta kad imaš 1gb i više. I kad ćete više da prhvatite da je kartica izašla pre 2 meseca? Naravno da mora najnoviji drajver da se koristi. Kakvi vrni 6.9beta i to kad ima 6.11 i 6.12. Čak je u 6.12 drajver WHQL.

Što se overkloka tiče, tu se ne mešam. Najbolji overklok je 100 evra i postojeća kartica. I krajnje je glupo kriviti drajvere što kartica neće da se klokne. Pa ne služi oni samo za to.

Ja sam dobio drajver na CDu (Gigabyte, jelte, otud i naslov teme) i igru Call of Juarez.

E sad, nek taj tvoj proba Ati Tray Tool. I nijemi jasno što se buni, taj Control Center je možda neophodno jednom pokrenutii posle se ne dira.

Elem, savest mi je čista. Idi kupi 7900GS ili šta već, x1950Pro izbegavaj zbog ovih nedostataka (koje ne razumem)...
[ Ka2 @ 23.12.2006. 13:29 ] @
Ma sve u redu, verujem ja tebi, rekoh da sam blizi kupovini Radeona. Kako mislis to najbolji o/c je 100 evra i postojeca kartica? Verovatno je covek hteo da kaze da bi drajver trebalo kartici da omoguci da moze da se klokne onoliko koliko fizicki moze a ako joj cak ni to ne omogucava onda to nesto nije u redu. Dok ja kupim sve to, mislim da ce jos neki drajver da izadje... nego reci mi, taj CCC, ja kada sam imao 9600XT on se tek pojavio... za sta on sluzi, i da li je on uopste potreban kao i da li je obavezan da se instalira? Ja sam navikao na najobicniji drajver i ikonicu u tray-u, nista vise od toga.

Koji drajver ti koristis?
[ Miroslav Cvejić @ 23.12.2006. 13:52 ] @
CCC služi da podesiš tv out, da li da se uvek koristy vsync, AA i ostale zezancije. Ako koristiš ATI Tray Tool, ne treba ti CCC jer iz njega može da se podesi sve što ima svrhe podešavati. Ja sam isključio overklok jer me to ne interesuje.

A overklok recept, izvadiš karticu, prodaš je i dodaš 100€ i kupiš novu bržu, jaču karticu... I tako jednom godišnje...
[ CooLa @ 23.12.2006. 22:25 ] @
@ka2

Sve sto si napisao je tacno, drajveri su glomazni (mani ti 1Gb, 59Mb je 59mb!!!)... CCC je spor, ruzan...

Opet svaka preporuka za nVidiu!!!
[ Ka2 @ 24.12.2006. 02:37 ] @
Evo sta jos kazu:

Citat:
pa pazi, uzo sam kartu pre dve nedelje, uninstalirao sve nvidijine drajvere, detaljno oprao registri itd. Ubacio novu kartu instalirao SAMO drajver (~18mb) On je to lepo odradio, ja resetovo komp, i imam neki unknown multimedia controler za koji nema drajvera. Ok, stavim noviji drajver (isto bez CC) ista stvar, stavim 6.11 sa CC i sve radi, nadji mi jos jedan x1900xt i avivo kontroler na njemu, nesto tako.

Pustim neki divx (doslo mi drustvo na pivo i film) ono brightnes kao da je skroz spusten, poteram video controls iz BSplayera, dizem brightness - nije to to, nesto ne valja, ok, pustim neki drugi film - isto. Pustim film koji sam dan pre menjanja karte gledao - isto. Pustim taj film u windows media playeru - isto. Pokrenem CC i nadjem taj Avivo qrac,i tamo stoji selektovan preset home. E sad film mi upaljen iza na pauzi, kako sam otvorio taj avivo tab u CC slika se popravi tj postane normalna, ok, izabrem ja taj home ponovo, apply i ostavim tako, zatvorim CC i to je sve ok. Pustim juce neki matoriji film koji sam gledao pre dva meseca - sve zeleno crveno :O wtf ? a onaj postupak sa avivo i zatamnjenom slikom sam morao jos par puta da ponovim u toku ove dve nedelje, ne znam koji mu je ocin, ali cim se ucita CC popravi se slika. E sad ova moja kartica ima VIVO i taj neki 'revolucionarni' ATI-jev, pa verovatno ima neki chip koji 9600xt nema, ili druge verzije kartica nemaju, i taj chip se kanda ne voli sa drajverima...ne volim ATI drajvere nikako, to mi je oduvek bila zamerka, imao sam ja ATI 3D charger ('98-me), pa posle toga voodoo serije, pa posle toga geforcemx400, pa posle toga radeon 7500, pa radeon 9000pro, pa radeon 9600xt, pa geFti4200, pa radeon9700 na kratko, pa posle toga posto se sporadicno bavim prodajom hardwera, sklapanjem i servisom masina itd, prolo mi je kroz ruke stosta, i sve je to ok, ali drajvere ne volem Jesi instalirao nekada bundle za x800xt All in wonder ? Ja dva puta, na dve razlicite masine, BUKVALNO 15 minuta se instaliraju drajveri i software...kao unattended instalacija...zasu...Pogotovo kad sam sam stavio ove nove drajvere i video da vise nema onih tabova u advanced display smrc, vec ovo cudo od CC :O

PS. ATI tray tools jako ne volim, posto cesto njakam masinu, imam losa iskustva da se posle spucavanja masine ati tray tools mora reinstalirati (ne uvek ali ponekad), da ne pamti setinge, brljao mi je nesto ranije mnogo sa 9600xt i znam da sam odustao od njega vrlo brzo...mozda probam ponovo kad budem trpao neke nove drajvere, ali moram prvo videti da li ima kontrole za ovaj avivo, jer ako nema onda mi ne vredi jer ako mi opet pocrni film necu moci da namestim to


Sta je avivo?

Da li je ati tray tools ono sto se pojavi u sys tray-u kada se instaliraju drajveri?

Moram da priznam da je sve ovo sto sam ovde naveo pomalo zabrinjavajuce.
[ Miroslav Cvejić @ 24.12.2006. 03:39 ] @
Taj tvoj ortak deluje malčice nesposoban da instalira drajver, i to što on priča o gomili ATI kartica koje su nekoliko godina stare ne drži vodu. Ovo je poslednji model koji su izbacili. Ako je on pre dve nedelje provalio za CC a ne pre godinu dana, onda nema više šta da se priča o njegovoj upućenosti u aktuelne drajvere.

ATI Tray Tools je 3rd party program koji služi za čačkanje po opcijama na brži i jednostavniji način nego da se zlopatiš sa CC. I ima opciju za overklok. Naravno, najsvežija verzija podržava ovu karticu.

To što on ne voli ATI može biti da jednostavno ne zna da ga ukroti??

Ja se sit nagledao filmova ( DVD, DivX i sa SkyStar2 kartice) na TVu ni trunke problema.

Ali opet, možda je bolje da poslušaš "stručnjaka" i uzmeš GeForce.
[ StORM48 @ 24.12.2006. 13:16 ] @
Da, ja zaista ne znam gde Ti ljudi nalaze takve probleme sa ovim ili onim karticama?

Što reče Miroslav, biće da neko od njih blage veze nema sa hardverom, kada se kune u toliko problema sa ATI karticama.

A što se konkretne teme tiče - otpočetka ne vidim nikakvu argumentovanu diskusiju, osim što se cela tema praktično pretvorila u opšte prepucavanje na liniji "ATI vs nVidia", što je kao i sa slučajem procesora, nepoželjno.

Pa sad, pošto dosta ljudi voli da dođe ovde i deli savete, bez da lično proba neku komponentu, ovu temu ćemo zaključati - očigledno je da se diskusija vodi u stilu "šta Ti srcu drago".

Pozdrav